Videotheken klagen hun nood F ranse politici weten niet van ophouden Het magische getal is 150 PZC PZC Campagne zet coalitie op scherp Spotgoedkope dvd's, internet en digitale televisie bedreigen hele sector Tips voor downloaden 28 oktober 1955 m vrijdag 28 oktober 2005 Na jaren van voorspoed hebben de videotheken het moeilijk. De internetpiraterij blijft toene men, dvd's gaan voor dumpprij zen de deur uit en nieuwe con currenten als digitale televisie hebben grote toekomst. door Thomas Olivier Op de eenvoudige houten toonbank van VideoCity staan krasloten. „En ik verkoop ook ijs", zegt Rick Waterreus (26), wijzend op de kleurige vrie zer van Ben en Jerry's. Even loopt de videotheekeigenaar weg om de dvd's van een klant in te nemen. Als hij terug komt, somt hij op: een website, een nieuwsbrief, flyers, aanbiedin gen en een stevige prijsverla ging. Alle zeilen zet hij bij om zijn zaak draaiende te houden. Rick Waterreus moet wel. Vier jaar was hij bedrijfsleider, tot hij de videotheek begin 2004 overnam. Nu is het hard werken voor weinig geld. Hoeveel hij per maand overhoudt? Moeilijk te zeggen, maar één ding weet hij wel: minder moet het zeker niet worden. Dus de etalage richt hij zelf wel in. En de pro fessioneel ogende internetsite - een uit de hand gelopen hobby - scheelt hem 1500 euro. Het verhaal van Waterreus is niet uniek. Jarenlang ging het de videotheken voor de wind. Maar het tij keert. In 2004 daal de het aantal verhuurde films met 17 procent en de eerste voor uitzichten voor 2005 zijn niet veel beter. Onlangs kondigde vi deotheekketen Movie MAX aan samen te gaan met FILMstation. De reden: een krimpende markt en een toename van de internet piraterij. Intussen blijven de prijzen van koop-dvd's kelderen. Zover zelfs, dat kopen soms minder kost dan huren. Bij elektronica zaak en prijsstunter Media markt is het grabbelen in grote rode bakken. Vanaf 2,99 euro schreeuwt het de consument te gemoet. Bart Smit gaat deze week nog een stap verder. Voor twee euro gaan de schijfjes de deur uit; keuze uit ruim hon derd titels. De NVDO, brancheorganisatie van de videotheken, noemt de si tuatie zorgelijk. In de winkel is het continu uitverkoop, films van internet downloaden is steeds eenvoudiger en een schijf je kopiëren is de normaalste zaak van de wereld. Frustrerend Directeur Willem van Teeseling van de NVDO hekelt de dvd-weggeef cultuur. „Mensen maken een kopie, drukken een labeltje af voor op het schijfje, maken een hoesje voor in het doosje en dan heb je een mooi ca deautje." Frustrerend vindt Wa terreus van VideoCity de pirate rij. Klanten komen bij hem bin nen en vragen: 'Hé Rick, wat raad je aan?' Dan noem je een ti tel en krijg je te horen dat ze die al maanden geleden hebben ge zien." Maar piraterij en dump prijzen zijn niet de enige bedrei gingen voor de branche. De vide otheken krijgen het nog veel las tiger. Het nieuwste gevaar gaat schuil onder de naam Video on De- mand (VoD), films direct kijken via internet of digitale televisie. Uitzoeken kan vanuit de luie stoel, dat scheelt de kijker een ritje naar de videotheek op die druilerige zondagmiddag. De eerste Nederlandse intemet- videotheken zijn al opgestaan. RTL en MovieDirect en Planet Internet bieden films aan die di rect via internet te bekijken zijn. En in de Eindhovense Ken niswij k heeft kabelmaatschap pij Essent samen met een aantal partners een snelle en legale downloadservice met hoge kwa liteit opgezet, 's Morgens be steld, betekent 's middags op de harde schijf. Er komen steeds meer van dit soort digitale videotheken, voor spelt media-adviseur Peter Jel- gersma. Jelgersma, die onder an dere het ministerie van Economi sche Zaken adviseert, volgt de ontwikkelingen op de voet. De techniek is er nog niet helemaal en het aanbod van de bestaande sites is nog beperkt. Maar vol gens Jelgersma voeren kabel maatschappijen de druk op, om dat ze moeten concurreren met nieuwkomers als KPN en Versa- tel. Jelgersma: „Als de mogelijk heden er eenmaal zijn, kan het aanbod omhoog. Met drie tot vijf jaar is het zover." Tips nodig over het (illegaal) downloaden van films? Internet staat er vol mee. De website duken.nl van Jerry Koelman (23) bijvoorbeeld. Drie jaar geleden begon hij ermee, nu trekt zijn site duizenden bezoekers per dag. „Downloaden is zo simpel als je het zelf wilt maken", zegt Koel man. De stichting Brein wordt niet blij van jongens als Koelman. De beschermheer van de auteursrechten probeert piraten te stop pen. Vorig jaar voerde Brein 25 duizend acties uit tegen piraterij. Brein schat dat in 2004 in Nederland zo'n 5,6 miljoen illegale dvd's in omloop zijn gebracht. Internet is een groter probleem. Brein-di recteur Tim Kuik: Een harde kern van downloaders haalt maande lijks 6 tot 8 miljoen keer films van internet." GPD CDA en D66 bijten elkaar bijna de strot af. D66-minis- ter Pechtold met in zijn kiel zog fractieleider Dittrich, en premier Balkenende (CDA) hakken nu al weken op el kaar in. door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleutjes De minister-president heeft haast. Hij wil niets zeggen over de recente beledi gingen van D66. Hoe zeer de verwijten tussen de coalitie genoten de laatste dagen ook over en weer vlogen. Balkenende is een angsthaas die zijn ministers te kort houdt, vindt D66-fractielei- der Boris Dittrich. Van hem had minister Pechtold van Be stuurlijke Vernieuwing dan ook geen excuses hoeven aan te bieden aan de premier. Bal kenende doet aan doemden ken door steeds te waarschu wen voor terreur, vond Pech told in een interview. Daarop moest het CDA wel reageren. Ijdeltuiterij, volgens CDA'er Van de Camp. Pechtold moet maar vertrekken als hij het er niet mee eens is, meende CD A-fractievoorzitter Verha gen. De sfeer tussen de coalitiepar tijen wordt er al met al niet beter op. „Ach, het hoort er e?n beetje bij", zegt D66-Ka- merlid Bert Bakker. „Je krijgt een klap en je slaat eens terug. Je scherpt je eigen profiel aan. Dat zie je vaker als er weer verkiezingen aan komen." Want de kiezer heeft het mis schien nog niet in de gaten, maar over vierenhalve maand worden de nieuwe gemeente raden verkozen. Hoe hard de landelijke politiek ook altijd roept dat dat geen graadme ter is voor de parlementsver kiezingen, zo worden ze toch gezien. Het is opgespaarde ergernis, denkt oud-Kamerlid Hans Hillen, die nog regelmatig als partijcoryfee het CDA advi seert. „De partijen hey zich de afgelopen jaren keurige bestuurders gej gen. Nu komen ze los, gajj zich van elkaar profile^ Pechtold, pas een paar mi den minister, zit daartin als de nieuwkomer. „Hijjj de koe die voor het eerst wei in mag. Die huppelt eerste dag rond maardaa gaat ze grazen. De uitspra die Pechtold nu doet. Ié tot niets", oordeelt Hillen, Het hooi't er ook bij, als kabinet twee jaar zit, WD-Kamerlid Van Baa „Dan gaan de partijen stand nemen van elkaar, hoeft niet gezellig te zijn een coalitie", vindt hij,, lang er maar niemand i boos wordt." Schuren Veel zal afhangen van de slag van de gemeenteraad^ kiezingen, verwacht hij,, het CDA slecht scoort, gaat het pas echt schun Verhagen en Dittrich zeil len voorlopig nog niets wi van spanningen in de coat Het gaat om inhoudelijke ken, onderstrepen ze eenstf mig. „Pechtold is mini van grondrechten", beto Dittrich. „Dus is het lo_ dat hij iets zegt als hi] ij dat via de terreurwetgei de vrijheid van mening ting wordt aangetast."! Verhagen is het daar nieli eens: „Je kan niet z terreurbestrijding gekakel zolang er nog politici zij» alleen met vier bewakers zich heen de vuilnisbak 1 ten kunnen zetten. Volgens een van de naastei dewerkers van Balken; zijn de ruzies van de afg pen weken allemaal het volg van de verkiezingsc pagne. Fricties en plaagsto jes over en weer horend! bij. Maar de spanning is hoog genoeg opgelo] „Daarom zal Balkenende niet meer reageren op uitli gen van Dittrich en Pi told", voorspelt hij. GPD Frankrijk heeft behoefte aan nieuwe, jonge politici. Maar al les wijst erop dat oud-premiers Lionel Jospin (68) en Alain Jup pe (60) binnenkort hun rentree maken in de nationale politiek. door Olivier van Beemen Als geen ander land in West-Europa heeft Frank rijk een frisse wind nodig: jonge politici met een nieuwe visie. Zij kunnen misschien eindelijk een einde maken aan de groot ste problemen die het land al tientallen jaren teisteren: het veel te dure sociale-zekerheids- stelsel en de werkloosheid van rond de 10 procent. Voorlopig zijn de oude rotten echter niet van plan plaats te maken. Hoewel president Jac ques Chirac (bijna 73) al sinds 1967 in de landelijke politiek zit, sluit hij een derde ambtster mijn niet uit. Ook rechts-extre- mist Jean-Marie Le Pen (77), volksvertegenwoordiger sinds 1955, is van plan het bij de ver- kiezing in 2007 nog een keertje proberen. Sterker nog: er gaan hardnekki ge geruchten dat twee oud-pre miers terugkeren, die de poli tiek wél hadden verlaten. De so cialistische oud-premier Lionel Jospin (1997-2002), die na zijn beschamende verlies tegen Chi rac en Le Pen in 2002 'definitief' opstapte, mengt zich de afgelo pen maanden steeds vaker in het debat. Veel socialisten wil len dat hij in 2007 een derde po ging doet om Jacques Chirac te verslaan. Oud-president Fran cois Mitterrand kwam immers ook pas na drie pogingen aan de macht. Vorige week maakte een partij genote van Alain Juppé (1995-1997) bekend dat ook de rechtse oud-premier opnieuw het parlement in wil. Juppé gaf te kennen dat hij dat zelf wel zou aankondigen als het zo ver is, maar ontkende niet. Ook hij was in 1976 al actief sinds de landelijke politiek als naaste me dewerker van toenmalig pre mier Chirac. Een veroordeling voor corruptie, waardoor hij een jaar lang onverkiesbaar was, vormt waarschijnlijk geen more le belemmering. Parlement Ook in het parlement is het ouderdom troef. Tegenover 35 zeventigplussers in de Assern- blée Nationale staan 16 derti gers. De gemiddelde leeftijd van de belangrijkste kamer in Frank rijk is 57. In Nederland is dat 46. Zelfs de 'jonge garde' begint op leeftijd te raken. Terwijl Blair (Engeland), Verhofstadt (België), Zapatero (Spanje) en Balkenende als veertigers aan de macht kwamen, zijn de Fran se toekomstige rechtse leiders Sarkozy, De Villepin en hun linkse tegenstrevers Hollande, Fabius en Strauss-Kahn de vijf tig gepasseei'd. Volgens politicologe Mariette Sineau van instituut Cevipof is het politieke systeem in Frank rijk de hoofdschuldige van de ge ringe politieke vernieuwing. „Jonge talenten zijn er wel, maar krijgen geen kans. De pre sident heeft de meeste macht en de hele politiek draait om de pre sidentsverkiezingen. Het belang van de partijen is gereduceex-d tot renstal van toekomstige pre sidentskandidaten, waarbij jon geren ondergeschikt zijn." Bovendien hebben veel Franse politici verscheidene mandaten, bijvoorbeeld parlementslid en burgemeester van een grote stad. Tot 2000 mochten de politi ci zelfs nog veel meer ambten te gelijk bekleden. Dat gegeven en het ongelimiteerde aantal terniij- nen voor iedere functie komen de doorstroming niet bepaald ten goede. GPD Ook de toekomstige rechtse Franse leiders Sarkozy (1) en De Villepin zijn de vijftig reeds gepasseerd. foto John Schults/RTR De evolutie heeft een uiterst interes sante truc uitgehaald met de her senen van pximaten, de categorie die ren waartoe naast de apesoorten ook de mens behoort. Hoe groter het bovenste deel van de hersenen, de zogenaamde neocortex, hoe groter de sociale groep waarin de diei'en van een soox-t leven. Blijkbaar is dat gedeelte van het brein bedoeld om de complexiteit van sociale relaties te kunnen verwerken en hoe meer sociale relaties hoe ingewikkelder het dagelijks leven. De mens leeft van alle primaten in de grootste sociale groepen en inderdaad, de mens heeft ook verhoudingsgewijs de grootste neo cortex. Dat wordt op een di'amatische manier duidelijk als we de verhouding tussen het meest primitieve deel van het brein, de medulla waardoor onder andere de ademhaling wordt geregeld, en de neocortex voor de verschillende diersoorten vergelijken. Bij insectene ters, zoals de miereneter, is die 1:1, bij de mensapen 1:35 en bij de mens maar liefst 1:105! Dat roept een belangwek kende vx-aag op namelijk, voor welke maximale sociale groepsgrootte is de menselijke neocox-tex nog geschikt? De evolutie-psycholoog Robin Dunbar heeft dat nauwkeurig uitgerekend en komt uit op ongeveer 150. In een groep van maximaal 150 personen slagen mensen er nog in om goed bij te houden wat de anderen voor personen zijn, wat ze wel en niet goed kunnen en hoe ze ten opzichte van hen en van elkaar staan. Stijgt de groepsgrootte duidelijk boven 150, dan worden mensen vreem den voor elkaar en lukt het niet meer goed om eikaars gedrag langs informe le lijnen, via persoonlijke contacten, te beinvloeden. Dunbar toonde voor meer dan 20 culturen aan, primitieve en niet zo primitieve, dat die inderdaad vol gens de 150-regel zijn georganiseerd. De regel betekent niet per se dat men sen in groepen van ongeveer 150 bij el kaar wonen. Het betekent wel dat liet in een groep van deze grootte is, waar in ze gemakkelijk en regelmatig bij el kaar komen en belangrijke zaken rege len. Voor de Australische aboriginals geldt bijvoorbeeld dat de belangrijkste groep de clan is. Die komt van tijd tot tijd bij elkaar op jamborees, waar dan de belangrijkste levensrites, zoals hu welijken en initiaties van jongei'en tot volwassenen, worden voltx'okken. Daar worden ook de verhalen van vroeger weer verteld om iedereen eraan te hex- innei'en wie ze zijn en waar ze vandaan komen. Voor sommige religieuze groe peringen. zoals die van de Hutterites in de Verenigde Staten, geldt zelfs dat als een groep het aantal van 150 over schrijdt de regel is, dat een nieuwe groep gevormd moet worden die elders zijn vei'blijfplaats zoekt. Er zijn ook be drijven, met name in en rond Sili con-valley, die volgens de 150-i-egel zijn georganiseei'd. Zo gauw het perso neel van een bepaalde vestiging het aan tal van 150 dreigt te overschrijden, wordt een nieuwe vestiging opgezet. Een van de opmerkelijke kenmei'ken van de 150-regelvestigingen is dat de wex-knemers in status veel rneei' aan el- VISZILVER - Op het proefsta tion voor de visserij in Tholen wordt momenteel viszilver ge produceerd voor de Ameri kaanse markt. Op chemische wijze wordt het zilverpigment uit de vissehuid gehaald, waarna het gebruikt wordt om valse parels te ma ken, autolakken een zilveren gloed mee te geven, plastic arti kelen te laten glanzen en nog veel meer. Een kilo kost vier honderd gulden. LORDS - Van de negenhon derd Lords in het Britse Hoger huis kunnen er honderd we gens geldgebrek niet aan hun staatkundige verplichti voldoen. Een Lord r onkosten declareren en k geen toelage. Een ingrijp hervoming wordt noodzaif geacht om het instituut Ho huis te redden. DROOGTOREN - De ge® teraad van Kloetinge heeft sloten tot de bouw van ee tien meter hoge slangendn toren voor de brandweer! wordt onderdeel schoolgebouw met hande beidlokaal. Het complex verrijzen op het weiland Hem aan de Lewestraai Kloetinge. kaar gelijk zijn, er zijn nauwelijks typi sche baas-ondergeschikte verhoudin gen, terwijl problemen toch effectief worden opgelost en prestaties en pro ductie bovengemiddeld zijn. Een ver- klai'ing daarvoor is, dat iedereen van vrijwel iedereen weet waar die wel en niet goed in is en dus waarvoor je het beste bij wie kunt aankloppen. Wat als we zouden besluiten om scholen, of af delingen binnen scholen, nooit groter te maken dan 150 personen? Zou dan een aantal van de ernstige problemen die we nu bijvoorbeeld op het VMBO zien, verminderen? Geldt datzelfde als we buurten zo inrichten dat ze bestaan uit herkenbare eenheden van ongeveer 150 bewoners? En dan nog dit. Ik denk niet dat u of enige volksvertegenwoor diger zich het ooit heeft gerealiseerd, maar onze Tweede Kamer is volgens de 15 0-regel ingericht! Rene F.W. Diekstra Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax'(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mall: redtern@pzc.nl Hulst: 8audeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur acceptgiro Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 20,55 per kwartaal: 59,75 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorla einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uiige" overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envrtj de Regelen voor het Advertentiewaft Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Pers Rubrieksadvertenties (kleintje»): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendgo Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een ondei aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) infoi ducten van de titels en de werkmaatschappijen van de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4