Energienota wordt hoger Ook over knopen wordt overlegd Aziatische muntunie nog toekomstmuziek ote merken n niets Ralfords jking j chemie Breda Huishouden betaalt volgens Nuon per jaar 135 euro meer Brillen Juliana onder de hamer stelauto kost personeel I) euro per maand het bedrijf donderdag 27 oktober 2005 25 Kalverstraat doet stapje terug AMSTERDAM - De Kalverstraat heeft dit jaar een stap terug gedaan op de wereldranglijst van dure winkelstra ten. De drukke winkelstraat in Amsterdam is twee plaat sen gedaald en staat nu op de 21e plek. Ondernemers beta len er jaarlijks tussen de 1400 en 1650 euro voor elke vier kante meter winkeloppervlakte. Dat blijkt uit onderzoek dat Cushman Wakefield giste ren heeft gepresenteerd. De internationale vastgoedadvi seur stelt jaarlijks een ranglijst samen van de duurste win kelstraten ter wereld. Fifth Avenue staat net als vorig jaar op de eerste plaats. De huurder van de duurste winkel in deze beroemde straat in New York moet 11.558 euro per jaar ophoesten voor elke vierkante meter De Causeway Bay in Hong kong staat op de tweede plek, terwijl de derde plaats op de ranglijst is gereserveerd voor Avenue des Champs Elysées in Parijs. De Kalverstraat is iets gedaald op de ranglijst omdat de huurprijzen er nauwelijks zijn gestegen in vergelijking met vorig jaar. Ook in andere drukke winkelstraten in Ne derland stegen de prijzen niet als gevolg van de kwakkel ende economie. In de populaire winkelgebieden in het bui tenland gaan de huren nog wel omhoog. ANP Benzineprijzen dalen verder DEN HAAG - Marktleider Shell heeft gisteren zijn ad viesprijzen voor benzines weer naar beneden bijgesteld. Een liter euro ongelood gaat van 1,375 euro naar 1,369 eu ro en super plus daalt van 1,429 euro tot 1,423 euro. De prijs van diesel blijft onveranderd op 1,079 euro per liter. Shell is al enige tijd de brandstofprijzen aan het verlagen, onder invloed van de dalende olieprijzen. De oliemaat schappij hanteert internationale productnoteringen om de prijs van autobrandstof te bepalen. Daarbij is de prijs van ruwe olie belangrijk. ANP Rabo haalt 2 miljard op bij klanten UTRECHT - Rabobank heeft voor 2 miljard euro ledencer tificaten geplaatst. De coöperatieve bank haalt het geld op onder klanten en werknemers De bank uit Utrecht kon digde vorige maand de uitgifte van nieuwe ledencertifica ten aan en meldde toen 1 miljard euro op te willen halen. Het is de vierde keer dat Rabobank certificaten uitgeeft om zijn vermogen te versterken. In totaal is inmiddels voor 6,3 miljard belegd in de ledencertificaten. Het rende ment van de nieuwe certificaten ligt maar net boven die van een staatslening met een looptijd van tien jaar. ANP Verkoop bestelwagens daalt fors BRUSSEL - De verkoop van bestel- en vrachtwagens is in Nederland in de eerste negen maanden van dit jaar fors gedaald. De inschrijving van nieuwe bestelwagens tot 3,5 ton daalde met 18,8 procent tot 56.660, in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar. Uit gisteren gepubliceerde cijfers van de Europese organi satie van autoproducenten Acea blijkt dat Nederland de sterkste daler is van alle EU-lidstaten. In de september boekte de Nederlandse markt voor bestelwagens een ver koopdaling van 49,8 procent. De verkoop van zware trucks boven de zestien ton laadvermogen daalde in de zelfde periode met 1,6 procent. Nederland was het enige Europese land dat een daling kende op deze markt. ANP IERDAM - De winkelke- ilfords wil sneller groeien, toe begint het op fietsers llomobilisten gerichte be- ooder meer met de verkoop nerkfietsen. Met Union is gs een contract getekend, oolste merken zitten ech- itop Halfords te wachten. llkomend voorjaar is voor a van 400 tot maximaal Ei euro een lijn Union-fiet- koop in de 140 Hal- ilialen. Voor Halfords, Iff van de beursgenoteerde Btosh Retail Group, is het Wen van merkfietsen s De keten ziet kansen en ilzijn aandeel op de Neder- k markt de komende vijf Svergroten van 10 naar 15 si. kis-directeur P. Burger de samenwerking met leen doorbraak. Fabrikan- kwaliteits fietsen zagen Ws tot nu toe niet staan Skoper. „Maar als we timet Union, zullen ande- slvolgen. De grootste fiet- Rranciers kunnen niet om Botste in de detailhandel fequa omzet de grootste -'and, zit niet te wachten Bords. „Het is niet zozeer Bjs die ons ervan weer- iom modellen te leveren «fords Het gaat ons meer 8 contact met de vakhan- b. met wie we de afgelo pen een goede band heb- Rbouwd. Die willen we cgevaar brengen", zegt al tedirecteur R. Sjamaar. teisgenot eerde Accell, ma- te bekende merken als Ba- jffl Koga-Miyata. is even- pnteresseerd. Het bedrijf herenveen verkoopt de 1 fietsen in Nederland en iHalfords daarvoor niet no- kde toekomst ziet men er tesin, zo laat financieel di- pH. Sybesma weten. Svan Halfords laat zich weigering van Gazelle W1 niet ontmoedigen. Hij fabrikanten op termijn '■^happen, al denkt hij fat dit voor 2007 gebeurt. s stelt hij dat groei voor "is niet alleen afhangt van tobod van kwaliteitsfiet- liet assortiment, invallende marktomstan- kn blijven ook goedkope- tóellen in trek, redeneert l\P U- Het personeel van het da gevestigde chemiebe- (dva Innovene (voorheen Chemicals) legt het werk en 8 november 24 uur al. Dat gebeurt uit onvre- het uitblijven van een jakkoord, zei gisteren pier F. van der Veen van ui CNV Bedrijvenbond. [bond had de onderne st ultimatum gesteld, dat i middernacht afliep. Op :ber hield het personeel waarschuwingsstaking, „•uur. bekomende staking wer den FNV. Zij wijzen er- iet personeel al twee jaar xi een nieuwe pensioenre- fjrR. Gilde van Nova In- zegt dat de bedrijfslei- fo uiterste best doet om mogelijk duidelijkheid kq geven. „We hebben er mor dat de medewerkers jrgen maken over hun •pensioenregeling." ANP door Jeffrey Kutterink GOES - Stroomleverancier Nuon voorziet dat een gemid deld huishouden het komend jaar 135 euro meer moet betalen voor zijn energie. Het Zeeuwse Delta voorziet een verlaging van een deel van het tarief. Nuon publiceerde gisteren zijn voorlopige tarieven voor 2006. De stijging is volgens een woord voerster het directe gevolg van de dure olie. Nuon rekent de ho gere olieprijs door in zijn gas- en elektriciteitsprijzen. Volgens Nuon komt de energienota voor een gemiddeld huishouden uit op 2047 euro. Dit jaar bedraagt de aanslag 1892 euro. De reke ning is opgebouwd uit kosten voor levering, netbeheer, belas ting en btw. Nuon gaat uit van een gemiddeld verbruik van 3500 kilowattuur (kWh) elektri citeit en 1820 kubieke meter gas. Vanaf januari 2006 betaalt een klant bij Nuon met een ge middeld energieverbruik op jaarbasis 1006 euro voor de leve ring van energie. Dat bestaat uit 719 euro voor gas en 287 euro voor elektriciteit Over de ener giebelasting en de kosten voor netbeheer kon het bedrijf niets zeggen, omdat de overheid en Tennet die tarieven vaststellen. Delta en Essent presenteren over enkele weken de tarieven voor volgend jaar. Delta en Es- feitvan Harskamp SMEER - Een half mil- jknemers met een bestel- idezaak leveren 200 eu- per maand in. Dat heeft ïsorganisatie Evo bere- pbasis van de nieuwe be- innen van staatssecre- Wijn (Financiën). jft ontevreden over de bij- iregeling die volgend jaar ondanks de belofte van jt werknemers die min- 500 privé-kilometers ir rijden geen aangifte te doen. Dit biedt vol- iEvo geen soelaas. Werk- moeten na elke rit nog standen invullen. Voor ze- rijders, zoals koe- het volgens de organisa- ioenlijk precies elke rit te m Zij moeten naar zoveel dat er te veel tijd en geld aan verloren. Werk gevers zullen volgens Evo hun personeel pogen te weerhouden de lijsten in te vullen, waardoor werknemers toch de hele bij tel ling betalen. Verder vreest Evo voor fouten op de rittenstaten. Als ze niet kloppen, krijgt de be treffende werknemer alsnog een naheffing van de fiscus. Vanaf 1 januari wordt de bijtel ling van de lease-auto via de loonheffing verrekend, waar door de werkgever de bijtelling zelf van het nettoloon aftrekt. Nu moeten werknemers zelf jaarlijks aangifte doen als zij een auto van de zaak rijden. Werkgevers vinden dat zij door het plan met extra werk worden opgezadeld, omdat zij de admini stratieve verantwoordelijkheid krijgen. Werknemers willen niet dat de bijtelling direct van het maandelijkse loon wordt inge houden. GPD AMSTERDAM - Bij veilinghuis Sotheby's in Amsterdam worden komende maandag vijf brilmonturen geveild van wijlen koningin Juliana. Pronkstuk is een echte gouden bril (boven). De brillen zijn afkom stig van een anoniem persoon die niet tot het Koninklijk Huis behoort. De verwachte opbrengst voor de gouden bril bedraagt tussen de 1000 en 1200 euro terwijl de andere vier dit bedrag gezamenlijk moeten opbrengen. foto Marcel Antonisse/ANP sent verwachten niet dat die sterk afwijken van die van Nuon. „Ook voor Delta geldt dat de brandstofprijzen zijn ge stegen en hoog zijn", zegt Del ta-woordvoerder J. Nelemans. „Delta Comfort stelt binnen en kele weken de nieuwe gas en stroomtarieven vast. Delta Net werkbedrijf doet dat binnen kort ook, maar de verwachting is dat die tarieven met 10 pro cent omlaag zullen gaan. Let wel: dat betekent dat een deel van de tarieven omlaag gaat en dus niet het gehele tarief. Volgens Nelemans betekent een verlaging van de netwerktarie ven van 10 procent voor een ge middeld huishouden een kor ting van circa 30 euro per jaar. „Welke invloed dat heeft op de uiteindelijke tarieven is nog niet duidelijk", aldus Nelemans. Essent stelt dat stroom nog duurder zou zijn geworden als niet was overgegaan tot liberali sering van de markt. Nu zijn er meerdere aanbieders en wordt er scherper geprijsd. „De concur rentie werkt", aldus Essent. Dom Woordvoerder Nelemans van Delta kan dat niet bevestigen. „We hebben voor de door het Rijk opgelegde liberalisering veel kosten moeten maken. Zo wel voor de aankoop van compu tersystemen als voor de inzet van extra personeel, Die kosten worden uiteraard niet een op een doorberekend naar klanten. Dat zou dom zijn, want dat zou verlies van marktaandeel bete kenen." Om zijn klanten bewuster te ma ken van de energiekosten houdt Nuon een voorlichtingscampag ne. Zo kost het in de stand- by-stand zetten van televisies of opladers voor mobiele telefoons jaarlijks zo'n 40 euro, aldus Nuon. Onderzoek wijst volgens het bedrijf uit dat klanten ge middeld 20 procent op hun ener gierekening kunnen besparen. Delta heeft geen plannen voor zo'n campagne. Het Zeeuwse be drijf deed dat onder meer in 2002. Delta gaf toen ieder huis houden een spaarlamp. door Martijn de Koning Elf jaar geleden begon Sita Bahadoer het bedrijfje Siba. Vanuit huis verzorgde ze maat kleding voor mannen en vrou wen. Drie weken geleden maak te ze, samen met haar partner Bram Kot, een nieuwe stap. Het paar opende een zaak aan de Wijngaardstraat in Goes. Er mag nu dan een winkel zijn, aan de werkwijze is eigenlijk niets veranderd, benadrukt Ba hadoer. „Mensen kwamen bij mij thuis of ik ging naar hen toe. Dat doe ik nog steeds, al leen kunnen klanten nu ook al tijd bij ons binnenlopen." Dat wekt extra vertrouwen, vindt Kot. „We misten een showroom. Door de deur open te zetten, neem je toch een drem pel weg." „Bovendien is het altijd mijn droom geweest een winkeltje te runnen", vult Bahadoer aan. „Dit is echt wat ik wil: een klein, exclusief zaakje, waar het individu centraal staat." Dat uit zich in kleine dingen. Kot: „Klanten bepalen het tijd stip waarop ze bij ons komen. Ze kunnen gerust voor 's avonds of zondag een afspraak maken." Volgens Bahadoer is de werkwij ze van Siba uniek in Zeeland. „Ik heb inspiratie opgedaan bij een aantal van dergelijke zaken in de Randstad", vertelt ze. „Maar die maken vaak alleen he renmode. Wij verzorgen kleding voor zowel mannen als vrou- Steenrijk De prijs van op maat gemaakte kleren hoeft helemaal niet zo hoog uit te vallen, benadrukt Kot. „Mensen denken dat je steenrijk moet zijn om hierbin nen te stappen. Dat is onzin. Je hebt bij ons voor 500 euro een prima pak. Daarmee kunnen we best concurreren met confectie zaken." Het uiteindelijke kostenplaatje hangt helemaal af van wat de klant verwacht, geeft Bahadoer aan. „Mensen willen soms graag in één keer helemaal in het nieuw gestoken worden. Niet ook nog eens naar andere win kels lopen voor een riem, sjaal of paar schoenen." Voor dergelijke acessoires zorgt Bahadoer in zulke gevallen ook. „Ik zoek totdat de klant tevre den is", klinkt het zelfverze kerd. „Voor schoenen plaats ik Het gaat goed met Siba Collection. Sita Bahadoer en baar partner Bram Kot hebben een zaak a Bahadoer heeft altijd de droom gehad om een eigen winkeltje te runnen. i de Wijngaardstraat in Goes geopend. foto Willem Mieras bijvoorbeeld bestellingen bij schoenenzaken hier in Goes." Bahadoer beperkt zich daarbij niet tot alledaagse produkten. „Ik ga ervan uit dat alles wat mensen willen hebben, te leve ren is." Stoffen Dat klanten met heel verschil lende verwachtingen de zaak binnenlopen, maakt het werk leuk, vinden de twee. Kot: „De één komt met een idee over de kleur die hij mooi vind. Een an der laat ons een plaatje zien van een bepaald model jasje. En een derde weet precies welke stof hij wil." In alle gevallen zijn klanten aan het goede adres. „Mensen kun nen kiezen uit meer dan dui zend stoffen", weet Kot. „Dat gaat van relatief goedkopere merken tot het fijne weefsel van de grotere namen." Naast hoofdzaken als vorm, kleur en stof van de kledingstuk ken worden ook de details ervan tot in de puntjes met de klant be sproken. ..Knopen, boorden, manchetten; het gaat allemaal in overleg", beschrijft Bahadoer Naam: Siba Collection Plaats: Goes Opgericht: 1995 Aantal medewerkers: 2 haar manier van werken. Siba heeft geen kleren op voorraad. De jasjes die in de zaak hangen, zijn van Kot zelf. „Die dienen alleen als voorbeeld", legt hij uit. Kleermakers zorgen voor de productie van de bestelde spul len. „Die zijn erg gespeciali seerd", zegt Kot. „Eentje maakt broeken, een tweede jasjes en weer een ander zorgt voor de rokken." Na een aantal pasbeur ten mag de klant zich vervol gens verheugen in een nieuwe outfit. Het bedrijf krijgt allerlei soor ten mensen over de vloer. „De meesten daarvan willen gewoon eens iets anders", vertelt Kot. „Die kunnen in gewone winkels niet vinden wat ze zoeken". In die categorie vallen veel aan staande bruidegommen, is de er varing van de eigenaren. „Die krijgen in confectiezaken vaak wat weinig aandacht", geeft Bot aan. „Ze worden bij een rek gezet en moeten dan zeif kiezen. Sommi ge mensen vinden dat prima, maar een grote groep heeft blijk baar ook behoefte aan meer per soonlijke begeleiding." De vrij massale komst van de echtgenoten in spe is een trend van de laatste jaren. Bahadoer heeft de afgelopen tijd meer ver anderingen gezien. „Mensen dur ven bijvoorbeeld veel meer met kleur te doen dan vroeger. Ze vinden het steeds belangrijker er goed uit te zien. Het is niet al leen maar meer grijs en zwart." Modebewust Toch zijn Nederlanders niet het meest modebewuste volkje, weet ook Kot. „We lopen nog steeds drie jaar achter de Italia nen aan. Maar goed, we doen ze nu in ieder geval na. Dat was tot voor kort nog niet eens zo." Naast modebewuste individuen zijn ook bedrijven klant bij Si ba. „Soms wil een bedrijf dat het hele verkoopteam in een zelf de outfit loopt", geeft Kot aan. „Elk lid van zo'n ploeg krijgt van ons dan dezelfde kleren, maar wel in zijn of haar eigen maat." Een derde doelgroep wordt ge vormd door mensen die door hun lichaamsbouw moeite heb ben met het vinden van kleding in de gangbare winkels. Kot: „Je merkt het dus wel: werke lijk iedereen kan bij ons te recht." door Judith Stalpers en Maurice Wilbrink TOKIO - De Asian Development Bank komt in 2006 met een nieu we Aziatische 'eenheidsmunt'. Het is een rekeneenheid, waarin dertien Aziatische munten zijn opgenomen. Deze nieuwe, virtu ele munt zou een eerste stap kun nen zijn naar een Aziatische muntunie. Maar Nederlandse deskundigen denken dat een der gelijke unie nog ver weg is. De Aziatische eenheidsmunt krijgt een wisselkoers tegenover de dollar en de euro die dage lijks op de website van de Asian Development Bank is te zien. De munt is Asian Currency Union, of ACU, gedoopt, een naam waarmee wordt gerefe reerd aan de ECU (European Currency Union) die ooit is voor afgegaan aan de euro. Ook de ECU was een rekeneen heid - het gewogen gemiddelde van een aantal Europese mun ten zoals de gulden en de D-mark. De ACU wordt een gewogen 'mandje' van de waarden die de munteenheden in China, Japan, Zuid-Korea en de tien samen werkende Asean-landen heb ben. Bij de ACU wordt de waarde van iedere individuele munt ge wogen aan de hand van het bru to nationaal product en de han delsactiviteiten van het land. De Chinese, Japanse en Zuidkore- aanse munteenheden zullen daarom een veel groter gewicht krijgen dan die van de Zuid oost-Aziatische landen die teza men in Asean zijn verenigd. Dit zijn Thailand, Maleisië, Indone sië, Singapore, Vietnam, de Fi lippijnen, Myanmar, Cambodja, Laos en Brunei. Eventueel wor den ook Hong Kong en Taiwan in het project opgenomen. Stimulans De Asian Development Bank be oogt een vergaande economi sche integratie in de regio. Voor dat een gemeenschappelijke va luta echt levensvatbaar is, moe ten de financiële systemen en het financieel beleid meer naar elkaar toegroeien. De invoering van de virtuele ACU dient als stimulans dit proces verder vorm te geven, aldus de bank. In Azië wordt al jaren gespro ken over een gemeenschappelij ke munt. De financiële crisis in 1997, de zogenoemde Azië-cri- sis, heeft de discussie intensie ver gemaakt en heeft al tot con crete stappen geleid. Zo hebben Japan en Zuid-Korea een over eenkomst gesloten elkaar te hel pen, mocht één van de munten zwaar onder druk komen te staan. Hetzelfde geldt voor Zuid-Korea en Thailand. De Asian Development Bank vindt dat de tijd rijp is om het proces naar financiële integra tie meer snelheid te geven. De economische afhankelijkheid tussen de landen in de regio wordt hoe langer hoe groter. De succesvolste muntunie is zon der twijfel de Amerikaanse met zijn dollar. Deze is wereldwijd geaccepteerd en het vaakst ge bruikt als reservemunt. De Ame rikaanse economie is immens"en zeer geïntegreerd, wat een stevi ge basis legt onder deze munt. De euro neemt ook al een belang rijke positie in, maar de Europe se muntunie verkeert nog veel meer in een experimenteel sta dium. Twaalf landen hebben hun rente-instrument ingele verd, maar moeten economisch en politiek veel verder integre ren om de euro de status van de dollar te kunnen geven. Open vraag Of Azië zijn eigen muntunie kan realiseren, is een volstrekt open vraag. Hoogleraar internationa le economische betrekkingen Ja ger (Universiteit van Amster dam) vindt het idee van de Asian Development Bank 'heel voorbarig'. „Vergeleken met Eu ropa is de onderlinge handel tus sen die Aziatische landen veel minder ver ontwikkeld, de goe derenmarkten zijn veel minder ver geïntegreerd", meent Jager. Jan Klaver, econoom bij werkge versclub VNO/NCW. denkt dat de economische afstemming die nodig is voor een muntunie in Azië moeilijk is. „Het gaat om hele sterke economieën, zoals de Japanse, en hele zwakke. Ik zie die niet snel tot een gezamenlij ke coördinatie komen." Stefaan Blondeel, werkzaam bij de China desk van Fortis Bank, verwacht dat China eerst nog lang bezig is grote interne pro blemen op te lossen, voordat het toe is aan een muntunie. „En dan nog: de Chinezen en de Japanners zouden heel veel ge voeligheden moeten overwinnen om samen in een muntunie te stappen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25