Heb je duiven, heb je stront Voor de echte fan van American football B Achtste editie van Innercity PZC Al bijna 200 jaar is zij de schoonste van het hele land (Z GEBOEKT zaterdag 29 oktober 2005 Bijna tweehonderd jaar al is ze 'de schoonste van het land', en dat zal nog lang zo blij ven. Sprookjes bestaan niet. Wel dus: krap drie maanden nadat de Unesco Sneeuwwitje, Rood kapje, Hans en Grietje, Asse poester, Klein Duimpje, De wolf en de zeven geitjes, Vrouw Holle en alle andere sprookjes van de gebroeders Grimm op de lijst van Werelderfgoed had gezet, verscheen - gelukkiger toeval is haast onmogelijk - vorige maand bij uitgeverij Lemnis- caat een wondermooi geïllus treerd boek met de 200 Grimm-sprookjes in een spran kelende vertaling. Grimm vertaald door Ria van Hengel en met illustraties door Charlotte Dematons is de opvol ger van Grimm, Sprookjes voor kind en gezin. Van alle vertalin gen in het Nederlands (voor het eerst al in 1826) van de Kinder und Hausmarchen die Jacob en Wilhelm Grimm tussen 1812 en 1822 pubüceerden, is de Lemnis- caatuitgave uit 1974 de bekend ste. Maar nu blijkt dat het met die uitgave - hoe bijzonder ook en ondanks alles - toch behelpen is geweest. De heus heel fraaie bundel met de sprookjes ver taald door dertien mannen en vrouwen en met tekeningen van twintig illustratoren legt het in elk opzicht af tegen de nieuwe uitgave. In het voorwoord bij Grimm schrijft de uitgever dat de groeiende 'behoefte aan een nieuwe editie, kleurrijk geïllus- treerd en in een eigentijdse ver taling' reden was literair vertaal ster Ria Hengel aan het werk te zetten en Charlotte Dematons haar gang te laten gaan. Het re sultaat? Een monumentaal boek met verhalen aangenaam om zelf te lezen, in taal ook die voor lezers de woorden van de lippen doet vloeien zodat geen jonge luisteraar ook maar één woord wil missen, en dat bovendien met meer dan vierhonderd sfeer volle illustraties in kleur een lust voor het oog is. Het is hier niet de plek om uitge breid over de vertaling te mel den. Het volstaat om het beroem de rijmpje uit Sneeuwwitje zo als dat in de vertaling van 1974 te vinden is ('Spiegeltje, spiegel tje aan de wand, wie is de schoonste in 't hele land? O koningin, de schoonste hier zijt gij, maar de jonge koningin is duizendmaal schoner dan gij.') te vergelijken met wat Ria van Hengel de spiegel in de mond legt:Hier zijt gij de schoon ste, gelooft u mij, maar de jonge koningin is duizendmaal scho ner dan gij.' Het verschil lijkt nauwelijks van belang, maar is veelzeggend. Deze Grimm zien betekent 'm willen hebben. Vanwege de illus traties waarmee Charlotte De matons haar meesterproef lijkt af te leggen. Het zijn er zoveel, er valt zoveel te zien dat je ogen tekort komt: tekeningetjes klei ner dan een postzegel, vlekjes, plaatjes door het verhaal ge strooid, maar samen een piep klein stripje, versieringen in de marge van een bladzijde, snoepe rige tierelantijntjes, tafereeltjes die in het tekstblok doorlopen, paginagrote prenten en tekenin gen over twee bladzijden naast elkaar met het verhaal erover heen waardoor ook letters illus tratie worden. Vindingrijk zag ze kansen om met één tekening twee sprookjes te illustreren. Zo als Het gespuis en Broertje en zusje op de pagina's 40 en 41 waar links een eend de berg af stuift met achter zich een haan en een hennetje in hun wagentje van notendoppen en daarnaast op de rechterpagina twee kinde ren die de wijde wereld in trek ken. Volop te genieten valt er ook van de subtiele beeldgrapjes bij menig sprookje, van gedetail leerde tekeningen hier en van vage voorstellingen elders, van het vele dat verborgen blijft tot dat je aandachtiger kijkt. Mooiste Er was eens een prinses, de mooiste sprookjes over prinsen en prinsessen brengt met mees terverteller Henri van Daele en toptekenaar Thé Tjong-Khing het beste van Vlaanderen en Ne derland in één boek bij elkaar. Van de 28 sprookjes (op een paar na allemaal van de gebroe ders Grimm) staan er zes ook in hun vorige bundel En ze leefden nog lang en gelukkig. Henri van Daele zou zichzelf niet geweest zijn als hij niet de vrijheid genomen had de oor spronkelijke verhalen naar zijn eigen stem te arrangeren. En dus is Sneeuwwitje (op de top-10 van populairste sprook jes met stip op 1) bij hem niet de schoonste maar - minder sprook jesachtig van deze tijd - de mooi ste. Jan Smeekens Ria van Hengel en Charlotte De matons: Grimm. Lemniscaat; 558 pag.;€ 24,95. Na 31-12 €29,95. Henri van Daele en Thé Tjong-Khing: Er was eens een prinses. Davidsfonds/Infodok; 172 pag.; 22,50. Met illustra ties uit het boek is een Verjaar dagskalender voor grote en klei ne prinsessen samengesteld. Davidsfonds/Infodok; 7,50. De Koch is een speciale duif. Een topper in het hok. Een duif waar Anton van Belzen (14) bijzonder trots en zuinig op is. Zeker, de andere zestig duiven zijn hem net zo lief, maar voor De Koch heeft de Arnemui- denaar een zwak. De doffer is één van de wei nige duiven, die een eigen naam heeft. „Duiven geef je bijna nooit een naam, alleen een ringnummer," legt Anton uit. „Maar deze duif kreeg ik van meneer De Koch, een topduiven- melker uit Eindhoven. Een top- duif dus, en ja, dan is de naam gauw gegeven, nietwaar?" De Koch slijt zijn dagen in het kweekhok in de tuin bij opa Van Belzen. Vliegen hoeft hij niet meer. Zijn enige taak is: zorgen voor hooggekwalificeerd nage slacht. En dat lukt aardig, want het jong van hem vloog dit jaar tien prijzen bij elkaar. Via opa en vader Van Belzen rol de Anton eigenlijk vanzelf de duivensport in. „Een prachtige sport," vertelt hij enthousiast. „Elke dag ben ik er mee bezig. Ja, ik ken de opmerkingen wel: heb je duiven, dan heb je stront. Klopt, twee keer per dag moet je het hok uitkrabben. Dat hoort er gewoon bij. Maar in de paar densport moet je ook stallen uit mesten, toch?" Om topduiven te krijgen en prij zen te vliegen kost veel vrije tijd. „Twee keer per dag uitla ten en weer binnen halen en zor gen dat ze het juiste voer krij gen. Altijd opletten hoe je dui ven reageren. Zitten ze te nie zen, zijn ze lusteloos of heeft de mest een andere kleur? Dan is het tijd voor een kuurtje tegen bijvoorbeeld kropziekte of een luchtweginfectie Vrijdags worden de wedstrijd duiven in het clublokaal van postduivenvereniging De Voor waarts ingekorfd. Per vrachtau to gaat het dan richting Le Mans of Orleans. Maar ook een monstertrip naar Barcelona is geen uitzondering. Anton: „De ze afstand is echter alleen ge schikt voor marathonvliegers, de fondduiven oftewel de die- Anton van Belzen: „Duiven geef je bijna nooit een naam, alleen een ringnummer." seis onder de duiven. Net als in de atletiek heb je korte, middel lange en lange afstanden. Vites- seduiven zijn de echte sprinters. Die vliegen afstanden van pak weg 250 kilometer. Dagfonddui- ven mogen alleen overdag vlie gen, terwijl de fondduiven mo gen overnachten. Nou ja, hoe dan ook, bij elke wedstrijd telt natuurlijk gewoon de snelste tijd. Je probeert ze snel 'op slag te laten vallen', het hok binnen te krijgen. Hoe? Roepen, roepen en nog eens roepen: Koööóóm-kom-kom-kom en dan maar flink schudden met de voerbak. Ze moeten niet op het dak blijven zitten, want elke se conde telt. Dan jaag ik ze op met een balletje. Zodra ze het elektronische matje over trippe len wordt de tijd geklokt en die bepaalt de uitslag." Om de duiven weer op krachten te helpen, krijgen ze vervolgens een scheutje druivensuiker in de drinkbak. Het afgelopen seizoen was voor Anton bijzonder succesvol. Een jubileumvlucht naar Le Mans leverde hem een splinternieuwe mountainbike op. Ook op vluch ten met jonge duiven naar Ablis, Péronne en Sourdon vloog hij volop in de prijzen. In 2003 en 2004 werd hij al gene raal kampioen bij de Zeeuwse jeugd en dit jaar zit een eerste plaats midfond in de afdeling Zeeland er dik in. Ook het jeugd kampioenschap van de vereni ging staat op zijn naam. Kort om, het seizoen kan niet meer stuk. De komende maanden liggen de wedstrijden stil. Het trainen en kweken gaat gewoon verder. Zo af en toe neemt Anton zijn dui ven mee naar een tentoonstel ling. „Best leuk, zo'n missverkiezing. Een mooie lijn, een goeie ligging en een mooie ronde kop, prach- foto Ruben Oreel tig allemaal. Maar het zegt niets over de vliegprestaties. Daar draait het tenslotte allemaal om. Voor een snelle topduif wordt een vermogen betaald. Vijftigduizend euro is geen uit zondering." In zijn hok trippelt een rond dui- vinnetje. „Dat noem ik het Ba- lonnetje", zegt Anton lachend. „Waarom? Nou let eens op haar vormen, dan zie je precies wat ik bedoel. Duidelijk?" Nee, De Koch heeft nog geen kennis met haar gemaakt. Wie weet, levert die combinatie wel een topduif op. Een echte Van Belzen met een mooie ligging en een ronde kop.... Hans Segboer Eén van Electronic Arts' ve le sportseries, Madden NFL, is een uitzonderlijk waar devol product om in landen als Amerika te verkopen. Het is de meest verkochte game in zijn soort. EA kreeg even concurren tie van de 2K sportserie, maar kaapte dit jaar vrolijk alle licen ties voor 2K's neus weg. Zo zit EA weer in een monopolieposi tie. Maar is dat wel zo bevorderlijk? Concurrentie dwingt tot het uit geven van de beste games, tot in de diepste details uitgewerkt. Op het moment dat er maar één spelontwikkelaar over bepaalde licenties beschikt, ligt gemak zucht op de loer. Maar EA heeft zich volledig gestort op het creë ren van een topgame. Een nieuw quarterback-systeem laat de speler precies zien hoe ver het zicht van de quarter back reikt. Handig, als je een pass goed wil timen of een spe ler de diepte in wilt sturen. Het geen overigens wel een stuk las tiger gemaakt is, omdat dek king van spelers gladjes ver loopt. Eén van de betere ontwikkelin gen in Madden-games de afgelo pen jaren, is het sturen van een speler die niet aan de bal is naar een goede positie. Met de nieuwe quarterback-vision er bij wordt het echter allemaal Spelbeeld uit Madden NFL 06. wat te veel van het goede. Een beetje onoverzichtelijk. Verder doet Madden NFL 06 rustig mee met de massa. Het is onderhand bijna een cliché; ie dere game heeft het wel. Een zo genaamde carrière of in ieder geval een bepaalde gamemode (in dit geval Superstar-mode) waarbij het de bedoeling is om van onder aan de ladder, treetje voor treetje, de grote held van het spel te worden. Op zich ab soluut vermakelijk, maar wat kan mij het schelen wat mijn virtuele ouders voor hobby's hebben? Fans van American football zullen sowieso Madden 2006 aanschaffen, wat critici ook beweren. En gelijk hebben ze. Madden NFL 06 is de beste game in dit genre. Het is alleen jammer dat de ontwikkelingen in de speelwijze zo langzaam verlopen. Django Drost Madden NFL 06: Electronic Arts, prijs 60 euro, verkrijgbaar voor PlayStation 2, Xbox, Ga- mecube en pc. Zie ook www.eas- ports.com. VERTROUW NOOIT OP IEMAND MET TWEE GEZICHTEN Tekening bij het het sprookje Doornroosje in het boek van Grimm. Illustraties Charlotte Dematons De jeugd van tegenwoordig treedt op tijdens Innercity 2005. De band die dit jaar van uit het niets opkwam en een hit scoorde met Watskeburt?!, staat op het dancefestival op het po dium 'breaks/hiphop/live'. Ook bekende dj's als Dave Clark, Steve Rachmad, Sander Kleinenberg, Benny Rodriguez en Chuckie staan op het pro gramma, zo maakte organisator ID&T bekend. De achtste editie van het feest in de Amsterdamse RAI vindt plaats op 17 december. Het eve nement biedt dit jaar verschil lende elektronische dancestij- len. Daarmee wijkt Innercity 2005 af van de voorgaande edi ties, waarbij een land het thema was. Zo stond Innercity eerder in het teken van onder meer Amerika, de voormalige Sovjetunie en Brazilië. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38