Kerst is het de hele winter door Geraakt door het filmvirus ELICHT ïeuwe poging om rmfonische orkesten aar kerk te halen Afspraken provincie en Omroep Zeeland over subsidiebedrag donderdag 27 oktober 2005 17 Nieuw leven voor hulpgroep boeren GOES - De agrarische hulpgroep die boeren met proble men bijstaat is nieuw leven ingeblazen. De groep heet Zorg Om Boer en tuinder (ZOB) en bestaat uit vrijwilli gers uit alle delen van Zeeland, met een agrarische achter grond. Ze bieden een luisterend oor en steun aan agra riërs en hun gezinnen die moeilijke tijden doormaken. De vrijwilligers van ZOB Zeeland kennen vanuit eigen erva ring de praktijk en kennen de problemen van nabij. Ze bieden hulp aan boeren die in onzekerheid verkeren voor wat betreft de toekomstmogelijkheden van agrarische be drijven. Dat kan komen door allerlei interne en externe maatschappelijke ontwikkelingen, zoals onzekerheid over de bedrijfsopvolging, over de toekomstmogelijkhe den of over de landbouwprijzen. Geen vergoeding garnalenvisser SLUISKIL - Garnalenvisser F. de Rooij uit Sluiskil krijgt geen schadevergoeding omdat hij minder garnalen zou vangen als gevolg van het baggerwerk in de Westerschel- de. Dat heeft de Raad van State beslist. De Rooij stelde dat er in 1997 en 1998 minder garnalen in de Westerschel- de voorkwamen omdat het water minder helder was als gevolg van de baggerwerkzaamheden. Een adviescommis sie wees in 2001 een schadeclaim af en de Raad van State heeft in hoger beroep nu hetzelfde gdaan. Volgens de Raad van State wijken de schommelingen in de vangsten van De Rooij niet noemenswaardig af van het totale aanbod aan garnalen op de visafslag in Breskens en Stellendam. Het argument dat dit aanbod ook van elders afkomstig is en dat een vergelijking dus mank gaat, klopt niet volgens de Raad van State, omdat er sprake is van één garnalenpopulatie van de Westerschelde tot IJmui- den. Bonnenregen bij politiecontrole MIDDELBURG - Bij verkeerscontroles in Middelburg en Vlissingen heeft de politie gisterochtend 99 (brom)fietsers en automobilisten bekeurd. De meeste bonnen werden uit geschreven voor rijden door rood licht. Verder werden on der meer bekeuringen uitgedeeld aan fietsers die zonder licht reden, brommers op het fietspad en bromfietsbezit- ters die geen brommercertificaat of verzekeringsbewijs konden laten zien, hun helm niet droegen of hun brom mer hadden opgevoerd. Autmobilisten kregen boetes om dat ze hun gordel niet droegen, het rijbewijs en kenteken bewijs niet bij zich hadden, niet de juiste rijbaan gebruik ten of niet handsfree belden met hun mobiele telefoon. De controles werden tussen kwart over zeven en kwart voor tien gehouden op de Nieuwe Vlissingseweg en het Vlis- sings Jaagpad (63 bonnen) en tussen half tien en één uur op de Spuikomweg en de Badhuisstraat in Vlissingen (36 bekeuringen). Diefstal uit hoogwerker Biezelinge BIEZELINGE - Uit een hoogwerker die geparkeerd stond aan de Smokkelhoekweg in Biezelinge, zijn dinsdagmid dag tussen kwart voor drie en drie uur enkele tassen, per soonlijke documenten, sleutels, bankpassen en een mobie le telefoon gestolen. De diefstal vond plaats ter hoogte van het rioolgemaal aan de Smokkelhoekweg. De bestuur ders van de hoogwerker waren daar aan het werk, toen de dieven hun slag sloegen. In steeds meer winkels zijn steeds vroeger in het jaar de kerstartikelen al uitgestald. foto Lex de Meester een feest met een boom met lichtjes en ballen, wil het bedrijf de klant meege ven. Veel meer wordt met het woord de hele winterperiode bedoeld. Kerst is een stijl, een manier om je huis in te richten tijdens de donkere maanden. „Schat, het wordt weer kouder buiten, laten we de kerst maar van zolder ha len." Dat idee. Doorzichtige kaarsen Dus, zo moedigen winkels hun klan ten aan, moet je eigenlijk niet zomaar willekeurig een pakket kerstballen meenemen. Nee, je moet zorgen dat die qua kleur goed bij je kandelaars passen. Heb je een rode bank? Koop dan kerstballen met dezelfde kleur Heb je veel glas in je kamer staan? Geen probleem, er zijn zelfs doorzich tige kaarsen te krijgen. Kerst is wit, oranje, groen, zilver of welke kleur je er maar aan wilt geven. Behalve goud, dat is dit jaar nergens te vinden. Dat is blijkbaar uit. Medewerker B. Nagtenaal van -Intra- tuin krijgt van klanten wel eens com mentaar op de vroege verkoop van de kerstproducten. ..Maar juist die men sen nemen uiteindelijk allerlei spulle tjes mee", merkt hij op. Dat is niet zo gek, want de kerstafde ling trekt de aandacht. Sfeervolle mu ziek. mechanisch bewegende kerst mannen en een kleurrijke aankleding zorgen ervoor dat het wel een tentoon stelling lijkt. En dat je dus snel ge neigd bent om toch maar een aantal kaarsen mee te nemen. Die zitten nu eenmaal in een voordeel verpakking en ach. ze komen toch altijd van pas. Een Duits stel schaft kerstartikelen aan alsof het de laatste kans voor dit jaar is. Hun hele kar ligt er vol mee. „Het is mijn lievelingsfeest. Ik vind het zó gezellig", verklaart Andrea Reinhardt hun kooplust. Op de vraag of ze het niet wat vroeg vindt om nu al deze inkopen te doen, reageert ze verbaasd. „In Duitsland zijn zaken waar je dit het hele jaar door kunt krijgen." Een man uit Vlissingen vindt het alle maal maar overdreven. „Ik sta me net te verbazen", zegt hij, terwijl hij ver wonderd naar een glazen bak met daarin een soort Miniatuur Walcheren in de sneeuw staart. „Ik kwam alleen om potgrond te kopen. Mooi? Ja, maar wel wat vroeg. De herfst is nauwelijks begonnen; kunnen ze daar niet eerst wat aandacht aan schenken?" De man had misschien eerst even door moeten lopen, want Intratuin heeft wel degelijk ook oog voor de tegen woordige tijd. Vooral het Amerikaan se Halloweenfeest dient daarbij als voorbeeld. De grijnzende pompoenen en boos kijkende heksen bevolken een aanzienlijk deel van de zaak. Intratuin is een groot bedrijf en heeft dus plaats voor zowel herfst- als kerst artikelen. Niet alle winkels hebben die luxe. Een wandelingetje door de binnenstad van Goes leert dat veel za ken hun herfstspullen wél voor een groot deel al opgeruimd hebben ten fa veure van de kerstartikelen. Zoals bij Xenos, waar vijf mede werkers druk bezig zijn de rekken bij de ingang vol te zetten met beeldjes van kerstmannen, engelen, rendieren en andere figuren die rond kerstmis de wereld bevolken. Ballen en klokjes komen trouwens pas later in de schappen. Dat is commercieel gezien interessanter; je hebt meer kans dat de mensen dan twee keer kerstspullen kopen. „We zijn niet zo vroeg, hoor", vindt bedrijfsleider W. Rijk. „De Action verkoopt al weken kerstspul len." En inderdaad, een kijkje in die zaak leert dat er plek over leek te zijn. Over de lengte van een heel gangpad liggen de schappen vol met kerstspuilen. An ders dan Xenos doet Action niet aan dubbele verkoop: naast rendieren en muziekdozen zijn ook hangers voor in de boom al te krijgen. Stortvloed V D kan daar natuurlijk niet bij ach terblijven. Als je daar binnenkomt moet je oppassen dat je niet tegen een groot rek met kerstdozen aanloopt. Die zijn gevuld met kerstkaarten. Tweede doos voor de halve prijs, schreeuwen de borden. Alsof het de laatste week is dat ze te krijgen zijn. Op de bovenverdieping van het waren huis is een zijde voor kerstartikelen vrijgemaakt. De fnetpannen moeten er maar even voor wijken. Niet iedereen is er even blij mee dat we nu al een stortvloed aan kerstpro ducten over ons heenkrijgen. Op inter net geven verschillende officiële vere nigingen en stichtingen bijvoorbeeld blijk van hun angst dat de kerstman Sinterklaas uit zijn zadel zal wippen. De Vereniging tot Behoud van Sinter klaas is er één van. Belangrijkste mis sies: 'Het terugdringen van de kerst man en het tegengaan van het plaat sen van kerstartikelen in winkels vóór 6 december.' Vanaf welke datum de vereniging de goedheiligman in winkels wil tegenko men, meldt de website niet. Bij V D is tussen de truien en schoenen een rek te vinden. Dat is gevuld met Sin terklazen van chocolade, marsepein varkens en taai-taaipoppen. En bij de kassa is het hele alfabet in chocolade te verkrijgen. Zo'n letter pak je toch makkelijk even mee als je een spijker broek gaat afrekenen. Al met al blijkt de sint dus net zo onge duldig als de kerstman. Kerst te koop q Anderen kunnen niet achterblij- iof willen de concurrent vóór zijn. ijeals winkelier pas op 6 december ballen in de rekken legt, is dat vra- tom problemen. Iedereen heeft de kerstspulletjes dan al. Een set- ferstklokjes is immers ook een mooi Intratuin in Koudekerke is de al aangebroken. Naast ijnvermijdelijke bolchrysanten, on- en bloem den kunnen klanten er de komende sen ook voor allerlei kerstspulle- tuincentrum heeft eens flink uitge- t De kerstmannen, engelen, pie- kaarsen en besneeuwde huisjes Én rekkenhoog opgestapeld Zelfs asneeuwdekens is gedacht, jst is tegenwoordig meer dan alleen tfMartiin de Koning it Zeelandhallen in Goes dienen Irfit jaar als locatie voor de groot- kerstmarkt van Nederland. Wie ikt daar de dagen vóór de kerstva- itic nog even heen te kunnen, komt kogen uit. Niks eerst Sinterklaas ar eens uitzwaaien en de peperno- opeten. Nee, de kerstwaar wordt gestald op 3 en 4 december. heeft er geen problemen melden de organisatoren van de in een aankondiging. Het dat ze zelf ook wel weten ;het tijdstip reacties op zal roepen, jrom laten ze Sinterklaas straks sa- ;met de kerstman langs de kraam- 5hobbelen. „Hand in hand tussen Èe leuke hebbedingetjes", kondi gde twee grijsaards aan. [vroege tijdstip van het evenement fel logische gevolg van een trend- [rikkeling die al jaren aan de gang ifinkels brengen steeds eerder in jaar hun kerstartikelen aan de tflolf Bosboom klNGEN - De evenemen- pimissie van de Sint Ja- ierkvvil samen met concert eer Rob Groen proberen weer symfonische klassie- oriek naar Vlissingen te ha- Er slaan twee concerten op programma: morgenavond 22 november. jen heeft in samen- bgmet Rob Groen de afge- jaren een aantal concer- a grote symfonische orkes- irogrammeerd. De publie- angstelling daarvoor bleef onder de maat, in tegen- 2gtot die voor de uitvoerin- nhet Zeeuws Orkest, jilt in Vlissingen betreft iesituatie in financieel op- met langer verantwoord, iddeld waren er nog geen ïd bezoekers, terwijl zo'n toch 25.000, 30.000 euro zegt coördinator Frank bel. „Zowel Groen als wij de kosten niet in -ding stonden tot het aan- zoekers." één keer iondigde afgelopen voor- i dat het concert van het |ronisch Orkest van in april het laatste t Mede naar aanleiding dies wil hij het nu 'nog t proberen op klassiek raeel gebied iets in deze zaal te organiseren', ivond om 20.00 uur is er toering van het Ukrai ne Symphony Orchestra ïding van Taras Krysa, mpettiste Leslie Scarpi- bet Chicago Symphony ra als soliste. Op het pro- i staan het Trompetcon- Torelli. het Branden- iticert en de badinerie Wede Suite van Bach, Sty van Aaron Copland fade voor strijkers van reki. P belangstelling te kwe- pnen betalende bezoe- de pauze van het concert top een gratis cd: Barce- The rock opera. Deze is Üt jaar opgenomen door eUkrainian State Symp- fchestra en komt deze De evenementencommissie van de Sint Jacobskerk organiseert regelmatig meer kleinschalige concerten in het gebouw. Zij werkt graag mee aan de poging de symfonische concerten te her vatten. „Bij de restauratie van het ge bouw in de jaren negentig heb ben we ook de belofte gedaan dat we het multifunctioneel zou den gebruiken: niet alleen als kerkelijk, maar ook als so ciaal-cultureel centrum", ver klaart Leo Smit. Levensvatbaar De komende twee concerten - de inhoud van het tweede is nog onbekend - zijn vooral bedoeld om opnieuw te peilen hoe de be langstelling is. „We willen kij ken of het levensvatbaar is", zegt Smit. „Rob Groen gooit twee spieringen uit om te kijken of er kabeljauw kan worden ge vangen." Smit verwacht dat de kerk ze ker in deze periode een belang rijke functie kan vervullen nu de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg wordt verbouwd en de Grote Kerk in Veere in de wintermaanden niet kan wor den benut omdat het gebouw on voldoende kan worden ver warmd. „Wij gaan zelf in elk geval ook een aantal concerten van kleine re symfonische orkesten organi seren, zoals kamermuziekgezel schappen van tien. twaalf men sen", aldus Smit. „Daar willen we ook ons orgel bij betrekken." Uit in Vlissingen bezint zich on dertussen op wat zij, behalve het Zeeuws Orkest, vanaf vol gend seizoen op klassiek gebied wil doen. Daarbij wordt ook ge keken naar wat de vernieuwde Concert- en Gehoorzaal van plan is te doen. „We zijn ons momenteel aan het heroriënteren", zegt Van Iersel. „Daarbij kijken we naai" het to tale aanbod op Walcherse schaal." Tilburg Het is de bedoeling samenwer king te zoeken met partners bin nen redelijke afstand van Zee land. zoals het conservatorium in Tilburg. „Op die manier pro beren we grote orkesten hier naartoe te halen." Echtelieden Robyn Rosenkrantz en Michael Glover vormen tevens al vijftien jaar het duo Bright Blue Gorilla. Folkrockduo Bright Blue Gorilla in De Wegwijzer door Rolf Bosboom NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Bright Blue Gorilla was voorheen alleen bekend als folkrockgroep. De afgelopen jaren heeft het Amerikaanse duo zich ook ontwikkeld als acteurs en filmmakers. Momenteel zijn ze bezig met een uitgebreide Europese tour nee, met maar liefst 16 optredens in Neder land, dat ze als hun tweede vaderland be schouwen. Morgenavond staat Bright Blue Gorilla in De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Vijftien jaar zijn Robyn Rosenkrantz en Mi chael Glover nu samen, als echtpaar maar ook als muzikaal duo. In 1990 besloten ze ra dicaal voor de muziek te kiezen. Ze zegden hun banen op en lieten Los Angeles achter zich. „We hielden een garageverkoop en dat leverde precies genoeg geld op voor twee vliegtickets naar Amsterdam, enkele reis", vertelt Rosenkrantz. Ze vonden er onderdak bij een kennis in Utrecht. Het betekende het begin van Bright Blue Go rilla, een naam die gebaseerd is op de film Gorillas in the mist over Dian Fossey. „Een fascinerende film", aldus Rosenkrantz. die Blue Gorilla als bandnaam opperde. Glover vond dat wat te somber klinken, zodat het uiteindelijk Bright Blue Gorilla werd. De twee maakten een reeks cd's en toerden ja renlang intensief over de hele wereld. In to taal hebben ze zo'n 1500 concerten gegeven. Drie jaar geleden keerden ze terug naar Los Angeles, waar hun belangstelling voor film werd aangewakkerd. Ze melden zich aan voor een figurantenrol in The last shot van regisseur Jeff Nathanson, met in de hoofd rol Alec Baldwin en Matthew Broderick. „Toen bleek dat ze al maanden op zoek wa ren naar een muzikaal koppel. We begon nen als figuranten, maar uiteindelijk kregen we een belangrijke rol in de film, als vrien den van Matthew Broderick Bright Blue Gorilla schreef ook een aantal nummers voor de film, waarvan een deel ook de eindmontage heeft gehaald. Rosen krantz: „Het was echt een ongelooflijke er varing. Sindsdien zijn we definitief bevan gen door het filmvirus." Het- inspireerde hen tot het maken van een eigen, complete speelfilm: Sister Sarah's sky. Productie, regie en montage hielden ze in eigen hand en vele vrienden schoten voor en achter de schennen te hulp. ..Anders kost zoiets al gauw 100.000 euro." De bijna anderhalf uur durende film is ui terst onderhoudend en gaat over het veer tienjarig meisje Sarah uit Connecticut dat zich onbegrepen voelt door haar conservatie ve ouders. Daarom brengt ze een zomer door bij haar hippie-achtige muzikale oom en tante, waarbij Rosenkrantz en Glover vooral zichzelf spelen. Die ervaringen bie den Sarah nieuwe inzichten- De film gaat niet alleen over familierelaties, maar ook over zaken zoals de muziekindus trie. Er zit veel - onderkoelde - humor in, net zoals in de muziek van Bright Blue Go rilla. „Er is zoveel zware, serieuze kunst die vooral de deprimerende kant van het leven toont. Maar er is ook een andere, lichtere zij de. Wat we doen gaat ook over serieuze on derwerpen, maar je moet zaken en je proble men niet té zwaar opvatten." De hoofdrol in Sister Sarah's sky wordt ge speeld door hun getalenteerde nieht Sarah Rosenkrantz. Zij en haar broer zijn nu ook samen met Bright Blue Gorilla op tournee. „Het is opeens echt een familietoer gewor den", zegt Robyn Rosenkrantz. „Het won derlijke is dat heel veel dingen in de film zijn bewaarheid, want ook daarin gaat Sa rah met ons op tournee." In De Wegwijzer wordt de film vertoond en treedt Bright Blue Gorilla op. Ze doen daar bij een greep uit hun ruime repertoire, met onder meer de pas verschenen cd Gorillas go Hollywood, dat vooral nummers uit Sis ter Sarah's sky bevat, maar ook werk dat The last shot niet heeft gehaald. „Verder spelen we ook nieuwe nummers, die we net hebben geschreven." Een volgende film is al in voorbereiding: The mind of Henry Lime, die volgend voor jaar wordt opgenomen. Rosenkrantz: „Het gaat over de farmaceutische industrie, waar in dokters Prozac als snoep verstrekken zon der de echte problemen aan te pakken. Het leven wordt met pillen misschien wel draag lijk, maar het maakt mensen niet echt geluk kig. Het klinkt allemaal misschien nogal se rieus, maar het wordt echt heel grappig." Concert- Bright Blue Gorilla, vrijdag 28 okto ber in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Aanvang: 20.30 uur. Zie ook: wiow.brightbluegorilla.com. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De provincie gaat met Omroep Zeeland meer jarige afspraken over vooral de financiering van de regionale omroep. Daarnaast wil zij, waar mogelijk, haar 'betrokkenheid' bij de omroep vergroten. Dat blijkt uit de Omroepnota, waarmee Gedeputeerde Staten deze week hebben ingestemd. Aanleiding voor de nota is de verandering in geldstromen. Nu krijgen regionale omroepen voor het overgrote deel hun fi nanciën van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen. Vanaf 1 januari 2006 wordt dat geld overgeheveld naar de provincies. Daarmee komt een eind aan al lerlei ingewikkelde financiële constructies en aan de gedeelde verantwoordelijkheid met de rijksoverheid, zodat de provin cie nu een eigen, meerjarig om roepbeleid op papier kan zetten. Overigens blijft de invloed van de provincie beperkt, omdat zij niets te zeggen heeft over de in houd van inzendingen. Het is de bedoeling telkens fi nanciële afspraken te maken voor vier jaar, gelijk met de pe riode voor de Cultuurnota. Om dat die in 2008 afloopt, bestrijkt de eerste omroepnota drie jaar (2006 tot en met 2008). Budget De regionale omroep krijgt tel kens een vast budget, dat jaar lijks aan de inflatie wordt aange past. Voor 2006 gaat het om bijna 6,9 miljoen euro. Dat is ruim vier ton hoger dan de 6,5 miljoen euro die Zeeland omge rekend van de rijksoverheid krijgt. De hogere kosten hebben te ma ken met de extra bijdrage die de provincie de afgelopen jaren al aan de omroep heeft geleverd en met de zenderkosten, die voor heen apart door het ministerie werden betaald. Omroep Zeeland moet om de vier jaar met een beleidsplan ko men. Daarnaast wil de provin cie regelmatig inzicht hebben in de financiële situatie en in za ken zoals de kijk- en luistercij fers, ook om een vergelijking met andere regionale omroepen te kunnen maken. De inhoudelijke prestaties wor den beoordeeld door het Com missariaat voor de Media. De provincie wil de komende tijd ook kijken in hoeverre de omroep zendtijd kan inruimen voor 'overheidscommunicatie'. „Onze gedachten gaan daarbij uit naar een opzet zoals bij de te levisiespotjes Ster Cultuur", schrijven Gedeputeerde Staten in de nota. Verder ligt er het voornemen om, net zoals de afgelopen ja ren, 'in voorkomende gevallen' mee te betalen aan bijzondere producties 'over typisch Zeeuw se zaken'. Een huidig voorbeeld daarvan is het televisieprogramma De Zeeuiv van Vlaanderen. Samen werking met andere partners, zo als eerder bijvoorbeeld met de gezondheidszorg en het Zeeuws Museum, wordt eveneens toege juicht Rampenzender Het provinciebestuur gaat ook in op de rol van de regionale om roep als rampenzender, een taak die zij nu niet volwaardig kan vervullen. De afspraken daar voor. die al dateren van 1992, worden 'op korte termijn' her zien. De verwachting is ook dat er meer geld voor beschikbaar komt door de vorming van een landelijk fonds. Een provinciale bijdrage kan bovendien, aldus Gedeputeerde Staten, 'worden overwogen'. Bij het vaststellen van het subsi diebedrag is nog geen rekening gehouden met de invloed van nieuwe ontwikkelingen, zoals di gitale televisie. Ook de gevolgen van de reorga nisatie die voor de deur staat, zijn buiten beschouwing gela ten. De provincie gaat ervan uit dat de omroep vooralsnog vol doende reserves heeft om die op te kunnen vangen. Samenwerken Omroep Zeeland wil de komen de jaren komen tot een verdere professionalisering van de inter ne organisatie, waarbij de ver schillende media (radio, televi sie, tekst-tv, teletekst, internet) nauwer samenwerken of wor den gebundeld. De reorganisa tie bij de regionale omroep be gint volgend jaar en loopt door tot 2008.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17