herzet tegen sloop Erasmusflat IZC PZC Bouwvakkers op het podium ,13 oorzitter HSHB verwerpt beschuldiging over gebrek aan voorlichting ropische dag De Kraayert Vlissingen beraadt zich op band met Russische zusterstad Voorzitter Sint Bernadette krijgt oranje schouderklop Acht jaar strijd om varkensbedrijf zware kluif voor rechter zaterdag 29 oktober 2005 trFrank Balkenende lES - Onder bewoners van de uniusflat in de Goese Polder iil het verzet tegen sloop van iseniorenappartementencom- Een werkgroep van huur- iszegt intern negentig handte lingen tegen de voorgenomen jp te hebben verzameld. Erasmusflat telt 135 apparte- iten en 180 bewoners. Plan |e flat te slopen en om te vor- jtot een uit drie gebouwen laand zorgcomplex, dat ook functie van wijkzorgcentrum igt. Volgens woordvoerder kan der Lans van de huur- swerkgroep, is het meren- van de bewoners tegen „Ze vinden het onzin dat IVEDOIIP - Verzorgingshuis Kraayert in Lewedorp ver- vandaag in tropische sfe- personeel gaat verkleed in usche kleding, alle bewoners gen een bloemenkrans en de viteitenzaal is versierd met iibomen en slingers. De hele zijn er activiteiten, 's Och- ls om tien uur begint het al koffie en een Hawaïhapje. uur later wordt een symbo- ikersenboompje geplant, liddags treedt om twee uur band The Luna Hawaiians met een 'nostalgische muzika- raw'. Kraayert kan dit allemaal dankzij het winnen van iprijsvraag van ziektekosten- sekeraar CZ Groep. CZ heeft gelegenheid van het 75-jarig laan alle instellingen in haar rkgebied gevraagd voorstel- laan te dragen voor een ver sdag. aetiviteitenbegeleiding van (Kraayert won één van de zes ijzen van 800 euro én een ker- sboompje met het idee voor tropische dag. uder worden et een lach NKENSZAND - Ouder wor- iceft ook veel positieve kan- De vijfjarige seniorenraad rsele houdt donderdag in De tnge in Heinkenszand een iposium over dat thema. er positief is aan het ouder den, zal onder meer door lessor J. Claes uit de doeken irden gedaan. Hij hoiidt een tiding onder de titel 'Jonger irden met de jaren'. M. Claus it nog een stapje verder met presentatie 'Oud(er) wor- met een glimlach'. Tot slot ir een forumdiscussie. De Heerenhoekse zanger Engel inhoudt zorgt tussendoor or een muzikale noot. ibijeenkomst begint om 13.30 Reserveren via telefoon- mmer 0113-311951. ezorgklachten: 1800-0231231 p maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- jlen;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 1460 AA GOES lel: 0113-315670 ax: 0113-315669 ••mail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) kigrïd Huibers Mieke van der Jagt Cornelleke Blok Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 dus 31 AA goes Tel: (0113)315500 Tax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl S-mail: web@pzc.nl een gebouw van 32 jaar oud te gen de vlakte moet. De apparte menten zijn in prima staat, groot genoeg en praktisch inge deeld. Eventuele minpunten kunnen eenvoudig worden opge lost. Daar is geen sloop voor no dig. Je gooit toch ook niet je fiets weg als je band stuk is?" Misbruik Van der Lans vindt dat er over de hoofden van en dus zonder overleg met de bewoners over de toekomst van de Erasmusflat wordt gesproken en beslist. „Veel bewoners zijn gezagsge trouw, anderen te oud of te moe om zich te weren. Daarvan wordt misbruik gemaakt." Klinkklare onzin, zegt voorzit ter D. Bongenaar van de Huma nistische Stichting Huisvesting Bejaarden (HSHB), de verhuur der. „We hebben 1 september een uitgebreide voorlichtingsbij eenkomst gehad voor alle bewo ners. Op die bijeenkomst is bet verzoek gekomen om een klank bordgroep van bewoners in te stellen. Daaraan voldoen we graag en inmiddels zijn er ook kandidaten voor die klankbord groep. Er komt dit jaar opnieuw een voorlichtingsbijeenkomst voor bewoners, want we willen de mensen voortdurend op de hoogte houden van de ontwikke lingen. Ons kan dus niet verwe ten worden dat we niet commu niceren met de bewoners." Van der Lans zegt verschillende brieven aan onder meer het be stuur van de HSHB te hebben geschreven, maar 'daar nooit antwoord op te hebben gekre gen'. „Men wil kennelijk geen pottenkijkers." Bongenaar is daarover ver baasd. „Ik heb nog nooit een brief van Van der Lans ontvan gen." Net als Bongenaar begrijpt voor zitter D. Koole van de Huurders vereniging van de Erasmusflat de 'solo-actie' van de elf bewo ners tellende huurdersgroep niet. „Mensen kunnen bij de huurdersvereniging aankloppen met vragen en opmerkingen. Wij zijn vertegenwoordigd in di verse werkgroepen die zich met het omvormingsplan bezighou den en ik moet zeggen dat ex- goed naar ons wordt geluisterd. Het is jammer dat er nu wordt gesuggei'eerd dat we de belan gen van bewoners onvoldoende behartigen." Koole snapt wel dat je als bewo ners in een mini-enquête vraagt of ze tegen sloop zijn, iedereen 'ja' antwoordt. „Niemand wil graag verhuizen, zeker als je op leeftijd bent. Het gaat hier ech ter om een bi-eder belang. Er is behoefte aan levensloopbesten- dige woningen en een zorgcen trum voor de wijk. We moeten niet alleen naar de belangen van huidige bewoners kijken, maar ook naar die van toekomstige. In die zin zaait deze actie onrust en tweespalt." De partners HSHB, de Regiona le Woningbouwvereniging Sa- menwerking (RWS), stichting Woonzorg De Bevelanden en de gemeente Goes hebben onder zocht of de Erasmusflat een rol kan spelen in de woonzorgzone die in de Goese Polder moet wor den ingericht. Het antwoord in die studie is nee. Zo zijn de flats niet geschikt te maken voor ge handicapten en mindervaliden, is de geluids- en warmte-isola- tie slecht en de vex-diepingshoog- te (met het oog op de plaatsing van hijsinstallaties) te laag. De flat moet dus over enkele ja- x'en plaatsmaken voor drie losse woonzorgcomplexen op het ter rein van de Erasmusflat en het aangrenzende garagepand. Vervuiling door defect in gemaal RILLAND - Een elektrische storing in een pompgemaal aan de Nieuwe Dwarsweg in de Eerste Bathpolder bij Ril land heeft gisteren tot vervuiling van slootwater in de di recte omgeving geleid. Afvalwater uit het riool stroomde door het defect in het oppervlaktewater. De sloot is ter plekke door waterschap Zeeuwse Eilanden afgedamd. Tot die maatregel is besloten, omdat het afvalwater veel voedingsstoffen bevat, afkomstig uit de vlakbij gevestig de glastuinbouwbedrijven. Zodi-a het pompgemaal is gere pareerd, wordt de afgedamde sloot leeggepompt. Het af valwater gaat dan naar een waterzuivering van water schap Zeeuwse Eilanden. GOES - Podium 't Beest in Goes stroom de gisteren vol voor een bijzondere voor stelling. Leexiingen van het Goese Ly ceum voor beroepsonderwijs stonden samen met een gx-oep Belgische bouw vakkers in spe op het podium. Het Goese Lyceum voor beroepsonder wijs heeft sinds korte tijd een heuse theaterschool. Directeur Leo de Kraker vond dat dans en drama veel te veel al leen het domein waren van Plavo en VWO en besloot de sprong in het diepe te wagen. De opleiding telt inmiddels negentig leerlingen. Daar zitten de nodi ge talenten tussen, want door sommige leerlingen werd gisteren behoorlijk goed geacteerd. Dat kon van onze Bel gische vrienden niet gezegd worden. Niet gek, want het waren stuk voor Leerlingen van het Goese Lyceum voerden met overgave vaiïanten op Shakespeare op. De Vlaamse medespelers brachten het er minder goed vanaf, foto Willem Mieras door Rob Paardekam dood van zijn vader wreken, de feeks is ongetemd uit haar kelder ontsnapt en de heks uit Macbeth loopt schizofi-een in het rond. „Weet je, zeventig procent van de tekst is gewoon van Shake speare", antwoordde schrijfster en regis seuse Kirsten de Gi*aaff na de voorstel ling op een vraag uit het publiek. „Ik heb er alleen wat lijn in gebracht en een paar grappen bij verzonnen." Het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs heeft nog veel meer uitwisselingen op het programma staan met scholen uit onder meer België en Engeland. Derde en vierdejaarsleerlingen maken binnen kort zelfs een excursie naar Venetië. De school noemt het tamelijk uniek dat VMBO-scholieren zulke activiteiten uit voeren, maar heeft daar een reden voor: bewijzen dat, net als dans en drama, ook internationalisering niet alleen het domein is van Havo en VWO. stuk leerling-bouwvakkers van een tech nische school uit Eeklo. In het kader van een uitwisselingsprogramma waren ze donderdag en vrijdag in Goes om sa men met scholiei-en van het Goese Ly ceum een paar korte theatervoorstellin gen in elkaar te draaien. Shakespeare De groep van 45 leerlingen werd ge splitst in drie groepjes van 15. Die had den de opdracht een kort toneelstuk in te studei-en met als thema Shakespeare. Het werden stuk voor stuk leuke voor drachten. Alle bekende personages van de Engelse schrijver kwamen voorbij; Romeo en Julia en Hamlet het vaakst. Sommige Vlaamse jongens stortten zich vol overgave óp hun éénmalige acteer- klus, terwijl anderen eerder zoiets had den van: laat mij maar metselen. Als beloning voor twee dagen hard repe teren, werden de Zeeuwse en Vlaamse scholieren na hun eigen optreden ge trakteerd op een voorstelling van de jeugdtheaterschool Zuidoost uit Amster dam. Die geeft jongeren uit de Bijlmer de kans om hun talenten te ontplooien. In de productie 'Shake Spiiit' komen ne gen grote personages uit verschillende Shakespeare-stukken bijeen. Romeo en Julia zijn uit Verona gevlucht voor hun vechtende families, Hamlet komt de door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het is niet zeker dat Vlis singen haar stedenband met Taganrog nog lang behoudt. De Russische zusterstad zou in november een delegatie sturen, maar dat gaat niet door. Dat komt omdat in de delegatie alleen mensen van de gemeente zitten. Vlissin gen wil ook maatschappelijke organisa ties zien. „We willen ook een burgercom ponent", zegt wethouder L. Poppe-de Looff. „Dat was aanvankelijk ook het plan. Maar Taganrog besloot dat niet te doen, hebben ze ons in een brief geschre ven. We hebben teruggeschreven dat de reis dan maar uitgesteld moet worden. Wanneer ze nu komen, is niet duidelijk." Waarom Taganrog geen burgers stuurt, weet de wethouder evenmin. „Ze zeggen daar niet toe in staat te zijn. Of dat met geld te maken heeft, kan ik niet zeggen." door Frank Balkenende GOES - Met name voor haar in zet voor de Goese scoutinggroep Sint Bernadette is de Goese M. Janssens gisteren koninklijk onderscheiden. Burgemeester D. van der Zaag speldde haar het oranje lintje op tijdens een jubileumbijeen komst van de scoutinggroep in het Sint Willibrordcollege. De zestigjarige in Goes geboren en getogen Janssens werkte vroe ger als verpleegkundige en do cent aan de Opleiding voor Ver pleegkundigen. Sinds 1984 is ze arbeidsongeschikt. Dat heeft haar er niet van weerhouden zich voor andex'en in te zetten. Al sinds 1961 betrokken bij de scoutinggroep zette ze. samen met collega-leidsters, in 1982 de Blauwe Vogels op, een groep ver standelijk gehandicapte scouts in de leeftijd van zestien tot veertig jaar. Mede door haar in zet zijn binnen Sint Bernadette valide kinderen en gehandicap ten geïntegreerd. Sinds 1969 is Janssens voorzitter van de scou tinggroep. Volgens insiders is zij de spil waar alles om draait, een presta tie gezien haar broze gezond heid. Ook elders in de maat schappij was ze actief. Zo heeft ze zich jarenlang ingezet voor de EHBO, zowel bestuurlijk als praktisch, en begeleidt ze al vijf tien jaar mensen die toe willen treden tot de katholieke kerk. M. Janssen wordt gefeliciteerd door burgemeester D. van der Zaag. foto Marijke Folkertsma Seizoenarbeiders mogen kamperen HULST - Landbouwers in de gemeente Hulst krijgen met ingang van het nieuwe oogstseizoen de gelegenheid sei- zoenai'beiders te huisvesten op hun eigen terrein. Ze krij gen van het gemeentebestuur toestemming voor de inrich ting van een tijdelijke agrarische camping. De Zeeuwse gemeenten hebben met de provincie Zeeland en land bouworganisatie ZLTO overlegd over mogelijke oplossin gen rond de eisen voor tijdelijke huisvesting van seizoens arbeider-s. Vooruitlopend op een definitieve regeling biedt de gemeente Hulst de mogelijkheid voor het aanstaande oogstseizoen een agrarische camping in te lichten en te ge bruiken. De gemeente geeft viijstelling voor maximaal vijf tenten en/of caravans. Die moeten direct na de oogst- periode worden weggehaald. Agrariërs krijgen met in gang van volgend jaar tevens de mogelijkheid een pension op hun teiTein te bouwen van maximaal 250 vierkante me ter voor het onderbrengen van seizoensarbeiders. Hennepteler moet cel in DEN HAAG - Een 58-jarige man uit Kruiningen is giste ren door het gei-echtshof in Den Haag vei-ooi-deeld tot vijf tien maanden gevangenisstraf omdat hij meerdere hen nepplantages had opgezet. De man was betrokken bij dxie hennepkwekerijen in Middelburg, Vlissingen en Yerseke. De hennepteelt was voor de man bedoeld om een zakcent je bij te verdienen. Zijn hoofdinkomsten haalde hij uit een kuikenfokkerij. Een van cle hennepplantages was op zijn bedrijfsterrein. De man had cle loods zorgvuldig be dekt met stro. De man had, naar eigen zeggen, op zichzelf weinig dagelijkse bemoeienissen met de drie illegale kwe- kexijen. Hij had ze slechts voor een deel voorgefinancierd en ging af en toe langs om te helpen. De man was door de rechtbank in Middelburg verooi'deeld tot andei-half jaar gevangenisstraf, maar vond die straf te hoog. Het Open baar Ministerie (OM) was echter van mening dat de recht bank te mild had geoordeeld en eiste in hoger beroep tweeënhalf jaar gevangenisstraf. Het hof besloot een lage- re straf op te leggen. Wegomleiding met een luchtje ZOUTELANDE - Een vx-achtwagen vol paardenmest is gistermiddag omgevallen op de Werendijke tussen Zoute- lande en Biggekex-ke, volgens de chauffeur omdat hij moest uitwijken voor een tegenligger. De wagen ging rond twee uur tegen de grond. De chauffeur px-obeerde cle oplegger nog zelf onx te keren. Dat lukte niet. Uiteindelijk hebben twee takelwagens de oplegger ovex-eind getrok ken. door Adri Kllinkenberq OUD-VOSSEMEER - „Dit is geen zaak meer maar een puz zel", verzuchtte bestuursrechter K. Brink van de Raad van State gisteren nadat hij al anderhalf uur in de weer was met de uit breidingsvergunning van het me- gavarkensbedrijf van Britt BV aan de Groene- of Hokseweg in Oud-Vossemeer. En opnieuw zag het er gisteren na de rechts zitting naar uit dat Britt het me- gabedrijf, dat nu 6700 varkens telt, voorlopig niet kan uitbrei den. Britt BV wil groeien tot 8500 mestvarkens. De provincie Zee land vindt het geen probleem en verleende het bedrijf een xxxtbrei- dingsvergunning, zodat een der de stal voor 1800 diex-en kan worden gebouwd. Buuxibewo- ners verzetten zich echter tegen de uitbreiding. Britt BV is al sinds 1997 onder werp van procedux-es. De zaak is er niet gemakkelijker op gewor den omdat in de afgelopen de ja- i-en de milieuwetgeving dras tisch is gewijzigd. Desondanks houdt het varkensbedrijf vast aan de uitbreidingswens. Fout Gisteren bij de Raad van State in Den Haag dook al meteen het eerste px-obleem op. Het provin ciebestuur heeft een fout ge maakt bij het vaststellen van de geluidsnoi-men voor de derde stal. Het komt erop neer dat voor de derde, nieuw te bouwen stal geen geluidseisen gelden. Dat kan natuurlijk niet, zo er kende het provinciebestuur gis teren in Den Haag meteen. Deze erkenning betekent dat de ver- leende uitbreidingsvergunning geheel of gedeeltelijk zal sneuve len. Een ander probleem schuilt in de bloemdijken. Volgens raads man A. van Hoof van de omwo nenden zijn in de buurt bloem dijken aanwezig die schade on dervinden van de ammoniakuit- stoot. Het provinciebestuur heeft daar niet naar gekeken. „De gemeen te Tholen heeft geen bloemdij ken in de buurt aangewezen als voor verzuring gevoelig ge bied", zei provinciewoordvoer ster A. de Pijper. „Wij richten ons op de bevindingen van de ge meente." Raadsman Van Hoof van de buurtbewoners vindt dat het provinciebestuur een eigen verantwoordelijkheid heeft en zelf had moeten onderzoeken of er beschermingswaax-dige bloem dijken in de buurt van het be drijf van Britt liggen. Die liggen er, volgens Van Hoof. Uitspraak van de Raad van Sta te volgt. Herfstconcert in Heinkenszand HEINKENSZAND - De Stenge in Heixxkenszand is vanavond hel podium voor drie harmonie orkesten die een herfstconcert geven. De optredende muziekverenigin gen zijn Euterpe uit Heinkens zand onder leiding van Josje de Regt, Ons Genoegen uit Kapelle met diligent René de Jong en Concordia uit Tholen onder lei ding van Marcel Hartendorp. Het concert begint 19.30 uur. De zaal is een half uur eerder ge opend. morgen in Vlissingen: ratis parkeren - overdekt winkelen kijk ook eens op: www.winkelcentrumvlissingen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55