IZC Het ene jaar een appel, het andere een peer V» Zeeuwse Boekenprijs ictie bijlagen: 0113-315680 f?1 [us31,4460 AA Goes ^entie-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; pi\. 020-4562500. 26 oktober 2005 Kerst- ol oudjaarsdiner op 50 meter van zee en strand? Informeer ook naar onze brunch op 2e kerst 6 nieuwjaarsdag Golden Tulip stduin 1 Koudekerke (Dishoek) 0118-552510 F. 0118-552776 nfo goldentulipwestduin nl www.goldentulipwestduin.nl Kijk op www.goldentulipwe8tduln.ni i-het Stedelijk Museum voor Actuele Kunst in Gent wordt vrijdagavond de minnaar van de Zeeuwse Boekenprijs 2005 bekendgemaakt. Zes titels maken kans op de prijs, waaraan een bedrag van 2500 euro is verbonden. ?las de genomineerde boeken en neemt een voorschot op de uitslag. mRli'il 1)1 MOOR rolhec Sturkenboom Ak ÉÉk: iat Lyan De jury van de Zeeuwse Boekenprijs heeft al vaker het verwijt gekregen ap pels met peren te vergelijken. Dat heeft vooralsnog niet geleid tot een andere opzet. „Het ene jaar wint een appel, het andere jaar een peer", vergoelijkte secretaris Paul van der Velde vorige maand bij de bekend making van de shortlist. Dit jaar koos de jury zelfs voor een comple te fruitmand, met zes vrijwel onvergelijkba re boeken: een essay, een geschiedenisboek, een roman, wetenschapshistorie, jeugdlitera tuur en een verzameling biografische schet sen. Een dergelijk uiteenlopend aanbod moet de beoordelaars haast wel voor duivel se dilemma's stellen. Eenduidige criteria zijn in elk geval onmogelijk, omdat elk gen re met andere ogen moet worden gelezen. De grote variatie wordt ook in de hand ge werkt doordat twee soorten lectuur in aan merking kunnen komen voor de prijs; niet alleen boeken over Zeeland maar ook boe ken geschreven door mensen met een Zeeuw se achtergrond. Twee van de zes kansheb bende titels van dit jaar hebben inhoudelijk niets te maken met Zeeland, waardoor ze ge voelsmatig ook minder aanspraak lijken te kunnen maken op de Zeeuwse Boekenprijs, eerder op een Zeeuwse Schrijversprijs. De selectie die de jury uit de 43 inzendingen - een record - heeft gemaakt is, hoe dan ook, alleszins te verdedigen, al zullen mensen zo als Marjan Berk (Het bloed kruipt...), Arjan Erkel (Ontvoerd), Hans Renders (biografie Jan Campert), Jan P. Zwemer (Zeeland 1950-1965) en Johanna Kruit (drie inzendin gen) daar wellicht anders over denken. Feit is dat de uitverkorenen alle zes de middel maat ontstijgen en stuk voor stuk lezens waardig zijn of anderszins aandacht of be wondering verdienen. De kwaliteit van de genomineerde titels en de ruime keuze die de jury had, geven vertrouwen voor de toe komst van het Zeeuwse boek. De zes kandidaten op een rij, in een zeker niet willekeurige volgorde: 6 Erik Bindervoet en Robbert-Jan Henkes: Meneer Joyce in Vlissingen (Slibreeks nr. 113) - 48 pagina's, uitgave van CBK Zee land, 2005. De stapel genomineerde boeken is zeventien centimeter hoog en omvat bijna tweedui zend pagina's. Slechts een fractie daarvan wordt in beslag genomen door Meneer Joy ce in Vlissingen en alleen daarom al is het een outsider. Het boekje werd uitgegeven in het kader van de James Joyce-manifestatie, afgelopen juni in Vlissingen. Voor het eerst werd er Bloomsday gevierd, vanwege de ontdekking dat de Ierse schrijver in september 1912 en kele uren in de wachtkamer van het station in Vlissingen heeft doorgebracht. Joyce had stampvoetend zijn vaderland verlaten, om dat zijn boek Dubliners niet werd gepubli ceerd vanwege een aantal als onwelgevallig beschouwde passages. In Vlissingen, wach tend op de trein die hem uiteindelijk naar Triest zou brengen, begon hij aan het hekel dicht Gas from a burner. De Joyce-kenners Bindervoet en Henkes be schrijven in hun 'essai' op amusante wijze de gemoedstoestand van de schrijver en to nen aan dat 'het diepste middelpunt van zijn leven zich precies in Vlissingen be vond'. De stijl is niet voor iedereen toegan kelijk, maar blijft wel dicht bij de grote meester. De nominatie is een mooie blijk van waarde ring, tegenover de auteurs maar ook tegen over de fraaie Slibreeks als geheel. De prijs zou, ook gezien de grote concurrentie, ech ter wat te veel van het goede zijn. SRiniis Ferdinandusse: Als sterren naar de hemel gaan - 384 pagina's, uitgeverij Thomas Rap, 2004. In zijn tijd bij Vrij Nederland schreef Ferdi nandusse geregeld over de filmsterren van weleer, vaak als er een boek van of over hen was verschenen of als een ster voorgoed was gedoofd. Die vele artikelen heeft hij 'knippend en plakkend' omgewerkt tot 21 portretten van 'beroemde Hollywood-godinnen', van Greta Garbo tot Rita Hayworth en van Audrey Hepburn tot Elizabeth Taylor. Het is een edele vorm van recycling van kennis die, on danks de Frans Bauer-achtige titel, een on derhoudend boek heeft opgeleverd over vooral ook de keerzijde van de roem, ge schreven in een licht-ironische stijl waarbij anekdotes aaneen worden geregen. foto Mechteld Jansen Het is de derde keer dat de Zeeuwse Boekenprijs wordt uitgereikt. Eerde re winnaars waren Anna: het leven van Annie M.G. Schmidt van Annejet van der Zijl (2003) en Moen, tussen Toorop en Mondriaan van Francisca van Vloten (2004). De jury bestaat dit jaar uit dichter Emma Crebolder, publicist Frank Hel lemans en auteur Nelleke Noordervliet. Voorzitter is commissaris van de koningin Wim van Gelder. Paul van der Velde, hoofdredacteur van het Zeeuws Tijdschrift, treedt als secretaris op. De prijs is een initiatief van het Zeeuws Tijdschrift, in samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek. De uitreiking is dit jaar in Gent omdat daar 55 jaar geleden het eerste nummer van het tijdschrift werd gepresenteerd. Voorafgaand aan de prijsuitreiking maakt Dick Anbeek, directeur van De Drukkerij in Middelburg, de winnaar van de jaarlijkse Prijs van de Zeeuw se Boekhandel bekend. Deze ging vorig jaar naar René Hoebeke, voor zijn boek Slagveld Sloedam. Op den duur gaat de eenzijdige aandacht van Ferdinandusse voor de lichamelijke ken merken van de diva's, hun liefdesleven en hun activiteiten in de (buiten)echtelijke sponde tegenstaan. Het is wel erg een boek over sterrendom - veel minder over film. En Zeeland is héél ver weg. 4 Jan J.B. Kuipers en Robbert Jan Swiers: Het verhaal van Zeeland -310 pagina's, uitgeverij Verloren, 2005. Opvallend genoeg de enige écht Zeeuwse kandidaat: Zeeland als onderwerp én twee Zeeuwen als auteurs: de veelschrijvers Kui pers en Swiers. Het is een moedige poging om de geschiedenis van de provincie, van de prehistorie tot en met de opening van de Roosevelt Academy, handzaam en toeganke lijk te presenteren. Echt nieuwe gezichts punten levert dat niet op, doordat de au teurs voor het overgrote deel beschikbare kennis hebben geordend en samengevat. Dat is consciëntieus gebeurd, met vaak mooie illustraties en vooral aardige zijspron getjes. Dat hadden er nog wel meer mogen zijn, want die zorgen voor de échte verhalen in de geschiedenis. Als geheel is het boek geen verhaal dat je van begin tot eind leest. Het is vooral een naslagwerk (helaas ont breekt - een doodzonde - een register), geen geestdriftwekkend maar een nuttig boek. En dat is nu eenmaal geen kwalificatie die garant staat voor een prijs. De mannelijke genomineerden lijken het, net als voorgaande jaren, af te leggen tegen hun vrouwelijke tegenstrevers, die zeer aan elkaar gewaagd zijn: 3Dorothee Sturkenboom: De elektrieke kus. Over vrouwen, fysica en vriend schap in de 18de en 19de eeuw -336 pagi na's, uitgeverij Augustus, 2004. Een fraai, voorbeeldig staaltje van geschie deniswetenschap: helder en leerzaam. De van oorsprong Brabantse historica Sturken boom, verbonden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, verdiepte zich intensief in de geschiedenis van het Natuurkundig Ge nootschap der Dames - ook wel het Damesphysica genoemd - dat van 1785 tot 1887 in Middelburg heeft bestaan. Het was waarschijnlijk de eerste natuurwetenschap pelijke vereniging voor vrouwen in de wes terse wereld. Het grootste probleem waarmee Sturken boom te kampen had, is uiteindelijk de kracht van het boek geworden. Doordat het archief van het genootschap bij het bombar dement op Middelburg in 1940 verloren is gegaan, moest zij allerlei omtrekkende be wegingen maken om de historie van de vere niging te reconstrueren. Als vanzelf wordt het genootschap daar door in de bredere maatschappelijke ontwik kelingen uit die periode geplaatst. Daar naast heeft het de auteur - een enorme stap voor een wetenschapper - gestimuleerd een beroep te doen op haar verbeelding, de grens tussen geschiedschrijving en fantasie op te zoeken, door regelmatig scènes te schrijven zoals die zouden kunnen hebben plaatsgevonden. Het levert de beste passa ges op. 2 Margriet de Moor: De verdronkene - 334 pagina's, uitgeverij Contact, 2005. Veelgeprezen roman met als belangrijkste onderwerp de watersnoodramp, een thema dat nog nauwelijks eerder serieus is ver beeld. Dat alleen al maakt De verdronkene een belangwekkend boek, een bijna ver plicht nummer voor elke geïnteresseerde Zeeuw, samen met Kees Slagers De ramp. Daarmee is het ook de meest voor de hand liggende kandidaat voor de Zeeuwse Boe kenprijs. Het is ontegenzeggelijk een goed boek, dat de lezer de verborgen maar uiteindelijk ver nietigende kracht van het water indringend laat ei-varen. Mooi is ook hoe De Moor het levensverhaal van twee (Amsterdamse) zus sen verweeft met de gebeurtenissen van fe bruari 1953. Hier en daar valt er ook wat op het boek af te dingen. De stijl is soms wat moeizaam, waardoor de lezer er wat weinig grip op heeft. De ruime aandacht voor exacte gege vens, zoals de meteorologische ontwikkelin gen en het vermelden van allerlei maten ('de op deze plek oorspronkelijk 5,54 meter hoge Oosterscheldedijk'), versterkt dat gevoel al leen maar. De vele research die de schrijf ster in Zeeland heeft verricht, is soms wel erg nadrukkelijk zichtbaar. IFloortje Zwigtman: Schijnbewegingen - 510 pagina's, uitgeverij De Fontein, 2005. Het dikste boek van de stapel: ruim vijfhon derd pagina's, terwijl het nog maar de helft is van het tweeluik Een groene bloem. En dat voor een historische jeugdroman! De ambitie van Floortje Zwigtman, pseudo niem van de 30-jarige Andrea Oostdijk uit Middelburg, is merkbaar groot. Toch maakt ze die ogenschijnlijk moeiteloos waar, net zoals ze in 2003 deed met Wolfs- roedel, dat onder meer de Gouden Uil won. Het verhaal over de zestienjarige Adrian Mayfield, levend aan het eind van de negen tiende eeuw in het Victoriaanse Londen, grijpt de - ook niet meer zo jeugdige - lezer vanaf de eerste pagina vast om daarna niet meer los te laten. Een belangrijk thema is homoseksualiteit, waarover onbeschroomd wordt verhaald. Door historische personages te introduce ren, met name Oscar Wilde en diens vrien denkring (de 'purperen hofhouding'), la veert Zwigtman net zoals Sturkenboom en De Moor tussen feit en fictie. Zij doet dat echter het soepelst, vooral dankzij haar be genadigde stijl: geestig, lenig en bloemrijk, zonder te barok te worden. In Schijnbewe gingen sprankelt de taal van begin tot eind, wat een groot talent verraadt dat zijn weg toch wel vindt. Met of zonder Zeeuwse Boe kenprijs, al zou die wel verdiend zijn. Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23