Raadsvragen over kosten voor veiligheid PZC Toneel schudt mensen wakker Terneuzen doet geen voorstel voor locaties ontpoldering Voorlopig geen brug over de vest in Hulst Een streling voor het oog... 0 Hulst wil niet meer betalen na invoering samenwerking zeefdruk cadeau! bij Varilux Optometrist Piessens VARILUX Word donateur Bel 070 - 3421777 www.novib.nl E GROOT IS JOUW WERELD n(o)vib donderdag 27 oktober 2005 door Sheila van Doorsselaer HULST - Het dagelijks bestuur van Hulst wil na de vorming van de gemeenschappelijke rege ling Veiligheidsregio Zeeland niet méér geld uitgeven voor de veiligheid van Hulst dan nu het geval is. De fracties in de ge meenten vragen zich af of dit wel haalbaar is. Al een aantal jaar wordt in Zee land gesproken over een krach tenbundeling op het gebied van veiligheid. De brandweer, ge neeskundige hulpverlening, ram penbestrijding en de gemeenten zullen dan nauw samenwerken. Nederland wordt verdeeld in 25 veiligheidsregio's. De vorming van deze regio's is verplicht, maar de invulling ervan mogen de regio's afzonderlijk bepalen. De gemeente Hulst wil niet meer geld uitgeven voor het waarborgen van de veiligheid dan nu het geval is. Hulst is wel afhankelijk van de rijksbijdrage. Welk bedrag de veiligheidsregio Zeeland zal ont vangen is nu nog niet duidelijk. Dat is afhankelijk van het reken model. Na Rotterdam-Rijn mond komt Zeeland in landelij ke onderzoeken naar voren als regio met de grootste risico's. De fracties in de gemeente wil len dan ook dat de rijksbijdrage evenredig is aan het risico dat de provincie loopt. Een ander rekenmodel is een rijksbijdrage naar rato van het aantal inwoners. Maar omdat Zeeland een dunbevolkt gebied is, zou de bijdrage te laag kun nen uitvallen, met alle finan ciële risico's van dien. Welk rekenmodel wordt ge bruikt, is afhankelijk van de uit komst van een politieke discus sie die in Den Haag wordt ge voerd. WD-fractievoorzitter in Hulst, L. Reyns, wil dat het college richting Den Haag actie onder neemt om de politiek te doen in zien dat een bijdrage aan de hand van de risico's de beste is. De overige fracties steunden Reyns' pleidooi. „Zeeland loopt dezelfde risico's als Rotterdam, maar wij krijgen straks minder geld om ons te be veiligen", zei R. Bertram van Progressief Hulst gisteravond in de commissievergadering. Vergadering Vier Ambachten HULST - De Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten houdt dinsdag 8 november in het Hof van Vlaanderen in Hulst een extra algemene leden vergadering. De vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda staan een voorstel om de statuten te wijzi gen en bespreking van het Pro ject Onder de Toren. Ook moe ten nieuwe bestuursleden geko zen worden. W. Bauwens en E. van Hoecke treden af en zijn niet herkiesbaar. Kandidaten kunnen tot voor de vergadering bij de secretaris schriftelijk wor den voorgedragen. Na de rond vraag verzorgt M. de Koning van ArcheoMedia een lezing. Burgemeester J.F. Mulder gaat er vanuit dat deelname in de vei ligheidsregio Hulst niet meer gaat kosten dan op dit moment. PvdA' er R. van Domburg vroeg Mulder of hij durfde te garande ren dat eventuele meerkosten door 'derden' gedekt zullen wor den. Mulder garandeerde niks: „Wij zetten in op dezelfde begro ting als nu." Fractievoorzitter W. Broekho ven van Groot Hontenisse vroeg zich af of Hulst nog kan terug krabbelen uit de veiligheidsre gio als blijkt dat er toch meer kosten mee gemoeid zijn. Alle fracties vonden dat vei ligheid best geld mag kosten, maar dat de kosten beheersbaar moeten blijven en niet afgewen teld worden op de gemeente, en dus de burgers. „We kunnen een euro immers maar één keer uit geven", zei CDA'er A. Sponse- lee. Alle fracties ondersteunden uit eindelijk de invulling van de vei ligheidsregio Zeeland zoals het dagelijks bestuur van Hulst die voorstaat. door Harold de Puysseleijr HULST - Vrijwel alle fracties in de gemeenteraad van Hulst kun nen zich erin vinden dat het geld dat gereserveerd was voor de aanleg van een brug over de vest, wordt gebruikt voor de re constructie van de Van der Mael- stedeweg. Dat bleek dinsdagavond tijdens de vergadering van de gemeente lijke commissie Ruimte. Alleen de fractie van Algemeen Belang was het niet eens met dit voorne men van het college van burge meester en wethouders. „Die brug moet er komen", zo betoog de F. Dobbelaer namens Alge meen Belang. Wethouder E. de Deckere legde uit waarom het college vond dat het geld beter besteed kon wor den aan de verbetering van de Van der Maelstedeweg. „Wij zijn om te beginnen geen eige naar van het tussengebied. Dus met 350.000 euro zullen we er so wieso al niet komen. Bovendien is het maar zeer de vraag of we toestemming krijgen voor een doorbraak van de wallen." Het geld voor de brug over de vest als verbinding tussen de binnenstad en de wijk Groote Kreek was opgenomen in de ex- ploitatieopzet van de nieuw bouwwijk Groote Kreek. Dobbe laer vond het 'een slechte zaak' dat de gemeente de middelen nu wil gaan gebruiken voor de weg- verbetering. Vraagtekens D. van Damme (PvdA) en A. Tot- té (CDA) lieten weten dat hun fracties zich wel konden vinden in het voornemen. „Maar wij blijven ook voorstander van de aanleg van de brug", wilde Van Damme toch even benadrukken. Beide partijen hadden - evenals de fractie van Groot Hontenisse - wel vraagtekens bij de 'ver dwijning' van zo'n vierduizend vierkante meter in de vierde fa se van plan Groote Kreek (Tuin dorp). Tot voor kort ging de ge meente ervan uit, dat daar 44.538 vierkante meter bouw grond te verkopen was, terwijl dat in werkelijkheid 4369 vier kante meter minder was. Daar door 'mist' de gemeente iets meer dan zes ton opbrengst aan bouwgrondverkopen. „Daar moet in deze barre tijden wel een hele goede reden voor zijn", sprak Totté ontstemd. Vol gens wethouder De Deckere zat het verschil hem in de eerste glo bale opmeting van het terrein en de latere concrete invulling. „Toen zijn er wegen, plantsoe nen en andere voorzieningen op genomen in het plan", aldus De Deckere. door Marjon Sarneel TERNEUZEN - „Ik hou ervan om mensen wakker te schud den", zegt Frits Briquet (63) van Toneelgroep Terneuzen. Zondag middag is hij te zien en te horen in een monoloog van Jack Staal, in de rol van zwerver. „Ook onder zwervers heb je klas sen en deze is van de allerlaag ste soort. Hij is gedeeltelijk ver lamd en zijn leven, of wat daar van over is, speelt zich af in een smal steegje. Hij praat tegen nie mand in het bijzonder. De tekst die ik uitspreek, speelt zich in zijn hoofd af", meldt Briquet. Hij speelde de monoloog ook al eens tijdens het eenakterfestival in Heinkenszand, waarbij een re censente sprak van 'indringend solotoneel'. Op de waag of Briquet denkt dat zijn voorstelling een ver andering in het denken teweeg brengt, antwoordt hij: „Er zijn zoveel mensen, zoveel vrij willigers die voor allerlei doelen vechten. Niet altijd met direct meetbaar resultaat. Als het niet zou helpen, kon iedereen wel stoppen en als je niets doet, ver andert er zeker niets." D,e Terneuzense amateurto neelspeler heeft geen tegenspe lers nodig om een personage neer te zetten. „Als je in een voetbalclub zit, wil je voetbal- Frits Briquet houdt als zwerver Jack Staal een monoloog in 'een gelukkige verjaardag.' foto Wim Kooyman len en als je in een toneelclub zit, wil je spelen. Ik heb geen zin om een jaar duimen te draaien, als ik om een of andere reden niet wordt gecast. Als ik niet mee kan spelen in het grote stuk, ga ik dus iets anders doen." Er zijn plannen om 'Een gelukkige verjaardag' rond de kerstdagen in Porgy Bess op te voeren. 'Een gelukkige verjaardag', monoloog van Jack Staal, ge speeld door Frits Briquet van Toneelgroep Terneuzen onder re gie van Monique Aerssens. Te zien op zondag 30 oktober in ca fé Ter Nose, Markt 6 in Terneu zen. Aanvang 15.30 uur, entree gra tis. door René van Stee TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen loopt voor de muziek uit als zij nu al de Hellegatpol der aanbiedt als locatie voor na- tuurcompenserende maatrege len in het kader van de derde verdieping van de Westerschel- de. Dat vindt een groot deel van de Terneuzense gemeenteraad naar aanleiding van een motie van P. Clijsen (GroenLinks) over een gecontroleerde getijdendoor- laat in de Hellegatpolder. Verzil- ting in die polder biedt volgens hem goede kansen voor onder meer natuurontwikkeling en de economie, In juni kreeg hij in de raad onvoldoende steun. Nu de provincie heeft ingestemd met ontpoldering - en de regie hier over in handen heeft genomen - achtte hij de tijd rijp om zijn ini tiatief nogmaals ter sprake te brengen. „Als wij geen alterna tieven aanbieden en geen finan ciële vinger in de pap krijgen, is dat een gemiste kans", vond Clij sen, De fracties van CDA, WD, ChristenUnie en SGP lieten gis teren tijdens de raadscommissie Ongeving blijken dat de provin cie eerst aan zet is. Die laat een onderzoek uitvoeren naar moge lijke locaties voor ontpoldering. „Laten we eerst het voorstel van de provincie afwachten. Pas dan gaan wij echt meedoen", aldus R. Noët (WD). A. van Hoeve (CDA) vond dat Clijsen te ge makkelijk voorbijging aan de be langen van gebruikers van de Hellegatpolder. Net als wethou der P. Hamelink (milieu) wees hij er ook op dat misschien geen locaties in de gemeente Terneu zen worden aangewezen en er dan geen reden is om als gemeen te nu al het initiatief te nemen. N. Atmac-Yigit (PvdA) en P. van der Heijden (D66) zeiden niet bij voorbaat nee tegen het voorstel van Clijsen. Wel von den zij dat er in dit geval nog de gelijk onderzoek nodig is. Een initiatiefvoorstel van de Lijst Cees Freeke (LCF) om eb en vloed door middel van gere guleerde getijdenbeweging te rug te laten keren in de Braak man werd door een ruime meer derheid van de commissie afge wezen. Niet alleen de belangen van Dow zouden hierdoor ern- stig worden geschaad, ook kost bare omliggende landbouw grond zou door verzilting niets meer waard zijn. Van Hoeve vroeg zich af hoe het in de toe komst zou moeten met de afwa tering van het achterland. Clijsen toonde zich vooral ver baasd over het initiatief van de LCF, omdat er momenteel een grootschalig natuurontwikke lingsprogramma in de noordelij ke Braakman loopt. G. van den Berg (ChristenUnie) miste voor al een gedegen onderbouwing van de plannen van de LCF. Arthur Bernard Gerti Bierenbroodspot Brauck Clemens Briel Casper Faassen Kantcho Kanev Michiel Molenaar Paule Nolens Piotr Kees Salentijn Sablne Tuchel Guy Vandenbranden Wil Willemsen brillenglazen Een echt Varilux brillenglas is een streling voor het oog. Met geen enkel ander multifocaal glas kunt u zó natuurlijk zien. Alleen Varilux glazen (herkenbaar aan de laser-gravering) geven u op elke kijkafstand de best mogelijke correctie. Laat u ze ook nog eens voorzien van de unieke Crizal Alizé coating, dan zijn uw glazen bovendien vet-, vuil-, en water afstotend. Zodat u straks optimaal kunt genieten van uw waardevolle genummerde en gesigneerde zeefdruk van een bekende kunstenaar. De zeefdruk krijgt u van ons, zolang de voorraad strekt, tot uiterlijk 1 december 2005 cadeau bij aankoop van een nieuwe bril met de unieke Varilux glazen. De oplage van deze (39 verschillende!) zeefdrukken is gelimiteerd, dus hoe sneller u uw bril kiest, hoe groter uw keuze. Oostdam 1 Sas Van Gent 0115-451462 Varilux, ver vooruit en dicht bij u Chandrika komt uit India, waar 46% van de vrouwen en meisjes niet kan lezen of schrijven. Onderwijs. Een recht voor iedereen. OXFAM NETHERLANDS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 52