t Rita Reys wil swingen Lucretia trekt registers open 27 anospelen 5t bouten aioeren woensdag 26 oktober 2005 [jelc Podium Zeeland zondagmiddag het paf met een dubbelcon- jde Grote Kerk in Veere. René Eckhardt zet de pand Interludes van Jo- sop het programma, ge- Idoor een jazzop treden «ovisaties van het Si- atov Trio. jerikaanse componist j:e is één van de aartsva- de hedendaagse mu- jn gedachtegoed bein een complete generatie gse componisten, vooral ek die we nu bestempe- jnimal Music. [nieerde muziek als or evan geluid en maakte «een onderscheid tussen jjd van een oefenende öst in een conservato- ifdat van een voorbijrij- rachtwagen. Alle geluid d. zelfs de afwezigheid ad. Het bekendste voor zijn 4'33. Het stuk be at drie korte deeltjes geen noot gespeeld Vierenhalve minuut stil- -usici verroeren geen vin. aiziek' wordt gevormd geluiden die het publiek finks hoort, de airco, het del van voeten of een frig kuchje. [tem zijn de andere stuk- i Toch probeerde Cage if als componist voortdu- dteschakelen. Hij streef- reen muziek zonder doel, aziek die zich niet ont- Be, die geen verhaal had. Bizikale momenten moe- zichzelf kunnen staan, teraar wordt de gelegen- geboden volledig op te a een klankpalet, zonder hand van de componist kleurd te worden in zijn Zoals de poppetjes uit verdwenen, het verhaal uit de mu- dit laatste sprak de late- Ualisten als Philip Glass keReich aan. se elementen zitten in de lg gespeelde Sonates and uit 1948, ook al ont- basisidee uit ordinaire gebrek aan slagwerkin- voor een compositie hj bouten, moeren en aller tere spullen in de snaren fin vleugel. De zogenaam- fipared piano' was gebo- öeene snaar klinkt als een de andere als een n en een octaaf verderop het als een gamelanor- Dit alles mag misschien overkomen, de mu iter die Cage met deze ge- eerde piano maakte heeft fbazingwekkende, stati- hoonheid. uk van ruim een uur is ïckhardt op het lijf ge en In 1995 gaf het tijd- Luister de pianist een or diens cd-opname van neord-Sonates van Char- s,met afstand de moeilijk- momuziek die in de vorige schreven is. Een cd met van Ton de Leeuw kreeg een Edison Klassiek, luze is de vleugel weer ivan alle extra ijzerwa- Russische pianist Simon de Nederlandse cellist leijseger en de Ameri- slagwerker Michael improviseren dan de aller- enoten van dit seizoen. Douwe Eisenga it vertolkt zondag in de Kerk van Veere de Sonates van John Cage (aan- '10 uur) en het Simon Nabat- tpeeltjazz (16.45 uur). 26 oktober t/m 1 november ita Reys zingt tot ze erbij neervalt. Des noods in het harnas, op het podium, achter de mi crofoon. „Als ik neerplof is het afgelopen. Maar zolang ik kan, treed ik op", aldus de tachtigjarige jazzdiva, die za terdag met een stevig combo in het Terneuzense jazzpo- dium Porgy en Bess is te be luisteren. De lady of jazz wil van geen ophouden weten, want zin gen is haar hobby. Zolang ze ge zond is, wil ze geen eind maken aan haar langdurige carrière. „Ik ben niet doof en ik zie er nog goed uit. Daar ben ik dank baar voor. Ik voel me een bevoor recht mens. Mijn werk is nog steeds goed en ik heb een fantas tische groep achter me", zo in ventariseert ze. Ze erkent dat optreden veel energie vergt. Daar moet ze reke ning mee houden, zeker nu ze ook op tournee is langs de grote re zalen, met haar trio, in combi natie met het combo van Piet Noordijk. Dat betekent niet ro ken en weinig alcohol. „Als ik drie tot vier dagen optreed, dan drink ik niet." Tijdens die toer treedt voor de pauze saxofonist Piet Noordijk op, met Ruud Jacobs (contra bas), John Engels (drums), Peter Beets (piano) en Martijn van Iterson (gitaar). In de tweede set verschijnt Rita Reys op het podium met het trio, dat haar vorig jaar ook be geleidde op de cd Beautiful Lo ve- A tribute to Pim Jacobs. Dat zijn Ruud Jacobs, Peter Beets en Martijn van Iterson. Dit trio wordt voor Porgy en Bess uitge breid met Joost Patocka op drums en Ferdinand Povel op tenorsaxofoon. Dat heeft met na me te maken met de grotere Rita Reys wil blijven zingen zolang ze kan. ruimte in de Terneuzense jazz club, in vergelijking met veel an dere etablisementen. „Vorige week waren wij met het trio in Maastricht", vertelt de zangeres. „Je miste de drums voor geen seconde. Maar het is wel heel intiem. Dat trio kun je niet in een grote zaal zetten. Por gy en Bess ademt meer een kroegsfeer, ook al is het een be roemde kroeg. Daar moet je niet met een trio komen." Toch acht ze het niet uitgeslo ten, dat ook enkele stukken van haar voorlopig laatste cd Beauti ful love met het trio worden uit gevoerd. ,,De drummer past zich wel aan, bijvoorbeeld door ge bruik van zijn brushes." Maar ongetwijfeld moet ze ook enkele klassiekers zingen, zoals elke keer opnieuw wordt gevraagd, zoals 'Summertime' of 'Too clo se to comfort'. „Daar ontkom ik niet aan, al zijn het maar enkele nummers. Daardoor hebben ze je immers leren kennen en waar deren. Bovendien, die songs zijn niet aan slijtage onderhevig." Selectie Een nieuwe cd is op komst, zou eigenlijk dit voorjaar al verschij nen. Maar de selectie van het re pertoire is niet eenvoudig. „Daar zit ik een beetje mee. Ik heb eigenlijk alles al gezongen." Veel daarvan is terug te vinden op The Great American Song- book (Volume 1 en 2), versche nen in 1992. Verder wil ze dat ook haar begeleiders zich geheel in die keuze kunnen vinden. „Ook de jongens moeten er affi niteit mee hebben. En ik heb het stempel van jazz-zangeres, daar mag ik niet van afwijken." Dat ze in het verleden daarvan geen al te groot probleem maak te, bewijzen onder meer de al bums Rita Reys sings Burt Bacharach (1971) en Rita Reys sings Michel Legrand (1972). „Ik doe wat ik wil", is haar een voudige verklaring. „Misschien komen er wel enkele leuke com merciële dingen bijIk heb bij voorbeeld zitten denken aan wat Portugees. Maar het moet wel swingen. Anders vind ik er niets aan." De opbrengst van dit concert gaat naar de stichting Buru Nyakwere Nederland, die geld inzamelt om met praktische doelgerichte projecten de inwo ners van het dorp Nyakwere in Kenia te steunen. Dit jaar be treft het een educatieproject, om de kinderen een kans op on derwijs te geven. Hans Tabbers Rita Reijs treedt zaterdag op in Por gy en Bess in Temeuzen, met Ruud Jacobs (contrabas), Peter Beets (pia no), Martijn van Iterson (gitaar), Joost Patocka (drums) en Ferdinand Povel (tenorsaxofoon). Lucretia van der Vloot zong of acteerde tot nu toe in pro gramma's die ook met andere zangers waren bevolkt. Nu schit tert. ze met Alles wat telt, don derdag in het Arsenaaltheater te Vlissingen, helemaal alleen, met begeleiding van drie muzikan ten. Lucretia zingt even gemakkelijk ballads, chansons en jazz als blues, soul en r&b. Even gemak kelijk de stamper Unchain my heart als het gevoelige, door Ge orge Groot geschreven De jood se vrouw uit het kleinkunstpro- gramma Tip Top. Ze is het nicht je van Mahalia Jackson, Aretha Franklin, Sarah Vaughn en Jas- perina de Jong. Dat heeft ook iets verwaiTends. Het zou voor haar publieke per sona misschien beter zijn als ze zich beperkte en voor één stijl koos. Maar dat diverse is nu juist haar handelsmerk. Dat moet je aandurven. Ze kan ern stig zijn, sereen, uitdagend, ele gant, ironisch, sexy, koddig en nuchter. Ze gebruikt zoveel mo gelijk registers. Lucretia doet in dit solopro gramma af en toe iets dat op een conference lijkt. Dat vergroot de mogelijkheden nog. Ze vraagt of er negers in de zaal zit ten. Natuurlijk, haar eigen fami lie. „Doe het zaallicht eens aan." Tegen de rest van de zaal: „Als u mee wilt klappen, let dan eerst even op de negers." Ze oogst gelach, als ze een man op de eerste rij verleidelijk toe zingt, met zwoele donkerte en kirrende kreetjes. Ironisch ver leidelijk is ook verleidelijk. Maar met diezelfde stem zingt ze, op tekst van Rick de Leeuw, ook een indringend lied over leu gens in relaties (Ik zie het toch). Ze gedraagt zich soepel op het podium, zeker als ze zingt. Je kunt ook anderszins horen dat ze controle heft als ze in een jaz zy song met haar vingers knipt. Dat klinkt. Zenuwenzweet zou dat onmogelijk hebben ge maakt. Haar muzikanten (Rob van Zandvoort op piano, Kim Soep nel op bas en André van der Hoff op sax en percussie) spelen even subtiele als effectieve ar rangementen. Jos Bloemkolk Lucretia van der Vloot met Alles wal telt, donderdag in het Arsenaalthea ter te Vlissingen. Aanvang: 20.15 uur. WOENSDAG Poppentheater Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat. De vrienden Pos en Peer willen rijk worden en gaan op zoek naar de grootste schat ter wereld. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Theaterconcert Zing-Vecht-Huil-Bid-Lach-Werk en Bewonder is een ode aan Ramses Shaffy. Vera Mann, Mylène d'Anjou en Frans van Deursen zingen meer dan vijftig liedjes die getuigen van eenzaanmheid, een grote behoefte aan liefde en een turbulent leven. Een orkest van vijf muzikanten verzorgt de begeleiding. •Theater de Mythe, Goes, 20.00 uur DONDERDAG Show Ivo Niehe presenteert De Theater show. Hij haalt herinneringen op uit dertig jaar televisiewerk, toe gelicht met beeldmateriaal op een groot beeldscherm. Ver der zingt hij liedjes, soms voorzien van eigen cynische tek sten en teistert de toetsen van zijn vleugel. Hij wordt verder muzikaal bijgestaan door Jef Scholten op piano, Julia Phlippens (viool en zang), Susanne Alt (saxo foons, basgitaar, dwarsfluit en zang) en Femke Krone (slag werk.) •Scheldetheater, Temeuzen, 20.00 uur Concert De Roemeense Staats Filarmonica Moldova las verzorgt een concert. Onder leiding van dirigent Alexandru Lascae wordt het 'Re quiem' van Mozart uitgevoerd. De gedachten en emoties in deze werken zijn universeel en de muzikale expressie is vaak monumentaal. •Theater de Mythe, Goes, 20.00 uur Cabaret Carina de Knegt speelt De Knegt is de baas. De jonge, chaotische, veel en razendsnel pratende cabare tière is na zeven programma's in het Rotterdamse cabaretres taurant Schellings klaar voor het theater. Ze wil vertellen wat ze weet, en niemand zal haar nog vertellen wat ze moet willen. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Cabaret Antiquariaat Oblomow is een voorstelling van Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten. Terwijl buiten de megastores uit de grond worden gestampt, heerst in het antiquariaat rust en belezenheid. De typetjes van Erik staan tegenover het jezelf zijn en blijven van Die derik. De één is uitbundig, de ander wat meer ingetogen. Deze voor stelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Soul Lucreatia van der Vloot presenteert Alles wat telt. De actrice, cabaretière en zangeres combineert hoogtepun ten uit haar lievelingsrepertoire van ballades, rock en soul met eigenzinnige bespiegelingen en nieuw voor haar geschre ven materiaal. Drie muzikanten staan haar bij: Rob van Zandvoort (piano), Kim Soepnel (contrabas) en André van der Hoff (saxofoon). •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Koor Het Rustavi-koor uit Greorgië verzorgt een concert. De koorleden komen uit verscheidene streken van het land. De volksliederen variëren van middeleeuws tot typisch oos ters en eigentijds westers. •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur VRIJDAG Concert Het Vokaal Kwartet Temeuzen geeft een uitvoering, samen met de balletschool van Lilianne Butler. Het kwartet bestaande uit Bertha Kaasschieter (sopraan), Anita den Hamer (alt), Albert Platteeuw (tenor) en Paul Meeusen (bariton) zingt wereldlijke liederen. De begeleiding is in handen van Arie Kareman op piano. Het ballet heeft als thema de muze Terpsichore en de pla neet Venus. Tot slot volgt een gezamenlijke uitvoering van La Passeggiata van Rossini. •Dorpskerk, Hoek, 19.30 uur Levensliederen Ronnie Snipperdag treedt op. Hij speelt gitaar en zingt smartlappen, levensliederen en blues in het Engels en Nederlands. •Café Old Dutch, Zierikzee, 20.00 uur Musical Muziektheatergezelschap GOV presenteert de musical Over-leven. Een arts raakt in de problemen omdat hij als hoofd van de dijkbewaking waarschuwingen negeert en niet de juiste maatregelen treft. Het libretto is van Rinie de Koster, gastso- list is Rob van der Meule. •Scheldetheater, Temeuzen, 20.00 uur Lucretia van der Vloot zingt Nederlandstalige soul. Kunstbende Backstage is een foto-exposi tie, tot zaterdag 26 november te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Piet de Wolff maakte de foto's van deelnemers, pubhek, medewerkers en juryleden tijdens de Zeeuwse voorronde van Kunstbende op 6 mei dit jaar. Een selectie is levensgroot afgedrukt op canvas. De opening is vrij dag om 16.00 uur. De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg toont t/m 12 november foto's die zijn terug gevonden in uitgeleende boeken. In vitri nes op het plein zijn de oude ren recente fo to's te zien van kinderen, dieren, familie portretten, schoolfoto's en vakantiekiek- ]es. Openingstijden: ma 17.30-21.00 uur, di t/m vrij 10-21 uurenza 10-13 uur. Henk Bisschop uit Wemeldinge exposeert zondag aquarellen in 't Kerkje van Elles- diek in Ellewooutsdijk. Ook wordt die mid dag het nieuwe boekje van de Vertelkring Midden-Zeeland met als titel Luusterkruud gepresenteerd. De Meissen uit Westkapelle verlenen muzikale mede werking. DE aanvang is 14.30 uur. Karl-Heinz Kautzinski exposeert tot 30 ja nuari schilderijen en beelden in Duingale rie Domburg. Harry Bouwmeester opent zondag om 15.00 uur deze winterexpositie. Openingstijden: za en zo 12-17 uur, tijdens de kerstvakantie iedere dag Landen en volkeren is een foto-expositie van John Moest en Jac Thijssen in Binnen uit te Heinkenszand. Te bezichtigen t/m 2 december, di. wo, en do 9.30-17.30, vrij 9.30-20.30 en za 9.30-16.30 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 decem ber: Beeldvorming. Westerse voorwerpen uit de negentiende en twintigste eeuw ver beelden hoe het Westen naar andere cultu ren keek. t/m 5 maart 2006, Marokko: kunst design 2005. t/m 9 oktober 2006: Wilde haren. Museum Het Schielandshuis: t/m 12 fe bruari, Richters en het panorama. In april 1940 maakt Richters vanaf de Stadhuisto ren een panoramatekening van Rotter dam. Een paar weken later verwoest het bombardement de binnenstad. Kunsthal Rotterdam: t/m 15 januari: Char lie Chaplin in beeld. Een multi-mediale, fa milie-tentoonstelling over een van de grootste kunstenaars van de twintigste eeuw. t/m 8 januari Meesters van de Ro mantiek. Nederlandse schilderkunst 1800-1850. t/m 8 januari: Meesters van de Romantiek. Nederlandse schilderkunst 1800-1850. Hartstochtelijke zeerampen en stormen, maar ook intieme, ontroerende stadsgezichten, interieurstukken en land schappen. Museum Boijinans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verza meling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Opstelling moder ne kunst en surrealisten, t/m 8 januari: Olafur Eliasson. Een project waarin de visualisatie van lichtgolven centraal staat. Deze wordt op monumentale wijze zichtbaar gemaakt door licht en water, t/m 11 december: Jan Kriege Metalen. De grote vazen, klokken, kandelaars, sieraden, koppen en dierfigu ren van koper, tombak en zilver van Jan Krieger werden in de jaren twintig en der tig als moderne kunstnijverheid zeer ge waardeerd. Vanaf zaterdag t/m 15 januari: Thomas Rentmeister. De Duitse, in Berlijn wonen de kunstenaar zal speciaal voor het mu seum een grote nieuwe sculptuur realise ren. Rentmeister is bekend om zijn grote objecten van kunststof, opgetrokken uit één kleur. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 de cember, WereldHaven - HavenWereld. t/m 31 december: Binnenvaart. Vooral het le ven, werken en wonen van de binnenschip per en zijn gezin, vroeger en nu, komen aan de orde. Ned. Architectuurinstituut: t/m 31 decem ber: GeWoon Architectuur. De permanen te tentoonstelling van het NAi vertelt de geschiedenis van twee eeuwen wonen en volkshuisvesting in Nederland, t/m 8 januari Team 10. Een internationale groep architecten bracht vijftig jaar gele den de menselijke maat terug in de archi tectuur. Onder de naam Team 10 vormden o a Aldo van Eyck en Jaap Bakema een bron van inspiratie voor de architecten van nu. Centrum Beeldende Kunst t/m 8 januari High tea Talk. Dit keer worden er gas ten uit de modewereld aan de tand ge voeld door talkshowhosts. ANTWERPEN Mas I Nationaal Scheepvaartmuseum: tot 30 oktober - Een baken in de duisternis. MUHKA: tot 6 november - Honoré D'O - Blue Key; tot 13 november - Collectiepre sentatie XII /herfst 2005 - Photobased Beeldende Kunst en Fotografie en Franse kunst uit de collectie; tot 27 november - Angels of History: Het Moskous conceptua- lisme en zijn invloed. Prov. Diamantmuseum: tot 4 december: Tijdloze juwelen Horloges met diamant. KMSK: tot 31 december - Le Tour de Fran ce: Een tocht langs de Franse kust in verza melingen; tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatka mer van Nederland. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 8 janua ri - Europalia Rusland: Street- Art and Fashion; oude vleugel: tot 8 jan. - Sabena Air Nostalgie; 4de verdieping, zaal Arena - tot 8 jan. - New Photographers 2006. Zilvermuseum Sterckshof: tot 8 januari - 14de Zilvertriënnale; tot 25 januari - Chris- tofle - Hoogtepunten van een Dynastie. MOMU: tot 5 februari - Europaiia Katha- rina Prospect - "The Russians" by A F. Van- dervorst; Momu Gallery: tot 30 oktober - (S)teken: Merklappen uit de 17de tot 20ste GENT Hof Van Ryhove: vr. 19.00 - 24.00 uur - Dag van de Cartoon. Caermersklooster. tot 30 oktober - Zonder Beeldruis: Luk Monsaert, huisfotgraaf van het Internationaal Filmfestival van Vlaan deren. Witte Zaal: tot 6 november - City in the Ci ty: parcourstentoonstelling in de stad. Verzameld Werk: tot 11 november Karen Pontoppidau. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 13 novem ber - Rik Vermeersch met Vrouw-Niet-vrouw: beelden in gips, brons en epoxy, grafiek en schilderijen. S.M.A.K.: tot 4 december Baloise - Aleks- andra Mir; tot 1 februari - BAR-code - Da vid Neirings feat Anonymous Writers. MIAT: tot 8 januari - Aan Tafel! Philippe Gauderlier, de Belgische Escoffier, mees terkok uit Gent: de wereld van de 19de eeuwse eetcultuur in Gent. Design Museum Gent: tot 8 januari - Ex treme North: design en architectuur uit Noorwegen. Huis van Alijn: tot 29 januari - Romain Royal - Koning van het Gentse volksthea ter. BRUGGE Bogardenkapel: tot 31 oktober - Arno Chevalier des Zazous; Beeldende homma ge door een 20-tal kunstenaars aan de songteksten van Arno. Sint Salvatorskathedraal: tot 6 november: Corpus Sanctorum: Het verhaal van schrij nen en relieken. Stadshallen: tot 14 november - Rodin Van gips tot brons. Magdalenazaal: tot 18 december - Picture this Body Stroke Fototentoonstelling cur sisten fotohuis. Arentshuis: tot 31 december - Rubens, Jor- daens Van Dyck, Vlaamse meesterteke- ningen. KNOKKE Scharpoord: tot 6 november - Knok- ke-Heist, een casino voor de toekomst: ges electeerden en winnaar van internationale architectuurwedstrijd voor het casino van Knokke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49