Ode aan Rembrandt onthuld PZC Jan Wolkers viert tachtigste verjaardag in Leiden De Antiekboerderij Slaap recept Gekookte ham met peterseliesaus puzzel Heer Bommel en de denktank ©Toonder Studio's Casper Hobbes weer door Barenda Grutterink Jan Wolkers wordt vandaag tachtig jaar. „Misschien ga ik die dag lekker met mijn jongens naar Parijs", zei hij in maart nog, tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van de Boeken week. Maar het wordt Leiden, waar zijn beeld Ode aan Rem brandt wordt onthuld en zijn briefwisseling met een jeugd vriend, Ach, Wim, wat is een vrouwwordt gepresenteerd. Hij heeft de 'deksel van de doodskist ongeveer in de hand', overwoog Wolkers op genoemde bijeenkomst in maart, maar zit daar niet mee: „De dood is een natuurlijk proces. Stel je voor dat we hier als 200-jarigen nog zouden staan, met de kinderen al 120 jaar in de AOW. De dood zit je op de hielen, het is daar door een motor en een zegen." Die motor doet hem dan lopen als een zonnetje, want de bijna-tachtigjarige doet nog ste- (Advertentie) De grootste en de mooiste in de regio. inkoop - verkoop - taxaties Hét adres voor al uw antiek! Top kwaliteit Engelse Chesterfields. Scherpe prijzen - hoge inruil certificaat 10 jaar garantie. Alle kleuren - vele modellen Geopend: dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak. Tel. 0111-641936 Sint Joostdijk 25 Oosterland. www.antiekboerderij.com vig van zich spreken. Bij de ver schijning van zijn Boekenweek geschenk 'Zomerhitte', in een op lage van 751.000, was er geen medium waar hij niet in stond of op was. Lichtvoetig meestal, want hij houdt niet van hoogdraverij. Een echte Wolkers, was het nieu we boekje. „Ik zag de korrels zand op haar billen en rug zit ten, alsof ze van wellustig schuurpapier gevouwen was", schreef de oude meester. Critici waren niet erg enthousiast, maar de boekhandels konden het werkje niet aanslepen. Jon ge vrouwen roemden zijn kunde om de liefde te beschrijven en 100.000 mensen klommen op de zondag van de Boekenweek gra tis met Zomerhitte als 'kaartje' in de trein. Het was een gekken huis op het spoor. Enthousiasme De Boekenweek van dit jaar was de succesvolste ooit, de boekwinkels maten een stijging van klanten met 15 procent en dankten dat voor een belangrijk deel aan het enthousiasme voor het boekje. De belangstelling voor het werk van Jan Wolkers blijkt ook uit de musical die naar zijn boek Turks Fruit gemaakt wordt en op 20 november in première gaat. Recent kondigde Monique van de Ven aan dat ze Zomerhit te wil verfilmen. Intussen kwam Wolkers op voor asielzoekers en de publieke om roep en bleef hij in de kijker als beeldhouwer: zo werd in Amster dam een monument voor Theo Thijssen van zijn hand onthuld. En vandaag krijgt Nederland dus Wolkers' monument voor Rembrandt te zien, gemaakt in opdracht van de gemeente Lei- Jan Wolkers viert vandaag zijn tachtigste verjaardag. foto Toussaint Kluiters/ANP den, waar de schilder in 1606 ge boren werd. „Het verbeeldt Wol kers' bewondering voor Rem brandt." Boven in de driekantige, roest vrijstalen zuil van ruim zes me ter hoog komen twee delen van glas. Het onderste bestaat uit stukjes lichtgroen glas, om de Oude Rijn te symboliseren, en het bovenste wordt uitgevoerd in kleuren die kenmerkend zijn voor het palet van Rembrandt", laat de bij het initiatief betrok ken Lakenhal weten. Pechtold Niet alleen Rembrandt wordt vandaag in het zonnetje gezet, maar natuurlijk ook de jarige Wolkers zelf. Die wordt zelfs feestelijk toegesproken door mi nister Pechtold van Bestuurlijke Vernieuwing, die wethouder van Cultuur in Leiden was voor dat hij burgemeester van Wage- ningen werd. Als wethouder was hij nog net betrokken bij de opdracht aan Wolkers, die nu ook een vriend van hem is. Daarna verplaatst het feestge druis zich naar boekhandel De Kier in Leiden, voor de presenta tie van 'Ach, Wim, wat is een vrouw? - brieven aan een jeugd vriend', een boek met de brief wisseling tussen Wolkers en Wim de Kier. ANP Hun gezichten liggen roerloos naast elkaar. Als ik hun hoofden zou boetseren, zouden mijn vingers de gelijkenis ontmoeten bij de oog kassen en de mond. Als ik hun gezichten zou te kenen zou mijn potlood dezelfde lijnen beschrij ven. Ze stralen rust uit, zoals ze daar liggen in hun breekbaarheid. Hun ogen zijn gesloten. Hun ogen zijn nu veilig geloken. Het vuur brandt op waakvlam. Uren kan ik naar ze kijken. Ze zijn allebei vervaardigd uit hemels vuur. Vanuit de poolvlaktes in mijn brein kijk ik er graag naar. Van een veilige afstand en met de sluier van slaap tussen ons in. Veel anders zit er ook niet op, want man- en dochterlief hebben gezamenlijk het hele bed in bezit. Ze hebben ruimte nodig allebei. Hoe ben ik hier gekomen om drie uur 's nachts? Het be gon allemaal in de vooravond. „Ik hou heel erg veel van je, mama", zegt ze. Marleen Blommaert Haar ogen worden een beetje vochtig en ze kijkt me intens aan. Alsof ze weet dat zij de strekking van deze boodschap nooit in klanken kan vat ten. Het mama-ego groeit natuurlijk op een moment als dit. Je zo geliefd te weten door iemand met zulke blauwe ogen, wie wil dat niet? Maar de achterdochtmama denkt dat er nog meer komt. De laatste heeft gelijk. „Mama, ik kan niet sla pen, mag ik in jouw bed?" Op mijn frons reageert ze met nog meer drama. „Morgen moet ik aan een ander tafeltje zitten, mama ik wil niet naar school. Ik zit misschien wel niet meer aan het raam. Ik heb ook al dagen keelpijn." Ik sus en zeg dat haar klaslokaal veel ramen heeft, dus dat de kans groot is dat ze weer aan het raam komt te zitten. „Misschien kom ik wel voor de kast te zitten!", roept ze nu wanhopig uit. Net als haar vader heeft ze behoefte aan ruimte en licht. Vuurwezens hebben dat. Dus strijk ik weer over mijn hart. Ik zou haar harteloos naar haar eigen bed moeten verwijzen. Maar je zal maar als zevenjarige voor een kast komen te zit ten en een moeder hebben die je niet begrijpt. Het einde van deze smartlap is natuurlijk dat ze op mijn plek in het bed in slaap valt. Hoe ik ook wring en duw 's avonds, ik weet niet meer dan enkele centimeters terug te veroveren. Om de vijf minuten krijg ik een por. Midden in de nacht schiet ze overeind en kijkt door het raam naar de nachtelijke sterrenhemel. „Ik vind het mooi, die witte vlekjes van licht", zegt ze terwijl ze slaperig en dromerig naar buiten staart. „De sterren bedoel je", vraag ik. „Ja", antwoordt ze en slaapt verder. Om vier uur val ik gebroken in haar bed in slaap. Half zes 's ochtends word ik gewekt door mijn lieve echtgenoot en zie ik ook witte vlekjes. Hij zet thee voor me en stookt de kachel op. Zij informeert hoe ik geslapen heb. Ik zeg dat ze op mijn plek lag en ik niet kon slapen. Ze giert het uit omdat ze per ongeluk op mijn plek is gaan lig gen. De wind buldert door de kale populieren terwijl ik 's avonds over de dijk loop. De vlagen trekken aan mijn jas en hoed. Het schijnsel van de zak lamp maakt mijn hond tot een indrukwekkend beest van anderhalve meter. De regen striemt in mijn gezicht. De herfst is begonnen. Mijn licht is net als de sterren gedoofd en deze dag is godzij dank bijna voorbij. A C+ F 10 A D E 10 Oplossing van gisteren: Anagram: 1. lies-gleis-Single 2. step-stoep-Poesta 3. orde-ronde-Ordner 4. gaar-vraag-Ravage 5. roet-tenor-Toeren 6. amen-ramen-Warmen 7. gent-engte-Agente 8. gier-grieg-Gering 9roep-opera-Europa 10. plan-alpen-Napels Gevraagd woord: SPORTWAGEN Cryptogram: Horizontaal: 4. Molton; 5. mensdom; 7. tabak; 9. zweep; 10. nuchter. Verticaal: 1. Ommetje; 2. closetpot;3. zozo; 6. bijzjn; 8. baar. Koerier: 22 minuten 5 Puzzelland.com Hans Belterman Een klassieke combinatie, die door lief hebbers van échte ham hoog wordt ge waardeerd. Bij de ingrediënten is Rijn landse ham aangegeven. De ham wordt in ons land op een ambachtelijke wijze be reid, heeft een fijne smaak en is bovenal lekker sappig. De ham is onder meer ver krijgbaar bij de meeste ambachtelijke sla gers. Voor 4 hoofdgerechten: 4 grote dikke plakken gekookte ham, zoals Rijnlandse natuurham, samen ca. 300 gram; 20 gram boter; 1-2 sja lotten, ragfijn gesnipperd; 25 gram bloem; 3 dl melk; 2 eetl. (kalfs)vlees- fond, uit potje; zout; witte peper uit de molen; 2 eierdooiers; 1 dl slag room; 2 theel. fijne Franse mosterd; 3 eetl. fijngehakte (blad) peterselie. Leg de hamplakken op elkaar en snijd de vetranden er grotendeels van af. Snijd de vetranden in piepkleine stukjes. Smelt de boter in een pan met dikke bo dem en roer er de stukjes vet en de sjalot ten door. Laat alles 5 min. zachtjes frui ten. Voeg gezeefde bloem toe en roer tot een vrij gladde massa is verkregen. Schenk de koude melk erbij en breng al les al roerend tot aan het kookpunt. Laat de verkregen saus 7-8 minuten sudderen. Schenk de saus hierna door een fijne zeef in een lage wijde pan. Roer vleesfond er door en voeg (weinig) zout en (wat meer) peper toe. Leg de hamplakken in de saus en laat ze door en door warm worden. Let op dat de saus niet gaat koken want dan bestaat de kans dat de ham taai wordt. Neem hierna Vooruitzichten weer donderdag O vrijdag zaterdag zondag max. 20° 20° 19° 18° min. 13° 14° 14° 14° wind Z 4 Z 5 ZO 4 Z 4 Zon O Maan vandaag op 8.27 onder 18 vandaag op 0,23 onder 18 Nautisch bericht Tot matig of vrij krachtig afnemende, naar zuid draaiende win Prima zicht, geen kans op onweer of mist. Watertemperatuur rond 14 graden. Waterstanden woensdag Hoog water 26 oktober uur cm uur cm Vlissingen 8.55 106 22.15 121 Terneuzen 9.20 128 22.25 139 Cadzand 8.34 96 22.00 111 Roompot Buiten 9.05 83 22.24 101 Roompot Binnen 9.55 83 23.05 96 Zierikzee 10.00 91 23.05 109 Krammersl. West 10.05 105 23.04 112 Hansweert 9.34 143 22.35 151 Stavenisse/Yers. 10.16 99 23.15 109 donderdag 27 oktober Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Hoog water uur cm uur cm 11.11 108 23.45 142 11.26 125 23.59 160 10.50 99 23.26 132 11.20 86 23.55 117 11.35 84 11.45 89 11.54 97 11.35 137 11.56 95 - Laag water uur cm 3.26 94 15.54 3.30 100 16.26 3.00 90 15.46 3.25 75 16.10 3.45 70 16.36 4.10 82 16.45 4.16 82 16.46 3.46 109 16.36 4.05 81 16.35 Laag water uur cm 4.40 97 17,15 4.56 101 17.25 4.13 91 16.44 4.46 75 17.14 5.14 67 17,44 5.35 82 1 5.36 79 1 5.09 109 17.50 5.25 77 18.05 L Lagedrukgebied H Hogediukgebied lichte sneeuw i matige sneeuw zware sneeuw jj lichte regen matige regen ■- zware regen Europa: Zuiden warm de plakken ham uit de saus en houd ze (bijvoorbeeld tussen voorverwarmde bor den) warm. Klop intussen in een kom eier dooiers en slagroom los. Roer 4a 5 eetl. hete saus door het mengsel. Roer het ei- en roommengsel door de saus. Blijf roe ren tot de saus wat dikker is geworden. Neem het pannetje van de warmtebron. Roer mosterd en peterselie er door. Presentatie: leg de hamplakken, even tueel dubbelgevouwen, op voorverwarm de borden. Schenk een deel van de saus over de hamplakken. Geef de rest van de saus er in een sauskom apart bij. Geef er eveneens apart, gekookte aardappeltjes bij of (gegratineerde) aardappelpuree en bladgroenten, zoals spinazie. Ook ge smoorde bleekselderij smaakt er goed bij. In Italië ligt een hogedrukgebied dat daar voor zonnig en warm weer zorgt, behalve in Sicilië en omgeving waar een storing een paar buien produceert. Het hoog is verbonden met een soortge noot over de Zwarte Zee, waardoor het ook op de Balkan en in Turkije zomers aandoet. Aan de noordflank van het hoog trekt een depressie oostwaarts en deze brengt flink wat regen en ook onweer van West-Rusland tot de Baltische staten. Hetzelto systeem veroorzaakt sneeuwval in delen van Scandinavië. Op de oceaan trekt een ander lagedrukgebied noordwaarts en een bijbehorend warmtefront beweegt mee over de Britse eiia met regen. Voor Spanje en Portugal ligt dit systeem te ver: daa het gewoon zonnig en warm. PAT CELPT VOOR NIEMANP VRAAGT MIJ VERPINKEN. J OVER ZULKE ZAKEN, TERWIJLIK ALLEMAAL C0EPEIPEEËNHE3. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat over eenkomt met de omschrijving. De res terende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. I.Tuin; 2. karig; 3. ongewassen; 4. schepper; 5. inwendig orgaan; 6. edelsteen; 7. gebladerte; 8. mannelij ke hennep; 9. wasgelegenheid; 10. kamp; 11. frites; 12. schalk; 13. vloer kleed; 14. loopstok. 1 D G A E A R M D 2 P E O N V S E R 3 I G S O G 0 R E 4 M E A N K D E R 5 L E U V I E V R 6 R E O L B M u N 7 A L A O R O F 8 F O E 0 IVI R E L 9 Z L IJ A V N E T 10 L M A E G E D R 11 P A E T M A E T 12 N G S U I E E T 13 T N A P P IJ T L 14 S T A E L A T G IVI Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. HORIZONTAAL: 1. Boek Plaat (5); 4. U bent voor die proeven, alhoewel? (9); 6. Beroep: onderwijzer (9); 7. Filmpje dat de boel bij elkaar houdt (4); 8. Waardering voor een balbehande ling (4); 9. Maak van een lidwoord 'n zekere (3); 10. Nee, in Parijs ken nen ze haar niet (3). VERTICAAL: 1. Deze dieren zijn niet vooruit te krijgen (9); 2. Weerwerk bieden met goed bestuur (9); 3. Ook ver trekken met de rest (7); 5. Streep die u niet mag missen in de wis kundeles (7). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen varieren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. De volgende morgen zat heer Bommel broedend achter de tafel, toen Joost het ontbijt binnen bracht. „Uw pap, heer Olivier", sprak de trouwe bediende. „Hebt u goed geslapen, als ik vragen mag?" „Nee", zei heer Bommel. „Ik zat te vol." „Dat spijt me, als ik zo vrij mag wezen", hernam de knecht. „En hier is het ochtendblad. Wist u dat men door denken energie kan opwekken? Vooral als men boos is. Een heel in teressant artikel, werkelijk. Ik voor mij had altijd al ge dacht, dat men in zijn drift een geweldige kracht kan ont wikkelen. Want al ben ik maar een eenvoudig iemand, ik denk des te dieper, met uw goedvinden. En zo'n krant geeft nog meer te denken." Heer Ollie ontstak in toorn en rukte hem het blad uit de handen. „Hoe vaak heb ik je nu al gezegd, dat ik eerst de krant wil lezen?", riep hij uit. „En onzin over denkkracht kan me niet schelen. Ik heb belangrijker dingen in mijn hoofd. De ste nen, die niet van de markies zijn, bedoel ik. Ik moet op staande voet naar het stadhuis om mijn grond te laten opme ten, zodat ik een zere vinger op de plek kan leggen. Rijd de Oude Schicht voor, Joost." door Bill Watterson EN ALS JE MAAR NIET VAN ALLES H0EFPE TE LEREN. EN ALS ER CEEN LERAREN INAREN. EN00KCEEN ANPERE KINPEREN. ALS HET HEEL ANPERS WAS, ZOU SCHOOL CEWEWIC ZIJN. Na twee dagen met regen en wind keert Door: Margot Rib!» het nazomerweer toch weer terug, terwijl november op de kalender nadert. Vandaag zorgt een druk voor droog weer. Zwakke storingen veroorzaken veel wolken. De wind blijft uit het zuidwesten komen en instantie nog krachtig aan zee. In de loop van de dag neemt de wind af. Door aanvoer van zachte lucht loopt het kwik vanmidda op naar 17 tot lokaal 19 graden. Normaal wordt het in deze tijdi het jaar 12 graden! Vanavond en vannacht klaart het vanuit heta den op. Omdat er een matige zuidenwind blijft staan, is de li mist in onze regio klein. Het kwik blijft komende nacht steke 12,13 graden. Morgen wordt een schitterende nazomerdag meer zon dan vandaag. Een matige, aan zee vrij krachtige zuidenwind voert nog warmere lucht aan. In combinatie melde zon wordt het aan zee 19 graden en landinwaarts misschienv.el 20 graden! Vrijdag begint met zon, maar in de loop van de dag neemt de bewolking vanuit het westen toe door de nadering van een nieuwe storing. In de namiddag en avond kan er uit Droog de bewolking wat regen vallen. Voor de storing uit wordt met een matige tot krachtige zuidenwind nog steeds warme lucht aangevoerd en wordt het landinwaarts mogelijk zelfs 21 graden. In het weekeinde verschijnen op de Atlantische Oceaan de restanten van de tropische cycloon Wilma. Waarschijnlijk blijft het zater dag en zondag met een aan trekkende zuidelijke wind zeer zacht voor de tijd van het jaar, maar neemt de kans op regen weer toe. woensdag 26 oktober 2005 Zeeland: Nazomers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2