zc lete herfst in telgië begonnen Hier houden we ons altijd aan: Dit houden we alti in ons achterhoo De hersenen van Bush heten Karl Rove EU wil veel la8ere 0800-0504 indermishandeling Turks opvanghuis importtarieven voor landbouwproducten inden dreigen met nieuwe stakingen Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. BP schrapt 2500 banen Mandela wordt stripheld zaterdag 29 oktober 2005 Pascale Thewissen SSEL - Tussen de tachtig- honderdduizend mensen gisteren in Brussel -'i. egen de plannen van dgische overheid om de M voor vervroegd pensioen ihogen van 58 naar zestig Voor de tweede keer in één id tijd lagen fabrieken, ha- regionale vliegvelden en 3\en plat. Veel ziekenhuizen, scholen en supermarkten werkten op halve kracht en ook vuilnismannen en bouwvakkers legden het werk neer. De publieke omroepen VRT en RTBF pasten hun pro grammering aan. Het einde van de acties is nog niet in zicht. De Belgische bonden hebben een he te herfst in het vooruitzicht ge steld als de regering-Verhof- stadt vasthoudt aan de bezuini gingen op de sociale zekerheid Rdan Ekiz DiBOEL - Turkije is in rep nadat op televisie beel den waren van zware kin- bhandeling in een opvang- de Oost-Turkse stad Ma- Op beelden van een ver- i camera is te zien hoe kin- in de leeftijdsgroep van zes jaar, op mensonteren- jze worden mishandeld de nppasmoeders in het te- Vijf personeelsleden zijn |pk.. jUen Turken gingen giste- Malatya de straat op om nonsteren tegen de praktij- het tehuis. Het Turkse ment is meteen in actie ge en heeft een onderzoek leid naar de mishandelin- Politici eisen het vertrek verantwoordelijke minis- lemet een verborgen came- maakte beelden zijn ge- door een Turks televisie die na een anonieme tip ijkje ging nemen in het op wis. uitzending is te zien hoe ippasmoeder twee kinderen haren grijpt en ze elkaar een kopstoot laat geven. Kindjes van niet ouder dan drie jaar wor den door de kamer gesleurd en tegen de muur gesmeten. Ook worden de kinderen gedwongen om samen te douchen in een te kleine ruimte; ze schreeuwen het uit wanneer ze tijdens het wassen heet water over zich heen krijgen gegooid door een oppasser. De beelden in de doucheruimte zijn door de krant Hürriyet geassocieerd met 'mar telingen uit de nazitijd'. Het Turks parlement heeft een grootschalig onderzoek inge steld, ook naar de situatie in an dere opvangtehuizen. Voorzitter van de Partij van het Juiste Pad, Mehmet Agar, eist het vertrek van de staatsminister Nimet Cu- bukcu. Cubuk zei geschokt te zijn na het zien van de beelden. Systeem „Wij kunnen deze personeelsle den uit hun functie zetten, maar de rechtbank stuurt ze vervol gens weer terug. Zo gaat dat. Het systeem is fout, en moet ver anderd worden. Wij zullen alle benodigde maatregelen nemen, zoals het een EU-land be taamt", aldus de minister. GPD en de verhoging van de pensioen gerechtigde leeftijd. De voorbije dagen waren er spontane acties in de staal- en de auto-industrie en op 7 oktober legde ook al half België het werk neer. De ac ties gisteren verliepen zonder in cidenten. De bonden hebben aangekon digd door te gaan met actievoe ren zolang de pensioenmaatrege len niet worden teruggedraaid. Zij vinden dat er niet getornd mag worden aan de pensioen leeftijd maar dat de regering meer moet doen om jongeren aan een baan te helpen. Ze drei gen met nieuwe acties op 21 no vember. Imagoschade Tot groot ongenoegen van de werkgevers. Volgens hen zijn de opeenvolgende stakingen scha delijk voor het imago van Bel gië. De Unie van Zelfstandige Ondernemers (Unizo) liet giste ren boven Brussel twee reclame- vliegtuigen cirkelen met de slo gan 'Werk is een recht'. De Bel gisch-Limburgse werkgevers zetten kwaad bloed met een ad vertentie in de kranten waarin stakers werden gemaand 'drie keer na te denken' alvorens het werk neer te leggen. In Geel zet ten twee bedrijven uit voorzorg een helikopter in om werkwilli gen naar hun werkplek te bren gen, om zo blokkades door sta- kersposten te omzeilen. De paar se regering houdt echter voet bij stuk. Premier Guy Verhofstadt, die donderdagavond gewoon als ge pland op vakantie naar Toscane vertrok, liet weten dat hij 'be grip heeft voor de bezorgdheid' van de actievoerders, maar dat de aanpassing van het brugpen sioen (in Nederland de VUT) de enige manier is om de kosten van de vergrijzing op te vangen. In België werkt slechts een kwart van alle 55-plussers, het laagste percentage in Europa. Betogers trekken door de straten van Brussel. foto Yves Herman/RTR Vergoeding voor troostmeisjes BANGKOK - Mensenrechtenorganisatie Amnesty Interna tional roept Japan in een gisteren gepubliceerd rapport op de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor misda den begaan tegen Troostmeisjes'. Deze vrouwen werden in de Tweede Wereldoorlog als seksslavinnen gegeven aan Japanse militairen. Japan heeft deze misbruikte vrou wen uit Zuidoost-Azië nooit excuses aangeboden of di rect een schadevergoeding betaald. Het land heeft altijd het standpunt aangehangen dat alle eisen tot smartengeld geregeld zijn via de vredesverdragen die een einde aan de oorlog maakten. ANP Vliegende auto Potter gestolen LONDEN - De 'vliegende' auto uit de Harry Potter-films is gestolen uit een filmstudio in het Britse Cornwall, zo meldde de politie gisteren. De blauwe Ford Anglia stond in de studio verborgen onder een zeil, maar was wel zicht baar vanaf de weg. In de Potter-films had de Ford magische krachten. Door een druk op een zilveren knop ging de auto vliegen. Maar in het echt zou het voertuig in een zo'n slechte staat verke ren, dat er niet eens mee gereden kon worden. ANP/R TR/AFP/DPA Boeddhist biedt miljoen voor Lenin MOSKOU - Het hoofd van de Russische boeddhistische re gio Kalmukië heeft zich gisteren bereid verklaard een mil joen dollar (860.000 euro) neer te tellen om het gebalsem de lichaam van de bolsjewistische leider Lenin een nieuw huis te geven. Dat meldde het Russische persbureau Inter fax. Een hoge adviseur van de president Poetin suggereerde vorige maand dat Lenin zou moeten worden begraven. Het gebalsemde lichaam is nu nog een toeristische trek pleister in het mausoleum op het Rode Plein. De leider van Kalmukië wil Lenin een nieuwe rustplaats geven in zijn hoofdstad Elista. ANP/RTR Chodorkovski wordt verbannen KRASNOKAMENSK- De voormalige oliemagnaat Cho dorkovski moet zijn straf uitzitten in Tsjita. een afgelegen gebied in Rusland. 6500 kilometer van Moskou. Russische media berichtten deze week over de omstandigheden waaronder de wegens fraude veroordeelde oprichter van oliebedrijf Yukos wordt opgesloten. Chodoi'kovski is ver oordeeld tot acht jaar cel Het proces tegen hem is volgens Russische en buitenlandse waarnemers politiek gemoti veerd. Het Kremlin zou weinig op hebben gehad met zijn politieke ambities. Yukos is inmiddels bijna geheel gena tionaliseerd. ANP Satellieten beschermen walvissen SYDNEY - Australië gaat meer gebruik maken van satel lieten en dna-materiaal om walvissen te beschermen. Daarmee wil het land op den duur voorkomen dat walvis sen nog langer worden afgeslacht voor wetenschappelijk onderzoek. Wetenschappers maakten hiertoe gisteren vrij dag nieuwe methodes bekend. Zo willen zij de dieren met behulp van een kruisboog voorzien van een markering, waardoor satellieten de beesten kunnen volgen. ANP el doden bij nexplosie ilLLA - Op de Filipijnen mogelijk tientallen mensen let leven gekomen na een offing in een goudmijn. Èamen van achttien kom ijn gisteren uit de mijn bij ayo gehaald. De autoritei- ?zen dat de vijftig mijn- ers die nog in de schachten itten het niet zullen overle- De politie stelt een onder in naar de oorzaak. ANP door Gijs van Wetten WASHINGTON - Karl Rove is de belangrijkste strateeg achter de beide verkiezingscampagnes én het neoconservatieve beleid van de Amerikaanse president George Bush. Voorlopig lijkt hij in het CIA-lekschandaal de dans te ontspringen, maar vol gens Amerikaanse media is hij nog lang niet vrijgepleit. Rove is zonder twijfel een van de machtigste mannen in het Witte Huis. Hij geldt als de in vloedrijkste adviseur die een Amerikaanse president ooit heeft gehad. Als het schandaal rond het lekken van de naam van CIA-agente Valerie Plame hem de kop kost, zou dat een on gekend zware klap zijn voor Bush. Karl Rove werd op 25 de cember 1950 geboren in Denver, Colorado. Hij maakte slechts de lagere school af, maar staat niet temin bekend als een van de slimste campagnestrategen in de Verenigde Staten. Voordat hij in 1993 voor Bush ging wer ken, toen die gouverneur van Texas wilde worden, had hij al vele Republikeinen naar lokale en regionale verkiezingszeges ge leid. Al op jonge leeftijd voelde Rove zich aangetrokken tot het 1. Zorg dat de pech ter plekke wordt verholpen indien verantwoord. Z. Zorg dat de klant snel weer verder kan, eventueel met vervangend vervoer. 3. Zorg dat de klant veilig thuiskomt. De Arbeidsinspectie raadt repareren op gevaarlijke plaatsen af in verband met de veiligheid van passagiers en pechhulpverleners. Volgens Rijkswaterstaat leidt sleutelen aan auto's in sommige gevallen tot filevorming en gevaarlijke situaties. Sommige noodreparaties (zoals bijvoorbeeld aan electronical geven onvoldoende zekerheid. Bovendien kunnen ze volgens de BOVAG leiden tot hogere kosten achteraf. www.routemobiel.nl of bel gratis Republikeinse gedachtengoed. Toen hij politiek strateeg Lee At- water ontmoette, de latere cam pagneleider van George H. W. Bush, stopte hij met zijn studie om fulltime politiek medewer ker te worden. Door die stap kwam hij al snel in aanraking met de familie Bush, die in de rest van zijn politieke loopbaan centraal zou staan. Hij hielp de oude Bush om vice-president te worden onder Reagan en leidde diens zoon eerst naar het gouver neurschap van Texas, en later tot twee keer toe naar het Witte Huis. Advocaat wil zaak Saddam in Den Haag DOHA - Een advocaat van de voormalige Iraakse pre sident Saddam Hoessein. Najib al-Navvimi, wil dat het proces tegen de afgezet te dictator wordt gehouden in Den Haag. Onafhankelijke internatio nale rechters moeten zich over de vermeende wanda den van Saddam uitspre ken De advocaat heeft daartoe gisteren een bood schap naar VN-secreta- ris-generaal Kofi Annan ge stuurd. Het is niet voor het eerst dat raadslieden van Sad dam aandringen op een pro ces buiten Irak. In juni stel den ze voor het proces in Zweden te houden, maar de minister van Justitie van dat land vond toen Den Haag een beter idee. Ruim tien dagen geleden begon het proces in Irak. De zittingen worden 28 no vember hervat. De Iraakse pi-emier Jaafan heeft be klemtoond dat het proces beslist niet naar het buiten land wordt verplaatst. Raadslieden van Saddam Hussein en mensenrech tenorganisaties vrezen dat het proces in Irak niet eer lijk verloopt en Saddam Hussein eigenlijk al bij voorbaat ter dood is veroor deeld. Een proces buiten Irak zou daarom beter zijn volgens al-Nawimi. ANP/ AFP Over de bevoegdheden die Rove heeft, is weinig bekend. Wel maakte Bush al voor zijn heiver kiezing vorig jaar bekend dat hij in zijn nieuwe ambtstermijn een grotere rol weggelegd zag voor zijn vertrouwde adviseur, met name op terreinen als bin nenlands beleid, economie en na tionale veiligheid. Geniaal Rove wordt wel de 'brains van Bush' genoemd. Vriend en vij and omschrijven hem als een ge niaal strateeg, Tijdens de cam pagnes voor de presidentsverkie zingen in 2000 en 2004 stond Ro ve de huidige president met raad en daad terzijde. Hij plan de diens campagnes tot in de tail. Tijdens een rechtstreeks op televisie uitgezonden debat vo rig jaar met tegenstrever John Kerry, werd Rove er van beticht Bush via een zendertje te heb ben ingefluisterd, omdat onder de kleding van de president een rechthoekige bobbel te zien was. Uiteraard ontkende hij dat met klem. Zoals hij volgens Amerikaanse media nooit pu bliekelijk een fout zal toegeven en zelden 'sporen' achterlaat. Of dat ook in de Plame-affaire zo is, moet de komende maanden blijken. Hoewel hij waarschijn lijk niet direct is aangeklaagd, gaat het onderzoek naar zijn mo gelijke betrokkenheid onvermin derd door. ANP LONDEN - De Britse oliemaat schappij BP zet wellicht een streep door 2500 arbeidsplaat sen in de raffinage en de ver koop. Het betreft het maximu maantal van een reorganisatie plan dat zich in 'een zeer vroeg stadium bevindt', zo heeft een woordvoerster van BP gisteren gezegd. Het aantal van 2500 komt neer op bijna 9 procent van de 28.000 banen bij de raffinage en de ver koop in Europa. De reorganisa tie moet de komende twee jaar worden uitgevoerd. Over de hele wereld telde BP 103.000 werkne mers, van wie 1700 in Neder land. BP heeft samen met Che vron een raffinaderij in het Eu ropoort-gebied bij Rotterdam. BP heeft in Nederland 400 benzi nestations. ANP/DPA/AFP door Ton van Lierop BRUSSEL - De Europese Unie stelt haar belangrijkste handels partners voor om de importtarie ven voor landbouwproducten met 35 tol 60 procent te verla gen. De EU wil daarmee de in het slop geraakte onderhandelin gen over een nieuw wereldhan delsakkoord vlot trekken. Volgens Europees handelscom missaris Mandelson, die de voor stellen gisteren presenteerde, zit Europa hiermee 'aan de grens van wat we kunnen verantwoor den, ook voor onze eigen land bouwsector'. Mandelson en Eu ropees landbouwcommissaris Fi- scher-Boel stelden gisteren ver der dat zij de unanieme steun hebben van alle EU-lidstaten, waaronder Frankrijk Volgens Mandelson valt een door de ontwikkelingslanden ge wenste verlaging van de import tarieven voor Europa wel bin nen de afspraken die daarover eerder tussen EU-lidstaten zijn gemaakt. Het voorstel is in eer ste instantie gedaan aan de Vere nigde Staten, Australië, Brazilië en India als belangrijkste han delspartners. De tariefdalingen zijn afhankelijk van de catego rie producten. Eventueel zijn nog aanpassingen mogelijk voor 'gevoelige sectoren' als rund vlees, pluimvee, suiker en som mige soorten groenten en fruit. De voorgestelde kortingen op de tarieven voor export naar EU-lidstaten zijn de hoogste die Europa ooit heeft gedaan. De VS wilden eigenlijk dat de EU de tarieven tot 90 procent zou la ten zakken. Subsidies De Britse eurocommissaris eist van de VS, Canada en Australië dat zij in ruil tal van exportsub sidies en belastingvoordelen op dit terrein opheffen Dan zal de EU ook subsidies voor export naar ontwikkelingslanden af bouwen. De voorgestelde tariefkorting komt neer op een gemiddelde da ling van 46 procent, oftewel een doorsneeheffing van 12,2 pro cent op landbouwimporten. Voor ontwikkelingslanden zou er een importtarief komen dat ligt op tweederde van het ni veau dat geldt voor andere han delspartners. ANP door Egbert Stoel JOHANNESBURG - In Zuid-Afrika is gisteren het eer ste stripboek gepresenteerd over het leven van Nelson Man dela. „Nu ben ik dus een stripfi guur", concludeerde de «Él Nelson Mandela met stripboek Zuid-Afrikaanse ex-president tijdens een bijeenkomst op zijn kenmerkende manier. Het genre wordt volgens de Zuid-Afrikaanse ex-president en verzetsheld zwaar onderge waardeerd. Het voordeel van stripboeken is volgens hem groot, omdat hij ondanks slech ter wordende ogen toch tekenin gen kan zien. En serieuzer: „Ik hoop dat het beginnende lezen van strips bij de jeugd uiteinde lijk zal leiden tot het plezier dat het lezen van goede boeken geeft. Dat plezier wens ik alle Zuid-Afrikanen toe." Het boek wordt in een oplage van een half miljoen gratis verspreid op scho len en als strip afgedrukt in kranten. Het eerste boek uit de serie is getiteld 'Een zoon van de Oostkaap'. Het loopt vanaf de geboorte van Mandela in de regio Transkei op 18 juli 1918 tot zijn aankomst als tiener in Johannesburg. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5