ff aire raakt duizenden firma's Oostenrijk worstelt met visa-zaak Brits kabinet wil nu beperkt rookverbod pubs Ongeval met Blauwe Trein Zuid-Afrika Direct vertrouwen, direct zakelijk krediet Polen krijgt een anti-EU-kabinet ddam kon zwemmen in smeergeld door olie-voor-voedselschandaal naar jaarcijfers vragen we meestal niet 1 vrijdag 28 oktober 2005 Henderiekus Wiltjes jïORK - Van de ruim 4500 qven die betrokken waren het Iraakse olie-voor- helprogramma, heeft meer de helft zich schuldig ge it aan het betalen van ([geld aan het Iraakse regi- 0at staat in het vijfde en te rapport van de onafhan- te commissie die namens het schandaal heeft on- jcht. obalisering rdeelt leiders iropese Unie (DEN - De globalisering [i niet alleen maar een be- jng voor Europa, maar ook nieuwe kansen. Daar ie Europese leiders het wel eens. Maar over de vraag Europa precies moet doen lie kansen beter te benut- blijven ze van mening ver- len. bleek gisteren tijdens een pese top in Londen, name het idee van een Glo- aingsfonds, een nieuw Eu- es fonds voor regio's die ge- b worden door bedrijfsslui- d. blijft omstreden. Het izou gebruikt moeten wor- voor het om- of bijscholen werklozen zodat ze snel iwerk vinden. ikrijk en Groot-Brittannië :en het idee dat de Euro- Commissie vorige week ide, maar landen als ïland. Duitsland en Zwe- zijn niet overtuigd van het De Duitse kanselier roder zei 'zeer sceptisch' te over het fonds. De Neder- premier Balkenende jzich af of het fonds wel no- was. Het getuigt volgens van een defensieve instel- besluit over het fonds valt rijn vroegst in december. ts parlement nt vloeken Letse volksvertegen- rdigers mogen binnenkort meer roken of vloeken in tpenbaar. in de fout gaat, wordt pu- kelijk aan de schandpaal ge lid. Parlementariërs moeten laan ook beleefd zijn tij en zich verre houden van menten die het aanzien de volksvertegenwoordi- kunnen schaden. ANP Volgens het onderzoek onder lei ding van de voormalige Ame rikaanse centrale bankier Paul A. Volcker maakten vooral Russische en Franse onderne mingen zich schuldig aan het betalen van illegale toeslagen en provisies aan het regime van Saddam Hoessein. In totaal wor den in het ruim vijfhonderd pa gina's tellend rapport 2200 be drijven uit 66 landen genoemd. Het programma is in de jaren ne gentig opgezet om de VN-sanc- ties tegen Irak voor de bevol king te verzachten. Bagdad mocht olie verkopen mits de op brengst werd besteed aan voed sel en medicijnen. Maar in de praktijk verdween 1,8 miljard dollar in de zakken van het Iraakse regime en bedrijven die belast waren met de uitvoering van het programma. Het rapport beschuldigt grote bedrijven ervan het Iraakse be wind geld te hebben toegescho ven. Onder meer de activiteiten van BNP Paribas, DaimlerChrysler AG, Siemens en Volvo worden met name genoemd. Manipulaties Volcker zei volgens de BBC tij dens een persconferentie dat dit niet hoeft te betekenen dat de bedrijven van de betalingen wis ten of ze autoriseerden. In een gesprek met The New York Times zegt Volcker dat de manipulaties van het program ma waarin meer dan 64 miljard dollar is omgegaan en dat func tioneerde van 1996 tot 2003, vooral een ding goed duidelijk maken namelijk dat de VN zeer grondig moet worden hervormd. Het onderzoek van Volcker be gon in april 2004 en heeft 35 mil joen dollar gekost. Eerdere rapporten uitten kri tiek op de secretaris-generaal, het management van de VN en de Veiligheidsraad. In het olie-voor-voedselpro gramma onderbrak onder meer een 'adequaat raamwerk van toezicht en accountantscontro le.' Annan zelf heeft zich niet schul dig gemaakt aan corruptie. Het oud-hoofd van het schema, de Cyprioot Benon Sevan, ontving wel smeergeld. ANP BK? DE AAR - Een reddingswerker staat in de deuropening van Zuid-Afrika's beroemde Blauwe Trein. Bij De Aar in het noorden van Zuid- Afrika reed gisterochtend een pas- sagierstrein in op de stilstaande blauwe. Bij de aanrijding vielen tientallen gewon den, waaronder enkele Japanse toeristen. Het Zuid-Afrikaanse persbureau Sapa meldde dat zeker 24 mensen in het ziekenhuis zijn opgenomen. De passagierstrein is vermoedelijk op het verkeerde spoor gedirigeerd. De Blauwe Trein, die zijn oor sprong in het begin van de twintigste eeuw heeft, is een soort rijdend paleis. In de ja ren negentig werd de trein, die tussen Kaapstad en Victoria Falls (Zimbabwe) rijdt, geheel gerenoveerd. De trein heeft achttien wagons en er is plaats voor 84 passagiers en 27 man personeel. foto Esa Alexander/RTR door Monique Broeshart WENEN - De Oostenrijkse di plomatieke dienst is in op spraak geraakt door een vi- pest, Belgrado en Boekarest be- sa-schandaal. Er zou sprake trokken zouden zijn. zijn van een crimineel netwerk, waarbij de consulaten in Boeda- Een oud-consul, zijn medewer- (Advertentie) Vertrouwen daar gaat het om, geen moeilijk gedoe bij de Postbank wanneer je als ondernemer een zakelijk krediet nodig hebt. Eén telefoontje is vaak genoeg. Ja vertrouwen, dat is de kracht van de Postbank. Bel 0900 0508 (5 cent p/m) of kijk op postbank.nl om te zien hoe makkelijk dat werkt. Vaak in één telefoontje geregeld Direct je maximale kredietlimiet bekend Dat is de kracht van de Postbank «derdeel van ING Ai) ker en een zakenman zijn gear resteerd. Justitie onderzoekt twaalf andere ambtenaren en za kenmensen op medeplichtig heid. Allen worden er van ver dacht met valse uitnodigingen en tegen betaling duizenden offi ciële visa te hebben verstrekt. De hoofdverdachte was tot zijn pension in 2003 consul in Boeda pest. Samen met zijn medewer ker zou hij in 2003 en 2004 ruim vierduizend visa hebben afgege ven aan voornamelijk Molda- viërs. Begin oktober verscheen in een Servische krant een ad vertentie waarin viasa werden aangeboden die toegang geven tot het 'Schengen-gebied. Ook een ex-diplomaat van de Oostenrijkse ambassade in Nige ria moet voor de rechter ver schijnen op verdenking van visa- handel. De oppositie neemt de zaak hoog op, vooral omdat de betrokken christendemocrati sche ministers ten tijde van een vergelijkbaar schandaal in Duitsland nog verzekerden dat bij Oostenrijkse ambassades der gelijke praktijken niet mogelijk zijn. Nu ziet minister van Bui- Doden bij aanval Israël op Gaza JERUZALEM - Bij een aanval van het Israëlische leger gister avond op de Gazastrook zijn ze ven Palestijnen omgekomen. De actie was gericht tegen Shah- di Mhanna, een topman van de Islamitische Jihad. Zijn voer tuig werd getroffen door een ra ket. Zeker negen mensen raak ten gewond. Volgens het Israëli sche leger was de Mhanna be trokken bij raketaanvallen op Is raël. De Israëlische premier Sharon kondigde na de zelf moordaanslag in de stad Hadera een 'breed en non-stop offen sief' af tegen Palestijnse militan ten. Bij de aanslag kwamen woensdag vijf mensen om. De Islamitische Jihad claimde de aanslag. Volgens de bewe ging was het een wraakactie voor het doodschieten door Is raëlische leger van een van haar leiders. ANP/AFP Belg schuldig aan moord vriend BRUSSEL - Een juryrechtbank in Antwerpen heeft giste ren een 62-jarige beeldhouwer schuldig bevonden aan de moord op een vriend die op eigen verzoek werd doodge schoten. De 52-jarige drugsverslaafde vriend van de kunstenaar zou levensmoe zijn geweest en meerdere keren hebben ge smeekt om hem te doden. Daarop schoot de dader hem zo mer vorig jaar een kogel door het hoofd. De dader bekende de moord eerder deze week tegenover de rechtbank. ANP/Belga Cuba: grote schade door embargo DEN HAAG - Cuba heeft door het economische en finan ciële embargo door de Verenigde Staten in de afgelopen veertig jaar voor zeker 82 miljard dollar (70,3 miljard eu ro) aan schade opgelopen. Dat heeft de Cubaanse zaakge lastigde in Nederland, Enrique Prieto, gisteren op een persconferentie gezegd. Prieto stelde dat de Verenigde Staten zich met het embar go schuldig maken aan 'staatsterrorisme'. Hij wees erop dat 179 lidstaten van de Verenigde Naties zich vorig jaar in de Algemene Vergadering uitspraken voor het ophef fen van de boycot. ANP Spaanse havens weer vrij BARCELONA - De Spaanse havens zijn weer vrij toegan kelijk. Na drie dagen acties hebben de vissers gistermid dag de blokkades opgeheven, nadat er met de regering een akkoord was bereikt over een vergoeding voor de sterk gestegen brandstofprijzen. In plaats van de al eerder toegezegde zes cent subsidie krijgen de vissers voortaan bijna tien cent korting op een liter diesel. „Het is niet wat we hadden gewild, maar het is ook niet slecht", zei de voorzitter van de vissersbonden na een uiterst grimmig overleg, dat achttien uur had ge duurd. GPD Waal laat zijn vrouw arresteren BRUSSEL - Een 48-jarige man uit Grace-Hollogne bij Luik heeft zijn Vlaamse echtgenote laten oppakken om dat ze hem had uitgemaakt voor 'vuile Waal'. De man diende een klacht in bij de politie wegens racisme. Volgens het Belgische persbureau Belga was het niet de eerste keer dat de politie werd ingeschakeld om een einde te maken aan een echtelijke twist bij het Vlaams-Waalse koppel. Dit keer besloot de man echter dat zijn 47-jarige echtgenote te ver was gegaan door hem te krabben en uit te schelden. GPD Aanslagpleger Londen begraven ISLAMABAD - De stoffelijke resten van een van de da ders van de zelfmoordaanslagen in Londen op 7 juli zijn donderdag begraven in Pakistan. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken liet weten dat wat er over was van het lichaam van Shahzad Tanweer ter aar de is besteld in de plaats Samundari. De familie van Tan- weer komt oorspronkelijk uit deze stad. Bij de aanslagen in juli kwamen in Londen 52 mensen om het leven. Drie van de vier daders waren van Pakistaanse komaf. ANP/AFP tenlandse Zaken Ursula Pias- snik en haar collega van Binnen landse Zaken zich geconfron teerd met meer dan zestig ka mervragen. Plassnik zegt de zaak serieus op te nemen en be looft bij gebleken fouten 'de no dige financiële en personele con sequenties te zullen trekken'. Nachtclub Belastend voor het ministerie is ook dat de oud-politicus Hel mut Edelmayr in 2002 de toen malige minister Benita Ferre- ro-Waldner zelf heeft ingelicht over een mogelijk verband tus sen het consulaat in Belgrado, een Servisch reisbureau en een nachtclub in Wenen. Hij vreesde voor mensenhandel. „Ik had niet de indruk dat ze veel belang hechtte aan mijn ver haal, en na vier weken kreeg ik al het bericht dat er geen aan knopingspunten waren voor ver dere vervolging", vertelt Edel mayr. Twee jaar later diende hij bij jus titie een klacht in, maar de zaak werd afgewezen omdat het be wijsmateriaal reeds vernietigd was. Ferrero-Waldner is volgens Edelmayr niet meer geloofwaar dig in haar huidige functie als Europees commissaris voor Ex terne Betrekkingen. GPD Arrestaties in Birmingham LONDEN - De Britse politie heeft gisteren twee mannen van 22 en 25 jaar oud aangehouden die worden verdacht van de moord op een 23-jarige man van Aziatische afkomst, afgelopen weekeinde in Birmingham. Het slachtoffer werd doodgesto ken tijdens hevige rellen tussen zwarte en Aziatische jongeren. Aanleiding voor het geweld in de probleemwijk Lozells was de vermeende verkrachting van een 14-jarig zwart meisje door een groep mannen van Aziati sche afkomst. Tientallen men sen, onder wie een politieagent, raakten gewond. ANP/RTR door Runa Hellinqa WARSCHAU - Polen krijgt waarschijnlijk een door extreem links en extreem rechts ge steund minderheidskabinet, na dat coalitiehesprekingen tussen de conservatieve Wet en Gerech- tigheidspartij (PiS) en het rechts-liberale Burgerplatform misliepen. PiS-leider Kaczynski sloot een coalitie met de populistische linkse Zelfverdediging (Samoo- brona) en de extreem-conserva tieve Liga voor de Poolse Fami lies gisteren uit. Maar deze par tijen, die willen dat de verdra gen met de Europese Unie wor den opengebroken, zijn bereid een minderheidsregering van de PiS te steunen. De coalitiebe sprekingen liepen stuk, nadat de PiS als grootste Poolse partij was teruggekomen op zijn belof te om de post van parlements voorzitter aan het Burgerplat form te laten. In plaats daarvan koos de partij, met steun van de Liga en Samoobrona, voor de ui terst conservatief-katholieke Ju- rek, die als een van de weinige politici van de PiS in het verle den tegen het Poolse EU-lid- maatschap stemde. Dat bete kent dat de PiS de drie belang rijkste politieke posten, die van president, premier en parle mentsvoorzitter, zou krijgen. Voor het Burgerplatform was de maat daarmee vol. „Ik sluit on- dex-handelingen uit met mensen die er alleen maar op uit zijn de totale macht te krijgen", zei Platform-voorman Donald Tusk gisteren. Hij meent dat in Polen een nationalistisch-populisti- sche coalitie aan de macht dreigt te komen die erop uit is de verdragen met de EU te ver anderen. Pesident Kwasniewki zei te overwegen vervroegde ver kiezingen uit te schrijven om een eind te maken aan de huidi ge politieke crisis. GPD door Esther Gotink LONDEN - Het Britse kabinet wil geen totaal, maar een gedeel telijk rookverbod in pubs invoe ren. Een wetsontwerp van die strekking is gisteren bij het par lement ingediend nadat de mi nisters er vijf dagen lang heftig over hadden gediscussieerd. Gezondheidsminister Hewitt er kende dat in het kabinet grote meningsverschillen werden geuit over de invulling van het rookverbod. Naar aanleiding daarvan is het wetsvoorstel aan gepast. In privéclubs (leden clubs) en pubs waar geen eten wordt geserveerd zal roken blij ven toegestaan, zo luidt het voor stel nu waarover het Lagerhuis moet stemmen. Een gedeeltelijk verbod is ech ter een persoonlijke nederlaag voor Hewitt, die hard vocht voor een totaal verbod met uit zondering van afgesloten rook ruimtes waarin personeel niet hoeft te werken. Hewitt ver klaarde tegen de Kamercommis sie dat op dit moment 50 pro cent van het horecapersoneel in een rookvrije omgeving werkt, en dat de maatregelen die zij nu voorstelt het aantal uitbreidt naar 99 procent. Dat betekent twaalf miljoen horecamedewer- kers extra. „Ik denk dat het slechts een kwestie van tijd is voordat een algeheel verbod wordt ingevoerd, waarmee de laatste één procent van mede werkers in de horeca zullen pro fiteren van een rookvrije werk plek." Rebellerende Labourleden in het Lagerhuis hebben zich ach ter Brendan Barber geschaard, de baas van vakbond TUC die horecawerkers vertegenwoor digt en het wetsvoorstel veroor deelt. De Vereniging van Ta baksfabrikanten juicht het voor stel toe. De club meent dat de re gering terecht belang hecht aan de keuzevrijheid van 's lands tien miljoen rokers. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5