SI A ÜV PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Lidstaten tegen suikerplan iiiiij PZC Onderzoek naar kanker in Kerkwerve PZC Russen vrezen nieuwe variant vogelgriep Getroffenen aardbeving Pakistan wachten op hulp WINNAARS COLLECTIE Elf EU-landen vragen om kleinere en geleidelijker prijsdaling PZC tTTliFl r^Tl Speedheat Vloerverwarming E _ZW5_ Ég jM n zo dun als een paperclip en past rift erzacht onder elke vloer. Bel 0117 451800 H| Jjffcrachtig afnemende^uidwesten-' ft-;/ ..ft/' i/ft' ff* Of kijk Of WWW.Speedkeat.nl MMC ij Maxima rond 18 graden. H-H J internet: www.pzc.nl postkantoor fjÜftj bruncj Naam: Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bi] bovenstaande verkooppunten U ontvangt 2,55 korting op een boek uit de Winnaars Collectie. www.winnaarscollectie.nl van steeds meer burgers :l door werkgevers een ver- '4 van goed gedrag ge- ai Het eerste halfjaar van zijn ongeveer 100.000 I's (Verklaring Omtrent het 3g)uitgegeven. Minder dan tent kreeg geen VOG. Saatin het Justitie Magazi- het ministerie van Justi- Snds 2003 kunnen gemeen- en provincies aanvragen vergunning door ver- a personen voorleggen aan Sirêau Bibob. Om te voorko- dat overheden meewerken tnminele activiteiten, bij- fold het witwassen van cri- kan het bureau een aning weigeren, de 21 ondernemers met sgatieve beoordeling, kre- ïaeht het predikaat 'enige van gevaar' mee. Voor fn ondernemers zag het jjgeen gevaar. Vier onder- azijn nog niet afgerond, «verheidsorgaan moet in sgeling hebben aangegeven de Bibob wordt toege- Eind 2004 hadden 101 be- sorganen zo'n regeling. 'rie van Justitie ver bat dat aantal dit jaar al groeien. Ministerie van Justitie is e 1 april 2004 belast met het *hten an nieuwe mede- op een crimineel verle- paarvoor was dat een taak ^gemeenten. ANP MUZAFFARABAD - Het opvangkamp voor aardbevingsslachtoffers in Muzaffara- bad, de hoofdstad van het door Pakistan bestuurde deel van Kashmir. De regering van Pakistan en internationale hulporganisaties proberen afgelegen delen van het rampgebied van hulp te voorzien voor de winter invalt. Vanavond wordt in Neder land een nationale hulpactie gehouden voor de getroffenen van de aardbevingsramp. foto RTR door Ali Pankow KERKWERVE - In Kerkwerve wordt een onderzoek ingesteld naar het relatief hoog aantal ge vallen van kanker. Vooral borst kanker komt vaker dan gemid deld voor in het dorp. De geval len doen zich bovendien vooral voor in de omgeving van de Vloedstraat. De GGD West-Brabant voert in samenwerking met de huisart sen een zogeheten kwalitief on derzoek uit naar de mogelijke oorzaak van het statistisch ver hoogd aantal gevallen van kan ker in deze kern. Dit onderzoek wordt uitgevoerd in opdracht van de gemeente Schouwen-Duiveland. „We zijn dit voorjaar op de hoogte gesteld door de Dorpsraad over de zorg op Kerkwerve over het relatief hoge aantal gevallen van deze ziekte", zegt wethou der G. Houtekamer. Voorzitter R. van Kan van de Dorpsraad zegt hiermee gehoor te hebben gegeven aan signalen vanuit de bevolking zelf. „Beslist niet om paniek te zaaien, maar als blijk dat we dit ernstig nemen en on derzocht willen zien", aldus Van Kan. Hij licht toe dat het onderzoek zich concentreert op circa hon derd bewoners in de veertig woningen. „Uit het aantal sterf gevallen en aandoeningen door kanker onder deze bewoners over een periode van ruim twintig jaar, blijken de aantal len hier statistisch volledig uit de pas te lopen met het al gemeen geldend gemiddelde", aldus de dorpsraadvoorzitter. In eerste instantie heeft de gemeen te een onderzoek laten uitvoe ren naar de milieutechnische oorzaken. Daar de GGD Zee land niet beschikt over een afde ling Medische Milieukunde is dit onderzoek uitgevoerd door de GGD West-Brabant. Volgens wethouder Houtekamer gaven twee zaken aanleiding voor nader onderzoek: een ver vuilde sloot in de naaste omge ving en de locatie van een moge lijke voormalige vuilstortplaats. „Beide locaties zijn zeer inten sief onderzocht, maar daarbij is geen relatie met het verhoogd aantal kankergevallen aange toond", zegt de wethouder. (Advertentie) Woensdag 2 november a.s. verschijnt de Ondernemer Met o.a. de volgende onderwerpen: Bouwspecial Terugblik Contacta 2005 Interview Jelle Groenink Ondernemer van onze redactie buitenland MOSKOU - De lente van 2006 zal waarschijnlijk een type vo gelgriep naar Europa brengen dat nog gevaarlijker is dat het H5Nl-virus. In Nederland klinkt de roep om een verbod op vogelshows op. Maar minister Veerman vindt dat onnodig. De dramatische voorspelling van de nieuwe virusvariant kwam gisteren van de hoogste Russische volksgezondheids- ambtenaar, Gennadi Onisjtsjen- ko in een toespraak tot het Rus sische parlement, de Doema. In de lente komen vogels terug van hun overwintering in Afri ka en rond de Middellandse Zee. Daar komen vogels samen uit heel Europa, Siberië en Azië, zieke en gezonde, betoogde Onisjtsjenko. „Nieuwe typen van het H5Nl-vogelgriep\drus, inclusief typen die nóg bedrei gender zijn voor de mensen, wor den waarschijnlijk in de lente naar Rusland gebracht." Deskundigen elders gaan zover Verspreiding vogelgriepvirus H5N1 niet. Gezien de notoire onvoor spelbaarheid van griepvirussen is het niet mogelijk om nu al te weten hoe het H5N1 -virus zich in de toekomst ontwikkelt, zo re deneren zij. In Nederland dringt de pluim veesector aan op een verbod op markten en tentoonstellingen van levende vogels, maar minis ter Veerman van Landbouw vindt dat vooralsnog niet nodig om de vogelgriep tegen te gaan. Wel besloten de veterinaire ex perts van de Europese Unie gis teren de import van wilde vo gels door dierenhandelaren te verbieden. Burgers mogen nog ten hoogste vijf exotische vogels als kanaries of papegaaien in voeren, mits de dieren zijn in geënt en in quarantaine hebben gezeten. „De vogelgriep is niet in Nederland en de situatie in Europa is niet verslechterd", al dus Veerman. Ophokplicht Het virus werd vastgesteld in Roemenië en Turkije. Een Grieks geval is niet bevestigd. Frankrijk voerde gisteren een ophokplicht voor pluimvee in, die geldt voor ongeveer een kwart van het grondgebied. Dat was al ingevoerd in Nederland, Duitsland, Oostenrijk en Zwit serland. Inmiddels groeit de vrees voor een wereldwijde griepepidemie. De Wereldgezondheidsorganisa tie maakte bekend dat in de Chi nese provincie Anhui 2100 gan zen en kippen ziek waren gewor den. Vorige week ging het al om 2600 kippen in Binnen-Mongo- lië. GPD/ANP litie heropent jerzoek naar iord uit 1993 Wpnriyvari den Hurk lELBURG - De politie je moordzaak rond Man sion Terwoert heropend, jieuwe technieken wordt '0 of de coldcase niet als- jnnorden opgelost. gtt werd op zaterdag 6 1993 dood gevonden in taling aan de Vroonweg in gutsehap Klein-Valkenis- SjBiggekerke. De voorma- iracaat was doodgestoken, onderzoek, een beloning 8.000 gulden en een op- shet televisieprogramma ging Verzocht leverden is nagenoeg mets op. Wel je politie dat de rijke Ter- een teruggetrokken be- ikidde. ètte aktentas, een kluis- I, een gouden broche met gffjer en twee briljanten, jopas van het slachtoffer nnoedelijk enkele duizen- (uldens zijn nooit terugge- k De politie gaat nog al- Éivan een roofmoord. „Dat [meest logische motief", politiewoordvoerder J. van jck. „Met dna-materiaal érnsche bewijzen kun je te- cordig veel meer. Ook ver- ïchnieken zijn veranderd. van toen worden weer ïd. Ook gaan we weer ver in oproepen. Er waren des- meerdere mensen in beeld, onderzoek richten we niet In persoon, wel denken'we idader nog rondloopt. Er skansenm de zaak." rechercheurs houden zich »met de zaak. Ook is een be- gvan 15.000 euro voor de ntip uitgeloofd. ireau betitelt I bedrijven gevaarlijk door Kees Bos LUXEMBURG - Suiker wordt waarschijnlijk iets minder goedkoop dan Brus sel beoogt. Een groep van elf EU-landen verzet zich te gen de geplande prijsdaling van 39 procent voor suiker bieten. Dat bleek gisteren bij een verga dering van ministers van Land bouw van de 25 EU-landen. Vooral Italië, Spanje en Polen willen een kleinere en langzame re prijsdaling. De groep is groot genoeg om het Brusselse voor stel te blokkeren. Brussel wil uiterlijk volgende maand een akkoord over een fors lagere suikerprijs in de ko mende jaren. Aanleiding is een veroordeling door de wereldhan delsorganisatie WTO. De Euro pese Unie mag de eigen telers van suikerbieten daarom niet meer via hoge garantieprijzen beschermen tegen concurrenten. De grenzen moeten open voor de telers van het veel goedkope re rietsuiker uit vooral Austra lië, Brazilië en Thailand. De ministers van de elf proteste rende landen willen een 'signifi cant kleinere prijsdaling en ho gere compensatie voor de getrof fen boeren', zo schrijven ze in een gezamenlijke brief. „Ons ge zamenlijke doel is om een levens vatbare suikersector te houden in elk van onze landen. De aan passing moet gebalanceerd ge beuren. Het zou onaanvaard baar zijn om de productie te ont mantelen in de ene regio en te verhogen in andere regio's." Minister Veerman (Landbouw) staat wel achter het Brusselse voorstel, maar wil meer vergoe ding voor de gedupeerde boeren dan de voorgestelde 60 procent. De hogere vergoeding kan moge lijk vrijkomen door de prijsda ling te beperken. Veerman wilde gisteren echter niet zeggen waar hij op uit wil komen. De vorige Europees Commissa ris van Landbouw, de Oostenrij ker Franz Fischler, had aanvan kelijk een prijsdaling van 33 pro cent voorgesteld. De huidige commissaris veranderde dat in mei 2004 naar 39 procent, zon der duidelijke argumenten. Zeeland Veerman heeft de Europese Commissie wel gevraagd om de gelijker cijfers over de gevolgen. Onderzoeken komen nu met sterk verschillende cijfers, on der meer over de effecten in Ne derland. „Het gaat hier wel om de inkomens van vele boeren en om de sluiting van fabrieken. Dan moeten we wel weten wat we kunnen verwachten", zei Veerman. Voor Zeeland zouden de oor spronkelijke plannen slecht uit pakken. Duizend van de drieduizend bie tentelers zouden eraan failliet gaan, meldde vorige week het Platform Toekomst Suiker markt, waarin de fabrikanten en bietentelers zich hebben vere nigd. ANP I HAAG - Het Bureau Be- kring Integriteitsbeoorde- ioorhet Openbaar Bestuur ik) heeft in de eerste acht idcn van dit jaar 52 onder- irsgescreend. Van hen wer- ii21 als 'ernstig gevaarlijk' anpeld. Vandaag bij de Een bijlage over de uitvaartbranche Een sector met zorgzame ondernemers, die 'wel thuis' zeggen in plaats van 'tot ziens' Reisleiders nog steeds ondermaats De meeste Nederlandse reisleiders presteren nog steeds onvoldoende. Als er dingen misgaan, zijn ze niet in staat om goede hulp te bieden. Dat zegt Renilde Huizenga van Cerbran, een organisatie die zich inzet voor vakbewame reisbegeleiders. De discussie over reisleiders kwam op gang nadat vorig jaar drie deelnemers aan een reis in Spanje omkwamen. ^3 Bewoners tehuizen tevreden Veel Zeeuwse verzorgingshuizen voldoen niet aan de ei sen. De kamers zijn te klein, het sanitair onvoldoende. Maar bewoners klagen niet. „Vroeger lagen we met zijn drieën in een bedstee. Dat was pas krap", aldus een bewo ner van Rustenburg in Middelburg. Hij hoeft dan ook geen grotere kamer: „Ik blijf liever in mijn eigen kotje." «J? Van den Herik haalt uit naar OM Jorien van den Herik heeft gisteren voor het gerechts hof in Den Haag de aankla gers in het fraudeproces te gen hemzelf en Feyenoord met de grond gelijk ge maakt. Volgens de voorzit ter van de Rotterdamse ere divisieclub heeft het Open baar Ministerie in de sle pende zaak onder meer ka raktermoord op hem ge- pleegd. 8 Cr Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 26; Uit: 27, 28 en 29 oi650o'001059» het alfabet van Zee (Advertentie) (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 O Noteert u mij voor een vast abonnement* De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - O per maand met automatische incasso 20.55). D per kwartaal met automalische incasso 59.75). per jaar met automatische incasso 229.20). s'^nóss^sssso1 het alfabet van Zeeland Norm. prijs 7,50 Voor abonnees:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1