rondwet Irak nipt aangenomen Verkiezing grootste Belg blijkt onbegonnen werk JC Roemenië en Bulgarije nog niet klaar voor EU fcerco VOOR Geen zitplaats, dan geld terug in trein Grand Central eeste soennitische Arabieren hebben tegengestemd nsh: actie gen Syrië is f atste keus Europees Hof staat korten op weduwenpensioen toe merken -3 daagse I0VE yov AAMAAA6 woensdag 26 oktober 2005 j-in7ft redactie buitenland OSDEN - De nieuwe Britse ^maatschappij Grand Cent- J Railway geeft haar reizigers veen plek. geld terug'-garan- .Passagiers die tijdens een jge reis moeten staan, krij- n'de helft van de kosten van hun treinkaartje terug. Dat meldde de Britse krant The Ti mes gisteren. De treinmaat- schappij wil directe treinen van Londen naar Noord-Enge- land gaan exploiteren en be looft de reiziger daarbij 'simpe le en eerlijke' kaartjes. Conduc teurs gaan reizigers geld terug geven wanneer ze tijdens de reis moeten staan. De prijzen van een kaartje moeten betaal baar zijn en voor iedereen be kend, zodat mensen niet voor verrassingen komen te staan. „In elke industrie verwachten mensen dat ze krijgen waar voor ze betalen. Dat zou ook voor de spoorwegen moeten gel den", aldus Ian Yeowart, direc teur van Grand Central Rail way. Reizigers mogen volgens hem hun retourbedrag gewoon houden als ze later alsnog een plaatsje vinden. „Dat is ge woon pech voor ons." Sinds de privatisering van de Britse spoorwegen hebben andere maatschappijen als GNER en Virgin de prijzen van een trein kaartje flink opgedreven. Wie een goedkoop kaartje wil moet tevoren reserveren. ANP }DAD - De nieuwe grond- van Irak is aangenomen, lüjktuit de officiële resulta- i het eerder deze maand en referendum. 1=5 de uitslag stemden 78 int van de Irakezen voor en procent tegen de nieuwe jdwet. De opkomst bedroeg Went. .-as een bepaling voor het i zou de nieuwe Hmald Doornbos (Advertentie) grondwet zijn verworpen wan neer in drie of meer provincies tenminste tweederde van de be volking daar 'nee' zou stemmen. Uiteindelijk werd in twee pro vincies, Anbar en Salahuddin, de grondwet afgewezen door meer dan tweederde van het electoraat. In een derde provin cie, Nineveh, wees de bevolking de grondwet weliswaar af maar het percentage, 56 procent, was iets kleiner dan de vereiste twee derde meerderheid. In deze drie provincies wonen met name soennitische Arabieren. In alle andere vijftien provincies stem de een meerderheid wel 'ja'. Het stemgedrag van de Irakezen tijdens het referendum komt vrijwel geheel overeen met de et nische en religieuze opbouw van het land. Zo goed als alle soenni tische Koerden en Arabische sjiieten stemden voor. Bijna alle soennitische Arabieren stemden tegen. Hierdoor lijkt het referen dum over de grondwet er niet in geslaagd om sectarische lijnen te doorbreken, iets waarop Ame rikaanse en Irakese functionaris sen hadden gehoopt. Wat door hen wel als een positief punt wordt gezien, is dat soenniti sche Arabieren ditmaal wel mee deden aan de gang naar de stem bus. De eerder dit jaar gehou den parlementsverkiezingen werden nog massaal geboycot door de soennitische Arabieren. Deze bevolkingsgroep wordt ver antwoordelijk gehouden voor het merendeel van de bloedige aanslagen die Irak sinds begin 2004 teisteren. GPD Qaeda eist Klagen tels Bagdad op ide M le- DAD - Al Qaeda in Irak gisteren de drie aanslagen fist die maandag werden ge- jd op twee hotels met veel ralandse journalisten dad. Dat blijkt uit een ver ing op internet. Bij de serie roestende explosies kwa- leventien mensen om. iiinks alle veiligheidsmaat- is onze groep erin ge- ;d om door de barrières te schrijft de terreurorga- [in de verklaring op een die vaak door de groep gebruikt. Drie autobom- [ontploften maandag in en bij een zwaarbewaakt ge- implex waar zich het en het Palestine hotel sden. De explosies veroor- een enorme schade. On- de zeventien doden waren rAers, hotelmedewerkers en èijgangers. ANP/RTR 0 - De Amerikaanse presi- Bush is vooralsnog niet plan militaire actie tegen te ondernemen. zei in een vraaggesprek de Arabische nieuwszender liya dat 'een militaire op- e laatste keuze van president is'. De president 1 er bij Syrië op aan om Pa- :jnse strijders het land uit te en niet langer toe te staan terroristen via de Sy- •Iraakse grens in Irak infil- lenwerken benadrukte Bush dat het re in Damascus moet samen- ienmet het team van de Ver se Naties, dat de moord op Libanese premier Rafik al heeft onderzocht. Bush reten dat hij in die kwestie de 'diplomatieke insteek' iVN-commissie publiceerde ïeweek de resultaten van onderzoek naar de moord Hnnri in februari. ?as de onderzoekers kan de ng om Hariri te ver in niet genomen zijn zon- sgoedkeuring van hoge Sy- veiligheidsfunctionaris- tFE Iraakse politieagenten in Najaf reageren enthousiast op de bekendmaking van de uitslag van het referendum over de grondwet. Beboet voor gebruik Q en W DIYARBAKIR - Een Turkse rechtbank heeft twintig men sen beboet voor het gebruik van de letters Q en W op een aanplakbiljet voor een Koerdisch nieuwjaarsfeestje. Dat meldden mensenrechtenactivisten gisteren. De aanplakbiljetten waren in het Koerdisch geschreven. Met de invoering van een Latijns alfabet in 1928 bepaal de een Turkse wet echter dat alle kranten, officiële docu menten en advertenties alleen in Turkse letters gedrukt mogen worden. De letters Q en W komen niet in het Turk se alfabet voor .ANP/RTR Hulpverleners gegijzeld in Darfoer NYALA - In een vluchtelingenkamp in de Soedanese re- gio Darfoer zijn gisteren 34 hulpverleners in gijzeling ge nomen. De gijzelnemer-s, vluchtelingen die het kamp be volken, eisen de vrijlating van een stamhoofd dat door de Soedanese politie is gearresteerd. Dat meldden een woord voerder van Verenigde Naties en hulpverleningsbronnen ter plekke. Onder de gegijzelde hulpverleners zijn medewerkers van de Soedanese afdeling van het Internationale Rode Kruis, een Soedanees regeringsagentschap dat belast is met de sanitaire voorzieningen in het kamp en medewei-kers van de Amerikaanse hulporganisatie CHF. ANP/RTR Amerika wil vrijbrief voor CIA WASHINGTON - Het Witte Huis heeft vooi'gesteld dat CIA-agenten worden vrijgesteld van strenge regels die moeten voorkomen dat gevangenen wi-eed worden behan deld. Dat heeft de krant The Washington Post gisteren ge meld. De Senaat nam zulke regels eerder deze maand aan. Het Witte Huis wil nu dat buitenlandse operaties tegen terro risten en operaties 'door een onderdeel in de overheid van de Verenigde Staten' anders dan het ministerie van Defen sie uitgezonderd worden. Hiermee wordt gedoeld op de CIA. ANP Hongerige beer doodt Rus VLADIVOSTOK - Een hongerige beer heeft gisteren in de buurt van de stad Vladivostok in het oosten van Rusland een twintigjarige man gedood. Dat heeft de Russische po litie laten weten. Beren komen in het oosten van Rusland in hun zoektocht naar voedsel steeds vaker in contact met mensen. De poli tie van Vladivostok en omgeving meldde dat in oktober al elf mensen door aanvallen van beren gewond zijn ge- raakt.ANP/AFP Overlevenden in Noord-Korea SEOUL - In Noord-Korea zijn nog tien Zuid-Koreaanse krijgsgevangenen en elf ontvoerde burgers in leven. Dat heeft het Zuid-Koreaanse mirxisterie van Hereniging giste ren gemeld. Seoul had de noorderbui-en opheldering hadden gevraagd over het lot van vijftig militairen die tijdens de Koreaan se oorlog (1950-1953) vermist waren gex-aakt. Ook hebben Noord-Koreaanse agenten volgens Zuid-Korea sindsdien vijftig bux-gers ontvoerd en meegenomen naar het stalinis tische noorden. ANP/RTR foto Ali Abu Shish/RTR door Sylvia Marmelstein door Hetty van Rooij BRUSSEL - Roemenië en Bulga rije krijgen een half jaar de tijd om te laten zien dat ze klaar zijn voor de Europese LTnie. 'Brussel' verlangt een eindsprint die van beide landen het uiterste zal vergen. Er moet op een groot aantal terreinen nog zóveel gebeuren dat, al thans voor wat het Europees parlement betreft, toetreding over anderhalf jaar allerminst vanzelfsprekend is. „Er is al veel werk verzet, maar er moet nog veel gedaan wor den", was gistei-en de bood schap uit Bx-ussel voor Roeme nië en Bulgarije. De landen mo gen op 1 januari 2007 toetreden, maar als ze niet klaar zijn be staat de mogelijkheid dat die da tum met minstens een jaar wox-dt uitgesteld. De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Unie, wil pas vol gend voorjaar een definitief be sluit nemen. Dat geeft beide lan den een half jaar respijt om de achterstand in te halen. De rapportage die de Commissie gisteren publiceerde, leest als een lijst van dingen die nog ge daan moeten worden. Bovenaan staat de coiTuptiebestrijding. „In Roemenië is het afgelopen jaar niet één persoon voor cor ruptie veroordeeld, hoewel we weten dat het probleem tot in de hoogste geledingen van de sa menleving is doorgedrongen", zei EU-commissaris Rehn giste ren in het Europees parlement. De lijst vermeldt verder de zeer gebrekkige zorg voor de voedsel veiligheid, diergeneeskunde en volksgezondheid, de hervor ming van het rechtsstelsel, de be- scherming van de mensenrech ten en van de rechten van de minderheden, fraude, discrimi natie en racisme, smokkel en mensensmokkel, maar ook de aanpak van het begx-otingste- kort en de gebrekkige invoering van de Europese wetten. Zo rij den er in Bulgarije nog steeds veel te veel onverzekerde auto"s op de weg en in Roemenië is de situatie in psychiatrische zieken huizen onveranderd slecht. Geen van beide landen heeft een bestuurssysteem dat een verant woorde besteding van het geld uit Brussel veilig stelt. „Het is ixiet onmogelijk om klaar te zijn in 2007, maar ls ze klaar willen zijn zxxllen ze wel heel hard moe ten werken", aldus commissaris Rehn. Rehn hield de mogelijkheid open dat beide landen ook na toetreding maatregelen aan de broek krijgen bij ernstige tekort komingen, bijvoorbeeld door de Europese grenzen te sluiten voor Roemeense en Bulgaarse voedselproducten of door de EU-hulp te verlagen als het geld niet goed wordt besteed. Uitstel van de datum van toetre ding is het voornaamste druk middel waarover de Europese Unie nog beschikt. Het besluit dat Roemenië en Bulgarije zul len toetreden, is al genomen en het Europees parlement heeft er mee ingestemd. GPD (Advertentie) komende dagen speciale aandacht voor FRANKENWALDER EN 6ERRY WEBER ®even langs voor onze uitgebreide collectie, «tu verrassenen doe er uw voordeel mee. wlregels voor deze merken-dogen leggen we u graag uit door Pascale Thewissen BRUSSEL - België krijgt niet één maar drie grootste Belgen. Wie het wordt, moet in decem ber bekend zijn: Eddy Merckx, Peter-Paul Rubens of René Magritte? Of alledrie? Ook dat is mogelijk. Aanvankelijk organiseerde al leen Vlaanderen in navolging van Duitsland (Konrad Adenauer), Groot-Brittannië (Winston Churchill) en Neder land (Pim Fortuyn) de verkie zing van de 'grootste' landge noot. Dat stuitte op veel kri tiek. „Het is als de grootste Brit kiezen en alleen de Schot ten laten stemmen", schamper de de krant De Morgen. „Ge heid dat Sean Connery zou win nen." Kuifje Inmiddels hebben de Franstali ge radio- en televisiezender RTBF en de Duitstalige Oost kantons (Eupen en omgeving) hun eigen verkiezing op poten gezet. Eén van de belangx-ijkste spelregels luidt dat fictieve per sonages als Kuifje en Manne ken Pis uitgesloten zijn van deelname, evenals politici die nog actief zijn. Deze week presenteerde Vlaan deren zijn tien favorieten. Opmerkelijk: op de shortlist Jacques Brei staat op alle lijsten. staat geen enkele vrouw en ook niemand van het Belgische koningshuis. Wel vertegen foto ANP van woordigd zijn pater Damiaan, Peter-Paul Rubens, wielrenner Eddy Merckx, chansonnier Jacques Brei, Eburonen-ko- ning Ambiorix, cartograaf Ge- rax-d Mercator, anatoom An dreas Vesalius, schrijver Hen drik Consience, geneesmidde len-ontwikkelaar Paul Janssen en priester/politicus Adolf Daens. Wallonië is vrouwvriendelij ker. Daar is ook de 96-jai*ige zuster Emmanuelle, die haar bekendheid dankt aan haar strijd tegen de armoede, door gedrongen tot de top-10. Daarin staan verder wijlen koning Boudewijn, stripte kenaar Hergé, schilder René Magritte, acteur Benoxt Poel voorde, schrijver Georges Sime- non en operazanger José Van Dam. Alleen de namen van pater Da miaan, Eddy Merckx en Jac ques Brei prijken op alle lijst jes. Op de definitieve uitslag is het wachten tot december. Duitstaligen De grootste Oost-Belg wordt volgende week al bekend ge maakt. De Duitstalige Belgen zijn er alvast van overtuigd dat hun favoriet ook echt 'de groot ste' is. „Wij zijn de beste Bel gen", verkondigt een inwoner Eupen op de website www.dei-grosstebelgier.be. „Er zijn in dit land Vlamingen, Wa len en Belgen. Die laatsten, dat zijn wij." STRAATSBURG - De Neder landse Staat heeft niet fout ge handeld door negen jaar gele den de staatspensioenen van ze ker 64.000 weduwen en weduw naars flink te verlagen. Zeven rechters van het Europees Hof in Straatsburg zijn tot dat oor deel gekomen. Daarmee is een einde gekomen aan een jarenlange strijd tussen weduwen en de overheid. De we duwen, verenigd in de Stichting Weduwen in de Kou, hadden in Straatsburg een klacht inge diend tegen de Nederlandse overheid. Zij vinden het onte recht dat de Staat met het invoe ren van de Algemene Nabestaan den Wet (ANW) hun pensioen heeft verlaagd. Zij gingen ervan uit dat ze dat geld zouden krij gen tot hun 65e. Voor de invoe ring van die wet kreeg elke we duwe een pensioen van 800 euro, per maand. De nieuwe wet be paalde echter dat mensen die naast het pensioen andere in komsten hadden fors gekort wer den op hun pensioen. De wedu wen vinden dat de Staat daar mee hun recht op eigendom heeft geschonden. Het Europees Hof vindt echter 'dat de inbreuk op het eigendomsrecht gelegiti meerd is omdat het algemeen be lang zwaarder weegt'. Daarmee wordt bedoeld dat de belasting betaler niet op hoeft te draaien voor de pensioenen als er ande re inkomsten zijn. Weduwen in de Kou spreekt van een 'keihax*- de klap'. „Veel weduwen verke ren in armoede. Op basis van hun pensioen zijn ze langlopen de financiële verplichtingen aan gegaan. Die kunnen ze nu am per of niet meer betalen,"aldus voorzitter Ali Pieneman. GPD .J Als u de aanvraag voor uw huur-, zorg- of kinder- opvangloeslag voor I november verstuurt, ontvangt u eind december uw geld. Voorzorgtoeslag hoeft u niet te wachten op de offerte van uw zorgverzekeraar. Dus vraag uw toeslag direct aan. Heeft u geen aanvraag formulier ontvangen? Kijk dan op www.toeslagen.nl. Vul uw aanvraag zorgvuldig in. Verstuur uw aanvraag voor 1 november. Bel voor meer informatie de BelastingTelefoon 0800-0543 of kijk op www.toeslagen.nl. Belastingdienst Toeslagen Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5