koudekerke behoudt brandweer PZC Was je harttak maar wat sterker fZC Verhuizing koffieshop leidt tot hoog politiek spel Arnemuidse stichting wil harde toezegging over speelterreintje 13 Vlissingse band met Taganrog op losse schroeven ollege wacht voor beslissing over nieuwe brandweerpost fusie Zeeuwse brandweer af zaterdag 29 oktober 2005 fWendy van den Hurk RINGEN - Het is niet ze- dat Vlissingen haar sleden- d met Taganrog nog lang be dt. De Russische zusterstad november een delegatie maar dat gaat niet door. somt omdat in de delegatie mensen van de gemeente zitten. Vlissingen wil ook maat schappelijke organisaties zien, „We willen ook een burgercom ponent", zegt wethouder L. Pop- pe-de Looff. „Dat was aanvan kelijk ook het plan. Maar Tagan rog besloot dat niet te doen, heb ben ze ons in een brief geschre ven, We hebben teruggeschre ven dat de reis dan maar uitge steld moet worden. Wanneer ze nu komen, is niet duidelijk." Waarom Taganrog geen burgers stuurt, weet de wethouder even min. „Ze zeggen daar niet toe in staat te zijn. Of dat met geld te maken heeft, kan ik niet zeggen. In principe hoeven zij alleen de vliegtickets te betalen Wij ver zorgen het ontvangst." Of Taganrog alsnog op het vlieg tuig stapt, durft Poppe-de Looff niet te beloven. „De uitnodiging ligt nog steeds in Taganrog. Ik heb de raad ingelicht over de si tuatie. Zij mag beslissen of we nog verdergaan met de steden band. Voorlopig is een ophef fing dus nog niet aan de orde." Taganrog werd in 1992 de zus terstad van Vlissingen. In 1996 is daar Ambon, in de Molukken, bijgekomen en vijf jaar geleden voegde Vlissingen de Zuid-Afri kaanse stad Govan Mbeki toe aan het rijtje. Via de band wor den plaatselijke projecten ge steund. Selma Osman [DEKERKE - De brand- jpost van Koudekerke hoeft dicht. Het college van B en lilde onderzoeken of de post ilen kon worden, omdat om- tade brandweerposten dich- zijn gekomen. Omdat dat nemen op bewaren uit het stuitte, is besloten eerst de van de vorming van Zeeuwse brandweer af te kien. amenvoeging van de regio- en gemeentelijke brand poel in 2010 een feit zijn. legevolgen van deze opera- duidelijk zijn. wordt op- bekeken of Koudekerke gen brandweerpost nodig De opschorting van dat |t heeft tot gevolg dat ge- de investeringen moeten den uitgevoerd. De post volgend jaar een nieuwe utospuit nodig en er zijn gend aanpassingen aan het nodig. Volgens comman- A Willemstein is de inrich- van de brandweergarage wets Er zijn bijvoorbeeld gescheiden toiletten voor men en vrouwen, terwijl er Iwee brandweervrouwen :en. Ook de douches moeten Ben aangepast. inist [vijftien vrijwillige brand- jiieden zijn kortgeleden in- pt over het openblijven van post Zij reageerden opge- k en blij. De opschorting ihet besluit is ook voor de psraad een prettig geluid, [H. Smit Roeters weten. De psraad trok aan de bel nadat iet dorp onrust was ontstaan bot voor de loonmaak bij en dag stal «orgklachten: 00-0231231 imaandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; pterdags tot 12.00 uur ©actie [alchereim Wenruststraat 18 fcsibus 8070 DO EB middelburg lil: 0118-493000 jix: 0118-493009 NI: redwalch@pzc.nl «urits Sep (chef) •dia Berkelder Sth Ramakers Wam van den Broek 'ma Osman Hidy van den Hurk «n de Vries (sport) éntrale redactie •Üonspark 28 Klbus 31 BO AA GOES ':(0113)3155OO (0113)315669 *wil: redactie@pzc.nl ITIRNET Npzc.nl NI: web@pzc.nl over het voornemen om de post te sluiten Dorpsbewoners vrees den voor hun veiligheid. Onder nemers verwachtten geconfron teerd te worden met een hogere verzekeringspremie. Naast de verschuivingen binnen de brandweer, speelde voor het college ook een rol dat de gara ge in Koudekerke aan vervan ging toe is. Verhuizing van de uitrukpost naar een een nog te bouwen bedrijfsverzamelge bouw op bedrijventerrein Karre- veld is nog steeds een optie. Voordat daarover een besluit valt, zal eerst meer duidelijk heid moeten komen over de toe komst van de brandweerpost op de lange termijn. BFEKERKE - De boerderij ide familie De Visser in Aag- jtrke is vandaag open voor itellenden kunnen een nemen in de nieuwe istal, die plaats biedt aan (melkkoeien en 80 kalveren. loeien hebben speciale ma- Hl gekregen om op te lig- ;Een nieuwtje is de robot «stal automatisch uitmest. loopt de hele dag tussen de ffl door", zegt Gerhard de tr. „De koeien moeten er I wel een beetje aan wen- stal is open tussen 10.00 en löuur. De boerderij is te vin- laan de Kloosterweg 4. Jan-Jaap Wondergem en Kees Tonkens snoeien een walnotenboom. „Bomen zijn net mensen." door Wendy van den Hurk VEERE - Appelbomen. Perenbomen. Mispels, moerbeien, walnotenbomen. Schapenstront, schimmel, bacterievuur. Plakokspl, stamsplijt, takkenverlies. Boombanden, hoogstamabonnement. Gesteltakstructuur (probeer dat maar eens snel, zonder stotteren te zeggen). De boomgaard van Veere lééft. Veere heeft een hoogstamabonnement. Elke twee jaar klimmen de kappers en knippers van de Stichting Landschaps beheer Walcheren over de heggen van de Mijnsherenstraat, de boomgaard in. Met hun fruitzagen en snoeischaren ne men ze de 200 hoogstambomen van de zuidelijke stadswallen onder handen Kees is de meest fanatieke van het stel. Hij weet er ook het meest van, zeggen zijn snoeicollega's. Kees staat op. veegt eens over zijn voorhoofd. Laat een wat bescheiden glimlach zien. In zijn haar kleven kleine blaadjes, een lieveheers beestje wandelt zijn blousekraag rond. En ja: Kees weet veel van bomen. Als een groenencyclopedie, die spreekt. „De boomgaard bestaat al een eeuw. Nu ligt hij langs een sloot, maar hon derd jaar geleden moet dat een oude gracht zijn geweest. Die is toen ge dempt. Ze hebben er toen een boom gaard van gemaakt. Allemaal laagstam, dat was destijds in de mode. Later is de boomgaard verwaarloosd. Ze hebben er niks meer mee gedaan, in de jaren tach tig trof Staatsbosbeheer allemaal dode bomen aan. Die gingen eruit en nieuwe bomen kwamen terug. Hoogstam, om dat daarvan weinig was op Walcheren." Appelbomen gingen erin, en perenbo men. En kersenbomen, pruimenbomen, moerbeien en echte Zeeuwse mispels. Kees Tonkens: „Ze wilden oude rassen terughalen, vanwege de cultuurhistorie. Mispels zien je bijna nergens meer Toch zijn het vruchten. Niet te eten. dat met. Net als stoofperen. Rauw kun je er niks mee. In jam is het lekker. Rotte mis pel, hoor je nog wel eens zeggen." Het is een flinke boomgaard. Tussen de Wagenaarstraat, de Mijnsherenstraat en 't Singeltje is het goed toeven voor de fruitbomen. Zolang het maar niet te drassig wordt. „Daar houden fruitbo men niet zo van", weet Kees. „Ze wor den nog best groot, hoor. Wij houden ze in vorm. Het is niet dat we maar wat weghakken of dat we zo veel mogelijk fruit willen zien. Dat fruit is voor de schapen, en soms een emmertje appels voor ons. Het gaat ons puur om het land schap. Wat wij doen, heet vormsnoei. We zorgen dat de boom in evenwicht blijft. We maken ze weer gezond." Stikken Want ook bomen kunnen ziek zijn. Of stikken, zoals een stel kersenbomen bijna overkwam Kees heeft ze bevrijd. „De boomband zat te strak, was hele maal ingesneden. Die hebben we ver vangen door een lossere band. We heb ben ook een appelboom met kanker." Collega Jan-Jaap Wondergem laat hem zien. Hij heeft de boom genezen door de gezwellen weg te snijden. De 'wond' is geheeld met een vloeibare pleister. Kees was vroeger hovenier en werkt nu foto Ruben Oreel parttime bij de stichting, Jan-Jaap loopt er stage en dan is er nog Rombout Boot. Hij kon na zijn studie geen baan vinden: 'de snoei' is vrijwilligerswerk. Alledrie praten over de bomen alsof het over mensen gaat. Met medeleven. Met gevoel en heel veel passie voor planten. „Het zijn ook net mensen", vindt Kees. „Ik voel een verbondenheid met bomen. Soms zie ik er een personage in terug." „Of een gezicht", zegt Rombout. „Dan ben je met zo'n boom bezig en zie je in eens een gezicht in die nerven." Kees staat voor een walnotenboom. Met zijn hand volgt hij de stam omhoog. „Als ik naar deze boom kijk", zegt hij inspecterend, „dan zie ik dat dit vroe ger de hoofdtak moet zijn geweest. Maar hij was niet zo sterk. Hij is inge haald door de anderen. Het kan zijn dat ik hem verkeerd interpreteer, maar ik zie plakoksel en dan weet ik genoeg. Die andere tak is te snel gaan groeien Hij zou wel eens kunnen breken." Kees praat niet met de bomen, zegt hij. Ook niet thuis, met kamerplanten, want daar heeft hij niet zo veel mee. „Maar soms sta ik voor een boom en denk ik: wat zou het toch handig zijn geweest als je een sterke harttak had." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De toekomstige lijsttrekker van de VVD Vlissin gen, M. Reinders-Stijnman. rea geerde in de raadsvergadering van deze week heftig op burge meester A. van Dok-van Weele toen ze vroeg naar het stemge drag van de CDA-fractie. Het ge beurde even vóór de stemming over de verplaatsing van koffie shop Aarden van de Kerkstraat naar het Bellamypark. Het was de opmaat naar politiek hoog spel. Reinders-Stijnman betichtte de burgemeester van beïnvloeding van de stemming en buiten de vergadering om van manipula tief gedrag. „De burgemeester is een onaf hankelijke voorzitter van de ge meenteraad. Het was een onno dige actie", zegt ze een dag la ter. Hoe verliep het donderdag avond? Het debat over de ver huizing van de koffieshop werd van meet af aan fel gevoerd. Na een eerste ronde wees het erop dat de verplaatsing door zou gaan. Dat was tegen de zin van de VVD. het CDA, Y. Bouziani (PvdA) (hij liet het maatschappe lijke belang van omwonenden prevaleren boven de juridische en bestuurlijke kant) en de par tij Elburg. Het CDA gooide nog een laatste middel in de strijd. Een amende ment om er zeker van te zijn dat Dialezing over fietsreis MIDDELBURG - Dick Ver schuur en Els Schaap houden een dialezing over hun fietsreis door Europa, West Afrika, Zuid en Midden Amerika en Noord Amerika. Dick en Els fietsen het hele land door. om tijdens lezingen geld in te zamelen voor de Stichting Klein Verzet. De lezing is op 1 november om 20.00 uur in wijk centrum het Palet in Middel burg. de koffieshop op de eerste ver dieping zou komen en niet 'te veel in het zicht' op de begane grond van Bellamypark 20. De formele weg is dat eerst het amendement, oftewel een wijzi gingsvoorstel, in stemming wordt gebracht. Vervolgens wordt er over het wel of niet ge wijzigde raadsvoorstel gestemd. De burgemeester vroeg op dat moment aan het CDA hoe de christen-democraten zouden stemmen als het amendement zou worden aangenomen. Waarom reageerde u zo furieus en ging u er niet vanuit dat zij met. die vraag duidelijkheid wil de verschaffen? „Het was een rare vraag en abso luut niet relevant. Nu kreeg het amendement een extra politieke lading." Kan dat ook niet zijn gekomen door inv heftige reactie? „De burgemeester gaf de aan zet. Vervolgens speelde ook Henk de Plaas (PvdA) erop in. Hij wilde ook horen of het CDA voor het gewijzigde voorstel zou stemmen en ging nog een stap verder door te zeggen dat hij het idee had er door het CDA te wor den ingeluisd." De Haas had het vermoeden dat het CDA ook tegen het gewijzig de raadsvoorstel zou stemmen. Dat is als indiener van een amen dement ongebruikelijk in de po litiek. Ligt de vraag dan niet voor de hand? „Ik had het wel logisch en rele vant gevonden als de vraag di rect gesteld was geweest door een raadslid." De bal ging toen echt rollen. C. Seijbel (CDA) reageerde ook weer op De Haas. Zij vond dat De Haas zich onparlementair had uitgedrukt en wilde dat hij het woord inluizen terugnam. Hij deed dal ook. „Maar hij had het intussen wel gezegd. Daarmee was een toon gezet." Vervolgens ging het weer mis bij het tellen van de stemmen over hel amendement. De burgemees ter telde 14 voor, 14 tegen, maar bij hertelling was het 15 tegen 13 voor. Is het dan zo verkeerd om voor de zekerheid over te gaan op hoofdelijke stemming? Dal doet de burgemeester wel vaker. „Nou je ziet wat het gevolg was. Iedereen had inzicht gekregen in eikaars stemgedrag. Een raadslid kan beslissen om tegen te stemmen omdat hij bijvoor beeld tegen het CDA is en niet omdat hij tegen het voorstel is. Het werd uiteindelijk zelfs 17 te gen 11 voor." Een mederaadslid zei dat de spijtoptanten voortschrijdend inzicht hadden gekregen. Wel licht viel het kwartje bij die raadsleden dat het CDA on danks het amendement toch te gen de verhuizing zou stemmen. Zij vonden dat bij nader inzien wellicht geen correct politiek spel. „Dat moet je aan die raadsleden vragen die op hun stem zijn te ruggekomen Hennepteler moet cel in DEN HAAG - Een 58-jarige Kruininger is gisteren dooi het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf omdat hij meerdere hennep plantages had opgezet. De man was betrokken bij drie hennepkwekerijen in Middelburg, Vlissingen en Yerseke. De hennepteelt was voor de man bedoeld om een zakcent je bij te verdienen. Zijn hoofdinkomsten haalde hij uit een kuikenfokkerij. Een van de hennepplantages was op zijn bedrijfsterrein. De man had de loods zorgvuldig be dekt met stro. De man had, naar eigen zeggen, op zichzelf weinig dagelijkse bemoeienissen met de drie illegale kwe kerijen. Hij had ze slechts voor een deel voorgefinancierd en ging af en toe langs om te helpen. De man was door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, maar vond die straf te hoog. Het Openbaar Ministerie (OM) was echter van mening dat de rechtbank te mild had geoordeeld en eiste in hoger beroep tweeënhalf jaar gevangenisstraf. Het hof besloot een lagere straf op te leggen. Diefstal uit Vlissingse woning VLISSINGEN - Tussen vrijdagochtend negen uur en vrij dagmiddag vier uur is er ingebroken in een woning aan de Bonedijkestraat in Vlissingen. Uit de woning zijn dvd-apparatuur en computerappara tuur met een totale waarde van enkele honderden euro's weggenomen. De toegang tot de woning is geforceerd. Het totale schadebedrag is onbekend. Seizoenarbeiders mogen Kamperen HULST - Landbouwers in de gemeente Hulst krijgen met ingang van het nieuwe oogstseizoen de gelegenheid sei zoensarbeiders te huisvesten op hun eigen terrein. Ze krij gen van het gemeentebestuur toestemming voor de inrich ting van een tijdelijke agrarische camping. De Zeeuwse gemeenten hebben met de provincie Zeeland en landbouworganisatie ZLTO overlegd over mogelijke oplossingen rond de eisen voor tijdelijke huisvesting van seizoenarbeiders. Vooruitlopend op een definitieve rege ling biedt de gemeente Hulst de mogelijkheid voor het aanstaande oogstseizoen een agrarische camping in te richten en te gebruiken. De gemeente geeft vrijstelling voor maximaal vijf tenten en/of caravans. Die moeten di rect na de oogstperiode worden weggehaald Agrariërs krijgen met ingang van volgend jaar tevens de mogelijk heid een pension op hun terrein te bouwen van maximaal 250 vierkante meter voor het onderbrengen van seizoens arbeiders. Geen verbod op koopzondagen ZIERIKZEE - Er komt geen verbod op koopzondagen in Zierikzee. Een motie van die strekking van de SGP, Chris tenunie, Lijst Raats en het CDA heeft het niet gehaald in de gemeenteraad. De christelijke partijen en Lijst Raats hebben principiële bezwaren tegen koopzondagen. Vol gens de partijen is het openstellen van winkels op zondag in strijd met God's gebod om de zondag als rustdag te eer biedigen en dat de zondag als rustdag voor gezinnen, fa milies en andere sociale verbanden van onschatbare bete kenis is. De overige fracties in de gemeenteraad wilden de ze motie niet steunen, al sprak iedereen van respect voor de mening van de indieners. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Bewoners van de Arnemuidse wijk 't Poldertje zijn bang dat er in de toekomst geen speelruimte meer is in de buurt. Ze hebben een stichting opgericht om dat te voorkomen. Het huidige trapveldje aan de Clasinastraat verdwijnt. Daar komen woningen en een parkeer terrein voor de nieuwe super markt. De gemeente heeft toege zegd voor vervangende speel ruimte te zorgen aan de Dok straat. De Stichting Amemuids Polder tje (Stap) is bang dat het er nooit van komt. Onlangs maak te wethouder A. de Vries be kend dat de grond aan de Dok- straat vervuild is. Hij benadruk te gisteren nogmaals dat de ver vuiling een speelveld niet in de weg hoeft te staan. Voorzitter K. Dingemanse van Stap heeft daar geen vertrou wen in. „Wij zijn bang dat het oude speelveldje verdwijnt en dat het nieuwe speelveldje met doorgaat. Dan zijn we het haas je. want dan is er geen alterna tief meer. Er is verder geen groen in de wijk. Wij willen de plannen voor het speelveldje zwart-op-wit zien." De Vries vermoedt dat het de stichting niet in de eerste plaats bezorgd is over het speelplaats- je, maar dat Stap vooral de su permarkt wil tegenhouden. „Over het algemeen is er in Ar- nemuiden veel draagvlak voor deze plannen." De Stichting maakt er geen ge heim van dat ze zich tegen de komst van de supermarkt ver zet. „Het hartje van Amemui- den wordt verplaatst naar de rand. Wij denken dat veel onder nemers daar nadeel van onder vinden." Bovendien vreest Stap voor verkeersoverlast. Over de bouw van de supermarkt aan de Clasinastraat wordt al jaren ge sproken. De Vries vernacht dat binnenkort een bouwvergun ning kan worden afgegeven, „De bezwarencommissie heeft de bezwaren behandeld. Binnen een paar weken kan het college van B en W daar een beslissing over nemen." Het is niet onge woon dat het een aantal jaren duurt voor een bouwplan echt wordt uitgevoerd, zegt De Vries. „Dat is nu eenmaal ons lot. We hebben veel procedures in Ne derland." Stap wil binnenkort zelf een in formatiebijeenkomst houden voor bewoners van Arnemui- den. De stichting is niet tevre den over de informatievoorzie ning van de gemeente. Een da tum voor de bijeenkomst is nog niet geprikt. Aanrijding tussen auto en brommer in Middelburg MIDDELBURG - Gistermiddag rond half drie uur vond er op de kruising Generaal Hakewill Smithlaan, President Roosevelt- laan in Middelburg een aanrij ding plaats tussen een personen auto en een bromfiets. De zeventigjarige bestuurder van de personenauto uit Middel burg reed over de Generaal Ha kewill Smithlaan in de richting van de President Rooseveltlaan. Op deze kruising verleende hij geen voorrang aan de voor hem van links komende zeventienja rige bestuurster van de brom fiets uit de gemeente Middel burg. Er was alleen materiële schade (Advertentie) morgen in Vlissingen: gratis parkeren - overdekt winkelen kijk ook eens op: www.winkelcentrumvlissingen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13