arantie veilig buitendijks wonen zc Tanker loopt vast bij Vlissingen Boeren krijgen toch geld voor natuurbeheer 15 Veerman blijft bij lager bedrag voor kokkelsector aatssecretaris volgt advies voor extra zandopspuiting bij Cadzand en Vlissingen Treurmolen in Rilland GroenLinks pleit voor bijdrage beleving open ruimte Boetes voor lozen olie VOLVO vrijdag 28 oktober 2005 Ernst Jan Rozendaal HAAG - Minister Veer- (CDA, landbouw, natuur jedselkwaliteit) houdt voet Ad;, Hij wil de stopzetting ^mechanische kokkelvisse- de Waddenzee met niet dan 71 miljoen euro com- ,rcn. Een Kamermeerder- Inil dat hij ten minste 94,5 euro uitkeert. CDA, WD, LPF en SGP vragen Veerman het advies te volgen van de door hemzelf ingestelde onafhankelijke commissie scha- debepaling kokkelsector. De minister denkt echter dat hij een juridisch sterker verhaal heeft dan deze commissie Mal- jers. Hij heeft berekend dat de sector, als de kokkelvisserij be gin dit jaar niet was verboden, in 2005 een kwart minder in komsten zou hebben als gevolg van rechtspraak. Door daar nog eens het onderne mersrisico van af te trekken, komt hij op een vergoeding van ongeveer 71 miljoen euro. In het debat over de landbouwbegro ting zei Veerman gisteren dat zijn berekening juridisch is vol te houden en die van de commis sie Maljers niet. WD-Kamerlid Snijder-Hazel- hoff vond het maar een 'vaag verhaal'. CDA'er Atsma begreep niet waarom Veerman niet het ad vies overneemt van de commis sie die hij zelf heeft ingesteld en waarin de overheid ook was ver tegenwoordigd. Met Snijder diende hij een mo tie in dat Veerman het bedrag moet uitkeren dat de commissie heeft voorgesteld. Door steun van LPF en SGP krijgt die motie dinsdag vrijwel zeker een meerderheid, maar Veerman zal hem in ieder geval tijdelijk naast zich neerleggen, omdat de Tweede Kamer nog een apart overleg zal wijden aan de uitkoop van de kokkelsector. Kamerlid Van Velzen van de So cialistische Partij vond het indie nen van de motie dan ook voor barig. ErnstJan Rozendaal HAAG De veiligheid van »rs in de buitendijkse en van Vlissingen en id is voldoende. Door landopspuitingen garan- staatssecretaris Schultz Haegen (VVD, verkeer en 5laat) bovendien dat het beschermingsniveau jchteruitgaat, ook niet bij aekomstige stijging van de Kei. ttz besloot gisteren direct (ivies over te nemen dat zij «overhandigd van de com- bescherming en ont- riing van buitendijks ge in kustplaatsen, onder lei van de Noord-Hollandse puteerde P. Poelmann. In danrl voldoen dertien Ki met aaneengesloten be- r,ng met aan de veilig- aorm voor overstromin- omdat zij buitendijks lig- siand betreft het de Boule- iin Vlissingen en de kustbe- in Cadzand. De kans jade door overstroming is groter dan één keer in de iuizend jaar - de Zeeuwse wen nch is dat geen bezwaar, Schultz. „Het gaat vaak situaties die al eeuwen be- Maar door zeespiegelstij- en klimaatverandering kan veiligheid achteruit gaan. dat te voorkomen heeft iltz, op advies van de com- Poelmann, besloten het ïgebeschermingsniveau pre cies te berekenen en voor deze gebieden voortaan te garande ren. Dat kan door extra zandsupple- ties. „Een effectieve en robuuste maatregel", aldus Schultz. Nu geeft het Rijk jaarlijks 40 mil joen euro uit aan zandopspuitin- gen. Door de extra maatregelen komt daar naar verwachting 4 miljoen bovenop. Handhaving van de huidige bescherming biedt zekerheid aan de huidige bewoners. Daarbij komt dat de buitendijkse gebieden niet lan ger op slot zitten voor nieuwe ontwikkelingen. In navolging van de commissie Poelmann gaf Schultz wel aan dat gemeenten, provincies of projectontwik kelaars die op deze plekken meer bescherming willen dat voor eigen rekening moeten ne men. PvdA-gedeputeerde M. Kramer (waterkeringen) denkt dat de gemeenten Vlissingen en Sluis goed met de nieuwe bepalingen uit de voeten kunnen. „Als we nieuwe bebouwing accepteren die niet voldoet aan de norm van één op vierduizend, kennen we nu de spelregels." In Vlis singen is dat volgens hem niet aan de orde, in Cadzand wel. Kramer wijst erop dat de com missie Poelmann nog geen oplos sing biedt voor het Sloegebied of de buitendijkse bebouwing bij Terneuzen, waar ook de be- Zierikzeese wint prijs schermingsnorm niet wordt ge haald. In december komt Schultz niet alleen met een nieu we beleidslijn voor de kust, waarin het advies van de com missie Poelmann is verwerkt, maar ook met een beleidslijn Ruimte voor de Rivier. Volgens haar komen die situaties daarin aan bod. ZIERIKZEE - Samira van der Wielen uit Zierikzee heeft een internationale prijs voor toerisme en recreatie gewon nen. De prijs is uitgeschreven door de European Associa tion of Hotel and Tourism Schools. De negentienjarige Sa mira volgt de opleiding toerisme op het Zoomvlietcollege in Bergen op Zoom. Ze moest, samen met twee medestu denten uit Turkije, een project voorbereiden voor het vak animatie waarmee ze uiteindelijk als eerste eindigde. Jurisch Loket Zeeland geopend MIDDELBURG - Problemen oplossen voordat ze escale ren. Dat is de insteek van het Juridisch Loket in Middel burg dat gisteren officieel is geopend. Het Juridisch Lo ket aan de Rotterdamsekaai neemt de taken over van de bureaus voor rechtshulp. Die richtten zich in het verleden soms ook op advocatenwerk Dat laatste doen de mede werkers van het Juridisch Loket niet. Zij adviseren bur gers op allerlei rechtsgebieden, zoals arbeids-, huur-, con sumenten- en belastingrecht. Eventueel worden mensen doorverwezen naar een advocaat of een bemiddelaar (me diator). Ervaringen uit andere regio's wijzen uit dat het Juridisch Loket in tachtig procent van de gevallen het probleem zelf kan oplossen, zegt regiomanager R. Son- neveld. In principe moet het Juridisch Loket voor ieder een binnen een uur te bereiken zijn. Omdat de afstand voor Zeeuws-Vlaanderen te groot is. houden de juristen van het kantoor een paar keer per week spreekuur in Ter- neuzen. Dat is voorlopig een experiment. Afspraken kun nen telefonisch worden gemaakt 0900-8020. Werkstraf voor bezit vuurwerk MIDDELBURG - De economische politierechter R. La- meijer heeft gisteren in Middelburg een 36-jarige inwo ner van Hulst voor het bezit van illegaal vuurwerk veroor deeld tot 36 uur werkstraf. De Hulstenaar gaf toe zich er van bewust te zijn geweest dat het vuurwerk, dat hij in België had gekocht, in Nederland verboden was. Toen hij bij de Belgische verkoper zag dat het vuurwerk met witte labels bestemd was voor Nederlanders wist hij niet beter of dit vuurwerk was toegestaan. Bi] de man werd 29 de cember vorig jaar in Hulst zeventien kilo vuurwerk aange troffen: vier flowerbeds, negen vuurpijlen en vier Romein se kaarsen. Fietspad Zeelandbrug weer vrij ZIERIKZEE - Het fietspad op de Zeelandbrug is weer vrij. Gisternacht is de gestrande trekker die het fietspad blokkeerde met een kraan op de rijbaan gezet. Voor deze operatie is de brug enige uren afgesloten geweest. Het fietspad was sinds dinsdagavond zeven uur gestremd. Toen is een vijftigjarige trekkerchauffeur uit het Brabant se Berlicum met zijn trekker over het fietspad van de Zee landbrug gereden. Hij was op weg naar Veere voor een klus. Halverwege ging het echter mis. De man kwam klem te zitten bij een stellage over het fietspad die gebruikt wordt voor onderhoudswerk. Omdat de ma noeuvreerruimte voor de trekkerchauffeur beperkt was tot enige centimers kon de man geen kant meer uit. De fietsers en brommers zijn met pendelbusjes over de brug vervoerd. Zodra de trekker op de rijbaan stond heeft de man zijn weg naar Veere vervolgd. nden vrezen s banenverlies »r verlaging suikerprijs ES - Verlaging van de gega- Ittrde suikerprijs in de Eu- Unie kan Zeeland 2500 kosten. Dat hebben de tonden FNV Bondgenoten, Bedrijven bond en de belan- irganisatie voor bedrijven Ie agrarische sector Cumela jferd. meeste banen gaan verloren Ét veel boeren die nu sui- lieten telen het hoofd niet ïr boven water kunnen hou- Dat betekent - medewer- op de agrarische bedrijven geteld - 1500 banen. Bij iwse loonbedrijven zullen banen worden geschrapt, èls bij transporteurs. Leve- :ers van kunstmest en ge- beschermingsmiddelen en tractie- en mechanisatiebe- ifn zullen hun werkgelegen- met respectievelijk 150 en tonen zien dalen, fer is aangenomen dat dui- I boerenbedrijven in Zee- i de dupe kunnen worden de hervorming van de sui- sarkt. t'jropese Commissie wil de -voor suikerbieten, het laat- indbouwproduct waarvan njs wordt gereguleerd, met Jxent verlagen om zo de Eu- markt open te stellen ■Suikerproducenten uit ont- fclmgslanden. sten hebben tot dusver 'uitgehaald. Met de campag- Soud Suiker in Nederland &rt de sector de politiek te *n voor haar standpunt dat hervorming van de suiker- faordening ook kan zonder Nederlandse producenten •'•eten en suiker in gevaar te |en Landelijk zijn 15.000 dsplaatsen in het geding. )or ontbreken rtificaat schip DO euro boete DELBURG - De economi- politierechter R. Lameijer gisteren in Middelburg besse B.V. uit Overslag 2000 'boete opgelegd, sn controle 7 juli vorig jaar kanaal van Gent naar Ter- tol bleek dat er aan boord 'bet motortankschip geen -icaat van goedkeuring was tbet vervoer van gevaarlijke bi Twee sleepboten trekken de tanker los. foto Lex de Meester door Maurits Sep VLISSINGEN - Een tanker met gevaarlijke stoffen is gisteroch tend vastgelopen voor de boule vard van Vlissingen. Volgens het Schelde Coördinatie Cen trum (SCC) leverde dat geen ge vaar op voor de omgeving. Het schip is door twee sleepboten losgetrokken en daarna op eigen kracht verder gevaren. De Philipp Essberger, die onder de vlag van Madeira vaart, was op weg naar Dow in Terneuzen. Het schip vervoerde 4200 ton licht ontvlambare en bijtende vloeistoffen. De tanker heeft een maximale capaciteit van 5738 ton. Toen het schip even na negen uur in de ochtend voorbij de Nol le bij Vlissingen voer, viel door een storing de hoofdmotor uit. Daardoor werd het stuurloos en liep aan de grond. Omdat er geen lekkages waren ontstaan en het schip de andere schepen niet hinderde, was volgens een hoofdverkeersleider van het SCC geen sprake van een gevaar lijke situatie. Na een half uur deed de motor het weer. Omdat het opkomend tij was, bestond de kans dat de Philipp Essberger zelf los zou kunnen komen. Uiteindelijk zijn toch twee sleepboten inge zet om het schip vlot te trekken. Het SCC wilde dat de tanker ruim voor hoog water (om 11.11 uur) weg zou zijn om te voorko men dat het bij afgaand tij nog vast zou zitten. Om kwart over tien was de Phi lipp Essberger los. Het schip is vervolgens op eigen kracht naar de ankerplaats voor kleine tan kers (tot honderd meter) geva ren, nabij de buitenhaven. De tanker valt met 99,99 meter pre cies binnen die klasse. Het schip mocht niet meteen door naar Terneuzen omdat de waterpolitie nog aan boord moest zijn voor onderzoek. Dat heeft plaatsgevonden op de an kerplaats. Het onderzoek heeft de lezing van de kapitein en het SCC bevestigd. RILLAND - Als een treurwilg staat een windturbine in het landschap bij Rilland. Waarschijnlijk is door een onbalans de kop van de molen gistermiddag gaan slingeren waardoor de twintig meter lange wieken tegen de mast zijn geslagen. foto Henk Copier ANP door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Veerman trekt de komende zes jaar dertig miljoen euro uit voor agrarisch natuurbeheer. Onder druk van de Tweede Kamer komt hij te rug op zijn voornemen deze subsidie stop te zetten. De Zeeuwse campagne om meer boeren bij natuurbeheer te betrekken, dreigde te worden gedwarsboomd door Veermans voornemen dit niet langer te subsidiëren. In Zeeland hebben tweehonderd boeren belangstelling om mee te doen aan een re geling waarbij ze subsidie krijgen voor natuurbeheer. De Kamer kwam hen, en hun collega's in andere provincies, gisteren te hulp. Veerman gaf gehoor aan de eis van CDA en WD om de komende zes jaar dertig miljoen euro beschikbaar te stellen voor agrarisch natuurbeheer. Hij wil daar voor geld dat bestemd is voor de aanleg van de ecologische hoofdstructuur (EHS) eerder beschikbaar stellen. Bij voorkeur moet het geld ook worden toegekend aan agrariërs wier bedrijf ligt in deze aaneen gesloten natuurzone. maar Veerman gaf aan dat ook gewekte verwachtingen bij boeren buiten de EHS moeten worden in gelost. ..Wat beloofd is, is beloofd Het PvdA-Kamerlid Kruijsen was bang dat Veerman door het geld naar voren te halen over zes jaar met een probleem zit. Moet hij dan ineens nee verkopen aan de boeren die zich hebben ingezet voor agra risch natuurbeheer? Veerman gaf aan dat hij wil controleren hoe het natuurbeheer wordt uitgevoerd Gebeurt dat naar te vredenheid. dan moeten boeren na zes jaar de mogelijkheid hebben ei-mee door te gaan. Het Rijk moet dan dus zorgen dat daar geld voor is. door Ben Jansen MIDDELBURG - De Statenfrac tie van GroenLinks wil af van de toeristenbelasting. Daarvoor in de plaats kan een bijdrage voor de beleving van de open ruimte komen. Die hoeft niet al leen te worden opgebracht door toeristen die in Zeeland over nachten, maar ook door dagre creanten en inwoners van Zee land die 'van het product omge ving genieten'. GroenLinks doet deze suggestie in haar landbouwnota, waarvan MIDDELBURG - Scheldt Bun kering And Trading (SBT) uit Rotterdam is gisteren in Middel burg voor het lozen van stook olie in de zijkanalen van Terneu zen veroordeeld tot 4300 euro boete, waarvan 1500 euro voor waardelijk. Een 40-jarige schipper uit As senede kreeg 650 euro boete, waarvan 250 euro voorwaarde lijk. Aan twee gedupeerden moe ten de verdachten 772 euro scha devergoeding betalen. De schipper werkte voor SBT toen het 11 september vorig jaar fout ging bij het overpompen van de olie. Door de overdruk op de leiding was een afsluiter opengegaan, waardoor er olie in het oppervlaktewater van het Zijkanaal A terechtkwam. Op dat moment zat de verdachte al thuis. „Ik ben naar huis gegaan. Tja. mensen maken foutjes", zei hij. Voor de olielozingen in het Zijkanaal B 29 oktober vorig jaar en in het Zijkanaal A 15 ja nuari dit jaar was volgens de of ficier van justitie SBT verant woordelijk. Raadsvrouw J. Cab- boort trad namens SBT op. Zij pleitte voor vrijspraak, omdat ze meende dat het bedrijf de zorgplicht niet had geschonden. „Voor het morsen is de schipper verantwoordelijk. was het ver weer van de strafpleitster. Poli tierechter R. Lameijer vond dat de werkzaamheden onder de ver antwoordelijkheid van de SBT vielen. burgemeester J. Schouwenaar van Middelburg gisteren het eer ste exemplaar ontving. De nota is opgesteld omdat de fractie het niet eens is met de breder in de Staten van Zeeland levende opvatting dat het so ciaal-economisch beleid op twee sporen moet zijn gericht: industrie- en zeehavenontwikke ling en de benutting van het groen-blauwe karakter van Zee landactiviteiten. GroenLinks vindt dat een keus moet worden gemaakt en wel voor de groen blauwe ontwikkeling. Een van de uitgangspunten in de landbouwnota van Groen Links is de versterking van de band tussen platteland en stad en zo tussen de producent en de consument van voedsel. Daar mee wordt bereikt dat Zeeuwse boeren hun producten regel recht afzetten en minder afhan kelijk worden van de wereld markt en dat biedt weer kansen aan boeren in ontwikkelingslan den. De fractie wil proeven ne men met wat ze de vermarkting van collectieve producten noemt. Daarbij wordt gedacht aan natuureducatie, cultuurbele ving, fiets- en wandelknooppun ten. waarvoor gps-systemen en digitale informatie worden inge zet Individuele bedrijven op het platteland fungeren dan als steun- en uitleenpunt voor dit materiaal. Volgens fractievoor zitter M. Wiersma heeft Groen Links nadrukkelijk getracht te voorkomen dat in de landbouw nota platgetreden paden wor den bewandeld. „Dat een mini- camping voor een deel van de boeren in Zeeland zinvol kan zijn. is zo langzamerhand wel bekend. U rijdt VOLVO Wij doen de rest. CAICAPPENDIJK Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen I NO SMOKING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15