;c onflict dorpshuis loopt hoog op PZC We laten ons niet verjagen Tholen wil doelgroepenbibliotheek PZC Boogaard Vtrf Jeugdbende uit Vlissingen opgepakt Kankeronderzoek beroert Kerkwerve ,13 stuur Kaj Munk verwerpt vergunning en praat niet meer met college donderdag 27 oktober 2005 folma Osman OELBURG - De politie Zee- heeft vijf Vlissingse jon- ujngehouden voor het mis- jt|en van andere jongens na «tappen. Op 2 en 9 oktober jen in Zoutelande en Koude- h, drie 18-jarige jongens in geslagen. uitlachten zijn veertien en lar oud en vormden een jeugdbende. De bendeleden spraken via msn op de computer af om na het wekelijkse stappen iemand in elkaar te slaan. De slachtoffers werden willekeurig uitgekozen. Op 9 oktober wachtten zij op de Strandweg in Koudekerke twee fietsende jongens op, van wie er een werd geschopt en geslagen. De 18-jarige Koudekerkenaar wist met hulp van zijn vriend te ontsnappen. Hij raakte gewond aan zijn hoofd. Zijn fiets werd in elkaar getrapt. Een week eerder, in de vroege ochtend van 2 oktober, werden op de Duinweg in Zoutelande twee 18-jarige jongens uit Vlis singen in elkaar geslagen. Ook zij raakten gewond. Een van de Vlissingers had de pech dat hij in een discotheek per ongeluk een van de daders aanstootte. Vervolgens wachtte de groep hem na het stappen op. De politie noemt het een won der dat de slachtoffers geen ern stige verwondingen hebben op gelopen. De jeugdbendeleden wordt po ging tot zware mishandeling met voorbedachten rade verwe ten. Een van hen is al voorgeleid aan de rechter-commissaris. Hij zit voorlopig vast in het huis van be waring. De anderen volgen nog deze week, De politie sluit niet uit dat er meer aanhoudingen volgen. Medio oktober hield de politie een andere groep jongeren aan voor een mishandeling op de Ho- gelandseweg in Middelburg. Een van de verdachten uit dat groepje bracht de politie op het spoor van de Vlissingse jeugd bende. [Rob Paardekam SWEERT - Het lijkt voorlo- meer goed te komen tus- IkI bestuur van dorpshuis Munk in Hansweert en bur ster en wethouders van swaal. De dorpshuisbe- pjers tekenen beroep aan te- vergunning die de ge- aan Kaj Munk heeft ver- it en willen voorlopig niet rinet het college praten. Bureau Eerlijke Mededin- (BEM) voert al twee jaar strijd tegen Kaj Munk, om- jjar bijeenkomsten van per- ijke aard als feesten en par- worden gehouden. Het noemt dat oneerlijke con- ffitie en kreeg eerder dit gelijk van de rechter. Die Spelde de feesten op basis de toenmalige vergunning smeester en wethouders Eeimerswaal hebben in al- ;een nieuwe vergunning ver st Die moet de toets der kri- de rechter wel door- r.maar het bestuur van Kaj tlaat er geen spaan van de nieuwe vergunning dat bijeenkomsten van per- aard alleen nog in het ihuis gehouden mogen wor- er meer dan 75 mensen teen snapt dat niemand dat gaat natellen, maar voor stuur van Kaj Munk is die onbespreekbaar. ,,Het iroon niet reëel, want geen ■rsoonlijke bijeenkomst orpshuis trekt meer dan ensen", zegt voorzitter lenda mKACTIVITEITEN Groen College, Fruitlaan, 19.30 over het leven in en om de schelde bij Groei en Bloei; - Kaj Munk, 13.00 uur: IENSZAND - De Stenge, 19.30 (feiikomst voor ouderen rond Vrijwilligerswerk; i - Complex Groenewoud, ,9,00-10.00 uur: Sport en spel rs; 9.15-10.00 uur en I5uurenZwemmen; 13.00 uur: Soos, biljarten,; ik, 14.00-17.00 uur; Green- >nt kleurrijk onderwaterleven jrdzee; IENSZAND - De Stenge, 19.30 lema avond: Vrijwilligerswerk blle tijdsbesteding; IBIENDIJKE - OBS de Klimroos, uur: Open morgen; iEN Ons Dorpshuis, uur: Biljartcompetitie senio- riad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: «bewegen voor ouderen, 55 plus; Rehobothschool, 21.30 uur. Kaarten maken; ELDINGE Dorpshuis De Wemel, Soos; biljarten en kaarten; - Het Trefpunt, 13.00-17.00 Buorgklachten: WW231231 «maandag t/m vrijdag pdurende de openingstij- *>:iaterdags tot 12.00 uur EDACTIE 8VELANDEN/THOLEN taionspark 28 $&us31 50 AA GOES *0113-315670 0113-315669 nl *nk Balkenende (chef) yitJHuibers levan der Jagt filleke Blok Paardekam *"de Vries (sport) armen van der Werf intrale redactie «tionspark 28 Sbus 31 ^aa goes 110113)315500 *(0113)315669 rnail: redactie@pzc.nl iernet gpzc.nl iail: web@pzc.nl A. Kortlever. „Stel, je hebt een uitvaart en verwacht dertig men sen. Dan moet je straks naar het café, want in het dorpshuis mag het officieel niet meer. Te zot voor woorden." Wethouder J. Bliek legt uit dat voor een ondergrens van 75 men sen is gekozen, omdat de be staande horeca in Hansweert zo veel mensen niet kan ontvan gen. Op die manier wordt het ar gument van het BEM over oneer lijke concurrentie mm of meer getackeld. Bliek denkt dat de nu verstrekte vergunning, waarte gen het BEM overigens meteen weer bezwaar heeft aangete kend, wel stand houdt bij de rechter. Hij vindt het onverstan dig dat het bestuur van het dorpshuis er bezwaar tegen aan tekent. Krant De bestuurders van Ka] Munk vinden verder dat het college niet of nauwelijks met hen com municeert. Zo moesten ze in de krant lezen dat er een nieuwe vergunning was verstrekt, nota bene zonder dat ze die zelf had den aangevraagd. Ook op ande re momenten zou de gemeente het bestuur met hebben inge licht over belangrijke zaken. Maandag hebben beide partijen nog eens met elkaar gepraat. Wethouder Bliek heeft toen aan gegeven best beter met het be stuur te willen communiceren, maar hij wil niet gedicteerd wor den en heeft soms het gevoel dat dat wel gebeurt. Dat is voorzit ter Kortlever weer in het ver keerde keelgat geschoten. „Wij adviseren", zegt hij. „Als de ge meente dat nu opeens dicteren noemt, houdt het wat mij be treft op." Het bestuur van Kaj Munk praat voorlopig niet meer met het college over deze zaak en gaat zelf bekijken hoe het nu verder moet. Kortlever - die ook in de ge meenteraad zit - is ook boos op de fracties van SGP, PvdA en CDA. Die wilden een motie van treurnis tegen het college, die hij dinsdag indiende, niet eens Joeri Steketee, Frank Borst en Bobby Ozgan bij de jongerenontmoetingsplek in Nieuwdorp waar al drie keer brand is gesticht. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - Hebben jongeren uit Nieuwdorp een eigen plekje buiten het dorp, is er al drie keer brand gesticht. Een verkoold bankstel in het bos achter de sportvelden van Nieuwdorp herin nert aan de laatste fik. Die was heftig. Anderhalve week geleden is het ge beurd, op klaarlichte dag. De twee zee containers die de gemeente Borsele als onderdak heeft gegeven, stonden in lich terlaaie. Als de brandstichters wilden bereiken dat de hangplek zou verdwij nen, hebben ze een fout gemaakt. De groep Nieuwdorpse jongeren laat zich niet verjagen. Zo'n twee jaar staan de zeecontainers er. „Wij hebben er zelf bij de gemeente om gevraagd", vertelt Frank Borst. „Wij hebben daarna wat spullen ver sierd, bankstellen, verf om die contai ners leuker te maken." Tien, vijftien jon geren komen er. De éne keer is het er wat drukker dan de andere keer. Vijf tien tot negentien jaar zijn ze. „Wij zijn de plaatselijke bevolking", zegt Bobby Ozgan. „We kennen elkaar allemaal van de basisschool." Het is woensdagavond. Frank, Bobby én Joeri Steketee vormen zo'n beetje de harde kern van de groep. Zij doen het woord én steken met alle bezoekers de handen uit de mouwen om hun plek weer zo snel mogelijk op te kalefateren. Afgelopen weekeinde zijn ze bezig ge weest om de zeecontainers stijf tegen el kaar te zetten. Ze konden een vorkhef truck van de Nieuwdorpse uienhandel MSP gebruiken om één container te ver plaatsen en verhuurbedrijf Boels was zo vriendelijk slijptollen te verhuren met een flinke korting. Eén van de jon geren werkt bij Boels, vandaar. De ge meente is bereid verf te geven. Op de vloer moet nog een houten plaat komen. Borsele wil daar ook bij helpen. Potdicht Wie het in zijn hoofd haalt (nog een keer) brand te stichten, moet een 'slim me jongen' zijn. De zeecontainers die eerst open waren, omdat de plek voor iedereen toegankelijk moest zijn, zitten nu potdicht. Frank heeft voorlopig als enige de sleutel. „Het is niet anders. Want nog een keer zo'n brand, dat zal ons niet gebeuren." Nieuwdorp is niet zo groot, maar wie de boel wellicht al voor de derde keer heeft aangestoken? Bobby, Frank en Joeri hebben zo hun vermoedens. Ande re jongeren zijn het naar hun idee niet geweest, eerder 'ouderen' die zich erge ren aan het rijden met scooters over het pad langs de tennisbanen. En ze maken wel eens lawaai, geven ze toe. „Maar wat dat betreft zitten we hier toch juist goed", zegt Bobby. „Lekker in het bos. Vorige week waren we in het dorp, op het Oranjeplein, omdat die brand was geweest en we niet in de containers kon den. Zeiden de mensen 'jullie laten wel zien dat die plek moet blijven'. Want we deden daar, wat we anders hier doen. Wat muziek draaien, hard pra ten." ,,'t Is goed dat ze daar in het bos zit ten", vindt Peter Michielsen, bestuurs lid van de dorpsraad. „Het kon er wel eens een rommeltje zijn. Mensen die er wandelen, spraken ons daarop aan. Als wij er iets van zeiden, werd het opge ruimd. En wat ze nu doen, alles weer op knappen, het is eigenüjk fantastisch. foto Willem Mieras Maar het moet dan ook wel ordelijk blij ven." Frank, Joeri en Bobby zijn dat vast van plan. Als ze dat niet waren, zou de ge meente zeker aan de bel trekken. Want die heeft de jongeren opgedragen een reglement te maken met tien punten. „Te beginnen met", weet Joeri al, „res pect voor iedereen." Eén ding mag straks niet meer, Franks scooter waarin een muziekinstallatie is gebouwd, in de zeecontainers zetten „Te brandgevaarlijk zeggen ze bij de ge meente." Muziek moet er wel zijn. Een oplossing is dan ook al bedacht: een af dakje maken vóór de zeecontainers waaronder de muziekscooter kan staan. Opnieuw tweedehands banken bij el kaar scharrelen, lampen ophangen, het komt allemaal goed. Wanneer9 Ze zou den het niet weten. „Als we tijd hebben, zijn we bezig." En wat betreft de tennis. Die zou de plek het liefst weg hebben, volgens de jongeren. Tennisvoorzitter Jaap Kole van sportvereniging Nieuwdorp spreekt dat tegen. „Ja, ze rijden wel eens met hun scootertjes langs. Dat is soms verve lend. Voor de rest geven ze geen over last. Ik heb in elk geval geen moeite met die mannen. Ik ben zelf ook jong ge weest." door Ben van den Aarssen SINT-MAARTENSDIJK - Er te kent zich een politieke meerder heid af voor het realiseren van doelgroepenbibliotheken in de kernen Sint- Maartensdijk, Sint-Annaland en Sint Philips- land. Voor Oud-Vossemeer, Sta- venisse en Poortvliet wordt vol staan met een bibliobus voor 1 uur per week. Alleen de SGP en WD wezen dinsdagavond in de commissie bestuurszaken een voorstel van die strekking af. Beide partijen willen bibliobus sen in alle kernen, uitgezonderd Tholen-stad. De SGP omdat de bibliobus een goedkopere oplos sing is dan een kleinschalige bi bliotheek met ontmoetingsfunc tie, de liberalen omdat een bus een bredere collectie heeft en daardoor meer kwaliteit kan bie den. P. van Belzen (ChristenUnie) be hoort, met C. van der Linde (Pv dA) en Jaap Bout (CDA), tot de raadswerkgroep die zich de afge lopen maanden heeft gebogen over de toekomst van het biblio theekwerk op Tholen. Nadere studie was nodig omdat de Thoolse politiek het niet eens kon worden over de richting die moest worden gekozen, ook al omdat er met name uit Sint-An- naland de nodige protesten wa ren tegen de voorgenomen slui ting van de huidige bibliotheek. Het raadsvoorstel houdt overi gens vast aan die sluiting. In plaats daarvan komt er een be perkte voorziening voor jonge ren en ouderen, zonder bijvoor beeld informatieboeken. Wel wil de raad meer geld uittrek ken voor de bibliotheken dan eerder het geval was. Het vroeg ere budget van 550.000 euro wordt opgetrokken naar 580.000 euro per jaar. Daar naast wordt jaarlijks nog eens 21.000 euro beschikbaar gesteld voor de bibliobussen. Inspanning Van het bibliotheekbestuur wordt een maximale inspanning verwacht om te bezuinigen. Het bestuur heeft inmiddels schrifte lijk laten weten dat ze zich op hoofdlijnen kan vinden in het nieuwe voorstel. Wel waar schuwt het bestuur voor de zeer beperkte openingstijden en zeer beperkte aanbod in de service punten. Ook worden de doelstellingen van de eerder aangenomen be leidsvisie volgens het bestuur niet meer gehaald, met name op gebieden als informatie, cul tuur, educatie, leesbevordering en de maatschappelijke functie. Bovendien verschilt het bestuur van mening met de gemeente over de toekomstige locatie van het servicepunt in Sint-Maar tensdijk. Het bestuur vindt zorgcentrum Maartenshof een veel betere op tie dan het nu voorgestelde dorpshuis Haestinge. Maartens hof ligt veel centraler als het gaat om de beoogde doelgroe pen. jeugd en ouderen Wethouder M. Velthuis plaatst kanttekeningen bij het huidige voorstel, met name op langere termijn. Vanaf 2009 wil de raad jaarlijks nog 580.000 euro aan het bibliotheekwerk ter beschik king stellen en Velthuis betwij felt of dat genoeg is. Zij vreest Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering MIDDELBURG. Korendi|k 34, tel 0118-650024 VLISSINGEN. Gildeweg 25, tel. 0118-431304 www.vertmarktboogaard nl Aanrijding in Kruiningen behandelen, omdat de zaak nog onder de rechter is. Wethouder Bliek vindt dat verstandig- Het college en het bestuur van Kaj Munk streven volgens hem het zelfde doel na: dat in Kaj Munk feesten en partijen gehouden kunnen worden. Door nu ruzie te maken wordt het BEM in zijn ogen alleen maar in de kaart gespeeld. Bliek. „Prima, hoor, als ze me met een motie willen afslachten, maar laat ze dat na de uitspraak van de rechter doen." KRUININGEN - Op de kruising Zanddijk N289 in Krui ningen heeft gistermiddag rond vijf uur een botsing plaatsgevonden. Een 25-jarige Vlissingse automobiliste reed over de N289, uit de richting van Kapelle. Zij verleende op de kruising geen voorrang aan een van rechts komende 60-jarige be stuurder uit Yerseke. Bij de aanrijding raakten beide au to's zwaar beschadigd. Bij de aanrijding raakte niemand gewond. Aanbesteding Mondragon later ZIERIKZEE - De Europese aanbesteding voor de her bouw van Mondragon in Zierikzee tot multifunctionele podiumvoorziening wordt vanaf eind deze week openge steld. Tengevolge van een langere voorbereidingstijd ge beurt dat bijna twee maanden later dan aanvankelijk ge pland. De inschrijving staat open tot 2 februari 2006. Volgens de bijgestelde planning dient de definitieve gunning van de herbouw van het voormalige theatercomplex aan de Oude Haven nu uiterlijk 14 maart volgend jaar rond te zijn. De raadsfractie van Alert! heeft inmiddels bij het college van B en W geïnformeerd waarom de aanbesteding van het Mondragoncomplex zo lang op zich laat wachten. Geen rijverbod, wel hogere boete MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Vlissingen had er niet bij nagedacht toen hij onder invloed van alco hol in zijn auto reed. „Dan hebt u pech. U zult op de blaren moeten zitten", meende officier van justitie N. de Coninck gisteren in Mid delburg. Zij eiste zeven maanden rijontzegging en zeven honderd euro boete, dat paste bij het alcoholgehalte van 780 microgram. Dat resultaat (drieënhalf keer de limiet) had de verdachte op 30 juli in Vlissingen geblazen toen hij werd aangehou den door de politie. Het rijverbod zou onherroepelijk het verlies van zijn baan kosten. „Kunt u mij geen hogere boe te geven en een voorwaardelijke rijontzegging?", richtte de Vlissinger zijn verzoek tot de politierechter. Die ging overstag. Politierechter F. van Hemert-Meeuwis compenseerde de zeven maanden voorwaardelijke rijontzegging met het verhogen van de boete tot 1.500 euro. Van belang was ook dat de man niet eerder voor een alcoholmisdrijf was ver oordeeld. Ontruiming na gaslek in Clinge CLINGE - Bij het spitten in zijn tuin heeft een bewoner van de Molenstraat in Clinge gisterochtend een gaslei ding geraakt. Een gaslek was het gevolg. Omliggende wo ningen zijn ontruimd en de straat is tijdelijk afgezet voor het verkeer. Monteurs van Delta hebben het lek^edicht. De brandweer in Hulst kreeg de melding rond tien voor elf binnen en rukte meteen uit met één wagen en zes brandweerlieden. De bewoners van het huis aarfde Molen straat zijn bezig met een verbouwing. Tijdens het graven in de tuin werd de gasleiding geraakt en is een scheur ont staan. De brandweer heeft een aantal metingen verricht en daaruit bleek dat er geen direct gevaar bestond voor ontsteking van het gas. De Molenstraat was rond kwart over twaalf vrijgegeven. door Ali Pankow KERKWERVE - In Kerkwerve heeft de aankondiging van een onderzoek naar het relatief hoog aantal kankergevallen in de omgeving van de Vloedstraat en de Simonskerkestraat tot be roering geleid. „Die berichtgeving slaat in als een bom. Natuurlijk is het goed dat er nu nader onderzoek wordt verricht. Het was echter beter geweest als de dorpsraad eerst de mensen hier op de hoog te had gesteld", zegt bewoner F. Outshoorn uit de Vloedstraat. Voor hem komt de vaststelling van het verhoogd aantal kanker aandoeningen volledig onver wacht. De reactie van dorpsbewoonster en onderneemster M. Lemsom van Taxibedrijf Lemsom in Kerkwerve is geheel anders. „Wij hebben jaren geleden al ge merkt dat er zich vooral in de Vloedstraat en de Simonskerke straat wel heel veel gevallen van kanker voordoen. Wij worden daar als bedrijf ook mee gecon fronteerd, omdat wij vaak men sen vervoeren voor bestraling en chemokuur", zegt Lemsom. De taxionderneemster schetst een beeld van vier woningen op rij en twee daar tegenover waar een bewoner slachtoffer van kanker is. Wethouder Houtekamer laat we ten dat de gemeente Schou- wen-Duiveland en de dorpsraad Kerkwerve naar aanleiding van verontruste reacties een geza menlijke verklaring hebben op gesteld. Die wordt vandaag in Kerkwerve verspreid. (Advertentie) dat dan de hele discussie op nieuw wordt geopend en drong daarom in de commissie aan op een structurele oplossing. Onze lezers zoeken uw vacature! 80% van de mensen die werk zoeken in de logistiek zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de logistiek het alfabet van Zeeland WeGeNeR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33