emeente snoept mee van herstel zc PZC Zorgen aanhoren en bemoedigen Dtlj-HUr Dl IIICT Ik ben een echt nieuwsberichten-mens Zierikzingt krijgt vernieuwde opzet ,13 ogere rijksuitkering door aantrekkende economie n IX bas+mar de jager vrijdag 28 oktober 2005 Vishandelaar mag straat weer in vMarcel Modde fllK7.EE - De aantrekkende tomie in Nederland legt ouvven-Duiveland geen ideieren. De gemeente krijgt de periode 2005 tot en met een flinke som extra geld ibet Rijk. staal gaat het om een bedrag bijna twee miljoen euro. «fel het leeuwendeel is ermerkt voor uitvoering van jieuwe Wet Maatschappelij- Ondersteuning (WMO), t Schouwen-Duiveland die drie jaren per saldo .drieënhalve ton over. Voor bngere termijn blijft de ge ste echter uitgaan van een ccieel nadeel, concluderen gemeester en wethouders ■aanleiding van de zogehe- septembercirculaire van de steries van Binnenlandse Ben Financiën, icollege beschouwt de hoge- itkering uit het landelijk ge- itefonds niet als bewijs van door minister Remkes (Bin- jandse Zaken) aangekondig- tonomisch herstel. De prak- van de laatste jaren en de re- besluitvorming tijdens de ra ledenvergadering van de etuging van Nederlandse Ge- aten doen eerder het tegen- ivermoeden, somberen B en Centraal op die vergadering alen de gevolgen voor ge- ten van de afschaffing van gebruikersdeel van de onroe- fezaakbelasting (ozb) en de wing van de WMO. algemene uitkering van oawen-Duiveland pakt over en 2005 bij elkaar 2,4 ton Eruit dan waarmee tot dus- tn de begrotingen was gere- iDaarvan gaat dertig mille het waterschap in verband de herverdeling van het we- beheer. Dat bedrag is struc- Zeventigduizend euro Ibet college gebruiken om de iringskosten van de WMO te strijken. De bijna tOO euro die dan nog over ?n, wordt volgens het raads- tstel toegevoegd aan de ge- ttelijke reserves. (Advertentie) igenda uorgklachten: 800-0231231 maandag t/m vrijdag purende de openingstij- snzaterdags tot 12.00 uur EDACTIE evelanden/tholen tionspark 28 »tbus31 CO AA goes i 0113-315670 a. 0113-315669 mail: redgoes@pzc.nl 'sik Balkenende (chef) whd Huibers 'ikevan der Jagt omelleke Blok cbPaardekam wide Vries (sport) !fmen van der Werf sntrale redactie iationspark 28 ostbus 31 •60 AA goes 4 (0113)315500 (0113)315669 ■mail: redactie@pzc.nl ITERNET *w.pzc.nl 1 mail: web@pzc.nl Volgend jaar ziet Schouwen- Duiveland de algemene uitke ring met 1,5 miljoen euro stij gen. Goed 1,3 miljoen wordt geoormerkt voor uitbetaling van vergoedingen aan inwoners die in het kader van de WMO in aanmerking komen voor hulp voorzieningen. Voor de dagop vang van kinderen met so ciaal-medische problemen komt, evenals in 2007, meer dan 25.000 euro beschikbaar. Ook dan schiet er nog 144.000 euro over voor voeding van de reser ves. Over 2007 pakt die meeval ler na aftrek van de doeluitke ringen zoals het er nu naar uit ziet niet hoger uit dan bijna 59.000 euro. Het jaar daarop ver wacht het college weer minder geld te zullen krijgen dan nodig is als bijdrage in de uitvoering van gemeentelijke taken. Dat te kort wordt voorlopig becijferd op zevenduizend euro, oplopend naar bijna een ton in 2009. De gevolgen van septembercirculai re worden 10 november bespro ken door de gemeenteraad. 1REEKACTIVITEITEN ISCHOR - Nederlands Hervormde jur: Jubileumconcert Smal- Gemengd Koor met medewer- van Marjon van Iwaarden en klari- ip Kunst en Eer; ZEE Kinderboerderij De Punt, ur: Halloweenfeest met heksen en lampionoptocht; zasmr door Andrea Bolle OOSTERLAND - Het was niet hele maal uit vrije wil. Rien Bolle nam 35 jaar geleden de kruidenierswinkel over toen zijn vader overleed. Hij was net vijftien en moest stoppen met school om zijn moeder bij te kunnen staan. Inmid dels is de toenmalige Centra uitge groeid tot een goedlopende supermarkt. Moeder Leentje (81) pakt er 's morgens nog steeds het brood in en zoon Johnny (22) wil ooit het familiebedrijf overne men. De Oosterlander vierde gisteren zijn vijftigste verjaardag. Een spandoek en de Abraham-pop voor de winkel maak ten al veel duidelijk voor de dorpsbewo ners, maar niet iedereen wist dat Bolle al vijfendertig jaar in het vak zit. „Wan neer mijn vader precies begon, weet ik niet, maar ik denk na de oorlog. De win kel in de Kerkstraat was maar 75 vier kante meter groot", memoreert Bolle. In zijn jeugd telde het dorp 24 kleine winkels, van bakkers en slagers tot vier kruidenierszaken. „Want iedereen deed zijn boodschappen op het eigen dorp. Het was zelfs zo dat je je spullen kocht bij de winkelier die naar dezelfde kerk als jij ging." Ook Bolle maakte dat in de beginjaren mee. Tijdens het afrekenen van de boodschappen kreeg hij regelma tig te horen dat ze hem niet in de kerk banken hadden zien zitten. De ondernemer kan er wel om lachen, want hij weet dat de sociale controle op een dorp enorm groot is. Zelf draagt hij daar ook een steentje aan bij. „Ook al doen veel Oosterlanders hun boodschap pen in de grotere supermarkten, onze winkel is nog steeds een sociaal ontmoe tingspunt. Mensen vertellen hun proble men en ik spreek ze moed in, maar om dat iedereen op het dorp mij kent, moet ik wel een beetje afstand bewaren", al dus Bolle. De kruidenier weet dat het sociale aspect van zijn winkel heel belangrijk is. Vooral voor de ouderen in het dorp is de supermarkt een uitkomst. „Zorgcom- plex De Saele is vlakbij en er zijn ook veel ouderen die geen auto hebben. Voor hen is de winkel toch een belang rijke schakel." Prijzenoorlog De supermarkt is inmiddels flink uitge breid en verhuisde in 1998 naar het Ko- ninginneplein. Volgend jaar zit er weer een verbouwing aan te komen om het assortiment wat ruimer te kunnen op stellen. Met maar weinig kleine super markten op Schouwen-Duiveland weet Bolle dat hij in een bijzondere positie verkeert. „Je hebt alleen supermarkten in de toeristendorpen, maar in de kleine re dorpen is een supermarkt gewoon niet meer rendabel. Door bijvoorbeeld de prijzenoorlog sneuvelen er in Neder- foto Marijke Folkertsma land elke vijf jaar twee- tot vijfhonderd kleine supermarkten." Ook Bolle wilde zekerheid en liet daar om twee jaar geleden een haalbaarheids onderzoek doen. „Toen bleek dat je op duizend inwoners een goede super markt kunt runnen. Inmiddels is dat vijftienhonderd geworden, maar Ooster- land heeft vijfentwintighonderd inwo ners. Dus kan ik nog een tijdje door", lacht hij. Desalniettemin geeft hij zijn personeel wijze lessen waar nodig. „Ik zeg altijd dat je je klanten moet proberen te hou den. Wegpesten is het makkelijkst, maar dan heb ik geen klanten meer en moet ik jou ontslaan." Bolle ziet een rooskleurige toekomst voor zich, mede doordat hij niet naar een opvolger hoeft te zoeken. Zoon Johnny zal ooit het be drijf en dus een grote verantwoordelijk heid van zijn vader overnemen. „Als ik genoeg zekerheid heb, mag hij het gaan overnemen, maar laat hem eerst maar eens genieten van het leven en daarna de last pas dragen. Ik heb het namelijk zelf heel anders gekend." door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - Ze is de oudste bewoner van zorgcen trum Duinoord in Burgh-Haam- stede, J. Vasseur-van Dale. Gis teren vierde ze haar 101e ver jaardag in kleine kring met fami lie. „Ik heb niet zo veel familie meer. Dat krijg je als je zo oud bent", verklaart ze. Mevrouw Vasseur verkeert nog in redelijk goede gezondheid. De ogen la ten haar in de steek, maar ver der gaat het allemaal nog goed, vertelt ze. „Ik ga nog wel lekker naar buiten met m'n rollatortje en dan ga ik buiten op een stoel zitten. Maar het gaat tegenwoor dig niet meer zo snel." Ze heeft deze zomer haar heup gebroken. Mevrouw Vasseur is geboren en getogen in Cadzand. Haar ouders hadden daar een café. „Dat was hard werken, hoor, al tijd maar werken." Na haar hu welijk is ze eerst nog een paar jaar in Zeeuws-Vlaanderen blij ven wonen, maar door het werk van haar man bij de PZEM is het stel later naar Schouwen- Duiveland vertrokken. „We zijn veel verhuisd." Ze hebben onder meer in Zonne- maire ('twee maanden'), Nieu- werkerk, Brouwershaven en Re- nesse gewoond. De laatste zes jaar woont ze in Duinoord. „Dat is heel gezellig. Ik trek veel op met mijn vrien din, mevrouw Cloté." Hobby's heeft mevrouw Vasseur niet meer. Door haar slechte ogen is lezen of televisiekijken niet meer mogelijk. „Maar ik luister wel naar de radio, vooral naar nieuwsberichten. Ik ben een echt berichten-mens." Of ze de 102 wil halen, weet me vrouw Vasseur nog niet zeker. Maar als het aan haar vriendin ligt, moet dat zeker lukken. „Als je maar koffie blijft drin ken en ademhaalt", lacht ze. Soms zijn dingen zo mooi, dof moet bewaren, ook al heb je er niks ït aan. Neem nou die oude sluizen bij Hansweert Ze functioneren niet meer, maar ze zijn wel erg mooi in het landschap. Zo simpel is dat. Simpel is ook die geweldige kast van Pass Molteni, Italiaanse stijl en schoonheid. Hoe oud hij ook wordt, functioneel blijft hij altijd. En mooi. Past bij oud en past bij nieuw. En omdat hij toch overal past, hebben we hem maar even voor die sluis gezet. Kees den Herd Noordweg 1 25, Serooskerke 0118-593030 keesdenherder.nl ZIERIKZEE - Vis- en palinghandel Saman uit Zierikzee mag voortaan de Visstraat weer inrijden om te laden en te lossen. Burgemeester en wethouders hebben daartoe be sloten, regelrecht tegen het advies van de afdeling openba re werken en de politie in. Zij adviseren negatief over een ontheffing voor Saman op het inrijverbod dat op de Zierikzeese Visstraat van toepas sing is, vanwege de verkeersgevaarlijke situaties die kun nen ontstaan. Voor D. Saman betekent het inrijverbod echter dat hij enkele meters met zijn spullen moet lopen om te kunnen laden en lossen. Dat alleen al zou reden kunnen zijn om de ondernemer toestemming te geven de Visstraat in te rijden, redeneren B en W. Daarnaast heeft navraag bij de Voedsel en Waren Autoriteit duidelijk ge maakt dat Saman aan strenge eisen van hygiëne wordt ge houden. De vis waar dient zo kort mogelijk, en het liefst helemaal niet, uit de koeling te worden gehaald. Voor B en W is dat reden genoeg om de vishandel onthef fing te verlenen, met als strikte voorwaarde dat de onthef fing uitsluitend bedoeld is voor laden en lossen. Boete voor foute mestopslag MIDDELBURG - De economische politierechter R. La- mei jer heeft gisteren in Middelburg een 37-jarige land bouwer uit Noordwelle voor het opslaan van mest zonder vergunning tot 400 euro boete veroordeeld. De verdachte beriep zich op overmacht. Omdat de weersvoorspellingen goed waren, had hij vorig jaar voor eind november de dier lijke mest besteld. Hij kon echter door de onophoudelijke regenval de mest niet onderwerken. Die situatie bleef en kele dagen onveranderd. De verdachte was volgens de po litierechter daarna niet voldoende alert geweest om enke le vrachten af te bellen. Daardoor werd de mesthoop bui ten de stal alleen maar groter. De verdachte zei eind de cember de mest te hebben uitgereden, maar toen was de overtreding al geconstateerd. Vossenburch wint NS-prijs MIDDELBURG - Basisschool De Vossenburch uit Middel burg heeft de hoofdprijs gewonnen in een wedstrijd van de Nederlandse Spoorwegen (NS). De NS hadden voor de Kinderboekenweek een wedstrijd uitgeschreven voor schoolkinderen. Groep 6b van De Vossenburch had uitein delijk geen enkele fout en won één van de tien hoofdprij zen. Vos slaat toe in Breskens BRESKENS - Het afschieten van vossen is volgens M. de Nood uit Breskens dé oplossing om af te zijn van de bloed baden die regelmatig worden aangericht onder pluimvee. Woensdagochtend trof zij op haar erf aan de Buijzenpol- derdijk 22 dode kippen aan. De kadavers waren de kop af gebeten of half aangevreten. „Het is uitgesloten dat het om een andere dader dan een vos gaat. Een jager uit de buurt heeft mij dat bevestigd", aldus De Nood. Uit voor zorg gaat het hok van haar vijftien overgebleven kippen 's nachts voortaan op slot. De vos slaat regelmatig toe in Zeeuws-Vlaanderen. Zo werd in april op een erf aan de Konijnenbergweg in Biervliet een dood koppeltje rood- halsganzen aangetroffen. Een week eerder was op dezelf de locatie een witte eend verdwenen. In september legden een gans en een kalkoen het loodje in Biervliet. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het muzikale eve nement Zierikzingt in de Nieu we Kerk in Zierikzee krijgt een volledig nieuwe opzet. De gewij zigde vorm is gebaseerd op het BBC-programma Songs of Prai se. Het initiatief ligt dit seizoen ook niet meer bij een groepje ge motiveerde musici, maar bij de gezamenlijke kerken van Zierik zee. Ook de kerkelijke gemeen ten uit Brouwershaven en Ou- werkerk hebben zich achter het initiatief geschaard. Zierikzingt-nieuwe stijl wordt vanaf 5 november op de zater dagavond in plaats van op zon dagmiddag gehouden. Volgens initiator en musicus Mar van der Veer biedt die verschuiving meer mensen de mogelijkheid het evenement bij te wonen. „Vanwege andere kerkdiensten lag de zondag lastig." Volgens Van der Veer komt in de nieuwe opzet de nadruk te lig gen op inhoud en beleving van het geloof. Uitgangspunt is het lied van de kerk zelf. De locatie voor Zierikzingt blijft wel de Nieuwe Kerk. De begeleiding van het Kam en Van der Meulenorgel is in handen van Rinus Verhage. Nieuw is dat er een eigen 'Zierikzingt' blazersgroep is gevormd onder leiding van dirigent Gert van der Weide. Van der Veer schreef samen met hem speciale bewer kingen voor het programma op 5 november. Tijdens deze avond geeft een gelegenheidskoor even als in de oude opzet kleur aan de samenzang. Belangstellenden kunnen de muziek hiervoor nu reeds opvragen bij een van de kerkelijke koren van de diverse gemeenten. Een ander nieuw element in de manifestatie betreft een video presentatie. Daarin vertellen en kele mensen wat het thema 'Mu ziek voor onderweg' in de prak tijk voor hen betekent. Zierikzingt begint om 19.30 urn en duurt tot 21.00 uur. De jarige mevrouw Vasseur-van Dale (links) en haar vriendin mevrouw Cloté. foto Marijke Folkertsma temperament beteugeld de exclusieve poltrona frau presentatie bezet -volkomen terecht- maar liefst honderdvijfentwintig vierkante meter van de meubelshowroom, nog naast het werk van gaetano pesce in opdracht van meritalia. aan zoveel italiaanse uitbundigheid moet grenzen gesteld worden, daarom pakt bas+mar de jager deze temperamentvolle italianen letterlijk in. vanaf 13 oktober doen we alles uit de doeken... kapelle 4421 AB kerkplein 57 telefoon 0113 343810 info@basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39