loeren bewakers van landschap 'ZC Rijk koopt onderhoud kanaal af IC Dat is toch niet mijn cholesterol?! Damman wil casino in Middelburg 13 Roeivereniging Honte mag uitbreiden Iemabijeenkomst in Domburg over toekomst landbouw rastelevn Ljja Berkelder jfjjBURG - Roeivereni- it Honte in Middelburg uitbreiden. Op dit moment je vereniging er door ruim- tek eigenlijk geen leden [bijhebben. ■n« fcr leek het erop dat het i|4 buis van de vereniging aan L>ndijk plaats moest ma- p3r een nieuwe toegangs- woensdag 26 oktober 2005 weg. Die weg wordt de verbin ding tussen de nieuwe rijksweg N57 en de binnenstad. Het ver keer rijdt dan via de Oostperk- weg en de Havendijk richting de Dam. Hel ontwerp voor de weg is in middels aangepast, zegt gemeen telijk projectleider J. Hoogstra- te. Daardoor is nu ook ruimte ontstaan voor uitbreiding van de roeivereniging. „Daar is het laatste woord nog niet over ge zegd", zegt Honte-voorzitter M. Dieleman. „Of dat kan. hangt af van de ruimtelijke mo gelijkheden en van onze eigen fi nanciën." De roeivereniging zit vol. „We hebben nu driehon derd leden. Als we er hard aan trekken, kunnen we er nog meer krijgen, maar daar hebben we gewoon te weinig ruimte voor." Nieuwe leden betekent meer bo ten en die boten moeten alle maal in het clubhuis worden op geslagen. De Honte wilde eigenlijk nieu we leden wei-ven onder studen ten van de Roosevelt Academy en de Hogeschool Zeeland. „Maar daar hebben we extra ruimte en voorzieningen voor no dig. Ons ledenbestand bestaat nu voornamelijk uit toerroeiers van vijftig jaar en ouder. Dat is ook gezellig, maar studenten stellen andere eisen. Dan heb ben we bijvoorbeeld ergometers nodig, om ook in de winter te kunnen trainen." De weg over de Punt en de Ha vendijk wordt verlegd richting het water. Voor de huizen komt een ventweg, afgescheiden van de doorgaande route. De nieuwe N57 moet over vijf jaar klaar zijn. FHith Ramakers (BURG - Laat de boeren, dl. Zij maken het land en zij leven van het land- 'M p.Dat advies gaf W. Zand- van het ministerie van Houw, Natuurbeheer en ^kwaliteit gisteren mee (deelnemers aan de thema- gkomst Landbouw en het ïhap in de gemeente Ïrfto, fedi fes op - aorgklachten: M-0231231 omaandag t/m vrijdag ge- e openingstijden; Eerdag s 112.00 uur OACTIE ALCHEREN fenruststraat 18 is 8070 ÜÖEB middelburg =1:0118-493000 «101.18-493009 "tèil; redwalch@pzc.nl urns Sep (chef) fra Berkelder )lli Ramakers nam van den Broek "a Osman Indyvan den Hurk sn de Vries (sport) ale redactie spark 28 is 31 ƒ0 AA goes [*10113)315500 (0113)315669 'it redactie@pzi ternet *w.pzc.nl ^il: web@pzc.nl rust, ruimte en geborgenheid zoekt'. „Ik werk in Den Haag en woon in Aagtekerke. Ik geniet el ke dag weer als ik thuiskom van de rust van het platteland. De identiteit van Walcheren hoeft door grotere boerenbedrijven niet aangetast te worden." Hij verwees daarvoor naar de ruilverkaveling, die niet ten kos te van het Walcherse landschap tot stand is gekomen. „Een ar chitect kan het gebied mooi en duurzaam inrichten. Gemeenten moeten wel een visie ontwikke len wat ze met hun omgeving willen." Nevenactiviteiten De kleinere agrariërs kunnen ook hun heil zoeken in nevenac tiviteiten. „Boeren, die ideeën hebben en een nieuwigheid dur ven aanpakken, zullen gesteund moeten worden door de gemeen te." Hij adviseerde de gemeente Veere om rechtstreeks naar de boeren toe te stappen voor over leg en advies. „Dat betekent niet dat er maandenlang overleg moet volgen." P. Dreessen van kaas-, zorgboer derij en minicamping Pitteperk sprak gisteren over de nieuwe weg die hij ongeveer vijf jaar ge leden heeft ingeslagen. De melk veehouder met tachtig koeien verdient nu meer aan zijn neven activiteiten. „Maar we zijn een minicamping begonnen, omdat we contacten wilden hebben met mensen die een andere leef wijze hebben dan wij. Daarna kwam pas de gedachten aan geld verdienen", zei hij. Drees sen wees erop dat de regels leef baar moeten zijn. „Boeren den ken: vandaag en morgen is het slecht weer. Ik ga eind van de week ploegen als het weer op knapt. Dan is het even slikken als je drie jaar moet wachten op de behandeling van een subsidie aanvraag voor het inplanten van een heg." iuw zal rekening hou- de toeristen en bewo- fe kiezen voor rust en op Walcheren. Zand- ertrouwt op de agrariërs, Pe jonge ondernemers die gr zeuren over tal van re- Er is een nieuw elan ont- onder ondernemers. De rvraagt naar wal mag en kmag en zoekt daarbin- ffde ruimte." vader op zoon irische sector verandert, en gaan niet meer auto- iover van vader op zoon. Bomen t zijn op Walche- fief veel kleine boerenbe- met circa 25 hectaren die financieel zware tij- loormaken. Zandbrink ich af wat het toekomst- itief voor deze bedrijven Baaivergroting behoort mogelijkheden. De grote tebedrijven pachten van de kleinere, waar- li omvang van circa 150 hkan ontstaan." Hij ver liet dat die schaalvergro- nflicteert met Walcheren waar 'de consument ntoonstelling PELLE - Marlou Pluymae- - mil Kapelle stelt volgende iid een deel van haar wer- tentoon in het gemeentehuis Kapelle. ösitie is opgebouwd uit i en schilderijen. Pluy- s maakt onder meer por- en schildert landschap je tentoonstelling begint 31 oktober, duurt tot 5 november en is op de i openingstijden van het te zien. ANGERSCHAPS MODE -ange Vorststraat 26 - 28 'fles Tel.: 0113 - 22 76 23 De Hartstichting trekt met naalden door het land. Ook in de Konmar in Middelburg worden cholesteroltests uitgevoerd. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Prikken doet geen pijn. De uitslag soms wel. De adviezen nog veel meer. Haast mensonterend. Stoppen met roken, minder snoepen. Meer bewegen, meer groente en fruit. Maar óók elke week een visje, druipend in het vet. Kijk die cholesterol dalen! „Nee, hét doet geen pijn. Je voelt er niets van." Tjik! „Dat was het dan. Drie minuten wachten en dan weten we het. Te laag cholesterol bestaat niet, nee. Te hoog zal bij u toch wel meevallen? Ik zie dat hart- en vaatziekten niet in de fami lie voorkomen. En u leeft gezond, zegt u. Nee ja, alcohol is niet goed. Vis wel. Zolang het maar geen schaa... Mosselen zijn dus slecht. Paling ook. Lust u geen haring toevallig? Zalm en makreel zijn ook goed." Piep piep piiieeep! „Daar zullen we de uitslag hebben. Vijf punt negen. Ietsjes te hoog. Ik geef u voor de zekerheid maar een foldertje mee." Cholesterol is in de mode. Je kunt geen krant openslaan, geen reclameblok voor bij zien komen of het gaat over choleste rol. Cholesterol is een vetachtige stof die het lichaam nodig heeft als bouw stof voor lichaamscellen en hormonen. Een lichaam kan niet zonder. Maar te veel is ook niet goed. Dan slibt de boel dicht. Het meeste cholesterol maakt het lichaam zelf aan. Dat is precies genoeg. Al het extra komt uit verzadigde vetten en overgewicht. En dat is niet goed. Veel mensen hebben het, een te hoog cholesterolgehalte, maar weten het niet. Daarom voert de Hartstichting actie. Ze staan in supermarkten door het land en prikken het bloed van passanten. Ook bij de Konmar in Middelburg. Prikdame Elf wachtenden. De rij loopt tussen de begonia's. Vrouwen vooral. In de ene hand een tas vol boodschappen, in de andere hand een ingevuld formulier. Eetpatroon, familiekwalen, beweging: alles is voorzien van een vinkje. „We prikken de hele dag door. Van 's ochtends elf tot 's avonds half zeven", vertelt de prikdame van de Hartstich- ting. Intussen prikt ze in de linkermid delvinger van een mevrouw, knijpt een druppeltje bloed uit op een teststrip en steekt die in het meetapparaat. „Men sen met een gehalte boven de zes verwij zen we direct door naar de huisarts. We zien ook waarden van in de acht voorbij komen. Mensen schrikken er wel eens van. Dan vertellen we er maar gelijk bij dat ze nu niet nuchter zijn." De volgende kan gaan zitten. Ze kijkt angstvallig naar het apparaat. Die loopt terug van 120 naar 119 naar 118. „Dat is toch niet mijn cholesterol?!" Het zijn de seconden die wegtikken, zegt de prikdame. Ze prikt voor het der de jaar. De belangstelling voor choleste rol neemt toe, heeft ze gemerkt. „De rij mensen groeit. Vaak zijn we voor het eind van de middag al door onze test strips heen. Het zijn vooral oudere men sen die hier komen. De vijftigers. Het is frappant dat juist de tachtigers soms een heel laag cholesterol hebben en de jongere mensen een heel hoog gehalte. Je kunt er geen peil op trekken." Jozien de Koek uit Middelburg moet nog negen priksessies wachten tot zij aan de beurt is. Ze is niet nerveus. foto Lex de Meester „Maar wel ontzettend benieuwd. Mijn moeder is gigantisch vaatpatiënt. Laatst dacht ik: jee, dat is erfelijk. Naai de dokter ga je niet zo snel, dus de su- permarktprik kwam me heel goed uit." Ze heeft ook al plannen gemaakt, voor als haar gehalte torenhoog blijkt te zijn. „Dan ga ik die flesjes van Becel halen. Cholesterolverlagende yogi is dat. Maar het zal best meevallen. Ik leef gezond, beweeg veel en ik rook niet. Bloedvaten Dat zeggen de meeste mensen, op een enkele kettingroker of snoepkont na. Michiel Woltering uit Goes niet. Aan twee stuks fruit komt hij niet, maar ver der leeft hij heel bewust. „Alleen heeft mijn moeder last van haar bloedvaten. Ze zei dat ik me maar moest laten tes ten. Op het formulier had ik maar twee rode vinkjes, dus het zal wel loslopen." Drie minuten later loopt hij met de uit slag naar zijn vriendin. „Zes punt ze ven. Veel te hoog. Toch maar een keer naar de huisarts." Zijn vriendin kijkt een beetje benauwd. „Ik eet heel veel schaaldieren. En garna len. En eigenlijk niet zo veel fruit, als ik er nog eens goed over nadenk." Even later staat ook zij in de rij. Provincie moet geld toeleggen op afkoopsom van 112 miljoen euro door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie wordt volledig verantwoorde lijk voor het Kanaal door Wal cheren. Ondanks een afkoopsom van 112 miljoen euro die het Rijk betaalt, zal de provincie echter geld uit eigen zak moeten bijleggen om de kosten te dek ken. Üe piovmcae heeft in 1991 al het beheer en onderhoud van het Kanaal door Walcheren overge nomen van Rijkswaterstaat. De kosten voor personeel en onder houd worden nog wel betaald door het Rijk. Dat wil nu ge bruikmaken van de optie om die kosten helemaal af te kopen. De provincie voelt daar eigenlijk niks voor omdat het financieel niet aantrekkelijk is, maar heeft geen keuze: Rijkswaterstaat houdt vast aan de afspraak uit 1991. De afkoopsom die het Rijk moet betalen, bedraagt 112 miljoen euro. Voor dat geld moet de pro vincie dertig jaar lang het ka naal in stand houden. De af koopregeling is echter ongun stig vanwege de lage rentestand. De provincie moet er volgend jaar 2,3 miljoen euro aan eigen geld bijleggen. Dat wordt elk jaar meer door de inflatie. Als de economie aantrekt, zal de ren te wel gunstiger worden, zodat het nadeel voor de provincie kleiner wordt. Pijn Intussen is een oplossing be dacht om de kosten zo gunstig mogelijk af te dekken. Het dage lijks provinciebestuur heeft drie opties op een rij gezet. Gedepu teerde Staten hebben een voor keur voor een regeling waarbij zowel wordt ingeteerd op de af koopsom (die raakt dus sneller op) als waarbij geld wordt ge haald uit de eigen spaarpot. Zo wordt de pijn het beste ver deeld, menen GS. Een andere mogelijkheid is de eerste jaren alleen maar geld uit de afkoopsom te halen. Het voor deel is dat er 25 jaar lang geen eigen geld bijgelegd hoeft te worden. Dat betekent echter wel dat uiteindelijk in één keer 7,5 miljoen euro uit de provincie- kas gehaald moet worden om het onderhoud in de laatste ja ren te kunnen betalen. De derde mogelijkheid is het ontbrekende bedrag - volgend jaar dus 2,3 miljoen euro en daarna steeds wat meer - wel Pleidooi voor transferium fietsers MIDDELBURG - Het klinkt als een curieuze maatregel: een fietstransferium om de wildgroei aan geparkeerde fietsen bij het station in Middelburg op te lossen. De me dedeling van verkeerswethouder H. van Klinken (SGP) dat Middelburg daarover denkt, leidde dan ook tot veel hi lariteit in de commissievergadering gisteravond. „Dat kunt u toch niet serieus menen?", vroeg J. van Dijk Sturm (WD). Wel dus. „Het blijkt dat veel van die wild gepar keerde fietsen daar worden neergezet door scholieren van het Calvijncollege in Goes die niet met de trein, maar met de bus verdergaan", aldus Van Klinken na afloop. „Het gaat om ongeveer honderd leerlingen uit dorpen als Aagte kerke en Meliskerke." Het plan is om die scholieren aan de andere kant in een bus te laten stappen. „Het idee staat nog in de kinder schoenen. Maar het zou voor die leerlingen, qua verkeers veiligheid ook beter zijn omdat ze niet meer door de stad hoeven te rijden. De provincie heeft dit plan al besproken met Connexxion." Over de situatie rond het station wordt veel geklaagd. De geparkeerde fietsen staan in de weg. Brandweer controleert woningen MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brandweer contro leert binnenkort de brandveiligheid van woningen. Dat gebeurt in de Nationale brandpreventieweek, die van 5 tot en met 12 november duurt. „De landelijke campagne richt zich vooral op elektrische apparaten", vertelt E. Broerse van de brandweer. „Wij willen het iets breder aanpakken." Het advies van de brandweer is gratis en vrijblijvend. Bijna altijd zal de brandweer aanraden om een rookmel der aan te schaffen. „De meeste mensen overlijden door rook, niet door brand. Als je slaapt, merk je dat niet, bij voorbeeld wanneer de wachmachine 's nachts aanstaat en er kortsluiting ontstaat." Elektrische apparaten kunnen gevaarlijk zijn. Televisies die op de stand-by knop staan, kunnen vlam vatten, ook wasdrogers en wasmachines kunnen door kortsluiting in brand vliegen. De brandweer kijkt ook naar de aansluiting van de apparaten en naar de beschikbaarheid van vluchtwegen in huis. Plet bezoek van de brandweer duurt ongeveer een kwartier. Belang stellenden kunnen zich aanmelden bij de brandweer via telefoonnummer 0118-494500 of www.brandweerstadsge- west.nl Rechter mild voor slaande moeder MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter L. van Dijke hield gisteren rekening met de omstandigheden van een dertigjarige vrouw uit Vlissingen. Zij had op 25 april dit jaar haar elfjarig dochtertje geslagen met een pollepel, maar was tot inkeer gekomen, had hulpverlening aan vaard en oprechte spijt getoond. De verdachte werd dooi de politierechter schuldig verklaard, maar ze kreeg geen straf opgelegd. De vrouw was in haar jeugd ook geslagen door haar ouders. Ze vertelde in de fout te zijn gegaan, omdat ze zelf met (corrigerende) klappen was opgevoed. Advocaat N. Koole nuanceerde het huiselijk geweld: „Het is een opvoedkun dige mishandeling." Hij voerde verder aan dat haar doch tertje na de mishandeling uit huis was geplaatst. Het kind is weer terug bij haar moeder. De Middelburgse strafplei ter vond dat zijn cliënt geen straf meer moest krijgen. De politierechter toonde begrip voor de opstelling van de raadsman. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Raadslid A. Damman (Lijst Damman) wil een beslissing over de komst van een casino naar Middelburg forceren. In het nieuwe coalitie akkoord tussen CDA, PvdA en SGP is afgesproken dat daar tot de gemeenteraadsverkiezingen geen beslissing over wordt geno- Dat gaat Damman te ver. „Stel dat er een moment komt dat er een beslissing moet worden ge nomen, dan verkwanselen we die kans omdat er een SGP'er in het college zit." De SGP is tegen de komst van een casino. Het blokkeren van de beslissing over een casino in Middelburg is één van de punten die de SGP in bracht in het akkoord dat twee maanden geleden is gesloten. Holland Casino wil graag een ca sino openen in Zeeland. Minis ter Donner van Justitie houdt dat op dit moment nog tegen. Hij wil eerst onderzoek doen naar het verband tussen casi no's en gokverslaving voordat hij de opening van nieuwe casi no's toestaat. Vlissingen heeft al laten weten dat een casino welkom is in de stad. Volgens wethouder P. van der Maden kan een casino een impuls zijn voor het toerisme in de stad. Damman vroeg het college van B en W gisteren tijdens de verga dering van de commissie ïnimte om alle correspondentie over het casino aan de raad beschik baar te stellen. „Zodat wij kun nen beoordelen of het nodig is om een besluit te nemen." Wet houder H. Kool-Blokland (CDA) zegde dat toe. Als hij het nodig vindt om op een bepaald moment een beslissing te ne men, dient Damman een initia tiefvoorstel in, zei hij na afloop van de vergadering. De oud-WD'er kreeg steun van zijn voormalige partijgenoot J. van Dijk-Sturm. „Het gaat om Middelburg. Er is ons door Holland Casino gevraagd om een standpunt te bepalen. Als het casino straks naar Goes gaat, ligt het niet aan Middel burg zelf, of aan Goes, maar wel aan het gebrek aan ruggengraat van het college." (Advertentie) Wij zijn nog steeds uw beste adviseur op het gebied van handgeknoopte tapijten Zowel modern als klassiek Wij tonen u graag onze boeiende collectie. Marconistraat 30 - 4461 HH Goes Woonboulevard - tel. 0113-2Z7101 (Advertentie) meteen uit eigen zak te betalen. Dat voorkomt dat op een later moment alsnog de provinciale spaarpot moet worden aange sproken. De keerzijde is dat er misschien bezuinigd moet wor den om dat geld volgend jaar vrij te maken. Als Provinciale Staten instem men met de voorkeur van GS, kost het onderhoud aan het Ka naal door Walcheren de eerste tien jaar 50.000 euro extra per jaar. Dat loopt uiteindelijk op tot 450.000 euro per jaar, tij dens de laatste vier jaar dat het kanaal onderhouden moet wor den. www.bovenenbeneden.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13