m 3rie is weer strijdbaar na ziekte Verdediger Mathijsen is daar voor rentree bij AZ Krajicek niet te stuiten 21 Aftellen kan beginnen voor Valkenburg chaatscoach gezond en wel bij presentatie Postcode Loterij-ploeg ilaradona wil geen adviseur zijn Kuijt kan ondanks kuitblessure spelen PSV kan tegen FC Twente goede stap vooruit zetten zaterdag 29 oktober 2005 iPatrick Delait LKENBURG - Het aftellen juli 2006 kan beginnen. Met four de France op bezoek en EK voor junioren en belof- in het verschiet, doet Valken ier de komende maanden al- jaan om de wielerkoorts nog ,der aan te wakkeren. Giste- was de officiële aftrap. •mand die het zich nu kan stellen, maar het risico be ul dat ze eind juli 2006 geen wielrenner meer kunnen zien in Valkenburg en omstreken. Ga maar na: de week vóór de Tour de France is er het NK, dat na drie gezapige edities in Rotter dam vrijwel zeker opnieuw naar het vertrouwde Limburgse heu velland komt. Op dinsdag 4 juli is er de derde Touretappe van Esch-sur-Alzette naar Valken burg en nog een week later klinkt het startschot voor het EK voor junioren en beloften, een vijfdaags evenement. Alvast aardig om te onthouden: de Touretappe naar Valkenburg start om 12.15 uur in Luxem burg en arriveert volgens het snelste tijdschema om 17.04 uur in Vilt, anderhalve kilometer voorbij de Cauberg. Meer dan driehonderdduizend toeschou wers zagen in 1992, toen de Tour Valkenburg voor het laatst aandeed, de Fransman Gilles Delion op een gluiperige manier naar de overwinning fietsen vóór Stephen Roche. Wat moet dat worden in 2006, nu de Tour nog vele malen groter is gewor den? Plannen om er volgende zo mer een groots festijn van te ma ken zijn er genoeg. Er wordt ge dacht aan een toertocht over het Tourparkoers, een vierdaagse voor kinderen en een wielerfo- rum. Rabobank-ploegleider Frans Maassen noemt de Tourfinish in Valkenburg nu al het hoogte punt van het volgende wielersei- zoen. Maassen: „De Tour is voor Rabobank een hoofddoel, waar in deze etappe een doel op zich is. Toen Boogerd en Dekker hoorden dat hij naar Valken burg komt, twijfelden ze opeens niet meer aan hun deelname. Voor een Nederlander is het heel apart om tijdens de Tour in eigen land te fietsen. Zo vond ik het in 1992 geweldig om 's avonds in mijn vertrouwde om geving te kunnen slapen." GPD ischaatsformatie van de Postcode Loterij. Vlnr: Wieteke Cramer, Anette Gerritsen, Sicco Janmaat, Marianne Timmer, Rhian Ket, Erben Wennemars, Gianni Romme, Mark Tuitert, Simon Kuipers en coach tOrie. foto Catrinus van der Veen/GPD een van de laatste schaats- ens presenteerde de Postcode Krij-ploeg zich gisteren in ijsstadion Thialf. Coach Jac wwas er bij. Gezond en wel. arDanny van den Broek ERENVEEN - Ja, het gaat (d met hem. Jac Orie (36) ikt en tikt op zijn wangen, zijn niet langer ingevallen, ir blozen weer. De schaats- ich van de Postcode Lote- •ploeg heeft een beroerde pe- dc afgesloten. itrvermoeid en met hevige ugpijnen haakte de gedreven trainer deze zomer af. Er staken verhalen de kop op dat Orie leed aan een onvervalste burn-out. Wie hem trof, schrok van het sterk vermagerde gezicht. „Op het laatst durfde ik bijna niet meer te eten, omdat mijn maag dan zo ongelooflijk pijn deed." Verder wil Orie er weinig woor den meer aan vuil maken. Hij heeft die periode afgesloten en weet dondersgoed waar de klachten vandaan kwamen. Te weinig nachtrust en maar blij ven werken. Natuurlijk waren er mensen in zijn omgeving die hem influisterden wat gas terug te nemen. „Maar daar luisterde ik dan niet naar", zegt hij met een flauwe grijns. „Drie, vier uurtjes slaap. Dat moest genoeg zijn." Luisteren doet hij nu wel. Naar de dokter en naar zijn lichaam. Hij sloeg een trainings kamp in Calgary over om zijn lijf niet bloot te stellen aan weer een jetlag en zal dit seizoen mis schien ook één of twee wereldbe kers laten schieten. Maar voor de rest is hij strijd baar als altijd. „Mijn ploeg is compleet", wijst hij naar zijn schaatsers in Thialf, waar de ploegpresentatie gehouden wordt. „We hebben van alles wat. Sprinters, allrounders, mannen, vrouwen." Orie zit er ontspannen bij. Ter wijl er genoeg zaken zijn om je druk over te maken. Zoals een nieuwe sponsor bijvoorbeeld. De Postcode Loterij stopt er na de Olympische Spelen van Tu rijn tenslotte mee. En een nieu we geldschieter die de twee mil joen euro per jaar wil ophoes ten, is nog niet gevonden. „Ik ben er niet bang voor dat het niet gaat gebeuren", zegt Orie. „Maar er zijn andere mensen voor om dat probleem op te los sen." Hij is aangesteld om zijn schaat sers hard te laten rijden. Om dat te bereiken haalt de coach alles uit de kast. Onlangs kwam hij samen met de Universiteit van Twente en TNO met het LPM- systeem op de proppen, oftewel het Local Position Measure ment. Pakken die met behulp van sensoren kunnen meten wat voor ieder individu de beste hou ding is om de hoogste snelheid te bereiken. Tactisch Want dat het nog veel harder kan, daar is Orie van overtuigd. „Tactisch en trainingstechnisch gezien valt er nog veel te verbe teren. Hoe bouw je een race op? Waar bereik je de hoogste snel heid? Probleem is dat zoiets voor elke schaatser weer anders is. Je kunt er niet één program ma op loslaten. Dus kost het een hoop tijd. En dat is er altijd te weinig." Zo is het ook nog maar een maandje of drie tot de Olympi sche Spelen. Vorige week bij de presentatie van concurrent TVM sprak president-directeur Ai-jan Bos nog de verwachting uit dat 'zijn' schaatsers drie me dailles in Turijn gingen opha len. Gouden als het even kon. Orie gruwelt van dergeüjke uit spraken. „Ik noem het 'resultaatdenken'. Daar moet je helemaal niet mee bezig zijn. Zorgt alleen maar voor ballast." GPD Ook Hewitt zegt Masters Parijs af PARIJS - Het Masters tennistoernooi van Parijs deva lueert verder. Na de Zwitser Roger Federer en de Span jaard Rafael Nadal heeft ook de Australiër Lleyton He witt zich afgemeld voor het evenement, dat maandag be gint. Parijs mist nu drie van de vier beste tennissers van de wereld. Hewitt heeft lies- en voetklachten en heeft al een maand niet getennist. Ook Federer en Nadal zijn ge blesseerd. De Fransman Paul-Henri Mathieu neemt de plaats in van Hewitt. Hoogst geplaatste speler in het in- doortoernooi van Parijs is de Amerikaan Andy Roddick, de nummer drie van de wereldranglijst. ANP/AFP Van Lottum in halve finale SEOUL - De tennissers John van Lottum en Melle van Ge- merden hebben de halve finales bereikt van het challen- gertoernooi in het Zuid-Koreaanse Seoul. Van Lottum versloeg gisteren in de kwartfinales de als eerste geplaats te Duitser Björn Phau in drie sets (7-5 4-6 6-3). Van Ge- merden zette in zijn kwartfinale overtuigend de als twee de geplaatste Rainer Schüttler, ook uit Duitsland, opzij. De Amsterdammer won met 6-1 en 6-3. ANP Atkinson met moeite door NEW YORK - Vanessa Atkinson heeft zware strijd moe ten leveren om de eerste ronde van het squashtoernooi in New York te doorstaan. De wereldkampioene had vijf ga mes nodig om de Engelse Fiona Geaves te verslaan. De in New York als eerste geplaatste Atkinson kwam zelfs met 2-1 (2-9 9-3 3-9) achter. Pas na de derde game kreeg de Haagse haar opponente eronder: 9-5 9-0. Annelize Naudé liep in de eerste ronde tegen een nederlaag op. Ze verloor met 3-0 van de Engelse Alison Waters: 9-6 9-2 9-5. ANP Kadijk/Mooren in derde ronde ACAPULCO - Rebekka Kadijk en Merel Mooren zijn gis teren bij het open Mexicaans kampioenschap beachvolley- bal verwezen naar de herkansing. Het Nederlandse duo, als zevende geplaatst, verloor in de derde ronde in twee sets van de Braziliaansen Felisberta Silva en Franca: 18-21 19-21. Kadijk en Mooren eindigen in Acapulco hoe dan ook ten minste als negende, goed voor een beloning van 6000 dollar. Sanne Keizer en Marrit Leenstra waren door een neder laag in de tweede ronde tegen de Mexicaansen Gaxiola en Garcia (23-21 19-21 15-10) ook al aangewezen op de her kansingen. In het eerste duel in die herkansingen rekende het duo vervolgens probleemloos af met de zusjes Schwai- ger uit Oostenrijk: 21-14 21-19. In het mannentoernooi eindigden Jochem de Gruijter en Gijs Ronnes op de dertiende plaats. Het duo was in de her kansingen niet opgewassen tegen de als derde geplaatste Zwitsers Egger en Laciga: 0-2 (9-21 17-21). ANP Mosley hoogste baas autosport LONDEN - Max Mosley is herkozen als voorzitter van de internationale automobiel federatie FIA. De 65-jarige Brit begint aan zijn vierde opeenvolgende termijn als hoogste baas in de autosport. Hij bekleedt de functie al vanaf 1991. De verkiezing in Rome was een formaliteit; er waren geen tegenkandidaten. ANP/RTR orRuud Ramler .KMAAR - Joris Mathijsen lakt vanavond vrijwel zeker pi rentree bij AZ. De interna- Hial, die op 14 april van dit ireen pees in zijn knie scheur- zal in de uitwedstrijd tegen DO Den Haag met Ron Vlaar rtharl van de verdediging vor- „Ik ben er klaar voor", al- Mathijsen, die de plaats in- wnt van de geblesseerde Bar- Opdam. i weken geleden keerde hij al terug op het veld, in de wed strijd van Jong AZ tegen Jong Sparta. Daarna speelde Mathij sen ook tegen Jong Willem II vol gens afspraak één helft mee. Af gelopen maandag maakte hij een uur vol tegen Jong NAC. „Als het zo is, dan wordt dit waar ik de hele revalidatie naar heb toegewerkt", aldus Mathij sen over zijn aanstaande ren tree. „Ik ben niet bang om te spe len. Na mijn lange blessure was ik alles kwijt: de controle over mijn been, het balgevoel, het juiste ritme, alles. Maar het is al- ris Mathijsen (links) is niet bang om zijn rentree te maken bij AZ. foto Koen Suyk/ANP lemaal teruggekomen. Als je die zes maanden er tussenuit zou knippen, dan is er niets veran derd." De terugkeer van de viervoudig international komt eerder dan verwacht. De absentie van Op dam (knieblessure) en Demy de Zeeuw (lies) noopt trainer Louis van Gaal tot het opstellen van Mathijsen en Vlaar, die afgelo pen maandag in Jong AZ voor de eerste keer samen in het cen trum van de defensie speelden. Mathijsen: „Wel bizar dat ik op deze manier de plaats van Barry Opdam moet innemen. Maar zo gaat dat nu eenmaal met blessu res. Ik ben er zelf ook slachtof fer van geweest." Meerdink Van Gaal moet ook de afwezig heid van Tim de Cler invullen. De linksback staat door een scheurtje in de hamstrings zeker een maand buitenspel. Rechts back Gretar Steinsson verhuist nu waarschijnlijk naar de ande re kant. De onlangs van een zware bles sure herstelde Martijn Meer dink begint ondanks zijn treffer en assist tegen Willem II van avond weer op de bank. Van Gaal ziet geen noodzaak om Ta- rik Sektioui te vervangen. GPD jonze sportredactie IN HAAG/BUENOS AIRES - fgo Maradona wil niet aan de lijn staan bij de nationale nbalploeg van Argentinië. De :tie als adviseur van bonds- 'ch José Pekerman die bonds- irzitter Julio Grondona hem week aanbood, ziet hij niet :zei de oud-aanvoerder van uit Cuba, waar hij de Cubaanse leider Fidel Castro interviewde voor zijn programma op de Ar gentijnse televisie. „We zullen zien", zei Maradona, die morgen 45 wordt. „Ik weet niet wat ik kan doen naast een bondscoach als Pekerman. Ik respecteer hem omdat hij zich heeft geplaatst voor het WK. Hij moet daar naartoe gaan met de spelers die hij zelf kiest. Het is me niet dui delijk wat mijn rol daarbij kan Ipnieuw liesproblemen Henry INDEN - Arsenal moet het op- «w zonder de Franse steraan- Her Thierry Henry stellen. nager Arsene Wenger maak- sisteren bekend dat de spits 'daag ontbreekt in de Engel- '■opper tegen Tottenham Hots- De Franse international ®pt met liesproblemen. Hen- tfp half september al een lies blessure op, maar keerde on langs voor het duel met Sparta Praag in de Champions League weer terug. In dat duel scoorde de spits twee keer. Vervolgens kwam de Fransman een hele wedstrijd in actie tegen Man chester City. „We hebben hem te snel gebracht", gaf Wenger gisteren toe. ANP zijn. Ik wil geen figurant zijn die geen beslissingen mag ne men. Dan blijf ik liever thuis." De Argentijnse voetbalbond wil Maradona koste wat het kost bij de nationale selectie betrekken. Hij mag zelf een functie uitkie zen, behalve die van bonds coach. Maradona heeft er nooit een geheim van gemaakt het niet te zien zitten in Pekerman. En voor een bijbaan als 'motiva tor' van de selectie en 'gezicht' van het Argentijnse voetbal, zo als de bond voor ogen heeft, acht de beroemdste voetballer aller tijden zich een paar maten te groot. Maar Maradona staat ook bekend als iemand die regel matig op eerder gedane uitspra ken terugkomt, vandaar dat Grondona de hoop op zijn ren tree nog niet heeft opgegeven. Maradona is sinds enige tijd wel al adviseur van de club Boca Ju niors. Daar heeft hij inspraak in het technische beleid. GPD van onze sportredactie HASSELT - Michaëlla Krajicek is ontstuitbaar. De zestienjarige Nederlandse tennisster zorgde gisteren in Hasselt voor een stunt door de als twee de geplaatste Francaisè Nathalie Dechy, de num mer 14 van de wereldranglijst, in twee sets uit te schakelen: 6-4 6-3. Krajicek was na afloop uitzinnig van vreugde. „Dit is misschien wel de mooiste overwinning uit mijn carrière. Ik heb er echt van genoten. Ik had nooit gedacht dat ik van Dechy zou kunnen win nen. Ik moest zelfs na de wedstrijd nog kijken te gen wie ik in de halve finale zou spelen", zei ze. Krajicek treft vandaag Francesca Schiavone, die in de kwartfinale weinig moeite had met de Au stralische Samantha Stosur: 6-3 6-2. In de huidi ge vorm moet dat te doen zijn. Bij winst wacht waarschijnlijk de Belgische favoriete Kim Clus ters in de finale. Krajicek verdiende de plek bij de beste vier ten volle. Ze brak Dechy op 5-4 en pakte de eerste set. De getalenteerde Nederlandse denderde meteen door naar 3-0 in de tweede set. Haar 26-jarige Franse opponente stribbelde nog wel even tegen, maar zag de kansen niet keren. Daarvoor bleven de opslag en het spel van Krajicek te dominant. ANP foto Yorick Jansens/EPA door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Als de voorteke nen niet bedriegen, wijzigt Feye- noord-trainer Erwin Koeman zijn elftal voor het duel met Wil lem II morgen slechts op één plaats. Ondanks de 2-1-neder- laag van vorige week tegen RKC, het derde verlies in een uit wedstrijd op rij, moet alleen doelman Maikel Aerts plaatsma ken voor de weer herstelde Pa trick Lodewijks. Dirk Kuijt verliet de training gisterochtend voortijdig. De topscorer had wat last van een kuitblessure, maar Koeman ver wacht dat hij in Tilburg kan be schikken over zijn aanvoerder en aanvalsleider. Na het duel met RKC was Koe man niet te spreken over de in stelling van een aantal spelers. „Maar dat we slecht speelden, kwam ook door het maken van verkeerde keuzes", zei de trai ner gisteren. „Vooral in de eer ste helft kwam er telkens een speler van RKC vrij. Terwijl ie dereen een vaste man heeft en het daar mee moet uitvechten. Je moet laten zien wie de sterk ste is." Het is een wijze les ge weest, die wordt meegenomen naar het duel met Willem II. Koeman probeert een team te bouwen dat moeilijk te verslaan is. Daarbij heeft hij natuurlijk ook te maken met de kwaliteit van zijn selectie. „Ik geef aan de spelers aan wat ik graag wil en daarbij vraag ik echt niet te veel. Ik vernacht dat spelers meedenken en ik eis dat ze indi vidueel beter worden. Als dat lukt, wordt het collectief ook be ter. Iedereen moet ervoor gaan, want aan het eind van het sei zoen maken we toch de balans op. Dan weet ik met wie ik wel en met wie ik niet verder wil." In dat opzicht zal ook Alexan der Östlund zijn prestaties moe ten verbeteren. De Zweedse back was tegen RKC een zwak ke schakel en leidde met een domme overtreding de winnen de treffer van de Waalwijkers in. „Ik kijk iedere week naar de bes te oplossing", zei Koeman. „Maar ik ga alleen andere op ties overwegen wanneer ik vind dat het met een bepaalde speler echt niet meer kan. Die grens is nu nog niet bereikt." GPD van onze sportredactie EINDHOVEN - Tussen alle top wedstrijden door wacht PSV vanavond volgens trainer Guus Hiddink een 'zware klus' tegen FC Twente. „Juist dit soort wed strijden, direct na een sterke se rie. bewijzen waar je als ploeg staat. In die zin is het een echte test." PSV won in de afgelopen weken van AZ (3-0) en Ajax (1-0) en hield AC Milan in de Cham pions League op 0-0. Hiddink: „In topwedstrijden is de concen tratie automatisch hoog, omdat alles verlangd wordt en spelers weten dat ze een tik om de oren kunnen krijgen. Belangrijk is dan de reactie, in mentaal op zicht, tegen iets mindere ploe gen. Als we bij Twente een resul taat halen, dan zetten we een zeer goede stap vooruit." Hiddink signaleert dat PSV nog niet het superieure gevoel van vorig seizoen heeft. „Toen straal den we iets uit van: wie doet ons wat? Dat gevoel heb ik dit jaar nog niet zo gehad." Bij PSV speelt de thuiswedstrijd tegen AC Milan van komende dinsdag al wel door de hoofden Omdat Arouna Koné en Jason Culina in de Champions League niet inzetbaar zijn, speelt Da- Marcus Beasley op de plek van Culina, die eerder dit seizoen overkwam van FC Twente. Ook blikte Hiddink alvast voor uit naar de oefeninterland van Nederland tegen Italië op 12 no vember. Hij wil Theo Lucius niet afstaan in het geval dat de nu nog geblesseerde speler wordt opgeroepen voor Oranje. „Het kan zijn dat Theo tegen die tijd helemaal hersteld is van zijn blessure, maar ik wil geen enkel risico nemen met hem. Juist in zo'n week moet hij flink door kunnen trainen", meent Hiddink. Hetzelfde geldt voor Michael Reiziger, die de komen de weken volledig fit moet wor den. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21