WAO-nota schokt bonden Artsen en verzekeraars zuiden zijn het eens over patiëntental Krantenbezorgers testen regenpakken Remkes zet mes in vergoedingen adviescommissies IC Herbeoordeelden hebben weinig kans op werk Méér dan een woonblad! SP zet vraagtekens bij veiligheid detentieboten MEGA-MEUBEL 1 0 - D A A G S E zaterdag 29 oktober 2005 litie arresteert D-informant HAAG - De politie heeft Kil een 28-jarige terreur- ichie opgepakt die volgens i van de Hofstadgroep een informant zou zijn van jchtingendienst AIVD. De jani zou Hofstadleden heb- oorzien van handgranaten, dere agenten raakten daar- jewond tijdens arrestaties il Haagse Laakkwartier ♦004. taat om een 28-jarige Ma- ïse Nederlander uit Rot- Hij is aangehouden we- betrokkenheid bij terroris- eacti\dteiten, zo heeft justi- restigd. Ook wordt hij me- dacht van een roofoverval Edah-filiaal in Rotter- s2004. De arrestatie vond top basis van onder meer ingen van de terreurver- sn Jason W. en Samir A. in Sualiteitenprogramma Net- van gisteravond. Vanuit rangenis heeft Jason W. stwerk laten weten dat hij üaanden voor zijn aanhou- anovember 2004 handgra- kreeg van de 28-jarige rdammer. Tijdens politie ten heeft hij daar het afge- jaar nooit iets over ge- langs aangehouden Samir tegen Netwerk ver zeker te weten dat de alige 'broeder' betrokken ij de overval op een Edah. A. was ook verdachte, njn aandeel is nooit bewe- [eerdere leden van de Hof- oep verdenken de man er- iformant te zijn van de in- agendienst. Dat bevestigen ijden. Ook Samir A. is er- ivertuigd dat hij 'verlinkt' crde voormalige 'broeder', antrouwen jegens de Rot- ner ontstond bij de Hof- irien omdat de man nooit is Steerd, hoewel hij onder Iremisten een prominente «lde. In de dagen voor de van Jason W. en Is- A. zou hij bovendien veel- hun woning in het ie Laakkwartier zijn ge- De AIVD tapte alle ge ien daar af, maar heeft pnames gewist. Volgens de omdat er te weinig 'op- jpaciteit' was. Volgens de ladleden om hun informant schermenGPD nder gevallen anshereniging HAAG - De eerste acht iden van dit jaar zijn min- lensen naar Nederland ge- voor gezinsvorming en liging. untal aanvragen voor de zo len machtiging voor voorlo- rerblijf (mvv) hiervoor is een kwart gedaald in ver met dezelfde periode 1 het aantal aanvragen onder meer studie en ar- met 5 procent gestegen, bleek gisteren uit de rap- Vreemdelingenketen nei tot augustus van minis- 'erdonk (Vreemdelingenza- laamste reden dat er min- «ntenlandse partners naar dand komen, is volgens jus- Ie invoering van strengere Zo moeten Nederlanders bruid of bruidegom uit itenland willen halen, 21 ijn(was 18) en moeten zij verdienen. fris de asielinstroom onge- lehjk aan die in de eerste van 2005. ANP door Joke Licher DEN HAAG - Arbeidson geschikten die na een herkeu ring méér of helemaal arbeids geschikt worden verklaard, hebben weinig kans op een baan. Vaak gaan zij er na de herbeoordeling in inkomen op achteruit. Dat blijkt uit on derzoek van de Raad voor Werk en Inkomen (RWI) onder WAO'ers die in de periode tus sen 2001 en oktober 2004 wer den herkeurd. De vakcentrales FNV en CNV hebben geschokt gereageerd. Het CNV vindt dat de grote her keuringsoperatie die nu aan de gang is, in de ijskast moet wor- den gezet. „Eerst moet er werk zijn voor herkeurde WAO'ers", stelt de CNV vakcentrale. FNV-bestuurder T. Heerts vindt de uitkomst niet veel goeds voorspellen en meent dat de werkgevers nu echt iets moeten doen. Van alle mensen die voor de herkeuring niet werkten, ging binnen drie jaar na (gedeel telijke) goedkeuring slechts 17 procent weer aan de slag. Van hen verloor een kwart dat werk vrij snel, zo blijkt uit het onder zoek dat gisteren in Den Haag werd gepresenteerd. Wie gedeel telijk ot' helemaal wordt goedge keurd, gaat er in inkomen tus sen de 15 en 45 procent op ach teruit. Voor de helft van hen biedt een aanvullende WW-uit- kering of bijstand (tijdelijk) compensatie voor het inkomens verlies. Voorzitter J. van Zijl van de RWI benadrukt wel dat het gaat om 'WAO'ers oude stijl', die in een slechte economi sche situatie op de arbeids markt kwamen. Nu wordt er meer geld uitgetrokken voor reïntegratie. Ook minister De Geus van Sociale Zaken, die het rapport aangeboden kreeg, wees daarop. Extra geld „Er is nu veel veranderd. Wie is herbeoordeeld, krijgt veel bete re informatie over de mogelijk heden weer aan de slag te ko men. Er is maatwerk en de werk gevers worden gestimuleerd hen aan te nemen." De Geus zei verder 87 miljoen euro extra uit te trekken voor de grote herkeunngsoperatie van arbeidsongeschikten. Sinds ok tober 2004 is een grootscheepse herkeuring van WAO'ers aan de gang. Zij, zo'n 325.000 in getal, worden herkeurd op basis van strengere eisen. De operatie moet nu, na de extra donatie van de minister, zomer 2007 zijn afgerond. ANP MARUM - Een bezorger van het Dagblad van het Noorden fietst door de wasstraat. Twee Groninger dagbladbezorgers en twee postbodes deden gisteren mee aan een test van regenpakken voor het consumentenprogramma 'Keurmeesters' van de NCRV. Daarvoor was en groot aantal rondjes door de autowasserette van een tankstation in Marum nodig. „Ik doe normaal niet snel een regenpak aan", zegt de 16-jarige krantenbezorger Erik Veen, „want dan zweet je je dood." Bij de regenpakkentest letten de proefpersonen op veiligheid, comfort en waterdichtheid. Over elk pak moeten ze een vragenlijst in vullen. De uitslag is donderdag 10 november te zien bij de NCRV. foto Jan Zeeman/GPD door Fons Kockelmans DEN HAAG - Minister Remkes van Binnenlandse Zaken gaat maatregelen nemen om te voor komen dat ministeries te hoge vergoedingen uittrekken voor le den van adviescommissies. „Er zijn maatregelen nodig", aldus de minister gisteren na de minis terraad. Maandag zal hij de Tweede Ka mer laten weten wat hij precies gaat doen. Uit een inventarisa tie is gebleken dat departemen ten geregeld meer betalen dan volgens het Vergoedingenbe- sluit van Binnenlandse Zaken is toegestaan. In 13 procent van de gevallen zou de vergoeding uit komen boven de maximale norm (de helft van de hoogste ambtenarenschaal, ofwel zo'n 4100 euro per maand per com missielid). Remkes wees er giste ren wel op dat 'je soms tegen fi nanciële knelpunten oploopt als je de juiste expertise wil binnen halen'. Over de beloning van le den van adviescommissies ont stond eerder dit jaar ophef toen bleek dat oud-GroenLinks-lei- der Rosenmöller als voorzitter van een adviescommissie die de integratie van allochtone vrouwen moest stimuleren, een jaarsalaris van 70.000 euro had opgestreken. Rosenmöller heeft later 25.000 euro teruggestort. Bij cle inventarisatie, waarbij de ministeries gegevens verstrek ten aan Binnenlandse Zaken, is ook genoemd directeur Smits van het Havenbedrijf Rot terdam. Hij adviseerde aan het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, maar volgens minister Peijs (Verkeer) is Smits ten onrechte op de lijst gekomen. Het ging niet om een door haar benoemde adviescommissie, maar om een opdracht aan het adviesbureau Arthus D. Little, waarvoor Smits werkte. Aan dat bureau werd 300.000 euro betaald voor tien maanden werk. Niettemin leidde dit tot rumoer, omdat het erop neer zou komen dat 30.000 euro per maand betaald zou zijn voor twee dagen werk per week van Smits. ANP door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - De anderhalf mil joen particulier verzekerden bij VGZ, OZ en CZ moeten binnen kort aan hun verzekeraar door geven welke vaste huisarts ze vanaf volgend jaar willen bezoe ken. Daarmee is in het zuiden van het land alvast een oplos sing gevonden voor een al lan ger durend conflict tussen verze keraars en huisartsen. Op landelijk niveau liggen Zorg verzekeraars Nederland (ZN) en de Landelijke Huisartsenvereni ging (LHV) met elkaar in de clinch over de vraag wie moet uitzoeken en bijhouden welke particulier verzekerden welke huisarts(en) bezoeken. Van hon derdduizenden is dat niet be kend omdat particulieren nu niet verplicht zijn om zich in te schrijven bij een huisax*ts. Zie kenfondsverzekerden zijn dat wel verplicht. Voor de huisart sen is het vanaf volgend jaar ech ter heel belangrijk om te weten welke mensen hun praktijk be zoeken als ze hulp nodig heb ben. Ze krijgen namelijk in het nieuwe stelsel een vast bedrag (van 52 euro) voor iedere bij hen ingeschreven patiënt. (Advertentie) 11 \fm umne/v |jj geniéten is Als particulier verzekerden zich dus niet op tijd inschrijven lo pen huisartsen inkomsten mis. ZN vindt dat de huisarts zelf moet uitpluizen en bijhouden welke patiënten bij hun prak tijk horen. Maar de huisartsen vinden op hun beurt dat ook de Zorgverzekeraars hun steentje moeten bijdragen. De onderhan delingen hierover verkeren sinds half oktober in een impas se. ..Huisartsen en zorgverzeke raars in Zuid-Nederland had den geen zin meer om te wach ten tot ze er op landelijk niveau een keer uitkomen", zegt woord voerder Dirk Jan Westenvoudt van CZ. „De datum van 1 januari nadert zeer snel en de onrust wordt dan alleen maar groter", zegt hij. Bovendien was de oplossing vol gens Westerwoudt heel simpel. „Wij zorgverzekeraars weten PIT VINP Ui) 26|<ER. AApo i Nu overal te koop Verjagen roeken met pistool mag HAAKSBERGEN - Inwoners van Haaksbergen mogen van de gemeente met alarmpistolen proberen een eind te maken aan de overlast van een grote groep roeken. Dat liet een woordvoerder van de gemeente gisteren weten. Sinds jaar en dag zetelt er in een bosschage aan de Henge- losestraat in Haaksbergen een kolonie roeken. Die is in middels uitgegroeid tot 2000 vogels. Het gekrijs en de vo gelpoep zorgen voor veel overlast. ANP F-16's onderscheppen Cessna DEN HAAG - Twee F-16 jachtvliegtuigen van de lucht machtbasis Leeuwarden hebben in de nacht van donder dag op vrijdag een Cessna-vliegtuig onderschept dat zon der radiocontact te maken het Nederlands luchtruim was binnengevlogen. Nadat de F-16's boven Franeker de Ces sna hadden bereikt, werd de communicatie hersteld. Voor de verdediging van het luchtruim boven Nederland staan continu F-16's paraat. Bij een melding van een on bekend vliegtuig in het Nederlandse luchtruim zijn de F-16's binnen enkele minuten in de lucht om het vliegtuig te onderscheppen. ANP Waterschap blundert met bijsluiter TZUMMARUM - De Friese actiegroep 'Laat het zout maar zitten' krijgt veel telefoontjes over een bijsluiter die bij de aanslag voor de waterschapsbelasting 2005 zit. Daarin staat dat waterschapsbelasting onder meer wordt gebruikt voor herstel van schade die door zoutwinning is ontstaan. „Het Waterschap Friesland heeft ons altijd ver teld dat het bedrijf dat zout wint de schade door bodem daling moet betalen", aldus woordvoerder Freek Jukema van de actiegroep. Het waterschap stelde gisteren dat de mededeling per abuis in de bijsluiter is opgenomen. In Noordwest-Fries land wordt door Frisia Zout uit Harlingen zout gewon nen. Dat leidde de laatste jaren tot forse bodemdalingen. ANP Moslims en joden in één club AMSTERDAM - Marokkaanse moslims en joden hebben hun krachten gebundeld in de Wereldfederatie van Joden en Moslims. Prof. dr. David Pinto, een joodse Nederlander van Marok kaanse afkomst, is voorzitter geworden van het samen werkingsverband. Marokkanen hebben de aanzet gege ven tot de samenwerking en dat is volgens de initiatiefne mers niet verwonderlijk, omdat Marokko een 2000 jaar oude traditie van vreedzaam samenleven van beide bevol kingsgroepen kent. ANP Schoten bij wildwest op A4 ROELOFARENDSVEEN - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag na een wilde achtervolging op de A4 bij Roelofarendsveen een auto klemgereden waarin 55.000 euro werd aangetroffen. In totaal zijn vier verdach ten opgepakt. Ze hebben allemaal de Franse nationaliteit. De achtervolging begon bij de grensovergang Hazeldonk aan de Al6. Tijdens de achtervolging werden snelheden van ruim 240 kilometer per uur bereikt. De politie loste drie schoten. Niemand raakte gewond. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De SP Rotter dam wil van hel college van bur gemeester en wethouders weten hoe het ervoor staat met de brandveiligheid van de twee de tentieboten en het uitzetcen trum Zestienhoven in Rotter dam. Fractievoorzitter Theo Cor- nelissen liet gisteren weten zich hierover zorgen te maken. „De burgemeester is verant woordelijk voor iedereen op Rot terdams grondgebied. Daarbij is het de Rotterdamse brandweer die uitrukt als hier iets gebeurt. Daarom moeten we ook op ge meentelijk niveau over dit soort problemen nadenken", aldus Cornelissen naar aanleiding van de brand in het cellencomplex op Schiphol, waarbij donderdag elf illegalen omkwamen. De politicus bracht recentelijk bezoeken aan de bajesboten en het uitzetcentrum. „De honder den mensen op de boten zitten als ratten in de val als er brand uitbreekt. Vanwege een aantal ontsnappingen liggen de boten in een kooi waar weer een kooi omheen staat", zegt Cornelis sen. Geïdentificeerd Tien van de elf gedetineerden die in de nacht van woensdag op donderdag zijn omgekomen door de brand in het cellencom plex op Schiphol zijn gisteren geïdentificeerd. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie giste ren gezegd. Het departement maakt hun gegevens niet be kend. ANP pagina 15 Torentijd veilig precies wie er particulier verze kerd zijn. Als wij deze mensen een briefje sturen met de vraag welke huisarts ze willen bezoe ken zijn we klaar." Om ervoor te zorgen dat de informatie niet veroudert, gaan de huisartsen en de verzekeraars VGZ, OZ en CZ gezamenlijk een database be heren waarin de veranderingen worden bijgehouden. De honderdduizenden particu lieren van wie niet bekend is bij welke praktijk ze horen zijn vooral mensen die de afgelopen jaren geen dokter hebben be zocht. Maar ook zijn er mensen die verschillende artsen langs zijn gegaan. Voor de patiënten zelf is het ook belangrijk om er voor te zorgen dat ze ingeschre ven staan bij een praktijk. Al leen dan zijn ze verzekerd van zorg bij een eigen vaste huis arts. GPD (Advertentie) TOT 50% DESIGNVOORDEEL Meer dan 10O modellen van toonaangevende meubelmerken. Fabrieksnieuwe, puntgave tafels, zitmeubelen, kasten en slaapkamers. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot Interieur in Axel Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Pot Interieur. Nieuwendijk 89 Axel Zeeuws-Vlaanderen Telefoon (01 15) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1 verdieping Bezoek ons ook op internet www pot-axel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3