Gebieden voor ganzen aangewezen Het gewone leven gaat door Palazzolihuis Goes gaat op kamers Woonzorgcentrum Wissenkerke 2007 gereed Vliegveld denkt aan meer vluchtei Vergoeding bestuur handelskamer meer dan verdubbel Dodo prikkelt fantasie van jonge verhalenschrij vers Veilige zones voor vogels weekenddiensten vrijdag 28 oktober 2005 bj, door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De eerste over winterende ganzen zijn weer in Zeeland aangekomen. Vroege vo gels, want door het vrij warme najaarsweer wachten de meeste dieren nog even om vanuit het hoge noorden naar zuidelijker streken af te reizen. In heel de provincie zijn opvang- gebieden voor ganzen aangewe zen, deels in natuurterreinen, deels op landbouwgronden. In die gebieden mag er niet op de ganzen worden gejaagd (jacht op regulier wild is er wel toege staan). Buiten de opvanggebie- den kan een afschotvergunning worden verleend. De opvanggebieden hebben nog een voorlopig karakter. Bedoe ling is ze in de loop van volgend jaar definitief aan te wijzen. De meeste 'ganzenrestaurants' be vinden zich in Zeeuws-Vlaande- ren. Het gaat om gronden in en om het Verdronken Land van Saeftinghe, de Putting bij Hengstdijk, Groot Eiland ten westen van Hulst, de Axelse Ka-eek, de Braakman en de Baar- zandsekreek tussen Breskens en Schoondijke. Elders in de provincie zijn als opvanggebieden aangewezen: de Schenge bij Wolphaartsdijk, de Yerseke en Kapelse Moer, ganzenreservaat de Poel, de Hoo- gerwaardpolder ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal, de Scherpenisse- en Schakerloopol- ders en de Van Haaftenpolder op Tholen, op Schouwen-Duive- land het Dijkwater, de Maire en de zuidkust (plan Tureluur). Boeren die met gronden in deze gebieden liggen komen in aan merking voor een schadevergoe ding. Daarnaast wordt het moge lijk om, als de gebieden defini tief zijn aangewezen, beheer- overeenkomsten af te sluiten. Hieraan zijn vergoedingen ge koppeld voor het treffen van maatregelen ten behoeve van ganzen en voor het uitvoeren van experimenten voor opvang op akkerland (bijvoorbeeld zor gen voor aanwezigheid van ge- wasresten). Het dagelijks provinciebestuur heeft het al dan niet verlenen van afschotvergunningen buiten de opvanggebieden in handen gegeven van de Faunabeheereen- heid Zeeland. Grondgebruikers die schade door met name de grauwe gans, de kolgans en de uitheemse Canadese gans ver wachten, kunnen een ontheffing aanvragen. Aan zo'n vergunning zijn wel verschillende beperkende voor waarden verbonden. Zo mag er alleen morgens tot 12.00 uur ge jaagd worden en mogen maxi maal twee vogels per groep wor den doodgeschoten, 's Middags moeten de ganzen met afschrik middelen (vlaggen, linten, gaska- non, vogelafweerpistool) wor den verjaagd. Volgens M. Budde van de Fauna- beheereenheid valt het aantal aanvragen voor een afschotver gunning tot nu toe mee. Ze heeft er bijna vijftig ontvangen. Bud de schrijft dat toe aan het war mere weer, waardoor er nog niet zoveel overwinteraars in Zee land zijn. „De mensen wachten met aanvragen tot de ganzen er echt zitten." Vorig ganzensei- zoen zijn er door de Faunabe- heereenheid 187 ontheffingen verleend en 206 in het wintersei zoen 2003/04. Er zijn toen 1313 grauwe ganzen en 370 kolgan- zen gedood; het seizoen ervoor respectievelijk 2024 en 517. 4Vrijwilligsters (vlnr) J. Boomsma, C. Geijsen en A. van de Linde in het nieuwe onderkomen van het Palazzolihuis dat kankerpatiënten en hun naasten meer ruimte biedt. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan GOES - Na twee jaar inwonen bij de vakbond gaat het Palazzo lihuis in Goes op kamers. Twee vertx-ekken in het ROC-pand aan de Zusterstraat, om precies te zijn, met zicht op de formida bele kastanje in de Manhuis- tuin. Ze worden door sympathi santen van de stichting opge frist en gereedgemaakt. Niets ten nadele van de gastvrij heid van de AbvaKabo aan de Naereboutstraat, maar „hier kunnen we eindelijk eens iets la ten staan!" verzucht J. Booms- ma, vrijwilliger van het Zeeuws ontmoetingscentrum voor men sen met kanker, hun partners en nabestaanden. Bij de vakbond in huis kan Pa- lazzoli zich nu nog twee midda gen in de week manifesteren, maar na afloop moet elk spoor van de activiteiten opgeruimd worden. Vanaf dinsdag 15 november is dat leed geleden. Die dag ope nen de tien vrijwilligers van de Goese Palazzoli-afdeling hun huis van 14.00 tot 15.30 uur voor wie er om de hoek wil kij ken, zoals coördinator C. Geijen het noemt. De eerste activiteit is woensdag 16 november. De vrijgevestigde psychologe T. van der Jagt, gere geld betrokken bij onderzoek voor het Integraal Kankercen trum Rotterdam, spreekt 's avonds vanaf 19.30 uur over relatie en kanker. In januari volgt een formele ope ning van het huis. Aan de Zus terstraat is het huis elke eerste dinsdag van de maand van 14.00 tot 15.30 uur open voor na bestaanden en elke tweede don derdag van de maand op dezelf de tijd voor kankerpatiënten en hun naasten. Daarnaast zijn er momenten voor individuele ge sprekken en activiteiten in crea tiviteit, sacrale dans en yoga. Vrijwilligers Voor meer open uren heeft het team meer vrijwilligers nodig, vindt Geijsen. Die komen vaak uit de groep mensen die zich in het Palazzolihuis geholpen voelt, zegt A. van de Linde. Zelf maakte ze die stap ook, nadat ze in het Palazzolihuis nieuwe kracht opdeed na het overlijden van haar man. Het huis biedt de ruimte om vrijuit te praten over het effect dat kanker op je heeft, duidt zij. Zonder de rem die de buiten wacht aantrekt; die hoort het liefst dat het alweer stukken be ter gaat. „En de familie doet vaak een beroep op de persoon die je vroeger was. Maar die is er niet meer. Door de behande ling verander je. En al ben je 'be ter', dan ben je er nog niet 'klaar' mee," weet ze. De Palazzolihuizen, vernoemd naar de in 1999 overleden Itali aanse grondlegster van de mo derne gezinstherapie Mara Pa- lazzoli, zijn in Zeeland nu vijf jaar actief. Het eerste huis in Vlissingen heeft inmiddels gezel schap van vestigingen in Oost-Souburg, Hulst, Terneu- zen en Goes. door Jeffrey Kutterink SLUIS - De zes leden van het da gelijks bestuur van de Kamer van Koophandel voor Zeeland krijgen vanaf januari fors meer betaald. Het honorarium gaat omhoog van 1089 euro naar 2645 euro per jaar. Een stijging van 143 procent. De vergoeding is afgeleid van het 'salaris' van de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeland, L. van Gelder. Die krijgt per januari voor zijn werkzaamheden voor de Kamer jaarlijks 21.000 euro uitbetaald (dat is nu 20.883). Daar bovenop ontvangt hij 350 euro per jaar ter compensatie van computer gebruik en het thuis printen van vergaderstukken. Verder krijgt hij 240 euro per jaar vergoeding voor een internetaansluiting (veel van de interne communica tie gaat via intranet). Op basis van het salaris van de voorzitter is de vergoeding voor de zes leden van het dagelijks be stuur vastgesteld. Daarbij is on der andere gekeken naar de hoe veelheid tijd die het dagelijks be stuur kwijt is aan vergaderin gen en overige werkzaamheden. Daaronder vallen bijvoorbeeld ook bijeenkomsten waar be stuursleden aanwezig dienen te zijn als ambassadeur van de Ka mer. Bovenop de 2645 euro, krij gen de DB-leden vanaf januari ook 350 euro computerkosten en 240 euro per jaar voor een inter netaansluiting. Directeur R. van Renterghem vindt dat er 'absoluut geen spra ke is van zakkenvuller-ij„De vergoeding van leden van het da gelijks bestuur is de afgelopen jaren niet gestegen. Daar staat tegenover dat de hoeveelheid werk wel enorm is toegenomen. De hoeveelheid stukken en dos siers die moet worden doorgeno men is de afgelopen jaren enorm gegroeid. Veel meer dan vroeger moeten mensen aanwezig zijn op vergaderingen. Het werk dat dagelijks bestuursleden van de Kamer doen, is meer dan werk dat een commissaris voor een be drijf moet doen. Daartegenovj hoort dus ook een vergoeding t staan die daar recht aan doet "j Het dagelijks bestuur van de Kb mer van Koophandel voor Z® land ging gisteren tijdens vergadering in Sluis zonderen! ge opmerking akkoord tnehjj riante salarisverhoging. y| het dagelijks bestuur zelf zjfl vanaf januari niet veel meerin Die krijgt voor het bijwone van vergaderingen en voorrei kosten een bedrag van 100 ej (dat is nu 80 euro). Voor prird kosten en een internetaam ting ontvangen ze vanaf 2ö(j 200 euro per jaar. De leden va het algemeen bestuur krijg] kosten voor internet vergok omdat ze eveneens de stulda via intranet moeten raadplegjj De nieuwe vergoedingen gel® voor de nieuwe bestuursperij de. Die duurt van 2006 tot met 2009. Presentatie van verhalenboek in kerkje Ellesdiek ELLEWOUTSDIJK - Verte kring Midden-Zeeland presej teert zondag in het kerkje vj Ellewoutsdijk (Ellesdiek) j tweede verhalenbundel, getild Luusterkruud. Alle verhalen zijn geschreven een van de Zeeuwse dialede Niet alleen leden van de vera kring werkten eraan mee, ma ook enkele gasten, onder \j Joop van Zijp en Albert Gt man. De bundel is geïllustree door Paola van der Heijde. ij dens de presentatie, die „n 14.30 uur, begint, draagt s aantal schrijvers uit eigen w] voor. De Meissen uit Westkapj le zorgen voor muziek. Deeeij publicatie van VertelkringMi den-Zeeland, Rond d'n Aerd inmiddels uitverkocht. In het kerkje van Ellesdiekj zondag nog een presentatie, opening van een expositie] aquarellen van Henk Bisschoj door Maurits Sep MIDDELBURG - Emma liet de kijkdoos vallen. Met een plof viel hij in het gele zand. Wat er daarna gebeurde, is niet hele maal duidelijk. Volgens Veerle Hout dreigde de dodo in de doos te worden opgegeten. Nee, het waren de piratos die het op de dodo hadden gemunt, vertelde Jacco-Pepijn Baljet. Veerle en Jacco-Pepijn hebben elk hun eigen versie geschreven van het verhaal Een kijkje in de doos, dat gaat over een dodo. Maar ze hebben dat allebei zo goed gedaan, dat ze gisteren in de Drukkerij in Middelburg zijn uitgeroepen tot winnaars van een veidialenwedstrijd van drie Walcherse musea - De Schotse Huizen in Veere, het Zeeuws Mu seum in Middelburg en het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Het begin van het verhaal is ge schreven door de Veerse kinder boekenschrijfster Anneke Wil- tink. Kinderen mochten zelf het einde verzinnen. Ze konden ook kiezen voor twee andere verha len, over Hoeplala en het struis vogelei en over de Vogel-Kauw. Maar het begin van Wiltink over de dodo was veruit het po pulairst. Veerle Hout (10) uit Kapelle won in de groep 8- tot 10-ja- rigen. Ze had eens op internet gezocht naar dodo en kwam er zo achter dat die vogel ook wel walgvogel wordt genoemd. „Om dat hij na twee uur op het vuur nog niet lekker is", vertelde Veerle. Dat heeft ze gebruikt om een verhaal te maken over 'de Walgelijk smakende dodo'. Veerle schrijft wel vaker verha len. Thuis, op de computer. „Ik vind het leuk om te doen omdat Hobbybeurs in buurthuis De Pit GOES - Stichting Buurtwerk Goes-Zuid houdt morgen een hobbybeurs. Er zijn onder meer kraampjes met modelspoortrei nen en mensen die poppen, siera den of kaaiden maken. De beurs vindt plaats in buurthuis De Pit en duurt van 9.30 tot en met 14.30 uur. ik dan kan schrijven wat Ik be denk. Maar ik kan het niet zo goed." Daar dacht de jury dus duidelijk anders over. Jacco-Pepijn Baljet (13) uit Mid delburg - die won bij de 11- tot 13-jarigen - had nog nooit zelf een verhaal helemaal afgeschre ven. Een debuut dus, dat met een is bekroond. Hij had zelfbe dachte woorden gebruikt, zoals dodolito en dododonders. Het idee schoot hem 's avonds in bed te binnen. „En toen ik wakker werd, wist ik het nog. Toen heb ik het uitgeschreven." Aan de verhalen1wedstrijd heb ben 38 kinderen meegedaan. Zij hebben gisteren allemaal een boekje gekregen waarin hun ei gen verhaal is gedrukt. De rest van het boekje is leeg gelaten, in de hoop dat ze nog meer verha len gaan schrijven. Tentoonstelling Pluymaekers KAPELLE - Marlou Pluymae kers uit Kapelle stelt volgende maand een deel van haar wer ken tentoon in het gemeentehuis van Kapelle. De expositie is opgebouwd uit tekeningen en schilderijen uit de afgelopen vijf jaar. Pluymae kers maakt onder meer portret ten en schildert landschappen. De tentoonstelling begint maan dag 31 oktober, duurt tot en met 25 november en is op de norma le openingstijden van het ge meentehuis te zien. door Rob Paardekam 's-HEER ABTSKERKE - Het is al enige tijd geleden dat Iris de Leeuw uit 's-Heer Abtskerke be sloot om naar vrienden in India te gaan. Maar toen was daar op eens de alles verwoestende aard beving. Even twijfelde ze, maar haar vrienden zeiden: juist nu moet je komen. En dus stapt ze komende dinsdag in het vlieg tuig. Iris de Leeuw gaat naar het In diase deel van Kashmir, het ge bied waar "India en Pakistan al jaren over ruziën. Het plaatsje Srinagar is zelf niet zwaar ge troffen, maar niet veel verderop heeft het noodlot wel toegesla gen. De vrienden waar ze heen gaat, vader Sohrab en zijn twee zonen, leerde ze tien jaar gele den kennen toen ze voor een Zeeuws project in India was. In 1996 bi'acht Sohrab een bezoek aan Nederland. Onder de in druk van de creativiteit van De Leeuw vroeg hij haar of ze mis schien nog een keer naar India wilde komen om een muurschil dering in een afgebrande kerk op te knappen. Het geheel is na de brand wel enigszins opge knapt, maar eigenlijk naar nie- mands zin. „In 1997 zou ik gaan", zegt De Leeuw. „Maar Griezeltocht STAVENISSE - De vrijwilligers van jeugdhonk Tonk in Stavenis- se houden vandaag een Hallo- ween griezelspeurtocht voor jon geren van twaalf tot en met acht tien jaar. Deelnemers kunnen zich vanaf 19.30 uur aanmelden bij het jeugdhonk. De tocht be gint om 20.00 uur. een paar dagen voor het zover was, kreeg ik oogontsteking en kon ik niet naar Azië." Jaren verstreken, omdat het in Kashmir veel te gevaarlijk was, maar enige tijd geleden vroeg Sohrab aan De Leeuw of ze - nu het wat rustiger is - haar oude belofte nog een keer wilde nako men. Ze aarzelde geen moment, tot de aarde zich ruim twee we ken geleden van haar vervelend ste kant liet zien. Zelf dacht ze alleen maar in de weg te kunnen lopen, maar haar vrienden wil den per se dat ze zou komen, want - zo vinden ze - het gewo ne leven moet doorgaan. Diezelfde vrienden hebben in In dia inmiddels een fonds opge richt om de mensen in de getrof fen gebieden te helpen. Van het geld dat ze krijgen, stellen ze pakketten samen die naar de ge dupeerden worden gebracht. „Dat is ze wel toevertrouwd", weet De Leeuw. „Ze hebben een reisbureau en houden al jaren excursies naar de moeilijkst toe gankelijke gebieden." De inwoonster van 's-Heer Abts kerke benadrukt dat ze in de eer ste plaats nog altijd naar India gaat voor het restaureren van de muurschilderingen in de kerk. „Maar als ik me nuttig kan ma ken, zal ik het zeker doen", zegt ze. Zelf neemt De Leeuw straks een paar juten zakken vol met warme kleding mee, want net als in Nederland staat in het ge troffen gebied een koude perio de voor de deur. Verder hoopt ze dat de Zeeuwen een bijdrage willen storten voor het fonds van Sohrab en zijn zonen. Iris de Leeuw heeft daar in Neder land een bankrekening voor ge opend. Bijdragen kunnen gestort worden op nummer 115249036 ten name van LA. de Leeuw inzake inzame lingsactie Kashmir in 's-heer Abts kerke. Iris de Leeuw vertrekt binnenkort naar het Indiase Kashmir om een muurschildering in een afgebran de kerk op te knappen. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf WISSENKERKE - Tussen de Julianastraat en Weststraat in Wissenkerke, aan de rand van het hart van het dorp, begint in januari de bouw van een nieuw woonzorgcentrum. Het complex moet volgens planning voorjaar 2007 klaar zijn. De plek waar het centrum moet komen, is nu een gapend gat, een open grasvlakte. Verzor gingshuis Vredestein heeft er ge staan. Al eind 2002 zijn de bewo ners vertrokken naar het enige nog bestaande verzorgingshuis op Noord-Beveland, Cleijen- borch in Colijnsplaat. Eind 2003 volgde de sloop. Twee jaar na dato staat de nieuwbouw in de startblokken. Regionale ontwikkelingsmaat schappij Marsaki in Goes, de ontwikkelingspoot van enkele Zeeuwse woningcorpoi-aties, neemt het project voor zijn reke ning. Wat betreft de planning houdt projectleider R. de Baar overigens nog wel een slag om de arm. „We moeten nog aanbe steden en een deel van de koop appartementen verkopen." Hij gaat er desondanks vanuit dat de bouw in januari 2006 moet kunnen beginnen. Appartementen Op de plek van het vroegere Vre destein komen twee gebouwen met vierenvijftig seniorenappar tementen; tweeëntwintig in de verkoop en tweeëndertig in de verhuur. Marsaki heeft er bij de verkoopprijzen rekening mee ge houden dat de appartementen- markt op Noord-Beveland 'dun' is, aldus De Baar. Hij heeft het over prijzen van gemiddeld 165.000 a 170.000 euro. De huur- appartementen gaan, meldt wo ningcorporatie RWS, ongeveer 475 euro per maand doen, exclu sief servicekosten. Wie dat wil, kan straks 24 uursverzorging krijgen in het Wissenkerkse woonzorgcen trum, waaiwoor de stichting ouderenzorg Noord-Beveland zaterdag 29 en zondag 30 oktober 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma, 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr, J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland A. Edomskis, Biezelingsestraat 18, Ka pelle, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620, Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: A. C. Mosselman, tel. (0113) 3812331 (0113)228866. Dierenartsenpraktijk Karelse.va Dijk, Stokman: M.C. van Anrooij, Hoofdstraat 22,Ko gene, tel.(0113)302145. Praktijk voor gezelschapsdieren, Huiskes-Cornelisse en M. BerrevoeS Molenlaan 24, Yerseke, tel.(0113) I 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voord zelschapsdieren, C.W. Dreesmanenj M.A.R. van den Boomgaard,'sGrsvf polderseweg 92, Goes, tel.(01131 270072 (24 uurs spoeddienst).Spree uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weeta spreekuur Poortvliet, Kalfsdamsewè zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen,fid marktIO, zat. van 11.00-12.00 uur. 1 Wijkverpleging Allévo. tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Gom, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 j Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. op de rol staat als leverancier. De stichting was beheerster van het oude Vredestein en is dat nog van Cleijenborch in Colijns plaat. Noodzakelijk Het complex in Wissenkerke doet niet-Noord-Bevelands aan, zo groot wordt het. Om 24 uurszorg te kunnen bieden, was dit noodzakelijk, aldus pro jectleider De Baar. Naast de appartementen komen er twee koopwoningen onder één kap. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Zeeland Air- poirt verwacht dat het volgend jaar weer drukker wordt op het vliegveld in Arnemuiden. Na de dip van 2004 denkt de exploi tant van Vliegveld Midden-Zee land weer op 28.000 starts en landingen uit te kunnen komen. De directie schrijft dit in de ver- keersprognoses in het gebruiks plan voor 2006. Het aantal vlieg bewegingen (starts en landin gen) is de laatste zes jaar ge staag afgenomen, van ruim 35.000 bewegingen in 1999 naar nog geen 25.000 in 2004. Zeeland Airport denkt het erg ste achter de rug te hebben. Dit jaar gaat het alweer beter. Direc teur P. Geysen denkt aan het ein de van het jaar zeven- tot acht honderd meer starts en landin gen te hebben gehad dan vorig jaar. En in 2006 zou het herstel zich kunnen doorzetten. De vliegvelddirectie baseert de ze voorspelling op het verleden. Ook in 1993 daalde het aantal vliegbewegingen met eenvi ten opzichte van het jaar eni In 1994 herstelde dat zicb het niveau van 1992. Zeeland Airport zoekt vooi terugval van de laatste ji een verklaring in de econoi Omdat het daarin slechter) dan in de jaren negentig,* er ook minder gevlogen, vendien hebben brands prijzen vaak een effect op vliegverkeer. Een andere belangrijke ij voor een afname van het aa vliegbewegingen is het Midden-Zeeland heeft geenI de baan, maar een grasbaan het veel regent, wordt died sig en kan er minder gevli worden. Als de voorspelling van Zee. Airport uitkomt en er vols jaar 28.000 keer gestart land wordt, is het vliegveld rug op het niveau van 2001! blijft dan nog ruim binne: marge die met omwonende overheden is afgesproken, bedraagt 45.000 starts enlat gen per jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36