Armstrong is al veer vergeten zc lunda Niemann stopt, maar wordt nooit vergeten Tourdagje zonder Zeeuwse mosselen Hoyzer bekent schuld in wedschandaal 19 7 O'Grady naar CSC xordhouder niet welkom bij Tourpresentatie vrijdag 28 oktober 2005 Basisplaats Gérard de Nooijer DORDRECHT - Gérard de Nooijer heeft zijn basisplaats bij FC Dordrecht snel terug. De Souburger, die gisteren na een afwezigheid van ruim een week op het trainings veld terugkeerde, begint vanavond als vrije verdediger aan het duel met Fortuna Sittard. De Nooijer kwam vorige week maandag in aanvaring met trainer Jurrie Koolhof. De oefenmeester ergerde zich aan het gedrag van de aanvoerder en zette hem vervolgens te rug naar het tweede elftal. Woensdag werd na een on derhoud van bijna twee uur het conflict uitgepraat en werd De Nooijer in genade aangenomen. Gisteren trainde hij weer voor het eerst mee met de selectie. Na afloop kreeg hij te horen dat hij als vrije verdediger zijn rentree zal maken. Nachtelijke straftraining Bayern MÜNCHEN - Felix Magath heeft op een bijzondere ma nier zijn onvrede over de verrichting van Bayern Mün- chen in de bekerwedstrijd bij Erzgebirge Aue (een be nauwde 1-O-zege) tot uitdrukking gebracht. De strenge oefenmeester dirigeerde zijn manschappen na een busreis van 380 kilometer meteen naar het trainingsveld aan de Sabener Strasse om hen eens flink wakker te schudden. Aanvang van de nachtelijke sessie: 3.30 uur. ANP/DPA Vrouwen in Peking op steeple LAUSANNE - De 3000 meter steeple zal tijdens de Olym pische Spelen van 2008 ook door vrouwen worden gelo pen. Dat heeft het Internationaal Olympisch Comité giste ren besloten in Lausanne. Ook is de tien kilometer zwem men in open water (mannen en vrouwen) toegevoegd aan het olympisch programma. De vrouwelijke boksers kre gen een nederlaag te verwerken. Het IOC ging niet ak koord met het plan in Peking ook vrouwen in de ring toe te laten. Bij het tafeltennis worden de dubbels vervangen door landenwedstrijden. ANP/RTR Federer en Nadal ook niet in Parijs PARIJS - Roger Federer en Rafael Nadal zullen niet deel nemen aan het Masterstoernooi van Parijs. Beide topten- nissers hebben last van een blessure. Eerder meldden zij zich ook al af voor het toernooi van Basel. Nadal kampt met een knieblessure, Federer wordt ge kweld door een kwetsuur aan de enkel. De tenniselite snakt duidelijk naar het einde van het seizoen. Ook Marat Safin. Carlos Moya en Andre Agassi komen niet naar Pa rijs. ANP/DPA Best vecht voor zijn leven LONDEN - George Best vecht in het ziekenhuis in Lon den voor zijn leven. De voormalige voetballer van Man chester United ligt met een inwendige bloeding op de af deling intensieve zorg. Best, die een maand geleden was opgenomen vanwege een leverinfectie, wordt kunstmatig beademd. De Noord-Ier (59) onderging in 2002 een lever transplantatie. Sindsdien moest hij medicijnen slikken. Een behandelend arts zei gisteren dat de komende dag es sentieel is voor Best. „Hij komt erdoor, of het wordt nog erger. De inwendige bloeding blijkt zeer moeilijk te stop pen." ANP/DPA/AFP 'Frits Bakker ÜJS - Het had de dag moe- rijn van de Zeeuwse mosse- inParijs en van een feestelij- torel op Neeltje Jans. Maar werd er een van beleefd •djes schudden, van kijken de winnaars. De Zeeuwse Komitéleden Pieter Stoter Imold Parre waren toch nog teven afgereisd naar de pre mie van de Tour 2006. ..Je imaar nooit, voor later." rans dat de Zeeuwen blijven dingen naar een etappe is Waal. In het Palais des Con- gres in Parijs werd gisteren geen enkele toewijzing gedaan voor de komende jaren. Pieter Stoter en zijn comité hebben een uiterlijke termijn tot 31 de cember van dit jaar afgespro ken. „Dan moeten we een gun stig signaal van de Tour hebben gekregen, anders zullen we het comité opheffen." Dat signaal is bijna ondenkbaar. Jean Fran cois Pescheux, de parkoersplan ner van de Tour, zei gisteren: „Het is leuk dat Zeeland blijft meedoen, maar zekerheid geven we nooit." Dat deed ook Le- blanc zelf niet. Een uitgestoken hand, een gebaar van spijt, dat was alles. Geen beloftes, geen valse hoop. De Tour van volgend jaar be wijst hoe kwetsbaar zelfs vooraf geplande routes zijn. De ploe gentijdrit, toch een zeker gege ven, werd op het laatste mo ment geschrapt. „We kwamen tijd tekort", zei Leblanc. „Dat is ten koste van Zeeland gegaan". gaf Pescheux aan. En een beetje van Valkenburg, dat maar half heeft gekregen wat het wilde. Het peloton rijdt er op dinsdag 4 juli de Cauberg op, één kilome ter verder ligt de eindstreep. Bennie Ceulen, die Stoter en zijn manschappen lang in de waan liet dat de etappe al bin nen was, kon amper zijn gezicht redden in Parijs. Met zijn Lim burgse aanhang vierde hij een klein feestje (wel een finish, geen start), tegenover Stoter bleef hij zich maar verontschul digen. „Leblanc heeft verzekerd dat hij zelfs in eigen vlees moest snijden. De ploegentijdrit zou door zijn streek rijden." Het argument dat die ploegen tijdrit de etappes door Zeeland in de weg stond, bleek overigens van weinig waarde. De Tour heeft niet geschroomd om het mes erin te zetten. Het Zeeuwse comité is niet de enige gegadigde voor een even tuele etappe in 2007. De start is dat jaar waarschijnlijk in Lon den. Bij terugkeer op het vaste land staat er een tiental Bel gische steden klaar om het pelo ton binnen te halen. Ze zijn door Leblanc - net als Zeeland - in de wachtkamer gezet. Stoter verwacht geen snelle op heffing van zijn comité. „De af spraak is dat we aan het eind van dit jaar evalueren. Dan zul len we ook de mogelijkheden be kijken om met een kleine groep verder te gaan en voor de komen de jaren kandidaat te blijven. Het kan niet zo zijn dat Zeeland de Tour nu helemaal niet meer wil." [Alexander van Eenennaam ITIT - De Gunda Nie- O-Stirnemannhalle in Er- al altijd aan haar doen her ben, maar Gunda Niemann hoe dan ook niet bang te fat ze wordt vergeten. Daar- fheeft de Duitse schaatsster *1 betekend voor de sport, far Niemann, 39 inmiddels, gedwongen door het ha- ®de lichaam afscheid. Ze «n fraaie nalatenschap ach- ?r de recordboeken op na- kan niet tot een andere dusie komen dat maar één persoon de titel grootste schaats ster aller tijden verdient. In ze ventien jaren gleed de voormali ge Oost-Duitse nogal wat prij zen bijeen. Met acht wereldti tels en acht Europese allroundti- tels laat Niemann de concurren tie ver achter zich. Ook op de WK afstanden was ze met elf ti tels de succesvolste ooit. Anni Friesinger, die in eigen land min of meer als opvolgster wordt gezien, kan op de EK-ranglijst in de buurt komen, zij staat nu al op vijf. Ze moet echter nog vijf keer wereldkam pioene allround worden en drie mondiale afstandstitels winnen om Niemann te evenaren. De drievoudig olympisch kampioe ne behaalde bovendien het dui zelingwekkende aantal van 98 wereldbekerzeges. De Ameri kaanse Bonnie Blair is tweede op die lijst, met 69. Niemann zal niet in gedachten blijven als iemand met opzienba rende uitspraken. 'Wunder-Gun- da' sprak klare taal met de be nen, zelden met de mond. Pas op zeventienjarige leeftijd stond ze voor het eerst op ijzers op bevro ren water. De verklaring was simpel: voor volleybal en atle tiek was ze niet goed genoeg en voor fietsen had ze te dikke be nen. Niemann, in een ver verleden nog Kleemann, domineerde de schaatswereld meer dan tien jaar met strakke hand. Het zag er nooit mooi uit. De Erfurtse deelde op het ijs weliswaar har de klappen uit, maar reed in een lelijke stijl, hortend en stotend. Het ging altijd wel hard, en dat telde uiteraard. Niemann was een sportvrouw in hart en nieren Zelfs toen ze zwanger werd en een uitpuilen de prijzenkast had, wilde ze nog niet afzwaaien Twee jaar gunde ze zich de tijd, maar nadat in mei 2002 dochter Victoria gebo ren was, hunkerde ze steeds meer naar het ijs en de wedstrij den. Het lichaam stond een glansrij ke comeback niet toe. Boven dien had de tijd ook op een ande re manier niet stilgestaan; Anni Friesinger had de scepter op het ijs al overgenomen. Rugproble men dwingen Niemann nu defi nitief van het ijs te stappen. Hoe wel, ze gaat door als coach. „Ik verheug me op mijn tijd als trai ner, vanaf april." Het tekent Gunda Niemann, die niet van het ijs is weg te slaan. Niemann en schaatsen zijn nu eenmaal aan elkaar vast gevro ren. ANP Gunda Niemann door Gerard Borgman DEN HAAG/FRANKFURT - Scheidsrechter Robert Hoyzer (26) heeft voor de rechtbank in Berlijn officieel zijn schuld be kend in het omvangrijke wed schandaal in het Duitse voetbal. „Ik wil de feiten bevestigen, zo als die genoemd zijn in de akte van beschuldiging", zei hij giste ren op de vierde zittingsdag. Hoyzer is een van de zes ver dachten die zich voor de rechter moeten verantwoorden voor het wedschandaal dat Duitsland sinds begin dit jaar bezighoudt. De Kroatische broers Ante, Mi lan en Filip Sapina, oud-scheids rechter Dominik Marks en voor malig Chemnitz-voetballer Stef- fen Kar! zijn de andere beklaag den. Ze worden verdacht van het manipuleren van 23 voetbal wedstrijden. De komende weken moet bij de rechter duidelijk worden wie de grote initiator is. Vooralsnog wijzen de feiten Ante Sapina aan als het brein. De 29-jarige Kroaat won aanzienlijke hoe veelheden geld door te wedden op wedstrijden die door de in vloed van Hoyzer en Marks ver rassende uitslagen opleverden Sapina bood gisteren voor de rechtbank huilend zijn veront schuldigingen aan. „Ik heb spijt van dat wat ik heb aangericht", zei de gokbaas die sinds 28 ja nuari in voorarrest zit. „Ik heb niet beseft, welke gevolgen mijn daden hadden. Ik wil mijn excu ses aanbieden aan het Duitse voetbal, dat ik een slechte naam heb bezorgd, zo vlak voor het WK in Duitsland Tevens bied ik mijn excuses aan aan alle mensen, die ten onrechte ver dacht zijn geweest in deze zaak. Bijvoorbeeld scheidsrechter Jürgen Jansen. Dat wat ik heb moeten doorstaan, dat wens ik niemand toe." Tijdens eerdere zittingen pro beerde Ante Sapina de schuld vooral bij Hoyzer te leggen. „Hij is helemaal gek van geld", zei Sapina. „Daar doet hij alles voor. Op een avond in mei 2004 was hij weer eens dronken. Toen begon hij over het wedden op uitslagen. Een dag later, toen hij nuchter was, vroeg hij me wat het me waard was als Pader- born de komende competitie wedstrijd zou winnen." De manipulatie mislukte, aange zien een grensrechter een ten on rechte door Hoyzer toegekende strafschop terugfloot. Sapina: „Twee weken voor de bekerwed strijd van Paderborn tegen Ham burger SV belde Hoyzer me op tijdens een vakantie in Kroatië. Wat ik wilde betalen voor een ze ge van Paderborn. Ik heb hem toen gezegd dat het hem al twee van de vijf keer niet was gelukt wedstrijden te beïnvloeden. Als het dit keer weer niet zou luk ken, zouden we ermee stoppen." HSV Het lukte wel. Paderborn ver sloeg het grote HSV dankzij en kele merkwaardige beslissingen van arbiter Hoyzer. Sapira: „Hoyzer zou Unterhaching la ten winnen van Saarbrücken. Daarmee kon hij 50.000 euro verdienen. De avond voor die wedstrijd had hij weer eens te veel alcohol gedronken. En heeft hij zich met enkele dames uit de Oekraïne geamuseerd. Op de dag van de wedstrijd zwom hij in 50.000 euro, die hij op het bed van de hotelkamer had ge legd. Ik was ziedend. Hij zou zich goed voorbereiden." Saarbrücken won de wedstrijd met 3-1, waarna Hoyzer het geld moest terugbetalen aan Sa pira. Hoyzer weerlegde gisteren de lezmg van Sapira. „Ante Sa pira heeft bewust contact met mij gezocht. Ik niet met hem. Ik heb mets te maken met de mani pulatie van betrokken clubs. Het enige dat ik deed was wed strijden beïnvloeden." Het proces wordt de komende weken voortgezet in Berlijn. De aangeklaagden hangt een gevan genisstraf van maximaal tien jaar boven het hoofd. GPD Geen topduels in vierde ronde bekertoernooi DEN HAAG - De loting voor de vierde ronde van het Nederland se bekertoernooi heeft geen top- ploegen uit de eredivisie aan el kaar gekoppeld. De duels Groningen-Volendam, Eindhoven-Ajax. SC Heeren- veen-WV Venlo. AZ-NEC. MW-Willem II, PSV-FC Twen te, Roda JC-Feyenoord en Hel mond Sport-Jong Ajax zullen op 20, 21 en 22 december wor den afgewerkt. GPD Saint-Quentin i Esch-sur-Alzette proloog Straatsburg Beauvais Lisieux Obernai rustdag 10 juli Le Creusot Montceau-les-Mines Morzine Macon La Toussuire -| f Le Bourg d'Oisans L'AIpe d'Huez Montélimar Bordeaux iTarbes Macon Luchon Montceau-l.-Mines 56 Val d'Aran Ronde van Frankrijk 2006 DAG ETAPPE KM ■01/7 Straatsburg (Proloog) KI 02/7 Straatsburg - Straatsburg 183 KI 03/7 Obernai -Esch-sur-Alzette 223 H04/7 Esch-sur-Alzette - Valkenburg 216 U05/7 Hoei - St.-Quentin 215 Qi06/7 Beauvais -Caen 219 E07/7 Lisieux - Vitre 184 KI 08/7 St-Grégoire - Rennes 52 1 t/m 23 juli 2006 totaal: 3.639 km NEDERLAND Valkenburg H vertrek- en aankomst c Saint-Grégoire Saint-Meen- 7 vertrekplaats le-Grand aankomstplaats individuele tijdrit mm route verplaatsing Lorient il 09/7 St .-Méen-le-Grand - Lorient 10/7 R U S T D A G B11/7 Bordeaux -Dax EU 12/7 Cambo-les-Bains - Pau BQ13/7 Tarbes -Val d'Aran EB 14/7 Luchon - Carcassone |015/7 Béziers - Montélimar ra 16/7 Montélimar -Gap I 17/7 R II 8 T D A G ra HBS Gap - L'AIpe d'Huez ra 19/7 Le Bourg d'Oisans- La Toussuire IH 20/7 Si -J -d -Maunenne- Morzine Cambo-les-Bains iEl 21 n Morzine ra 22/7 Le Creusot ra 23/7 Antony anp - bron A S O an Cancellara zelfs een renner aangetrokken om ons sterker te maken. Het is de specialiteit van onze ploeg. Hij had van ons wel honderd kilometer lang mo gen zijn. maar nu krijgen we te horen dat hij er niet meer in zit." Dat het zwaartepunt op de laat ste week ligt, is ook al buitenge woon gunstig voor Jan Ullrich. „Hij haalt zijn grootste vorm meestal op de laatste dagen", gaf zijn geestelijke vader Rudi Pevenage toe. Maar de Belg ziet meer concurrenten dan Basso. „Popovic, Vinokoerov, Cunego." Bruyneel wil wel eens zien wat er in een ronde zonder Lance Armstrong gebeurt. „Die knech ten van Ullrich en Basso zijn het met gewend om de wedstrijd te controleren." In het Rabokamp liep ook een treurig gezicht rond. Michael Rasmussen, de beste klimmer van dit jaar, vond het maar een magere ronde. „Het duurt al heel lang voordat we bergen te zien krijgen en dan zijn het er nog te weinig ook", mopperde de Deense mug. Hij ziet zichzelf niet als een man voor het klasse ment. „Ik probeer een rit te win nen en ga voor de bergtrui. Mensjov wordt de kopman van de ploeg." De Tour de France heeft een to tale lengte van 3639 kilometer, negen vlakke etappes, twee rust dagen, vijf bergritten en met de proloog meegerekend 116 tijdrit- kilometers. Het dak van de Tour ligt op de Izoard met zijn 2360 meter. an onze sportredactie 1ARIJS - Stuart O'Grady Keft nieuw onderdak ge- ronden. De Australische rielrenner heeft een con- ract voor komend seizoen jtlekend bij het Deense rsc. le 32-jarige sprinter mam eerder tot overeen- Jemming met de Italiaan- si ploegleider Giancarlo ferretti, die een nieuwe ïoeg zou opzetten. De nd-ploegleider van Fassa kt oio bleek echter te zijn pgelicht door een nepspon- or O'Grady, die reed voor kïdis, zat daarop zonder s?rk. Ploegleider Bjarne iiis van CSC bood de win- aar van twee Touretappes itkomst. ANP/ SID Vorig jaar moesten Ivan Basso (links) en Jan Ullrich (rechts) nog genoegen nemen met de tweede en de derde plaats in de Tour de France. Nu Armstrong (midden) in 2006 niet meedoet, zijn de Deen en de Duitser de belangrijkste kandidaten voor de eindzege. foto Gero Breloer/EPA Frits Bakker [IJS - De kampioen van de [is uit het oog en uit het l Over Lance Armstrong met geen woord meer ge- ;op het podium waar giste- de Tour de France van 2006 i gepresenteerd. „Ze spre- liever over doping dan over pioenen", reageerde Johan meel. de ploegleider van de jivoudig winnaar, verbit- onthullingen over Arm- jj na zijn afscheid hebben jjëtze nog verergerd. „De rcazen zijn al lang blij dat gestopt is", zei Bruyneel in Palais des Congres in Parijs, jwas wel te verwachten dat gneen jaar later al vergeten Be wil ze maar één ding geven: Armstrong zou nooit joot zijn geweest zonder de r maar de Tour mondiaal ge- nooit zo groot zonder Arm was zowat alles wat er ge werd over het fenomeen, de weg heeft vrijgemaakt i andere grootheden. Ivan «en Jan Ullrich dragen vol- c jaar het volle gewicht van [our. die zonder zijn record- der een nieuwe episode in- Het wordt ook de laatste ie met Jean Marie Leblanc, de presentatie al overliet zijn opvolger, Christian Éomme. ping irniet voordat de oude baas eens ten strijde was getrok- tegen doping en de gehate meuwingen van de ProTour. ice Cler deed het namens de inisatie waaronder de Tour France valt. „Wij willen nog controles van de bond", Cler, die vooral pleitte voor Iroles buiten competitie en ivoor de Tour. „Met valsspe- willen we niets meer te ma ken hebben. Doping is de groot ste vijand van de Tour." De ProTour hoeft ook al niet op veel bijval uit Parijs te rekenen. Leblanc stelde bijna een ultima tum. „We moeten er voor het eind van dit jaar uitkomen." De Tour is alleen niet van plan af te wijken van zijn eigen regels. Ze ker niet met het toewijzen van de ploegen die erin mogen star ten. Het parkoers voor 2006 - dat te gen de klok in door Frankrijk trekt - volgt in grote trekken de route die eerder werd geschetst. Leblanc en zijn aanhang hebben de laatste weken nog wel wat bijgesteld. De Mont Ventoux is uiteindelijk weer geschrapt en de geplande ploegentijdrit omge zet in een individuele race tegen de klok. Het gevolg daarvan is dat de slottijdrit tussen Versail les en Parijs is vervallen. „Het heeft bloed, zweet en tranen ge kost", bekende Leblanc. De rondgang van het peloton be gint op zaterdag 1 juli in Straats burg en eindigt op zondag 23 juli op de Champs Elysées. De twee traditionele tijdritten zijn langer dan anders: de eerste, op de eerste zaterdag, over 52 kilo meter naar Rennes. De tweede, op de laatste zaterdag, net bo ven het Centraal Massief over 56 kilometer. Vanaf de start gaat het over Valkenburg, Hoei, Saint Quentin in de richting van Bretagne. Na die vlakke aan loop stappen de renners in het vliegtuig naar Bordeaux. De Py reneeën (twee etappes) zijn de eerste grote scherprechter en na twee tussenetappes wordt de Tour wellicht beslist in drie zwa re Alpenritten, met op zondag 16 juli de aankomst op l'Alpe d'Huez. Op hun totale route doemen voor de renners fameuze cols op, zoals de Tourmalet, de Peyre- sourde, de Col d'Izoard, l'Alpe d'Huez en de Galibier. Drie keer is de eindstreep op een top ge trokken: op Val d'Aran Pla-de-Beret, l'Alpe d'Huez en La Toussuire. Bjarne Riis (CSC) vond het meer een Tour voor Jan Ullrich dan voor zijn kopman Ivan Basso. „Voor ons konden er niet ge noeg zware cols in liggen, maar het zijn er zelfs minder dan an ders." Basso hield zijn eeuwige glimlach „Ik zal nog sterker in de tijdritten moeten zijn om de Tour te winnen." Specialiteit Riis betreurde het wegvallen van de ploegentijdrit. „We zijn er tot het laatst over in onzeker heid gehouden. Ik heb met Fabi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19