Twee stoelen en praten PZC woensdag 26 oktober 2005 Van Muiswinkel en Van Vleuten spelen Oblomov Het cabaretduo Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten bestaat niet meer. De eerste schnabbelt nu zijn kostje bij elkaar met het openen van zwembaden en winkels. Van Vleuten is een tweede- hands-boekenwinkel begonnen; Antiquariaat Oblomov. De naam van de winkel is de ti tel van het nieuwe cabaretpro- gramma waarmee ze donderdag en vrijdag in de Stadsschouw burg van Middelburg zijn te zien. De winkelier houdt zich nog slechts bezig met de schoon heid van de literatuur en meent dat kennis nog steeds macht is. Zijn oude podiumcompaan stapt om de haverklap bij hem binnen met een fles port onder de arm en wijst hem er met grof cynisme op dat het er buiten de muren van de winkel tegenwoor dig om gaat een méning over al les te ventileren aan een borrel tafel bij Barend en Van Dorp. Aan de overkant van de straat stampt intussen een consortium een enorm boekenpaleis uit de grond, waarin de literatuur slechts een plaatsje heeft op een overloopje en er een etage is in geruimd voor het Dolf de Vries-Rugzakgebeuren. De ro manticus Van Vleuten denkt dat hij de toekomst kan tegenhou den met kwaliteit als bijvoor beeld de eerste druk van de to neelwerken van Gilbert and Sul livan uit de negentiende eeuw. Ruud Buurman Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten spelen Antiquariaat Oblomov, donderdag en vrijdag inde Stadsschouwburg van Middelburg. Het programma begint om 20.00 uur. Nienke Romer en Edwin de Vries in Trouw. Foto Pan Sok Eric van Muiswinkel en Diederik van Vleuten in de boekwinkel. e kreeg het stuk toe gestuurd met de vraag: lees het eens. „En ik vond het meteen prachtig. Het is zo'n mooi, scherp, helder en schoon stuk." Actrice Anne-Wil Blankers over Trouw van de Australische schrijfster Joan na Murray-Smith waarin ze de hoofdrol speelt bij Het Na tionale Toneel. Anne-Wil Blankers is niet de enige en eerste die zo en thousiast is over dat werk van de hier zo goed als onbekende schrijfster. Een juweel, roemden de Engelse critici na de premiè re in 2003 het stuk dat oorspron kelijk Honour, heet naar de En gelse naam van de vrouw in de hoofdrol. Terwijl dat begrip hon our (eer) ook een rol speelt in de verhoudingen in dat spel. Trouw gaat over een schrijvers echtpaar. „De man is een lite rair journalist, schrijft onder meer boekkritieken. Zijn vrouw heeft ooit een gedichtenbundel gepubliceerd. Maar toen ze trouwden is haar carrière op een laag pitje beland. Ze heeft veel gedaan om haar man te steunen en heeft voor hun kind gezorgd, Eigenlijk een heel ge zellig, goed warm huwelijk", vertelt Anne-Wil Blankers. „Als het stuk begint, komt een jonge dame op bezoek die een boek over de man wil schrijven en in terviews met hem zal hebben. En daar zie je het gebeuren. Die man en dat heel jonge meisje." Het is qua thema niets nieuws wat Joanna Murray-Smith in haar in 1995 geschreven toneel stuk laat zien. Zelf liet ze weten geen politiek of feministisch stuk te hebben willen schrijven. Maar een stuk waar je de be weegredenen, het denken en handelen van alle personages kan begrijpen. Waarbij sympa thie en begrip steeds van de een naar de ander verschuiven. „Het is bijna tennissen," om schrijft Anne-Wil Blankers, „wat zegt hij, hoe reageert zij daarop, wat zegt-ie nu weer. Als publiek maak je alle kleine bom metjes, alle bominslagen mee, op het moment zelf. Je volgt de personages op de voet, je ziet hoe dingen langzaam uit balans raken. Iedereen zal er wel iets in herkennen. Een gevoel van; zie je wel. En er zullen in de zaal wel diverse ellebogen aangesto ten worden, denk ik. Van: Dit is een gedeelte voor jou, let maar 's even op. Of andersom. Het is het oude verhaal." Trouw is een stuk dat acteurs volop de ruimte geeft. „Je hoeft eigenlijk alleen maar twee stoe len op het toneel te zetten en dan: praten maar," beaamt Anne-Wil Blankers.. Wij moe ten dat heel goed doen, zodat de zaal wil luisteren en met ons mee wil gaan. Gijs de Lange re gisseert het. Hij duwt niet, trekt niet, kijkt, geeft aan waar je wel of niet goed op het spoor zit. En weet een ontspannen sfeer te scheppen waarin jij kan rutte- len. Heerlijk." Anne-Wil Blankers speelt zes maanden per jaar toneel. De voorbereiding, zegt ze, het in je hoofd krijgen van een stuk, dat blijft altijd het grote werk. „Als je er dan veertig, vijftig gedaan hebt, dan heb ik echt wel alles uitgeprobeerd wat ik wilde," Nee, pijn doet het niet, als ze straks nog minder speelt, zegt Anne-Wil Blankers. „Ik denk dat het zo goed is." Al vindt ze wel dat ze te weinig toneel ziet. „Ik probeer de colle ga's die dicht bij me staan te vol gen, bij te houden wat ze doen. Maar van de allernieuwste din gen weet ik niet genoeg. Ik word er niet warm van en niet koud. Ik vind het soms grof, niet pret tig." Ze heeft ook een positief voor beeld bij de hand. Bij Trouw, bij Het Nationale Toneel. „We heb ben twee zeer goede jonge meis jes: Katja Herbers en Nienke Römer. Katja zit nog op de to neelschool en doet stages. Ze weet waar ze mee bezig is, weet waar haar stem zit, heeft een fantastische tekstbehandeling, slaat niks over, is geïnteres seerd, alert. Dan denk ik: God zijdank. Het mag nog." Bert Jansma Het Nationale Toneel speelt Trouw, zaterdag in de Stadsschouwburg van Middelburg, aanvang 20.00 uur. ANTWERPEN Voorstellingen in de Bourla: Zijden Stad, theater dansvoorstel ling van de stad in al haar facetten van KVS Dito'Dito i.s.m. het To neelhuis, do. vr. en za. 20.00 uur: Moe- ders, voorstelling van Behoud de Be geerte Het Toneelhuis: Ode aan al le moeders en extra moederdag met schrijvers en boeken in het kader Be zonken Rood van Jeroen Brouwers, ma. 20.00 uur. Maria eeuwigdurende bijstand. Thea terstuk, waarin mensen die zich in de kelders van het kapitalisme bevin den, ldein dromen, en elkaar daarin onvoorwaardelijk steunen van en met Arne Sierens, Titus De Voogdt, Johan Heldenbergh en Marijke Pinoy. wo. do. en vr. Zuidpool 20.00 uur. Parel van een meid. Komedie van Mare Camoletti rond huwelijksperike len van koppel en de meid. do. vr. en za. Noordtheater 20.15 uur. Voorstellingen in het Raamtheater: De genodigde, komedie van David Pharao, over een werkeloze, do. vr. en za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur, zo. 15.00 uur; Ashes to Ashes, to neelstuk van Harold Pinter over de onmenselijkheid van de moderne we reld: dialoog tussen man en vrouw, twee veertigers, met Pepijn Caudron en Katelijne Verbeke, wo. t/m za. 't Klein Raamtheater 20.00 uur. Voorstelling van Vlaams Fruit: Kartonnen Dozen: monoloog, geschre ven door Tom Lanoye, waarin hij te rugblikt op zijn jeugd en zijn homo seksualiteit, vertelt door Steven De Lelie, regie Sven Ronsijn, do. vr. en za. Theater het Klokhuis 20.30 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Terrorist, theaterproductie van Nigel Williams over terroristen en mensen die bang zijn voor terroristen m.m.v. Peter Perceval, do. vr. en za. rode zaal 20.30 uur; Amerika!!, Monoloog met tekst van Vanessa Van Durme: dubbelrol door Annemarie Picard, waarin ze naar Amerika vliegt en te rug, vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur Voorstellingen in de Arenberg: Un Amor Infinito, fadoconcert met pop, klassiek, folk en muziek in de geest van fado en saudade door Mad- redeus, vr. en za. 20.15 uur; Comedy Club/Mooie meisjes duren lang, thea tervoorstelling door de Vlaamse ple zierdichter Denis Nowe, za. 20.30 uur; In het Nederlands, concert door Bart Peeters, ma. 20.15 uur. Voorstellingen in Rataplan: We zijn niet mooi, maar we bestaan, cabaret met uit-het-leven gegrepen liedjes door ManManMan, za. 20.30 uur. Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Aywa! Muziek en muzikale dialoog van vijf Europese topmusici i.s.m. per cussionisten en berberzangers uit de Anti-Atlas (Marokko), do. 20.30 uur; Festival Vrouwenstemmen met Gha- da Shbeir uit Libanon en Sana'Musa uit Palestina, vr. 20.00 uur, Gülcan Kaya uit Turkije en Mazaher Ensem ble uit Egypte, za. 20.00 uur; Lura, concert (soul, r&b en jazz met creool se teksten) door zangeres uit Kaapver dië, zo. 19.00 uur. Concerten en voorstellingen in De Singel: Anima Eterna o.l.v, Jos Van Immer- seel m.m.v. Claire Chevalier, piano, concert met werk van Ravel, wo. blau we zaal 20.00 uur; Het temmen van de feeks, huwelijksdrama van Shakes peare door Toneelgroep Amsterdam Ivo van Hove, wo. do. en vr. rode zaal 20.00 uur; Collegium Vocale Gent Freiburger Barok Orchestero.l.v Creed, koorcon cert met Israël in Egypt van Handel, do. blauwe zaal 20.00 uur; De Draaiende Derwisjen van Konya (Tur kije), rituele dans met begeleiding op traditionele instrumenten, vr. blauwe zaal 20.00 uur; DeFilharmonie o.l.v. Philippe Herreweghe m.m.v. de Noor se pianist Leif Ove Andsnes, concert met werk van Mendelssohn, Beetho ven en Franck, za. blauwe zaal 20.00 Night of the Proms. 21ste Editie van het Feest van klas siek en pop: met melodieën uit het klassieke, film en pop door en met Donna Summer, Roger Daltrey (Who), Ace of Base, II Novecento o.l.v. Robert Groslot, Fine Fleur en Jo hn Miles Electric Band, aangevuld met Safri Duo, twee Deense percus sionisten. Ook worden gedichten voorgedragen van amateur-dichters over muziek, de liefde of de liefde voor muziek, do. vr. za. en di. Sport paleis 20.30 uur. GENT Marche funebre pour chat, door Das-Theater en De Enthousiasten met Van Dijck, Turbiasz en Dehollan- der. wo. t/m za. Minard 20.00 uur. Voorstellingen in NTGent: De asielzoeker, theaterstuk over het feit dat het een illusie is om zonder il lusies te leven, naar Arnold Grun- berg, in een regie van Johan Simons, wo. do. en vr. 20.30 uur; Het boek Fort Europa, performance en jazzy voorstelling door Tom Lanoye n.a.v. zijn boek samen met leden van de Nt Gent, ma. 20.30 uur Freek de Jonge speelt Cordon Sanitaire in het Casino van Knokke (donderdag 20.30 uur) en in het Capitole in Gent (zaterdag 20.00 uur). foto Mieke Geurts/GPD Voorstellingen in de Tinnenpot: Mieke Maaike's obscene jeugd, thea terstuk naar Louis Paul Boon door Lucinda Dusoleil, wo. en do. 20.00 uur; Caruso, muzikaal theaterstuk van en door Koen Crucke over de Ita liaanse tenor, vr. en za. 20.00 uur, zo. 15.00 uur; Vincent van Gogh, concept van Jo gevers en Jo Decaluwé, geba seerd op de brieven van Vincent aan zijn broer Theo, zijn moeder, Paul Gauguin, Pissarro e.a., ma. 20.00 uur. Voorstellingen in Vooruit: (K-r-aa~k)3 Pauze festival, do. t/ za. met: Brick Quartet Luk Mishalle (BE) en Aywa! (Marokko), jazz, nu- jazz en berbermuziek, wo. 20.00 uur; Vooruit Pop met Kelly de Martino, wo. 22.00 uur; Pornorama, rock, do. 21.30 uur; Resident DJ, za. 20.00 uur; Retro Acid, za. 22.00 uur; Ellen Fulmann KOnrad Sprenger (US/DE) en Greg Malcolm (NZ), vr. 21.00 uur; TMF Cool Swat, ma. 20.00 uur; Zijden Stad, theater/dansvoorstelling van de stad in al haar facetten van KVS Di to'Dito i.s.m. het Toneelhuis, di. 20.00 uur, Voorstellingen in het Capitole: King of Jazz Satchmo: Louis Arm strong Story en musical, do. 20.00 uur; Ne lieuw mee tande, Luk de Bruycker speelt Romain Deconinck, vr. 20.00 uur; Cordon Sanitaire, lied jes en conferences door Freek de Jon ge, za. 20.00 uur; The Zombies Feat Rod Argent en Colin Blunstone Special Guest Jasper Steverlinck, concert, zo. 20.00 uur. Strijkkwartet a la Russe Lunchconcert door 4Archi: leden van het Symfonieorkest van de Vlaamse Opera met werk van Borodin en Sjostakowitsj in het kader Europalia Festival Russia, vr. Vlaamse Opera 12.30 uur. Hartslag. Percussie: muzikaal project van het Oost-Vlaamse Kamerorkest en Tolievat met percussie op olieva ten. za. Groenzaal Sint-Bavo 19.00 Concerten in de Handelsbeurs: Thierry Robin Gulabi Sapera (Fr/India), wereldmuziek, zang en dans, wo. 20.15 uur; Efterklang (PI), concert door groep uit Denemarken, do. 20.15 uur; Konstantin Lifschitz: concert met werk van Bach, Glad- kowski Sphery Jazzu, Beethoven en Liszt door Russsische pianist, zo. 20.15 uur. Concerten in de Rode Pomp: Levente Kende, piano, do. 20.30 uur; Wolfgang Watzinger, piano, vr. 20.30 uur; Moscow Chamber Academy, con cert met Beethoven strijkkwartetten, za. 20,30 uur. Concerten in de Bijloke: Mudejar: Musulmanes y Judios, con cert met Arabische en Joodse muziek dat weerklonk in de hofkringen van Al Andalus, do. 20.00 uur; Israel in Egypt van Handel door Collegium Vo cale Gent Freiburger Barok Orches- ter, vr. 20.00 uur; DeFilharmonie o.l.v. Philippe Herreweghe m.m.v. de Noorse pianist Leif Ove Andsnes, con cert met werk van Mendelssohn, Beet hoven en Franck, zo. 15.00 uur. BRUGGE Jonge Snaken Theaterfestival: vr. 28 oktober t/m zo. 6 november in De Werf met Mercurochroom, theaterpro ductie door Theater Scharlaken Dak, vr. 20.30 uur; Wortels, theater van De Zeepcompagnie, za. 20.30 uur, zo. 15.00 uur; Swan Lake, productie van The Primitives, zo. 16.30 uur. Concerten en voorstellingen in het Concertgebouw: Bündman plays Bach, laureatencon- cert door saxofoonkwartet met eigen kijk op polyfonie, wo. 20.00 uur; Rus tavi Koor, Concert door koor uit Ge orgië, wo. kamermuziekzaal 20.00 uur; Anima Eterna o.l.v. Jos Van Im- merseel m.m.v Claire Chevalier, con cert met werk van Ravel, do. 20.00 uur; DeFilharmonie o.l.v. Philippe Herreweghe m.m.v. de Noorse pianist Leif Ove Andsnes, concert met werk van Mendelssohn, Beethoven en Fran ck, vr. 20.00 uur; Will Tura in con cert, zo. 20.00 uur. Brick Quartet. Jazzconcert met mix tussen kamermuziekensemble en jazz combo. do. De Werf 20.30 uur. Gitans Fusion. Concert met opzwe pende zigeunermuziek van de Franse multi-instrumentalist Thierry Robin en de Indische zangeres/danseres Gu labi Sapera. vr. Stadsschouwburg 20.00 uur. Blagovest. Concert door Russisch-or- thodox Koor uit Riga (Letland) met Liturgia Domestica van Gretchaniov m.m.v. Ignace Michiels, organist, zo. Sint-Salvatorskathedraal 16.00 uur. KNOKKE Voorstellingen in Scharpoord: Musical Camille, theaterstuk naar het levensverhaal van beeldhouwster Camille Claudel, vr. 20.30 uur; Flane ren met Mozart, concert met Mozarts vioolconcerto door Het Orchestre Royal de Chambre de Wallonië m.m.v. solisten Jean-Francois Cham berlain, viool en Ann Leonardo, alt viool, za. 20.30 uur. Cordon Sanitaire. Liedjes en confe rences door Freek de Jonge. do. Casi no 20.30 uur. Muziek Leerlingen van zangpedagoge Willy Feijtel-Boutgeven uitvoering onder de titel Zingen naar hartelust. ec Wilma Steketee begeleidt de twaalf zangers en z« op piano. Ze brengen een gevarieerd programma met k ren van verschillende componisten en enkele moderneT stukken. Er wordt solistisch gezongen, in groepjes en als semble. •Kerkje van Ellesdijk, Ellewoutsdijk, 20.00 uur Concert Liviu Prunaru (viool) en Dana Protopopescu (piano)couc teren. Beide musici komen uit Roemenië, Het concert vindt nlaa in het kader van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen Op het programma staan Sonate nr 5 in G van G, Tartini drie Caprices van Paganini, Havanaise en Valse C C. Saint Saens, Rondo van F. Schubert, Valse C H. Wieniawski, La poupée valsante van Poldini en C; Viennois van F. Kreisler. •R.K. Catharinakerk, Hengstdijk, 20.00 uur 2nd Influenz Vier bands en een dansgroep presenteren zich in de eerste voorronde van 2nd Influenz. Op het podium verschijnen Xtortion met metal, Slash met alternatieve rock, Displayed met punkrock en het Zeeuws-Vlaamse System Eror met ska en hardcore punk Everything geeft een demonstratie streetdance. Als extra treedt It Takes Two op. Zij stonden voorheen als Dinner-Time in de finale van Ho koorts en Influenz. •De Klomp, Ovezande, 20.00 uur Concert Het Ukrainian State Symphony Orchstra o.l.v. dirigent 1) ras Krysa verzorgt een uitvoering. Het programma vermeldt: Trompetconcert van Torelli hi Brandenburgsconcert nr 3 van Bach, Quit City van Copla en Serenade voor strijkers van Tsjaikovsky. Soliste is Les Scarpino, trompettiste van het Chicago Symphony Or chestra. •St. Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur Cabaret Antiquariaat Oblomow is een voorstelling van Erikvai Muiswinkel en Diederik van Vleuten. Zie donderdag. Deze voorstelling is ook uitverkocht, •Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Toneel Kortsluiting is een vrolijk en ontroerend stuk over oudere vergeetachtig worden. Victor merkt dat hij de grip op de taal en de werkelijkheu aan het kwijtraken is, dus speelt hij spelletjes met zijn on ving. Tot spelletjes en werkelijkheid door elkaar heen lopen. M Kees Baijens, Anke Tanihatu, Roelie van de Velde en Es Tanihatu. Regie: Dini den Butter. •Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Folk Bright Blue Gorilla treedt op. Het duo bestaat uit de zangers Robyn Rosenkrantz en Mi chael Glover, die zelf hun liedjes schrijven. Het repertoire staat uit hippy folkmuziek, doorspekt met droogkomisch humor. •Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 2O.30u Cover Bands The Clash of the Cover Bands is inmiddels toe aan dc twe halve finale. Op het podium staan Meltdown uit Abbenbroek met rock funk, Bad Hair Day uit Zierikzee met top 100 covers,Fro uit Bruinisse met pop/rock en Defence uit Krabbendijke rock. •Heartbreak Café, Goes, 21.00 uur ZATERDAG Terra Gotha Het Terra Gotha Festival beleeft de elfde editie. Op het podium staan: XmH uit Nederland, Misery uit Na land, Zadera uit Denemarken, Swarf uit Groot-Brittann Angels Agony uit Nederland, Funker Vogt uit Deneraa ken en Clan of Xymox uit Nederland. Na het laatste optreden is er een afterparty met medewei king van DJ Azael, DJ Krat, DJ XXX en The Cybergirlzz •Arsenaaltheater, Vlissingen, 16.00 uur Koorconcert Het koor Capella Veerensis geeft een Jubileumconcert. Medewerking verlenen ook de Ruyterstadsingers uit Vlis: gen en het Middelburgs Mannenkoor. Solisten zijn Lonm van Liere-Smit (sopraan), Peter Wondergem (bas/baritoi en Joost van der Wulp (tenor). De begeleiding wordt verzorgd door een strijkers- en ee slagwerkensemble en is op piano in handen van Rien Balk ende en Iryna Zhynkina. Op het programma staan Te Deu van Mozart, delen uit de Petite Messe Solennelle van Ros en tien delen uit de Carmina Burana van C. Orff. I Bea Zwadlo. •Grote Kerk, Veere, 19.30 uur Folk No Frontiers speelt Ierse folk. Op het repertoire staan liederen van Mary Black, Sineadl han en minder bekende songwriters. Zangeres Joyce vanl vel wordt bijgestaan door Kees van Vredegem op akoesti sche gitaar en David Egter op viool. •Dorpshuis, Burgh-Haamstede, 20.00 uur Reizen Eric Rotte vertelt over zijn reizen in De Boes naar Si Phar In een jaar tijd bezocht de voormalige tv-kok n sche landen, waaronder Laos, Cambodja en Vietnam Vidi kunstenaar Bernard Vercauteren maakte lichtbeelden bij] zijn dagboeken, geselecteerd uit 16.000 foto's. •De Zaete, Yerseke, 20.00 uur Concert De Ontmoeting is een concert van Nova Melodica. Het jongerenkoor en -combo uit Kapelle-Biezelingen be-j staat 35 jaar en brengt een avondvullend programma mefl muziek, gesproken tekst en dans. Medewerking verlenen Lauwrens van de Leer (tekstschrijver) en Yara den Engeli man (danseres). •Gemeenschapscentrum De Vroone, Kapelle, 20.00 uur Orgelconcert Marcel van Westen verzorgt een orgelconcert. De organist van de rk Maria Magdalenakerk in Goes ver vangt Charles de Wolff, die door ernstige ziekte verhinde] is. Op het programma staan werken van Duruflé, Reger, Stanford en Bach. •Nederlands Hervormde kerk, Kapelle, 20.00 uur Blijspel De Goese toneelvereniging Kunstvrienden staat op de pla ken met Een dolle boel om de voetbalpool. G. Smallegange voert de regie over dit blijspel, geschreve door Philip King. Het speelt zich af rond de feestdagen in een pastorie in Engeland. De dominee lijkt een man vanl ge normen en waarden. Het is de vraag, of dat werkelijk2 is. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 50