ritiek op bewaking cellenblok Experts achten risico aanslagen reëel Ze zijn weer begonnen! m r ia tm m PZC Auto doden door brand in detentiecomplex bij Schiphol Ongekend zomers voor oktober D66-leider Dittrich: CDA is dom en naïef 19 Rij een jaar lang gratis in een Opel. n 20° 14° Z 5 Er warm toenemende bewolking. In de iddag kans op regen. Matige tot vrij jaargang no. 255 ag 28 oktober 2005 ummer 1,25 PZC raymondo maandrnenu 23,50 Vooraf een sandwich Dan een heerlijke En als dessert van komkommer en zeebaarsfilet met lekkere flensjes gerookte zalm met een witte wijn met warme een frisse dillecréme dragonsaus kersen tel. (01 18) 441 441 www.raymondo.nl Concurrentie voor compacte cabrio's eredactie binnenland PHOL - De brand in llencomplex op Schip- sieren, waardoor elf il- i omkwamen, heeft tot geschokte reac- ty belangenorganisa tie politiek. 5e organisaties hadden Jxitiek op de bewaking I complex. De oorzaak brand is nog niet duide- t Onderzoeksraad voor éd, onder leiding van van Vollenhoven, stelt jerzoek in. Bij de brand nelf illegale vreemdelin- in het centrum op uitzet- chtten, om het leven, (entiteiten zijn nog niet Igemaakt. Het is niet talie slachtoffers geïden- d kunnen worden, want wamen onder een valse lar Nederland. Tien van Hen in de vleugel brand- In totaal zaten daar 43 Van de vijftien ge- ligt er nog één in het buis Behalve zes gedeti- raakten ook zes mare ts. twee particuliere be is en een bewaker ge- [vluchtig letineerden wisten te ont- Van hen waren er gis- idnog vijf voortvluchtig. trDonner zei gisteravond spoeddebat dat 'de ver ingen niet zijn voor te es tank uit twerpen ir Zeeland •Door het draaien van ld dreef gisteren vanuit de irpse haven een doordrin- lolielucht over het ooste- jtlvan Zeeland. Tientallen (belden de politie of de beer. onbekende oorzaak dinsdagavond een [ineen grote tank van olie- ippij Total. Er lekte 40 liter olie weg. Woens- vooral West-Brabant in pk. Door de zuidoosten- ing de oliestank gisteren [Zeeland. Meer dan zes- tsen, met name uit Tho- Bevelanden en Schou- liveland, belden de meld- van de Zeeuwse politie dweer. Êe van het Vlaamse Beve- igisterochtend een basis- in Kallo ontruimen van- it stank. ivond was de meeste ge le weggepompt. De ach- tven restjes en de vuile kunnen de komende da- ,voor stank zorgen, s de Belgische autoritei- de geur niet schadelijk gezondheid. Wel kan die aan de ogen of luchtwe- oorzaken De politie advi- ensen die daar last van hun deuren en ramen houden. Hij heeft alle justitiële inrichtin gen waar mensen worden vastge houden gevraagd een inventari satie te maken van de veilig heidssituatie. Hij kon verder nog niet ingaan op de aard en de achtergronden van de gebeurte nis en zei de eerste onderzoeken af te wachten. In de Kamer leven veel vragen over de situatie, de bewaking en of aan alle veiligheidseisen was voldaan. Zo willen Kamerleden meer weten over de handmatige bediening van de celdeuren. Donner zei dat hij de vragen zal overbrengen aan de onderzoe kers. De PvdA, GroenLinks, SP en D66 vielen erover dat Donner tij dens zijn bezoek had gezegd dat alles goed was verlopen. Maar Donner antwoordde dat hij geen eindoordeel heeft gegeven, maar dat het een eerste indruk was. Risico De vakbond Abvakabo meldde dat de tijdelijke cellen een ho ger risico voor de veiligheid lo pen dan normale gevangenissen. Volgens de bond werkt 70 pro cent van de bewakers op Schip hol via een particulier beveili gingsbedrijf. ..Daar zitten veel jonge, laagbetaalde uitzend krachten tussen. Je kunt je af vragen in hoeverre zij voorbe reid zijn op een calamiteit zoals deze. Justitie bezuinigt daarmee zelf op kwaliteit", aldus Abvaka bo. In het complex is plaats voor in totaal vierhonderd gedetineer den. Er zitten vooral illegalen, uitgeprocedeerde asielzoekers en bolletjesslikkers. ANP/GPD pagina 3 ze zaten als ratten in de val Onderzoekers, onder wie leden van de marechaussee en de politie, staan voor het uitgebrande deel van het cellencomplex op Schiphol. foto Ed Oudenaarden/ANP door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Nederland loopt de komende jaren een 'reëel risico' van een terreuraanslag met chemische of biologische wapens. Grondstoffen en kennis voor het maken van dit soort wa pens moeten daarom beter wor den beveiligd. Ook moeten de hulpdiensten meer oefenen. Dat concludeerden diverse des kundigen gisteren op een confe rentie Den Haag over NBC-ter- rorisme (met nucleaire, biologi sche en chemische wapens). Zij menen dat terroristen vrij ge makkelijk kunnen komen aan in dustriële chemicaliën of radioac tief afval uit ziekenhuizen. „De terrorist gebruikt wat voorhan den is", aldus voorzitter gene- raal-majoor b.d. Franklin van IS november wordt uw ANWB-lidmaatschap tojgend verlengd. En daarom zijn er weer de "•Opzegdagen: Lees er alles over in de Route Special als bijlage bij deze krant. Of meld u [*Maan Bel gratis 0800"0504 Kappen. „Een NBC-aanslag is geen Hollywoodscenario meer", zegt ook terrorismedeskundige Edwin Bakker van Instituut Clingendael. Met andere experts denkt hij dat een eerste NBC-aanslag in Nederland waarschijnlijk vrij kleinschalig zal zijn. Het effect van gebruik van giftige chemica liën of ziekmakende virussen zal niettemin enorm zijn, meent ook Van Kappen. De mogelijkheden voor een NBC-aanslag zijn eindeloos, zo demonstreerden diverse spre kers op de conferentie. Uit onderzoek van TNO blijkt dat een chemisch of biologisch wapen in een spuitbus in een drukke winkelstraat honderden slachtoffers kan maken. Tankwagen Per-Enk Johansson van het Zweedse onderzoeksinstituut voor defensie demonstreerde de gevolgen van aanslag op een voetbalstadion met een gekaap- Buitendienst ondersteuner Bedrijven m/v die Valkier Verzekeringen zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van I deze of één van de vele andere vacatures. te tankwagen vol zwaveldioxi de. Van de 43.000 bezoekers zou bijna de helft overlijden. „Be denk goed dat er veel van dit soort transporten rondrijden. Die kapen is relatief eenvoudig. Het moeilijkste deel is het bestu ren van de truck. De Nationaal Coördinator Terro- rismebesttrijding (NCTb) Tjibbe Joustra brengt in kaart waar zich kennis en grondstoffen be vinden die misbruikt kunnen worden voor een NBC-aanslag. Bekeken wordt ook of onder zoeksinstituten, ziekenhuizen en universiteiten wel voldoende zijn beveiligd, aldus Jeroen van Vught, projectleider NBC-terro- risme bij de NCTb. Van Vught wijst op terrorisme verdachte Samir A., die maan dag in hoger beroep terecht staat wegens het beramen van aanslagen. Samir A. is onlangs begonnen aan een opleiding tot laborant. „Dat mag in Neder land. Maar het is wel zaak dat mensen op de opleiding zich be wust zijn van de risico's en dat ze iets doen met die weten schap." Opslag en transport van grond stoffen worden eveneens na drukkelijker onder de loep ge nomen, net als de grensbewa king. Het ministerie van Binnenland se Zaken acht de kans op een aanslag zo reëel dat het een lan delijke oefening voor NBC-terro- risme in 2007 voorbereidt. GPD VLISSINGEN - De nazomer lijkt aan een lange eindsprint te zijn begonnen. Dankzij de zuidelijke wind voelde het gisteren in Zeeland zomers aan. Wie even kon, greep op de terrassen en de stran den, zoals hier in Vlissingen, dit buitenkansje aan om van het zonnetje te genieten. foto Ruben Oreel VN-sehandaal Irak miljardenzaak Van de ruim 4500 bedrijven die betrokken waren bij het VN-voedsel-voor-olieprogramma voor Irak heeft meer dan de helft zich schuldig gemaakt aan het betalen van smeergeld aan Saddam Hoessein. In totaal werd 1,8 mil jard dollar betaald. Dit blijkt uit een rapport van een on derzoekscommissie van de Verenigde Naties. De commissie constateert ook dat Kofi Annan niet schuldig is aan corruptie. GL wil heffing op open ruimte GroenLinks in de Zeeuwse Staten wil de toeristenbelas ting afschaffen en daarvoor in de plaats iedereen laten be talen voor de 'beleving van de open ruimte'. Daar draaien niet alleen de toeristen voor op, want ook de inwoners van Zeeland genieten van het 'product omge ving.' Het plan is te lezen in de landbouwnota van GroenLink. Armstrong niet bij Tourpresentatie Lance Armstrong, de wiel renner die de afgelopen ze ven jaar de Tour de France won, was gisteren niet bij de presentatie van het etap peschema van de ronde van 2006. Nadat bewezen lijkt te zijn dat hij doping heeft gebruikt, heeft hij voor de Tourbazen afgedaan. Tot ergernis van Johan Bruy- neel, diens voormalige ploegleider. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Redactie en Reac tie: 22; Auto: 23 en 25 door Michel Reijns DEN HAAG - D66-leider Dit trich vindt dat het CDA zich 'dom en naïef' opstelt als hel denkt dat terroristen tegen te houden zijn met een verbod op het verheerlijken van terreurda den. Hij begrijpt helemaal niets van de kritiek van CDA-fractielei- der Verhagen die D66 eerder in stevige bewoordingen duidelijk maakte dat de volledige terreur- aanpak van het kabinet ge steund moest worden. „De kri tiek deugt van geen kanten. Wij zijn voor een stevige aanpak van terrorisme, maar wel met slimme maatregelen", zei Dit trich gisteren. De bewering van het CDA dat D66 de kabinets maatregelen te veel een inbreuk op de privacy zou vinden, slaat volgens Dittrich nergens op. Volgens Dittrich is er sprake van terreurdreiging waarbij mensen bereid lijken hun leven te geven. „De stelling van D66 is: met een verbod op het ver heerlijken van terreurdaden breng je de veiligheid echt niet dichterbij." Wie dat wel denkt, draait volgens Dittrich de bur ger 'een rad voor ogen', pagina 4 campagne zet coalitie op scherp (Advertentie) Kijk in de Route Mobiel Special als bijlage bij deze krant. (Advertentie) i O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 O Noteert u mij voor een vast abonnement* Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20.551 O per rtvanaal met automatische incasso 59.751. IZ1 per jaar met automatische incasso 229.201 i Handtekening PZCtogxl zorgvuldig om mei persoonsgegevens i Ki/k op ivwwpze nl,'abonneren. M gratis 0800-0Z31331 of sluur deze bon naai i PZC aldebng lezersservice i Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1