prensoverschrijdend aandelen 154 99, Vakanties ai vanaf VakantieStunt www.vakantiestunt.nl Kerstshoppen in Engeland met een onvergetelijke Cruise-ervaring Hull, Lincoln of York City-Cruise Bii 8 K JHUn. Boek voor 19 november 2005! Bel 020 - 201 33 33 (vermeld "Weg") P&0>- Ferries factie bijlagen: 0113-315680 iWi.pzc.nl „gil: redactie@pzc.nl gibus 31,4460 AA Goes jvertentie-exploitatie: ,rd- en Midden-Zeeland: 0113-315520 WS-Vlaanderen: 0114-372770 inaal: 020-4562500 Lterdag 29 oktober 2005 Ontspannend weekend Inspanning maakt ontspanning mogelijk. Als u alleen maar vrije tijd heeft, kunt u hier moeilijk nog van genieten. Gelukkig wer ken de meeste mensen, om daar na te kunnen genieten van het welverdiende weekend. Wat doet u het liefst in het weekend? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. ir\ oneindigheid De oneindigheid van het bestaan voe len door over de uitgestrekte oceaan te turen. Of genieten van de mooie, oude en rustieke bomen in het bos. Dat doet u volgens de laatste graad meter het liefst tijdens een heerlijke wandeling. 1 Strand en/of duinen 37% jb Bos 36% 3: Heuvellandschap 14% 4 Langs dorpjes 7% 5 Heide 5% 6 Zandvlakten 1% Vraag antwoord Wij willen graag op vakantie naar Sarajevo en daar naast ook andere delen van Bosniê-Herzegovina be zoeken. Is het daar wel veilig Woordvoerder Dirk-Jan Vermeij van het minis terie van Buitenlandse Zaken: 'De eerste zin van ons reisadvies zegt het eigenlijk al, die luidt: In Bosnië kan zonder problemen wor den gereisd. Wel wordt in verband met de aan wezigheid van landmijnen ontraden van de hoofdwegen af te wijken. Tenzij op basis van lokaal aanwezige kennis een gebied vrij van landmijnen kan worden beschouwd. Overi gens zijn onze reisadviezen, die te vinden zijn op de website www.minbuza.nl. altijd onafhan kelijk en vrijblijvend. Dat wil zeggen dat de reiziger met onze veiligheidsinformatie altijd zijn eigen afweging dient te maken.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. Reis in 5 clicks Nordic Walking wordt populairder Langlaufen zonder sneeuw. Zo zou Nordic Walldng ook wel genoemd kunnen worden. In Finland is het een ware rage. Daar zullen ze niet vreemd opkijken als iemand met twee stokken voorbij wandelt. In Nederland is dat anders. Hier zijn we nog niet gewend aan een straatbeeld van langlaufers zonder ski's. Toch wint deze tak van sport aan populariteit in ons land. Nordic Walldng is veel inspannen der dan gewoon wandelen, waardoor veel meer spieren gebruikt worden. Het lijkt mak kelijker dan het is. Voor het echte Nordic Wal king is wel degelijk les nodig. In het hele land worden demonstraties en cursussen gegeven. Waar het Nordic Walking precies vandaan komt is niet bekend. Er bestaan twee oervor men van wandelen met stokken. Herders en pelgrims gebruikten één of twee stokken om moeilijk begaanbare terreinen toch te kun nen bewandelen. De zomertrainingen van Fin se langlaufers zijn een andere voorloper van het Nordic Walking. Stichting: www.snwn.nl Demontstraties: www.nordicwalkinq.nl Reizen: www.nordicwalkinqreizen.nl Accessoires: www.elmakes.nl Informatie: www.tweevoe- ter.nl/nordic walking Rotterdam Zeebrugge Huil Boëk voor 19 november per persoon POferries.nl Vanaf medio november maakt heel Groot-Brittannië zich op voor hét feest van het jaar, Kerstmis. Romantisch verlichte straten, versierde kerstbomen en de mooiste etalages komt u overal tegen. Doe dit jaar de leukste kado-ideeën op voor onder de boom en boek een 3-daagse Christmas-Cruise met P&O Ferries. UW reis begint aan boord van onze luxe Cruiseferries met mooie lounges, shops, verschillende restaurants, live entertainment en een overnachting in uw eigen cabin. Overdag bezoekt het pittoreske York, het maritieme Huil of lovely Lincoln, steden die in deze periode van het jaar een wel heel sfeervol tintje hebben. Aan boord neemt u makkelijk al uw nieuwe aankopen mee, want er gelden geen bagagebeperkingen! 'Faciliteitefi vèrelSiiHen per schip. Aanbiedingen geldig op basis van beschikbaarheid. Op alle aanbiedingen zijn onze aciievoorwaarden en algemene vervoersvoorwaarden van toepassing. Deze voorwaarden siaan op www.POIerries.nl ol zijn op aanvraag verkrijgbaar. issen Jeker en Maas bevindt zich op en rond de Sint Pietersberg mooie ituur. In dit gebied is nu een Nederlands-Belgisch wandelroutenetwerk ngelegd. Zowel de wandelaar als de fietser is er nu welkom. dat ze noordwaarts kunnen verder varen. Mergel is zoals gezegd de rode draad in dit gebied. Sinds eeuwen wordt de gelige zachte steen hier gewon nen. Vroeger om de huizen, boerderijen, kapel len, kerken en kastelen te bouwen, die zo karak teristiek zijn voor deze streek. Tegenwoordig wordt mergel vooral verwerkt in cement. In La- naye vind je het Maison de la Montagne Saint-Pierre, oftwel het Pietersbergmuseum, waar de geschiedenis van dit gebied op aanschou welijke wijze uit de doeken wordt gedaan. Kinde ren én volwassenen kunnen in dit kleine mu seum gevestigd aan de Place du Roi Albert op een leuke wijze kennis op doen van de omgeving. Je leert er over de Krijtzee, die ervoor zorgde dat we de mergel hebben waarin al die prachtige fos sielen te vinden zijn. Zoals de kleine zeepaardjes en de grote Mosasaurus. Je leert er over de vleer muizen die in grotten overwinteren, over Mergel landschapen die grensoverschrijdend de kalle- graslanden en droge graslanden op de heuvel be- grazen, over de krabspin en de gevlekte orchis en andere insecten en orchideeën, die dit gebied zo bijzonder maken. Spectaculair is de vierhoekige Vredestoren van Eben-Ezer in Eben-Emael. Dit vuursteenmuseum is het levenswerk van de vier jaar geleden overleden Robert Garzet. In de jaren vijftig van de vorige eeuw begon de bouwer, beeldhouwer, steenhouwer, schilder en schrijver in een oude vuursteengroeve met de bouw van de markante uit vuursteen opgetrokken toren. Bo ven op de toren staan - klaar om op te stijgen - de vier cherubijnen. Dit zijn bovennatuurlijke we zens aan wie in de toren nog een hele zaal is ge wijd. Gastenboek Je betreedt de toren door een monumentale trap te bestijgen. In het gastenboek lezen we de ont boezeming van de jonge bezoeker Vincent: 'Hal lo, ik vind het allemaal zeer mooi, maar het is on begrijpelijk.' Makkelijk is het levenswerk van Ro bert Garcet inderdaad niet. Je moetje de tijd gun nen om thuis te raken in deze wondere wereld vol symbolen van de goden en archeologische en geologische vondsten. Maar evengoed is het heer lijk om je gewoon te laten overdonderen door wat er te zien is. Niet alleen in de toren, maar ook op het platform boven op dit vuursteenmonument, datje bereikt door een smalle stenen wenteltrap te beklim men. Eenmaal boven kun je genieten van een ver pletterend uitzicht over het golvende groene Je- lcerdal met lcoeiénweiden en fruitgaarden. Maar ook kun je zomaar kijken in een van de grote ga pende wonden in dit gebied, waarin nog steeds de mergel wordt gewonnen. Die beschadigde stukken ten spijt, is tussen Maas en Jeker een mooi stukje grensoverschrijdende natuur ont staan, waar wandelaars en fietsers welkom zijn. Exclusief voordeel voor lezers van deze krant Wandelen in het Jekerdal bij Kanne. der, de Tiendelberg richting Zichen-Zussen-Bol- der met zijn dertien haarspeldbochten, de Saint Simon bij Roclenge, die je naar het fruitteeltge bied Hauts de Froidmont brengt, en de Saint Pier re bij Lanaye. Op de top van deze laatste klim heb je een indrukwekkend uitzicht over Lanaye, de Maas, Eijsden met zijn kasteel en de Voerstreek. De wandel- en de fietsroutes voeren de sportieve recreant door een gebied dat heel wat te bieden heeft. Je komt langs fruitboomgaarden en door mooie natuur, door schattige plaatsjes en langs bezienswaardigheden. Zoals de hooggelegen for ten Sint-Pieter en Eben-Emael of het uit mergel opgetrokken terrassenkasteel Neercanne. Alsof je in het Loiredal verzeild bent. Een van de wan delroutes voert over de binnenplaats van dit kas teel. Je vindt in het gebied diverse mergelgrotten, maar ook het sluizencomplex de Stop van Ter- naaien ten zuiden van Maastricht. Mergel als rode draad in routes tussen Jeker en Maas De sluizen hier laten de schepen een hoogtever schil van zo'n vijftien meter tussen het Albertlca- naal en de Maas overbruggen. Dat levert spectacu laire plaatjes op van vrachtschepen die heel laag in de vrij smalle sluis komen binnenvaren en die vervolgens langzaam omhooggestuwd worden door het binnenstromende water. Althans de schepen die uit de richting Maastricht komen. Die van Luik komen, moeten juist zakken voor- )istop van Ternaaien bij Lanaye en het Albertkanaal dat richting Kanne dwars door een muur van mergel is getrokken. Foto's Peter Schols WIEL BEIJER JF* ergel vormt de rode draad in het i /I wandelroutenetwerk°Penronclde i Sint Pietersberg, een gebied met ou- .V „JL.de mergelgrotten en jongere mer- groeves. Het stroomgebied van Maas en Jelcer, in het Franstalige deel van het Belgisch grond- lied Meuse en Geer heten. Hier is het Albertka- al getrokken, deels dwars door die bergvan jel, waardoor aan beide kanten van het ka lleen tientallen meters hoge muur van mergel hoogrijst. wandelroutenetwerk ligt in een gebied dat :ensd wordt door Maastricht, Eijsden, Vis, ;ye, Bassenge en Riemst. In het landelijke ge- tussen deze plaatsen - de afstand van het ilateau tussen de noordelijke Observant in itricht en het zuidwaarts gelegen Oupeye be- zo'n vijftien kilometer - hebben gemeen- ïen natuurorganisaties gezamenlijk een grens- pchrijdend wandelgebied aangelegd met het eerst aan beide zijden van de grens uni- mgemarkeerde wandelroutes, jiuit zeven vertrekplaatsen kunnen wande- ars kiezen uit 25 lusvormige wandelroutes met totale lengte van 120 kilometer. Alle routes zijn in twee richtingen bewegwijzerd. De afstan den variren van 3 tót 13 kilometer, maar door te combineren kunnen de routes naar believen wor den uitgebreid. Wandelaars kunnen starten van uit Sint-Pieter, Lanaye, Eijsden (via het fiets- en voetveer De Cramignon over de Maas van Eijsden naar Lanaye), Kanne, Eben-Emael, Roclen- ge-sur-Geer en La Haute de Froidmont (tussen Houtain Saint-Simon enHaccourt). Op elke vertrekplaats is informatie te vinden over de wandel- en fietsroutes, compleet met gro te kaarten. Er verschijnt verder een box met daar in alle wandelkaarten. Autovrij Er kan inderdaad ook naar hartelust gefietst wor den. Ongeveer tachtig kilometer over bewegwij- zerde, deels autovrije fietsroutes. Die zijn geba seerd op het inmiddels aan beide kanten van de grens gehanteerde systeem van de (grensover schrijdende) fietsknooppunten en de Waalse Ra- velroutes. Zowel de wandelaars als de fietsers moeten af en toe behoorlijk klimmen. Dit is een heuvelachtig gebied met een aantal echte lcuitenbijters die stuk voor stuk niet misstaan in een wielerklassie ker. Zoals de Muizenberg van Kanne richting Wol-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41