an den Herik in de tegenaanval Koorddanser zonder veiligheidsnet De Cauwer glipt door dopingnet Van Gelder worstelt met nieuw element Co Adriaanse zet Postiga uit selectie 19 Stekelenburg in voorlopige selectie Oranje pioord-voorzitter voelt fraudeproces als een samenzwering dane is weer geschakeld woensdag 26 oktober 2005 UKoenekoop r.Ajax-doelman Maarten Lburg is opgenomen in Uopige selectie van het Lnds elftal voor de oefen met Italië op zaterdag Uiber. Bondscoach Van gaf gisteren een lijst met trsvrij. uburg kreeg al eens een oproep, maar raakte uit beeld door blessures. De jonge keeper maakte deze maand in de compe titiewedstrijd tegen Heracles Al melo zijn rentree onder de lat bij de Amsterdammers. Van Bas ten heeft vier keepers in de voor lopige keus; naast Stekelenburg zijn dat Van der Sar, Timmer en Moens. Hij mag er uiteindelijk drie meenemen naar het WK voetbal volgend jaar in Duits land. Definitieve selectie Vrijdag 4 november maakt Van Basten de definitieve selectie be kend. De volledige voorlopig selectie is als volgt: Doel: Maarten Stekelen burg (Ajax), Henk Timmer (AZ), Edioin van der Sar (Manchester Uniteden Oscar Moens (Willem II). Verdediging: Urby Emanuelson en Nigel de Jong (beiden Ajax), Wil fred Bouma (Aston Villa), Tim de Cler, Barry Opdam en Ron Vlaar (allen AZ). Giovanni van Bronck- horst (Barcelona), Serginho Greene FeyenoordKhalid Bou- lahrouz (HSV), Theo Lucius en André Ooijer (beiden PSV) en Jan Kromkamp (Vülarreal). Middenveld: Olaf Lindenbergh, Hedioiges Maduro en Wesley Sneij- der (allen Ajax), Denny Landzaat (AZ), Mark van Bommel (Barcelo na), Rafael van der Vaart (HSV), George Boateng (Middlesbrough), Ibrahim Afellay en Phillip Cocu (beiden PSV) en Edgar Davids (Tottenham Hotspur). Aanval: Ryan Babel (Ajax), Robin van Persie (Arsenal), Roy Makaay (Bayern Munchen), Ruud van Nis- telrooij (Manchester United), Jan Vennegoor of Hesselinlc (PSV), Ar jen Robben (Chelsea), Romeo Cas- lelen en Dirk Kuyt (beiden Feye noord). ANP ijbertKleinherenbrink IAAG - Voorzitter Jorien nHerik en zijn club Feye- nioeten nog twee weken oefenen. Hel gerechtshof november in Den gndelijk uitspraak in het tfraudeproces, dat in ok- 8 begon met een inval uip door de Fiod. het gevoel dat er een femenz wering tegen mij k betoogde Van den He- leren in zijn slotwoord ia een uur in beslag nam. snbaar Ministerie diende Éde zesde zitting in hoger i legen Feyenoord en de ie voorzitter lagere eisen ;0M eiste een voorwaar- I celstraf van zes maan- et een proeftijd van twee neen geldboete van 15.000 !n de eerdere rechtszaak 5 belastingontduiking en sd in geschrifte eiste het «n celstraf van twaalf len, waarvan zes voor- elijk tegen Van den He- ficier van justitie had in een boete van 1,1 miljoen legen Feyenoord gevraagd, beroepszaak werd die eis n tegen de club terugge- tot 1 miljoen, waarvan 3euro voorwaardelijk, d diende gisteren tijdens tuttende behandeling lage- m, vooral wegens de lan- ur van de strafzaak. De ank in Rotterdam sprak Van den Herik als Feye- drie jaar geleden vrij art Beckham onbestraft IRID - David Beckham Iniet gestraft naar aanlei- tan de rode kaart die hij g kreeg in de thuiswed- Itegen Valencia (1-2). iddenvelder van Real Ma- protesteerde in woord en bij scheidsrechter Iba- )at leverde hem eerst geel teen daarna rood op. )ppen in de handen na rste gele kaart was vol- vertegenwoordigers van iadrid „minachtend noch jsch" bedoeld. De Spaan- li oordeelde dat het ap- van Beckham nog deel laakte van zijn eerdere pro- en een tweede boeking niet [vaardigde. Beckham kan inavond gewoon meespelen 'competitiewedstrijd tegen ïrtivola Coruna. ANP/RTR )RID - Real Madrid-mid- fldcr Zinedine Zidane pt opnieuw met liesklach- e! vandaag in het competi- slmet Deportivo la Coruna in actie komen. „Zidane ede afgelopen wedstrijden stvast van. Ik denk ook niet nj komend weekeinde al be llaar is'', meldde de coach, oburgo. Be was eerder al bijna een sd uitgeschakeld nadat hij faterland met Frankrijk te- lerland in september een tesure had opgelopen. 'RTR ajicek in de cede ronde ^ELT - Michaëlla Krajicek gisteravond de tweede ron- tojkt van het internationa- snistoernooi voor vrouwen teelt. zestienjarige Nederlandse "ag in de eerste ronde de &Anna Tsjakvetadze met tegenstandster gaf in de te set de wedstrijd gewon- ?^ens een blessure. tweede ronde ontmoet tek de achttienjarige Tsje- c*e Lucie Safarova. Deze Kandige speelster won gis- £fflet 6-2 6-1 van de Argen- ^Emilia Salernia. ANP Raadsheer J.J.M. Hertoghs wil de namens Van den Henk nog niet te vroeg juichen. „De lagere eisen geven wel een signaal af. Het Hof kan daarvan echter af wijken en ook nog zwaardere straffen uitspreken, maar dat is met gebruikelijk. Hopelijk komt er over twee weken een defini tief einde aan deze zaak, met op nieuw vrijspraak als uitkomst. Feyenoord en Jorien van den- Herik hebben echt niets fout ge daan." Centraal in de fraudezaak staat de transfer van de Australiër Au- relio Vidmar in 1995 van Stan dard Luik naar Feyenoord. De aanvaller had contractueel recht op een deel van de trans fersom. Volgens de belasting dienst moet die bonus, van onge veer 1 miljoen dollar netto, als tekengeld worden beschouwd en dient Feyenoord daarover loonheffing (ongeveer 2 miljoen dollar) te betalen. Lasten De Rotterdamse club bestrijdt dat en stelt dat alle lasten van de Vidmar-transfer in België af gedragen dienen te worden. Vol gens het OM gaf Van den Herik leiding aan deze opzettelijke be lastingontduiking, die ook bij de transfers van twee andere spelers (Gyan/AUotay) in 1995 zou zijn toegepast. Van den Herik haalde in zijn slotwoord hard uit naar het Openbaar Ministerie. „Mijn aan klagers zouden zich diep, diep moeten schamen. Ze blijven vol harden in hun eigen werkelijk heid en waarheid. Ze laten zich door niets of niemand overtui gen dat Feyenoord een bonafide club is en dat ik te goeder trouw heb gehandeld. Hier is sprake van arrogantie van de macht, van tunnelvisie. In mijn denken past geen fraudegericht beleid. Deze zaak heeft mij en Feye noord vreselijk veel schade en ellende berokkend. In plaats van in de ereloge zit ik in het verdachtenbankje. Dat zou zelfs geharde criminelen emotione ren." ANP GLASGOW - Yuri van Gelder heeft gisteren bij de we reldbekerwedstrijden m Glasgow als tweede de finale op ringen bereikt. De Brabantse turner kreeg van de ju ry 9,687, minder clan de Rus Safosjkin (9,750). Van Gel der toonde in Schotland een primeur door voor het eerst zijn nieuwe zelfbedachte element uit te voeren. Het onderdeel van zijn oefening kost zeer veel kracht en heeft vanwege de moeilijkheidsgraad de status Su- per-E-element, een onderdeel dat veel bonuspunten op levert. In Glasgow ging de oefening echter nog niet naar wens. „Het was nog niet stabiel", aldus coach Remi Lens. „We doen het morgen in de finale niet. Waar schijnlijk doet Yuri het komend weekeinde bij de we reldbekerwedstrijd in Maribor ook niet. En het is zelfs de vraag of we het op de WK wel laten zien." Volgens Lens had zijn pupil door het krachtenverslindende ele ment in het vervolg van zijn oefening minder over voor de andere onderdelen. „Dat kostte hem veel aftrek. We moeten het er nog eens goed over hebben, maar als we bij de WK in Melbourne moeten kiezen tussen een medaille en dit element, dan wordt het wel de medaille." Het nieuwe element zou de naam van Van Gelder mee krijgen als hij het op de wereldtitelstrijd laat zien. Dan wordt het officieel erkend door de FIG. Landgenote Laura van Leeuwen kreeg op die wijze al eens een element naar zich vernoemd. In haar geval ging het om een vluchtelement op brug. foto EPA Mario van der Ende schrijft boek over 25 jaar scheidsrechteren door Hans Swierstra ALMERE - „Het is een boek met een lach en een traan", zegt Mario van der Ende over 'Gebro ken doelpalen'. De 49-jarige oud-scheidsrechter uit Laren hoopt in de bundeling van korte verhalen de lezer een inkijkje te geven in een leven waarin flui ten centraal staat en sociale con tacten beperkt zijn. Van der Ende vindt dat hij een persoonlijk boek over zijn 25 jaar lange scheidsrechterscar- rière heeft geschreven. „Het be gint in 1977, wat vanwege de Haagse setting vooral herken baar is voor de lezers uit die om geving. en later beschrijf ik mijn ervaringen met voetballers als Luc Nilis, Eric Gerets, Jan Wouters en Hristo Stoitsjkov. In het boek staat ook mijn meest gekoesterde foto, waarop ik sa men met Johan Cruijff en Rinus Michels sta, na mijn verkiezing tot beste scheidsrechter van de laatste vijftig jaar. Een heel gro te eer vind ik dat." Echt pikante onthullingen be vat het boek volgens Van der En- de niet. „Vaak is me gevraagd hoeveel cadeaus en vrouwen er in het buitenland worden aange boden aan de arbiters. Daar heb ik nog wel een klein stukje aan gewijd, hoewel ik zelf nooit op die aanbiedingen ben inge gaan." Touwen Veel voetballiefhebbers herinne ren zich de gebeurtenissen voor afgaand aan het duel in de Champions League tussen Real Madrid en Borussia Dortmund in 1998. De wedstrijd in de Spaanse hoofdstad moest vijf kwartier worden uitgesteld om dat Real-supporters een van de doelen, die met touwen aan het hek voor de tribune waren be vestigd, omvergetrokken had den. Om het afgebroken doel te vervangen moest een nieuw doel van het trainingsveld buiten de stad worden gehaald. Van der Ende was die avond scheidsrechter: „Sindsdien is el ke Europese club verplicht om een reservedoel in de buurt te hebben, 's Nachts na de wed strijd liep ik met verslaggever Eddy Poelmann door Madrid. 'Wat we vanavond hebben mee gemaakt is iets voor een film of een boek', zei Eddy. 'Als er ooit een boek van mij uitkomt, gaat het 'Gebroken doelpalen' heten, zei ik toen." „Het was inderdaad één grote film. En het was nog op 1 april ook, hè. De verjaardag van Cla rence Seedorf, die toen bij Real speelde. Hij kwam nog bij mijn kleedkamer om te vragen of we nou eens een keertje konden be ginnen, want zijn familie zat te wachten." Waar Van der Ende zijn scheids- rechtersloopbaan nog combi neerde met een baan als leraar, is de arbitrage inmiddels gepro fessionaliseerd. „Maar het moet nog veel professioneler. Ik denk dat fluiten uiteindelijk een be roep wordt. De scheidsrechter is een onmisbare schakel in het voetbal. Het slokt zoveel aan- Charisteas valt flauw in café AMSTERDAM - De Griekse Ajax-spits Angelos Charis teas is gisteren in een café vlakbij het Olympisch Stadion onwel geraakt. Hij viel flauw en werd naderhand per am bulance naar het ziekenhuis afgevoerd waar hij enkele on derzoeken onderging. Dat is bevestigd door een woord voerder van de Amsterdamse club. Bij de onderzoeken werd geen verband gevonden tussen de hersenschudding die de Griek eind september in de wedstrijd tegen Arsenal opliep en zijn flauwvallen. Cha risteas is sinds die tijd niet meer in actie gekomen voor Ajax. ANP Breinburg mag weer voetballen ZEIST - Dopingzondaar Reinhard Breinburg mag met on middellijke ingang weer voetballen. De KNVB vei'leende de speler van FC Dordrecht gratie, waarmee een voortij dig einde is gekomen aan zijn schorsing van zes maanden. Breinburg kreeg de straf wegens een positieve dopingcon trole na de wedstrijd FC Dordrecht-Sparta op 22 april. Hij werd betrapt op het gebruik van cannabis. De schor sing van zes maanden ging in op 16 augustus. De wereldvoetbalbond Fifa wijzigde onlangs de dopingre- gels. Voor het gebruik van cannabis volstaat voortaan een waarschuwing. ANP Hernia-operatie voor Shearer NEWCASTLE - Alan Shearer, aanvoerder van Newcastle United, zal een hernia-operatie moeten ondergaan. De 35-jarige aanvaller heeft de laatste weken veel last van zijn rug. Clubmanager Graeme Souness hoopt dat Shea rer het nog enkele weken volhoudt. Half november is er een korte competitiestop. Souness: „Maar we weten niet hoe lang hij nog door kan gaan. Het is heel onzeker alle maal. Misschien redt hij het zelfs wel tot het einde van het seizoen, misschien moet hij komende week al onder het mes." Shearer is van plan om komende zomer een punt achter zijn carrière te zetten. GPD/RTR Jeugdkampioen vloert Sokolov HOOGEVEEN - Pentala Harikrishna heeft in de derde ronde van het Essent-toernooi in Hoogeveen de leiding ge grepen. De jeugdwereldkampioen zorgde voor een verras sing door met de witte stukken Ivan Sokolov te verslaan. De Indiër kwam daarmee op 2,5 punt. Toch was de overwinning niet helemaal de verdienste van Harikrishna zelf. Sokolov kreeg in een Italiaanse partij een comfortabele stelling na pionwinst op de 25e zet. Niet lang daarna liet de Nederlander echter een toren inslui ten. Het verlies van de kwaliteit luidde de ondergang in. Op de veertigste zet gaf Sokolov boos op. ANP Zwitserse tennisser Rosset stopt BASEL - De Zwitserse tennisveteraan Mare Rosset heeft besloten zijn racket op te bergen. Hij draaide zeventien jaar mee aan de internationale top. De olympische titel en kelspel in Barcelona (1992) was zijn beste resultaat. De 35-jarige Zwitser nam deze week voor het laatst aan een ATP-toernooi deel. In Basel was hij actief in het dubbel spel, waarin hij acht internationale titels behaalde. In het enkelspel kwam hij tot vijftien toernooizeges. ANP Mario van der Ende: „Een scheidsrechter neemt nog altijd meer goede dan foute beslissingen." foto Henk van Holland dacht op. Eigenlijk ben je koord danser in het circus, maar dan zonder veiligheidsnet. Een fout moet je kunnen accepteren, want de volgende wedstrijd is al weer drie, vier dagen later." Van der Ende keurt het goed dat scheidsrechter Pieter Vink na PSV-Ajax min of meer toegaf een discutabele strafschop te hebben toegekend aan PSV. „Zelf ben ik ook altijd vrij open geweest naar de pers. Je kunt maar het beste een fout erken nen. zoals Roelof Luinge ooit deed. Een scheidsrechter neemt nog altijd meer goede dan foute beslissingen, maar feit is dat hij nu eenmaal blootstaat aan tien, twaalf camera's. Ik denk ook dat de scheidsrechter over een aantal jaren deelneemt aan de persconferentie na de wed strijd." Hij denkt dat in Nederland veel scheidsrechterstalent aanwezig is. „Het doel is om weer een Ne derlandse scheidsrechter op een groot toernooi te krijgen. Vol gend jaar in Duitsland zijn we er niet bij doordat René Tem mink qua leeftijd internationaal moet afhaken. Ik hoop dat we er over twee jaar op het EK weer bij zijn." „Nee, het is niet zo dat arbiters uit de Europese toplan- den per definitie beter zijn dan die uit Afrika of Azië. In landen als Togo en Ivoorkust zit even veel kwaliteit. Dat is met voet ballers hetzelfde Kijk maar naar Eusebio, vroeger een abso lute topper. Maar hij kwam wel uit Mozambique, volgens mij de nummer 177 van de Fifa-wereld- ranglijst." GPD van onze sportredactie ANTWERPEN - De rechtbank in Antwerpen heeft voormalig Belgisch wielerbondscoach José de Cauwer vrijgesproken van be zit van en handel in amfetami nen. Volgens de rechtbank wa ren de beschuldigingen van het Openbaar Ministerie deels ver jaard en deels niet bewezen. De Cauwer (56) was bondscoach tot en met het laatste wereld kampioenschap in Madrid, waar de Belg Tom Boonen we reldkampioen op de weg werd. Tegen de oud-bondscoach was een celstraf van drie maanden voorwaardelijk geëist. In de zaak waren meer verdachten, die voor dezelfde delicten wer den vervolgd. Eén beklaagde kreeg acht maanden voorwaar delijk, de rechtbank deelde ook werkstraffen uit. De Cauwer werd ervan verdacht dat hij amfetaminen had ver kocht aan de verslaafde oud-ren ner Ronnie Vansweevelt. Hij zou hem bovendien in contact hebben gebracht met een dealer, een Nederlandse masseur. De ad vocaat van de oud-bondscoach erkende begin deze maand bij de zitting dat De Cauwer het te lefoonnummer van deze hande laar had doorgegeven aan Vans weevelt. De raadsman bracht echter in dat dit verjaard was. Doorgeefluik Vansweevelt deed zaken met zijn Nederlandse leverancier, die de postbus van De Cauwer gebruikte als doorgeefluik. Vol gens OM speelde dit zich af tus sen augustus 1995 en eind april 1996, maar de advocaten bepleit ten dat deze feiten zich twee jaar eerder voordeden en dus eveneens verjaard waren, De rechter volgde hen hierin. De Cauwer, die volgend jaar aan de slag gaat bij de jeugdop leiding van de ploeg Davita- mon-Lotto, werd tenslotte ook vrijgesproken van het bezit van een injectiespuit met cortico- iden. ANP/Belga door RenéZwaap LISSABON - Vlak voor de be kerwedstrijd tegen tweede-divi sieclub Marco heeft Co Adriaan se bij Porto weer een nieuw slachtoffer gemaakt. Dit keer moet veelvuldig international Helder Postiga het veld ruimen in het Est dio de Dragao. Posti ga is verbannen naar de B-selec tie en zal waarschijnlijk per 1 ja nuari 2006 worden verkocht. Adriaanse weigert ieder com mentaar en spreekt van een in terne aangelegenheid van de club. Het was al een tijdje duidelijk dat Adriaanse en Postiga niet door één deur konden. Aan het begin van de competitie bedeel de Adriaanse de 23-jarige aan valler nog de zware rol van num mer 10 toe, maar snel verloor hij zijn vertrouwen. Op het trai ningsveld speelden zich heftige dialogen af. Helder Postiga geldt als een van de toptalenten van het Portuge se voetbal. Verleden jaar lag hij nog in het vizier van diverse Ita liaanse clubs. In de nationale se lectie onder Felipe Scolari is de wendbare spits een vaste waar de. Zwaarste handicap van de speler is zijn licht ontvlambare temperament, dat hem voortdu rend parten speelt. Ook Porto-verdediger Bruno Al- ves ligt in de clinch met Adriaan se. Na de met rood bestrafte kop stoot tegen Benfica-spits Nuno Gomes is Alves uit de gratie. Adriaanse kondigde bij de start van de competitie al aan dat on nodige overtredingen van zijn spelers hard zouden worden be- straft. Alves liep tegen een inter ne schorsing aan en ook hij lijkt zijn plaats in de selectie kwijt te zijn. Ondertussen heeft Adriaan se qua resultaten een goede week achter de rug. Na de 2-0 overwinning op Inter Milaan in de Champions League en de be langrijke winst afgelopen zon dag op Madeira tegen directe concurrent Nacional zit hij weer stevig in het zadel. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19