PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT iteun terreurplan Donner slinkt XSREKL SHOULD BE Libby is zondebok in 'Plamegate' mm PZC PZC Duo wint Zeeuwse Boekenprijs Hü brunci postkantoor wel D66 als VVD tegen voorstel verbod op verheerlijking geweld Internationaal protest tegen Israël irkeerkosten stijgen ans van usschoten erleden WINNAARS COLLECTIE PZC 19° ll5° Z 4 pklarend tenvelden en een enkele bui, geleide nat en toe zon. Matige zuidenwind, ima rond 19 graden. jjaargang no. 256 rdag 29 oktober 2005 nummer 1,80 The Pfew Jeep Grand Cherokee Goes 01 I 3-25085E www.janhop.com Jan Hop Chrysler Jeep Dodge Ssang Yong internet: www.pzc.nl WÊHÊÊÊKÊ ge redactie binnenland lang van een goede balans tus- D66 wordt gezien als een softe 94." Maar voorstellen als een hebben geen toegevoegde waar- sen een harde aanpak en vol- partij. „Er zijn 98 kabinetsvoor- verbod op het verheerlijken van de, aldus Dittrich. ANP doende vrijheden voor burgers, stellen voor de aanpak van ter- geweld en een meldplicht voor pagina 3 Hij gaf aan niet bang te zijn dat reur, daarvan steunen wij er potentiële terreurverdachten AlVD-informant opgepakt WIPED W fERSUM - Ook de lijkt zich te keren te- Jet plan van CDA-mi- Donner van Justitie je verheerlijking van ristisch geweld te ver in. Daarmee dreigt een derheid voor het voor leg te vallen. Eerder coalitiegenoot D66 het nvorpen. Kamerlid Hirsi Ali zei en in het NOS Journaal zich aansluit bij de kri- ande rechters op het plan. as hen gaat het te ver en et de rechter in een lastig brengen, zo heeft de voor de Rechtspraak in mes aan Donner geschre- ÏVD- j usti tiewoordvoerder teling zomer/wintertijd zondag t, 30 oktober '1 uur terug Weekers zei gisteren dat hij twij fels heeft over de effectiviteit van het plan. Ook vraagt hij zich af of de vrijheid van me ningsuiting geweld wordt aan gedaan. Weekers stelt dat hij nog geen definitief standpunt heeft bepaald. Ook heeft de WD-fractie het er nog niet over gehad. Volgens D66-kamerlid Van dei- Laan moet bij terreurbestrij ding de hoogste prioriteit liggen bij het verbeteren van de samen werking en de uitwisseling van informatie tussen inlichtingen diensten, ministeries en politie. Met goede informatie kunnen terroristische aanslagen worden voorkomen, stelt Van der Laan. In een notitie benadrukt ze de noodzaak van 'slimme' maatre gelen. „Geen keiharde plannen die vooral stoer overkomen, of een softe aanpak die de nieuwe risico's negeert", aldus Van der Laan. In de notitie pleit D66 ook voor een ministerie van Vei ligheid, met een minister die de volledige verantwoordelijkheid heeft over de terreuraanpak, en ook de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst aanstuurt. Verder wil Van der Laan meer onderzoek naar de wortels van radicalisering en uitwisselings programma's met landen waar islamitisch terrorisme zijn wor tels heeft. Repressie D66-leider Dittrich wees er gis teren op dat in de kabinetsaan- pak van terreur vooral beveili ging en repressie de boventoon- voeren. Hij benadrukte het be- Srara 1 teren steeds vaker het principe van 'de vervuiler betaalt'. Komt bij, dat de werkelijke kosten van een parkeerplaats twee keer zo hoog als het gemiddelde ta rief zijn. pagina 26 duurder en lastiger IERDAM - De kosten van iren blijven de komende ja- lijgen. Vooral middelgrote ilie nu geen parkeerkos- nekening brengen, overwe lf overstap naar betaald ren te maken. ers van de Nederlandse trmarkt zijn het erover lat ook in steden waar al ïïrkStLiLinptotesen Stafchef vice-president loog over lekken van naam CJA-agente groeien en de kosten per oenemen. Gemeenten han- KARACHI - Een meisje houdt de tekst 'Israël moet van de kaart ge veegd' omhoog tijdens een massabijeenkomst in de Pakistaanse hoofdstad Karachi. De tekst - gisteravond door de Veiligheidsraad veroordeeld - is een uitspraak van de Iraanse president Ahmadi- nejad. Over de gehele wereld demonstreren moslims op de laatste BICUM - Frans van Dus- m is dinsdag op 72-jarige jd overleden. Dat is giste- isbekend geworden. Dusschoten werd n zestig een nationale ji hij zijn stem leende eer De Uil, een van de it de kinderserie De Fa- Daarna bracht n den Ende hem samen van Duin in een lan- §jrevues. Van Dusscho- je daarmee in 1992. Hij "n stem later aan aller- gtieprogramma's. GPD ser De Uil spreekt niet f Advertentie lat alfabet van Zeeland door Ans Bouwmans WASHINGTON - De stafchef van de Amerikaanse vice-presi dent Dick Cheney, I. Lewis 'Scooter' Libby (55), is gisteren aangeklaagd wegens meineed, valse verklaringen en het tegen werken van de justitie. Volgens aanklager Patrick Fitz gerald heeft Libby gelogen over het lekken aan de pers van de naam van een CIA-agente. Lib by heeft zijn functie gisteren neergelegd. Als Libby wordt ver oordeeld kan hij maximaal der tig jaar celstraf krijgen. De poli tiek adviseur van president Bush, Karl Rove, ontspringt voorlopig de dans. Het onder zoek naar zijn betrokkenheid bij het schandaal is nog niet af gerond. De voorlopige ontknoping van wat 'Plamegate' wordt ge noemd, komt op een slecht mo ment voor Bush, die zijn popula riteit al maanden ziet kelderen. De aanklacht tegen Libby komt er op neer dat hij heeft gelogen om te verhullen dat hij de naam van CIA-agente Valerie Plame in 2003 als eerste publiek heeft gemaakt. Op 6 juli van dat jaar maakte ambassadeur Joe Wilson bekend dat hij in 2002 door de CIA naar Niger was ge stuurd om uit te zoeken of Sad dam Hoessein had geprobeerd daar grondstoffen te kopen voor kernwapens. Wilson had gecon cludeerd dat die informatie niet juist was. De valse claim kwam desondanks terecht in het Ame rikaanse inlichtingendossier over Irak. Ondertussen had de conservatieve commentator Ro bert Novak in een column gesug gereerd dat Wilsons klus niets voorstelde. Diens vrouw, die bij de CIA werkt, had er de hand in gehad dat hij naar Niger was ge stuurd, aldus Novak. Omdat de ze Valerie Plame geheim agente was geweest, leverde dit lek een strafbaar feit op. De CIA vroeg om een justitieel onderzoek. Eind 2003 werd Fitzgerald aan gesteld om de zaak tot in detail uit te zoeken. Het onderzoek richtte zich al snel op Rove en Libby, die bei den met journalisten over Plame hadden gesproken. Uit de recon structie die Fitzgerald gister avond gaf, blijkt dat Libby de naam van Plame had gehoord van Dick Cheney, van een CLA-medewerker, van een hoge functionaris bij Buitenlandse door Rolf Bosboom GENT - Jan J.B. Kuipers en Robbert Jan Swiers hebben met Het verhaal van Zeeland de Zeeuwse Boekenprijs 2005 ge wonnen. De uitslag werd gister avond bekendgemaakt in Gent. Jan J.B. Kuipers neemt de felici taties in ontvangst. (Advertentie) (Advertentie) Van Jole Partners BV Organisatieadvies, Project- en Interimmanagement Breda - Hulst telefoon 076 5302344 - www.vanjole.com PARTNERS 0118 - 616617 Daar vierde het Zeeuws Tijd schrift, de initiatiefnemer van de prijs, zijn 55-jarig bestaan. De jury vond het boek van Kui pers en Swiers een 'met flair ge brachte' en 'trefzeker vormgege ven samenvattend werk over de geschiedenis van Zeeland, met oog voor het detail'. Aan de prijs is een bedrag van 2500 eu ro verbonden. Het verhaal van Zeeland was het enige compleet Zeeuwse boek onder de zes geno mineerden: van Zeeuwse au teurs én over een Zeeuws onder werp. Kuipers nam de prijs gis teren, bij afwezigheid van Swiers, alleen in ontvangst en toonde zich oprecht verrast. „Ik had mezelf nul kans toegekend, omdat de vorige winnaars steeds vrouwen en met-Zeeuw en waren. Het is fantastisch." De andere genomineerde boe ken waren Meneer Joyce in Vlis- singen van Erik Bindervoet en Robbert-Jan Henkes, Als ster ren naar de hemel gaan van Ri- nus Ferdinandusse, De elektrie- ke kus van Dorothee Sturken- boom, De verdronkene van Mar griet de Moor en Schijnbewegin gen van Floortje Zwigtman. De jury was zeer te spreken over het niveau van dit jaar, vooral als het gaat om non-fictie.. Van der Velde citeerde collega-jury lid Frank Hellemans, die sprak van 'een grand cru om te koeste ren'. Dick Anbeek van Middel burgse boekhandel De Drukke rij maakte gisteren bekend dat de Prijs van de Zeeuwse Boek- Dief verzamelt verkeersborden MIDDELBURG - Met de aan houding van een 19-jarige Vlissinger na een mishande ling deze week in Amemui- den, is toevallig ook de ver dwijning van twintig ver keersborden opgelost. De Vlis singer bekende gisteren de borden de laatste drie maan den in Middelburg, Arnemui- den en Vlissingen te hebben gestolen. foto Ruben Oreel Reconstructie van de moord op de dorpsgek De laatste nomaden van Renesse Een knuffel maken in acht stappen ILB4." pitx-t II «f -.ï .rx-w Vo Haagse Harry blijft mopperen vrijdag van de ramadan. In Berlijn, waar de betoging vandaag plaatsvindt, werd een verbod overwogen omdat er 'jodenhaat' wordt gepredikt. Maar volgens justitie is zo'n verbod niet haalbaar. In Nederland gaven gisteren een vijftigtal moslims gehoor aan de oproep om tegen Israël te protesteren. foto Akhtar Soomro/EPA Zaken en van een andere mede werker van Cheney, vóórdat hij erover praatte met journalisten. In zijn getuigenis zei Libby dat hij de naam van een journalist had gehoord en hem had doorge speeld, aldus Fitzgerald. GPD pagina 5 hersenen Bush heten Rove Kritiek op protest ziekenhuisfusie Zeeuws-Vlamingen wordt ten onrechte het beeld voorge houden dat de ziekenhuiszorg in hun regio verdwijnt als de drie Zeeuwse ziekenhuizen zouden fuseren tot één or ganisatie. Dit zei professor P. Vierhout, die als 'zorgregis- seur' advies uitbrengt. De kritiek op de fusie komt volgens hem uit een hoek 'waar rapporten 4| jC slecht worden gelezen.' Ajax komt weer niet tot scoren Ajax heeft in de Arena opnieuw doelpuntloos gelijkge speeld (0-0). Twee weken na de teleurstellende wedstrijd tegen Heracles Almelo kwam de Amsterdamse ploeg gisteravond voor eigen publiek tegen SC Heerenveen opnieuw niet tot scoren. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 18; Sport: 20, 21 en 22; Reportage: 23, 24, 25, 26 en 27; Wonen: W1. W3 en W5; Trends: W7 en W9; Jong: W10 en W11; Reizen: W13, W14en W17 (Advertentie) o.a. verkrijgbaar bij Naam: .,t*5 Uw postcode: Uw huisnummer V Deze bon ingevuld inleveren bij onderstaande verkooppunten. C~ Tessa de U ontvangt 2,55 korting op een Oe boek uit de Winnaars Collectie. suikerw www.winnaarscollectie.nl het alfabet van Zeeland handel dit jaar gaat naar Jan P. Zwemer, recent nog samen met anderen verantwoordelijk voor het boek Zeeland 1950- 1965. Advertentie €1435 Ik geel daaibij éénmalig toeslemming voor rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen HiliHlll in l|l I ■-J Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: - CD per maand met automatische incasso 20 551. per kwartaal met automatische incasso 59.75). O per jaar met automatische incasso 229.20) <k op www pic. n!/abonneiea. bt W-0231231 ol stuur due bot t sideling le/erssennw 8"711688"555547l het alfabet van Zeeland mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1