Akkerleven krijgt geen garanties Het schokkende beeld is weg PZC \LTENA Opknappen van Thools bedrijventerrein onzeker Toch concert door goedkoper koor bas+mar de jager Modezaak leeggeroofd Ieer geld wordt pas toegezegd als project met akkerranden succesvol is vrijdag 28 oktober 2005 TERIEUR M DESIGN kldestraat 25-29 vlissingen ÊDACTIE evelanden/tholen Jtionspark 28 Wbus31 80 AA GOES 0113-315670 0113-315669 ■nail: redgoes@pzc.nl mk Balkenende (chef) 5'idHuibers feke van der Jagt melleke Blok aPaardekam de Vries (sport) ^en van der Werf sntrale redactie ationspark 28 ostbus 31 waagoes 10113)315500 :|0113)315669 nl iternet '.pzc.nl "lail: web@pzc.nl door Maartje Huijben THOLEN - De vernieuwing van bedrijventerrein Noord in Tho- len kampt met een zwaar tekort op de begroting. Dat meldt ad junct-directeur J. Littooij van Proverko. Het zuidelijke deel van het sterk verouderde bedrijventerrein moet plaatsmaken voor wonin gen, kantoren en een super markt. Een ambitieus project dat de entree van Tholen-stad een geheel ander aanzicht moet geven. De Noordelijke helft, van af de Wattstraat, wordt alleen opgeknapt. De ontwikkelaar van het project is de combinatie Noordpoort (Dura vermeer en Proverko Ontwikkeling). Kosten van het project bedra gen enkele tientallen miljoenen euro's. Het geld moet komen uit de ontwikkeling van woning bouw. Enkel woningbouw is niet voldoende om de kosten te dekken. Er zal een deel van het geld uit subsidies van het Rijk moeten komen", zegt Littooij. Van de gemeente Tholen komt echter niets „Het mag ons dus niets kosten", weet woordvoer ster H. Schipper. „We gaan er van uit dat wat wij investeren, dat er ook weer uithalen. De eni ge zaken waar we wel geld aan uitgeven is de infrastructuur die er moet komen. Momenteel on derzoeken we daarom de subsi diemogelijkheden van het Rijk en Europa." Zonder externe hulp komt het project volgens Littooij niet van de grond. Is het project dan niet te ambiti eus? „In tegendeel zelfs. Hoe am bitieuzer het project, hoe meer het opbrengt", oordeelt de ad junct-directeur. „Het project in deze omvang maakt het juist meer haalbaar." Toch kiest de projectontwikke laar ervoor om alleen het zuide lijke deel van het terrein onder handen te nemen en niet het he le terrein zoals oorspronkelijk het plan van de gemeente was. „Er zitten daar slechts enkele bedrijven op een klein stuk grond", verklaart Littooij de keuze. „Als we die moeten uitko pen, gaat dat veel meer kosten dan dat het gaat opleveren. Dat deel is nog minder rendabel. Bo vendien wilde de gemeente dat deel bestemmen voor auto's, bo ten en caravans. Die bedrijven zitten daar al. Ze daar weghalen zou kapitaal vernietiging beteke nen. Het gebied moet enkel een upgrading krijgen." De combinatie Noordpoort hoopt voor het einde van het jaar de financiën duidelijk te hebben. „We hebben gesprek ken met de meeste bedrijven ge voerd", zegt Littooij. Noordpoort hoopt in 2006 of 2007 met de uitvoering te kun nen beginnen. In 2012 moet het hele plan gerealiseerd zijn. „Die datum is wel erg ambitieus", be sluit Littooij. temperament beteugeld de exclusieve poltrona frau presentatie bezet -volkomen terecht- maar liefst honderd vijfentwintig vierkante meter van de meubelshowroom, nog naast het werk van gaetano pesce in opdracht van meritalia. aan zoveel italiaanse uitbundigheid moet grenzen gesteld worden, daarom pakt bas+mar de jager deze temperamentvolle italianen letterlijk in. vanaf 13 oktober doen we alles uit de doeken... kapelle 4421 AB kerkplein 57 telefoon 0113 343810 info@basmar.nl Marianne Jonkheijm en Ineke Scherpenisse in hun weer gevulde kledingwinkel in Kapelle. door Harmen van der Werf KAPELLE - Het was zo onwerkelijk. Je verlaat 's avonds je winkel, nog vol met kleding, 's Nachts kom je terug na een telefoontje van de alarmcentrale in Tiel en bijna alles is weg. Leeggeroofd. Het overkwam Ineke Scherpenisse en Ma rianne Jonkheijm van Boezjon Mode in Kapelle. Het is inmiddels drie weken later. De rekken in hun winkel aan de Ooststraat hangen weer vol. „Het schokkende beeld van al die lege kledingrekken is gelukkig weg", verwoordt Marianne haar gevoel nu. „Maar toch blijft er iets hangen", zegt Ineke. „Gelukkig, de deur is dicht, denk ik onwillekeurig als ik 's ochtends aankom." Ineke kreeg de bewuste nacht van don derdag 13 op vrijdag 14 oktober uit Tiel het telefoontje. Het inbraakalarm was afgegaan. In een mum van tijd stonden Ineke en haar man naast hun bed. „La ten we er vier of vijf minuten over ge daan hebben om bij de zaak te komen", schat de Kapelse. „De deur stond open en er was niemand meer te bekennen. Mijn man vond dat jammer. Hij had die inbrekers graag te pakken willen ne men, maar ik was er zeker niet ongeluk kig mee dat ze weg waren. Wat moet je doen? En wat zouden zij wel niet kun nen doen?" Het zijn professionals geweest. Dat is wel duidelijk. Ze hebben waarschijnlijk vooraf de boel verkend, denken Ineke en Marianne. „Ze kenden ons ophang- systeem van de kleding. Ze hadden de beugels van de rekken allemaal omhoog getikt. Zo konden ze alles snel meene men. Ze zijn", denken de twee eigena resses, „hooguit drie a vier minuten bin nen geweest." Uitverkocht Vernield is er bijna niks. De inbrekers deden 'hun werk' zo netjes dat van de buitenkant niks te zien was. Ze hadden de etalage ongemoeid gelaten. Wat er toe leidde dat sommige klanten nog vro lijk de winkel inliepen, de dag na de in braak. „Zó", roept Marianne een uit spraak van een klant in herinnering die nietsvermoedend binnenstapte, „is alles al uitverkocht?" Ineke en Marianne moeten er achteraf hartelijk om lachen. Het toont hun veer kracht. Boezjon Mode is dan ook 'hun droom'. Ze hebben de zaak zelf opge bouwd. Op de plek van de winkel stond eerst een klein huis. Dat is gesloopt. Een nieuw winkelpand is opgetrokken. Acht jaar lang is er herenmode ver kocht, maar dat leverde op den duur te weinig op. Marianne: „Mannen geven minder om kleding dan vrouwen. En in een gezin is het vaak zo dat kinderen het eerst aan de beurt zijn, dan de vrouw en op de laatste plaats komt de man. Mannenmode is uitverkoopmo de." Met die wijze les, opgedaan in acht jaar - 'we geven niet zomaar iets op', ver klaart Ineke -, maakte Boezjon Mode dit seizoen de overstap naar damesmo de. De ervaringen in de eerste acht we ken waren goed. Marianne en Ineke: „We hebben nooit zoveel bedrijvigheid gehad. Nieuwsgierigheid speelt natuur lijk mee. Zo van 'wat hebben ze daar?' De zaken gingen ook beter en dan ben je opeens alles kwijt." De eerste dag na de inbraak ging op aan allerlei officiële dingen, met de politie, de verzekeringsmaatschappij en wat dies meer zij. Waarna de eigenaresses als de wiedeweerga met het aanleggen foto Willem Mieras van een nieuwe collectie zijn begonnen, 's Maandags zaten ze al in het Duitse Mannheim waar een distributiecentrum is gevestigd van onder meer het merk Gil Bret. De aangeschafte spullen brach ten ze zelf in de auto mee. Ze zaten 's woensdags in Amsterdam, in het world fashion center. Vrijdag vond de levering plaats van kleding van Bandol- era. Wat ze in de winkel hadden han gen, was niet meer beschikbaar. Dames mode wordt in blokken gemaakt. „Wat we nu hebben, is een volledig nieuwe collectie met iets andere kleurenthe- ma's bijvoorbeeld." Dat ze ooit iets van hun gestolen spul len terugkrijgen, verwachten ze niet. Ineke heeft op televisie gezien dat ben des uit Oost-Europa actief zijn die in op dracht kraken doen bij kledingzaken. „Of er bij ons ook Oost-Europeanen zijn geweest, weten we natuurlijk niet, maar voor zulke kleding is vast een markt." Veel meelevende opmerkingen, bloe men, kaartjes; Marianne en Ineke heb ben het allemaal gekregen. Het deed hen goed. Alleen het gevoel dat het nog een keer zou kunnen gebeuren, is niet weg. Marianne: „Mijn man reed deze week 's morgens vroeg langs de winkel. Hij zag dat de verlichting in de etalage niet brandde. Hij belde me direct." Man slaat vrouw bij parkeerruzie MIDDELBURG - Een 22-jarige automobiliste uit Terneu- zen is gistermiddag in Middelburg geschopt en geslagen door een onbekende man. De wouw had een kaartje ge kocht en reed met haar auto naar een wije parkeerplaats, waar een vriendin op haar stond te wachten. Een andere automobilist parkeerde echter zijn auto in de wije ruim te. Toen de Terneuzense de man hierover aansprak, begon hij te schelden, gaf haar enkele klappen en een trap. 1REEKACTIVITEI TEN IGEN OP ZOOM COC-café De 122.00 uur: Après Soos café van ilen Francois; EWOUTSDIJK t Kerkje van Elles- 20,00 uur: Soiree Zingen naar har- !S Het Snooker Centrum, H6.30 uur: Biljart voor ouderen; töWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: iorensoos; Zaal Zeelandia, Trick or locht, 18.15 uur: Vertrek kindvrien- lï route; 18.45 uur: Vertrek enge i,aansluitend miss- en mister ver- ng;21,00 uur: Griezelparty; IPERLAND - Jeugdsoos De Sik, luur: Geopend voor de jeugd van len met 20 jaar; EILE - Gedenkteken, 10.00 uur: fenking Kapelse oorlogsslachtof- IMO-1962, Sportgebouw Molenva- 0.00-11 30 uur: Jeu de boules; De ne, 13.00 uur: Soos, biljarten; MID-Vliedberg, 14.00 uur: Bingo ouderen; RDE-Dorpshuis, 19.30 uur: Verko- toorvrouwenvereniging Rhodé; 1ELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: uur. Soos; biljarten en kaarten; EKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 tzorgklachten: 800-0231231 ipmaandag t/m vrijdag sdurende de openingstij- mzaterdags tot 12.00 uur door Niels Herijgens THOLEN - Het lustrumconcert van Stichting Athonie Kelder man kan op 11 november toch doorgaan. Met dank aan het Am sterdams koor dat komt zingen en daarvoor minder geld vraagt. Ze hadden het zo mooi in ge dachten, de mensen van de Stichting Athonie Kelderman. Vijf jaar lang hadden ze klassie ke concerten georganiseerd, meestal in het oude stadhuis van Tholen. Ter gelegenheid van dat lustrum hadden ze Capella Amsterdam weten te strikken. „Een van de beste koren in de wereld van de oude muziek", zegt bestuurslid P. Hoek. „Ze staan onder lei ding van topdirigent Daniël Reuss." Maar toen gooide de provincie Zeeland roet in het eten. Die wil de bezuinigen en schrapte de jaarlijkse subsidie van tweedui zend euro. „Natuurlijk hebben we daar tegen bezwaar gemaakt, maar dat hielp niets", aldus Hoek. Om het lustrumconcert te finan cieren was de subsidie hard no- dig. Toen ook een beroep op het Prins Bernhard Cultuurfonds op niets uitliep, leek annuleren van het concert de enige optie. Tot de stichting gisteren een mailtje kreeg van Capella Am sterdam. Daarin bood het koor aan om af te zien van een fors deel - een exact bedrag wil de stichting niet noemen - van het normale honorarium. „Het is niet dat we arm zijn, maar we konden ze echt niet be talen", zegt Hoek. „Daarom zijn we ontzettend blij met dit gene reuze gebaar. We verwachten veel mensen, dus met de kaart verkoop zouden we het finan cieel rond moeten krijgen." Het lustrumconcert van de Stichting Anthonie Kelderman is op de avond van vrijdag 11 november, niet in het oude stad huis maar in de NH Kerk aan de Markt in Tholen-stad. Airbags uit auto's gestolen GOES - Uit vijf auto's die op het terrein van een autobe drijf aan de Amundsenweg in Goes zijn in de nacht van woensdag op donderdag de airbags gestolen. De dader(s) brak(en) de auto's open en demonteerde(n) de veiligheids zakken. De totale waarde van de airbags bedraagt enkele duizenden euro's. Noord-Beveland geeft voor Azië WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland geeft één euro per inwoner voor de slachtoffers van de aardbe ving in Azië. Daar ging de raad gisteren unaniem mee ak koord. Noord-Beveland heeft ruim 7100 inwoners. Test elektrische apparaten GOES - Inwoners van Goes en de omliggende dorpen kun nen hun elektrische apparatuur laten testen door de brandweer. Tijdens de Nationale Brandpreventieweek van zaterdag 5 tot en met zaterdag 12 november komt de brandweer aan huis om te kijken of de wasdroger, haar- föhn of het stoomstrijkijzer wel veilig is. Jaarlijks breekt er in rond de zesduizend woningen in het land brand uit, waaiwoor de brandweer moet uitrukken. Daar moeten ze ker nog een paar duizend brandjes bij worden geteld die mensen zelf blussen. Belangstellenden voor de blustest dienen zich te melden via www.brandweergoes.nl. Dorcas Walcheren genomineerd ist Alex komt Kamperland IPERLAND - De Neder- btalige zanger Just Alex I morgenavond in het Kam- bndse café Havenzicht voor feestje zorgen. Alex. 29 jaar en afkomstig set Groningse Winschoten, volgens de organisatoren de feestavond in Kamper- lin het rijtje Wolter Kroes, isBauer en Jan Smit. 'Feest ier en entertainer', noemt Alex zich. Het optreden in enzicht is vanaf 21.00 uur. toegang is vrij. (Advertentie) MIDDELBURG - De Dorcas-werkgroep Walcheren is ge nomineerd voor het meest succesvolle project bij 'de nieu we buren van Europa'. Samen met nog drie projecten maakt Dorcas Walcheren kans op de Matra-KPA-Oorkon- de 2005, een programma van de ontwikkelingsorganisatie NCDO. Het programma van NCDO waarnaar de oorkon de is vernoemd, richt zich op kleinschalige ontwikkelings projecten in landen die de nieuwe buren zijn van Europa, zoals Marokko, Jordanië en landen in Midden- en Oost-Europa. Dorcas Werkgroep Walcheren biedt hulp in Oost-Europa. Welk project de oorkonde wint, wordt maandag 31 oktober in Den Haag bekendgemaakt. De oor konde wordt uitgereikt door minister Bot van Buitenland se Zaken. Vossenburch wint NS-prijs MIDDELBURG - Basisschool De Vossenburch uit Middel burg heeft de hoofdprijs gewonnen in een wedstrijd van de Nederlandse Spoorwegen. De NS hadden voor de Kin derboekenweek een wedstrijd uitgeschreven. De klas mag op 11 januari naar een goochelshow in Utrecht. ifRob Paardekam SSENKERKE - Natuurvere- ing Akkerleven krijgt van de eenteraad van Noord-Beve- j niet de garantie dat ze de lende zes jaar steeds op een ie financiële bijdrage kan re- erleven beheert al zo'n ze- jaar bloeiende akkerranden Soord-Beveland en wil het jal nu uitbreiden. Dat moet (danige wijze gebeuren dat letwerk van wandelroutes plan werd in juni voor het aangekaart en toen leek •leerderheid van de gemeen- ed voornemens om de ko- cezes jaar steeds 40.000 eu- ■or het project uit te trek- iDaar was in het voorstel gsteren tijdens de raadsver- snng behandeld werd geen sprake meer van. Akkerleven krijgt voor het volgende jaar 25.000 euro in 2007 en 2008 steeds 7500 euro. Dat bedrag kan oplopen naar 20.000 euro als de raad dat wil. Aan de woorden van de meeste fracties te horen, zal dat ook wel gebeuren, want met twee keer 7500 euro in de betreffende jaren is het volgens de meeste fracties ondoenlijk voor Ak kerleven om tot volledig aangesloten wandelroutes te ko men; iets dat de gemeente wel eist. De VVD neigde ernaar om voor de komende jaren nu al forse be dragen vast te stellen, want zon der die garanties zouden veel boeren niet eens meedoen. Daar voelde wethouder J. Meulen- berg echter weinig voor. Ze vindt dat de gemeente eerst maar eens moet kijken hoe het loopt, „Als blijkt dat het een suc ces is, kunnen we gewoon meer geven", zei ze. Voor de jaren 2009 tot en met 2011 zijn er nog helemaal geen garanties, maar ook dan kan de raad naar eigen inzicht subsidie verstrekken tot het bedrag van 20.000 euro. Uiteindelijk lieten op het NBB na alle partijen zich overtuigen en stemden ze in met het collegevoorstel. Toeristen De lokale partij nam een bijzon dere positie in. Het NBB is in principe tegen het verstrekken van de subsidie voor de akker randen, omdat de partij die ziet als directe inkomenssteun voor agrariërs en daar is ze tegen. Fractievoorzitter A. Oudshoorn zag echter wel in dat een meer derheid voor de subsidie is en deed daarom een poging om de kosten op de toeristen te verha len. Door de toeristenbelasting met drie cent per overnachting te verhogen kan de gemeente jaarlijks 40.000 euro meer ver dienen om dat geld aan de akker randen besteden. Want, zo vond Oudshoorn, als we ze dan toch geld geven, laten we het dan goed doen. Geen steun De lokale partij kreeg geen steun van de andere fracties. Die vinden dat ook de eigen inwoners profiteren van de akkerranden en dat daarom niet alleen de toeristen er voor moeten worden aangesla gen. Soms zijn dingen zo mooi, dat je ze moet bewaren, ook al heb je er niks meer aan Neem nou die oude sluizen bij Hansweert Ze functioneren niet meer, maar ze zijn wel erg mooi in het landschap. Zo simpel is dat. Simpel is ook die geweldige kast van Pass Molteni, Italiaanse stijl en schoonheid. Hoe oud hij ook wordt, functioneel blijft hij altijd. En mooi. Past bij oud en past bij nieuw. En omdat hij toch overal past, hebben we hem maar even voor die sluis gezet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35