Exploiteer Zeeuws Meisje Iet oog schept zijn eigen beeld Bands spelen voor Cambodja De Schotse Huizen benut winterperiode voor herinrichting vrijdag 28 oktober 2005 jekenhuizen jatsen nieuw ort heup 5- Ziekenhuis Walcheren lissingen en Oosterschelde- ahuizen te Goes nemen aan een landelijk project ibjj een nieuw soort heup jl geplaatst. De zogenaam- ifsurfacing heupprothese' is dtr ingrijpend dan de gang- •lotale heupvervanging. jongere en actieve patiën te! ernstige heupslij tage is een uitkomst. Het nieuwe heup is met name geschikt patiënten waarbij het bot sdelijk sterk en kwalitatief s. Vlissingse ziekenhuis zijn £S twee resurfacing-heup- ities uitgevoerd. In het Oos- ieldeziekenhuis volgen de twee operaties in novem- In totaal twaalf ziekenhui- lemen deel aan dit landelij- mject. Een aantal operaties uitgevoerd met behulp computernavigatie. éeuwe heup biedt verschil- voordelen. Zo heeft de pa meer bewegingsvrijheid, de grote kop is de kans op kom schieten kleiner, ter- het bewegmgsbereik min of •hetzelfde is als dat van een ede heup. greep is botbesparend, om niet de hele heup kop afge- d wordt, maar alleen een njdenng van het aangetaste ikbeen aan de oppervlakte ïsvindt. Daarom geldt als waarde voor plaatsing van kpe heup dat het bot nog re- sterk moet zijn. Na plaat van de resurfacing-heup het mogelijk om later als- een gangbare heupprothese ie brengen. odelbeurs in s van Gent VAN GENT - Modeltrein scenery club Zeeuws-Vlaan- houdt zaterdag 5 novem- een ruilbeurs en open dag. evenement duurt van 10.00 15.00 uur in de grote zaal cultureel centrum de Speije las van Gent. Diverse stand- ders zijn aanwezig en ver- llende modelbanen kunnen den bezichtigd. door René Schrier Het provinciaal bestuur koestert de imagocampagne met het deur mat-motto 'Welkom in Zeeland'. Critici vragen zich waarom er geld in die cam pagne wordt gestoken. De voorstanders reageren met de verklaring dat het suc ces van de campagne moeilijk te meten En nu komt de toeristische sector met een eigen imagocampagne. Deze keer is het trefwoord Vrijheid. Het beeld van Zeeland moet een beeld van vrijheid zijn. Weidse polders, brede stranden, kortom vrijheid. Aan die campagne ligt natuurlijk een onderzoek ten grondslag. De Erasmus Universiteit is er bijge haald en wat tegenwoordig heet het Zeeuwse kenniscentrum toerisme. Dat heeft interessante uitkomsten opgele verd. Het was een onderzoek onder Ne derlanders, Duitsers en Vlamingen. De term 'kustgevoel zee en strand' valt nog al eens als de uitkomsten van het onder zoek op een rijtje worden gezet. Rust, ruimte en strand zijn de plaatjes die op Vrijheid de netvliezen staan. Op een goede twee de plaats staat de visserij, met Zeeuwse zeevruchten. De Nederlandse onder vraagden komen dan ook nog wel met de strijd tegen het water op de proppen. In het rapport wordt geconcludeerd dat Zeeland bij alle ondervraagde nationali teiten wordt beschouwd 'als een re laxed en ontspannen plek, enigszins op windend, maar vooral ook levendig en plezierig. Kortom, de buitenwereld vindt Zeeland niet saai en somber, maar ook niet uitgesproken opwindend, levendig en plezierig'. Wat een gedraai. Het lijkt wel alsof hier al meteen ieder een te vriend moet worden gehouden. Wie wil er nu naar zo'n oord. Enigszins opwindend, een ontspannen plek, niet uitgesproken levendig 'en plezierig. De beschrijving van het historisch museum klinkt spannender. Over geuren, kleu- Het strand blijkt niet het meest gewaardeerde aspect van Zeeland. ren en geluiden die horen bij Zeeland zijn de antwoorden weinig verrassend en in enkele gevallen leuk. Zo zijn er mensen die bij Zeeland denken aan de geur van lavendel en rozemarijn. Dat is een kleine minderheid en die is duide lijk de weg kwijt. Nagenoeg iedere on dervraagde spreekt in termen van zout, zilt, zeelucht, allemaal woorden met een Z net als Zeeland. Daar moet een re clamebureau toch iets mee kunnen. An dere vaak genoemde geuren zijn vis, (ge kookte) mosselen en zeewier. Een enke ling vindt dat bij Zeeland de geur van liefde hoort. Water Dan de geluiden. Weer weinig verrassin gen. Het water wint op alle fronten. Gol ven, de zee, de branding en op een heel keurige tweede plaats de meeuwen. En dan de kleuren. Eigenlijk, als je af gaat op de uitkomsten van het onder zoek, mag in geen enkele publicatie over Zeeland nog de kleur blauw en in mindere mate groen ontbreken. Blauw is voor 61 procent de kleur van Zee land, groen voor 16 procent, indigo voor 8 procent en geel 6 procent. In de enquête is ook gevraagd wat men het meest waardeert aan Zeeland. Op merkelijk: de stranden komen pas op de zesde plaats. Overigens komt het begrip vrijheid pas daarna. De meeste waarde ring is er voor de prachtige uitzichten, vervolgens de goede watersportmoge lijkheden, rust en ruimte, fiets- en wan delmogelijkheden, leuke stadjes en dorpjes en daarna pas de stranden. In het rapport wordt nog iets opmerke lijks geconstateerd. Met de items 'erg toeristisch' en 'oubollig' is men het iets meer eens als men al eens in Zeeland ge weest is. Dus de ervaring dat Zeeland erg toeristisch en oubollig is, wordt ver sterkt in de geesten van mensen die al eens in deze provincie zijn geweest. Dat is niet best. Het wordt tijd om eens een echte frisse wind te laten waaien. Exploiteer het Zeeuwse meisje. Al twee achtereenvol gende jaren komt officieel de mooiste foto Ruben Oreel meid van Nederland uit Zeeland. En de term Zeeuws Meisje is al een begrip in het land Zij is de beste en mooiste recla me die Zeeland zich wensen kan. Maak er een wedstrijd van; wie wordt de am bassadrice van Zeeland? In die wed strijd kunnen allerlei Zeeuwse kenmer ken terugkomen. Verkoop het idee aan een commerciële omroep, die zitten na die bevalling in het Big Brother huis te springen om nieuwe ideeën. Wat mag er dus niet ontbreken in alle advertenties, alle Zeeuwse logo's en beeldmerken, alle reclamespotjes op te levisie? Inderdaad een mooie Zeeuwse meid, een beetje spannend gekleed om van dat oubollige beeld af te komen. Zet een meeuw die flink tekeer gaat op haar schouder en dan mag dat best in een setting van strand en zee. Laat haar maar eens wat opwindende dingen doen in al die leuke stadjes en dorpjes Misschien is ze wel een groupie van Blof. En laat haar maar eens in een mos- selpan vliegen, als die toeristen dat wil len. Is dat nu zo moeilijk. Geen nieuwe tips over Heijboer TERNEUZEN - De herhaling van de televisieuitzending van het programma Opsporing Verzocht heeft geen nieu we tips opgeleverd over de vermissing van oud-Bressiaan- der John Heijboer. Na de eerste uitzending belden zes mensen met tips naar de politie. Woordvoerder J. Steen- meijer van de politie in Oosterhout kan in het belang van het onderzoek met zeggen of er door de uitzendingen nieu we, bruikbare informatie voor handen is gekomen. Heij boer werd op dinsdag 23 augustus voor het laatst gezien in zijn woonplaats Oosterhout. Tot mei van dit jaar woon de hij in Westdorpe. Tot maart had hij een huis in Terneu- zen. Heijboer, geen onbekende van de politie, meldde in juni dat hij bang was te worden geliquideerd. Dag van de rechten van de patiënt GOES - Zeeuwse bezoekers van de ziekenhuizen, huisart senpraktijken en -posten en vestigingen van geestelijke gezondheidszorgcentrum Emergis vinden dinsdag 1 no vember vragenstellers van Het Klaverblad op hun pad. Zij houden die dag een enquete over de Wet Geneeskundi ge Behandel Overeenkomst, de WGBO. Die is tien jaar geleden ingesteld om de positie van de pa tiënt te versterken. De wet beschrijft de rechten en plich ten van artsen en patiënten. In een landelijke campagne willen patiëntverenigingen nagaan hoe bekend de wet in middels is. Bij huisartspraktijken, poliklinieken en ge zondheidscentra worden wachtkamerposters en folders 'Tips voor gesprekken met een arts' verspreid. De over- heid-website ioww.kiesbeter.nl heeft vanaf die dag een hoofdstuk Patiëntenbelangen dat ingaat op de rechten van een patiënt. Opbrengst musical naar Pakistan TERNEUZEN - De opbrengst van zo'n vijfhonderd over gebleven toegangskaarten voor de musical Over-Leven in het Scheldetheater in Terneuzen gaat naar de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan. Dat zijn het bestuur van muziektheatergezelschap GOV en de directie van het Scheldetheater overeengekomen. De voorstelling begint vanavond om acht uur. De kaarten zijn te koop voor 5 euro per stuk, maar er mag ook meer voor worden betaald. De opbrengst wordt gestort op giro 800800 van de samenwerkende hulporganisaties. Het ini tiatief in Terneuzen is ontstaan naar aanleiding van de te- levisieactie voor Pakistan. Protest tegen afsluiten telefoon SLUIS - De raadsfractie van WD-Gemeentebelangen in Sluis keurt het afsluiten van de vaste telefoonlijn van een aantal sporthallen af. Het college van B en W heeft hiertoe besloten om de ex ploitatiekosten te drukken. WD-Gemeentebelangen vindt dit onverantwoord. „U mag er niet van uitgaan dat er te allen tijde een mobiele telefoon beschikbaar is in ge val van ernstige valpartijen of ongevallen", schrijft de fractie aan B en W. WD-Gemeentebelangen vraagt burgemeester en wethou ders contact op te nemen met alle betrokken partijen, ver enigingen en clubs. De telefoonafsluiting mag volgens de liberalen alleen worden voortgezet als de gebruikers van de sporthallen daar geen bezwaar tegen hebben. lunst [Rolf Bosboom ES - Het bekijken van het van de Duitse kunstenaar llgang Ellenrieder is vooral even ontluisterend als leer lesje in waarnemen. Met voornaamste bevinding: ver in1 je ogen niet. Het huidige ktijklokaal is Galerie Van iBerge in Goes. nrieder is iemand die heel bachtelijk werkt. Hij maakt [oorbeeld zijn eigen pigmen- voor zijn schilderijen, wat voor een karakteristiek ugebruik, waarbij groen, ro- paars en lichtblauw over- De schilderijen ogen in se instantie helder en eendui- maar wie langer kijkt, geleidelijk toch in verwar- Neem een schilderij als écht. Dominant in beeld iets groens, wat nog het st wegheeft van een kool, Iverlakkingen die doen den- aan courgette en venkel, groene geheel staat in een itmatig ogende omgeving, istrakke lijnen en kaders die schermen aandoen, zonder liet beeld erop duidelijk is. óat daar bovenin, is dat een raam. of toch iets anders? ander voorbeeld is Pool. De fker iet in eerste instantie strak vormgegeven bunga- met daarnaast een recht te constructie die inder- aan een zwembad doet den- Wie het lijnenspel volgt, ldat de wetten van het per- tf steeds worden gene- En wat aanvankelijk een leek. doet bij nader inzien de helderblauwe kleur ook denken aan een zwembad, dit soort bevindingen kan- it beeld voortdurend. Seder dwingt de kijker al zijn visuele vooroordelen het licht te houden. Waar- ttdt het bovenste deel van hilderij altijd als vanzelf- ®d als luchtpartij opge- twijl het ook heel wat an- Oberlicht van Wolfgang Ellenrieder. ders zou kunnen zijn? Het is een voortdurend groeiend besef en inzicht, zoals de groene, organi sche elementen op de schilde rijen in hun kunstmatige omge ving ook onophoudelijk lijken voor te woekeren In het andere deel van de ten toonstellingsruimte toont Ellen- ik Vlaminck in De Drukkerij •DELBURG - De Vlaamse schrijver en theatermaker Erik Vla- Ais vanmiddag te gast in De Drukkerij in Middelburg, inck voltooide recent met de publicatie van Het schismatieke iji'en een zesdelige romancyclus over zijn familie. Het eerste rvan verscheen in 1992. In De Drukkerij speelt hij vandaag 16.30 uur een 'hilarische monoloog' en leest hij een 'bijtend. i)nend stuk', beide uit Het schismatieke schrijven. Ook speelt Kt Vlaminck een verkorte versie van Anastasia, de proloog van klus. rieder lambdaprints, die hetzelf de effect teweegbrengen als de schilderijen. Het lijken haar scherpe foto's van haast idylli sche landschappen. Te mooi om waar te zijn, merkt degene die wat langer de tijd neemt. De aanwezige planten zouden in de natuur nooit samen kunnen wor den gezien, de verhouding tus sen de uiteenlopende onderde len van het beeld is vaak com pleet scheef en de achtergrond is doorgaans net zo scherp als wat vooraan is te zien, zodat de dieptewerking gaat wringen. Desondanks schept het oog, ge traind om te interpreteren, tel kens zijn eigen beeld. Elke print is onderdeel van een serie, waarvan de verschillende exemplaren telkens subtiel ver foto Willem Mieras schillen. Van alle werken hangt een exemplaar in de kamers van het luxe hotel dat in Beieren is verrezen op de plaats van Hitier ooit zijn 'Adelaarsnest' had. De bergen die hij vanachter het enorme raam daar kon zien, keert ook telkens terug op de prints van Ellenrieder. Hitier probeerde het uitzicht te vervolmaken door storende ele menten te laten weghalen en te zorgen voor een eigen invulling. Ellenrieder doet in feite hetzelf de, maar wel op volstrekt eigen zinnige, kritische wijze. Expositie: 'Homezone', schilde rijen en fotowerk van Wolfgang El lenrieder, t/m 19 november in Gale rie Van den Berge, Westwal 45. Goes. Geopend: do.-za., 12-17 uur en op afspraak (0113-250499). door Rolf Bosboom VEERE - Museum De Schotse Huizen in Veere wacht de ko mende maanden een herinrich ting. Na zondag, de laatste ope ningsdag van het jaar, gaan de medewerkers aan de slag om het vernieuwde museum bij de her opening op 1 april 2006 gereed te hebben. Het is de bedoeling op de bega ne grond zowel de voor- als de achterkamer te vernieuwen. Ze worden stijlkamers, waarbij in de voorkamer het leven van een - waarschijnlijk Schotse - koop man centraal staat. De achterkamer wordt het ver trek rondom Alma Oakes (1899-1987), de laatste particu liere eigenaar van De Schotse Huizen. Zij schonk het pand aan de Staat der Nederlanden op voorwaarde dat het een mu- seum zou worden. „We willen zo authentiek mogelijk weerge ven zoals zij er heeft gewoond", zegt Andrea Havermans van het museum. „Er kwamen ook veel kunstenaars op bezoek en zij heeft haar kunstverzameling na gelaten. Dat betekent dat we stukken uit de collectie steeds kunnen wisselen." Beide kamers worden groten deels ingericht met wat het mu seum in zijn bezit heeft. Daar naast komt een deel uit het de pot van het ICN, het Instituut Collectie Nederland. Op zolder komt een uitbeelding van het huiselijke leven op Wal cheren in het begin van de twin tigste eeuw. „Dat doen we in nauwe samenhang met de kle derdrachten die we hebben", zegt Havermans. „We willen de situatie zo precies mogelijk weergeven zoals die destijds werkelijk was. In dat verband zijn we nog dringend op zoek naar een bedsteebeschot. We doen daarom een oproep aan mensen die er nog een hebben en ervan af zouden willen." Voor 2006 staan in elk geval twee grote kunsttentoonstellin gen op het programma van De Schotse huizen. Vanaf 1 april tot en met 18 juni is er een oeuvre-expositie van Agnes van Gelder, die volgend jaar 65 wordt, samen met Leen Quist. Een kleine week later volgt een overzichtstentoonstelling van Wim Vaarzon Morel jr., die in 2006 zijn 75e verjaardag viert, 10.000e bezoeker Het museum ontving gistermid dag zijn 10.000e bezoeker van dit seizoen. Daarmee wordt het recordjaar 2003 geëvenaard. In 2004 zat De Schotse Huizen op bijna 8000 belangstellenden. Het hoge bezoekersaantal van dit jaar wordt vooral toegeschre ven aan de overzichtstentoon stelling van het werk van schil der Dirk Jan Koets (1895-1956), die nog tot en met komende zon dag is te bezoeken. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Organisator Sjaak Schuit uit Middelburg is zelf inmiddels vier keer in Cam bodja geweest om met eigen ogen te zien wat het Don Bosco Kinderfonds daar doet. „Er wordt heel goed werk verricht, maar daar is ook heel veel geld voor nodig." Daarom wordt zondag in het Ar senaaltheater in Vlissingen, net als vorig jaar, het benefietfesti val Pop voor Cambodja gehou den, met vier acts op het po dium. In 2004 zette Maria van der Kolk uit Bergen op Zoom het evenement, dat toen ruim 5000 euro opleverde, groten deels in haar eentje op. Dit jaar schoot Schuit te hulp, al is het organiserende comité daarmee nog te klein, zegt hij. ..Het is zó veel werk om iets dergelijks voor elkaar te krijgen." De opbrengst van het festival gaat naar het Zeeuwse Don Bos co Kinderfonds, dat hulp biedt aan kinderen in de sloppenwij ken van de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh. Veel kinderen zijn besmet met hiv en hebben hun oudei's aan aids verloren. Don Bosco zorgt ervoor dat de kinderen aidsrem- mers krijgen. Momenteel wor den ongeveer 300 kinderen ge steund. Het festival wordt aan het eind van de middag geopend door de nieuwe band Commercial Dis tortion, een Walchers-Beveland- se combinatie. De groep bestaat uit Theo Szarafinski (bas) en Dirk Schuit (drums), die allebei eerder in NoCode hebben geze ten, Frank Meeusen (gitaar) en zangeres Jamie Scheepers. Pop voor Cambodja wordt hun eer ste gezamenlijke optreden. Daarna is het de beurt aan Scwar, die met haar Nederlands talige rock driftig aan de weg Danny Vera treedt zondag op tijdens het festival Pop voor Cambod ja. foto Lex de Meester timmert. Eerder dit jaar won het eveneens Walchers-Beve- landse zestal de landelijke talen tenjacht Stagemasters. De bezet ting is: Angelo de Rijke (gitaar, zang), Roman Huijbreghs (gi taar, zang), Werner van de Vel de (percussie), Sander Elder- kamp (drums), Justin Picard (bas) en Rob de Winter (toetsen, zang). Flavour, de derde band op het programma, komt uit Goes en speelt sinds 2000 poprock. De groep wordt gevormd door Erik Voerman (zang), Jacco Have naar (gitaar), Onno Sinke (bas, zang) en Ingmar Berman (drums). Danny Vera Hoofdact 's avonds is de Middel burgse singer-songwriter Dan ny Vera, van wie eerder dit jaar de goed ontvangen cd Hold on a while verscheen. Tijdens het festival wordt ook de film Kinderen van de Killing Fields vertoond, die in opdracht van Stichting Sawasdee is ge maakt en enkele weken geleden in première ging. De film geeft een beeld van de omstandighe den waarin de kinderen in Cam bodja leven en van de hulp die Don Bosco verleent. Festival: Pop voor Cambodja, zon dag 30 oktober, 17-22 uur, in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Programma. Commercial Distor tion (17.00 uur), Scwar (18.15 uur), Flavour (19.30 uur) en Danny Vera (21.00 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17