Kierenjacht tussen de oren IC phoff zet raagtekens bij euze vrijheid Van Royen en Leenknegt in de kijker 2nd Influenz begint aan serie voorrondes 17 Platform op zoek naar kandidaten PopNL-prijs woensdag 26 oktober 2005 andalen moeten jade aan linhek betalen Uprior Dooms klELBURG - De daders N zich verraden door de «uren. Gisteren werden Uannen uit Vlissingen, 22 kjaar, voor de vernielingen debt bij buurtbewoners jtwoording geroepen bij [jerechter in Middelburg. ..chter L. van Dijke ty- het besmeuren van een Jj met witte verf als een Jijke streek van de Vlissin- [pe politierechter vonniste achten conform de eis Ul,6 uur werkstraf. Het i belang hechtte Van Dij- jhet betalen van de 840 eu- ^deaan het hekwerk. „Dit uoldoende recht doen aan Lu de die jullie de slachtof- ijebben aangedaan", verze tje politierechter. L conclusie kwam ook offi- Ejo justitie R. Jeuken. „De- taielingen zijn geen balda len meer. Het is een ge- en vervelende actie ge- k Het tuinhek was nog [kort daarvoor zwart ge- je sporen bleek dat de van- em de vroege ochtend van il opmerkelijk veel met de verf hadden gekliederd, alleen was er schade aan sk. maar ook de stoep en loentetuin zaten onder de nerf rilgrap •poor leidde naar de wo rn een van de verdachten, troffen agenten de daders r de verf aan. Raadsman uitsprak over een mislukte krap en kleutergedrag. De bleiter stelde een voorwaar- te straf voor, met de ver- ping dat de daders de scha- het tuinhek zouden her- rag het gedupeerde echt- dat de zitting bijwoonde, ritten Want er zijn met het regelmatig conflicten en irri- sgeweest. „Ik moet ze niet fin buurt hebben", zei de .De politierechter en de of- ronderschreven zijn visie, iaren unaniem van mening de daders moesten op- kot voor het schadebedrag. door René Schrier In sommige huizen zijn de sporen nog te zien. Kleverige resten van waar ooit de tochtstrips hebben gezeten. De rollen isolatiemateriaal waren niet aan te slepen. De Nationale Kierenjacht was een begrip in de jaren tachtig. Alles moest worden dichtgeplakt. Aan tocht werd de oorlog verklaard. Er mocht ab soluut geen warmte weglekken. Dat was slecht voor het milieu en slecht voor de buidel. De overheid ramde de boodschap er met kracht in en die zit bij veel mensen nog steeds tussen de oren. Enkele jaren geleden kenterde het tij. Ineens kreeg Nederland via radio en te levisie te horen dat het nog niet zo slecht was om eens een uurtje de ramen flink tegen elkaar open te zetten. Dat was nodig om verse lucht in huis te krij gen. Er moest weer zuurstof in de wo ning komen. En recent heeft de overheid er weer een Ventilatie Een huis hoeft niet tot in de laatste kier volgestopt te worden met isolatiemateriaal en tochtstrippen. Ventileren, liefst 24 uur per dag, is de nieuwste mode. foto Willem Mieras nieuwe campagne tegenaan gegooid. On der het motto 'Goed ventileren is 24 uur per dag ventileren' worden wij nu weer opgeroepen de boel juist open te zetten. Weg met de kierenjacht, weg met even luchten. Haal de tocht in huis. Olieprijs Niet erg consequent van de overheid. Want bij heel wat mensen zit het er nog steeds in dat je 'niet moet stoken voor de piloten'. Ofwel wees zuinig met ener gie en op het milieu. Het feit dat de laat ste tijd de olieprijs en daaraan gekop peld de gasprijs huizenhoog is gestegen, onderstreept dat nog eens. Nu zegt het ministerie van Vrom dat iso leren niet kan zonder ventileren. Sluit daarom ventilatievoorzieningen, zoals luchtroosters, mechanische ventilatieka nalen, ventilatoren en bovenlichten, nooit af, luidt de boodschap van het mi nisterie. Daar wordt dan aan toege voegd dat ventileren en isoleren prima samengaan, omdat een woning met een vochtig binnenklimaat meer energie vergt om te verwarmen dan een woning die van binnen droog is. Vrom gaat nog een stapje verder: "Dus als u 24 uur per dag ventileert, hoeft u uiteindelijk min der te stoken'. Zijn we met die kieren jacht dus mooi voor de gek gehouden. Vocht is de grote boosdoener. Als je al les afsluit is het alsof je een paar em mers water door je huis gooit. Als we ko ken, douchen en zelfs als we gewoon ademen, komt er vocht vrij. Een mens ademt per dag een halve liter vocht uit. En wat te denken van het bouwvocht in een nieuwe woning. Hoofdpijn Dat vocht mag zich niet ophopen in de woning. Dat moet naar buiten. Want een vochtige woning is schadelijk voor de volksgezondheid. Bewoners kunnen last krijgen van benauwdheid, hoofd pijn en astma. Niet het vocht is schade lijk. maar het feit dat daarin gemakke lijk schimmels en andere schadelijke or ganismen kunnen gedijen. Of een huis goed wordt geventileerd, is vaak goed te ruiken. Luchtjes blijven bijvoorbeeld minder langer hangen. Naast ventileren blijft ook luchten be langrijk. Maar dat kost geld. Uitgere kend is dat iemand die regelmatig goed lucht en ventileert, honderd kubieke me ter gas per persoon per jaar extra ver stookt. Dat komt neer op een bedrag van iets meer dan 50 euro per persoon per jaar. Maar ja, of de milieubeweging het daar mee eens is... En of dat nu wel past in het energie-prestatieadvies van het nutsbedrijf. Bij Delta wordt, bij na vraag naar dit onderwerp, geadviseerd de gulden middenweg te volgen. Natuur lijk staat Delta nog achter energiebespa rende maatregelen, dus isoleren. Maar het bedrijf wil ook een eventueel slecht woonklimaat niet voor zijn verantwoor ding nemen. Dus de gulden middenweg, ofwel het gezond verstand gebruiken, is het devies van J. Nelemans, namens Del- Grootbeeldtelevisie Het is volgens hem een beetje als een grootbeeldtelevisie kopen: die ver bruikt meer stroom en kost dus meer in gebruik. Dat moet je in je afwegingen om zo'n apparaat te kopen meenemen. Met ventileren is het net zo. Het kost wat meer geld. Als je dat over hebt voor een gezond leefklimaat, moet je het doen. Dat neemt niet weg dat het verwarrend is. Eerst alles dichtplakken, dan alles af en toe openzetten en nu gewoon 24 uur per dag de wind door de kieren laten gieren. Een consistente overheidsvoor lichting zou helpen. Misschien dat in Den Haag de ramen ook eens tegen el kaar opengezet kunnen worden. lunst fisme Soesman URZEE - Veroordelen doet n Uphoff niet. Ze zet weer vraagtekens bij de (vrijheid die mensen heb- Geen verbitterde onder- idus als de Utrechtse schrijf- aver de macaroni met smac baar zus vertelt. De zus die 1(1 stond' voor Toddie uit kuur. Deze sterk autobio- sche roman bracht Uphoff ravond in filmtheater fiZi (rikzee. te.Koudvuur is niet klakke er haar eigen leven te leg- Zij groeide op in een gezin certien kinderen, personage soms- verteller Minon is er ut een gezin van tien. Klei- wschillen tussen talloze inkomsten. Je zou het een Ml kunnen noemen, over- it Uphoff samen met ge leider Frans Meulenberg Jtóst en welenschapsjouma- tk Anbeek tetuur van tratuurprijs DELBURG - Dick Anbeek, fcur van boekhandel De ikerij n Middelburg, is toe- én tot het bestuur van de 1 Literatuurprijs. die jaarlijks wordt uit- is ondergebracht in een gelijke stichting. Het be- liaarvan telt vier of vijf on gelijke leden en twee afge beden namens de sponsor, SDist van Anbeek is onder- ran een gedeeltelijke ver- rng van het bestuur. Leo directeur van Museum ïanno-Westreenianum in J, is Ben Schoemakers als voorzitter. Behal- kbeek is ook Roland van algemeen directeur van nieuw in het bestuur, «eratuurprijs wordt sinds uitgereikt. Eerder deze won Jan Siebehnk de list) tijdens de in fiZi gehouden literaire avond. „Hoe is het om met zoveel mensen je leven te de len? Van sommigen ga je hou den, van anderen walg je. En van de één hou je, maar daar ga je later van walgen en anders om", zet ze een deel van het uit gangspunt dat aan de roman ten grondslag ligt uiteen. Toddie. Marilyn Monroe met het verstand van Marijke Helwe gen. „Dan krijg je wat die zus voor mij was." In de roman is ze één van de oudere kinderen in dat grote samengestelde gezin, waar de kleintjes - die samen een soort minigezin vormen - vaak gingen logeren. En daar on der meer met een pedofiele psy chopaat worden geconfron teerd. Maar toch, toch. Die ma caroni met smac, gemengd met twee blikjes tomatenpuree en een zakje groentensoep. „Ik heb nooit lekkerder gegeten dan die macaroni, maar eigenlijk was het natuurlijk helemaal niet zo lekker." Het geeft de ruime blik aan waarmee Uphoff naar de wereld kan kijken. Hoe kun je over anderen oordelen: want wat is nu eigenlijk die keuzevrij heid? „Je groeit op in een bepaal de vanzelfsprekendheid. Je eer ste kennismaking met het gezin, met Nederland, met het heelal - dat is de norm. Dat is vanzelf sprekend." Uphoff is ervan over tuigd dat in elk mensenleven wel eens wordt gebotst met een ander leven, waardoor die van zelfsprekendheid aan het wanke len slaat. „Mijn taak, verlangen en behoefte als schrijver is om dat steeds te onderzoeken." Tot op heden niet in dikke pil len. En wat de nabije toekomst betreft ook geen nauwelijks te hanteren trilogie van de - in pra ten overigens heel bedreven - Uphoff in de kast. Elke zin is overdacht en het laat de schrijf ster koud welk etiketje er vervol gens op geplakt wordt. „Ik wil iets vertellen en dat krijgt de om vang die ik nodig heb om dat te vertellen." Wat Koudvuur be treft staakte de teller op pagina 170. De Literaire Avond van fi Zi is een samenwerking van on der meer boekhandel de Vries en bibliotheek Schilderijen van Van Royen en glaswerk van Jan Leenknegt. foto Wim Kooyman door Anita Tournois CLINGE - De doorlopende groepstentoonstelling in Galerie Esprit wordt geregeld aange vuld en gewisseld. Naast een ge varieerd aanbod van schilde rijen, beelden, grafiek en kera miek wordt de spot gericht op het werk van één of twee reside rende kunstenaars of een nieuw komer. De komende maand staan schilderijen van Van Royen en glassculpturen van Jan Leenknegt in de kijker. Kunstenares Van Royen (die zich presenteert zonder voor naam) werd geboren in IJzendij- ke maar woont in Enschede. Ze volgde daar een opleiding aan de Academie voor Kunst en In dustrie en heeft er nu een ate lier. Na de opleiding schilderen en grafiek studeerde ze een aan tal jaren aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Maas tricht, richting monumentale vormgeving. Als kunstenares heeft ze een voorkeur voor het scheppen zonder vooropgezet plan. Niets wordt vooraf bedacht. Werk ont staat spontaan en intuïtief: een van de voorwaarden voor het abstract expressionisme, waar onder men haar werk kan scha ren. Ideeën van Van Royen zijn geba seerd op ervaringen. Deze kun nen visueel zijn, maar ook het dagelijkse leven, ontmoetingen, momentopnamen betreffen In diverse geëxposeerde werken ontwaart de kijker in de sponta ne composities van vlakken en lijnen bijvoorbeeld knieën, een rug, billen, een neus, ogen of een bril, evenals bepaalde houdin gen en bewegingen. Het toegepaste palet is de ene keer ingetogen, de andere keer fel en vol contrasten of laat een mix zien van gedekte tinten met accent van zwart, rood of geel. Met diverse materialen als olie- pastelkrijt, grafiet en olieverf werkt Van Royen op papier of linnen. Ook het paletmes blijkt een waardevol instrument. Van Royen buit de mogelijkheden van al deze materialen uit stekend uit en schuwt het ex periment niet. Zo ontstaan spannende combinaties met vor men en tegenvormen, hard te genover zacht, hoekig en vloeiend, kleur contra zwart/ wit en licht versus donker. Neer gezet in nat in nat of opgewerkt in meerdere lagen. Series ont staan eveneens spontaan, zon der bestaand idee. Licht De Belgische glaskunstenaar Leenknegt start juist wel vanuit een gegeven. Hij leeft en werkt onder het motto: 'En toen was er licht'. Leenknegt maakt fraai ge kleurde, transparante glassculp turen in metalen frames. Die zijn zo gemaakt dat ze buiten kunnen staan, waar het zonlicht vrij spel heeft en het licht er doorheen kan vallen. Samen met de zo kernmerkende dyna mische vormgeving en de vrolij ke uitstraling door gebruik van primaire tinten als rood, blauw en geel leidt dit tot veel monu mentale opdrachten. Recent ingebracht werk toont vormen van planten, bloemen en bladeren. Zijn werk is erg toe gankelijk, verspreidt een aanste kelijk optimisme en levensvreug de en zal velen, vooral ook kin deren, sterk aanspreken. Tentoonstelling tot 26 november in Galerie Esprit, Gravenstraat 99 in Clinge. Openingstijden: vr. 13.30 - 17 30 uur en 19.00 - 21.00 uur en za. van 13.30 - 17.30 uur. Verlichting tv-toren uit GOES - De verlichting op de televisietoren van Goes blijft zaterdag 29 oktober uit. StichtLicht, de motor ach ter de feestelijk verlichte toren, doet mee aan de landelij ke campagne Laat het donker donker. Als mensen zich be wust zijn van het donker, hebben ze meer waardering voor het licht, zo meent voorman Eddy Beekman van StichtLicht en daarom steunt hij de verduisteringscam pagne. Tentoonstelling over de Schelde MIDDELBURG - Vanaf deze week zijn in het informatie centrum van de provincie Zeeland aan de Nieuwe Burg te Middelburg, een tentoonstelling en een informatiemarkt te bezoeken over de Schelde. Het Schelde Informatiecen trum en Proses, het bureau dat is belast met uitvoering van de Ontwikkelingsschets 2010, geven er een beeld van de Schelde en wat daar in de toekomst gaat veranderen. Op de informatiemarkt kunnen bezoekers brochures en folders meenemen over uiteenlopende onderwerpen zoals de verdieping, scheepvaart en natuurgebieden. De tentoonstelling is te bezichtigen tot eind 2006. van maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur. Tege lijk reist de expositie ook langs alle Westerscheldegemeen- ten. Als eerste is de gemeente Borsele aan de beurt. De tentoonstelling, op de eerste verdieping van het gemeente huis in Heinkenszand, loopt daar tot 10 november 2005 en is te bekijken tijdens de openingstijden van het ge meentehuis. Daarna gaat de tentoonstelling naar een andere Wester- scheldegemeente. Lokker stopt als wethouder GOEDEREEDE - Wethouder A. Lokker van de gemeente Goedereede is met onmiddellijke ingang gestopt met zijn werkzaamheden voor de gemeente. Hij heeft dit om per soonlijke redenen besloten. De SGP-er Lokker wil zich meer richten op zijn gezin en op werkzaamheden voor de kerk. Lokker (60 jaar) is sinds 1996 wethouder. Daarvoor was hij twee jaar lid van de gemeenteraad. Wie Lokker zal opvolgen, is nog niet bekend. Zijn porte feuille (ruimtelijk ontwikkeling, inclusief milieu) wordt voorlopig waargenomen door de overige leden van het col lege van burgemeester en wethouders. Bouwweg wijk 's-Heerenhoek dicht 's-HEERENHOEK - Het Borselse PvdA-raadslid A. Wit kam wil duidelijkheid over de verkeersontsluiting van de 's-Heerenhoekse nieuwbouwwijk De Blikken. Hij heeft daarover gisteren schriftelijke vragen gesteld aan het da gelijks gemeentebestuur van Borsele. De aanleiding is de recente afsluiting van de bouwweg naar de wijk, waardoor De Blikken nog maar via één weg, de Deken Holtkampstraat, bereikbaar is voor auto's. Wit kam vreest gevaarlijke situaties op de kruising van de De ken Holtkampstraat met de doorgaande Molendijk. Hij vraagt zich af of er overleg is geweest met de brandweer en de ambulancedienst. Ook wil hij weten wanneer de toegezegde tweede ontslui- tingsweg van De Blikken op de Middelburgsestraat wordt aangelegd. Witkam wijst erop dat eerder is gemeld dat 'de noodaansluiting op de Molendijk blijft liggen tot de nieuwe ontsluiting er is'. MIDDELBURG - Zeeuwse bands en singer-songwriters kunnen meedingen naar de Pop- NL-prijs. Elke provincie vaar digt een deelnemer af. De win naar wordt in januari tijdens het Noorderslag-festival in Gro ningen bekendgemaakt. De wedstrijd is een initiatief van PopNL, de koepelorganisa tie voor popmuziek in Neder land. Het is een reactie op het besluit, begin dit jaar, van de Grote Prijs van Nederland om haar opzet te veranderen. De winnaars van de regionale voor rondes - zoals de Zeeuwse Belof te - gaan niet meer automatisch door naar de landelijke finale. De deelnemers worden voortaan 'gescout' door vertegenwoordi gers van de Grote Prijs. PopNL is ongelukkig met de ver andering en heeft daarom beslo ten een eigen competitie te orga niseren. Elke provincie zorgt voor een inzending. In Zeeland gebeurt dat door het onlangs op gerichte Popplatform, dat in de plaats van de Stichting Popmu ziek Zeeland is gekomen. Wie mee wil doen, dient vóór 20 november een demo-cd met maximaal vier nummers op te sturen naar Scoop in Middel burg. Voorwaarde is wel dat de deelnemer ooit heeft opgetreden op een van de Zeeuwse poppo dia of bij een provinciale pop competitie. Er wordt geen onder scheid gemaakt in genres. Een jury van 'popdeskundigen' maakt uit de inzendingen een keuze, die eind november be kend wordt gemaakt. De win naar dingt mee in de finale van de PopNL-prijs tijdens Noorder slag, op 13 januari. Wie daar als beste uit de bus komt, wacht op tredens op een aantal grote po dia en festivals. door Rolf Bosboom OVEZANDE - 2nd Influenz, de Bevelandse talentenjacht voor jonge bands en dansacts, begint vrijdag aan een nieuw seizoen. De finale is april volgend jaar. Het podiumproject is een initia tief van de jongerenraad in de gemeente Borsele in samenwer king met jeugdsoos De Klomp in Ovezande. Het is het derde jaar dat het wordt georgani seerd, aanvankelijk als Kiek- virus maar sinds vorig jaar on der de huidige naam. De win naars van het afgelopen seizoen waren dansgroep Young Energy uit Vlissingen en de Zeeuws- Vlaamse band Bluem. De komende tijd is er elke maand in De Klomp een voor ronde, zes in totaal. Een jury wijst de winnende band aan en geeft een cijfer aan de dansacts. De zes winnende bands en de vier dansgroepen met de hoog ste scores doen op 28 april mee aan de finale. Daarnaast kan het publiek door te stemmen proberen een favoriete deelne mer in de eindstrijd te krijgen. Aan de eerste voorronde, vrij dag in De Klomp, doen vier bands en één dansgroep mee. Zij worden beoordeeld door een jury die bestaat uit Christa Kra nenburg (dans), Simon de Ko ning (muziek) en Bert van Leer dam (algehele presentatie). De deelnemende bands zijn Xtortion, Slash, Displayed en System Error Xtortion bestaat ruim een half jaar en wordt ge vormd door Robbert Wallaart (zang), Jeroen Kenter (gitaar), Marco Blom (drums) en Bas Bon ne (bas). Zij spelen (death) me tal. Slash maakt alternatieve rock en bestaat uit Leonard Slabbekoorn (gitaar), Jos van Leeuwen (gitaar). Geert Kwek- keboom (zang), Sander van Bochove (bas) en Sal Priem (drums). Het punkrocktno Dis played komt uit Bergen op Zoom en omgeving. De band met de langste historie is het Zeeuws-Vlaamse System Error, die sinds 2001 bestaat en eerder deelnam aan Hooikoorts, de Walcherse variant van 2nd In fluenz. De deelnemende dans groep is Everything, die street- dance brengt. De voorronde begint om 20.00 uur. Als extra act treedt de Beve landse punkrockband It Takes Two op, die eerder in de finale van zowel 2nd Influenz als Hooi koorts heeft gestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17