Hard werken in knus Engelberg öe kim Langs B&B's en de kust Nederland voor nop Storm en vogelgriep zitten reizigers dwars Ca\afn/V zaterdag 29 oktober 2005 i Kaasmaken in de Schaukaiserei. door GERARD CHEL Uitgeverij Kosmos bracht onlangs twee hard- kaftige boekjes uit onder het verzamelkopjl 'Langs', een nieuwe serie. In 'Langs bed breakfasts' worden bijzondere logeeradresjes! bijeengebracht. B&B's worden in ons land steeds populairder, niet alleen onder reizigers, maar ook particulieren die een andere uilda ging in het leven zoeken, beginnen met klein schalige logeeraccommodaties. Tineke Zwij gers be schrijft 40 B&B's die door het land (inclu sief 2 in Bel gië) ver spreid lig gen. Geluk- jj kig schrijft ze in het voorwoord dat het niet 'de beste 40 zijn'. 'Daarmee zouden we minstens 100 ande re tekort doen'. Zwijgers koos een verrassend uitgangspunt voor haar route: landschapsty-l pes (bos, stad, kust e.d.). Bovendien moesten' de adresjes aan een paar voorwaarden voldoen zoals originele behuizing en karakteristieke ka mers. De eigenaren wisten dat auteur fotograaf op. bezoek kwamen, maar hebben voor plaatsing1 in de gids niet betaald, meldt ze. Een kritische kanttekening wordt dan ook niet geschuwd.! Een leuk gidsje. En dat geldt ook voor hettwee- de boekje. In 'Langs de kustlijn' belicht Carien Reinking 58 'leuke ideeën voor een heerlijke dag aan zee' in Nederland en Vlaanderen. Aan de hand van acht thema's, zoals wandelen, relaxen, kids of feest&festival heeft ze gewone of juist bijzondere activiteiten die overal langs de kust plaatsvinden geselecteerd. De meeste adressen hebben als vanzelf een di recte link met de zee, niet alle, zoals een aantal genoemde beauty- en kuurcentra, vreemde eenden in de bijt. Gelukkig staan ze helemaal achterin. 'Langs de kustlijn', ISBN 90-215-8132-9, en 'Bed Breakfasts', ISBN 90-215-8002-0, uitgegeven door Kosmos, 144 blz.. *15,www.boekenwereld.com De in 2004 overleden reisjournalist Aad Struijs, al eerder in deze rubriek aangehaa zorgde bij uitgeverij Plataan jaren j voor twee kassuccessen: 'Het toppunt van Ne-] derland' (in 2001 de meest verkochte n en 'Nederland voor nop' - het zou zijn 1; boek wor- den. Deze gids be leeft nu zijn geactualiseer- Nederland voor «ujiJ veVdiefook voor nop nog eens als pocketeditie die de helft goedkoper is dan de luxe paper- baclc.'Meer dan 1900 ideeën voor een gratis dagje uit', luidde en luidt de on derkop. Verbazingwekkend hoeveel er in ons land te i doen is zonder dat je je portemonnee behoeft i te trekken. Het boek beschrijft monumenten,' jaarmarkten, folklore, festivals, musea, kunst,, architectuur, natuur- en culturele bijzonderhe-j den en alles wat daar tussenin ligt. Heel Neder land dus. Ineke Struijs is voor een deel in de voetsporeni van haar man getreden en is nagegaan wat sinds 2003 veranderd is. Zo zijn er diverseJ adresjes verdwenen en nieuwe toegevoegd. Boven op de Titlis. Familie en plezier, is de kreet waarmee het Zwitserse Engelberg wintersporters wil lokken. Het stadje, gelegen in centraal Zwitserland, doet er van alles aan. Het is soms net Oostenrijk, maar zeg dat niet te luid. De langgerekte Dorpsstraat in Engelberg. rad von Sellenbüren een engel hebben gehoord die hem vertelde 'op deze door God gewijde plek' een klooster te stichten. Toen hij later, nadat het klooster gebouwd was, een compleet engelenkoor vanuit de Hahnen- berg hoorde, wist hij het zeker: deze plaats zou Engelberg heten. Ook een glimp in de bijbeho rende kerk op het orgel uit 1877, met 9.000 pij pen het 5e grootste van de wereld. Kaas In het complex ligt de lokale 'Schaukaserei', waar medewerkers in hygiënisch wit achter gla zen wanden laten zien hoe melk wordt ge stremd en in kaas verandert. 25 Bergboeren brengen er dagelijks hun verse koemelk. We ko men er als vanzelf niet weg zonder de 'Engelber ger Klosterglocke'. Op de terugweg een bliksem bezoek aan het Talmuseum, gevestigd in een 'Waffenhaus' uit de 18e eeuw, waarin de ge schiedenis van het stadje en omgeving uit de doeken wordt gedaan. Diverse vertrekken zijn in oude stijl en met oude attributen ingericht. Skiën in Engelberg is afzien soms, zeker als de sneeuw er nog niet metersdik ligt en met name de rotsige pistes tussen Stand en Trübsee dien tengevolge smal, steil en vol kleine heuveltjes, de Hügeln, zijn. Niet direct weggelegd voor de beginnende skiër - of de ervaren carver die breed wil gaan - geeft ook skilerares Sabine toe. 'Het is hier inderdaad een beetje lastiger dan op sommige andere pistes.' Op de tegenovergele gen heuvel, de Jochpass, zijn de pistes wel bre der. Daar is ook de Jochstoclc piste die vooral door snowboarders wordt gebruikt. Er is een halfpipe en trainingspark. Natuurlijk stappen wij in de Rotair, de om zijn as draaiende cabine ('de eerste ter wereld') die ons van Stand naar Klein Titlis op 3.028 meter brengt. Het is even lastig oriënteren in het be gin want er tovert zich een steeds veranderend landschap af. Zelfs op deze hoogte kun je aan 'snow tubing' doen, in een grote rubberen band van de helling af suizen, maar de weersomstan digheden gunnen ons deze pret niet. Zoals we ook niet met de 'Ice Flyer' meekunnen, de stoel- tjeslift die je over de gletsjer voert. Snowboarders Free ride en off piste zijn toegestaan, zolang je maar buiten de natuurgebieden blijft en de gemzen niet opjaagt. En niet als er, zoals deze week, lawinegevaar dreigt. Daar trekt, tot woe de en ongerustheid van Sabine, niet iedereen zich wat van aan. Vooral jeugdige snowboarders. In Engelberg worden lawinecursussen gegeven, maar dat is kennelijk aan deze groep voorbij gegaan. Een iets minder 'wild' skigebied heeft Engel berg aan de overkant binnen handbereik: op de flanken van de Brunni. Weliswaar met minder afdalingen dan op de Titlis, maar ook minder Zürich „V Luzern a Bern c Lausanne ZWITSERLAND "Montreux ^'Anp/gn •Xw.or.Vi Bereikbaarheid: 870 km. van Amsterdam. Dichtstbijzijnde snelweg A2, vliegen kan naar Zürich (op 90 km) en vervolgens met de trein, want Engelberg heeft een station. Wel met twee overstappen. Hoogte: Van 1050 m (dorp) tot 3028 (Kleine Titlis). Brunni tot 2040 m en Fürenalp tot 1840 m; - Liften: 24, 7 sleep-, 8 stoel- tjes- en 9 gondel- en kabelbanen/kabelspoor Pistes: 25 km blauw, 55 krri rood, 2 km zwart, 39 km lang- j lauf, waarvan 2 km verlicht; - Gratis skibus: ja; - Scholen: diver se voor zowel ski als snowboard Kunstsneeuw: ja, 40%; - Avondski: nee; - Kinderopvang: ja. Overig vertier, langflauf, nordic walking, snow tubing, helis- kien, iglo's bouwen etc.; - Prijsvoorbeeld 6 dagen: skipas 250 CHF(ca 170 euro), huur ski's/snowboard 190 CHF, skiles CHF 205, snowboardles CHF 275 www.skischule-enqelberq.ch Informatie: VW Engelberg/Titlis, tel. 41 41 63 97 777, websi- te www.engelberg.ch Websites skigebieden: www.titlis.chwww.brunni.ch www.fuerenalp.ch Zwitserland algemeen www.IVIvSwitzerland.com tel 00 800 100 200 30 (gratis) steil en dus beter te doen als je wat minder be dreven bent op de lange latten of het rustig aan wil doen. Nadat we 's middags in de bossen rond de oude skischans - volgens Fréderic de grootste natuur lijke springschans ter wereld - ons voor het eerst, en met redelijk succes, aan het Nordic Walking wagen, schrijven wij ons in voor de 'Hüttenabend und Faclcelwanderung'. Onder leiding van een gids gespen we net voor sche- mertijd onze sneeuwwandelschoenen om (nog steeds formaat tennisracket, alleen van high tech materiaal) en stappen door de mulle sneeuw rond Gerschnialp. Ook afzien soms, want het is snerpend koud. Maar het door aarze lend opkomend maanlicht beschenen land schap, met in de verte hier en daar een lichtje van boerderij of sneeuwkat, haalt de kou enigs zins uit de lucht. Dat helemaal verdwijnt als we ons in een afgele gen herberg, die we na zo'n 1,5 uur bereiken, gezamenlijk op de kaasfondue storten. Met bij passende drankjes. De kaas is er onbeperkt, aan gebruik van de drank stellen we zo onze limie ten, want we moeten ook nog terug. Een wande ling retour dorp mèt fakkels. Met de toorts om hoog dalen we af. Net tegen de tijd dat de laat ste fakkel is opgebrand, bereiken we de rand van Engelberg, waar we, in het schijnsel van de straatverlichting, de sneeuwschoenen afdoen en schoon slaan. 'Nederland voor nop', 5e en geheel geactualiseerde versie in pocketeditie. Uitgeverij Plataan, 415 blz, •12,50,ISBN 90-5807-291-6, www.plataan.nl GERARD CHEL Wat is dat toch met slogans? 'Engel berg, Titlis, it's heaven', knettert je van overal tegemoet. Het staat zelfs op de skimuts. Wil je meetel len, verzin dan een lekkere kreet, beweren mar keteers. Hindert niet of het de lading dekt. Is het niet hemels dan, Engelberg Titlis in Zwit serland? Nou, niet meer of minder dan vele an dere skigebieden. Zeg niet tegen Fréderic van de lokale VW dat z'n stadje iets weg heeft van een Oostenrijks chaletdorp, want dat valt niet in goede aarde. Behalve als je hem uitlegt dat het als compli ment is bedoeld. Dat Engelberg knusser is dan je van zo'n Zwitsers stadje zou verwachten. 'Ge- zellie'. In de schaduw van Titlis en Brunni waart een andere sfeer door de straten. Fréderic glimlacht. Je hebt gelijk, zegt 'ie dan. Winkelstraat Best een leuk stadje, gedomineerd door de lang gerekte winkelstraat, die Dorpsstraat heet. Ter wijl vanaf de heuvel statige hotels op het cen trum neerkijken. Restaurants en bars houden het midden tussen sjiek en iets daaronder: En gelberg houdt wel van een beetje standing, zo lang het maar niet wordt overdreven. Hoewel het stadje al vroeg in de 20e eeuw win tersport kende, heeft het zich niet in zo'n snel treinvaart ontwikkeld. Dat probeert het een beetje in te halen. En wellicht, als over een paar jaar het Titlis-gebied is verenigd met de aan grenzende Melchsee-Frutt en Meiringen-Hasli- berg, waardoor een van de grootste skigebie den van de Alpen ontstaat, heeft het de 'achter stand' in één klap omgezet in een voorsprong. Engelberg is een compleet wintersportstadje waar je je ook bij wat mindere sneeuwcondities uitstekend leunt vermaken. Binnen en buiten. Het is niet alleen een typische familiebestem ming, met veel activiteiten voor de lcids, ook avontuurlijke tieners komen er aan de bak. Dat familie- en kindvriendelijke likt als een lekkere lolly door het stadje. Hotels, restaurants, uiter aard de skischolen, sporthal en zwembad en tal rijke organisaties hebben speciale kinderpro gramma's. Op de diverse pistes zijn vijf verschil lende 'sneeuwpretparken' ingericht voor kinde ren en beginners. Weekprogramma 's Winters is er in het hoogseizoen een weekpro gramma met iedere dag andere activiteiten, vooral bedoeld voor de sportieve wintersporter. Behalve free style, free ride, off piste en andere afdalingsvarianten, kun je er heliskiën, ijsklau- teren, paragliden en, jongste rage in winter- sportland, airboarden, dat wil zeggen op een soort hightech slee afdalen. Wij doen alsof we oud en moe zijn en lopen even binnen in het Benedictijnerklooster, dat aan de basis stond van het stadje. Hier zou Kon- Engelberg, gezien vanaf de Titlis. Foto 's GPD) door GERARD CHELI Vogelgriep die overal opduikt, orkanen die maar blij ven komen. Je zult dezer dagen maar een vakantie ge boekt hebben. Waar haal je de juiste informatie en wat zijn de rechten in geval van een calamiteit? Nederland kent, als enig land ter wereld, een Calami teitenfonds. Dat keert uit wanneer door een of ande re calamiteit een reis in het water valt. Maar dat fonds doet nog iets: de calamiteitencommissie - on der voorzitterschap van oud-minister van buiten landse zaken Hans van den Broek - geeft een soort van waarschuwing af als ergens een natuurramp dreigt en zij het niet verantwoord vindt daar naartoe af te reizen. Dat gebeurde bij voorbeeld vorige week, toen de or kaan Wilma op het Mexicaanse schiereiland Yucatan afstevende. De commissie nam onder meer het be sluit' voor Yucatan een zogeheten 'dekkingsbeper king' in te stellen. Vroeger heette dat 'een negatief reisadvies'. Wanneer zo'n besluit is genomen, is het niet verstan dig te vertrekken. Voor de reiziger betekent het dat hij gratis kan annuleren of omboeken. Maar als hij toch gaat en er gebeurt iets dan kan bij het fonds geen claim worden ingediend. Blijft het alleen bij bij een dreiging dan vervalt de 'dekkingsbeperking' en kun je op het vliegtuig stap pen. Is er wel wat aan de hand - zoals uiteindelijk in Mexico - dan stelt de commissie voor het getroffen gebied een zogenoemde 'uitkeringsvatbare situatie' in. Dat betekent twee dingen: gedupeerde reizigers kun nen een claim indienen èn de nog thuiszittende toe rist krijgt het dringende advies niet naar dat gebied af te reizen. Ook hier geldt datje niks kunt claimen als je toch vertrekt nadat zo'n besluit is genomen. Zowel het reisbureau als de reisorganisator (incl. de aanbieders op internet) worden geacht de besluiten van de commissie te ken nen, na te leven en hun klan ten daarover te informeren. Hier zit echter een vette adder onder het gras, want niet elk reis bureau, reisorganisator en internet aanbieder is bij het fonds aangesloten. En een reisje geboekt bij een niet-lid betekent geen uit kering en hoogstwaarschijnlijk ook geen (actuele) in formatie. Leden herken je aan het logo van het Cala miteitenfonds. Sowieso is het bij twijfel altijd ver standig de website van het Calamiteitenfonds te raad plegen. Aanslagen Naast natuurrampen zijn er genoeg andere onveilige situaties te bedenken, zoals een terroristische aanslag of de vogelgriep. Of een regio vei lig is - voor zover je dat vandaag de dag met zekerheid kunt zeggen - weet het ministerie van buitenland se zaken.Is het niet verantwoord naar een bepaald land of regio af te reizen, dan wordt dat duidelijk ge zegd, bij voorbeeld: 'Het reizen naar en verblijf in Af ghanistan wordt ten sterkste ontraden'. Zo'n 'nega tief reisadvies' kan ook voor met name genoemde de len van een land gelden. Uitgelegd wordt waarom het niet veilig is. Toch afreizen is dan voor eigen risi- co.Maar het ministerie kijkt niet alleen naar politie ke kwesties. Ook gevaar voor gezondheid wordt in de gaten gehouden. En zo kun je op de website actuele informatie vinden over de vogelgriep. Zowel in algemene zin, als voor bepaalde landen. Zo lezen we onder het kopje Roe menië dat 'de WHO (World Health Organisation) op dit moment geen aanleiding ziet om vanwege de vo gelgriep reizen naar Roemenië te ontraden'. www.minbuza.nl en www.calamiteitenfonds.nl Voor meer informatie over gezond op reis (malaria, inen tingen e.d.), surf bij voorbeeld naar www.lcr.nfen ook handig is eens een kijkje te nemen op www.v»" sopreis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42