klager mosselseizoen verwacht Kansen voor havoleerlingen met interesse in plant en dier In de bedstee, dat was pas krap 1 KIJK UW OGEN UIT ünderen met riminele inslag ong behandelen Gemeenten willen geen uitbreiding van kamperen bij de boer tctor voorspelt weinig aanvoer en hoge prijzen ifOLVO LRené Schrier 'ES - Havoleerlingen die iets 'groen of dieren willen gaan kunnen vanaf volgend ööljaar bij het Goese Groen 'Ifge terecht. Ze kunnen dan opleiding van pakweg ander- 'jaarvolgen om hun mbo-di- ®a halen. a ze kunnen ook verder E en daarna in nog eens *®half jaar een hbo-diplo- jtalen. Voor dat laatste heeft 1 Groen College gisteren een inkomst afgesloten met de 145Hogeschool in Den Bosch, '^diplomeerde havo-leer- 5 stroomt in een mbo-niveau ■'pleiding van het Groen Col- en stroomt door naar de op eg Educatie en kennismana- gement groene sector van Stoas Hogeschool De leerling student krijgt twee diploma's: het mbo-niveau IV di ploma in de gekozen studierich ting, en het diploma 'educatie en kennismanagement groene sector'. Dit laatste is een bache lorsdiploma. Tevens is de afge studeerde bevoegd tot het geven van onderwijs in het vmbo en praktijkonderwijs (landbouw- vakken, biologie, natuurkunde, scheikunde) en bekwaam voor het mbo. In de praktijk betekent dat dat de leerling nagenoeg de gehele opleiding, ook die onder de hoede van Stoas, in Goes volgt, legt A. J. Bruijnooge, be leidsmedewerker onderwijs van het Groen College uit. Slechts een enkele keer zal de leerling eens naar Den Bosch moeten. Clickfonds Deze nieuwe constructie is bij voorbeeld heel geschikt voor ha vo-leerlingen die graag iets in de groene sector zouden willen doen. Dat kan zijn in de sfeer van ondernemer in de dierver zorging, het hoveniersbedrijf of een andere groene sector. J. van Drie, directeur cursus en contractonderwijs van het Groen College, vergelijkt het sys teem wel eens met een soort clickfonds. De leerlingen heb ben een havo-diploma, na ander half jaar een mbo-diploma, waar ze wat mee kunnen en na tweeënhalf jaar een hbo-diplo- ma. Omdat praktijkonderwijs een belangrijke rol speelt bij het Groen College kunnen de leerlin gen dit jaar de handen uit de mouwen steken. Ongeveer de helft van de tuin van de school, cle zogenaamde assortiments- tuin, gaat namelijk op de schop. De school ruilt een stuk van de tuin met de gemeente Goes. Het nieuwe stuk ligt op de plek van de voormalige koelhuizen van de veiling en moet weer op nieuw ingericht en ingeplant worden. In de assortimentstuin staan duizend verschillende een jarige planten, heesters, bomen en struiken. Dat is nodig omdat de leerlingen van minstens dui zend planten de Nederlandse en Latijnse namen moeten kennen. Binnen de school bestaan mini- bedrijfjes en een van die bedrijf jes heeft - geheel in het kader van de opleiding - een ontwerp voor de nieuwe tuin gemaakt. De leerlingen voeren zelf ook het herplanten van de planten die verhuisd kunnen woren uit. Ontsluitingsweg Komend voorjaar wordt de nieu we tuin ingeplant. Het wachten is op het gereedkomen van de ontsluitingsweg aan de achter zijde van de school. Dan kunnen de werkzaamheden beginnen. woensdag 26 oktober 2005 xClaudia Sondervan ÖDELBURG - Stel vanuit de school een soort bemoei- ;in voor jonge kinderen die It kans hebben om zich cri- «1 te ontwikkelen. ladvies gaf professor T. Dore- 15, Amsterdams hoogleraar ikpsychiatrie en onderzoe- van gedragsstoornissen gis- ivond in Middelburg bij »p. De GGD-schoolartsen Mn kinderen volgens hem dvolgen. De politie moet ge- :old worden om jonge arres- sai met mogelijke gedrags- imissen te herkennen, lijn lichamelijke factoren die «op crimineel gedrag ver ia Dat bewijzen nieuwe we- schappelijke onderzoeken, politiek moet die nieuwe in den van de gedragsweten- sp accepteren en gebruiken, ideke correctheid, die stig- isering en schending van pri- afwijzen, hindert goede paan kinderen. ïdijers sprak bij Scoop voor publiek uit de Zeeuwse jdzorg, GGD, jeugdpolitie, gdreclassering en onderwijs, •repressieve beleid van de re- tog werkt niet: zeventig pro- 3 van de kinderen uit de gevangenis gaat weer in de '-Besteed het geld aan vroe- inilp' voor risicokinderen, üteDorelijers. Zeeland heeft niet minder jonge criminelen dan landelijk, zei chef jeugdteam van de Zeeuwse politie, E. Bogaerts. Wat er lan delijk niet in de pas loopt, is de beschikbare hulp. Jaarlijks ko men acht Zeeuwse jongeren in aanmerking voor jeugd-tbs, maar door de wachtlijsten voor goede behandelingen besluiten kinderrechters hen toch in jeugdgevangenissen te stoppen, schetste P. Castel van Jeugdre classering zijn probleem. Budgetten In Zeeland zijn geen goede han delingen voor die jongeren be schikbaar. Maar als budget van jeugdhulpverlener AZZ en Emergis wordt sameng'elegd, kan het wel, noteerde Dorelijer. „Wees creatief met budgetten en mogelijkheden. Als die acht kinderen nu eens per week twee nachten in De Heiakker zijn en de rest thuis, en ze melden zich dagelijks bij de politie?" De politiek moet volgens Dore- lijers van zijn correcte houding af. Het ligt nog steeds controversiëel, maar er zijn li chamelijke aanwijzingen voor een aanleg voor criminele ont wikkeling. Als die factoren ge paard gaan met gedragstoornis sen en de omgeving werkt niet mee, dan is. het bijna onherroe pelijk dat een kind na zijn twaalfde in het strafrecht be landt. De kleine ruimte, zoals hier in het Middelburgse zorgcentrum Rustenburg, maakt het soms lastig om de bewoners te helpen. foto Lex de Meester door Martijn de Koning MIDDELBURG - Volgens onder zoekers zijn de gebouwen te oud en totaal ongeschikt voor hun huidige functie. Bewoners zijn echter dik tevreden en willen voor geen goud hun stekje verla ten. Een kijkje binnen de muren van een zorgcentrum kan tegen strijdige beelden en geluiden op leveren. Zomaar een alledaags tafereel in zorgcentrum Rustenburg in Middelburg. De 91-jarige M. de Bruijne moet naar het toilet. Ze drukt op cle bel, waarna een ver zorgende komt helpen. Die duwt haar rolstoel naar het bad kamertje aan de rand van haar kamer. De stoel past net door de deur, maar blokkeert wel de ope ning. Daardoor kan de verzor gende het vertrek niet in. Die hijst daarom, staand achter de stoel, de vrouw omhoog. Die houdt zich wankelend staande door zich vast te houden aan de wastafel. De verpleegster rijdt de rolstoel achteruit, waarna ze de badkamer in kan en me vrouw De Bruijne op het toilet helpt. Later ontvouwt zich hetzelfde tafereel, maar dan andersom. De bejaarde vrouw wordt over eind geholpen en houdt zich weer vast aan de wastafel, waar na de verzorgende zich tussen de rolstoel en de deurpost naar buiten wurmt en de stoel weer naar de bewoonster duwt. Die kan weer gaan zitten. Het ach teruit trekken van de rolstoel, de badkamer uit, sluit de opera tie af. Ongeschikt Het zijn situaties als deze die het College Bouw Ziekenhuis voorzieningen in een maandag uitgebracht rapport aan de kaak stelde. Volgens het onder zoek zijn de gebouwen van ne gen verzorgingshuizen in Zee land ongeschikt voor hun func tie. Rustenburg is er één van. Zorgmanager A. de Schipper is het eens met die conclusie. „De voorzieningen zijn tegenwoor dig ondermaats", geeft ze aan. „Eigenlijk zouden bewoners een slaap- en een woonkamer moe ten hebben, meer kastruimte en een grotere badkamer." Er zijn wel plannen voor nieuw bouw, maar concreet is er nog niets. „Dat gaat zeker nog vijf jaar duren", weet De Schipper. Waar onderzoekers en personeel pleiten voor betere voorzienin gen, hebben de bewoners over vaak een andere mening. De Bruijne vindt het wel 'erg verve lend' dat ze slechts met zoveel moeite naar het toilet kan, maar steekt dat meer op haar eigen ge zondheid dan op de voorzienin gen. „Van een grotere badkamer ga ik toch niet beter lopen", geeft ze aan. Ook bewoonster C. Dingemanse zegt '100 procent tevreden' te zijn met hoe ze nu woont. „Het is gewoon een kwestie van je aanpassen", vindt ze. En van prioriteiten stellen, zo blijkt tij dens het gesprek. Want als ze vertelt dat ze geen stofzuiger heeft omdat daar geen plaats voor is, valt De Bruijne haar in de rede. „Ik heb er wel één, hoor." B. Marijs heeft ook plek voor een extraatje gemaakt: bij hem op de kamer staat een key board. „Daar speel ik regelma tig op", geeft hij de waarde er van aan. De drie bewoners hebben nau welijks extra wensen. „Ik ben te vreden, heb ruimte zat", zegt de 92-jarige Marijs bijvoorbeeld. „Vroeger lagen we met zijn drie ën in een bedstee. Dat was pas krap" Ook De Bruijne vergelijkt de huidige situatie met die uit haar eigen jonge jaren. „Ik kon vroe ger soms niet naar buiten, om dat ik geen geld voor schoenen had. Wat zou ik nu dan klagen?" Hoewel: een balkon zou ze geen overbodige luxe vinden. „Die had ik bij mijn vorige woning wel. Dat mis ik nu wel." Dingemanse relativeert de za ken nog meer. „Als oudere leer je dingen één voor één achter je te laten. Je fiets, je auto, je strandhuisje en uiteindelijk ook je man. Dat is een leerproces dat vaak veel pijn doet. Wat stelt het dan nog voor dat je wat klei ner moet wonen?" De bewoners zien dan ook be paald niet uit naar het moment dat het centrum eventueel tegen de vlakte gaat. Marijs wil niet eens ruimer wonen. „Ik kom in Arnemuiden wel eens in Bau- fort", doelt hij op het zorgcen trum in zijn geboorteplaats. „De kamers daar zijn me veel te groot. Nee hoor, ik blijf liever in mijn eigen kotje." door Ernstjan Rozendaal GOES - Gemeenten zien een uit breiding van minicampings naar 25 kampeerplaatsen niet zitten. Dat blijkt uit een rapport dat het aan de universiteit van Wageningen gelieerde instituut WICE heeft gemaakt in op dracht van de Stichting Vrije Re creatie (SVR). Met ingang van 2008 wordt het kampeerbeleid overgelaten aan de gemeenten. Zij kunnen kam- peerboeren toestaan het aantal plaatsen op de camping uit te breiden tot maximaal 25. Daarop vooruitlopend heeft de SVR tussen alle gemeenten in Nederland drie brieven ge stuurd. Daarin wordt voorge steld gedurende het hele seizoen 15 kampeerplaatsen toe te staan. Nu mag dat eigenlijk al leen gedurende zes weken in het hoogseizoen, maar het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit gedoogt dat ge meenten die periode verlengen. Ook wordt aangedrongen op een eventuele verruiming naar 25 standplaatsen. Aangezien 87 procent van de gemeenten heeft gereageerd - waaronder alle Zeeuwse - bezitten de, antwoor den volgens WICE een 'zekere al gemene geldigheid'. Uit het rapport blijkt dat ge meenten vinden dat kleinschali ge campings bij voorkeur klein schalig moeten blijven. WICE concludeert dat het draagvlak voor 25 standplaatsen nu nog grotendeels ontbreekt. Uit de in ventarisatie blijkt dat Borsele en Reimerswaal afwijzend staan tegenover zo'n uitbreiding, Schouwen-Duiveland geeft aan dat het 'vooralsnog' niet is toege staan en Veere wil 'tezijnertijd' een beleidsvisie opstellen, De an dere Zeeuwse gemeenten ant woorden niet op de vraag over 25 standplaatsen. Het meren deel blijkt wel 15 plaatsen gedu rende het hele seizoen te gedo gen of zelfs te wensen. Gehandicapten geven hogeschool 6 VLISSINGEN - Gehandicapte studenten geven de Hoge school Zeeland in Vlissingen een ruime zes (6,26) voor de faciliteiten die de school biedt. Dat blijkt uit het gisteren verschenen rapport 'Gebruikerstoets-Studeren met een handicap 2005' van het Centrum Hoger Onderwijs Infor matie (Choice). Onder de zes scoort de Hogeschool Zee land op de terreinen voorlichting over de regelingen die er bestaan, en begeleiding. Wat betreft hulpmiddelen krijgt de Vlissingse opleiding een 6,9. Het hoogste cijfer (7,1) is weggelegd voor het begrip dat de docenten hebben voor de handicap van een student. PvZ tegen grote ziekenhuisfusie TERNEUZEN - De Statenfractie van de Partij voor Zee land (PvZ) deelt de opvatting van de drie Zeeuwse-Vlaam- se wethouders van volksgezondheid, dat de patiënten uit hun regio niet gebaat zijn bij een concentratie van zieken huizen in Zeeland. De partij vreest dat de oprichting van één groot Zeeuws ziekenhuis de ondergang van het zieken huis in Zeeuws-Vlaanderen inluidt. De PvZ vindt dat de fusiepartners Oosterscheldeziekenhuizen en Ziekenhuis Walcheren door hun opstelling onrust zaaien. Bovendien vindt de PvZ de fusieplannen ronduit slecht. „Dit brengt Zeeland terug naar af in haar beleid om de economische en verzorgingsfuncties juist te versterken. Goed samen werken, daar gaat het om. Zonder fusies", aldus de PvZ in een brief aan Gedeputeerde Staten. Ook P. Hamelinck, voorzitter Katholieke Bond van Oude ren (KBO) Zeeland, is tegen het betrekken van het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis te in het fusieproces. De bond heeft er bij de raad van bestuur en de raad van toe zicht van het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis op aangedron gen de zelfstandigheid van het ziekenhuis te behouden. „Dat heeft geleid tot de toezegging dat er zeker de eerstko mende tien jaar geen fusie komt", aldus Hamelinck. René Everts wint Scholierentour MIDDELBURG - Middelburger René Everts heeft giste ren in Bergeijk de provinciale finale van de Scholieren tour gewonnen. De jury was onder de indruk van zijn saxofoonoptreden. „Hij heeft een open en directe stijl, straalde zelfverzekerdheid uit en speelde met zichtbaar genoegen", zegt organisator H. Rothof. De vijftienjai-ige René mag zich winnaar van Limburg en Zeeland noemen. Hij kreeg een bronzen beeldje als prijs. De Middelbuxger maakt nu kans op een plaats in de landelijke finale op 10 november. Vier van de elf px-ovinciale winnaars mogen door. Zij stx-ijden om de titel Muzikaal Talent 2005 en een eigen cd en videoclip. De Scholierentour is een wedstrijd waarin jonge muzikale talenten met én zonder handicap het tegen elkaar opnemen. Naast René Everts stond voor Zeeland de twaalfjarige Anna-Sofie Reijnhouclt uit Kapel- Ie in de provinciale finale. Zelf hebben de twee Zeeuwse deelnemers geen handicap. Twee bromfietssters gewond HULST - Op de kruising Plontenissestraat en de N60 in Hulst zijn gistermiddag twee bromfietsstei's tegen elkaar gebotst. Een 17-jarig'e bromfietsster uit de gemeente Hulst gaf geen voorrang aan een 19-jarige bi'omfietsster, eveneens uit de gemeente Hulst. Beidexx raakten gewond en zijn naar het ziekenhuis gebracht. yjiarmen van der Werf BEKE - Mosselliefhebbers (nbet in het seizoen 2006- ;niet weinig nxosselen en ischijnlijk hogere prijzen iiendoen. De verwachtingen ,^e Nederlandse én buiten ge productie zijn laag. Vo- jiar was er geen mosselzaad iiderlandse wateren, dit jaar •oogst mager. ,<f€l mosselen er van het lo- eld Kiwanis ar Kika [(,-De projectcommissaris Serviceclnb Kiwanis Axel u-s-Vlaanderen, A. Egger- il overhandigde gisteravond jsel een cheque van 28.000 saan Esther Vergeer. rolstoeltennisster nam als Sassadrice van Kika (Kinde- Kankervrij) met veel plezier -otegift in ontvangst, sioeltennisster Esther Ver veelvoudig wereldkampioe- ogouden medaillewinnares oe Olympische Spelen van key 2000 en Athene 2004, de cheque in ontvangst it nemen reageerde blij. ianis Axel organiseerde het lopen jaar tal van activitei- ïaarvan de opbrengsten ten je kwamen aan het goede (Advertentie) We weten niet wat beter is. ow VOLVO of onze service. SICAPPENDIJK Mr.F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen pende seizoen overblijven voor 2006-2007 schijnt niemand te weten. „Ga er maar van uit dat de voorraad heel klein is", aldus voorzitter J. van Damme van de Yersekse vissex-svereniging. De voorraad is zo beperkt, omdat afgelopen jaar geen mosselzaad in de Waddenzee en Oosterschel- de kon worden gevist. Er lag te weinig. Dit jaar is het beter. De Oosterschelde leverde 35.000 mosselton mosselzaad op. Voor de Waddenzee is voorlopig een hoeveelheid van 115.000 mossel- ton vergund. Afgelopen weken is daar op gevist. Het lijkt veel, 150.000 mosselton (een mosselton is honderd kilo) uit de Oosterschelde en Wadden zee, maar om de Nederlandse streefpx'oductie van één miljoen mosselton consumptiemosselen te halen, is 650.000 mosselton mosselzaad nodig. Dat wordt dus bij lange na niet gehaald. Ook de afgelopen jaren kon er overigens niet zoveel worden geoogst. Zo'n half miljoen mos selton ging bij de mosselveiling in Yerseke de laatste seizoenen 'over de toonbank'. Voor het seizoen 2006-2007 ziet het er somberder uit. „We krij- gen echt te maken met schaars te", voorspelt Van Damme uit Yerseke. „Veel zal ervan afhan gen hoe snel het nu opgeviste mosselzaad op de kweekperce- len groeit. Wellicht kan het mos selseizoen volgend jaar pas in de loop van augustus beginnen in plaats van juli." Ook voorzitter W. van den Berg van de vissei'svereniging in Brui- nisse en secretaris H. van Gees- bergen van de producentenorga nisatie mosselcultuur houden hun hart vast. „Het wordt een rotjaar", volgens Van Geesber- gen. Van den Berg wijst erop dat ook in het buitenland, onder meer in Duitsland, mosselen be- pei'kt beschikbaar zijn. „Terwijl er bij schaarste in Nederland vaak kon worden tex-uggevallen op Duitse aanvoer." Ierland De 'nieuwe' mosselgebieden in Ierland kunnen 'de nood' even min lenigen, verwacht J. Dinge manse van het bedrijf Delisea, dat actief is in Ierland. „Vorig jaar is in Ierland redelijk veel mosselzaad gevallen, maar dit jaar was het minder." Ierland vangt al in Nederland ontstane tekorten op, maar het is volgens Dingemanse niet mogelijk de aanvoer volgend jaar opeens fors op te schroeven. „Het zal bij 150.000 tot 200.000 mossel ton uit Ierland en Engeland blij ven", voorspelt hij. De natuur zit de mosselkwekers niet mee. Verwijten richting na tuur- en milieuorganisaties die de schelpdiersector achter de vodden zitten, maken Van Dam me en Van den Berg dan ook niet. „In de jaren vijftig is er wel eens zo'n dip geweest", her innert Van Damme zich uit ver halen van zijn vader, „en uit ei gen ei'varing weet ik dat het in 1991-1992 slecht was." Ondex- zoekers hebben eerder aangege ven dat de natuurlijke producti viteit van cle Waddenzee is afge nomen, onder meer door terugge drongen fosfaatlozingen. Er zit ten minder voedingsstoffen in het water. Van Damme en Van den Berg durven dit toch niet als oorzaak van de kleinere mos- selzaadval te noemen. De strengere i'egelgeving voor de mosselzaadvisserij speelt de Zeeuwse mosselkwekers overi gens wel enigszins parten. Van den Berg: „We konden vroeger in tijden van schaarste nog her en der kleine hoeveelheden mos selzaad bij elkaar scharrelen. Dat is helaas voorbij." De actie wordt vanaf 29 oktober herhaald. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0235444 (ma-vr. van 11.00-16.00 uur). Spaar met de PZC „P Meer informatie over voor een gratis 2C entreebewijs voor Diergaarde Blijdorp vindt u op Diergaarde Blijdorp www.diergaardeblijdorp.nl Hierbij treft u het dierenoog voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Advertentie Tot en met 28 oktober staat er elke dag een dierenoog in de krant. Spaar de 10 verschillende dierenogen en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u een zegel gemist? Twee keer treft u in plaats van een dierenoog een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De eerste zegelspaarkaart voor deze actie stond 15 oktober in de PZC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15