Twijfel over camera's Een streling voor het oog... PZC Expeditie Robinson in Goes Trekker blokkeert fietspad Zeelandbrug Kerkwerve verdeeld over kankeronderzoek Verbetering veiligheid in Renesse kan ook anders m zeefdruk cadeau! bij Varilux Frank Thielen Optiek VARILUX n(o)vib DE WERELD VAN CHANDRIK donderdag 27 oktober 2005 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders betwijfelen of came ratoezicht in het zomerse Renes se wel de verhoging van de vei ligheid oplevert die de gemeente raad voor ogen heeft. Volgens het college sorteert deze kostba re investering alleen effect in combinatie met bredere inzet van de toezichthouders. Het dagelijks gemeentebestuur heeft in navolging van een door de voltallige raad ondersteunde motie onderzoek gedaan naar de mogelijkheden tot plaatsing van camera's aan de Hogezoom en de Dreef in Renesse. B en W trekken daaruit de con clusie dat cameratoezicht een duur en beperkt middel is van wege het statische karakter. „Slechts een deel van de dorps kern kan met camera's worden beveiligd. Dan blijven er nog zat plaatsen over waar men on gestoord zijn gang kan gaan. Nu is al waarneembaar dat veel ge weld en vernielingen plaats vin den buiten het horecagebied". benadrukt wethouder T. Croné. Volgens hem en de overige colle geleden is de aanpak van de pro blemen in Renesse veel meer ge baat bij een flexibeler vorm van toezicht. B en W verwijzen in dit verband naar de alternatieven die ver meld worden in het integraal veiligheidsplan Schouwen-Dui- veland 2005-2008. Zij verwach ten meer resultaat van een ge combineerde uitvoering van maatregelen.Het invoeren van een afkoelingsperiode geldt als een van die mogelijkheden. Volgens het onderzoek springen nu bij sluitingstijd in de horeca zaken de felle lichten aan, stopt de muziek en worden gasten in een bepaalde stemming naar bui ten gewerkt. Niet prettig „Het is dus niet verwonderlijk dat men zich op de openbare weg, die niet aansluit bij de eer dere beleving, niet prettig voelt. Dit geeft aanleiding tot inciden ten", vermeldt het onderzoek. De voorgestelde afkoelingsperio de houdt in dat in de café's en discotheken eerder wordt over geschakeld op rustiger muziek. Ook zouden de gasten de gele genheid moeten krijgen te accli matiseren door bijvoorbeeld het eten van een hartige versnape ring en alcoholvrije dranken. „Dit voorkomt dat men gestrest op straat komt te staan", luidt de conclusie. Verder worden de goede ervarin gen met zogeheten susteams be nadrukt. Dat zijn teams bestaan de uit mensen die namens de ho reca op straat de situatie kun nen dempen. Ook de aanwezigheid van bevei ligers op strand levert goede re sultaten op. Het college vindt het daarom beter te investeren in meer toezicht op straat dan in cameratoezicht. Bovendien zul len naar verwachting van B en W de kosten daarvan lager lig gen. Enge plekken Andere alternatieven betreffen het plaatsen van voldoende uri noirs, vandalismebestendig straatmeubilair en een goed doordachte inrichting van de openbare ruimte. Ook wordt het aanbrengen van voldoende ver lichting genoemd ter voorko ming van 'enge plekken'. Het fietspad was eigenlijk al krap voor de trekker met aanhanger, en toen het voertuig op deze stellage stuitte, kon het helemaal geen kant meer op. Waarmee de brug de hele dag hermetisch gesloten was voor fietsers en bromfietsers. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het fietspad over de Zeelandbrug is gisteren de he le dag afgesloten geweest door een gestrande trekker. Voor de fietsers en bromfietsers was een pendeldienst geregeld die over dag en 's avonds reizigers met hun tweewieler over de brug bracht. De trekker strandde dinsdaga vond rond zeven uur. De vijftig jarige chauffeur was onderweg van zijn woonplaats Berlicum (Brabant) naar Veere. De man moest daar een klus verrichten hij de sluis. Hij verkeerde in de veronderstelling dat het fiets pad op de Zeelandbrug een pa rallelweg was en reed daarom de brug op. Halverwege ging het niet verder. Een stellage die ge bruikt wordt bij onder houdswerk stond in de weg en de brede trekker met aanhanger kon geen kant meer uit. De trek ker is zo breed dat er nauwelijks enige centimeters speelruimte over is om te manoeuvreren en daarom was achteruitrijden ook geen optie. Voor de bromfietsers en fietsers betekende de stremming extra reistijd. J. Siereveld uit Colijns- plaat werkt in Zierikzee en maakt iedere dag gebruik van het fietspad. „Ik had geluk. Ik kwam vanochtend om zeven uur gelijktijdig met het busje aan bij de brug. Ik was al bang dat ik veel te laat zou komen maar dat viel mee." Tegen vier uur staat hij bij het restaurant aan de voet van de brug te wachten tot hij naar de andere kant kan. Het busje komt na enkele minuten het par keerterrein opgereden. Chauf feur K. Lepoeter heeft er al heel wat ritjes opzitten over de brug. Vanaf tien uur in de ochtend rijdt hij heen en weer. „Ik heb al heel wat klantjes gehad", zegt hij. Hij vertelt dat niet alle klan ten snappen wat er aan de hand is. Mensen weten niet waar ze op het busje moeten stappen en niet iedereen weet dat de brom mer en de fiets gewoon mee mo gen. Hij heeft ook mensen ge zien die ondanks alle borden en de neergelaten slagboom de brug opreden met de fiets. De problemen op de Zeeland brug werden rond vier uur gis termiddag nog groter doordat twee personenwagens en een vrachtwagen op elkaar botsten. Hierdoor ontstonden aan weers zijden van de brug files waar door de fietsers en bromfietsers nog meer vertraging opliepen. Om de trekker van het fietspad af te kunnen halen, is om mid dernacht de Zeelandbrug voor alle verkeer gesloten om de trek ker met een grote hijskraan op de rijbaan te tillen. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend of de hijspo ging gelukt is. Hoe de strem ming verder wordt afgehandeld, is niet bekend. Naar het zich nu laat aanzien, is de brug hier en daar licht be schadigd door de trekker en waarschijnlijk zullen de kosten van de hele operatie worden ver haald op de verzekering van de bestuurder. door Ali Pankow KERKWERVE - De aankondi ging van een nader onderzoek naar het relatief hoog aantal aandoeningen van kanker zorgt voor beroering onder de bevol king van Kerkwerve. De menin gen zijn verdeeld over het naar buiten brengen van het feit dat specifiek onder de bewoners in de omgeving van de Vloedstraat en de Simonskerkestraat statis tisch gezien veel vaker kanker wordt geconstateerd. „Die berichtgeving slaat in als een bom. Natuurlijk is het goed dat er nu nader onderzoek wordt verricht. Het was echter beter geweest als de dorpsraad eerst de mensen hier op de hoog te had gesteld", zegt bewoner F. Outshoorn uit de Vloedstraat. Voor hem komt de vaststelling van het verhoogd aantal kanker- aandoeningen volledig onver- Wacht. „Ik had er echt nooit over gehoord." Bom De reactie van dorpsbewoonster en onderneemster M. Lemsom van Taxibedrijf Lemsom in Kerkwerve is geheel anders. „Voor ons slaat dit bericht be slist niet in als een bom. Wij heb ben jaren geleden al gesigna leerd dat er zich vooral in de .Vloedstraat en de Simonskerke straat wel heel veel gevallen van kanker voordoen. Wij worden daar als bedrijf ook specifiek mee geconfronteerd, omdat wij vaak mensen vervoeren voor be straling en chemokuur", zegt Lemsom. Zij is niet van mening dat het in de meeste gevallen gaat om borstkanker, zoals wet houder G. Houtekamer heeft aangegeven. Volgens haar is het aantal hersentumoren in Kerk werve vergelijkbaar met het aan tal gevallen van borstkanker. Lemsom schetst een beeld van vier woningen op rij en twee daar tegenover waar een bewo ner met een vorm van kanker is geconfronteerd. Ze zegt zich al veelvuldig te hebben afge vraagd wat de oorzaak kan zijn van deze situatie. „Ik heb ge dacht aan de volkstuintjes langs de sloot en langs een strook land bouwgrond. Welke bestrijdings middelen zijn daar bijvoorbeeld ooit gebruikt? Hebben de bewo ners groenten gegeten uit die tuintjes?" Zij is blij dat de dorpsraad de signalen heeft opgepakt en dat er nu een zogeheten kwalitatief onderzoek komt van de GGD West-Brabant in samenwerking met de huisartsen. Wethouder Houtekamer laat we ten dat de gemeente Schou- wen-Duiveland en de dorpsraad Kerkwerve naar aanleiding van verontruste reacties een geza menlijke verklaring hebben op gesteld. Die verklaring wordt vandaag verspreid onder de be woners van Kerkwerve. door Frank Balkenende GOES - Vier blauwe vaten, een bergje boomstammetjes en vele meters touw. Vmbo-leerlingen van De Rede in Terneuzen erva ren woensdag tijdens een doe- dag van de sportopleiding Cios in Goes dat een vlot bouwen nog niet zo makkelijk is. Ze puffen, sjorren en krijgen natte voeten. Een meisje blaast even uit. „Pfff, het lijkt wel Ex peditie Robinson." Cios Goes ontving gisteren 350 leerlingen van de vmbo-poten van De Rede in Terneuzen, Scheldemond in Vlissingen en het Buys Ballot College in Goes. Het gaat om eerste- en tweede jaars die sport in hun pakket hebben. Het Cios heeft een sa menwerkingsverband met de drie scholen. Doel is sport te pro moten en leerlingen te interesse ren voor een opleiding in die richting. Sportdagcoördinator P. Hermsen van Cios schat dat zo'n tien procent van de leerlin gen die vandaag kennismaken met allerlei takken van sport, straks doorstromen naar het Cios. De leerlingen kunnen kiezen uit allerlei sporten ofwel, zoals Hermsen het noemt, kleinkeuze- vakken. Er is volop keuze: tafel tennis, golf, squash, voetbal, bui tensport, turnen, samenwer- kingssport en nog veel meer. Hermsen: „Op nummer één staat met stip persluchtduiken. Daarmee komen deze leerlingen niet vaak in aanraking, dus dat is vandaag favoriet. Ook golf, zelfverdediging en buitensport zijn in trek." De in groene T-shirts gehulde leerlingen van De Rede hebben gekozen voor het onderdeel bui tensport, dat zich afspeelt aan en in het Goese Meer. De drie teams vlottenbouwers moeten zo snel mogelijk een met boeien gemarkeerd traject zien af te leg gen, waarbij de peddelaars de opdracht krijgen tussen de boeien te zigzaggen. De win naars juichen te vroeg. De ploeg die als tweede de wal weer be reikt, monkelt: „Jullie zijn over een boei gevaren, dus jullie heb ben vals gespeeld. Wij hebben gewonnen." De wedstrijdleider vindt dat ook. 'TSs. i. Ng Arthur Bernard Gerti Bierenbroodspot Brauck Clemens Briel Casper Faas-sen Kantcho Kanev Michiel Molenaar Paule Nolens Piotr Kees Salentljn Sabine Tuchel Guy Vandenbranden Wil Willemsen brillenglazen Een echt Varilux brillenglas is een streling voor het oog. Met geen enkel ander multifocaal glas kunt u zó natuurlijk zien. Alleen Varilux glazen (herkenbaar aan de laser-gravering) geven u op elke kijkafstand de best mogelijke correctie. Laat u ze ook nog eens voorzien van de unieke Crizal Alizé coating, dan zijn uw glazen bovendien vet-, vuil-, en water afstotend. Zodat u straks optimaal kunt genieten van uw waardevolle genummerde en gesigneerde zeefdruk van een bekende kunstenaar. De zeefdruk krijgt u van ons, zolang de voorraad strekt, tot uiterlijk 1 december 2005 cadeau bij aankoop van een nieuwe bril met de unieke Varilux glazen. De oplage van deze (39 verschillende!) zeefdrukken is gelimiteerd, dus hoe sneller u uw bril kiest, hoe groter uw keuze. Kanaalstraat 60 Oost-Souburg 0118-462884 Varilux, ver vooruit en dicht bij u HOE GROOT IS JOUW WERELD OXFAM NETHERLANDS Chandrika komt uit India, waar 46% van de vrouwen en meisjes niet kan lezen of schrijven. Onderwijs. Een recht voor iedereen. Word donateur Bel 070 - 3421777 www.novib.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14