Van der Hooft U Creatief met as Uitvaart SCHOON 4 0111-402000 Uw Uitvaartzorg I I lel gaat om de mens achter de kaart BEGRAFENISONDERNEMING Begrafenisonderneming Schoonaard komt op de bestaande collectie, met 2 unieke rouwbrieven voor het eiland Schouwen-Duiveland Uniek op het eiland: De vuurtoren van Haamstede: Een Lichtpuntje in een donkere tijd, Een Rots in de Branding, Een Baken in zee Verzorging van uitvaarten over geheel Schouwen-Duiveland en gehele eiland Tholen en Sint Philipsland Dag en nacht bereikbaar e-mail schoonaard@zeelandnel.nl www.schoonaard.nl Blindeweg 11 - 4315 CG Dreischor Alle faciliteiten voor thuisopbaring. Wij besteden voor u al onze aandacht aan uw persoonlijke wensen Vraag om ons gratis informatiepakket! Wilsbeschikkingen Vervoer in binnen- en buitenland Bemiddeling bij aankoop grafsteen. Begrafenisonderneming Schoonaard ©Copyright vertrouwen waard voor een persoonlijke begeleiding Voor heel Zuid- en Noord-beveland Dag en nacht beschikbaar Telefoon: 0113-311517 C.W. de Kok C. de Kok-van der Hooft Kantoor: Prunusstraat 25, 4431 DC 's-Gravenpolder Rouwcentrum: Bosseweide 2, 4431 AE 's-Gravenpolder itvaartverzorging Peter Butler: klein in omvang, groot in aandacht Op de kop af vijf jaar verdient geboren en getogen Kapellenaar Peter Butler fulltime zijn brood in de uitvaartwereld, met echtgenote Corrie als zijn rechterhand. De basisingrediënten van hun bedrijf zijn een groot hart en een forse dosis Klantgericht Denken en Handelen. Met KDH kreeg uitvaartondernemer Peter Butler uitentreuren te maken in zijn vroegere werkomge ving, in de detailhandel. Pittige cursussen doordrongen hem van het belang van oprechte interesse in en mee denken met de klant. Voor zover dat nog nodig was tenminste: van nature is Peter behept met een grote sociale betrokkenheid. Zo ook zijn vrouw Corrie: jaren lang werkte zij in de ouderenzorg en deed daar de nodige kennis en ervaring op die haar in de uitvaart zorg goed van pas komt. "Dit moet anders" Een aantal jaren terug stierven kort na elkaar enkele familieleden van Peter en Corrie. De daaropvolgen de uitvaarten en een aantal zaken er omheen verliepen bepaald niet vlekkeloos. Peter: "De fouten die toen wer den gemaakt liggen ons en andere familieleden nog altijd zwaar op de maag. Dit had anders gemoeten, zeiden Corrie en ik destijds tegen elkaar. Kort daarop startte ik met de opleiding tot uitvaartondernemer en bouwde mettertijd mijn werk in de detailhandel af. Corrie volgde de opleiding tot overledenenverzorgster. Sinds 2001 trekken we de kar samen en dat werkt uit stekend. Wij zijn 24 uur per dag, 7 dagen per week bereikbaar. In principe ben ik degene die de mensen na melding van een overlijden bezoekt. Bij grote druk te springt Corrie daarin bij. Wij regelen alle aspecten van de uitvaart tot in detail, geheel naar de wensen van onze cliënten.Steeds vaker leggen mensen deze nog tijdens hun leven vast in een bij ons verkrijgbare wilsbeschikking. Terzijde Maar niet iedereen kan of wil daar van tevoren zo intensief mee bezig zijn. In dat geval staan we de nabestaanden terzijde bij de invulling van de uitvaart, het onthaal van de aanwezigen, de keuze van de rouwbrief en de benodigde tekst, rouwvervoer enzo voort. Altijd zoeken wij naar een vorm die past bij de direct betrokkenen. Er is heel, heel veel mogelijk. De rouwdienst kan bijvoorbeeld worden vastgelegd op dvd, een service waar wij heel positieve en dankbare reacties op krijgen." Landelijk gelegen rouwcentrum De overledene kan thuis, maar ook in het vorig jaar door Corrie en Peter aan de Maalstede in Kapelle geopende rouwcentrum worden opgebaard. De lande lijke ligging en het stijlvolle interieur maken de authen tieke Zeeuwse boerenschuur tot de ideale locatie voor een waardig laatste afscheid. In het rouwcentrum kunnen condoleances en rouwdiensten worden gehou den.De verzorging van de overledene is in handen van Corrie, eventueel samen met de familie. De ruimte waarin de overledene in het rouwcentrum wordt opge baard ademt een rustgevende sfeer en biedt ook plaats aan een iets groter gezelschap, Voor een persoonlijke begeleiding bij uitvaart VERZORGING Peter Butler Benonistraat 3, 4421 DN Kapelle, tel 0113 340381 Rouwcentrum Maalstede 1A. Kapelle www.peterbutler.nl woensdag 26 oktober 2005 Uitvaartverzorgers onder elkaar: „Bijzonder, een asschilderij? Tja, dat jij toevallig alleen doet aan traditioneel Zeeuws begraven..." Maar veel verder dan as verwerken in een schilderij, een kandelaar of een diamant komen de meeste uit vaartondernemers in Zeeland niet. In een raket rond de aarde? Ben je mal! Heb je Monuta aan de lijn en be gin je over andere manieren van begraven, dan krijg je gelijk het nummer van De Groot/De Kam. „Die doen apartere dingen." Maar aan de Veerseweg begrijpt Yvon de Kam eigenlijk helemaal niet waarom naar haar gewezen wordt. „Zo spectaculair is het nou ook alle maal weer niet." Tja, diensten in de tuin hebben ze wel gehad. Een uitvaart met vier koetsen en die man, die nog een laat ste rondje wilde doen in zijn old timer. De kist achterin „Maar daarna worden die mensen ge woon begraven. Wat wij wel vaker doen, is as uistrooien in zee. Dat ge beurt met een zoutoplosbare asbus, van een soort karton. Met as kun je tegenwoordig zo veel. Vroeger deden mensen een plukje haar van een over ledene in een medaillonnetje, nu doen ze dat met as. Dat zien ze meer zitten dan het uitstrooien. Dan ben je de as écht kwijt." In de ontvangstruimte van de uit vaartonderneming staan ook kleurrij ke vazen, kandelaars en een groot poezenbeeld, met afdraaibaar hoofd. „Daarin zitten drie overleden poezen van mij. Elke keer als er eentje over lijdt, draai ik het hoofd van het beeld open en stop ik de as erbij. Dat men sen de as van een overledene willen bewaren, kan ik heel goed begrijpen. Het is iets tastbaars. Ik heb ook een zilveren hangertje met de as van Peter, mijn overleden poes, erin. Als ik het een dag niet zie zitten, zeg ik: ik trek Peet maar eens aan." Bij veel weduwen staat in de servies- kast een urn met daarnaast een foto van hun overleden echtgenoot. Je kunt er ook kunst van maken. De Kam wijst haar klanten op de asschil- derijen van een Belgisch bedrijf. „Die verwerkt een paar lepeltjes as in een schilderij. Dat is gewoon mooi." Nog zoiets: as verwerken in een dia mant. Peperduur, maar helemaal hip. „De goedkoopste kost tegen de 3000 euro en voor de duurste kun je ook een leuk autootje kopen", ken schetst De Kam. „Maar, ik moet wel zeggen, een diamant doe je niet zo maar weg. Als je er eentje hebt met de as van je moeder en je komt zelf te overlijden, hebben je kinderen toch nog iets aan de steen. Met een asurn zit je toch eerder te kijken." En wat nou als zo'n urn op de televi- siekast staat en je stoot hem per onge luk om? Moet je dan je moeder op stofzuigen? „Welnee. De as zit in een heel stevig plastic zakje. Daar gaan we ook heel voorzichtig mee om. Als we het vanuit een bus moeten over gieten in een urn, valt er geen krui- Schilderij waarin de as van een overledene is verwerkt. foto's Mechteld Jansen meltje langs. Je houdt altijd respect voor de overledene." Terug naar Monuta. Ook daar doen ze creatief met as. Laatst nog had Klaas Bos een mevrouw die al bij le ven haar eigen asurn had beschil derd. „Heel fleurig met bloemen en figuren. Die stond al heel lang in de vitrinekast in de huiskamer. Dat kun je luguber vinden, maar het waren heel nuchtere mensen." Pieter-Johan Meerveld weet nog dat nabestaanden een contract moesten tekenen dat ze de asurn niet zouden openen. „Cremeren was vroeger een zaak van de Officier van Justitie. Nu mogen mensen ermee doen wat ze willen. As laten tattoëren in je boven arm schijnt ook te kunnen. Tja, daar moet je het type voor zijn. In Vlissin- gen heb ik het nog niet voorbij zien komen." Geloof Is Zeeland soms conservatief in haar uitvaarten? Nee hoor, zegt Meerveld. Hij heeft ook de uitvaartbranche van Den Haag van dichtbij gezien. „Daar zijn uitvaarten heus niet extremer dan hier. Alleen merk je dat het ge loof hier een grotere rol speelt. Laatst dacht ik daar nog aan. De he le ochtend was het donker weer en nét toen we gingen begraven, begon de zon te schijnen. Een knipoog van Here God, zei de familie toen." Gekke kisten kom je bij Monuta ook niet tegen. „Eigenlijk nergens", weet Bos. „Ze hebben het wel geprobeerd met kartonnen kisten, maar die stui ten toch op problemen. Moeilijk dra gen, er komt vocht in. Uiteindelijk geven mensen toch liever wat geld uit voor een degelijke kist." Dan heb je nog bovengronds begra ven, als in een Mexicaanse palenque. Meerveld heeft er juist over gelezen in een vakblad. „Dat gaan ze doen in Dordrecht. Een soort flatsysteem, on der het mom van ruimtegebrek. Maar voor kantoren is er dan weer wel ruimte in Nederland. Dat gaat er bij mij niet in." „In Italië is het gebruikelijk, boven gronds begraven", weet Bos. „Net als Pim Fortuyn. Dat heeft te maken met de bodem. Daar krijg je nog geen spade in." Nee, een asurn in de vitrinekast, dat is al gek genoeg in Vlissingen. Dus een vuurpijl met as uitschieten over de Noordzee... De blikken zeggen genoeg. Geen vuurpijlen in Vlissingen. Wendy van den Hurk V;- Verzamelen wil ze het niet echt noemen, het is meer een 'klein archief'. Magda Nagelker- ke, sinds 1996 koster in de Geerteskerk in Kloe- tinge, bewaart rouwkaarten en liturgieën van- rouwdiensten die ze heeft bijgewoond. Ze heeft alleen rouwkaarten van mensen die ze zelfheeft gekend. „Het is geen hobby, want dan kun je natuurlijk wel iels leukers bedenken. Het gaat haar om de persoon achter de kaart. „Door mijn werk als koster ken ik veel mensen. Ik wil graag een aandenken hebben van de overle den personen." Haar 'archief' bestaat op dit mo ment uit ongeveer honderd rouwkaarten en litur gieën. Het blijkt clat routekaarten tegenwoordig niet al- lig uit. „Dat zie je steeds vaker, vooral bij jonge mensen en dat grijpt me dan best wel aan.De afbeeldingen op de rouwkaarten hebben vaak te maken met de overleden persoon. Zo heeft ze een kaart van een heel gelovig persoon met een bijbel erop, maar er zijn ook kaarten met bloemen. „Die vind ik het mooist, maar dat is omdat ik zelf ook heel erg van bloemen houd. Ik vind het mooi als je in een rouwkaart kunt zien wat voor soort persoon het is geweest.Ze vindt de katho lieke bidprentjes, waar ze er ook een aantal van heeft, eigenlijk nog veelzeggender dan rouwkaar ten, omdat ze iets vertellen over het leven van de overledene. „Dan kom je toch iets meer over de persoon^ te welen en ga je er soms anders tegen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 54