Vioxx-slachtoffer haalt verhaal PZC Rilland Bath-mini's zaaien schrik in Rotterdam-Zuid Het verkrampte Nederland PZC Nederlanders klagen fabrikant Merck aan wegens klachten na gebruik pijnstiller Nacht van de Nacht 29 oktober 1955 0*% zaterdag 29 oktober 2005 door Ans Bouwmans Tientallen Nederlanders hebben hartklachten overgehouden aan de pijnstiller Vioxx van de Amerikaanse onderneming Merck. „Dit is het ergste wat ons is overkomen. Mijn leven is verwoest door medicijnen", zegt Addy Hendriks (52). Addy Hendriks woont samen met haai man Hans in het dorp Lent, tegenover Nijmegen aan de Waal gelegen. Een ko pie van haar medische dossier - met ge gevens over haar hartaanval en hersen infarcten - ligt duizenden kilometers verderop in het kantoor van Aaron Le- vine in het verre Washington DC. Levine is een van de advocaten in de Verenigde Staten die de Amerikaanse medicijnfabrikant Merck voor de rech ter slepen namens patiënten die pijnstil ler Vioxx hebben gebruikt en daarna hartklachten of beroertes kregen. De in letselschade gespecialiseerde raadsman behartigt de belangen van ongeveer veertig Nederlandse cliënten. Addy Hendriks is boos en gefrustreerd, zegt ze door de telefoon. „Ik ben een an dere vrouw geworden. Ik ben vaak kort af. Ik kan een heleboel dingen niet meer. Ik heb huilbuien. Het is moeilijk om hiermee te leven." De rechtszaak is een uitlaatklep. „Ik moet mijn frustra tie kwijt. Dat kan ik maar beter zo doen." De eerste acht Nederlandse zaken, waaronder die van Addy Hendriks, heeft Aaron Levine onlangs officieel in gediend bij rechtbanken in Washington en New Jersey, de staat waar het hoofd kantoor van Merck is gevestigd. „We denken dat we een behoorlijke compen satie kunnen krijgen", zegt de advo caat, die erop rekent dat de procedures zo'n twee tot drie jaar zullen duren. Dat is sneller dan Hendriks had ge dacht, zegt ze. „Het wordt wel spannen der." Vioxx is een pijnstiller tegen reuma en artritis. Het middel werd in korte tijd populair omdat het minder maagklach ten veroorzaakt dan andere medicijnen tegen gewrichtspijn. Vorig najaar werd Vioxx evenwel uit de markt genomen, nadat uit onderzoek bleek dat langdu rig gebruik de kans op hart- en vaat- aandoeningen vergroot. Afgelopen zomer verloor Merck de eer ste rechtszaak over Vioxx. Een jury in de Amerikaanse staat Texas liet zich door advocaten van de klager overtui Addy Hendriks, gadegeslagen door haar man, Hans, die haar altijd ernom gesteund heeft. gen dat Merck wist van de gevaren van Vioxx maar die had gebagatelliseerd. De onderneming ontkent dat onwelko me gegevens over gevaren van het mid del onder de mat zijn geveegd. Inmid dels is een tweede rechtszaak in Atlan tic City, New Jersey, vrijwel afgerond. Ook daar bestrijdt Merck dat Vioxx-ge- bruik de oorzaak was van gezondheids problemen. Duizenden klagers Sinds de uitspraak in Texas is het aan tal rechtszaken over Vioxx al aanmei- kelijk toegenomen. Volgens Merck heb ben zich intussen al 11.700 klagers ge meld, en daar kunnen er het komende jaar nog duizenden bijkomen. Merck heeft aangekondigd elke zaak tot een proces te willen laten komen, en niet met patiënten als groep te willen onderhandelen over een schadevergoe ding. Advocaat Levine verwacht echter dat het bedrijf daarvan terug zal ko men als ook andere rechtszaken fout af lopen. Hendriks begon Vioxx te gebruiken toen het nog maar net in Nederland op de markt was gekomen, zegt ze. In ja nuari 2001 kreeg ze een hartaanval. In het jaar erna begon haar geheugen haar in de steek te laten. „Er is veel meer aan de hand, zei ik. En ik ging naar de neuroloog. Toen bleek dat ik drie herseninfarcten had gehad. Twee keer was ik met een verlamde arm wak ker geworden, maar dat trok weer weg en ik dacht dat er gewoon een zenuw bekneld gezeten had." Van de derde be roerte heeft ze niets gemerkt. Waardoor die herseninfarcten werden veroorzaakt was onduidelijk. In haar familie komen geen hart- en vaatziek ten voor, zegt ze. „Toen het Vioxx-ver- haal naar buiten kwam, zei de neuro loog: dat zou de oorzaak kunnen zijn ge weest." Hendriks reageerde op een advertentie van Levine in een Nederlandse krant. Ze moest een uitgebreide vragenlijst in vullen, en een medewerkster van Levi ne in Haarlem heeft met haar instem ming een medisch dossier samenge steld. De Amerikaanse advocaat selec teerde 'sterke kandidaten' voor een rechtszaak. „Er zijn er veel afgeval len", zegt Hendi'iks. Schadeclaim Levine werkt op basis van 'no cure no pay'. Dat wil zeggen dat hij niet wordt betaald wanneer de zaak niet tot het ge wenste effect leidt. Dat betekent tegelij kertijd dat een behoorlijk deel van de eventuele schadeclaim naar de advo caat gaat. „Dat is terecht", zegt Hen foto Juan Gieling/GPD driks. „Ik heb er geen geld in hoeven steken. Krijgen we wat dan is het mooi meegenomen." Op veel geld rekent Addy Hendriks niet, ondanks de miljoenen dollars die werden toegekend in de eerste Ameri kaanse zaak. „Straks is het niks, dan is het zo'n domper." Blijft er een ruim bedrag over dan denkt mevrouw Hendriks aan een hulp in huis. „Of wat vaker op vakantie." Haar hobby's, handwerken en lezen, heeft ze moeten opgeven. Maar wat ze eigenlijk het ergste vindt, is het isole ment. Een verjaardag bijwonen met veel men sen, kan ze niet meer aan. Haar man en zij zijn op elkaar aangewezen, zegt ze. „Mensen laten je vallen. Je ziet er goed uit en bijna niemand gelooft dat je ziek bent. Het is verschrikkelijk dat je dat meemaakt." GPD Vanavond begint de Nacht van de Nacht, sluitstuk van een landelijke actie onut begrip te krijgen voor de goede ka het Duister. Dat werd hoog tijd, want Nederla steekt 's nachts fel uitgelicht af tegen de rest v Europa, waar het nog wel normaal donker wi Ons land ligt nacht op nacht onder de schijn Aurora Metropolis, het Licht van de Grote Agj> meratie. Daarbij komt het effect van de 24-ui economie, het waanidee dat meer licht aan extra veiligheid, en het niet nadenken: bijvo beeld de vele Nederlanders die het leuk vinden de hele nacht in hun tuintjes lampjes te latenbn den. Omdat het zo aardig staat langs de border- In Zeeland regeren 's nachts het Sloegebieden Kanaalzone. Vergeleken met die industriegel] den is het licht van de steden en dorpen t den. Verder is er een enkele felverlichte kas. Ins te delen van de provincie echter is het donken zeer donker. Er zijn nog steeds plaatsen waar vuurtorens van zowel Westkapelle, Nieuw-Ha; stede als Ouddorp aan hun lichtkarakters ziji herkennen. Het lijkt hier dus nog op een zeey duisternis. Zeeland doet er goed aan, dit donker te verde gen. Evenals rust, ruimte en stilte, is duisteraü koesteren als een kwaliteit die van Zeeland aangenaam buitengebied maakt. Nu al wordt voor veruit de meeste Nederlanders nooit donk der dan een nacht met volle maan. In Zeelani het gelukkig nog niet zover. Het zal niet eenvoudig zijn om de lichthindera remmen. Deze vorm van vervuiling neemt ir derland jaarlijks met vijf procent toe. En er is tijd wel een reden voor nog meer en nog lai licht. Zeker zolang de mens zijn activiteiteno een groter deel van het etmaal blijft uitsmeren. In The First World Atlas of Artificial Night! Brightness staat Nederland samen met I Puerto Rico in de top drie van landen met dei te lichthinder. Van deze score liggen waarscl lijk weinig Nederlanders wakker. Als echter huidige trend niet wordt gekeerd, moeten sii de luiken terug voor de ramen. Niet storm, maar tegen het licht. Dat zou geen voon gang zijn. Met de campagne Laat het donken ker probeerde de milieubeweging de afgelo maanden terecht de negatieve associaties metè ternis om te buigen. Als we niet oppassen, zalii een nog vervelender bijsmaakje krijgen. door Peter Punt De Rotterdamse deelgemeen te Charlois is opnieuw opge schrikt door een groepsverkrach ting. Acht minderjarigen zou den een 13-jarig meisje hebben verkracht. Het zijn jonge Antilli- Lionel Martijn maakt zich zor gen over de ontwikkelingen. De portefeuillehouder Welzijn van Charlois is zelf Antilliaan en kent de problemen van de Antil liaanse gemeenschap in Rotter dam. „Je bent bezig met ontwik kelingswerk in je eigen stad", zegt hij in het deelgemeentekan toor. Rotterdam telt 20.000 An- tillianen en Arubanen. Van hen zijn er tweeduizend met de poli tie in aanraking geweest. In Rot terdam-Zuid wonen de meeste Antillianen. Vorige maand doken alarmeren de berichten op over bendevor ming op Zuid. Politie en gemeen te lieten dat verschijnsel onder zoeken. Het rapport is nog niet klaar. Martijn kent de problema tiek. De deelgemeente heeft zelf al eens de groepen in beeld ge bracht. „Ik wil niet over bendes spreken, zoals je die in de Vere nigde Staten hebt. Antillianen dulden geen leiderschap. Aan sturing van een bende is er dus niet. Het gaat om het resultaat", aldus de portefeuillehouder. Criminaliteit Uit het eigen onderzoek kwam de Ford-groep in beeld. De le den specialiseerden zich in het stelen van auto's van het merk Ford, voerden er criminele acti viteiten mee uit en staken het voertuig daarna in brand. En dan waren er de kleintjes, de An tillianen van 11 tot 14 jaar die zich ophielden rond de Rilland Bathstraat. Ook deze 'Rilland Bath-mini's' hielden zich bezig met crimineel gedrag zoals ge weld en beroving. De groepen houden er een ge heel eigen (seksuele) moraal op na die volgens Martijn voort komt uit een soort aangeleerde slachtofferrol en het geweten loos afdwingen van respect. Je bent een minderheid en je voor ouders waren slaaf. „De meesten lijden aan slachtof ferfobie die hun wangedrag ver oorzaakt, maar nooit kan recht vaardigen. Maar je ziet ook dat ze zich richten op de eigen groep. Steeds minder blanken worden slachtoffer van hun ge weld." Ook het drugsgebruik baart Martijn zorgen. „Jongeren van af 11 jaar staan 's ochtends vroeg al te blowen voordat ze naar school gaan, als ze daar al heengaan. Als ze wat ouder zijn, stappen ze over op cocaïne." Vol gens hem is dit ook te wijten aan de ouders. Kinderen zien hun vader of moeder thuis ook blowen en denken dat het ge woon is. Gezinnen Rotterdam en ook Charlois doen er van alles aan om het tij te ke ren. Zo zijn er met succes gezins- coaches aangesteld die Antilli aanse gezinnen begeleiden. Ze zorgen er voor dat moeders hun Rotterdam-Zuid herbergt de meeste Antillianen. foto Jasper Juinen/ANP kinderen te eten geven en dat er x-egelmaat komt, In Antilliaanse gezinnen ontbreekt vaak een va der. Moeder heeft soms kinde ren van verschillende mannen, de vaders bekommeren zich er niet om. Verder is er TIP, een systeem waarin alle Antillianen tussen de 0 en 23 jaar staan geregis treerd. Bovendien worden spij belaars op de voet gevolgd door leerplichtambtenaren „We zijn intensief bezig, maar het werkt. Je ziet een sociale on derklasse ontstaan in Neder land. En dat is niet alleen, zoals vaak wordt gezegd, de schuld van het kabinetsbeleid of de overheid. Mensen zijn vaak zelf de oorzaak van hun bestaan. We moeten daarom thuis beginnen, investeren in de moeders en de oma's en het patroon doorbre ken dat zoons het gedrag van hun vader kopiëren."ANP Nederland is Nederland niet meer. Tot in Singapore is doorgedron gen dat er iets met het land aan de hand is. 'De Hollandse dijken', zo con stateerde The Strait Times een paar we ken na de moord op Theo van Gogh, 'zijn niet zo sterk als ze er eeuwenlang uitzagen.' Het is een gevoel dat ook binnen eigen land sterk leeft. Wie een jaar na de moord op Van Gogh een balans op maakt, wordt getroffen door een krampachtigheid. Er is een onbestemd gevoel van misère, gecombineerd met een merkwaardige flinkdoenerij. Ieder een zegt tegen iedereen dat 'we' ons niet van de wijs moeten laten brengen, dat we door moeten gaan, dat 'ze' ons niet klein krijgen. Een jaar na 'Van Gogh' is Nederland nog steeds bezig zich groot te houden. En dat gaat het land maar matig af, erg matig zelfs. Die dag, 2 november 2004, is een nog ongeheelde wonde. Het was ook verbijs terend: voor het eerst sinds mensenheu genis was Nederland getuige van een religieuze moord. Op de straten van Amsterdam werd iemand-met-een-pro- vocerende-opvatting als een beest afge slacht door een godsdienstfanaticus met de mentaliteit van een primitieve koppensneller. Zoiets was sinds inquisi tie voor onmogelijk gehouden. Het is de dag waarop, zoals al tot verve lens toe is vastgesteld, Nederland z'n onschuld verloor. Alles wat misschien een beetje naïef, maar daarom nog niet onoprecht als ideaal werd verkondigd - verdraagzaamheid, openheid, vrijheid, multicultureel samenleven - was van het ene op het andere moment verge ten. Er ging een golf van haat tegen moslims, moskeeën en islamitische scholen door het land dat zich tot kort er voor graag als lichtend progressief voorbeeld liet afschilderen. Geen ander land - de Verenigde Staten niet, Spanje niet, Engeland niet - reageerde zo hef tig, zo hatelijk En daarna werd het stil, ongemakke lijk stil, angstig stil bijna. Maar of het land z'n evenwicht al weer gevonden heeft, zal niemand in ernst durven be weren. Het lijkt er veel meer op of er al lerlei vei'dringingsmechanismen aan het werk zijn. Veelzeggend is het oor verdovende stilzwijgen in de Troonrede over de moord op Van Gogh. Of, mis schien nog wel stuitender, het touw trekken rondom de herdenkingsbijeen komst, die bijna letterlijk nietszeggend dreigt te worden. 'Nederland is verkrampt.' Een scherp waarnemer als oud-premier Ruud Lub bers was één van de eersten die de na tionale gemoedstoestand van onder huidse ongemak en onbehagen signa leerde. Tijdens het zilveren jubileum feestje van zijn partij, het CDA, wees hij er drie weken geleden op dat 't het land mankeerde aan een goede, 'uitge wogen' methode voor de omgang met de multiculturele problemen. Zoiets was toch de eer van een volkspartij te na? Het was nauwelijks verholen kritiek op wat aan het Binnenhof Rita's Aanpak wordt genoemd: het vierkante optreden van minister Verdonk (WD, Vreemde- lingenzaken), volop gesteund door het CDA, tegen alles wat zich allochtoon blijft gedragen. Maar het gaat verder. Het is misschien wel vooral een plei dooi om andersdenkenden - niet alleen allochtonen - niet als tweederangsbur gers te behandelen. Daar zit 'm de crux. Als er een jaar na Van Gogh iets duide lijk is geworden, is het wel dat Neder land harde, scherpe kanten heeft gekre gen. Wat begon als een islamofobie, is gaandeweg het jaar meer en meer ver groeid, vervormd tot een krampachtig, grimmig en vooral ook intolerant soort betweterij. Het land zoekt z'n toevlucht in een nieuw soort patriottisme, waarin demo cratie versmalt tot dat wat de meerder heid beslist, vrijheid gelijk gesteld is aan het schikken naar de heersende opi nie en verdraagzaamheid beperkt wordt tot dat wat niet door discrimina tie wordt uitgemaakt. Dat nieuwe denken krijgt onaangena me, dogmatische trekken, zoals niet al leen moslims ondervinden. Ook een par tij als de SGP - niet vrouwvriendelijk, maar daarom nog geen staatsvijandige partij - dreigt te worden meegesleurd in het nieuwe, harde regiem voor min derheden. Het is een arrogantie die doet denken aan de hardvochtige liberaliteit waar mee het 'weldenkende deel der natie', de gezeten burgerij, in de negentiende eeuw dissidente andersdenkenden tot de orde riep. Nee, het zijn geen uitzonderingen. On der de oppervlakte voltrekt zich een verruwing van het opinieklimaat. Ne derland krijgt onverzoenlijke, hatelijke trekjes. De opkomst van politieke ge lukszoekers gaat gepaard met grovere politieke zeden, maatschappelijke om gangsvormen worden platter. Wat je je tegenwoordig al niet kunt permitteren STADHUIS - De meenteraad heeft besloten tot de bouw van een nieuw stad huis. Dat zal verrijzen op de Nieuwe Markt. Om dit mo ment van belangrijke besluit vorming vast te leggen, was een cineast aanwezig en een ge luidstechnicus, die alles op film vastlegden. Ook de bouw zal voor het nageslacht op film vastgelegd worden. BROMFIETSEN - De minister- van verkeer en waterstaat heeft bekendgemaakt dat hij overweegt de maximaal toege stane snelheid voor bromfiet sen omlaag te brengen tot veer tig kilometer per uur. Hijs erop dat tussen 1953 en 1! het autoverkeer in Neder!: toenam met ongeveer de procent en dat dit gevoli heeft voor de veiligheid, GASBEDRIJF - Het Provin: le Gasbedrijf heeft in 1954 verlies geleden van bijna® tigduizend gulden. Als vetfc ring geeft het college van Ga puteerde Staten, de nasli van de oorlogsjaren en descl de die daarin werd aanj bracht aan het materieel.1 de afwikkeling van de waw noodschade moet nog word begonnen. te zeggen over een opvatting die je niet aanstaat... Al eens op internet gekeken? Het blijft niet bij schelden en tieren, die hatelijkheden gaan zo ver dat co lumnisten zich .gedwongen voelen te schrijven wat ze willen, advocaten, journalisten en opinieleiders met de dood bedreigd worden en politici onder permanente bewaking staan. En zo is er een vicieuze cirkel op gang gekomen. Want waar tegenstellingen zo scherp gesneden worden, is een uit weg naar meer ontspannen, mildere ver houdingen op voorhand geblokkeerd. Nee, Nederland is er een jaar-na-Van- Gogh niet aangenamer op geworden. En de kwaal zit dieper dan op het eerste gezicht lijkt. Het land is het ge loof kwijt dat het problemen kan oplos sen langs wegen van geleidelijkheid, via plooien en schikken, met behulp van consensus en compromis. Ook in oog met een fundamentalisme en ter reur is dat inderdaad veel gewaagd. Maar misschien zijn typisch Nederland se 'uitvindingen' als pacificatiedemo cratie en poldermodel wel meer dan ooit nodig om het boeltje bij elkaar te houden en om uit de 'verkramping' te komen. Of weet iemand een beter alter natief? Hoeveel jaar na 'Van Gogh' kan in Sin gapore worden gemeld dat Nederland Nederland weer is? Jan Schinkelshoek Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactle@pzc,nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454651 Fax:(0111 )454657 E-mail: redzzee@pzc.nl 62,00 Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom, afschrijving accap per maand: 20,55 per kwartaal. 59,75 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhet einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag; 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uit overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV ennolgq de Regelen voor het Advertentiewereld Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel. (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go* Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 uitcfitaj Intern rv.pzc.nl/adverteren Auteursrechten Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren ducten van de titels en de werkmaatschappij van Wegener :e, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4