De bonnet was windgevoelig S""' U itvaart de Regenboog: een lichtpuntje in de duisternis Stichting Achter de Regenboog, Droef nieuws moet duidelijk zijn Achter de Regenboog, de stichting die kinde ren helpt het over lijden van een dierbare een plaats te geven, organiseert in januari 2006 haar eerste regio nale weekend voor kinderen uit Zeeland, Brabant en Limburg. Lotgenotencontact is het primaire doel van het kinderweekend. Othellodreef 95, Utrecht Tel.: 030 - 236 82 82 (kantoor), ma t/m vr van 9:00 tot 13:00u en 0900 - 233 41 41 (informatieadvieslijn, 15 cpm), ma/di/do/vr van 9:00 tot 11:00u www.achterderegenboog.nl E-mailinfo achterderegenboog.nl Jaarlijks krijgen in Nederland ruim 7.000 kinderen en jongeren te maken met het overlijden van een dier bare, een verdrietige gebeurtenis die diep ingrijpt in hun leven. Niet ieder kind is in staat het verlies een plaats te geven en de draad weer op te pakken. Vaak voelt een kind zich totaal verloren, en eenzaam in zijn verdriet. Stichting Achter de Regenboog biedt kinderen en jonge ren van 0 tot 18 jaar ondersteuning bij het verwerken van een overlijden, opdat die geen belemmering wordt voor het opbouwen van een gezond volwassen bestaan. De aan Stichting Achter de Regenboog verbonden pedag ogen. psychologen en geschoolde vrijwilligers zijn gespe cialiseerd in rouwzorg. Behalve kinderen en jongeren staan zij ook ouders en verzorgers, leerkrachten, hulp verleners en andere belangstellenden met raad en daad terzijde. Kinderweekenden Stichting Achter de regenboog - die voornamelijk drijft op de inzet van een honderdtal enthousiaste vrijwilligers - initieert verschillende activiteiten. De informatieadvieslijn is daarvan een van de belangrijkste. Jaarlijks bellen rond de 1000 mensen nummer 0900-233 41 41 met vragen, voor tips of adressen, of gewoon voor een luisterend oor. De informatieadvieslijn is bereikbaar van maandag tot en met donderdag, van 09.00 tot 11.00 uur. Zeker zo belangrijk blijkt het online forum op www.achterderegenboog.nl. Maar een absolute topactiviteit betreft de regionale kinderweekenden, waarin kinderen en jongeren die een verlies hebben mee gemaakt lotgenoten van hun eigen leeftijd ontmoeten. Alle deelnemers en begeleiders dragen een button, met daarop hun naam. Kleurige vlakken vertellen ieders 'ver haal' en voorkomen, dat er telkens van alles moet worden uitgelegd: rood, groen, blauw, geel, paars, roze en oranje staan voor respectievelijk vader, moeder, broer, zus, grootouder, vriend en echtgenoot. Ouders zijn er tijdens de kinderweekenden - die gemiddeld vier keer per jaar worden georganiseerd - niet bij. Op de zondagen is er voor hen een speciaal programma, op een andere loca tie. Herinneringsmuur Tijdens het kinderweekend praten de kinderen in kleine groepjes over wie er bij hen is overleden, hoe dat is gegaan en wat de invloed daarvan is op het gezin. Die gesprekken vinden plaats aan de hand van creatieve rituelen. Staat bij jonge kinderen vooral knutse len en tekenen centraal, oudere kinderen praten voorna melijk. Het intensief bezig zijn met het verlies wordt afge wisseld met spel en ontspanning. Er is een herinnerings muur voor versierde foto's van de overledenen en een kwaadmuur voor 'boze' tekeningen. Tijdens een vragen uurtje geven artsen zo helder mogelijk antwoord op medi sche vragen van de kinderen. Op zaterdagavond wordt voor elke overledene een versierde kaars aangestoken. Tot slot laat elk kind op de zondagmiddag een ballon op, met een kaartje voorzien van een persoonlijke bood schap. Het doel van de kinderweekenden is het tot stand brengen van lotgenotencontact. Want wie begrijpt er nu beter wat je doormaakt, dan iemand die in hetzelfde schuitje zit? Regionaal kinderweekend voor Zeeland, Brabant en Limburg Op 28 en 29 januari 2006 vindt in Bergen op Zoom het eerste regionale kinderweekend plaats voor de regio Zuid-Nederland (Brabant, Zeeland en Limburg) Voor meer informatie kunt u zich wenden tot Anja en Kees Coppens, vrijwilligers bij Stichting Achter de Regenboog, telefoon 0165 301242. Giften Stichting Achter de Regenboog ontvangt geen subsi die en is derhalve volledig afhankelijk van giften. Wilt ook u de regionale afdeling van de stichting financieel steunen, dan kan dat via bankrekeningnummer 126322430, t.n.v. Achter de Regenboog, regio Zuid- Nederland. woensdag 26 oktober 2005 Het was een prettige manier om de sleur van een gewone schooldag te doorbreken. Gemid deld eens in de maand mochten en kele leerlingen uit de zesde klas van de rooms-katholieke lagere Adria- nus en Jacobusschool aan de Bach- tensteene in Middelburg een deel van de ochtend uit de klas weg, om dat ze twee man sterk als misdie naar in de Petrus en Pauluskerk aan de overkant van de straat moes ten aantreden. Jongens natuurlijk, want hoe gering de taak ook, vrou welijke functionarissen kende de rooms-katholieke kerk van veertig, vijftig jaar geleden niet. De onderwijzer was niet zo en thousiast over dit verzuim, maar praktische bezwaren horen nu eenmaal te wijken voor een Hogere Plicht. Gewettigd spijbelen, al heette dat toen nog niet zo. Bij twee gelegenheden werd tijdens schooltijd een beroep op misdienaars gedaan: huwelijksinzegeningen en uitvaarten. De eerste hadden ontegen zeggelijk een vrolijker karakter; bij de meeste misdienaars ging de voor keur toch uit naar een uitvaart. Daar was een uitstapje naar het kerkhof aan verbonden en dat betekende lan ger van school weg. Aan het einde van de uitvaartmis, ter wijl het koor routineus het In Paradi- sum zong, begeleidden de pastoor of de kapelaan en de twee misdienaars de overledene en de familie plechtig naar de uitgang van de kerk. Daarna liepen ze op een holletje terug naar de sacristie om zich gereed te maken voor een snelle rit naar de katholieke begraafplaats aan de Seisweg (tegen woordig de Walcherseweg). Daar hoorde een halve verkleedpartij bi j. De superplie (het witte koorhemd) moest uit; de zwarte toog mocht aan blijven. Dat was iets bijzonders voor een misdienaar: in de toog de straat op. Dichterbij het priesterschap kon een schooljongen zonder roeping niet komen. Bij de kerk stond een taxi klaar voor de tocht naar de begraafplaats. Toen de pastoor zich op den duur een DAF kon veroorloven - in smaakvol zwart natuurlijk - werd de rit met eigen ver voer gemaakt. De combinatie van de rijstijl van de pastoor met het ietwat bokkige weggedrag van de DAF de den veel misdienaars vurig terugver langen naar de tijd van de taxi. Rouwstoeten houden er doorgaans een bedaard tempo op na, zodat het noch de taxichauffeur noch de krampachtig over zijn stuur gebogen pastoor veel moeite kostte ruim schoots eerder bij de begraafplaats te arriveren. In de kapel op het kerkhof hingen twee nieuwe superplies klaar. Kennelijk bestond de vrees dat de misdienaars die tijdens de rit van De gesloten katholieke begraafplaats aan de Walcherseweg in Middelburg. foto's Mechteld Jansen Aan teraardebestellingen op de ka tholieke begraafplaats aan de Seisweg/Walcherseweg kwam begin jaren zeventig een einde. Na de pen sionering van de doodgraver/ tuinman ging het onderhoud van het kerkhof sterk achteruit. Af en toe werd vanaf de preekstoel een min of meer wanhopige oproep gedaan aan parochianen om zich met schoffel en snoeischaar te melden. De groei kracht van de beplanting op de be graafplaats liet zich echter niet met vrijblijvendheid beteugelen. De paro chie had geen geld om de regelmatige diensten van een hoveniersbedrijf in te huren. Eind 1968 trad het kerkbestuur daar om in overleg met de gemeente Mid delburg over de mogelijkheid de be graafplaats over te dragen. Na enkele jaren bakkeleien (de gemeente zag er aanvankelijk geen belang in en het kerkhof moest behalve voor het be graven in koopgraven gesloten wor den verklaard) ging de gemeenteraad in 1974 akkoord met de overname voor één gulden. Sindsdien zorgt de gemeente ervoor dat de begraaf plaats er piekfijn bijligt. Het verdriet dat zich dikwijls afspeel de aan de rand van het vers gedolven graf op het kerkhof, liet de jeugdige misdienaars onberoerd. De gedach ten gingen meestal uit naar de kans dat de plechtigheid lang genoeg duur de om de les rede- en taalkundig ont leden te missen. En als er al eens een traan over een wang liep, dan kwam dat door de altijd gure wind die over het vlakke van Walcheren raasde. Ben Jansen kerk naar kerkhof vies zouden ma ken. Tegenwoordig omsluit de woon wijk Griffioen de katholieke begraaf plaats. In de tijd dat er nog volop werd begraven lag het kerkhof open en bloot in het vlakke Walcherse landschap. Zomer of winter, het waai de er altijd. De dunne windsingel bood nauwelijks beschutting. Met flapperende gewaden haastten de ver zorgers van het begrafenisritueel zich naar de ingang van de begraaf plaats om kist en volgers andermaal te verwelkomen. Voorop de misdie naar met het kruis, dan zijn collega met het wijwatervat en de bijbehoren de kwast en vervolgens de pastoor, die eerst een inschatting had ge maakt van de kans dat zijn bonnet de wind zou kunnen weerstaan. Dit door zijn merkwaardige vierkante vorm zeer windgevoelige hoofddek sel dreigde bij iets meer dan een fris se bries al af te waaien. P7r Een kind dat met zijn fiets onder een vracht wagen komt of iemand die voor de trein springt, is al erg genoeg. Maar dan moet het ook nog eens aan de familie worden verteld. Soms doet de huisarts het, soms de politie. Gelukkig overkomt het hem niet dagelijks, maar agent Ton Langeler kan zich nog zeker twintig 'impactgevallen' voor de geest halen. „Je mag het niet denken, maar vertellen dat een oude zieke moeder is gestorven is makkelijker dan ouders vertellen dat hun kind is verongelukt. Dan ben je zelf ook meer aangedaan. En dat mag ook. Emo ties maken de boodschap menselijk. Zolang je maar functioneel blijft. In 25 jaar heeft Langeler zijn eigen vertelmetho- diek gevormd. „Ik heb geleerd datje duidelijk moet zijn. Het beste is om gelijk te vertellen wat er aan de hand is. Niet eerst een foto laten zien en vragen of ze iemand herkennen. Je moet mensen niet zelf de conclusie laten trekken. verzoeken naar een camping te gaan om te vertel len dat een familielid is gestorven. Dan moetje bij dat bureau goed doorvragen. Het lijkt me vre selijk als je bij de verkeerde bent. Na De Boodschap is het afwachten hoe de familie zal reageren. „Soms klappen ze dicht. Ik heb ook drama's meegemaakt. Dan neem je een stapje te rug. Elke situatie is anders. Zo vertel je niet al tijd alle details, als mensen er niet om vragen. Hoewel ik intussen heb geleerd dat je mensen zelf moet laten kiezen of ze het lichaam nog wil len zien. Ook als dat bijvoorbeeld is onthoofd. Ik herinner me een vrouw die achteraf zo'n spijt heeft dat ze haar man niet meer heeft gezien. Zelfheeft Langeler het ook meegemaakt dat de politie 's nachts aan de deur stond. „We hoorden een diesel aankomen en stonden gelijk voor het raam. Nu zijn wij aan de beurt, schiet da n door je hoofd. Mijn zoon bleek een ongeluk te hebben ge had. Je schrikt je lam. Je collega's komen niet 's nachts om nog even ergens een handtekening

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57