ZC ictie tegen overlast hangjeugd 'rapson Je moet de onrust serieus nemen Gemeente geeft geen geld voor hulp aan Pakistanen 4 dagen Praag slechts 99,- DIGITALE FOTO'S- AFDRUKKEN VOOR EEN LAGE PRIJS va IC m ct per foto www.goedkopefotos.nl Verkoopverbod drank op streekmarkten onder vuur in voor verkoopstop alcohol tijdens koopavond 4-5 november deurloo /)oud voor nieuw aerssens pateer I Reizen Daar moetje n irwarmings e: 0113-315649 ic.nl ïdactie@ pzc.nl s31,4460 AA Goes ntie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; i-Vlaanderen: 0114-372770; al; 020-4562500. dag 29 oktober 2005 waarin opgenomen e Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 POWERED BY VERSCHOORE editie Schouwen-Duiveland lelita Lanting it-Jan Rozendaal Het verbod op de ver- zwak-alcoholische en op jaar- en streekmark- etvan tafel. Gemeentera- provincie en Kamerlid s ondernemen actie om er Hoogervorst hiervan te p- Zwak-alcoholische dranken, zo als streek wijn of Zeeuwse eier- drank, mogen op markten en braderieën wél geproefd wor den, maar vervolgens een flesje van de drank verkopen mag weer niet. De productie van der gelijke drankjes is vaak een ne venactiviteit van een boer. Eco nomisch van levensbelang en ge stimuleerd door de overheid. „Je kunt niet aan de ene kant een verbreding van de land bouw aanmoedigen en aan de andere kant de Voedsel- en Wa renautoriteit boetes laten uitde len", zegt Kamerlid Buijs. Hij gaat maandag tijdens het wetge vingsoverleg volksgezondheid, welzijn en sport minister Hoo gervorst vragen de Drank- en Horecawet zo aan te passen dat streekeigen producten zonder problemen tijdens jaarmarkten, proefdagen en regionale mani festaties kunnen worden ver kocht. Ook de provincie, gemeenten en de Zeeuwse raadsleden hebben niet stilgezeten. De vereniging van Zeeuwse gemeenten heeft een brief aan de minister ge stuurd en ook gedeputeerde Pop- pelaars zet zich in om het ver bod van tafel te krijgen. In diver se gemeenteraden in Zeeland is de kwestie aan de orde geweest en zijn moties aangenomen met als strekking dat het verbod van tafel moet. Donderdagavond nog heeft de de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland hier over een motie aangenomen. Parkeerterrein blijft openbaar RENESSE - Het omstreden parkeerterrein aan de Oude Moolweg in Renesse moet openbaar blijven. Het college wilde het parkeerterrein uitsluitend gebruiken tijdens ac tiviteiten in het dorpshuis, maar de raad heeft hier een stokje voor gestoken. Met een ruime meerderheid heeft de gemeenteraad een amendement aangenomen waarin staat dat het terrein tussen 9.00 in de ochtend en 23.00 uur in de avond open moet zijn. In de nacht wordt het terrein wel afgesloten. Dit is zeer tegen de zin van verantwoorde lijk wethouder W. Renden. „Ik geloof niet dat iedereen het bord zal zien dat het parkeerterrein om 23.00 uur dicht gaat. Zeker in het zomerseizoen zal dit tot proble men leiden." Het terrein zou in eerste instantie helemaal verdwijnen, maar na protesten vanuit het dorp heeft cle raad de wet houder opgedragen te onderzoeken of het terrein (gedeel telijk) open kon blijven. Belangrijk bezwaar was dat het terrein gebruikt wordt door bezoekers van het woon-zorg- complex, door mensen die de begraafplaats bezoeken en tijdens activiteiten in het dorpshuis. Alert! pleit voor meer openheid ZIERIKZEE - De fractie van Alert! pleit voor meer open heid van bezwaarschriftenprocedures. Burgers die een be zwaarschrift indienen, moeten inzage krijgen in alle stuk ken die betrekking hebben op hun bezwaarschrift. Als een burger bezwaar maakt tegen een gemeentelijke beslis sing, wordt dit voorgelegd aan de commissie bezwaar schriften. Deze commissie adviseert vervolgens het colle ge en de raad. De indiener van het bezwaarschrift mag dit advies echter niet inzien. Volgens Alert! is dit een tekort koming. „Als de belanghebbenden vragen waarom ze het advies niet mogen inzien, wordt van ambtelijke zijcle ge zegd dat dat nu eenmaal de regels zijn", aldus fractievoor zitter J. van Felius. Volgens Van Felius houdt dit juri disch geen stand omdat de wet inzage in de stukken niet verbied. Zijn fractie wil dat het college de stukken ge woon ter inzage geeft aan belanghebbenden. De fractie krijgt daarbij steun van de VVD. Wegomleiding met een luchtje ZOUTELANDE - Een vrachtwagen vol paardenmest is gistermiddag omgevallen op de Werendijke tussen Zoute- lande en Biggekerke, volgens de chauffeur omdat hij moest uitwijken voor een tegenligger. De wagen ging rond twee uur tegen de grond. De chauffeur probeerde de oplegger nog zelf om te keren. Uiteindelijk hebben twee takelwagens de oplegger overeind getrokken. Pas om half zes waren ze daarmee klaar. In de tussentijd moesten au tomobilisten van beide rijrichtingen op de Werendijke om rijden. Al die tijd is de paardenmest keurig in de vracht wagen gebleven. Wel hing in de buurt een mestlucht. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft het verzoek van de Stichting Help Pakistan om een gemeentelijke bijdrage aan de hulpactie voor het zwaar getroffen land afgewe zen. De gemeente acht het, tot te leurstelling van de hulpstich ting, geen gemeentelijke taak. De Stichting Help Pakstan is op gericht door Zierikzeeënaar U. Saif, afkomstig uit Pakistan. Saif, die samen met zijn kinde ren Adila, Farid en Rehan voor Pakistan met de collectebus op stap ging, kreeg al snel steun van oud-gemeenteraadslid H. de Vries. Zij wierp zich op als warm pleitbezorger voor de Schouwen-Duivelandse hulp stichting en nam de promotione le werkzaamheden voor de stich ting op zich, Donderdag richtte De Vries via e-mail een dringend verzoek aan de gemeente om de hulpac tie van Stichting Help Pakistan financieel te ondersteunen. Het ontnuchterende antwoord van de gemeente kwam snel: het col lege liet via gemeentesecretaris J. de Vos weten dat zij het ver zoek afwees. Dat de gemeente nog niet zo lang geleden wél geld beschikbaar stelde voor slachtoffers van de tsunami, dient, stelt het college, te wor den gezien als een 'eenmalige uitzondering'. De Vries is verbijsterd over het gemeenteüjk antwoord op het verzoek van de hulpstichting. „Dit is bezopen, Het is mij heel rauw op het dak gevallen. Ik be grijp echt absoluut niet waarom de tsunami-slachtoff'ers wel steun hebben gekregen van de gemeente en de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan niet. En verder klopt het gewoon niet dat de gemeentelijke hulp aan de tsunami-slachtoffers iets een maligs was. In 1997 is in Ouwer- kerk een hulpactie voor het toen door een overstroming geteister de Wroclaw geweest en de ge meente heeft toen één gulden per inwoner beschikbaar ge steld. Ik snap hier echt helemaal niets van." Gemeenschapsgeld Het is ook lastig uit leggen, be seft loco-burgemeester A. Cro- né. „Achteraf gezien is de toezegging voor hulp aan de tsu nami-slachtoffers te snel ver strekt, zonder dat we daar binnen het college rustig over hebben gepraat. We hebben nu, toen het verzoek van de hulp stichting bij ons binnenkwam, het er wel uitgebreid over gehad en wij zijn tot de slotsom geko men dat bijdragen aan dit soort hulpacties geen gemeentelijke taak is. We kunnen niet zomaar gemeenschapsgeld beschikbaar stellen. Wat we wel kunnen, is faciliteiten ter beschikking stel len voor de actie - en dat heb ben we ook gedaan. Wat we ook kunnen doen, is iedereen aanspo ren geld te geven - en dat heb ben we ook gedaan." zeeuwse almanak Vergrijzing Het weerzien, na al die jaren was roerend en gezellig. Trots toonde de import-Zeeuwse haar Brabantse schoolvrien din de omgeving tijdens een rondje sightseeing. „En hier is een echt bejaar dendorp. Daar kun je als je wat ouder wordt, gaan wonen in een appartement en zorg in huren. Er zit ook een verzor gingshuis bij, een verpleeg huis en een tehuis voor de menterende ouderen", vertel de de Zeeuwse, terwijl ze om het blok flats en gebouwen reed, dat wel iets van een wijkje had en waar nog altijd méér gebouwd werd. Vol ontzag keek de Brabantse uit het raam. „Goh. Brengen ze hier nou alle bejaarden uit Zeeland heen?" ferdag 3/11 van 10.00-21.00 uur 54/11 van 10.00-21.00 uur iag 5/11 van 10.00-17.00 uur INSTALLATIEBEDRIJF j tareg 15, Schuddebeurs, ©01114162 55 wv.ideurloo.nl (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS taxatiedag 1unst antiek Vandaag van 10 - 16 uur. Sc adv. afgelopen donderdag, Herengracht 74, 4331 PX Middelburg. Tel. 0118 - 650 680 wvv.zeeuvvsveilinghuis.nl door Melita Lanting KERKWERVE - Het onderzoek naar een mogelijk verhoogd aan tal kankergevallen in Kerkwer- ve zorgt voor de nodige onrust onder de inwoners. Geruchten over een relatie met milieuver vuiling doen de ronde. Maar is die onrust wel terecht? De dorpsraad heeft vanuit de ge meenschap signalen gekregen dat in een deel van het dorp wel erg veel mensen getroffen wer den door kanker. Omdat de raad deze zeer serieus neemt, is de afgelopen maanden in alle stilte een inventarisatie ge maakt. Daaruit zijn een paar dingen naar voren gekomen. Allereerst is gebleken dat statis tisch gezien het aantal gevallen van kanker in Kerkwerve uit de pas loopt met het landelijk ge middelde. Ook is duidelijk ge worden dat onder de mensen met kanker het aantal gevallen van borstkanker hoger is dan an dere vormen van kanker. In het dorp doen geruchten de ronde over een vervuilde sloot en over een dumpplaats van af val op het terrein waar nu de (Advertentie) seen oud sieraad achter in de linnenkast f of iets nieuws dat bij je past? nu goudinruilaktie bij juwelier Postma, Dam 7 Zierikzee volkstuintjes liggen. Daar zou, in de periode voor de Ramp, af val terecht zijn gekomen. De dorpsraad heeft onderzocht of er bij Kerkwerve sprake is ge weest van een vuilstort. „Wij zijn met de gemeente in de ar chieven gedoken en daaruit blijkt dat er geen stortplaats is geweest in Kerkwerve", zegt voorzitter R. van Kan, voorzit ter van de dorpsraad. P. Berre- voets, opgegroeid in Kerkwerve, kan zich hiervan ook niets herin neren. „Op dat weiland liepen paarden. Maar als kind let je daar natuurlijk niet zo op." Pas na de Ramp zijn daar hui zen gebouwd. Het zijn van die typische woningwet-woninkjes. Opgetrokken in rode baksteen en een tuintje voor en achter. In het gebied staan ook geschenk woningen en de veel later ge bouwde nieuwbouwhuizen. De uitkomsten van de inventaii- satie zijn aanleiding om vervolg onderzoek te doen. „Er is een 'niet-pluis-gevoel'. Hebben men sen wel terecht dit gevoel? Bij het onderzoek wat wij gaan doen proberen we te kijken of dat wat de inwoners zeggen waarheid is. Je moet de onrust serieus nemen", legt onderzoe ker H. Jans van de GGD West- Brabant uit. „Kanker is een ziekte die veel impact heeft op de patiënt, maar ook op de omgeving. Als je dat vaak ziet voorkomen in een straat, gaan mensen vanzelf on derzoek doen. Dat is een volko men logische reactie." De GGD gaat de komende tijd de situatie in Kerkwerve in Advertentie voorheen Theelen van der Weele kaart brengen. Daarbij wordt onder meer gekeken naar facto ren die het aantal gevallen van kanker beïnvloeden. Leeftijd is één van die factoren. Jans ver telt dat in een vergrijsde groep (met mensen boven de zestig jaar) vier maal zo vaak kanker voorkomt dan in een groep van vergelijkbare grootte met een doorsnee leeftijdsopbouw. Daar naast is kanker een veel voorko mende ziekte. Eén op de vier per sonen krijgt te maken met kan ker en van alle mensen met kan ker zal één op de drie daaraan overlijden. Maar ook zaken als voeding of leefstijl spelen een rol bij de ziekte. Eventuele milieuvervuiling maakt geen onderdeel uit van dit onderzoek omdat dit niet on der de expertise van de GGD valt. Jans vindt dat een relatie met milieuvervuiling ook niet di rect voor de hand ligt. In Kerk werve is het aantal gevallen van borstkanker hoger dan andere vormen van kanker. Juist borst kanker is een ziekte die (nage noeg) geen relatie heeft met ver vuiling. Borstkanker heeft veel te maken met erfelijkheid, maar ook met hormonen of de status van de vrouw; heeft ze kinderen gekregen, heeft ze borstvoeding gegeven? „Uit de literatuur blijkt dat de relatie met milieu vervuiling zeer gering is." En het verhaal over loodvervuiling in de volkstuinen heeft volgens Jans al helemaal geen relatie met de ziekte. „Van lood krijg je geen kanker." De uitkomsten van dit onder zoek zijn bepalend of verder on derzoek, bijvoorbeeld naar mi lieuvervuiling, noodzakelijk is. (Advertentie) www.bolderman.nl Elke week in de zaterdagkrant (Advertentie) telend dat ze ook echt iets doen, liet ziet er voor het winke- publiek gewoon beangsti- ait. Je rijdt er met je kin- igen of rollator niet gemak- doorheen. En dat is ge vervelend", zegt Van de s) nieuwste generatie ketels en radiatoren, de slimste plossingen en besparingen de zonnigste rendementen in drie gezellige dagen, m welkom voor jong en oud! Een groep jongeren op het Havenplein in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma Onderzoek in Kerkwerve naar aanleiding van mogelijk verhoogd aantal kankergevallen tercel Modde KZEE - Ondernemers in itrum van Zierikzee wil- richte actie tegen de weer ode overlast door 'hang- ien'. Met name op de koop- ïii zorgt een grote groep voor problemen. De poli- de gemeente schieten vol le detaillisten tekort in het j. iroblemen concentreren omenteel op de overgang Appelmarkt naar het Ha- in. Volgens supermarktei- rM. Ooijens en E. van de van het belendende fast- staurant gaat het om zo'n ig jongeren die wekelijks ken voor hun deur. Om- zich 'nogal luidruchtig' ;en en breeduit bezit ne- ran de winkelstraat, vor- ze een 'bedreiging' voor gangers, aldus Ooijens ade Velde. Velde. Bijkomend probleem is dat de jongeren veelal een spoor van gebroken flesjes en lege zak ken chips achterlaten. De ondernemers zeggen de jon geren meerdere malen op hun ge drag te hebben aangesproken. Van de Velde: „Maar dan krijg je als antwoord dat ze overal worden weggestuurd en toch er gens moeten staan. Dat is ook zo, maar laten ze zich dan ten minste een beetje fatsoenlijk ge dragen." Het probleem is bekend bij de politie en de gemeente. Ze schie ten echter, ondanks concrete toe zeggingen, tekort in het toezicht op de situatie, ervaren Van de Velde en Ooijens. Tijdens de af gelopen koopavond is er volgens hen geen enkele surveillance langsgekomen. Controleurs Hoofd openbare orde en veilig heid bij de gemeente Schou wen-Duiveland, J. Straver, be vestigt dat er is afgesproken dat de politie extra toezicht zou hou den op de winkelstraten. Hij zal daar nog eens in het bijzonder op aandringen. Ook wil Straver bekijken of de gemeentelijke controleurs voor dit doel kun nen worden ingezet en wil hij de jongerenwerker van de Stich ting Jeugd vragen ook van die kant actie te ondernemen. De beleidsambtenaar ziet een mogelijkheid cle steeds terugke rende problemen met grotere groepen hangjongeren te verhel pen. Hij werkt aan een integraal veiligheidsplan, binnen welk ka der een 'keurmerk veilig winkel gebied' zou moeten worden inge voerd. Onderlinge samenwerking van ondernemers is wel een pré, be nadrukt Straver, wil het project een kans van slagen hebben. Dan kunnen er duidelijke af spraken worden gemaakt over de mogelijke vormen van toe zicht, al dan niet door het inhu ren van een beveiligingsbedrijf. Voor de langere termijn denkt Straver aan herinrichting van de openbare ruimte, zodat het ontstaan van overlast zoveel mo gelijk kan worden voorkomen. Straver prijst het plan van de su permarkteigenaar geen alcohol meer aan jongeren te verkopen tijdens koopavond. Ooijens is voor het slagen van die opzet echter wel afhankelijk van de medewerking van al zijn colle ga's in het centrum. „Want an ders gaan ze gewoon naar de concurrent toe en schiet nie mand er iets mee op." Een aan tal heeft bij voorbaat toegezegd te zullen meedoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59