Door Parijs met een literaire zwerver Met een beetje goede wil is Parijs precies zoals Henry Miller de stad ooit beleefde en beschreef; wrang en feestelijk tegelijk. Enige vereis te voor een Miller-toerist is om met zijn boek op zak de toeristenstromen te ontwijken. Dus laat Eiffeltoren, Louvre en Champs Elysees links lig gen, keur de Notre Dame geen blik waardig. Vestig je blik om te beginnen op de zelfkant van de stad, op de vele clochards. Met een half volle fles wijn naast zich liggen ze hun roes uit te slapen tussen de bouquinistes, de groene boe kenstalletjes vol pin- ups en antieke pornokaar- ten aan de Seine, of ze staan langs de straten en boulevards en houden hun hand op voor een paar eurocenten. Koning Gorilla en andere Oranje-satire T«p fWips Ottersloep in de weerribben j Jmmm de Monarchie! Het beroemde boek van Henry Miller. Een ober op boulevard Montparnasse. zaterdag 29 oktober 2005 W17 De grote toeristensloep die gaat varen in De Weerrib- ben heeft als symbool natuurlijk een otter. Foto GPD Rondleidingen op St. Hubertus In de periode van 1 november t/m 31 januari wor den er speciale rondleidingen verzorgd in het Jachthuis St. Hubertus. Het Nationale Park De Ho ge Veluwe opent de deuren van vertrekken die voorheen niet door het publiek bezichtigd kon den worden. Thema van de nieuwe rondleiding is 'Het verhaal achter de bouw van het Jachthuis'. De speciale rondleiding van ongeveer 5 kwartier leidt de bezoeker onder meer door enkele pri- vé-vertrekken van Helene Kröller-Müller (slaapka mer, toiletkamer en badkamer) en de logeerver trekken in de westelijke vleugel, waaronder de zo genaamde Professorenkamer. De rondleidingen zullen zeven dagen per week plaatsvinden om 12.00 uur, 13.00 uur, 14.00 en 15.00 uur. Per rond leiding geldt er een maximaal aantal deelnemers van 8. De kosten voor een rondleiding bedragen 16 euro per persoon, inclusief entree voor het Park. reserverinqen@hoaeveluwe.nl Winterstation in Spoorwegmuseum Vanaf 17 december is het zover, dan wordt het Spoorwegmuseum omgetoverd in Winter Station. Winter Station is het eerste grote evenement dat het Spoorwegmuseum na de heropening op 5 juni jl. organiseert. De focus ligt op warmte en gemoe delijkheid van de winter: besneeuwde daken, vuurkorven, blokhutten, glühwein, gepofte kas tanjes, schaatsen. Er worden verhalen voorgele zen, kerstboomversierwedstrijden gehouden, fo to's met de Kerstman gemaakt en vele workshops gegeven. Op vrijdagavond 16 december wordt Winter Station geopend met een optocht door de stad Utrecht. Een van de hoogtepunten is, volgens de organisatoren, de ijsbaan die op het buitenter rein van het museum wordt neergezet. www.spoorweqmuseum.nl door DAVID BRONKHORST enCHANTALVAN WEES I Miller schreef over hen: 'Parijs is vol arme lüi - het trotste, het smerigste stelletje bedelaars dat ooit op deze aarde heeft rondgewandeld, lijkt het mij. En toch wekken ze de illusie dat ze zich thuis voelen. Dit is wel het grote verschil tussen de Parij zenaar en alle andere wereldstadbewo ners.' Geen geld Met Miller zelf was het niet veel beter gesteld toen hij hier op veertigjarige leeftijd kwam. De eerste periode in Parijs had hij vrijwel geen geld, geen werkvergunning en geen vaste ver blijfplaats. Het enige wat hij bezat, was de vast beslotenheid om het als schrijver te gaan ma ken en een griezelige tevredenheid over zijn ar moedige lot. In Kreeftskeerkring meldt hij: 'Ik heb geen geld, geen middelen van bestaan, geen hoop. Ilc ben de gelukkigste man ter wereld.' Natuurlijk leefde hij niet van lucht alleen. Soms zond zijn wouw June hem geld vanuit New York. Vrienden die hij maakte onder mede-Ame rikanen die hier ook inspiratie zochten, zorg den vaak voor maaltijden en slaapplaatsen. En zo wist Henry Miller doorgaans toch als een bo hémien te leven. Het geld dat hij kreeg, bracht hij maar al te graag naar het fameuze bordeel Aux Belles Pou les (Bij de mooie kippetjes), rue Blondel 32. Je kon er terecht voor shows waar ze voordeden hoe je l'amour dans un taxi bedrijft. Nu beheert monumentenzorg het gebouw, van wege de suggestieve Belle Epoque- mozaieken aan de muren. Helaas mag je niet meer naar bin nen. Maar rue Blondel is nog wel de enige straat van Parijs waar de hoertjes op straat hun waar aanbieden. Het straatje bevindt zich nabij metrostation Reaumur Sebastopol, waar de winkels minder chic zijn en de voorbijgangers bijna alleen uit Afrikanen bestaan, die met hun kleurige gewa den de Parij se straten een exotisch tintje geven. Eerst zie je alleen gesloten winkels, maar loop stug door. Als uit het niets staan er opeens zwaar- opgemaakte wouwen van een jaar of vijf tig. Als de fotograaf een prostituee op de foto Een dubbelganger van Miller op een bankje in Parijs. Foto 's David Bronkhorst en Chantal van Wees wil zetten, vliegen ze hem vanuit alle hoeken aan. 'Salaud!' krijsen ze in koor: smeerlap! Pas als het fototoestel is opgeborgen, bedaren de dames, ze schudden hun blonde pruiken en sissen afkeurend. Met hartkloppingen snellen we langs diverse erotica-shops terug naar een beschaafder deel van de stad. Zelf was Miller ook niet zo'n held als hij in Kreeftskeerkring doet geloven. Ondanks vele beschrijvingen van bordelen en tippelende wouwtjes schreef hij er liever over dan dat hij het werkelijk vaak deed. Dat lag niet zozeer aan geldgebrek; meer aan zijn panische angst voor geslachtsziekten. Honger 'Als je honger hebt, lijkt Parijs nog mooier', be weerde Miller. Als hij geen geld voor eten had, hing hij graag rond in de Jardin du Luxem bourg, nabij Quartier Latin. In dit prachtige park probeerde hij zijn honger te vergeten door gerechten op te schrijven die hij ooit wilde proe- ven.Parijse parken inspireerden hem sowieso. Soms luisterde hij gesprekken af die hij neer schreef op oude enveloppen, om ze later in zijn boek te gebruiken. Nog steeds is de Jardin du Luxembourg een paradijs waar jong en oud kun nen genieten. Gratis maal Wanneer het rommelen van zijn maag ondraag lijk werd, liep Miller het hele park door naar Montparnasse, waar misschien een gratis maal te bietsen viel. 'Quoi?' waagt de ober van café Closerie de Lilas op Montparnasse, wanneer we naar het tafeltje van Henry Miller wagen. Als we de naam op z'n Frans uitspreken, begint er een lichtje te branden. "Aaahhhh: Anry Mie- leerel'De vaste plekken van andere beroemde stamgasten als Ernest Hemingway en Man Ray zijn van bronzen naamplaatjes voorzien, maar op het tafeltje dat de ober aanwijst, is geen aan denken te vinden. Typisch iets voor 'zwerver' Miller om geen naambordje te hebben. Aan het tafeltje zit een zuur ruikend wouwtje de ene na de andere cognac weg te tikken. Miller is onlosmakelijk verbonden met boule vard Montparnasse; een levendige plek waar aankomende schrijvers, journalisten en kunste naars zopen en praatten tot in de ochtend. Dage lijks struinde hij rond op de boulevard, in de hoop drank of een kleine lening los te krijgen bij bewiende mede-Amerikanen, die hier graag op de terrassen samenkliekten. Trouwring Als hij heel erg aan de grond zat, probeerde hij er nog wel eens zijn trouwring te verpatsen. In een Engelstalige leant die in Parijs werd uitge geven, schreef society-journalist Wambly Balds over Miller: 'Waarlijk een kind van Montparnas se, het zout in de pap van Quartier Latin.' Hij vermeldde daarbij ten onrechte dat Henry Mil ler genoodzaakt was op een bank in het park te slapen. 'Het enige wat hem dwarszat', schreef Balds, 'was dat hij geen tandenborstel had'. Het nobele beeld van Miller als 'literaire zwerver' was geboren. In werkelijkheid boden zijn land genoten hem na een gezellige avond altijd wel een slaapplek aan, en uiteindelijk kon hij zelfs wonen in Villa Seurat, een kunstenaarswoning dichtbij Montparnasse. Kreeften In cafés als Closerie de Lilas, Le Dome, Le Select en café-restaurant La Coupole spelen heel wat scènes uit Kreeftskeerkring zich af. Het is er nog steeds druk, kreeften liggen op ijs in de vi trines, patrons lopen parmantig rond en de pin- guin-obers openen behendig een nieuwe fles voor aangeschoten klanten. In La Coupole vind je vergeelde foto's uit de tijd van Miller. De enorme eetzaal was net als nu ge vuld met een feestende menigte. Hét trefpunt uit de jaren dertig heeft zijn allure behouden; de beschilderde pilaren, wandversieringen en kroonluchters in art déco-stijl lijken onaange tast door de tijd.Zelf schrijft Miller: 'Ik besefte hoe onmogelijk het was ooit dat Parijs te onthul len dat ik had leren kennen, het is een Parijs dat geleefd en elke dag opnieuw in duizend ver schillende vormen van marteling ervaren moet worden.'Veel is hetzelfde gebleven, getuige een dubbelganger van Miller, een vrolijke, magere zwerver die op een bankje met een fles wijn in de hand 'Santé! Santé!' naar iedere voorbijgan ger roept. Net als Miller viert hij het leven. Eni ge verschil is dat Miller alles heeft opgeschre ven. Informatie over de hsl www.thalys.nl Arrange- menten: www.nstravel.nl of tel. 0900 6787283 Algemene informatie: www.parisinfo.com \t foor PALJI ARNQLDUSSEN I Een van de aardigste elementen op de tentoon stelling over Oranje-satire in Heerenveen is de satire rond de ergernis over de satire. Detelevisiesketch komt uit het programma Kop spijkers. Eind 2003 vonden minister Donner en premier Balkenende de tijd rijp om het konings huis tegen grapjassen in bescherming te ne- nen. Dat koningshuis kon zich immers niet ver dedigen, dergelijke humor deed afbreuk aan het gewicht van de koninklijke functies.. Het Kopspijkers-cabaret toonde een verlegen Balkenende en een koningin die vond dat het al lemaal nog veel te soft was. 'Die met die oren! Zelfs Maxima kan hem nadoen!' Het optreden 'an het kabinet in die dagen was een geschenk uit de hemel voor satirici. Niet alleen omdat het zo aangenaam te persifleren was, maar vooral ook omdat er uit bleek dat hun noeste arbeid heilzaam was. Wat heb je aan satire als het doel wit zich er niet aan ergert en de rest van het pu bliek het gelaten over zich heen laat komen? Mild De huidige satire is, zo blijkt uit de expositie, overigens nogal mild. Stadhouder Willem V werd in de jaren tachtig van de achttiende eeuw afgeschilderd als een machtswellusteling en een botte geilaard. De vader van Wilhelmina, Willem III, werd vrij algemeen Koning Gorilla genoemd, hij gedroeg zich als een aap. De term kwam uit socialistsi- che hoek, het is eigenlijk ook de vraag of het om satire ging of gewoon om verontwaardiging. Die grens is niet altijd te trekken. De expositie toont tientallen spotptrenten en documenten, maar is vooral zo aardig door de beeld- en geluidsfrag menten. Natuurlijk kunnen we luisteren naar Arme Ouwe van cabaret Lurelei uit 1966, over Juliana na het roemruchtige huwelijk van haar oudste dochter. We kunnen weer kijken naar Wim Sonneveld als de stalmeester en naar Kees van Kooten als tot op het bot gefrustreerd Oran jecomité-man die met een proces dreigt bij de af schaffing van het jaarlijks défilé. Oranje in satire. Museum Willem van Haren Ferdi nand Domela Nieuwenhuis Museum Minckelersstraat 11Heerenveen; t/m 6 november www.willemvan- haren.nl Bert en Ernie in Land van Ooit Vandaag is de laatste dag van het seizoen van Het Land van Ooit. Dit jaar verzorgen Bert en Emie de feestelijke 'Ooiters zwaaien uit parade', waarin zij samen met 100 Ooiters de bezoekers uitwuiven. Het seizoen 2005 bracht overigens bijna 350.000 bezoekers, zo meldt het park. Het Land van Ooit opent haar poorten weer op 29 april 2006. www.ooit.nl Bert en Ernie Foto GPD Fietsen in het buitenland Vereniging de Wereldfietser houdt op zondag 6 november de Europese FietsrouteMarkt. Hier kun nen zowel beginnende als gevorderde vakantiefiet sers ideeën opdoen en informatie krijgen over al les wat erbij komt kijken als je buiten Nederland wilt gaan fietsen. De markt wordt gehouden in het Nivongebouw in Rotterdam aan de Dirk Smits- straat 76 en duurt van 11.00 tot 17.00 uur. De en tree bedraagt 3.50 euro, voor leden van de Wereld fietser 2,50 euro. www.wereldfietser.nl Met zijn debuutroman 'Kreeftskeerkring' was de Amerikaanse schrijver Henry Miller in een klap wereldberoemd. Inspiratie voor liet boek deed hij op in Parijs, waar hij tussen 1931 en 1939 woonde. Ondanks geldgebrek (enoot hij er hoerenlopend, aiipend en schrijvend van het leven. Miller is al 25 jaar jood, maar 'zijn' Parijs is nog even levendig als toen. "—-(01^-- Sinds vorige week vaart in de Kop van Overijssel de Ottersloep, een elektrisch aangedreven alumi nium boot met een lengte van zeven meter die plaats biedt aan zes personen. Met aan de voorzij de een ldeine overkapping en aan de achterzijde een stuurconsole met een ultramodern GPS-sys- teem. De boot is selfsupporting: er is een keuken blokje waar je koffie en thee kunt zetten en er is een eenvoudig toilet. De sloep is bedoeld om be zoekers rond te varen op De Weerribben in de kop van Overijssel. In totaal worden er vijf in de vaart gebracht, de overige vier volgen komend voorjaar. De Ottersloep kan de komende weken - totdat het gaat vriezen - gedurende een hele dag voor 125 euro worden gehuurd, maar straks in het voorjaar ook voor een verblijf van enkele da gen in De Weerribben. Dan zullen ook meerdaag se arrangementen worden aangeboden. Het re- creatie- en Rondvaartbedrijf Pieter Jongschaap, ligt aan het Kalenbergerpad 4, 8377 HL Kalenberg. tel. 0561-477527. Uitklapposter Nieuwe Revue, 2001, Foto Collectie Stichting Atlas van Stolk Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45