Reisleiders bij ramp liet op taak berekend KC Onrust na dood Van Gogh nog groot CLEAN HYBRIDE POWER! Giro 800800 Veilig terug uit orkaangebied Kamer: nog te veel regels voor landbouwers onnexxion ïilgat OV-pas iet dichten tranche vraagt niet naar diploma 's Dominees in de nesten door homostandpunt Minister Donner bevestigt vermissing strafdossier Kahn NATIONALE TV-ACTIE! woensdag 26 oktober Ned 2 20 - 22 uur Al 80.000 doden en 3 miljoen daklozen in Pakistan. India en Afghanistan. Laten we weer helpen! www.giro800800.nl SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag SCHIPHOL - Een uit het rampgebied in Mexico teruggekeerde Nederlandse toeris- te (links) wordt op Schiphol begroet. Het eerste vliegtuig met Nederlandse vakan tiegangers die in het door orkaan Wilma getroffen gebied verbleven, is gistermid dag aangekomen. Ongeveer vierhonderd toeristen maakten gebruik van de door touroperator Thomas Cook georganiseerde reis. De helft van het aantal passagiers bestond uit Nederlanders, de andere helft uit Belgen. De reizigers werden eerder met bussen vanuit de badplaats Playa del Carmen naar de luchthaven van Merida gebracht waar de vlucht vertrok. De reisleiding besloot naar deze luchthaven uit te wijken, omdat het vliegveld van Cancun maandag nog niet bereikbaar was. foto Maartje Blijdenstein/GPD door Peet Vogels DEN HAAG - De hoeren mer ken nog niets van de belofte dat het aantal regels in hun branche wordt verminderd. Minister Veerman van Landbouw kon digt wel steeds aan dat het aan tal regels is gedaald, maar dan gaat het voornamelijk om voor schriften die toch al niet meer werden toegepast, luidt de kri tiek uit de Tweede Kamer. De bewindsman moet daarom meer werk maken van terugdrin ging van de administratieve las ten voor boeren. CDA, WD en PvdA zullen hier vandaag bij de behandeling van de landbouw begroting in de Tweede Kamer op aandringen. CDA en WD wijzen op de enorme hoeveel heid organisaties en instanties die betrokken zijn bij bedrijf- scontroles. „In Overijssel is on langs een grote milieucontrole gehouden. Daar waren 52 instan ties bij betrokken met in totaal 2000 controleurs. Het resultaat was 1600 boetes voor kleine overtredingen", aldus WD-Ka- merlid Oplaat Het CDA heeft een lijst met 90 punten waar de regelgeving verminderd kan worden. De PvdA vreest dat Veerman nieuwe bureaucratie schept voor het uitbetalen van de inkomenssteun aan de boe ren. „Een ingewikkelde regeling die veel controle vergt", zegt PvdA-er Waalkens. „Wij willen dat boeren een toeslag per hecta re grond krijgen. In ruil daar voor moeten ze maatschappelij ke diensten aanbieden, zoals na tuurbeheer of wandelpaden voor recreanten." GPD LVERSUM - Vervoerbedrijf mexxion weigert op te laien voor de mogelijke finan- ile problemen bij de invoering nde chipkaart voor het open- urvervoer, zei een woordvoer- rgisteren. Alex Bogers jiHAAC. - De meeste reislei- f en gidsen zijn niet op hun j berekend. Vooral als din- misgaan kunnen ze reizi- laiet helpen. Dat zegt Renil- Huizenga van Cerbran. een fhankelijke organisatie die jinzet voor vakbewame reis leiders. tranche zelf zit volgens Hui- g stil, zelfs na het ongeluk ■raar in de Spaanse bergen, rrbij kwamen drie Nederlan- isomtoen zij werden overval- Idoor slecht weer. De betref- de reisleider kende de weg jgoed. Naar aanleiding van incident barstte een discus es over de vraag of aan reis jes en gidsen hogere eisen eten worden gesteld. «steeds vragen echter reisor- nsaties in personeelsadver- liies vaak niet meer dan dat sleiders een minimumleeftijd (ben, leuk met mensen en ïpen kunnen omgaan en siuurlijk zijn ingesteld. Met ■kwalificaties kan iemand nu roorbeeld groepen van meer i twintig mensen begeleiden irThailancI en Sri Lanka, lang alles gladjes verloopt enen de meesten die taak wel i Maar bij calamiteiten schie- ,ie tekort, aldus Huizenga, jzeli'reisleider is geweest. iunami ft iedere begeleider weet hoe j slachtoffers moet repatrië- sofheeft verstand van reisver- fenngen. „Na de tsunami is ^misgegaan met de begelei- v van slachtoffers. Dat is i naar buiten gekomen om- :dat slecht is voor de reputa- ran de reisorganisaties. I probleem schuilt volgens azenga in de opleidingen. Er ja er vele, bijvoorbeeld van de 01,het Instituut voor Opleidin- in de Reisbranche en bij mbo's en hbo's. Maar geen enke le opleiding wordt door de branche geschikt geacht om als standaard te dienen. „Daarom vragen reisorganisaties niet naar een diploma als zij op zoek zijn naar een reisbegeleider," zegt Huizenga. Cerbran wil afspraken maken met de branche. „Wij willen het minimum kennisniveau van de reisleider vastleggen. Daarnaast willen we ze regelmatig toetsen en een certificaat geven. De ko mende tijd zullen we in de branche polsen wat de wensen zijn." De ANVR, de koepel van de reis branche, betwijfelt de noodzaak van certificering en opleiding. „Reisleiders zijn vaak zeer hoog opgeleide mensen in een ander vak, die het leuk vinden om een paar jaar in het buitenland te werken," zegt directeur Roma- na Engeman. „Kennis over repa triëring en verzekeringen leren zij er via cursussen van tourope rators snel bij." Volgens Enge man is het moeilijk om een stan daard af te spreken. Engeman: „De reizen verschil len erg veel van elkaar. Het is be langrijker dat de vakantiegan ger die op kook- of duikcursus gaat met een goede kok of gedi plomeerde instructeur te maken krijgt. De reisleider die de va kantieganger van en naar de kook- of duikcursus brengt, hoeft dan niet gecertificeerd te zijn." GPD door Dick Hofland i de invoering van de elek- nische betaalpas, die voor B8 alle huidige vervoerbewij- Ei!moet hebben vervangen, is Bgelijk 100 tot 150 miljoen eu- imeer nodig dan gepland. De p zit in het stads- en streek- stoer, waar Connexxion de be- ifrijkste speler is. lagere overheden hebben mi- ster Peijs van Verkeer hier sandag van op de hoogte ge- ii Zij heeft 90 miljoen euro getrokken voor de invoering fihet systeem. ïnexxion vreest inkomensver- s en wil dat door provincies i gemeenten gecompenseerd ïant zij bepalen de tarieven," tus de woordvoerder. ANP DEN HAAG - Bijna een jaar na de moord op Theo van Gogh is de spanning tussen moslims en niet-moslims nog steeds groot. Een overgrote meerderheid van de bevolking vindt dat Neder land onverdraagzamer en ge welddadiger is geworden en dat er sprake is van polarisatie tus sen moslims en niet-moslims. De bevolking lijkt te betwijfelen of de regering het moslimterro risme afdoende kan bestrijden. ^UjLliL\LFT L>£ oVEKkAMT LijpEA OlT ME- VEEL TL 'MTfEM- - Dit blijkt uit een enquête van het bureau voor opinie-onder- zoek Motivaction in opdracht van de Geassocieerde Pers Dien sten, waarbij de PZC is aange sloten. Aan het onderzoek de den 1248 mensen tussen de 15 en 80 jaar mee. Kort na de moord op 2 november 2004, toen de gemoederen nog verhit waren, deed het bureau een zelf de onderzoek. Daaruit kwam een beeld naar voren van een enorme verharding. De sombere verwachtingen die mensen toen hadden over de samenleving zijn volgens de ondervraagden op bijna alle punten uitgeko men, zij het soms iets minder erg dan gedacht. Een grote meerderheid van de Nederlanders vindt dat het kli maat nog altijd gespannen is. De meesten vinden dat het op straat onveiliger is, dat meer mensen voor eigen rechter zijn gaan spelen en dat alle moslims over één kam worden gescho ren. Slechts weinigen zeggen dat er meer verbroedering is tus sen moslims en autochtone Ne derlanders. Vrijheid De vrijheid van meningsuiting, waarvoor Van Gogh opkwam, geldt voor iedereen nog altijd als een groot goed. Maar minder mensen dan vorig jaar vinden dat iedereen in het openbaar mag zeggen wat hij of zij denkt. Iets meer mensen dan toen vin den dat Ayaan Hirsi Ali te ver gaat in haar uitlatingen, al is dat met 21 procent nog steeds een kleine minderheid. De zorg is in grote steden het grootst. Daar vinden ook meer mensen dat er sprake is van polarisatie tussen bevolkingsgroepen en (Advertentie) denken meer mensen dat mos lims zich minder thuis zijn gaan voelen. Opvallend is dat de steun voor de 'vredestichtende' aanpak van de Amsterdamse burgemeester Cohen groeide. Vorig jaar vond 20 procent dat hij het goed deed, nu is dat 32. De 55 procent die destijds oordeelde dat Cohen te zacht optrad tegen het moslim-extremisme, is ge daald naar 35. Volgens een woordvoerder van Motivaction wijst dat er op dat Nederlanders momenteel 'meer verwachten van iemand die bruggen wil bou wen dan van iemand die olie op het vuur gooit'. Er bestaan twij fels of de regering het moslimter rorisme afdoende kan bestrij den. Zestig procent ging er vo rig jaar nog van uit dat de over heid er keihard tegen zou optre den. Een jaar later concludeert nog geen derde dat dit is ge beurd. Vorig jaar vond bijna tweederde dat de overheid in de strijd tegen moslim-extremisme haar eigen wetten mag overtre den, nu is dat iets meer dan de helft. Moskeeën Nog steeds vindt een meerder heid dat verdachten van terroris me langer mogen worden vastge houden dan wettelijk is toege staan en dat moskeeën mogen worden binnengevallen. GPD door Guido de Bruin APELDOORN - Een christe- lijk-gereformeerde predikant heeft een boek teruggetrokken waarin hij stelt dat homoseksue le relaties waarin 'dienende lief de' centraal staat, zijn toege staan. De Nederlands-gerefor meerde predikant dr. R. Ganze- voort moest uit zijn gemeente in Doorn weg nadat hij was gaan samenwonen met zijn vriend. Beide incidenten duiden erop dat de discussie over homosek sualiteit in orthodox-protestant se kring op scherp staat. Ze zijn niet zonder meer met elkaar in verband te brengen, zei de chris- telijk-gereformeerde hoogleraar dr. J. W. Maris gisteren. Toch ligt aan beide zaken volgens hem een bepaalde manier van bijbellezen ten grondslag. Dr. B. Loonstra uit Emmeloord gaat in zijn boek Hij heeft een vriend te ver in het lezen van de bijbel vanuit opvattingen van deze tijd, vindt J. W. Maris, hoogleraar dogmatiek aan de Theologische Universiteit van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Apeldoorn. „Als dat een zodanige maat krijgt dat on ze manier van horen de over hand krijgt op wat er werkelijk in de bijbel staat, dan is er iets aan de hand." Loonstra heeft zijn uitgever op gedragen de verspreiding van zijn hevig bekritiseerde boek te staken, aldus een persbericht van de regionale kerkvergade ring (classis) Zwolle. Loonstra deed dat om de weg vrij te ma ken voor een bezinning op het thema homoseksualiteit. Hij zal zich voortaan niet meer in het openbaar over homorelaties uit spreken. De classis betreurt het dat Loonstra's boek is verschenen en 'in onze kerken en daarbui ten tot veel verwarring en on rust heeft geleid'. ANP woensdag 26 oktober 2005 3 Bouwkraan valt om in Bijlmer AMSTERDAM - Een flinke bouwkraan is gisteren omge vallen op het Bijlmerplein naast het metro- en treinsta tion Bijlmer in Amsterdam. Wonder boven wonder vielen er geen gewonden, aldus een woordvoerder van de politie. De 60 ton zware kraan, staande op veertien wielen, viel tussen twee sporen die in aanbouw zijn. Het vehikel raak te flink beschadigd. De cabine met de kraanmachinist zat onderin. Het is nog onduidelijk of de wind de bouwkraan parten speelde. De Arbeidsinspectie onderzoekt het inci dent. ANP Man loopt met bijl rond APELDOORN - Liep een inwoner van Apeldoorn ruim twee maanden tegen de lamp omdat hij met een twee me ter lange speer op straat paradeerde, gistermorgen hield de politie dezelfde man aan na meldingen over een per soon die in Apeldoorn met ontbloot bovenlijf met een hak bijl liep te zwaaien. Toen de politie arriveerde, was de 55-jarige man al in zijn woning aan de Ugchelseweg. In de woning trof de politie nog een vijftal steekwapens aan. Deze zijn in beslag geno men. ANP Kerk in Breda wordt kathedraal BREDA - De kerk van St. Antonius van Padua in Breda is vanaf dinsdag 1 november weer officieel de kathedraal (bisschopskerk) van het bisdom. Tijdens een eucharistie viering, waarin de pauselijke ambassadeur (nuntius) F. Bacqué voorgaat, leest vicaris V. Schoenmakers een pauselijk decreet voor dat de kerk officieel tot kathedraal verheft. Dat heeft het bisdom Breda gisteren laten weten. Met het decreet krijgt de Antoniuskerk haar oude functie terug. Het kerkgebouw uit 1837 was van 1853 tot 1875 kathe draal van het bisdom. ANP Wegblijfboete in ziekenhuis hoger UTRECHT - Patiënten die niet komen opdagen voor een afspraak in het ziekenhuis, kunnen daarvoor vanaf vol gend jaar een boete krijgen van 40 euro. Momenteel geldt een 'wegblijfboete' van 20 euro, maar ziekenhuizen vin den de regeling te duur. „De kosten wegen niet op tegen de baten", zei dinsdag een woordvoerster van het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG). Mensen laten afspraken voor poliklinische behandelingen in ziekenhuizen of instellingen lopen als het bijvoorbeeld ineens mooi weer is. ANP Man verdacht van kindermisbruik AMSTERDAM - De politie heeft een 55-jarige Amster dammer opgepakt op verdenking van ontucht met zeker 26 kinderen. De periode waarin hij dit zou hebben ge daan. strekt zich uit over 35 jaar. De verdachte misbruik te de slachtoffertjes, die tussen de acht en vijftien jaar oud waren, veelal op de boot waarop hij woonde. Dat maakte de politie bekend. De man is al in juni aangehouden. De zaak ging aan het rollen toen eind mei een ouder van een 15-jarige verstan delijk gehandicapte jongen aangifte deed van seksueel misbruik. ANP door Wim Bakker DEN HAAG - Het strafdossier van de van atoomspionage ver dachte Pakistaanse kerngeleer de Abdul Qadeer Khan is inder daad zoek. Dat heeft minister Donner van Justitie gisteren er kend in antwoord op vragen van SP-kamerlid Van Velzen. De Rijksarchiefinspectie doet volgens Donner sinds begin sep tember onderzoek naar de om standigheden rond het beheer van het dossier en de mogelijke fouten die daarbij zijn gemaakt. Donner weet al sinds begin dit jaar dat het dossier verdwenen is. Aanleiding voor het onder zoek van de inspectie was een uitzending van de actualiteiten rubriek Nova op 9 september. Rechter A. Leeser-Gassan, ver trekkend vice-president van de rechtbank in Amsterdam, zei daarin dat het dossier niet meer te vinden was in het archief van de rechtbank Amsterdam. Ze vermoedde dat de verdwijning van het dossier te maken heeft met de bemoeienissen van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA in deze kwestie. Oud-premier Lubbers had in au gustus onthuld dat Nederland Khan in 1975 en 1986 op ver zoek van de CIA bewust heeft la ten lopen, omdat de dienst de handel en wandel van de atoom geleerde dan in de gaten kon blijven houden. Donner stelde eerder dit jaar dat uit dossieron derzoek niet is gebleken dat de CIA een rol heeft gespeeld in de afweging van het Openbaar Mi nisterie om Khan niet opnieuw te dagvaarden. SP'er Van Velzen vroeg zich af hoe Donner dossiers kon raad plegen die toen al zoek zouden zijn geweest. Volgens het Kamer lid moet de minister nog veel vragen beantwoorden. ANP (Advertentie) Toyota Prius.V.a. €25.250,-/€ 470,- p.mnd. In de hybride Toyota Prius werken een elektro- en benzinemotor efficient samen met uitstekende prestaties tot gevolg. De extreem lage emissie en het zeer lage brandstofverbruik worden beloond. Het levert u fiscaal voordeel op tot wel €9.456,-! Als u zakelijk rijdt, betaalt u dus ook minder bijtelling. Kom nu testrijden. TODAY TOMORROW TOYOTA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3