erneuzen trekt aan reïntegratie Rode Zee was het lastigste stuk Wethouder houdt vast aan nieuwe SWO PZC Koppeling zorg en recreatie biedt iedereen voordelen Lezing bieb Terneuzen tsoogaara Vtrf Oud-wethouder na 2,5 jaar thuis intallen mensen aan het werk helpen, moet structureel tekort voorkomen door Frank van Cooten SLUIS - Het ziekenhuis in Oost- burg verleent straks wellicht zorg aan mensen die in de streek op vakantie zijn. Het gaan dan bijvoorbeeld om chronisch zie ken en het bieden van 'thuiszorg diensten' op het vakantieadres. De gemeente Sluis, zorgaanbie ders en recreatie-ondernemers onderzoeken de mogelijkheden voor het aanbieden van zorg en recreatie in één hoogwaardig pakket. Dat is deze week afge sproken in een overleg tussen de drie partijen. Een soortgelijk initiatief is er al in de streek, zoals die van de Zwinkliniek in combinatie met Roompot Recreatie. Patiënten van de Zwinkliniek verblijven aansluitend bijvoorbeeld twee weken op een West-Zeeuws- Vlaamse camping om te herstel len van de ingreep. De drie partners willen de sa menwerking tussen recreatie en zorg verbreden. Ze gaan heel praktisch aan de slag. Er komt geen dik basisdocument maar een korte notitie met concrete TERNEUZEN - Lilian Bakels houdt vandaag in de bibliotheek aan de Oostkant in Terneuzen een lezing over inspiratie en communicatie. Bakels is gespecialiseerd in neurolinguïstisch programme ren en werkzaam als coach voor groepen, bedrijven en indivi duen. De lezing begint om 20.00 uur. agenda STREEKACTIVITEITEN HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex-) hartpatiënten; KOEWACHT - De Vlaschaard. 13.30 uur: SWO tienkamp; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; SINT-JANSTEEN De Warande, 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.30 uur: To neel; initiatieven op het gebied van sa menwerking tussen recreatie en zorg. De gemeente Sluis heeft het ini tiatief genomen. Samenwerking tussen recreatie-ondernemers en zorgaanbieders biedt volgens de gemeente mogelijkheden voor seizoensverlengende activi teiten voor de recreatiesector en uitbreiding van het recrea tie-aanbod in West-Zeeuws- Vlaanderen. De samenwerking sluit daarmee aan bij de recreatievisie van de gemeente Sluis, waarin steeds wordt gezocht naar initiatieven met een toegevoegde waarde voor de recreatiesector. Capaciteit De samenwerking heeft volgens de gemeente ook voordelen voor de zorgaanbieders en de inwo ners van de gemeente. Door sa menwerking met de recrea tie-ondernemers kan de capaci teit van bijvoorbeeld het zieken huis in Oostburg beter worden benut. „Daardoor kan het initia tief mogelijk bijdragen aan kwa liteitsverbetering en behoud van zorgvoorzieningen in de streek." Het idee van de combinatie van zorg en recreatie is niet nieuw. In Nederland en in het buiten land zijn initiatieven bekend. De drie partijen gaan de komen de maand aan de slag met het opstellen van een verkennende notitie waarin de kansen en be dreigingen op een rij worden ge zet. Daarbij wordt ook de haal baarheid van diverse opties on derzocht. In december komen ze opnieuw bij elkaar (Advertentie) Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering MIDDELBURG. Korendijk 34. tel 0118-650024 VLISSINGEN, Gildeweg 25, tel. 0118-431304 www verfmarktboogaard.nl Guido en Lies van Daele (midden) zitten met vrienden aan de dis in het Gaugin restaurant op Tahiti, door Frank van Cooten SLUIS - Sluisenaar Guido van Daele droomde er als klein kind al van ooit met een eigen boot de wereld rond te va ren. Deze droom is uitgekomen. Samen met zijn vrouw Lies bedwong hij met het jacht Elise (genoemd naar zijn vrouw) twee jaar en drie maanden de wereldzeeën. Het echtpaar is weer thuis, in Sluis. Talloze verhalen rijker. „Deze schat aan ervaring pakken ze ons niet meer af. Een enorm voorrecht dat we dit hebben kunnen doen", zegt de oud-wethouder van de belfortstad. Na de nodige voorbereidingen, Guido kreeg bijvoorbeeld les op de Zeevaart school in Vlissingen, ging het echtpaar Van Daele met de Elise op 30 juni 2003 vanuit Breskens het avontuur tegemoet. De meest exotische plaatsen zijn be zocht, zoals Tahiti, Panama, de atollen in de Pacific. Bora-Bora en het eilandje Aitutaki. „Een prachtig eilandje met su- pervriendelijke mensen. Nee, we heb ben nooit met de gedachte gespeeld ons onderweg ergens te settelen. We zouden te veel van thuis missen. Dan bedoel ik niet Talpa maar wel onze cultuur en de wisseling van de seizoenen." Echte gevaren heeft het echtpaar nooit gekend. Natuurlijk was er wel eens windkracht negen op de oceaan. Een wilde Rode Zee was het lastigste stuk van de hele reis, maar voor echte verras singen kwamen ze niet te staan. Behal ve die ene keer 's nachts, op zee tussen Lissabon en Madeira. „Ik had wacht. Ik zag een licht op me afkomen. Ik gaf tien graden stuurboord maar hij gaf tien gra den bakboord. Dat licht bleef dus op me afkomen. De bemanning antwoord de niet op mijn oproep via de marifoon. Dit was dus niet goed. Ik deed alle lich ten uit en ben weggesprint. Gelukkig konden we ontkomen. Natuurlijk is er altijd een risico, maar dat moet je probe ren te vermijden. Zoals bijvoorbeeld die keer toen we door de Golf van Aden op de Indische Oceaan moesten varen. De ze golf is berucht vanwege de piraterij. Daarom is een konvooi van zeven boten gevormd. Ik was de commodore." Guido en Lies van Daele hebben met de tsunami een engeltje op de schouder ge had. „Tijdens de zeebeving lag de Elise in Langkani, een eilandengroep op de grens van Thailand en Maleisië, 150 mijl van Phuket. Alle havens in de direc te omgeving waren vernietigd. Alleen de onze bleef bespaard. Op het stuk tot Sri Lanka hebben we veel rotzooi ge zien. Vanwege de ravage weken we uit naar India. En we kwamen daar een grafsteen tegen uit de zeventiende eeuw van iemand uit Nieuwvliet." Een echt hoogtepunt voor de Sluise we reldreizigers waren de Galapagos eilan den voor de kust van Ecuador. „We heb ben daar onder meer gesnorkeld met zeeleeuwen. Een onvergetelijke erva ring." Voor de reis was Guido van Daele inten sief betrokken bij het project Sluis aan Zee. Heeft hij inspiratie opgedaan? „In Frankrijk, Spanje en Portugal, maar ook in andere landen betekent water le ven en economische ontwikkeling. Voor mij een bevestiging dat Sluis aan Zee goed is voor de ontwikkeling van onze streek." Guido en Lies van Daele gaan zeker nog iets doen met de wereldreis. „We overwegen ons reisverslag in boekvorm uit te geven. Bijna 99 procent van de verschenen boeken gaat over solo-zei lers en extreme reizen. Voor echtparen is nog helemaal niets. Daar willen wij wat aan doen." donderdag 27 oktober 2005 Sint Janstraat krijgt klinkers ZANDSTRAAT - De Sint Janstraat in Zandstraat wordt vanaf woensdag aangepakt. De natuursteenkeien worden vervangen door betonklinkers. Ook de trottoirs worden vernieuwd. Net als bij alle andere wegwerkzaamheden in de gemeente Terneuzen geldt dat alle aanliggende perce len zo goed mogelijk bereikbaar blijven voor voetgangers. Het kan voorkomen dat bewoners enige tijd niet in hun garage of straat kunnen parkeren. Huisvuilcontainers worden in die periode in aangrenzende straten opge haald. De planning van werkzaamheden is mede afhanke lijk van de weersgesteldheid. Vier weken cel voor stelen van baas MIDDELBURG - Hij had drie jaar geleden zijn werkge ver in Hoek bestolen, werd daarvoor vorige maand bij een paspoortcontrole in Duitsland opgepakt en twee weken la ter uitgeleverd aan Nederland. Gisteren verscheen de 29-jarige verdachte uit Barreiro (Portugal) voor het hekje van de rechtbank in Middelburg. De Portugees gaf toe op 24 april 2002 bij zijn (ex)-baas in Hoek een envelop met 7300 euro te hebben gepakt en daarna samen met een landgenoot in een auto te zijn gevlucht. Het slachtoffer was hem achternagegaan en had met een alarmpistool nog enkele schoten gelost. Bij de diefstal moest een kant tekening worden geplaatst, want de verdachte had nog 5500 euro aan achterstallig loon van het slachtoffer te goed. De man vond eigenlijk niets verkeerd te hebben ge daan, maar dat werkte volgens officier van justitie N. de Coninck niet zo. De officier hield in haar eis van vier we ken gevangenisstraf wel rekening met de omstandighe den. Politierechter F. van Hemert-Meeuwis nam de eis over, zodat de man morgen vrijkomt. Geld voor Scheldeproject TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen subsidieert voor 5400 euro één van de tekeningen van het Eurregionaal Centrum Project Tabula Scaldis. Dit project van kunste naar J. Heeren zal bestaan uit een serie tekeningen, die elk op hun beurt een deel van de Schelde in beeld bregen en zo een artistieke reis langs de hele rivier de Schelde (430 kilometer) verbeelden. Van de tekeningen wordt een expositie samengesteld die alle aan de Schelde grenzende provincies aandoet. In de commissie samenleving was een minderheid van LCF, TOP en GBK tegen verstrekking van de subsidie. De overige partijen zagen in het project een sterke promotionele waarde voor de gemeente. Conciërge Hulst haalt finale niet HULST - Conciërge Peter de Koster van het Hulster Rey naertcollege heeft de halve finale van de verkiezing Con ciërge 2005 niet gehaald. De website www.concier- ge2005.nl, waar gestemd kon worden, lag er bij de school een half uur voor de sluiting van de stemronde uit. Daar door kon niet tot het einde toe op de De Koster gestemd worden. De leerlingen van het college vermoeden dat dit het werk is van het Jacob-Roelandscollege in Boxtel. Hun conciërge, Henry van Houtum, heeft wel een plek in de halve finale gekregen. Alexander Mols van het Reynaert college: „We voelden ons echt bedonderd. We wilden net de finaleklapper uitdelen en toen vloog de site eruit. We verdenken de scholieren uit Boxtel daarvan." De Koster verloor met 'slechts' 49,7 procent van de stemmen. ten dag bij iisschool igel waarde IELWAARDE - Basisschool Schakel in Vogelwaarde lzaterdag een open dag. Hangen, -leerkrachten, sbewoners en andere be tellenden kunnen van itot 17.00 uur het nieuwe [gebouw komen bekijken, grote zaal is er een tentoon- ingvan oude schoolfoto's en |t er informatie op over de v van de nieuwe basiss- leslaagd x van Driessche uit Hulst is aan igeschool in Breda afgestudeerd richting Marketing Management. bezorgklachten: BOO-0231231 «maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; aerdagstot 12.00 uur ïDACTIE 5EUWS-VLAANDEREN lillem Alexanderlaan 45 bstbus 145 630 AC TERNEUZEN 'el: 0115-645769 c 0115-645742 Eenail: redtern@pzc.nl loonhorst (chef) "out Bareman bymond de Frel ié van Stee üls Bakker (sport) budeloo 16 tostbus 62 3 HULST fet (0114)372776 (0114)372771 ■mail: redhulst@pzc.nl CENTRALE REDACTIE Sationspark 28 iatbus 31 ^0 AA GOES f«l: 10113)315500 jx: (0113)315669 r-mail: redactie@pzc.nl nternet «''Av.pzc.nl hnail; web@pzc.nl door René van Stee TERNEUZEN - Het onderbren gen van de Stichting Meldpunt Vrijwillige Thuishulp Groot-Ter- neuzen - tevens Steunpunt Man telzorg - bij een nieuwe Stich ting Welzijn Ouderen (SWO) in de fusiegemeente Terneuzen roept vragen op bij een groot aantal raadsleden. Net als het bestuur van het meld punt vrezen zij dat het opgaan - inlijving volgens het bestuur - in een grote ouderenorganisatie de werkzaamheden van het meldpunt frustreert. Want het meldpunt behandelt niet alleen hulpvragen van ouderen, maar ook van jongeren. Bovendien zou samenvoeging het werk van de Stichting Netwerk Vrijwilli ge Thuiszorg Zeeuws-Vlaande- ren niet ten goede komen. De nieuwe SWO komt er om een eenduidig ouderenbeleid in Ter neuzen te kunnen voeren. Tot nu toe wordt gewerkt met rege lingen uit de voormalige gemeen ten Terneuzen, Sas van Gent en Axel. De uitgangspunten van het nieuwe beleid zijn uitge werkt in de Notitie Harmonisa tie Flankerend Ouderenbeleid, waarin ook de samenvoeging met het meldpunt is opgeno men. Muziek en dans uit de jaren vijftig OOSTBURG - Verzorgingscen trum De Burght in Oostburg houdt volgende week zijn jaar lijkse themaweek. Deze keer is gekozen voor 'Een reis door het huis van de jaren vijftig'. Aanleiding is het boek De jaren vijftig van Jack Botermans en Wim van Grinsven, dat vol staat met herinneringen aan deze tijd. De hal van het verzorgiingscen- trum wordt maandag omgeto verd tot een Winkel van Sinkel. Ook het activiteitenprogramma voor de bewoners staat in het te ken van de fifties. Zo worden nieuwsberichten uit de jaren ver toond op een videoscherm. Woensdag showen koppels van de dansschool van Adrie en Riet Hamelinck hun kunsten en vrij dag 4 november sluit de zanger Jacco Ricardo de themaweek af. Bij de bespreking van de bewus te notitie hield V. van der Laan (WD) in de raadscommissie sa menleving een pleidooi voor het behoud van de zelfstandigheid van het meldpunt. Zij zag meer in samenwerking op basis van gelijkwaardigheid met als uit gangspunt dat de bereikbaar heid voor hulpvragers voor vrijwillige thuiszorg en mantel zorg centraal staat. „Laat men ook gebruik maken van eikaars sterke en zwakke punten", aldus Van der Laan Haar be toog werd in grote lijnen ge steund door de commissieleden. Een meerderheid van PvdA, CDA en TOP ging echter toch akkoord met vaststelling van de notitie. Wethouder C. de Mol-Marcusse zegde toe om op korte termijn een gesprek aan te gaan met ver tegenwoordigers van het meld punt om op één lijn te komen. Het uitgangspunt van één orga nisatie voor de gemeente verlaat zij echter niet. Ook sprak zij te gen dat het om een inlijving van het meldpunt gaat. De Mol: „Want het is nog steeds de bedoeling om de krachten op basis van gelijkwaardigheid te bundelen." (Advertentie) gêné Hoonhorst (EUZEN - De gemeente mzen hoopt volgend jaar illen uitkeringsgerechtig- 3an een baan te helpen, zoveel mensen, al dan niet jw, aan het werk te krij- toorkomt de gemeente dat jaar een structureel te- van zo'n zeven ton ont- gizen krijgt bijna twee mil- fjro minder van het Rijk voor het betalen van uitkerin gen. De gemeente werd in het re cente verleden behoorlijk be deeld, maar heeft er - tegen de landelijke tendens in - de laat ste twee jaar 75 uitkeringsge rechtigden bij gekregen: 1118 mensen ontvangen een gemeen telijke uitkering. Bij ongewij zigd beleid komt Terneuzen vol gend jaar zo'n zeven ton tekort, becijferde wethouder J. van Schaik (financiën en sociale za ken). Terneuzen is al enige tijd bezig met het oprichten van een be drijfsverzamelgebouw, één ar- beidscentrum waarin de gemeen te haar intrek neemt samen met het Centrum voor Werk en Inko men (CWI) en het reïntegratiebe- drijf van Dethon. Van Schaik pleit al anderhalf jaar voor een aanbouw in het gemeentehuis. Een onderzoek moet begin vol gend jaar uitwijzen of de door de wethouder gewenste verbou wing goedkoper en efficiënter is dan huisvesting elders, bepaal de de gemeenteraad onlangs. Terneuzen hoeft niet op de uit slag van dat onderzoek te wach ten om nauwer samen te werken met CWI en Dethon. Het koppe len van online-bestanden kan al bezuinigingen opleveren, onder meer door besparingen op over headkosten, stelt Van Schaik. De wethouder gaat er vanuit dat hechtere samenwerking ook tot grotere successen leidt bij het weer aan het werk krijgen van uitkeringsgerechtigden. „Per persoon levert dat vijftien duizend euro op. Als we het aan tal uitkeringsgerechtigden met 45 tot 50 terugbrengen, verdie nen we het geld dat we nu te kort dreigen te komen", legt Van Schaik uit. De wethouder benadrukt dat het aan het werk helpen van mensen noodzakelijk is, omdat in de begroting voor volgend jaar geen rekening is gehouden met een tekort aan uitkeringsgel- den. Weliswaar hebben burge meester en wethouders te ver wachten meevallers als efficiëncywinst door samenwer king met het waterschap en - vooral - een hogere dividenduit kering van Delta niet meegere kend. Maar die bedragen zijn dan ook hard nodig voor het aan zuiveren van de post onvoor zien, stelt Van Schaik. „De hui dige gemeenteraad wil nog wel eens lichtvaardig met die post omspringen. Er is nog slechts 27.000 euro voor onvoorzien be schikbaar en hoewel we er finan cieel nog redelijk voorstaan, dreigt 2006 een moeilijk jaar te worden." rfstshow teken van rdbeving 5KENS - Muziekvereni- Breskens-Groede treedt a» en zaterdag op in sport- Scheldeveste in Breskens. [concerten staan in het te- ran de herfst. Aan de herfst- i is een inzamelingsactie de aardbevingsslachtoffers jé gekoppeld. ganisatie van de herfst- rgaat bedrijven, scholen en Imgen in West-Zeeuws- sderen benaderen met de l of ze mee willen werken ie inzamelingsactie. De eer- sultaten van het telefoonof- ei waren gisteren hoopge- i „Als dit zich doorzet, sik dat we ons streefbedrag •ajfduizend euro gaan ha- Set mooiste zou zijn dat we i-d vinden die de eind-op- st wil verdubbelen. Mis- i wil de gemeente Sluis el, want ook die gaan we aard benaderen", zegt initi- eter Pielaat. De harmonie edt één euro per entree- Ijeaan het goede doel. os de herfstshow treden on- meer dansgroep Petrella uit Axel, het kinderkoor de OBS Breskens, het Sa- por uit Wachtebeke, het Bdijk A-capellakoor uit tide en de Slagwerkgroep De concerten beginnen om uur. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de logistiek. het alfabet van Zeeland WOOONQR dagbladen 80% van de mensen die werk zoeken in de logistiek zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51