Ziekenhuiszorg verdwijnt niet PZC KIJK UW OGEN UIT Brandweer acht rampscenario in Torentij d ondenkbaar Met campagne van 3,5 ton wil provincie stemmers lokken lorgregisseur Vierhout verwijt tegenstanders fusie mensen bang te maken 15 Scholieren herdenken oorlogsslachtoffers in Schore Ondernemers gaan minder betalen aan handelskamer zaterdag 29 oktober 2005 MrClaudia Sondervan jDDELBURG - De klinieken I Hulst en Oostburg blijven ifn, ziekenhuis De Honte in jneuzen wordt geen bijzaak idat geldt evenzeer voor de zie- uhuizen en klinieken op Wal- Kren. Schouwen-Duiveland iin Goes. Sfessor P. Vierhout, de zorgre- sseur die in opdracht van de icouting werft (10 vrijwilligers BNKENSZAND - Aan de ■agzang dat het moeilijk is ijwilligers te vinden in Zee- jdkan een eind komen. Scout- g regio Zeeland heeft een suc- svol project afgerond dat in iderhalf jaar tijd bijna 100 vrij- illigers heeft opgeleverd. intrekkelijk voor andere orga- saties is dat het project nage- Kg naadloos over te nemen is. fating presenteerde het pro- i gisteren in Heinkenszand. f heeft als titel 'Focus op de jpnlhger, vinden, binden, be ulden'. De opzet en de erva- igen van scouting met het pro- ctzijn neergelegd in een boek- trkje dat via scouting voor Ie verenigingen beschikbaar het project gaat men uit van interesses en vaardigheden a de aspirant-vrijwilliger en ens beschikbare tijd. Na een smsmaking en een snuffelsta- iwordt gekeken waar deze vrij- üliger in de organisatie past. erol van scouting en het effect n scouting op je verdere ont- Jtkeling stond gisteren cen- lal bi] de presentatie. Van nmissaris van de koningin ran Gelder, tot docent Straling en hoogleraar L. Me- 1 allemaal hebben ze wel wat Et scouting gehad. Allen bena- ukten het maatschappelijk be ng van vrijwilligerswerk. Me- iheeft als doel dat iedereen bo- nde zes jaar in 2015 iets voor iinaatschappij doet. Iverdekte oekenmarkt Koudekerke DUDEKERKE - Boeken over sland, bijzondere kinderboe- c en allerlei andere boeken jfden zaterdag 5 en zondag 6 irember verkocht tijdens een srdekte boekenmarkt in Het lauwe Hof aan de Breeweg 11 Koudekerke. (boekenmarkt is beide dagen ten tussen 11.00 en 16.00 uur. provincie werkt aan een plan voor de Zeeuwse ziekenhuis zorg, uitte donderdag in Middel burg felle kritiek op Zeeuws-Vlaamse klachten dat de ziekenhuiszorg daar zou ver dwijnen. „Het is niet eerlijk als volksver tegenwoordigers de indruk wek ken dat de klinieken in Hulst en Oostburg dicht gaan. Dat maakt mensen angstig en irriteert me ernstig." De Zeeuws-Vlaamse kritiek op het ziekenhuisplan van Vier hout, waarin de Zeeuwse zieken huizen op termijn een eenheid vormen, komt volgens hem 'uit een hoek waar rapporten slecht worden gelezen en waar menin gen worden gemaakt voor de fei ten gekend zijn'. „Dat doet de bevolking geen recht", liet hij gisteren de provinciale commis sie voor sociale en bestuurlijke zaken weten. Evenmin is de fusie tussen Oos- terscheldeziekenhuizen en Zie kenhuis Walcheren niet voorba rig, maar past die prachtig in het toekomstplan voor de Zeeuwse geneeskundige zorg, liet hij weten. Zeventig procent van de Zeeuwse specialisten staat achter Zeeuwse samenwer king. Twintig procent houdt zich 'enigzins neutraal'. Vaak gaat het om artsen met een aan staande pensionering voor wie het allemaal niet meer hoeft, duidde de zorgregisseur. Tien procent is tegenstander. Het vooruitzicht van een half uur rei zen naar de plaats van dienst staat een aantal dokters tegen. „In sommige specialismen is de noodzaak tot samenwerking niet zo sterk," zei Vierhout, al kon hij gisteren niet zeggen wel ke specialismen dat betrof. Voor- en tegenstandei's zijn niet in een bepaalde regio geconcen treerd. Behandelingen Zijn tweede rapport over het toe komstig gezicht van de Zeeuwse geneeskundige zorg wordt begin 2006 verwacht. Vierhout lichtte gisteren een tip van de sluier op. Dokters en ziekenhuispersoneel gaan reizen tussen behandelloca- ties. Patiënten vinden gespeciali seerde behandelingen bij een be paald ziekenhuis, duidde Vier hout. Zo ligt voor de hand dat kankerchirurgie zich concen treert in Vlissingen bij het Zeeuws Radio Therapeutisch In stituut. En kan de ongevalschi- rurgie zich concentreren bij Goes, als daar een grote afde ling intensieve zorg komt met 24-uursbezetting door intensi- visten, schetste hij. Aan deze IC-dokters hebben met name de ziekenhuizen in Temeuzen en Goes tekort. Voor een Sluisenaar is Antwer pen gemakkelijker te bereizen dan een traumacentrum in Goes, hield H. Smits (Zeeuws Belang!) aan. „Waarom denkt u niet Europees en betrekt u de Vlaamse ziekenhuizen bij het plan?", wilde ze weten. Vier hout: „Zo laten we Zeeland tob ben. De nabijheid van Vlaamse ziekenhuizen is geen reden om de Zeeuwse zorg onder het lan delijk gemiddelde te houden. Onthou dat Zeeland de provin cie is met het hoogste aantal do den na ongevallen. Misschien omdat het vervoer van slachtof fers meer tijd kost dan ge wenst." Zeeuws belang Bovendien bewerkstelligt de po litiek dat zorgverzekeraars be handelingen inkopen op kwali teit: „Het kan zo uitpakken dat zij die kwaliteit straks niet in Zeeland vinden." Daarom moet iedereen met 'het Zeeuws be lang voor ogen en wat boeren verstand' Vierhouts plan onder steunen. poneerde statenlid G. Roeland (SGP). SCHORE - Zo'n twintig scholieren van de basisschool in Schore en een handvol volwassen toeschouwers hebben gisteren de zeven Schoorse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Wethouder G. Burger vroeg de kinderen of ze wisten wanneer heel Nederland de oorlogsslachtoffers herdenkt, maar daar moesten ze het antwoord op schuldig blij ven. „Dat doen we op 4 mei", zei Burger. „Vandaag herdenken we alleen in Kapel- Ie, omdat onze gemeente 61 jaar geleden op deze dag is bevrijd." Ook in Wemeldin- ge, Kapelle en Biezelinge werd gisterochtend een krans bij het oorlogsmonument geplaatst en een minuut stilte gehouden. foto Willem Mieras (Advertentie) paar met de PZC 'een gratis 2e entreebewijs voor Üergaarde Blijdorp Tot en met li november staat er elke dag een dierenoog in de krant. Zoek de io verschillende dierenogen en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Af en toe treft u in plaats van een dierenoog een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. Elders in deze krant treft u de tweede zegelspaarkaart aan. De eerste spaarkaart is op 15 oktober geplaatst. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0235444 (ma-vr. van u.00-16.00 uur). Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Een brand met even desastreuze gevolgen als in het cellencomplex op Schiphol is in de Middelburgse gevangenis 'ondenkbaar'. Dat verklaart de stadsgewestelijke brandweer. Een brand is altijd en overal mo gelijk, maar gezien de voorzie ningen en de noodorganisatie in de penitentiaire inrichting To- rentijd is een vergelijkbaar sce nario als op Schiphol vrijwel uit gesloten. Het gebouw voldoet aan alle re gels. Jaarlijks bezoekt de brand weer de gevangenis en wordt ge oefend. „Drie weken geleden hebben we nog een ontruimings oefening in Torentijd gehou den", zegt commandant R. Mal- jaars van de Stadsgewestelijke Brandweer Middelburg-Vlissin- gen. „Dan worden nog eens alle punten nagelopen en indien no dig aangescherpt." Openbare gebouwen als de ge vangenis dienen te beschikken over een door de brandweer af gegeven gebruiksvergunning. Daaraan zijn tal van eisen ge steld, zoals de aanwezigheid van een calamiteitenplan. Toren- tijd beschikt zelfs over drie ge bruiksvergunningen, omdat het complex uit drie gedeelten be staat. „Die hebben elk een eigen brandmeldinstallatie met direc te doormelding naar de brand weer", aldus Maljaars. „We zien dus meteen waar de melding vandaan komt, zodat we naai de goede hoofdingang rijden." Volgens de voorschriften zijn de cellen in Torentijd dertig minu ten brandwerend. Ze zijn inge deeld in compartimenten die op hun beurt weer zestig minuten brandwerend zijn. Bij brand is er dus genoeg tijd voor evacua tie. De cellen in Torentijd beschik ken niet over een centrale ver grendeling. Maljaars spreekt van een tegenstelling tussen safe ty en security. „Als gedetineer den niet veilig zijn, krijgt minis ter Donner vragen, maar als er ontsnappi ngsmogeli j kheden zijn omdat de deuren tegelijk Optreden in Hoedekenskerke HOEDEKENSKERKE - De Goe- se liedjeszander Theo van Teij- lingen treedt morgen om 10 uur op in kerk De Ark in Hoedekens kerke. Hij leidt ook de dienst die in het teken staat van de zen ding en het thema 'een lesje in mededogen' In de dienst wordt gecollecteerd voor het werk van Theo's zus Els, die vrijwilligster is in een tehuis voor aidskinde- ren in Oeganda. open kunnen, krijgt hij ook vra gen Als brand uitbreekt, treedt een 'sleutelprocedure' in werking. De noodorganisatie van de gevangenis haalt de gede tineerden één voor één uit hun cel, de brandweer houdt zich be zig met het blussen. Voor ie mand die niet weg kan, is rook zeker zo gevaarlijk als brand. El ke cel in Torentijd is uitgerust met een rookmelder. Bij Torentijd is afgesproken dat het ministerie van Justitie als enige mededelingen doet over de veiligheid van gevangenissen in relatie met de brand op Schip hol. Een woordvoerder meldt dat eerst het onderzoek daar naar klaar moet zijn, vóór iets kan worden gezegd over de ge volgen voor andere gevangenis sen. Wel hebben alle inrichtin gen een lijst gekregen aan de hand waarvan alle veiligheidsas pecten nog eens moeten worden nagelopen. £ELNltlAR-M COR DE JONGE fMóC- - w IS't VAéM 6aiT€N.. 2b, LeKK&i M525M SrtoPf&Jx./ATOlNDje VANP\1\N kSESTSTAL /CT Afvalauto's werken doelmatiger TERNEUZEN - De Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) neemt drie nieuwe inzamel voertuigen in gebruik. Twee voertuigen hebben een grijparm en kunnen de volle con tainers eenvoudig afzetten. Zo is een doelmatiger inzame ling mogelijk, die bovendien voor de ZRD-medewerkers minder belastend is. De derde inzamelwagen - de eerste van dit type in Zeeland - wordt in het buitengebied inge zet. Gft- en restafval kunnen tegelijk en toch gescheiden worden ingezameld. De wagen heeft een extra groot laad volume met twee aparte compartimenten. Hierdoor hoeft de ZRD per jaar 26 maal minder door het buitengebied te rijden. Vanaf aanstaande maandag worden de nieuwe voertuigen ingezet in de gemeenten Hulst en Sluis. Sinds vorig jaar november zamelt de ZRD op Tholen al in met een voertuig dat is uitgerust met grijparm. Actie ontvangst televisie platteland HEINKENSZAND - De televisiezenders Nederland 1, 2 en 3 mogen niet digitaal worden uitgezonden voordat er een goede oplossing is voor de ontvangst van die zenders op het platteland, waar nog aardig wat mensen tv-anten- nes hebben in plaats van kabel. De gemeente Borsele heeft dit in brieven laten weten aan de verantwoordelijke bewindslieden in Den Haag. Schotelantennes kunnen het probleem ondervangen, maar, tekent Borsele aan. Om roep Zeeland - die als rampenzender functioneert - kan tot op heden alleen analoog uitzenden. Ook dat moet eerst veranderen, vindt het Borsels gemeentebestuur, voordat er van analoog op digitaal wordt overgestapt. Wanneer dat gaat gebeuren, is nog vrij duister Boete voor bespugen moeder MIDDELBURG - Een 42-jarige Middelburger is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot een boete van 500 euro, plus 450 euro extra omdat hij nog in de proeftijd van een eerder delict zat. De man was aange geven door zijn eigen moeder nadat hij haar drie keer in het gezicht had gespuugd. Ook zijn ex had een aanklacht ingediend omdat hij haar voordeur had vernield bij een poging die in te trappen. Tegenover de politie had de man verklaard: „Ik heb al zoveel deuren ingetrapt; daar is nog nooit aangifte van gedaan." De Middelburger, die zelf niet op zitting verscheen, liet zijn advocaat het woord doen. Die pleitte tevergeefs voor strafverlaging. „Uw cliënt was genoeg gewaarschuwd", besloot de rechter met een blik op het dossier van de man. Waterschap onderzoekt visstand BERGEN OP ZOOM - Het waterschap Brabantse Delta begint volgende week met een onderzoek naar de visstand in de Binnenschelde bij Bergen op Zoom. Onderzoekers kijken vooral naar het aantal snoeken, die in het ondiepe (gemiddeld anderhalve meter) brakke water op voorn en brasem jaagt. Deze vissen woelen de bodem om op zoek naar voedsel. Door het omwoelen vertroebelen ze het wa ter wat nadelig is voor de waterkwaliteit. Om het aantal snoeken te laten toenemen, is sinds 1998 een speciaal paai- gebied bij de Binnenschelde in gebruik. Uit schatting van het waterschap blijkt dat er rond de 21.000 jonge snoeken moeten zwemmen. Op basis van de resultaten van het on derzoek wordt een beheersplan gemaakt voor de visstand en de verbetering van de waterkwaliteit. door René Schrier MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten willen in totaal 350.000 euro vrijmaken in een poging maar liefst twee procent extra opkomst te krijgen bij de staten verkiezingen in 2007. In 2003 kwam 51 procent van de kiesge rechtigden in Zeeland op Provin ciale Staten stemmen. GS wil len dat verhogen tot 53 procent. Tevens moet de onbekendheid met de provinciale politiek te ruggebracht worden van 38 pro cent naar 25 procent. Hoe wil len GS dat bereiken: 'met een doelgerichte en effectieve cam pagne'. Dat blijkt uit een toelichting op de najaarsnota. Daarin staat waaraan GS denken als het om die campagne gaat. Zo moet een deel van een serie publicaties over Zeeland geactualiseerd worden. De open dag van de pro vincie blijft op het programma staan. Er komt een verkiezings avond waar belangstellenden on der het genot van een hapje en een drankje het verloop van de verkiezingen op grote schermen kunnen volgen. GS willen open dagen op locatie houden, liefst iedere maand. Centraal staat daarbij een voor een groot pu bliek aantrekkelijk object of in stelling, waaruit de provinciale bemoeienis blijkt. Gedacht wordt aan de Westerscheldetun- nel, de Oosterscheldekering, de waterdoorlaat Katse Heule, brugwachtershuisjes, de centra le meldkamer van politie en brandweer, een openbaar ver- voersspel, de fast-ferry tussen Vlissingen en Breskens, vuurto rens en de locatie van de Wester- schelde Container Terminal. Verder willen GS tien korte uit zendingen op radio en tv van tien minuten, waarin inwoners hun verhaal kunnen vertellen over een actueel onderwerp waarop de provincie invloed heeft uitgeoefend. Een burger kan dan in gesprek gaan met een politicus over positieve en negatieve ervaringen. Als voor beelden wordt gedacht aan het omgevingsplan, de het provin ciaal sociaal economisch beleid, de Westerschelde Container Ter minal, het openbaar vervoer in Zeeland, een burgerinitiatief of een cliënt van de Agogische Zorg Zeeland. Een andere sug gestie die bekeken kan worden in een poging de opkomst van de Zeeuwse kiezer te verhogen is het ontwikkelen van een stem wijzer, waarmee via internet ste madviezen ingewonnen kunnen worden. Gedacht wordt ook aan een ver kiezingscampagne voor het ver hogen van de opkomst onder jon geren. Andere aandachtspunten zijn bijeenkomsten en debatten, gedrukte publicaties en adver tenties en aanhaken op de lande lijke campagne voor de verkie zingen. MIDDELBURG - Ondernemers gaan in 2006 minder 'contribu tie' betalen aan de Kamer van Koophandel. Een eenmanszaak legt volgend jaar ruim 20 pro cent minder geld neer dan dit jaar. Ook voor andere ondernemin gen dalen de heffingen. De hoog te hangt af van de rechtsvorm en de bedrijfsomvang. Een een manszaak betaalt volgend jaar 47,73 euro aan de Kamer van Koophandel (dat was dit jaar 59,62 euro). De bijdrage aan de Kamer is de afgelopen jaren fors omlaag gegaan. In 2001 be droeg de 'contributie' nog 68,55 euro voor een eenmanszaak. Re den is dat de Kamers van Koop handel goedkoper moeten gaan werken. Het algemeen bestuur van de Kamer van Koophandel voor Zeeland heeft de begroting 2006 goedgekeurd. De begroting laat een negatief resultaat zien van 182.000 euro. Door de stijging van het aantal nieuwe bedrij ven, heeft de Kamer vorig jaar meer inkomsten binnengekre gen dan verwacht. Elke startend ondernemer betaalt immers 'in schrijfgeld' aan de Kamer. Het verschil tussen het begrote en daadwerkelijk ontvangen be drag moet in de begroting van het volgende jaar worden verre kend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15