Ichouwen wil nóg schoner strand PZC Verhaaltjes gebundeld in Reigersnest PZC Kader Zeeuwse brigades marechaussee verdwijnt Oosterlandse buurt ergert zich aan luidruchtige hangjongeren Zestig jaar samen uit en samen thuis ,13 \imeente aast op plekje in toptien Schoonste van Nederland rastelevn qenda woensdag 26 oktober 2005 yPifftKleemans "JESSE - Minstens een plek- i)dc toptien en liefst nog bij topvijf van schoonste stran- iian Nederland. De gemeen- Schouwen-Duiveland legt de hoog. Het dagelijks gemeen- stuur bepleit meer schoon- ikbcurten en uitbreiding van jakenpakket Van de strand- hffrders met het dagelijks op- oen van zwerfvuil. achttien kilometer zand- i-dop de Kop van Schouwen si van de belangrijkste trek kers van het eiland. Een der- rit kostbaar bezit moet je, i: het gemeentebestuur, koes- e Met name de laatste jaren di al veel werk gemaakt van schoonhouden van het maar toch moet er nog schepje bovenop in de visie wethouder A. Croné. Over algemeen zit er volgens ié een stijgende lijn in het fhoud van het strand, maar moet het beter. Die stel- Advertentie ANGERSCHAPS MODE inqe Vorststraat 26 -c28 joesTel.: 0113 - 22 76 23 I S-ZBCHE TAPUTEN SINDS 1975 Wij zijn nog steeds uw beste adviseur op het gebied van handgeknoopte tapijten '■wiel modern als klassiek :«nu graag onze boeiende collectie. irconistraat 30 - 4461 HH Goes «boulevard - tel. 0113-227101 lorgklachten: «0-0231231 maandag t/m vrijdag ge tonde de openingstijden; is tot 12.00 uur edactie WOUWEN-DUIVELAND achtweg 23a Jbus 80 OAB ZIERIKZEE :0111-454647 60111-454657 wl: redzzee@pzc.nl Modde (chef) Kleemans Pankow (Soesman BLanting 'Boogert (sport) &TRALE REDACTIE ispark 28 is 31 AA GOES '0113)315500 '0113)315669 "ail: redactie@pzc.nl "tern et pzc.nl toil: web@pzc.nl ling heeft te maken met seizoens verlenging, maar ook met de strijd om de titel 'Schoonste strand van Nederland'. Dit jaar eindigde de gemeente Schou- wen-Duiveland van de 27 deel nemende gemeenten op de veer tiende plek. De gemeenten Sluis, Vlissingen en Veere wer den respectievelijk eerste, twee de en derde. De hoogst haalbare score is een 5,0. Schouwen-Duiveland scoor de een 4,07. Niet slecht, maar in de visie van Croné nog lang niet goed genoeg. „Natuurlijk willen we uiteindelijk gewoon nummer één worden, maar voorlopig wil ik in ieder geval in de toptien eindigen." Om dat doel te berei ken, pleit het Schouwen-Duive- landse college voor het vaker in zetten van de strandschoon- maakmachine en het dagelijks opruimen van zwerfvuil. In het kader van de seizoensverlenging stelt het college verder voor de strandschoonmaakmachine ook in te zetten in voor- en nasei zoen. Burgemeester en wethouders willen eveneeins verder met het reïntegratieproject 'strandbe- heer', dat samen met werkvoor zieningsschap De Zuidhoek is opgezet. Voorgesteld wordt het takenpakket van de gastheren en gastvrouwen uit te breiden. Voortaan moeten zij strandgas- ten toeristische informatie ver strekken en hulp bieden aan mensen met kinderwagens en mindervalide strandbezoekers. Tijdens de wintermaanden kun nen de strandbeheerders ingezet worden voor het dagelijks rapen van zwerfvuil. De nachtelijke strandbewaking dient in de vi sie van B en W onverkort te wor den voortgezet en liefst uitge breid. Bij het Duinhoevepad is afgelo pen zomer geen nachtbewaking geweest en dat heeft zich onmid dellijk vertaald in een toename van overlast en vandalisme. Dit najaar wil het gemeentebestuur bekijken of in de toekomst wel strandbewaking bij het Duin hoevepad mogelijk is WEKACTIVITEITEN STERLAND Dorpshuis Oosterhof, luur Informatiebijeenkomst Zorg- il,Stichting Welzijn Ouderen; - Natuureducatief Centrum 1,14.00- 16.00 uur: Knutselmid- pet schelpen, IIKZEE Kinderboerderij De Punt, 16.00 uur: Lampionnen maken knutselstal ntoonstelling ELLE - Marlou Pluymae- uit Kapelle stelt volgende wd ccn deel van haar wer- lentoon in het gemeentehuis Kapelle. expositie is opgebouwd uit (Dingen en schilderijen. Pluy- tkers maakt portretten en dschappen. De tentoonstel- duurt van 31 oktober tot en 25 november en is tijdens openingstijden van het ge- ïtehuis te bezichtigen. Corry Vreugdenhil (rechts) en Ria van Vossen, door Esme Soesman NIEUWERKERK - Het zestien kinde ren tellende Zierikzeese gezin Van Vos sen moet - op weg naar de kerk - een aardige bezienswaardigheid zijn ge weest. Voor dochter Corry Vreugden- hil-van Vossen (55) is er echter veel meer dan dat enkele beeld. Levendige herinneringen aan haar jeugd kleuren haar huidige - minstens zo gevulde - le ven. Ze tekende beide op en bundelde de serie korte verhalen die er uit voort is gekomen in het boek Het Reigersnest. Die naam verwijst naar de woning aan de Reigersweg in Nieuwerkerk die ze met haar man bewoont. Het is de basis waar Vreugdenhil steeds naar terug keert, zowel in het 'echte' leven als in de verhalen die ze op papier zet. Daarin springt ze van herinnering naar herinne ring; wisselt verhalen over haar klein kinderen af met herinneringen aan haar eigen kindertijd. Een tijd die moeilijk én gezellig was, zoals ze zelf zegt. Waar ze - als één na oudste kind en oudste dochter - al op jonge leeftijd haar han den uit de mouwen moest steken. Haar twee dochters zijn van dezelfde leeftijd als de twee jongste dochters van haar moeder, schetst ze ter illustratie. Inmid dels geven haar kleinkinderen jeu aan haar dagen. „Ik ben eigenlijk nooit uit de luiers geweest", vat de Nieuwerkerk- se samen. Van frustratie is echter op geen enkele manier sprake. Het boek is zoals het leven is: met leuke en minder leuke dingen. Humor en tragiek. Zo ver haalt Vreugdenhil onder meer over de broer die is verongelukt. Maar ook over die andere broer, die als voetballer naam heeft gemaakt. Om steeds weer terug te komen bij Het Reigersnest. De plek waar ze - eerst met een pen, later op de computer - haar ver halen heeft geschreven, en nog steeds schrijft. In de in het open polderlandschap gele gen woning zit zus Ria van Vossen te ge nieten van de in boekvorm gegoten her inneringen van haar elf jaar oudere zus. Zoals die keer met dat slaapkamermeu- bilair, toen ze Corry strikte om met haar bestelbus de spullen af te halen die ze van een tante kon kopen. Een maal gearriveerd bleek het om afschu welijk ouderwetse meubels te gaan, maar Ria durfde geen 'nee' meer te zeg gen. Waarop het spul werd ingeladen en er werd afgerekend. Om onderweg ech ter de plannen te wijzigen, zonder tante te veel te kwetsen. De spullen in de bus werden wat door elkaar gehusseld, er werd een paar uur gewacht en toen foto Dirk-Jan Gjeltema rechtsomkeert gemaakt. Waarna tante te horen kreeg dat het meubilair niet in de slaapkamer paste. Voor Ria is de door haar zus Corry opgetekende anek dote een feest van herkenning. „Ik moest zo verschrikkelijk lachen. En ik was ook vergeten hoe warm het die dag was." Of neem dat verhaal waarin opa opge voerd wordt: „Ik rook opeens zijn siga ren. Het zijn korte verhaaltjes waar je zo inkruipt. Die je echt beleeft." Het Reigersnest is eigenlijk min of meer vanzelf ontstaan. Corry Vreugdenhil is gepassioneerd liefhebster van het schrij ven. Ze zette de afgelopen twee jaar - naast onder meer kinderverhalen - ook jeugdherinneringen op papier. Via Free Musketeers Boekproducties is deze reeks herinneringen integraal vervat in een bundel. Wat Vreugdenhil betreft blijft het daar niet bij, want ze stikt nog van de herin neringen. „En het liefst van alles schreef ik nog een keer een soap." door Piet Kleemans OOSTERLAND - Ze zijn het beu, de omwonenden van oude- rencomplex De Saele in Ooster- land. Al maandenlang wordt hun woonplezier verstoord door hangjongeren, zo werd gisteren duidelijk tijdens de vergadering van de dorpsraad Oosterland. De jongeren drinken bier. Veel bier. Scheuren rond met scoo ters en maken veel lawaai. Zo luiden kort samengevat de klachten van omwonenden van De Saele. Zij maakten van hun hart geen moordkuil. „Ik heb een keer de hele nacht geen oog dichtgedaan. Want het gaat ge- woon tot vier, vijf uur in de nacht door", aldus een van de gekwelde Oosterlanders. „Ik woon hier nou al dertig jaar in Oosterland en zo erg als nu is het nog nooit geweest Kratten De klaagster in kwestie kreeg bijval. „Ze slepen soms wel vijf kratten bier naar het veldje bij De Saele", aldus een andere om wonende Een derde maakte melding van 'gedrogeerde jonge lui'. Het beeld van overlast van luid ruchtige jeugd komt overeen met de ervaringen van de poli tie, bleek uit het relaas van teamchef Schouwen-Duiveland van de Politie Zeeland J. Visser. Sinds begin dit jaar zijn vanuit Oosterland 59 klachten binnen gekomen over overlast en 25 daarvan betrof jongeren. Ge klaagd wordt onder meer over lawaai, vandalisme en graffiti. Dat is de dorpsraad Oosterland ook niet ontgaan. Eerder dit jaar hield het overleg orgaan een enquête onder de in woners van het Duivelandse dorp en daarbij gaf 58 procent van de ondervraagden te ken nen dat ze last hebben van luid ruchtige jongeren. Ruim 60 pro cent van de geënquêteerden geeft aan het optreden van de politie tegen die overlast onder (Advertentie) door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het kader van de marechausseebrigades in Ter- neuzen en Vlissingen vertrekt over afzienbare tijd naar Hoo- gerheide. Maar de inzet en de 'slagkracht' van het Zeeuwse mi litaire politiekorps zal niet ver minderen. Dat beloofde kolonel Verkerk, topman van het district Zuid van de koninklijke marechaus see, aan commissaris van de ko ningin W. van Gelder. De com missaris benaderde Verkerk on langs op verzoek van de Temeu- zense burgemeester J. Lonink. Die hoorde geruchten over het vertrek van een aantal mensen van de brigade in Temeuzen, ter wijl hij vorig jaar nog naar een groter pand voor het plaatselij ke korps had gezocht. Commissaris Van Gelder baga telliseert het vertrek van een tiental Zeeuwse stafleden naar de brigade Hoogerheide. „Het gaat er mij om dat de dienst ac tief blijft in Zeeland. Als door een efficiëncyreorganisatie de leiding elders komt te zitten, heb ik daar niet zo'n probleem mee." Het maakt Van Gelder niet zo veel uit of Zeeland brigades of posten binnen haar grenzen heeft. De commissaris betoogt dat het 'er om gaat dat de inzet van de marechaussee op peil blijft'. De landelijk woordvoerster van de marechaussee meldde gister avond dat nog geen officieel be sluit is genomen over het aantal brigades dat na reorganisatie overblijft. Hulst moet bijdragen aan fietsveer HULST - De bewoners van Oost-Zeeuws-Vlaanderen heb ben niets aan de sympathie van de gemeente Hulst, zo lang de gemeente die niet omzet in daden. Dat vindt P. Keizer uit Graauw, die een digitale handtekeningenac tie is begonnen op de website http://digitaal.graauw.net. Hij steunt daarmee de actie van de afdeling Hulst van de Socialistische Partij voor een permanent fiets-voetveer tussen Perkpolder en Hansweert. De SP haalde tijdens een actie enkele weken geleden al zeshonderd steunbetui gingen op. De website van Keizer bereikte afgelopen maandag de vierhonderd digitale handtekeningen. Schipper L. de Brouwer van rederij De Atol wil graag het hele jaar door een veerdienst onderhouden tussen Oost- Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland, mits die enigszins rendabel te exploiteren is. De Brouwer zegt 1500 regelma tige gebruikers nodig te hebben. De gemeente Hulst zegt weliswaar sympatiek tegenover het plan te staan, maar daar financieel niet aan bij te willen dragen. Volgens de gemeente is dat de taak van de provincie. Bromfietser gewond bij val THOLEN - Een negentienjarige bromfietser uit de ge meente Tholen is gisteren gewondgeraakt toen hij ten val kwam op de Eendrachtsweg in Tholen. Hij raakte 's mor gens om kwart voor acht een betonnen straatelement dat op de rijbaan lag. De bromfietser liep schouderletsel en blauwe plekken op. Hij zou voor onderzoek bij een huis arts langsgaan. De brommer is zwaar beschadigd. KBO gaat campagne voeren KLOOSTERZANDE - De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Zeeland moet bij het werven van nieuwe leden vooral gebruik maken van het imago van de ouderenbond als warme en betrokken organisatie. F. Metz, voormalig adjunct-directeur van de overkoepelende Unie KBO hield dat de leden van de Zeeuwse afdeling gisterochtend voor tijdens de algemene jaai-vergadering in Kloosterzande. Uit een onderzoek onder de eigen leden is volgens Metz ge bleken, dat de KBO vooral wordt gewaardeerd om de steun en solidariteit die van de organisatie uitgaat, gekop peld aan de activiteiten die de bond organiseert. Maar waar de bond landelijk met maandelijks 1500 nieuwe le den groeit, blijft de aanwas van de Zeeuwse afdeling van de organisatie achter. De KBO Zeeland bereidt daarom een grote ledenwervingsactie voor. De KBO heeft in Zee land 6100 leden, van wie meer dan de helft in Oost- Zeeuws-Vlaanderen woont. KBO-voorzitter P. Hame- linck zei gisteren ervan overtuigd te zijn dat de bond kan sen kan bieden aan 'jongere senioren'. Automobilist in sloot maakt amok ZUIDDORPE - Op de Koninkjesdijk in Zuiddorpe is maandagavond rond half negen een 45-jarige inwoner van Axel met zijn auto in de sloot beland. Omdat zijn adem naar alcohol rook, werd de man gevraagd mee te werken aan een blaastest. In eerste instantie ging hij hier mee akkoord maar even later bedacht hij zich en weiger de uit zijn auto te stappen. Toen agenten hem uit zijn wa gen wilden halen, haalde hij uit met zijn vuist en raakte een agent in zijn gezicht. De man werd vervolgens aange houden en overgebracht naar het politiebureau. Na ver hoor is hij weer in vrijheid gesteld. de maat te vinden. Dat gaat weer niet zo ver dat men zich daardoor onveilig voelt. Eenen zestig procent van de onder vraagden zegt zich nooit onvei lig te voelen. Over drugsoverlast wordt vol gens Visser nooit geklaagd. Ter wijl volgens de politie wel dege lijk drugs worden gebruikt door Oosterlandse jongeren. De jongeren voelen zich onte recht in de hoek gezet door de omwonenden. „We hebben al meerdere keren gevraagd om een hangplek, maar tot dusverre hebben we die nog niet gekre gen. Nu worden we overal weg gestuurd." Krijn en Willemina Kooman foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans DREISCHOR - Zestig jaar sa men uit, samen thuis. Krijn Koo man (89) en Willemina Koo- man-Goudzwaard (84) doen het liefst zoveel mogelijk samen. Het paar vierde gisteren het dia manten huwelijksfeest. Zij was 18, hij 22. Hij kwam uit Nieuwerkerk, zij uit Dreischor. Ze kenden elkaar al langer, maar de vonk sloeg pas echt over tijdens de kermis in Dreischor. Net na de oorlog trouwde het stel en vestigde zich in Nieuwer kerk, waar de echtelieden twee jaar woonden. Daarna verhuis den ze naar Dreischor en dat dorp zijn ze altijd trouw geble ven. Willemina Kooman: „En we doen nog steeds alles zelf. En zo lang het nog kan, blijven we dat doen ook Krijn Kooman werkte het grootste deel van zijn werkzaam leven in de land bouw. Zijn echtgenote werkte als huishoudelijke hulp. Op zijn 65e ging Kooman met pensioen. Tot voor kort stapte het echt paar vrijwel dagelijks op de fiets om 'een rondje te doen'. Een ongelukkige val van Krijn Kooman maakte een einde aan het fietsplezier. Willemina Koo man: „En in mijn eentje op pad en dan hij alleen thuis zitten, dat doe ik niet. Samen uit, sa men thuis. We houden het nu bij een rondje lopen, want dat lukt nog wel prima." Een andere liefhebberij van het echtpaar is puzzelen. Samen zoe ken, passen en proberen om 1500 puzzelstukjes op de goede plek te leggen. En wat klaar is gaat terug in de doos. Om later nog eens te maken. Mevrouw Kooman mag verder graag bor duren. „En als ik dan aan het borduren ben. kijkt mijn man naar de televisie." Geven en nemen Van de beslissing om te trouwen hebben ze nooit spijt gehad. „Ach, natuurlijk valt er in die ja ren weieens iets voor, maar je moet gewoon geven en nemen. En verder gaat het gewoon van zelf Krijn en Willemina Kooman kre gen twee kinderen: een zoon en een dochter. De dochter stierf op twaalfjarige leeftijd en wordt nog immer door hen be treurd. Hun zoon en zijn vrouw kregen twee zonen. Het paar vierde het diamanten huwelijks feest in besloten kring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37