a Als het aandenken maar niet ontploft n jttiTOL 6 Uitvaart MEMENTA ZEELAND BEIJSENS ZONNEVYLLE Afscheidsbloemen naar uw wens Altijd een luisterend oor Bloemenhuis Flora mevr. Hennie de Ligny M TERNEUZEN ook voor stijlvolle, Stadhuisplein 51 - 4531 GZ passende rouwarrangementen Tel. 0115 612250 T>& tromt vcon> ycheronJvevd/ Picter van Staveren Beeldhouwwerk Grafmonumenten Kies voor een poëtisch monument Vraag de folder en bezoek m'n website: www.grafkunst.nl Bonifaclusstraat 9 4434 AD Kwadendamme Tel.: 0113 649943 I 06 44218286 info@grafkunst.nl Gespecialiseerd in gedenktekens Lasergraveren 25 jaar garantie Zandstralen - Renovatie - Onderhoud Mementa Zeeland Buitenweg 36 4571 EP Axel Tel. 0115-53 09 02 www.mementa-zeeland.nl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 10.00 tot 17.00 uur zaterdag en 's avonds op afspraak Mementa Zeeland heeft een grote variatie in modellen en materiaalsoorten. Het natuursteen dat door ons gebruikt wordt, wordt met de grootst mogelijke zorgvuldigheid geselecteerd en is van zeer hoge kwaliteit. Mementa Zeeland geeft u 20 jaar garantie op gebreken in door ons geleverd materiaal. Elk model is leverbaar in elke door ons geleverde granietsoort. Ook heeft u de mogelijkheid om elke door ons geleverde granietsoort te combineren. Het aanbrengen van beeldhouwwerk van uitstekende kwaliteit, en met een hoog gehalte aan detail behoort tot de mogelijkheden. Om u zo goed mogelijk van dienst te zijn, nodigen wij u uit om onze showroom te bezoeken. Wanneer u dit wenst, kunnen wij u bezoeken, waarbij we u een uitgebreid modellenboek kunnen laten zien. Op onze website, www.mementa-zeeland.nl is ook uitgebreide informatie te vinden. Inbegrepen in de prijs zijn een betonnen fundering, het plaatsen en de BTW. Prijs is exclusief gemeentelijke leges en vergunning. Wij staan voor hoge kwaliteit tegen een eerlijke prijs. NOTARISSEN HAVENPARK 21, POSTBUS 60, 4300 AB ZIERIKZEE TELEFOON (0111) 41 50 51 FAX (0111) 41 36 55 E-MAIL: NOTARISSEN@BEIJSENS.ZONNEVYLLE.KNB.NL BIOEMEP/E Alvarez laan 78 -Winkelcentrum Zuidpolder 4536 BD Terneuzen - Tel. 0115-615682 www. bloemerieconny. n I 4LÏ JJ Zalencentrum AntwerpMdtraatweg 267 4624 JH Bergen op Zwin tel. 016425)676 fax 016424830! ivu'H'.raaybtnj.nl info@raayberg.nl Voor een perfecte afsluiting zoals 11 die wenst. woensdag 26 oktober 2005 Een bijzondere wens bij een be grafenis of crematie? Bijna alles is tegenwoordig mogelijk. De kleur of de stoffering van de kist, de plaats waar de overleden persoon is opgebaard, de uitvoering van de rouwkaart of de locatie van de kof fietafel; je kunt er alle kanten mee op. Tegenwoordig gaat er ook vaak iets mee in de kist. Niet alleen sieraden van de overledene, maar ook dingen die typisch bij hem of haar passen. Dus ook een pakje siga retten met aansteker van de verstok te roker, het dekentje voor iemand die het altijd koud had of het shirt van de voetbalfanaat. Ook het nauwe lijks meer weg te denken mobieltje krijgt regelmatig een plek in de kist. Wie wil kan de overledene dan nog symbolisch toespreken. Een Duitse uitvinder uit Osnabrück heeft zelfs een exemplaar op de markt gebracht waarvan de batterij twaalf maanden meegaat. De telefoon heeft een eigen nummer en meteen na het intoetsen komt er contact tot stand. „Het is een manier om het verdriet te helpen verwerken. En dat is goed", vertelt Theo Jansen uit Poortvliet. In Zeeuws-Vlaanderen, Goes en Tholen werkt hij bij uitvaartverzorger Monu- ta als teamleider. Soms heeft hij wel eens zijn bedenkingen. Zoals die keer dat er een fles jenever de kist mee inging. „Dan denk je: moet dat nou? Ander zijds is dat niet zo belangrijk. Als uit vaartverzorger mag je geen storende factor zijn in het rouwproces. Je moet iedereen er dus vnj in laten." In Zeeland gaat er naar schatting in tien procent van de gevallen iets mee in de kist. Ten opzichte van zo'n tien jaar geleden is dat een aanzienlijke stijging. Jansen verklaart die toena me doordat de dood minder wordt weggestopt dan vroeger. Door die grotere openheid willen nabestaan den meer zaken rond de uitvaart ook zelf regelen. Bovendien hebben men sen vaker een scenario. Dit is een soort draaiboek waarin staat aange geven hoe een begrafenis moet wor den uitgevoerd. „Het zijn ook vaker jongere mensen of kinderen die zich er mee bezighou den. Een tekening voor opa of oma of een verhalenbundeltje voor een over leden klasgenootje zijn dingen die re gelmatig terugkomen. Vaak is dat heel ontroerend." Traditioneel In meer behoudende streken van de provincie, zoals Tholen of delen van de Bevelanden en Walcheren, is er minder ruimte voor frivoliteiten. Van uit de geloofsovertuiging gaat het er hier traditioneler aan toe. Zo wordt er bijvoorbeeld op Tholen niet alleen veel meer begraven dan gecremeerd, ook de begrafenis gaat vaker volgens een vast stramien. „Maar ook in die kringen is er tegen woordig meer openheid. Bijvoor beeld richting de kleinkinderen. Die foto's Mechteld Jansen mogen tegenwoordig gewoon af scheid nemen. Vroeger was dat haast ondenkbaar." Zolang voorwerpen niet gevaarlijk zijn of het milieu niet aantasten, is bij een begrafenis bijna alles moge lijk. Bij crematies ligt dit heel an ders. Vergankelijke materialen (teke ningen, knuffels of bloemen) mogen gewoon mee. Ook sieraden - met uit zondering van bepaalde types horlo ges - mogen om blijven. De edelme- taalresten van sieraden of het gebit die na de crematie overblijven, wor den verzameld en verkocht. De op brengst gaat naar een aantal goede doelen. Om het milieu niet te belas ten moet voor verbranding niet al leen ijzer of plastic beslag van de kist af, ook moet er vooraf worden gemeld wat er eventueel met de over ledene meegaat. „Pacemakers moeten worden verwij derd omdat vooral oudere types kun nen ontploffen. Mobieltjes zijn ta boe. Net als een fles sterke drank. Want die knalt bij verbranding niet alleen uit elkaar, het glas smelt en komt bij de as op de ovenvloer te recht." Het verzoek om bij een crematie geen ongewenste voorwerpen mee te ge ven, levert volgens Jansen nooit pro blemen op. Juiste en volledige voor lichting zijn in dit verband zeer be langrijk. Toch kan er wel eens iets tussendoor glippen, omdat de familie alsnog iets in de binnenzak heeft ge stopt. „Dat controleren we niet. We mogen het ook niet. Tot nu toe heb ik hier door nog nooit problemen gehad. Ge lukkig maar, want zoiets zou niet al leen voor de nabestaanden maar ook voor ons heel vervelend zijn. Je moet er toch niet aan denken dat de oven erdoor ontregeld raakt." Door strengere regelgeving verwacht Jansen dat ook op begraafplaatsen minder mogelijk wordt. Allereerst moeten gemeenten steeds vaker woe keren met hun ruimte, waardoor ook het kostenverhaal om de hoek komt kijken. Verder is het de bedoeling problemen met ruimingen van be graafplaatsen te beperken. In een ge meente als Leiden moet zelfs de kle ding van de overledene aan bepaalde eisen voldoen. Nylon is bijvoorbeeld niet toegestaan. „Dat spul verteert niet en blijft tot in lengte van jaren in de grond zitten. Vanuit milieuoog punt kun je dus begrip hebben voor dat soort maatregelen." René van Stee P7P Maja Jansen uit Poortvliet is nu zo'n negen ■jaar koffiejuffrouiv bij begrafenissen. Haar echtgenoot is teamleider bij een uitvaartonderne ming. „Via hem ben ik er eigenlijk ingerold. En ik heb er geen seconde spijt van. Het is dankbaar en uit dagend werk, omdat je een belangrijke schakel bent in iets wat perfect moet verlopen. Maja Jansen vormt een vast duo met Sandra van Poortvliet. Desgewenst verzorgen zij ook de broodjes en de cake of staan zij bij de deur van de rouwkamer als er afscheid wordt genomen van de overledene. „Maar poetsen hoort er ook bij. Verder brengen we af en toe iemand over naar het rouweentrum. Meestal op Tholen, daar komen we allebei van- fect koppel vormen." Een koffiejuffrouw moet volgens Maja Jansen haar werk zo discreet moge lijk doen. Begrip tonen voor de nabestaanden is minstens zo belangrijk. Zij heeft altijd een luiste rend oor als daaraan behoefte is. Uit jezelf be gin je dus eigenlijk nooit een gesprek. Verder is het een kwestie van de juiste toon treffen. Ook als de mensen na afloop naar huis gaan. Dan zeg je bijvoorbeeld nooit tot ziens Wel thuis is dan veel beter.Afstand bewaren bij een uitvaart is niet altijd even gemakkelijk. Vooral als de overle dene een bekende is of wanneer het om een kind gaat dat naar zijn laatste rustplaats wordt ge bracht. „Dan grijpt het je wel aan. Er na afloop over praten helpt dan. En met Sandra kan dat ge lukkig. Ook daarom ben ik zo blij dat ik met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55