De hr-ketel heeft nog toekomst Herfsttuin biedt meer dan dode bladeren I W3 Brander zit nu boven Babybed Pistool Rekje Badmeubel er Energie zaterdag 29 oktober 2005 De concurrentie bekeek de eerste hr-ketel 25 jaar geleden met de nodige scepsis. Toch won het ener giezuinige apparaat begin jaren tachtig razendsnel ter rein. Een kwart eeuw later heeft de hr-ketel volgens medebedenker Paul Vloon nog altijd toekomst. Nee, 25 jaar geleden had Paul Vloon geen enkel be nul dat hij aan de wieg stond van een revolutionaire vinding. En nu nog is het hoofd research van Nefit bescheiden. De 'uitvin ding' van de hoog rendement ke tel hoorde een kwart eeuw gele den simpelweg bij zijn werk. En toch streelt het hem dat de con currentie het concept massaal kopieerde, waardoor tegenwoor dig in vrijwel iedere woning een hr-ketel te vinden is. En dat op zich is revolutionair, want bij de lancering van de eer ste hr-ketel reageerde de concur rentie op z'n minst met de nodi ge scepsis. Evenals veel installa teurs, toen vooral gespeciali seerd in de installatie van de tra ditionele gietijzeren ketel. Want wat de boer niet kent, dat vreet hij niet. Milieu Dat de hr-ketel toch een succes is geworden, is vooral te danken aan de groeiende aandacht voor het milieu in de jaren tachtig. Het eenvoudige verwarmingske teltje van de jaren zeventig be stond eigenlijk uit niet meer dan een brandertje en wat scha kelaars. Het rendement was erg laag: zo'n dertig procent van de brandstof ging letterlijk in rook op. Dus in feite leverde iedere gulden maar voor zeventig cent warmte op. Dat kon beter. Rond de jaren tachtig lanceerde een aantal pro ducenten daarom de zogenaam de verbeterd rendement of vr-ke- tel. Dankzij een warmtewisse laar, geplaatst achter de ketel, verbeterde het rendement met tien tot vijftien procent. Een aardige stap voorwaarts, maar nog niet genoeg, oordeel- Installateur Carel van Joole ging met zijn energiebus langs de deur. den ze bij Nefit. Op de afdeling research borduurden ze daarom verder op een concept dat in 1979 aan de branche was gepre senteerd door de Gasunie. Daar bij werden de rookgassen door een tweede warmtewisselaar ge stuurd, waardoor het rende ment nog verder steeg. Dat idee mag dan overeind ge bleven zijn, in werkelijkheid ont wikkelden ze bij Nefit een com- In tegenstelling tot oude verwarmingsketels zit bij een hr-ketel de brander bovenin het apparaat. De brander zorgt ervoor dat het water in het verwarmingsysteem wordt verwarmd Het condenswa- ter dat daarbij in de ketel ontstaat wordt opgevangen. Met behulp van een zogenaamde warmtewisselaar wordt aan dit condenswater nogmaals energie ontrokken. In vergelijking met oude ketels is ook de brander veranderd. Door een mengsel van lucht en gas door de brander te sturen is de vlam in plaats van twintig (zoals bij eerdere apparaten) nog maar twee centimeter hoog. Daardoor is een hr-ketel een compact apparaat dat gemakkelijk aan de muur bevestigd kan worden. De onderzoekers van Nefit - tegenwoordig onderdeel van Bosch Thermotechnik - voorzagen het apparaat bovendien van een micro processor met foutindicatie. Aan een zichtbare code kunnen instal lateurs daardoor direct zien waar een eventueel probleem zit. In het kader van het 25-jarig bestaan is bij Nefit een dvd versche nen met informatie over de keuze van de juiste hr-ketel. Daarbij wordt vooral aandacht besteed aan het belang van de warmwater voorziening. Informatie: www.nefit.nl pleet nieuw apparaat. In nauwe lijks twee jaar tijd. Met de intro ductie van de Turbo HR zette Nefit de concurrentie op achter stand. Hoe dat kon? Het rende ment van de Turbo HR lag zo'n vijftien procent boven dat van de vr-ketels. „Ondanks de gasbesparing en het verbeterde warm watercom- fort hielden de meeste bedrijven vast aan de vr-ketel", aldus Vloon. Waarom? „Eind jaren ze ventig was de branche nogal be houdend." 23 april 1981. Installateur Carel van Joolen van Ingenieursbu reau H.M. van Joolen in Bussum herinnert zich nog precies de da tum waarop hij de eerste hr-ke- tel plaatste. „Bij een bevriend aannemer die wel proefkonijn wilde zijn", blikt hij terug. „Het was een enorme revolutie. Na de komst van aardgas, de tweede in korte tijd." Een kwart eeuw later voelt hij zichzelf nog altijd een pionier. Zijn collega's wilden er niet aan. „Het kostte meer moeite om de installateur te overtuigen dan de particulier." Omdat het aanzienlijk scheelde op de jaar rekening, had die laatste vol gens Van Joolen wel oren naar het nieuwe systeem. Maar dan moesten ze het natuurlijk wel Carel van Joole bij de eerste hr-ketel van Nefit. kennen. Daarom kwam de instal lateur met de zogenaamde Ener giebus. „Als een SRV-man ben ik met de ketels langs de deur Maar dat was toen. Te genwoordig zijn hr-ketels 'op de hoek van elke straat' te koop. Vaak met een nog beter rende ment dan dat van de eerste gene ratie. Bekende merken zijn naast Nefit onder meer Vaillant, Remeha, Intergas en Daalderop. Door de beperkte afmetingen is de hr-ketel volgens Van Joolen met name voor bestaande wonin gen nog altijd een perfect appa raat. Vloon vermoedt dat de hr-ketel sowieso de toekomst heeft. „In Nederland is weliswaar in bijna iedere woning een ketel te vin den, voor de meeste Europese landen geldt dat nog lang niet. Wat dat betreft, kypnen ^ye nog wel even vooruit." Subsidie Dat de hr-ketel de Nederlandse markt veroverd heeft, is overi gens mede te danken aan de overheid. Die zag de noodzaak van energiebesparende syste men en sprong bij met subsidie. Hetzelfde geldt nu voor de moge lijke opvolger van de hr-ketel: de warmtepomp. Daarmee wordt bijvoorbeeld warmte aan de bodem of aan de buitenlucht onttrokken. Pas als de energie prijzen blijven stijgen en de pro ductiekosten van de warmte pomp dalen, is het volgens Vloon een realistisch alterna tief. Paul Geerts Japanse wasbloem, Kirengeshoma palmata. Als tuinliefhebber bekijk je de herfst op dezelfde ma nier als de ouderdom - je weet dat hij onherroepelijk komt en toch probeer je er zo min moge lijk aan te denken. Jaja, ik weet het, een tegeltjeswijsheid, maar toevallig houd ik van spreuken tegeltjes. Zoals de man of vrouw die de aftakeling voelt aanko men besluit om de marathon van New York te gaan lopen, zo probeert de tuinier de aftake ling van zijn tuin te voorkomen door op de valreep nog eens wat extra perkplanten bij de super markt in te slaan. Toch zijn er verbazend veel tuineigenaars die het na de grote vakantie voor gezien houden. Hun herfstbijdrage beperkt zich tot het machinaal wegblazen van afgevallen blad en tot het maaien van het gazon. En dat terwijl het met een beetje goede wil mogelijk is om de tuin in ie der geval tot Sinterklaas aan trekkelijk te houden. Want de herfst is niet alleen de tijd van het vallende blad, maar ook van de herfstbloeiers. De kunst is niet alleen om struiken met een mooie herfsttooi te vinden, maar om die zo te combineren met laatbloeiende vaste en eenja rige planten dat zij elkaar flatte ren. In de zon is dat geen probleem, want ook in de herfst schud je de combinaties uit de mouw: li la herfstasters met de witte vlin dertjes van Gaura lindheimeri en dofrode hemelsleutels tegen een achtergrond van het naar geel verkleurende blad van een judasboom. Of oranje rozenbot- tels en paarse besjes van de calli- carpa tegen een achtergrond van vlammend rode wilde win gerd. Maar in de schaduw is het aantal mogelijkheden tot combi neren beperkt. De oranjerode bessen van de Ita liaanse aronskelk, Arum itali- cum, zijn op zich opvallend ge noeg in de herfst, maar komen toch beter tot hun recht tegen een achtergrond van de lichtge le bloemen van de Japanse was bloem, Kirengeshoma palmata. Veel van onze tuinplanten ko men uit Japan - hosta's, horten sia's, Japanse wijnbes - maar geen van die planten heeft een Japanse naam. Kirengeshoma palmata is een van de weinige plantennamen die een hint van de herkomst van de plant geven. De Nederlandse naam, Japanse wasbloem, geeft een indicatie van hoe de bloem eruit ziet: het bloemblad is vlezig en wasach tig. De Japanse wasbloem is de perfecte schaduwplant; vroeg in het voorjaar komen de scheuten als gebalde vuisten uit de grond waarna ze zich in de loop van het seizoen ontwikkelen tot ste vige stengels die bezet zijn met decoratief, esdoomachtig blad. Op niet te droge, voedselrijke grond kan de plant uitgroeien tot een pol van anderhalve me ter hoog en breed. Hoewel Kirengeshoma palmata niet goedkoop is, is hij econo misch in het gebruik; één plant per vierkante meter is voldoen de. In september verschijnen de kogelronde knoppen die zich ontwikkelen tot hangende, bleekgele klokjes die zich nooit helemaal lijken te openen. In een radioprogramma waarin ik vragen van luisteraars beant woord, krijg ik soms vragen van plantenliefhebbers die willen weten waarom de bloemen van hun Japanse wasbloem niet ver der open willen gaan. Dan kost het moeite om hen er van te overtuigen dat het hier niet om een onvolkomenheid, maar om de aard van de plant gaat. En trouwens - sinds wan neer is wijdopen mooier dan ge loken? Kirengeshoma palmata bloeit door tot diep in oktober. Ook de uitgebloeide bloemen zijn het aanschouwen waard: bolvormig en voorzien van an- tenne-achtige sprieten; alsof ze helemaal niet bedoeld zijn om aan een plant te hangen maar om door de ruimte te suizen. Goed: op de voorgrond dus de Italiaanse aronskelk en daarach ter de Japanse wasbloem. Nu nog een achtergrond. Ik zou kie zen voor Euonymus europaeus, onze inheemse kardinaalsmuts, met rood-met-oranje vruchten en rozerode herfsttinten in het blad. Romke van de Kaa Het bed Leander van de gelijk namige Deense producent is door een aantal specialisten ge kozen tot Baby Product van het Jaar. De vakjury bestond onder andere uit vertegenwoordigers van de stichting Consument Veiligheid, Kraamzorg, Ouders van Nu en het vakblad Baby We reld. Ze prijzen de ronde vorm en het materiaalgebruik. Boven dien groeit het bed mee met het kind. Ook in de kleuterkamer ziet het uitgeklede bed er nog aantrekkelijk uit. Het bed is te koop voor 695 euro. Informatie: www.jamak.nl Met bestaande kitpistolen is het altijd een beetje worstelen. Voor al in hoeken is het lastig ma noeuvreren. Daarin wil Bison verandering brengen met de in troductie van de Click Gun. Het verschil met bestaande kitpisto len is dat de kitkoker 360 gra den draaibaar blijft..Daarnaast beschikt het apparaat over een zogenaamd direct-stop systeem. Wordt de hendel losgelaten dan lekt lijm of kit volgens Bison niet na. De adviesprijs is 9,75 eu- Tiger Nederland is vooral gespe cialiseerd in de productie van accessoires voor badkamer en keuken. De nieuwe tijdschriften houder in de serie Boston is dan ook een vreemde eend in de bijt. Maar wel een handige volgens Tiger. Want ook in badkamer of toilet heeft de gebruiker wel eens leeszin. Dankzij de houder (43,50 euro) hoeven kranten en tijdschriften niet meer op de grond te slingeren. Informatie: www.tiger.nl Vüleroy Boch heeft samen met de Duitse ontwerper Rainer Moll een nieuwe badkamercol lectie ontwikkeld. Die is sinds kort verkrijgbaar onder de naam Bellevue. Het bijzondere van de collectie is de combinatie van wit keramiek en hout. De poten van het meubelprogram ma zijn uitgevoerd in chroom. Verkrijgbaar zijn onder meer wastafels, bidet, toilet, spiegels, kasten, een verwarmingsele ment en diverse kranen. Informatie: www.ville- roy-boch.com. Hoewel energieleveranciers ja renlang anders beweerden, is een dubbele elektriciteitsmeter niet goedkoper dan een enkele meter. Integendeel. Volgens con sumentenorganisatie United Consumers betalen consumen ten met een dubbele meter zelf meer. In de daluren ('s nachts en in het weekend) ligt het tarief weliswaar lager, maar in de piekuren wordt dat gecompen seerd. Dit piektarief ligt hoger dan het 'normale tarief' dat con sumenten met een enkele meter betalen, zo rekent United Consu mers voor. Klanten van Eneco en Nuon zouden daardoor duur der uit zijn. Een dubbele meter werkt overigens wel besparend wanneer vijftig procent van de stroom in de daluren wordt ver bruikt. Informatie: www.unitedconsu- mf>rs cnm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31