SGP in conflict met Donner Tweede Kamer baalt van dure adviseur Beeld, boek en borrel op verjaardag Wolkers Kamer eist meer geld voor boerennatuur 3 €25r TOT50.- KORTING eel snackbars ituren nog in ngezond vet Partij vreest legalisering veelwijverij Weer groepsverkrachting door jongeren Rotterdam mmnA-TS Kamer herdenkt Karin Adelmund donderdag 27 oktober 2005 Bezoek de studietour: presentatie 19.30 uur I 1 november Provinciaal steunpunt Zeeland Kijk voor de adressen op: www.ikstaopenvoorstuderen.nl (Advertentie) mrnm DIVERSE SERIES MANTELS JACKS VHAAG - In 55 procent van- Nederlandse snackbars rit nog steeds in ongezond gefrituurd. Dat blijkt uit de wste peiling van de Voed en Warenautoriteit (VWA). LEIDEN - Schrijver en kunstenaar Jan Wolkers proost op zijn zojuist onthulde kunstwerk Ode aan Rembrandt (achtergrond) en zijn tachtigste verjaardag. In Lei den werd gisteren met de onthulling de verjaardag van de schrijver gevierd. Het kunstwerk van staal en glas is zes meter hoog en heeft in de top gekleurd glas. De kleuren symboliseren het palet van Rembrandt. Bij de onthulling waren onder an deren loco-burgemeester Hillebrand van Leiden en minister Pechtold aanwezig. De laatste is oud-cultuurwethouder van de stad en een van de initiatiefnemers van het beeld bij het station Leiden Centraal. Naast de onthulling en zijn verjaardag vierde Wolkers gisteren nog een ander feestje in Leiden: die van de presentatie van zijn boek 'Ach Wim, wat is een vrouw?' foto Marcel Antonisse/ANP j] verdenkt tigerontwerper mercentrale [pA - Het Openbaar Minste- leeft de Belgische ontwerper ide steigerconstructie van de nrcentrale in Geertuiden- ^dood door schuld ten laste ^d. Dat bleek gisteren voor Jefbtbank in Breda tijdens 'rfgiezitting. september 2003 stortte de ijjrin waardoor vijf mensen 'bezig waren met schoon- Werkzaamheden, om het le- swamen. Eerder maakte het al bekend dat behalve de japer ook drie bedrijven ijedagvaard. serper heeft volgens offi- ;van justitie H. Donker een leugdelijke steiger ontwor- iDe constructie zou onvol- ide stevig zijn geweest door ontbreken van voldoende snaaien en de steiger zou verankerd zijn geweest aan gt|L Ook de hoofdaannemer I Energy Services B.V. uit pen op Zoom wordt dood jschuld ten laste gelegd. Jus- everwij t het bedrijf de coör- aende rol bij het ontwerp, Viuw en de oplevering van stager onvoldoende te heb- ijitgevoerd. ANP liestank kan ig tot morgen ijven hangen [DA - De hinderlijke olie- ik waar Zuidwest-Neder- j sinds dinsdagavond over man ondervindt, kan nog tot igenochtend aanhouden. zuidenwind zal de 'diesel- it' met name richting Hulst ingeving verspreid worden, zuidwestenwind kan die igolf tot in Tilburg reiken, sdagavond rond zes uur arde in de Antwerpse haven Kallo een olie-opslagtank <35 miljoen liter aardolie, aorme hoeveelheid olie kon den opgevangen in een buf- fekken. maar door de sterke a slaagde de brandweer er tin om een beschermende Énlaag op de olie te leggen, iwege die sterke wind kon de damp tot ver in Brabant wor- igeroken. door Jan Martens ROOSENDAAL - De SGP is kwaad omdat minister Donner van Justitie niets onderneemt te gen het 'triohuwelijk' dat drie inwoners van Roosendaal vorige maand sloten. De ortho dox-christelijke partij vreest dat nu de deur opengaat voor le galisering van polygamie, ofte wel veelwijverij. De SGP vroeg Donner vorige maand al om het 'triohuwelijk' aan te pakken. De minister zou een eind moeten maken aan de mogelijkheid om met meer dan twee mensen een samenlevings contract bij de notaris te teke nen, zo stelde de partij. Uit zijn antwoorden blijkt nu echter dat Donner dit in het ge heel niet van plan is. „Contrac ten die een samenleving van meer dan twee personen regelen kunnen een nuttige, ordenende functie vervullen", aldus de mi nister. Donner wijst erop dat een sa menlevingscontract, zoals de drie Roosendalers dat zijn aan gegaan, iets anders is dan een 'huwelijk ten overstaan van de ambtenaar van de burgerlijke stand'. „Van polygamie is geen sprake", aldus de bewindsman. De SGP is verbijsterd. Volgens fractievoorzitter Van der Vlies is er 'materieel' wel degelijke sprake van polygamie. „Dit is een stap op weg naar erkenning van polygamie. En die kant moe ten we niet op. Dat is iets wat in de Nederlandse wetgeving ver boden is." Zijn partij stoorde zich er vori ge maand vooral aan dat de drie Roosendalers uitgedost als één bruidegom en twee bruiden hun samenlevingscontract bij de no taris tekenden. „Deze mensen hebben hun samenlevingscon tract als een huwelijk gevierd en naar buiten gebracht. Het gaat hier om een intieme ge meenschap die verder gaat dan een zakelijk contract." Van der Vlies noemt het verba zingwekkend dat Donner geen moreel oordeel geeft over 'een zo geladen kwestie, die raakt aan een van de pijlers van onze samenleving'. „Van een minister van CDA-huize kan en mag meer worden verwacht dan zo n gelaten houding", aldus Van dei- Vlies. Hij kondigt aan dat de SGP volgende maand bij de be handeling van de begroting van Justitie een punt zal maken van deze kwestie. Wereldnieuws Inmiddels worden de drie Roosendalers meer en meer we reldnieuws. Radio, televisie en kranten uit de Verenigde Sta ten, Colombia, Spanje en België besteedden inmiddels aandacht aan het opmerkelijke samenle vingscontract en de manier waarop Victor de Bruijn (46), Bi- anca de Bruijn (31) en Mirjam Geven (35) dat afsloten. GPD Vrouw mishandelt tandarts DEN HAAG - De politie heeft in het centrum van Den Haag een 25-jarige inwoonster uit die stad aangehouden wegens het mishandelen van haar tandarts. De Haagse had een afspraak bij de vrouwelijke behandelaar, maar belde kort voor tijd af. De tandarts deeldé de patiënt daar op mee dat zij toch de consultkosten moest betalen. De vrouw vond dit onacceptabel. Zij kwam alsnog naar de praktijk, maar niet voor de behandeling, maar voor het uitdelen van klappen aan de 'smoelensmid'. De politie hield de verdachte bij de praktijk aan. ANP Vondst kinderporno bij reparatie DEN BOSCH - Een 45-jarige man uit Den Bosch is dank zij een computerbedrijf ontmaskerd als verzamelaar van kinderporno. De man had afgelopen zomer zijn computer ter reparatie aangeboden. Het bedrijf ontdekte al snel dat in het apparaat kinderporno was opgeslagen. Daarop is de politie gewaarschuwd. Die ontdekte dat het om duizenden afbeeldingen ging. Eerdere pogingen om de man aan te houden mislukten, omdat hij steeds niet thuis was. De verdachte is ingesloten. De politie onderzoekt nog of hij wellicht ook betrokken is bij de verspreiding van kinderporno. Een woordvoerder van de politie heeft dit gisteren bekendgemaakt. ANP Slaapstand pc kost miljoenen RIJSWIJK - De slaapstand op pe's bespaart geen geld, maar kost in werkelijkheid miljoenen euro's aan elektrici teit. Dat meldt de website van het I-ICC Magazine. HCC baseert zich op een onderzoek van Fujitsu Siemens. Vol gens Fujitsu kan de pc veel beter uitgezet worden. Alleen al in Groot-Brittannië kan per jaar 180 miljoen euro wor den bespaard. ANP CAO voor wooncorporaties HILVERSUM - De 26.000 werknemers van de woningcor poraties in Nederland hebben sinds gisterochtend een nieuwe CAO. Dit meldde werkgeverskoepel Aedes. Aedes is met name tevreden over het verhogen van de pensioen leeftijd van 60 naar 62. De werknemers krijgen per 1 no vember een structurele loonsverhoging van 1,25 procent. Vanaf 1 januari komt daar nog eens 1,5 procent bij. ANP Burgemeester Urk tipte vissers URK - Burgemeester D. Schutte van Urk heeft volgens justitie directeur T. Visser van de Visafslag Urk op voor hand getipt over een politieonderzoek op twee kotters in Den Helder. Dat staat in de dagvaarding, die de recht bank in Zwolle gisteren openbaar maakte. Schutte wist uit hoofde van zijn functie als burgemeester dat justitie onderzoek deed naar valsheid in geschrifte op faxen en facturen van de Visafslag Urk. Hij werd door jus titie dan ook in vertrouwen ingelicht over een controle. Volgens het Openbaar Ministerie lekte de burgemeester, die voorzitter is van de visafslag, de geheime informatie enkele dagen voor de controle naar de directeur. Hij moet daarvoor op 7 november voorkomen bij de politierechter in Zwolle. Schutte legde enkele weken geleden zijn functie tot nader order neer vanwege de beschuldigingen. ANP Het RUIKT WEU èRér BlöLOt'WM I van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rotterdam se politie heeft opnieuw minder jarige jongens aangehouden in verband met een groepsver krachting. Dit keer gaat het om acht jon gens tussen 12 en 14 jaar. Zij worden ervan verdacht een 13-jarig meisje te hebben ver kracht. Volgens het OM zou het meisje twee keer op een dag op straat zijn verkracht. De eerste keer zou een aantal van de acht verdachten zich daaraan schul dig hebben gemaakt. Bij de tweede keer waren alle acht ver dachten betrokken. De verkrachtingen vonden plaats in de deelgemeente Char- lois. De zaak kwam aan het rol len toen het meisje met haar moeder aangifte deed op het po litiebureau. Op 14 oktober ont bood de politie de jongens op het bureau om hen daarna met een aan te houden. Gisteren zijn de verdachten voorgeleid aan de raadkamer, die bepaalde dat de jongens voor dertig dagen mo gen worden vastgehouden. Volgens justitie was een van de jongens het ex-vriendje van het slachtoffer. De verdachten zou den Antilliaanse jongens zijn. Dit is al het vijfde geval van groepsverkrachting in Rotter dam sinds 2004. Vorige maand werden elf jongens veroordeeld tot maximaal een jaar jeugdge vangenis, omdat zij vorig jaar drie meisjes meermalen hadden verkracht Toen ging het om jon gens tussen de 14 en 17 jaar van Kaapverdiaanse en Antilliaanse afkomst. Deze zomer constateer de justitie dat groepsverkrach tingen in Rotterdam vaker voor komen dan in andere grote ste den. GPD door Peet Vogels DEN HAAG - Minister Veer man van Landbouw moet meer geld beschikbaar stellen aan boeren die op hun bedrijf aan natuurbeheer willen doen. Dat heeft een meerderheid van de Tweede Kamer gisteren geëist bij de behandeling van de begro ting van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit. De partijen verschillen nog wel van mening waar dat extra geld vandaan moet komen. Veerman heeft 'agrarisch na tuurbeheer' tot een speerpunt van zijn beleid gemaakt. Aanleg en onderhoud van natuur door boeren is veel goedkoper dan na tuur laten aanleggen en beheren door natuurorganisaties als Staatsbosbeheer. Zo kan met hetzelfde geld meer natuur in Nederland worden gerealiseerd Veerman heeft echter buiten het enthousiasme van de boeren ge rekend. Onlangs kondigde hij aan dat nieuwe aanvragen voor agrarisch natuurbeheer niet meer in behandeling worden ge nomen omdat de subsidiepot voor 2006 leeg is. Dat is onbe staanbaar, vindt vrijwel de vol tallige Tweede Kamer. Natuur is belangrijk voor de samenle ving en daar moet dan ook ruim hartig geld voor beschikbaar ko men. PvdA-kamerlid Kruijssen wil ook geld besteden aan pro jecten om jongeren meer de na tuur in te lokken. Uit onderzoek blijkt dat 70 procent van de jon geren nooit een bos of ander na tuurgebied bezoekt. Ook natuur- woordvoerder Snijder, namens de WD, pleitte voor een meer toegankelijke natuur. GPD Eerder dit jaar ontstond er ook al ophef over de vergoeding voor mensen die zitting nemen in een door een ministerie inge stelde adviescommissie. Zo ont ving voormalig GroenLinks- voorman Rosenmöller 70.000 eu ro per jaar als voorzitter van een overheidscommissie die al lochtone vrouwen naar werk moest begeleiden. Volgende week maakt minister Remkes (Binnenlandse Zaken) een lijst openbaar met de vergoedingen van alle leden van overheidscom missies. Voor hun salaris geldt inmiddels al wel een richtlijn: zo'n 4145 euro bruto per maand. „Van die richtlijn zou niet mo gen worden afgeweken," stelt CDA-kamerlid De Vries. „Nu geldt die richtlijn officieel al leen voor mensen die zitting heb ben in een overheidscommissie en niet voor het inhuren van ex terne adviseurs." Maar als het aan het CDA ligt, komt daar ver andering in. Ook PvdA'er Boel houwer wil een maximumver goeding vastleggen in de wet. Slechte boodschap Boelhouwer: „Adviesbureaus worden ingeschakeld als bijvoor beeld afdelingen moeten wor den samengevoegd. Dan wil de top van een departement de slechte boodschap liever door een buitenstaander laten bren gen. Dat is gewoon laf. En Smits verdient al zoveel bij het Haven bedrijf dat je mag verwachten dat hij er niet nog bij schnab belt." Smits laat weten dat hij inmid dels geen advieswerk voor ADL meer doet. Hij vindt het goed dat hij de lopende opdrachten nog heeft afgewerkt en hij stelt dat het Havenbedrijf daar niet onder leed. GPD aigens is dat een verbetering opzichte van twee jaar gele- l toen in negen van de tien tkbars in ongezond vet werd aken. Sindsdien worden parhouders met de cam- pe Verantwoord Frituren gespoord over te stappen op verzadigd, gezond vet. Vrij- Islle grote ketens hebben dat Bddels gedaan. Snackbarhou- frituurden vanouds in stmatig geharde plantaardi- stten. Die bevatten veel zo eten transvetzuren. Die zijn [slechter voor het cholesterol- ülte in het bloed dan verza- 3e (vaak dierlijke) vetzuren «hogen de kans op hart- en taekten. Vet met veel onver vetzuren is juist goed r hart- en bloedvaten, mits tmate genuttigd. GPD door Jeroen Hoorn en Hans van Soest DEN HAAG - Adviesbureaus als KPMG en ADL krijgen vol gens de Tweede Kamer veel te veel geld als ze voor overheids- klussen worden ingehuurd. Een kamermeerderheid wil de ver goedingen voor het inhuren van externe adviseurs door de over heid wettelijk aan banden leg gen. Dinsdag werd bekend dat het ministerie van Verkeer en Water staat 300.000 euro heeft betaald aan adviesbureau ADL om te ad viseren of de verschillende ad viesinstituten van het departe ment zouden kunnen worden sa mengevoegd. Toen ADL werd ge contracteerd, was huidig direc teur van het Rotterdams Haven bedrijf Smits daar nog de baas. Smits is sinds zijn aanstelling in Rotterdam door blijven werken aan de opdracht. Als directeur van het Havenbedrijf verdient hij al 360.000 euro per jaar. „Dit is volslagen waanzin," rea geert D66-kamerlid Bakker. „Het gaat om onacceptabele be dragen. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft blijk baar geld te veel. Waarom kan er op zo'n groot ministerie niet zelf iemand een rapportje schrij ven? De belastingbetaler is de dupe. De vergoeding voor een in gehuurde adviseur moet worden gemaximeerd op de hoogte die een ambtenaar zou krijgen voor het werk." (Advertentie) Openuniversiteit Nederland DEN HAAG - PvdA-fractievoorzitter Bos troost fractiegenoot Dijksma na de minuut stilte die de Twee de Kamer gisterochtend in acht nam ter herdenking van Karin Adelmund. PvdA-kamerlid Adelmund overleed vorige week op 56-jarige leeftijd aan een hartstilstand. In de Laurenskerk in Rotterdam, de stad waar hij burgemeester was. werd gisteren afscheid genomen van André van der Louw. die op 20 oktober op 72-jarige leeftijd aan kanker overleed. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3