Opvangplekken klaar voor ganzen Palazzolihuis Goes gaat op kamers (3 Eis vijf jaar voor poging tot moord Gemeente trekt eerder besluit over Glasfiks in Vergoeding bestuur handelskamer meer dan verdubbel! Speciaal ingerichte gebieden hebben nog voorlopig karakter weekenddiensten vrijdag 28 oktober 2005 >1' Rinus Antonisse MIDDELBURG - De eerste over winterende ganzen zijn weer in aangekomen. Vroege vo want door het vrij warme wachten de meeste nog even om vanuit het hoge noorden naar zuidelijker streken af te reizen. de hele provincie zijn opvang- voor ganzen aangewe deels in natuurterreinen, op landbouwgronden. In gebieden mag niet op de gan zen worden gejaagd (jacht op re gulier wild is er wel toegestaan). de opvanggebieden kan een afschotvergunning worden verleend. De opvanggebieden hebben nog een voorlopig karakter. Bedoe ling is ze in de loop van volgend jaar definitief aan te wijzen. De meeste 'ganzenrestaurants' be vinden zich in Zeeuws-Vlaande ren. Het gaat om gronden in en om het Verdronken Land van Saeftinghe, de Putting bij Hengstdijk, Groot Eiland ten westen van Hulst, de Axelse Kreek, de Braakman en de Baar- zandsekreek tussen Breskens en Schoondijke. Elders in de provincie zijn als opvanggebieden aangewezen: de Schenge bij Wolphaartsdijk, de Yerseke en Kapelse Moer, ganzenreservaat de Poel, de Hoo- gerwaardpolder ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal, de Scherpenisse- en Schakerloopol- ders en de Van Haaftenpolder op Tholen, op Schouwen-Duive- land het Dijkwater, de Maire en de zuidkust (plan Tureluur). Boeren die met gronden in deze gebieden liggen komen in aan- Truck verliest wasbakken HEINKENSZAND - Op de Drie weg in Heinkenszand zijn gister avond rond acht urn- enkele was bakken van een vrachtwagen ge vallen die onder het viaduct over de A58 reed. Twee auto's raakten door brokstukken be schadigd. merking voor een schadevergoe ding. Daarnaast wordt het moge lijk om, als de gebieden defini tief zijn aangewezen, beheer- overeenkomsten af te sluiten. Hieraan zijn vergoedingen ge koppeld voor het treffen van maatregelen ten behoeve van ganzen en voor het uitvoeren van experimenten voor opvang op akkerland (bijvoorbeeld zor gen voor aanwezigheid van ge- wasresten). Het dagelijks provinciebestuur heeft het al dan niet verlenen van afschotvergunningen buiten de opvanggebieden in handen gegeven van de Faunabeheereen- heid Zeeland. Grondgebruikers die schade door met name grau we gans en kolgans (en in Zeeuws-Vlaanderen ook de uitheemse Canadese gans) ver wachten, kunnen een ontheffing aanvragen, die binnen maxi maal 48 uur wordt verleend. Aan zo'n vergunning zijn wel verschillende beperkende voor waarden verbonden. Zo mag er alleen morgens tot 12.00 uur ge jaagd worden en mogen maxi maal twee vogels per groep wor den doodgeschoten, 's Middags moeten de ganzen met afschrik middelen (vlaggen, linten, gaska- non, vogelafweerpistool) wor den verjaagd. Volgens M. Budde van de Fauna- beheereenheid valt het aantal aanvragen voor een afschotver gunning tot nu toe mee. Ze heeft er bijna vijftig ontvangen. Bud de schrijft dat toe aan het war mere weer, waardoor er nog niet zoveel overwinteraars in Zee land zijn. „De mensen wachten met aanvragen tot de ganzen er echt zitten." Vorig ganzensei- zoen zijn er door de Faunabe- heereenheid 187 ontheffingen verleend en 206 in het wintersei zoen 2003/04. Er zijn toen 1313 grauwe .ganzen en 370 kolgan- zen gedood; het seizoen ervoor respectievelijk 2024 en 517. Budde gaat ervan uit dat de ver laging van de aantallen afge schoten ganzen vooral veroor zaakt is door de milde winter, waardoor de vogels vroeger zijn vertrokken. Ook waren vorig jaar voor het eerst de opvangge bieden van kracht. Vrijwilligsters (vlnr) J. Boomsma, C. Geijsen en A. van de Linde in het nieuwe onderkomen van het Palazzolihuis dat kankerpatiënten en hun naasten meer ruimte biedt. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan GOES - Na twee jaar inwonen bij de vakbond gaat het Palazzo lihuis in Goes op kamers. Twee vertrekken in het ROC-pand aan de Zusterstraat, om precies te zijn, met zicht op de formida bele kastanje in de Manhuis- tuin. Ze worden door sympathi santen van de stichting opge frist en gereedgemaakt. Niets ten nadele van de gastvrij heid van de AbvaKabo aan cle Naereboutstraat, maar „hier kunnen we eindelijk eens iets la ten staan!", verzucht J. Booms- ma, vrijwilliger van het Zeeuws ontmoetingscentrum voor men sen met kanker, hun partners en nabestaanden. Bij de vakbond in huis kan Pa- lazzoli zich nu nog twee midda gen in de week manifesteren, maar na afloop moet elk spoor van de activiteiten opgeruimd worden. Vanaf dinsdag 15 november is dat leed geleden. Die dag ope nen de tien vrijwilligers van de Goese Palazzoli-afdeling hun huis van 14.00 tot 15.30 uur voor wie er om de hoek wil kij ken, zoals coördinator C. Geijen het noemt. De eerste activiteit is woensdag 16 november. De vrijgevestigde psychologe T. van der Jagt, gere geld betrokken bij onderzoek voor het Integraal Kankercen trum Rotterdam, spreekt 's avonds vanaf 19.30 uur over relatie en kanker. In januari volgt een formele ope ning van het huis. Aan de Zus terstraat is het huis elke eerste dinsdag van de maand van 14.00 tot 15.30 uur open voor nabestaanden en elke tweede donderdag van de maand op dezelfde tijd voor kankerpatiën ten en hun naasten. Daarnaast zijn er momenten voor indivi duele gesprekken en activiteiten in creativiteit, sacrale dans en yoga. Vrijwilligers Voor meer open uren heeft het team meer vrijwilligers nodig, vindt Geijsen. Die komen vaak uit de groep mensen die zich in het Palazzolihuis geholpen voelt, zegt A. van de Linde. Zelf maakte ze die stap ook, nadat ze in het Palazzolihuis nieuwe kracht opdeed na het overlijden van haar man. Het huis biedt de ruimte om vrijuit te praten over het effect dat kanker op je heeft, duidt zij. Zonder de rem die de buiten wacht aantrekt; die hoort het liefst dat het alweer stukken be ter gaat. „En de familie doet vaak een beroep op de persoon die je vroeger was. Maar die is er niet meer. Door de behande ling verander je. En al ben je 'be ter', dan ben je er nog niet 'klaar' mee", weet ze. De Palazzolihuizen, vernoemd naar de in 1999 overleden Itali aanse grondlegster van de mo derne gezinstherapie Mara Pa- lazzoli, zijn in Zeeland nu vijf jaar actief. Het eerste huis in Vlissingen heeft inmiddels gezel schap van vestigingen in Oost-Souburg, Hulst, Terneu- zen en Goes. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland komt te rug op haar eerdere besluit om werkzaamheden van glasrepara tiebedrijf Glasfiks in de vesti ging aan de Oudeweg in Zierik- zee zonder meer toe te staan. Bij nader inzien passen de activitei ten van dit bedrijf niet binnen het bestemmingsplan. In eerste instantie dacht de ge meente dat er voor de activitei ten van het internationaal wer kende Glasfiks geen bestem mingsplanwijziging nodig zou zijn. Dat was dan ook de reden om in februari van dit .jaar groen licht te geven aan het wer ken met een gespecialiseerde glaspolijstmachine in de schuur aan de Oudeweg. Dat werk blijkt bij nader inzien echter toch strijdig met de geldende be stemming te zijn, verduidelijkt wethouder R. van der Wekken het jongst genomen besluit van burgemeester en wethouders. Volgens het huidige bestem mingsplan is het perceel aan de Oudeweg 23 alleen bestemd voor opslagdoeleinden en daar passen geen herstelwerkzaamhe den in. „Dat zou ik geen nalatig heid willen noemen, maar een verkeerde interpretatie", stelt de wethouder over deze verande ring in inzicht. Discofeestje in Serooskerke SEROOSKERKE - Twee inwo ners van Serooskerke, Roy Kloet en Arnold de Bil, zetten in samenwerking met de dorpsge meenschap morgen in het plaat selijke dorpshuis een discofeest je voor de jeugd van het dorp. De jongste kinderen tot elf jaar (onder de zes onder begeleiding) kunnen tussen 19.00 en 20.30 uur komen swingen en meedoen aan de playbackshow. Daarna wordt het feest voor jongeren vanaf twaalf jaar voortgezet tot 23.00 uur. Het gevolg is dat nu het vooiti ject voor een eventuele vrijstt lingsprocedure wordt ingj Gedurende vier weken won het verzoek tot vrijstellingterin,. zage gelegd, zodat belanghel if benden kunnen reageren. Op september vorig jaar heeft eige naar B. de Gardeijn om een stelling van het bestemmin plan verzocht. „Die treedt nu in werking", stelt De Gar deijn nuchter vast. Hij hom zich op de vlakte over het ff dat de toelaatbaarheid van bedrijfsmatige activiteiten dat Zierikzeese perceel weer discussie staat. Volgens Van der Wekken vi het ook wel mee met de disej sie. De herstelwerkzaamhei 51 vallen onder dezelfde lichte b drijfscategorie (categorie 2)i de wel toegestane opslag, Ir hij uit. Bovendien hebbende- tiviteiten dezelfde beper' ruimtelijke uitstraling, Er1 daarom maar sprake van kleine afwijking van het staande planologische regime." Raadsexcursie ZIERIKZEE - De leden vai gemeenteraad brengen vanda in het kader van een ra; sie bezoeken aan enkele bedrj ven in Sirjansland, Oostcrlai en Dreischor. Het programma begint om 13, uur bij de firma Kik en Zon in Sirjansland. Hier krijgen gemeentebestuurders mij over de tomatenteelt. 1 krijgen de raadsleden alles tel ren over het kweken 1 chrysanten bij het bedrijf] A. van der Burg en Zonea Oosterland. Het derde t dat tijdens deze excursie wo aangedaan is wijnhoeve DeK! ne Schorre in Dreischor. 1 geeft bestuurslid H. Remijn] de ZLTO een toelichting op zogeheten nieuwe economist dragers in Zeeland in het al; meen en Schouwen-Duivela 1 in het bijzonder. Wijnb K. van de Velde leidt de raads den rond op zijn bedrijf, NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Vlissingen heeft volgens officier van justitie J. Valente sa men met zijn 21-jarige broer uit Middelburg van tevoren een plan beraamd om een vriend van hen te vermoorden. Het bleef bij een poging, omdat het slachtoffer de schietpartij, 3 juni dit jaar in Vlissingen, over leefde. De officier vond gisteren bij de rechtbank in Middelburg poging tot moord met voorbe dachten rade bewezen en eiste tegen de broers vijf jaar gevan genisstraf. Tegen de jongste ver dachte werd nog twee maanden cel extra geëist, omdat hij nog in zijn proeftijd zat van een ver oordeling. In de eis tegen de Mid delburger werd verder de dief stal van twee brommers en het bezit van vijftig patronen meege nomen. Hij zei de schade van 1884 euro aan de gedupeerden te vergoeden. Beiden hebben een strafblad. De 21-jarige man had al enige tijd ruzie met de huisvriend van de familie. Het slachtoffer was volgens hem te ver gegaan toen hij hun moeder beledigde. Dat was volgens de Middelburger het sein om zijn broer in te scha kelen, zodat ze hem eens een les je konden leren. De broers zochten het slachtof fer op en troffen hem in een steegje. Daar vuurde de oudste verdachte op korte afstand drie schoten Een van de kogels ging door de buik en de rug van hun vriend. Een tweede kogel schampte af tegen zijn been. „We wilden hem doen schrikken door in zijn benen te schieten", had de jongste verdachte be weerd. Later verklaarde hij niet te hebben geweten dat zijn broer een wapen bij zich had. De Vlissinger beweerde te heb ben geschoten, omdat het slacht offer deed alsof hij 'iets' wilde pakken. „Ik was in paniek. Ik wilde hem laten schrikken." Het wapen was van een ander en dat had hij willen terugbren gen. Maar de officier was ervan overtuigd dat de broers alles van tevoren goed hadden afge sproken, De een had het initia tief genomen, de ander had ge schoten. „Het is puur geluk dat het slachtoffer niet dodelijk is getroffen", meende Valente. Raadsman D. Olie vond dat er geen bewijs was voor de moord poging en verzekerde dat er geen kalm beraad en overleg is geweest. „Min cliënt had het wa pen min of meer toevallig bij zich. Hij heeft in een impulsieve reactie geschoten. Het slachtof fer is groot. Het was moeilijk om hem niet te raken." De straf pleiter zag hooguit bewijs voor de poging tot doodslag en vond de eis bijzonder hoog. Raadsman M. van der Want pleitte voor vrijspraak, omdat zijn cliënt niet wist dat zijn broer het wapen bij zich had. Verder werd erop gewezen dat het contact tussen het slachtof fer en de familie van de broers goed is. Uitspraak op 9 november. Griezelige Halloween in Dreischor DREISCHOR - Trick or treat en de verkiezing van junior en se nior griezel. Dreischor staat morgen in het teken van Hallo- ween. Het van oorsprong Amerikaanse feest is vorig jaar naar Dreischor over komen waaien. Met als kenmerkend onderdeel trick or treatkinderen die langs de deur gaan om om snoep (treat) te vragen - anders volgt er kattekwaad (trick). In griezel dorp Dreischor worden deelne mende kinderen in groepjes van tien personen ingedeeld. Elk woonhuis binnen een vastge steld gebied wordt vanaf 18.45 uur door één groep bezocht, met het verzoek: 'Een snoepje of uw leven'. Om 20.00 uur barst de feestvreugde in het dorpshuis he lemaal los, met een Halloween- party. Om half negen wordt be kend gemaakt wie van de kinde ren (basisschoolleeftijd) het mooiste (dus engste) halloween- kostuum aan heeft, om tot ju niorgriezel 2005 uitgeroepen te worden. Rond middernacht wordt de winnaar van de ereti tel seniorgriezel bekend ge maakt. Het Halloweenfeest komt uit de koker van DAC Dreischor, een samenwerkings verband tussen dorpshuis en de jeugdafdelingen van de dorps raad en sportvereniging. door Jeffrey Kutterink SLUIS - De zes leden van het da gelijks bestuur van de Kamer van Koophandel voor Zeeland krijgen vanaf januari fors meer betaald. Het honorarium gaat omhoog van 1089 euro naar 2645 euro per jaar. Een stijging van 143 procent. De vergoeding is afgeleid van het 'salaris' van de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeland, L. van Gelder. Die krijgt per januari voor zijn werkzaamheden voor de Kamer jaarlijks 21.000 euro uitbetaald (dat is nu 20.883). Daar bovenop ontvangt hij 350 euro per jaar ter compensatie van computer gebruik en het thuis printen van vergaderstukken. Verder krijgt hij 240 euro per jaar vergoeding voor een internetaansluiting (veel van de interne communica tie gaat via intranet). Op basis van het salaris van de voorzitter is de vergoeding voor de zes leden van het dagelijks be stuur vastgesteld. Daarbij is on der andere gekeken naar de hoe veelheid tijd die het dagelijks be stuur kwijt is aan vergaderin gen en overige werkzaamheden. Daaronder vallen bijvoorbeeld ook bijeenkomsten waar be stuursleden aanwezig dienen te zijn als ambassadeur van de Ka mer. Bovenop de 2645 euro, krij gen de DB-leden. vanaf januari ook 350 euro computerkosten en 240 euro per jaar voor een inter netaansluiting. Directeur R. van Renlergü vindt dat er 'absoluut geensp ke is van zakkenvullerij'. vergoeding van leden van hetó gelijks bestuur is de e" jaren niet gestegen. Daar sta! tegenover dat de hoeveelhi werk wel enorm is toegenomi De hoeveelheid stukken end siers die moet worden doorgei men is de afgelopen jarenenói gegroeid. Veel meer dan vroeg moeten mensen aanwezig z op vergaderingen. Het werkj dagelijks bestuursleden van Kamer doen, is meer dan we dat een commissaris vooreen! drijf moet doen. Daartegenov hoort dus ook een vergoeding staan die daar recht aan doel, Het dagelijks bestuur van deK mer van Koophandel voor Z land ging gisteren tijdens! vergadering in Sluis zondera ge opmerking akkoord met riante salarisverhoging. Vo het dagelijks bestuur zelf zif. vanaf januari niet veel meer ui Die krijgt voor het bijwol van vergaderingen en voorrei kosten een bedrag van 100 eu (dat is nu 80 euro). Voor pril kosten en een internetaansl) ting ontvangen ze vanaf 20 200 euro per jaar. De ledenv het algemeen bestuur krijj kosten voor internet verg? omdat ze eveneens de stukk via intranet moeten raadpleg| De nieuwe vergoeding; voor de nieuwe bestuurspi de. j Die duurt van 2006 totenra 2009. zaterdag 29 en zondag 30 okto ber 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 9.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30uurj 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel, (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-W land voor spoedgevallen bereikbas| telefoon 412180. Spoedgevallenspl uur gezelschapsdieren zaterdag j 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraatl| Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouws] Duiveland, tel. (0111)406111

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40