Dood aan het ruimen rensman 11 itvaart li Gaat u ook iets doen voor de Zonnebloem? P 0111-412877 OVERTOOM-GROEN SPECIALIST IN GEDENKSTENEN 11 •Sl Geknipt en geschoren op reis VOORHEEN DE JONGE EN UIJL Uitvaartleiders: Leen van der Werf Aad Bosland Krijn Breen Mart van de Kreeke Vooruit regelen, geheel naar eigen wens; ook dit kunt u met ons bespreken en vastleggen. Administratie-adres: Stoofweg 24, 3253 MA Ouddorp Post-adres: Postbus 75, 3253 ZH Ouddorp Emaii-adres: arensman.uitvaartverzorging@planet.nl www. b e g ra fe n i s vr= rzc rginrfn Begrafenis- en Crematieverzorging Kantoor en rouwcentrum: Van Dishoeckstraat 620 4382 XW Vlissingen Telefoon: 0118-413417 Jo Be 1 onderdeel van JE Rijkeboer Holding b.v. Trade BV Grafkistbekleding Tijden veranderen. Stijlen veranderen. Mensen veranderen. We leveren een heel scala aan kleuren, dessins en illustraties in afwerking van de grafkist en de bekleding daarvan. Zoals bijvoobeeld de afbeelding van de rouwkaart, het werk, hobby of religie geborduurd. Boogertstraat 1 - 3141 VN Maassluis telefoon 010 - 592 04 86 - fax 010 - 592 73 47 e-mail jobetrade@kabelfoon.nl N0TARI5 HERWIG mr. Guido Herwig, notaris Coosje Buskenstraat 202 4381 LW Vlissingen telefoon (0118)41 0930 Voor het opstellen van een testament, het opmaken van een verklaring van erfrecht en het volledig verzorgen van de afwikkeling van de nalatenschap. Vraag vrijblijvend informatie www.notarisherwig.nl Ontwerpen ook in unieke combinaties met steen, glas, rvs en brons. 2 Goes: Verrijn Stuartweg 10 T. 0118 - 571436 www.oominicus.nl Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Maak uw donatie over op giro 145. Op het Zonnebloem vakantieschip beleven jaarlijks bijna 3.000 ernstig zieke of gehandicapte passagiers een week lang de vakantie van hun leven Na 20 jaar intensieve vaart is ons schip echter dringend aan vervanging toe. Een nieuw vakantieschip kost 14 miljoen euro Alleen sémen kunnen we dit schip bouwen! Doe mee! woensdag 26 oktober 2005 4 We kunnen het zo prachtig ver tellen: deze of gene heeft het tijdelijke met het eeuwige verwis seld. Maar dat 'eeuwige' blijkt een rekbaar begrip. Of beter gezegd: krimpbaar. De laatste rustplaats kan je al na een jaar of dertig wor den afgenomen. Dan wordt er 'ge ruimd' om plaats te maken voor de volgende generatie. Voor iemand die in de gezegende leeftijd van ne gentig jaar is gestorven, duurt het eeuwige dan maar een derde van de periode die hij in het tijdelijke heeft doorgebracht. En dat is jammer. Een béétje eeuwigheid zou onze na latenschap zoveel groener en inspire- render maken. Eén van de mooiste begraafplaat sen ter wereld ligt in Havana op Cuba. Het terrein is enorm uitge strekt en er wordt al begraven sinds Columbus, naar wie de begraafplaats genoemd is, de overkant bereikte. De talloze grafmonumenten van alle tij den, staan er kris-kras door elkaar. De meest ontroerende kitsch naast adembenemende kunst. Metershoge vergulde engelen op belangrijke fami liegraven, tussen een marmeren kleu ter op een kindergraf en een fenome nale bronzen deur in een mausoleum. Langs brede wegen, onder oude loof bomen en palmen vind je alles: ultra moderne architectuur naast antieke monumentale kunst. En op dat alles de namen. Namen van indianen, na men van creolen, van Spanjaarden, Amerikanen, Portugezen, van zeelui, vissers, gangsters en vrijheidsstrij ders. De Cubanen onderhouden de Cimete- rio Christoforo Columbo goed: overal staan emmertjes met borstels en handvegers. Het is er druk. Poetsers, wandelaars, begrafenisstoeten en toe risten zijn er altijd te vinden. Hoewel het in het Spaans wellicht mooier klinkt, is een lelijk woord als ruimen in de Cubaanse Wet op de Lijkbezorging niet te vinden. Uit die van ons zou het ook maar beter wor den geschrapt. Het is door dat rui men, en de oer-Hollandse behoefte aan regelgeving, te wijten dat onze begraafplaatsen tamelijk eenvormig zijn en blijven. De eeuwigheid lijkt alleen weggelegd voor een deel van foto's Mechteld Jansen het groen. Spreek om het even wie over de aantrekkingskracht van een begraafplaats en hij zal de bomen roe men: zeldzame exemplaren van zeld zame ouderdom. Allerlei redenen worden aangevoerd om te rechtvaardigen dat doelmatig heid moet worden gezien als het be langrijkste aspect van onze begraaf- cultuur. Plaatsgebrek, om te begin nen. En de dood speelt in onze Calvi nistische levens niet zo'n belangrijke rol. Golfbaan Voorts is het onze cultuur niet om in het oog lopende grafmonumenten te scheppen Allemaal flauwekul! Het is heel goed mogelijk om begraaf plaatsen uit te breiden of, met wat vooruitziend beleid, nieuwe aan te leggen. Zolang er om de zoveel kilo meter een golfbaan kan opduiken, kan met dezelfde argumenten - het is zo duurzaam groen - een begraaf plaats worden aangelegd. De genera ties die nog komen, zullen er dank baar voor zijn. Daarbij wordt de aandacht voor de dood, het persoonlijke in rouwen en herdenken, steeds belangrijker. Nabe staanden zoeken veel meer dan vroe ger naar wegen om de schoonheid, die óók in de dood schuilt, met rouw te verenigen. Dichtbij huis, in Parijs, in Praag en in Engeland, waar zes- tiende-eeuwse graven nog gewoon overeind staan, bezoeken we de kerk hoven waar de toewijding van nabe staanden de meeste indruk maakt. Bij ons is het niet zo druk. Een enke ling vervangt de plantjes op het graf van een dierbare, sommigen brengen elk jaar bloemen en zelden komt er iemand de korstmossen van een oude grafsteen borstelen. De kerk, de ge meente of een ondernemer dragen zorg voor het onderhoud. De meeste grafmonumenten zijn eender van vorm, geen wonder: er zijn regels voor hoogte en breedte. Wie, bij zijn volle verstand, laat trouwens een kunstenaar een engel uit steen hak ken, in de wetenschap dat die wel licht over dertig jaar al plaats moet maken voor een ander monument? Toeristische trekpleisters hoeven het niet te worden, onze begraafplaat sen, maar oasen van groen en rust kun je nooit te veel hebben. Op kerk hoven zonder tijdslimiet aan de rust, bepaalt niet de dood de sfeer, maar het leven: de levens van al die men sen die er hun laatste vierkante me ters vonden en die van bezoekers, die er die levens gedenken. Ook in eigen land is het bewijs te vinden op een paar kerkvloeren en in crypten. Het kan best anders. Dood aan het rui men, leve de eeuwigheid. Mieke van der Jagt Vroeger heetten ze afleggers, maar dat klinkt zo... Tegenwoordig spreekt men liever over de eerste verzorgenden na de dood. Zij zorgen er voor dat overledenen klaar worden gemaakt voor hun laatste reis en dat nabestaanden waar dig afscheid kunnen nemen. „Het is het meest dankbare beroep dat er is." Acht maanden geleden stond ze nog achter de ba lie van het postkantoor, nu verzorgt Miranda Brasser (37) de doden in het uitvaartcentrum van Dela in Hulst. Nogal een overgang. „Ik raakte mijn baan kwijt en moest dus wel op zoek naar iets anders. Uit een beroepskeuzetest die ik deed, bleek dat een verzorgend beroep geschikt voor mij was. De uitvaartsector was voor mij niet hele maal vreemd. Mijn vader was jarenlang drager bij uitvaarten, maar toen ik mijn eerste overlede ne moest aankleden, had ik toch wel de bibbers." Van zenuwen heeft haar collega Bella van Hoff (57) nooit last gehad. Zij werkt al veertien jaar als eerste verzorgende bij Dela en heeft een ach tergrond als verpleegkundige. „Op ons beroep rust nog altijd een taboe, terwijl dat eigenlijk he lemaal niet nodig is. Plet verzorgen van de overle denen is heel natuurlijk als je het nuchter be kijkt." De verzorging van overledenen is afhankelijk van de doodsoorzaak. Vaak volstaat het wassen en aankleden van de dode, voordat hij of zij in de kist wordt gelegd. Afhankelijk van het geslacht worden de overledenen ook netjes geschoren en opgemaakt. Bij een onnatuurlijke dood als een ongeval is er soms meer werk nodig. Van Hoff: „Wij hebben allemaal een cursus ca mouflagetechnieken gevolgd. Met make-up kun nen we bepaalde wonden minder zichtbaar ma ken. Wij noemen dat restaureren." Bella van Hoff (links) en Miranda Brasser aankleden. Die mogelijkheid is er altijd. Van Hoff: „Als nabestaanden dat aankunnen, is dat een van de beste rouwverwerkingsmethoden. De verzorging van de dode gebeurt ook altijd in sa menspraak met de nabestaanden. Het is immers heel belangrijk dat afscheid genomen kan wor den van iemand zoals ze die ook gekend hebben. De familie vertelt ons hoe het kapsel moet zitten of hoe een vrouw altijd opgemaakt was Het is favoriete aftershave of parfum." Plet beroep van eerste verzorgende is er ook een van vooroorde len en fabels. Zo denken nog veel mensen dat li chaamsholten van overledenen worden dichtge- stopt om het lekken van vocht tegen te gaan. Van Hoff: „Nou dat klopt dus echt niet, dat doen we nooit! We horen dat soort verhalen vaker, geen idee waar dat nou vandaan komt. Overledenen krijgen bij ons standaard een luier aan en dat is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 61