Schoondijke op schema PZC Een rustpunt van twee uur Ferme taal kan CDA opbreken Offltala Raadsfracties in Sluis bezorgd over crisis bij collegepartij CDA rastelevn Babymassage in Koewacht ichting Technologisch Bedrijven Centrum verwacht dit jaar 3 of 4 starters EXCLUSIEF VOOR ggg VJftLCHEREH (Advertentie) WANGERSCHAPS MODE -ange Vorststraat 26 - 28 Soes Tel.: 0113 - 22 76 23 worgklachten: DG-0231231 imaandag t/m vrijdag ge aaide de openingstijden; ïfdags tot 12.00 uur sdactie EEUWS-VLAANDEREN item Alexanderlaan 45 Kbus 145 10 AC terneuzen 0115-645769 10115-645742 oil: redtern@pzc.nl sHoonhorst (chef) itBareman mond de Frel ivan Stee Bakker (sport) Weloo 16 stbus 62 phulst M(fl14)372776 1(0114)372771 Nik redhulst@pzc.nl ïilavan Doorsselaer itrale redactie ïönspark 28 «bus 31 «aa goes 10113)315500 *'0113)315669 ''al: redactie@pzc.nl *ternet *w,pzc.nl fflail: web@pzc.nl Wij zijn nog steeds vbeste adviseur op het gebied van ndgeknoopte tapijten vel modem als klassiek u graag onze boeiende collectie, conlstpsat 30 - 4461 HH Goes boulevard - tel. 0113-227101 JBKACTIVITEITEN door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - In de kamer heerst met 22 graden een behaaglijke, loommaken- de temperatuur, uit de stereo klinkt rustgevende muziek met het ritme van de hartslag. Op de grond, op dikke handdoeken, liggen vier baby's. Zij krij gen van hun moeder een massage. Gon- nie de Ruiter uit Koewacht, docente Shantala (oftewel babymassage), leert hen de fijne kneepjes. Amy (3,5 maand), Jop (4,5 maand), Jelle (vijf maanden) en Deveny (twaalf we ken) genieten zichtbaar van de massa ge. Hun moeders komen uit heel Zeeuws-Vlaanderen om bij De Ruiter aan huis in Koewacht de Shantala-cur- sus te volgen. Shantala is de naam van een moeder uit de sloppenwijken van Calcutta, die haar medewerking verleen de aan een boek over babymassage, ge schreven door een Franse arts. De Rui ter volgde de cursus babymassage in Amersfoort. Zij is op dit moment de eni ge in Zeeuws-Vlaanderen die Shanta- la-cursussen geeft. Door de warmte, de hartslagmuziek en de rode muur, doet de kamer denken aan de baarmoeder. En dat is ook een beetje de bedoeling. De Ruiter: „Je draagt je kindje negen maanden veilig bij je en dan 'gooi' je het opeens in de grote buitenwereld. Dat is een schok hoor, voor zo'n kleintje. Hou hun we reldje daarom de eerste maanden zo klein mogelijk, daar voelen ze zich fijn bij." Babymassage is niet bedoeld uit me disch oogpunt, hoewel de werking bij met name onrustige baby's, huilbaby's of kindjes met darmkrampjes heilzaam kan zijn. De Ruiter: „Shantala is met na me bedoeld om het contact tussen moe der en kind hechter te maken. Het is ge woon heerlijk om zo intensief met el kaar bezig te zijn." Sigrid Swagema- kers uit Hulst, moeder van Amy, be aamt dit. „Ik heb me ingeschreven om dat ik ook al een wat ouder kindje heb. Rond die leeftijd vragen ze veel aan dacht, maar de wekelijkse babymas sage is een moment alleen voor Amy en mij." De Ruiter doet de massagetechnieken voor bij een babypop, de moeders vol gen haar voorbeeld bij hun eigen kinde ren. Jop kraait het uit van plezier en De veny die eerst nog onbedaarlijk een keel opzette, wordt door de aanrakingen op eens stil. De cursus babymassage is geschikt voor baby's van zes weken tot negen maan den en bestaat uit vijf wekelijkse bijeen komsten van anderhalf tot twee uur. De uiteindelijke massage duurt twintig mi nuten. De Ruiter: „Je kan een baby echt niet de volle twee uur masseren, want dan zijn ze total loss. De rest van de tijd praten we over en kijken we naar de lichaamstaal van de baby's, de motori sche ontwikkeling, wisselen we tips en feiten uit over bijvoorbeeld darmkramp jes en praten we over hoe het ouder schap ervaren wordt. De cursus is een rustpunt van twee uur in ons eigenlijk veel te hectische bestaan." Moeders kunnen, door de kennis die ze in Koewacht opdoen, ook thuis hun ba by masseren, maar niet iedereen doet dat. „Ik doe het alleen hier", zegt Clau dia Celie, moeder van Jelle. Dorien Kuijt gebruikt haar kennis bij het aandachtig inzepen van haar zoon Jop, voordat hij in bad gaat. Als de massage erop zit, worden de ba by's, nog lekker rozig door de baby-mas sageolie, weer aangekleed en in de maxi- cosy gelegd. De moeders praten nog even na tijdens een kopje koffie. Vijf mi nuten later is het opvallend stil in de ka mer: alle vier de baby's zijn lekker weg gedommeld. De Ruiter (rechts) demonstreert massagetechnieken op een babypop. De moeders volgen haar voorbeeld. Baby Amy (links) geniet zichtbaar. foto Wim Kooyman GORTSTRAAT 28 MIDDELBURG WWW. BOVENENBEN EDEN.NL MJET - Dorpshuis, 14.00 uur: Kin- ijbpompoenen maken; BTBibliotheek; 11.30 uur: Senior k 19.00 uur: Vergadering dames- VAN GENT Beneluxstraat, 13.30 Buurtsportactiviteiten voor jonge- LAIbert, 19,00 uur: Computerclub Viienden; JANSTEEN - De Warande, uur. KVO jaarvergadering, paro- igadering; KIL - Het Meulengat, 13,30 uur: middag en verkoop handwerken; ÊUZEN - De Wielingen, 17.00 pga Palazzoli huis; Raymond de Frel (IOKDIJKE - De komst Pngc ondernemers naar het jologisch Bedrijven Cen- Zecland (TBCZ) in Schoon- i|jgl op schema. De Stich- [BCZ heeft goede hoop dit cursies in luurgebieden tV-NAMEN - Verschillen- jtuurverenigingen houden 'laatste week van oktober [teerste weekend van no- diverse excursies. Zeeuwse Landschap wan- randaag vanaf 13.30 uur :ei Verdronken Land van tjighe. De tocht start bij bezoekerscentrum aan de keg in Nieuw-Namen. staat zon nend vanaf half elf stil natuurontwikke- tóannen in de Braakman- feStartpunt is de parkeer- fcvan het natuurreservaat fcnan Noord in Hoek. natuurclub 't Duumpje een excursie in het Braak- b gepland. Op zondag 6 iber worden kinderen van en jaar bijgepraat over al- cetten van de herfst. De Stcursie begint 's middags see uur bij het eerste bos Ie Braakmanweg, gezien ie rijksweg 61. I jaar de doelstelling te halen: vier technostarters in het nieu we verzamelgebouw. Het TBCZ is een verzamelpand voor (door)startende onderne mers in de technologische sector en ICT. In het voormalige logeer- gebouw van de landbouwschool kunnen starters tegen aan trekkelijke prijzen (een start huurprijs van 75 euro per vier kante meter per jaar) kantoor ruimtes huren. Het pand is met 230.000 euro aan subsidiegeld aangepakt. Elke onderneming heeft zijn eigen kantoorruimte, maar maakt gebruik van een gemeenschappelijke receptie, kantine en overige voorzienin gen. De Stichting TBCZ hoopt in 2007 alle achttien units bezet te hebben. Tijdens de opening van het centrum in mei van dit jaar waren er nog geen contrac ten met ondernemers getekend, maai- inmiddels hebben twee starters zich in het pand geves tigd. „Daarnaast hebben vijf of zes bedrijven serieus interesse. Ik verwacht dat daar één of twee contracten uit zullen voort komen, dus is er goede hoop dat we onze eerste doelstelling (vier bedrijven in 2005) halen", ver telt F. van den Hemel van het Ondernemersloket in de gemeen te Sluis. Van den Hemel spant zich sa men met R. Barbé en K. van de Vijver in om technologische be drijven naar Schoondijke te lokken. „Nu de eerste twee starters aan de slag zijn, komt de mogelijkheid voor bedrijven om elkaar vanuit hetzelfde pand te versterken in beeld. Mede daardoor ben ik ervan overtuigd dat in 2007 het gebouw hele maal vol is", aldus Van den He mel. Ook de komst van diensten centrum De Moaneblusser (in hetzelfde gebouw als het TBCZ) is volgens Van den Hemel een gunstige ontwikkeling. In De Moaeneblusser kunnen vereni gingen terecht voor allerlei hob- bymatige activiteiten. Van den Hemel: „Het is voor de onderne mers natuurlijk prettig dat er op die manier al volop beweging in de buurt van hun kantoren is." De bedrijven Vaips en Kid- dy-Tech zijn de eerste gebrui kers van het centrum. Vaips is een ICT-bedrijf van de uit Aar denburg afkomstige A. Root- saert, die ook een vestiging in Den Haag heeft. Rootsaert houdt zich vooral bezig met draadloze toepassingen op het gebied van digitale media. Kid- dy-Tech is onderdeel van het be drijf Kiddy-Fun van M. Rijk uit Schoondijke, die tot voor kort vanuit zijn huis werkte. Kid- dy-Tech richt zich hoofdzake lijk op het ontwerpen van speel toestellen. Het CDA in de gemeente Sluis verwijt zijn wethou ders Rein Leentfaar en Leen Kamphuis een gebrek aan communicatie met de achterban. Leentfaar, met acht jaar ervaring als wet houder een rot in het vak, handelde te veel op eigen houtje. En nieuwkomer Kamphuis? Die kon de ver wachtingen niet waarma ken, oordelen de chris ten-democraten. door Raymond de Frel SLUIS - De conclusie is een hard gelag voor beide wethou ders. Het CDA-bestuur beseft dat, maar is standvastig: de twee wethouders hebben niet voldaan aan hun verwach tingen, dus is het tijd voor ver nieuwing. Dat is helder, er is geen woord verkeerd uit af te lei den. En juist aan die standvastigheid ontbrak het de laatste maanden bij de Sluise christen-demo craten. Zomaar een paar voor beelden; in april riep frac tievoorzitter Li a Flikweert nog in ferme bewoordingen dat een vernieuwd gemeentehuis zeker niet meer dan 4,5 miljoen euro mocht kosten. De wethouders moesten maar naar de gele genheidscoalitie van haar partij met WD/Gemeentebelangen en Nieuw West luisteren. Zo niet, dan zwaaide er wat. Tijdens de besluitvormende raadsverga dering was echter alles anders: het CDA liet zich overhalen en ging akkoord met een gemeente huis voor 7,5 miljoen euro. Twee weken geleden toonde de partij zich opnieuw weinig vast beraden. Eerst ging zij mee met het collegevoorstel om de jaar lijkse bijdrage aan de Stichting Inlia Zeeland stop te zetten, waardoor 61 asielzoekers in de gemeente Sluis op straat zouden komen te staan. Amper een week later wijzigde de partij haar standpunt. Flikweert ver weet het college (en dus vooral haar eigen wethouder van finan ciën Leentfaar) te veel naar de cijfertjes te hebben gekeken. Leentfaar trok vervolgens na mens het college het boetekleed aan en bood indirect zijn excu ses aan. Het CDA kwam in deze raads periode meerdere keren in bot sing met het college, met een ver trouwensbreuk als resultaat. Kamphuis en Leentfaar voelen de kritiek als een dolkstoot in de rug en zijn vastbesloten te rug te vechten. In een brief vra gen zij de leden van hun partij om een eerlijk antwoord. Flik weert, die nog niet zo lang gele- analyse den in een gemeentekrant aan gaf aan haar laatste raadsperio de bezig te zijn, staat als eerste op de kandidatenlijst voor de verkiezingen in maart 2006, maar zij heeft al aangegeven niets voor een wethouderspost te voelen. Voorzitter Pierre Cam- maert en bestuurslid Jan Ra- mondt van de CDA-afdeling West-Zeeuws- Vlaanderen lie ten al weten dat een nieuwe wethouderskandidaat niet per se op de lijst hoeft te prijken. Advertentie Dus gaat het bestuur ongetwij feld op zoek naar een krachtige kandidaat met de nodige politie ke ervaring. Verschillende namen zingen rond. Wat te denken van bijvoor beeld de voormalige raadsleden Eugene Wijffels uit Aardenburg en Peter Ploegaert uit IJzendij- ke? En het is ook niet ondenk baar dat het voormalig Staten lid Ramondt zelf op het pluche plaatsneemt, mocht het CDA een wethouderspost bekleden in de volgende raadsperiode. Pi kant detail is namelijk dat Ra- mondt acht jaar geleden graag gedeputeerde wilde worden, maar door het provinciaal be stuur van het CDA - met Rein Leentfaar in de gelederen - werd afgeserveerd. Als afde- lingsbestuurslid heeft Ramondt nu zelf een flinke vinger in de pap. In dat licht krijgt de beslis sing om Leentfaar de wacht aan te zeggen een heel andere la ding. Feit is in elk geval dat de christen-democraten het zich zelf voor de komende verkiezin gen nu al verdraaid lastig heb ben gemaakt. Want behalve daadkrachtig is het besluit in na derende verkiezingstijd ook voer voor de andere politieke partijen. Die zullen deze gratis voorzet ongetwijfeld met preci sie inkoppen. woensdag 26 oktober 2005 z 1 3 Wegen onderhanden genomen TERNEUZEN - In het kader van regulier onderhoud be ginnen op diverse plekken in de gemeente Terneuzen her- bestratingswerkzaamheden. Ook worden maatregelen ge nomen om de verkeersveiligheid te verbeteren. Vandaag beginnen de werkzaamheden in de Paardenvest in Sas van Gent. De rioolaansluitingen, het wegdek en troittoir worden vernieuwd en er komt een snelheidsremmer in de vorm van een plateaudrempel op de kruising Paarden- vest-Kerkhoflaan. De herbestrating van de Kerkhoflaan volgt na afronding van de werkzaamheden in de Paarden vest. In Axel gaat vanaf vandaag de Beethovenstraat op de schop. Ook hier komt er een plateaudrempel op de krui sing Beethovenstraat-Mozartstraat. In verband met de be reikbaarheid wordt het werk gefaseerd uitgevoerd. De werkzaamheden beginnen aan de kant van de Van Gistel- lelaan. Het gedeelte van de Frederik van Eedenstraat tus sen de Guido Gezellestraat en de Zuiderparklaan in Ter- neuzen krijgt een asfaltlaag. Tegelijkertijd wordt de wa terleiding aangepast of vervangen. De asfaltdeklaag en de nieuwe rode fietsstroken worden volgend voorjaar aan gebracht. Dit in verband met de weersomstandigheden en mogelijke zetting van de rioleringswerken. Automobilist in sloot maakt amok ZUIDDORPE - Op de Koninkjesdijk in Zuiddorpe is maandagavond rond half negen een 45-jarige inwoner van Axel met zijn auto in de sloot beland. Omdat zijn adem naar alcohol rook, werd de man gevraagd mee te werken aan een blaastest. In eerste instantie ging hij hier mee akkoord maar even later bedacht hij zich en weiger de uit zijn auto te stappen. Toen agenten hem uit zijn wa gen wilden halen, haalde hij uit met zijn vuist en raakte een agent in zijn gezicht. De 45-jarige man werd vervol gens aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau. Na verhoor is hij weer in vrijheid gesteld. Jongen (12) gewond bij botsing TERNEUZEN - Een 12-jarige fietser uit de gemeente Ter- neuzen is gistermiddag rond vier uur gewond geraakt toen op de kruising Zuidlandstraat/Bellamystraat in Ter- neuzen. De jongen verleende geen voorrang aan de hem te gemoetkomende 57-jarige automobilist, eveneens uit de gemeente Terneuzen. De jongen is met letsel aan zijn been naar het ziekenhuis gebracht. De Redoute terug in de tijd SAS VAN GENT - De bewoners van verzorgings - en ver pleeghuis De Redoute gaan deze week terug in de tijd. In het kader van een Zeeuwse week toonden leden van de klederdrachtgroep Axel gisteren traditionele kostuums uit het Land van Axel. Niet alleen de doordeweekse en zondagse dracht waren te bewonderen, ook was er een de monstratie van de manier waarop de kleding wordt aange trokken. Dit bleek bepaald geen sinecure. „Ik ben blij dat dit tegenwoordig niet meer in de mode is. Al die lagen stof. Dat kan nooit lekker zitten", vond een bewoonster. Vandaag zijn er kraampjes met Zeeuwse streekproduc ten. Uitgedost in Walcherse klederdracht geven leden van de folkloristische groep Medioburgum uit Middelburg een demonstratie babbelaars bakken. Morgen staan tij dens de gezamenlijke maaltijd drie stamppotten op het menu. Ook is er boerenbruiloft. door Frank van Cooten SLUIS - Politieke partijen in de gemeente Sluis zijn door de cri sis binnen het CDA bezorgd over het functioneren van het college tot aan de gemeente raadsverkiezingen van maart volgend jaar. Het bestuur en de kiescommis sie van het CDA hebben het ver trouwen in de CDA-wethouders R. Leentfaar en L. Kamphuis op gezegd. Leentfaar wordt een ge brekkige communicatie met de fractie verweten. Van Kamp huis werd meer verwacht. Beide wethouders moeten daar om het veld ruimen. Ze komen niet voor op de eerste zeven plaatsen van de advieslijst voor de verkiezingen. Vooral Nieuw West en WD/ Ge meentebelangen zijn bang dat beide wethouders niet meer zo gemotiveerd zijn om de klus tot aan de verkiezingen af te ma ken. „Voor het bestuurlijk kli maat is dit niet gunstig", zegt A. Rosendaal van Nieuw West. „Dit kan invloed hebben op het functioneren van beide wethou ders." Ook W. Gijsel (VVD/ Gemeente belangen) gelooft niet dat de si tuatie gunstig is voor het be stuurlijk klimaat in de gemeen te Sluis. „We hebben echter nog een half jaar te gaan. Ik hoop dat zowel de beide wethouders als het college de klus toch op een goede manier afronden." J. Boogaard (PvdA) roept Leent faar en Kamphuis op na 'een weekje bezinning' de mouwen toch weer op te stropen. „Ik kan me de teleurstelling van beide wethouders goed voorstellen maar dat is nu eenmaal de poli tiek. Kijk, ik ben in 2002 als wet houder van de oude gemeente Sluis ook door mijn bestuur aan de kant geschoven. Weet dus hoe het voelt. Maar je kan niet zeggen: bekijk het maar." Alle fracties reageerden verrast op het besluit van het bestuur en de kiescommissie. Er waren weliswaar signalen dat het niet zo boterde tussen de wethou ders en de CD A-fractie maar de ze drastische stap zorgde voor verbazing bij de fracties. Ze ge ven echter geen waarde-oordeel over het besluit van het bestuur omdat het een interne kwestie is. „Dat van die gebrekkige com municatie vind ik een vergezoch te smoes", aldus C. Bolijn-Hertz- berger van Dorpsbelangen en Toerisme (D&T). „Door het dua lisme is immers een duidelijke scheiding tussen fractie en wet houder. Ik hoop niet dat mijn partij zo met mij omgaat." Rosendaal ziet dat iets anders. „De wethouders maken dan wel geen deel meer uit van de frac tie, maar ze blijven in het colle ge vertegenwoordigers van het CDA. Die wisselwerking moet er dus welzijn." Namen Het bestuur en de kiescommis sie vertellen nog niet wie in aan merking komt voor een wethou derspost als de verkiezingsuit slag daar aanleiding toe geeft. Dat kan ook iemand zijn die niet op de advieslijst staat. Bolijn, Rosendaal en Gijsel we ten dat diverse namen circule ren, zoals die van de CD A-co ryfeeën J. Ramondt en E. Wijf fels. Ramondt en Wijffels weten dat hun namen worden ge noemd en zijn daar niet ver baasd over. „Mocht het CDA een wethouder kunnen leveren zijn er een paar opties. Daar laat ik het bij", zegt Ramondt. Wijffels sluit zijn kandidatuur niet voor de volle honderd pro cent uit, maar dat lijkt hem toch vrij onwaarschijnlijk. „Na de ge meenteraadsverkiezingen zit ik nog een jaar in Provinciale Sta ten. Mijn termijn maak ik af. Daarna wil ik het wat rustiger aan doen. Het past niet in mijn voornemen om wethouder te worden. Ik zit in ieder geval niet bij de eerste kandidaten." Bijeenkomst over chronische pijn TERNEUZEN - De afdeling Tel - neuzen van ouderenbond KBO houdt vandaag een bijeenkomst voor ouderen met chronische pijn. Een apotheker of arts geeft een kort overzicht van pijnstil lende medicijnen en hun ken merken. Ook is er aandacht voor omgaan met pijn en zorg vuldig medicijngebruik. De bij eenkomst begint om 14.00 uur in De Veste aan het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43