Consument mijdt kip PZC Wantrouwen Birmingham zit diep Orkaan Alpha lost Wilma af Spaanse vissers voeren actie tegen hoge olieprijzen Bernanke bepleit meer openheid bij centrale bank VS berco herman bepleit vaccinatie tegen vogelgriep Biedt iedere zorgverzekeraar hetzelfde basispakket? Nederland en Frankrijk leveren slag over sjalotjes merken -3 daagse dinsdag 25 oktober 2005 jjEMBURG - De Europese gumenten eten minder kip- uilecsdoor de oprukkende vo- jjnep. Boeren blijven met „jtaden zitten. Enkele land- mrministers hebben de zaak jaren aan de orde gesteld bij i£1-vergadering in Luxem- n jknjk informeerde al naar svergoeding voor haar gedu- gae boeren. De Britse land- (jministér Beckett, die de gadenng voorzat, reageerde échtend. „We erkennen dat ■avloed is op de consumptie. [Europese Commissie houdt sjide gaten", zei Beckett, jaar vogelgriep is geen voed- jckie. Het treft de dieren, itïset vlees. Als dat beeld dui- wordt, zal de consumptie Sfllen." -eer Veerman zal deze week Brossel voorstellen om alle hobbykippen te laten vaccine ren. Hij zei dat gisteren in Luxemburg. De verplichte griep prik voor hobbykippen zou een uitbraak van vogelgriep in Ne derland moeten helpen voorko men. Nederland telt naar schat ting enkele tienduizenden kip pen die voor eigen consumptie of plezier worden gehouden. De vaccins bestaan al wel, maar inenting is niet toegestaan. Het vaccin lijkt namelijk veel op het virus. Dat kan tot situaties lei den waarbij het onduidelijk is of er al dan niet sprake is van vo gelgriep. Veerman belooft Brus sel een strikte registratie van de gevaccineerde kippen De eige naren moeten de vaccinatie vol gens hem zelf betalen. „De over heid betaalt toch ook het voer niet? Of de prik tegen hondsdol heid? Als je je dier liefhebt, moet dat geen probleem zijn." Het plan moet nog instemming krijgen van Brussel. „Het zou ideaal zijn als de Europese Com missie het goedkeurt en andere EU-landen het overnemen. Om de plicht alleen voor Nederland in te voeren, is erg lastig. De Commissie reageerde giste ren niet enthousiast. „Voor ka naries, papegaaien en dergelijke kan het wel, onder bepaalde voorwaarden", zei Commissaris Kyprianou (Gezondheid). „Maar voor huisdierkippen voor zie ik problemen met exportre- gels voor gewoon pluimvee. In een ander land kan dan worden gedacht dat de ziekte ergens is uitgebroken, wat leidt tot het sluiten van de grenzen." Tropische vogels De veterinaire experts van de EU-landen beslissen vandaag in Brussel over invoer van tropi sche vogels. De dieren moeten bij binnenkomst wellicht lange tijd in quarantaine. Aanleiding is het gevreesde vogelgriepvirus H5N1 bij een papegaai uit Suri name. De Britse overheid ver moedt dat het dier in het quaran- tainehok is besmet door vogels uit Taiwan, die inmiddels zijn gestorven. Nederland stuurt vogelgriepex- perts naar Roemenië en Indone sië. „Wij hebben immers erva ring met een uitbraak", zei Veer man, doelend op de epidemie in 2003. „We praten nu veel over vogelgriep en er wordt een grote zaak van gemaakt. Maar er is slechts één oplossing: de handen uit de mouwen en het probleem bij de wortel aanpakken." In Nederland zijn drie maatrege len van kracht. De belangrijkste is de ophokplicht voor pluimvee in gebieden waar veel trekvo gels komen. Veewagens krijgen aan de grens een reinigings beurt, om te voorkomen dat ze het virus binnenbrengen. Reizi gers naar risicolanden krijgen een folder over vogelgriep. ANP pagina 13 kip moet onder afdakje van onze redactie buitenland PUERTO PRINCIPE - Door de tropische storm Alpha zijn gisteren op Haïti zeven men sen om het leven gekomen. Elf mensen raakten gewond en vier worden nog vermist. Drie van de doden vielen in Anse Rouge. Alpha is de 22e tropische storm die het Caribi sche gebied aandoet, dat is een record. Over het zuiden van de Ameri kaanse staat Florida trok gis teren Alpha's voorgangster Wilma. Zo'n 2,5 miljoen huis houdens kwamen zonder stroom te zitten. De storm ging gepaard met overstromingen - vooral op het toeristeneiland Key West - en tornado's. De orkaan van categorie 3 op de schaal van Saffir-Simpson kwam rond half zeven 's ochtends met windsnelheden tot 200 kilo meter per uur aan wal bij Ca pe Romano, zo'n 35 kilometer ten zuiden van de stad Nap- les.Nadat Wilma aan land kwam, begon de wind weer af te nemen. Binnen enkele uren was het een categorie 2-or- kaan, aldus het Nationaal Or kaancentrum in Miami. Er is gisteren één dode ge meld. Een inwoner van Coral Springs, in de buurt van Fort Lauderdale, werd geraakt door een omgewaaide boom. Wilma richtte afgelopen weekeinde grote schade aan de kust van Mexico, waar tienduizenden toeristen ge strand zijn en zeven mensen omkwamen. Ook op Cuba heeft Wilma schade aangelicht. Een deel van hoofdstad Havana liep on der water. Op Cuba kwam een Neder landse toerist om, toen een bus waarmee hij werd geëva cueerd omsloeg. EFE/GPD IRCELONA - Vissersschepen blokkeren de toegang tot haven van Barcelona. Spaanse vissers uit verschillende plaatsen waren gisteren naar de Catalaanse havenstad gekomen om actie te voeren tegen de ifaoging van de brandstofprijzen. foto Gustau Nacarino/RTR anslagen op otels Bagdad isen levens IGDAD - Bij drie vrijwel ge- hijdige gepleegde aanslagen ilivee hotels in Bagdad waar tl buitenlandse journalisten iblijven, zijn gisteren zeker ze- ülien mensen omgekomen. sging volgens de autoriteiten bewakers, hotelmedewer- is en voorbijgangers. Ondui- Èjk was of er buitenlanders onder de slachtoffers, a autobommen ontploften in rik bij een bewaakt gebou- Komplex waar zich het She- to- en het Palestinehotel be dien Getuigen meldden dat svan de autobommen explo sie tussen de twee hotels. De pe grond van het Sheraton zwaar beschadigd zijn. de klap sneuvelden ook ge- - van andere gebouwen. Ze- vijftien mensen raakten ge- al ANP/RTR/AFP door Esther Gotink BIRMINGHAM - Geheel onver wacht barstte zondag in Bir mingham opnieuw de bom. De Aziatische en de Caribische ge meenschappen leven sinds de ja ren zestig ogenschijnlijk harmo nisch naast elkaar, maar onder de jeugd is sprake van haat en nijd, vooroordelen en gebrek aan respect. Een onbewezen ge rucht dat een Caribisch meisje door negentien Aziatische man nen was, vormde de lont in het kruitvat. Sinds de Handsworth-rellen in 1985, na de arrestatie van een zwarte man, blijven de spannin gen in deze West-Engelse indus triestad opspelen. In 2002 liep het wederom uit de hand toen een Aziatische winkelier werd omgebracht, nadat verkopers bij de politie klaagden dat zwar te bendes het op hun zaken had den voorzien. Nog geen jaar la ter vonden twee Caribische meis jes de dood in de vuurlinie van rivaliserende bendes. De rel die afgelopen winter ontstond toen de Sikh-gemeenschap een 'blas femisch' theaterstuk wilde ver bannen, was nog de minst ernsti ge uitbarsting. Sinds de Londense terreuraan slagen in juni discussiëren Brit ten over multiculturalisme, etni sche spanningen, islamofobie, integratie, assimilatie en de Brit se identiteit. Trevor Phillips, hoofd van de Commissie voor Rassengelijkheid, deed de con troversiële uitspraak dat de Brit se samenleving afstevent op ra ciale segregatie. Weinigen zijn het echter met hem eens. De heersende opvat ting is dat Engelse steden, in ver gelijking met de Amerikaanse veel kosmopolitischer zijn. Inter raciale vriendschappen en huwe lijken zijn er gangbaar en daar zijn de Britten trots op. Met na me succesvolle zwarte en Aziati sche Britten zijn het beu om het onderwerp raciale verdeeldheid aan te roeren. Racisme, ver woordde Independent-journa list Yasmin Alibhai-Brown, is wat hen betreft passé. Plastic kogels De straten van Birmingham ver tellen een ander verhaal. In Lo- zells Road trokken honderd jon geren de straat op, gewapend met honkbalknuppels, pistolen plastic kogels en petroleumbom- men. Drie personen werden neer gestoken, waarbij één Caribi sche man overleed. Een agent werd in het been geschoten en 35 mensen moesten zich in het ziekenhuis laten behandelen. Auto's stonden in brand, win kels werden geplunderd en ra men aan diggelen geslagen. De politie verrichtte tien arresta ties. Trevor Phillips' opmerkin gen zouden wel eens dichterbij de waarheid kunnen liggen dan velen toegeven. De raciale scheidslijnen ontstonden na de Tweede Wereldoorlog toen de blanke werkende klasse uit week naar de stadsranden, de sloppenwijken in de binnenstad achterlatend voor immigranten uit Jamaica en Pakistan. De toewijzing van sociale huis vesting verliep toen langs strik te raciale lijnen; gettovorming was officieel beleid. Het verklaart waarom zoveel Ne derlandse Somaliërs naar Enge land doorverhuizen; ze kunnen hier al jarenlang hun eigen ge meenschappen vormen zonder daarover te worden lastiggeval len. Nu de nationale politiek van etnische groeperingen ver wacht tezamen 'de Britse identi teit' uit te stralen, lijken span ningen in gebieden als Dewsbu- ry, Bradford, Oldham en Bir mingham slechts toe te nemen. Langzaam wordt duidelijk dat de culturen in de Britse steden zich niet tot één identiteit laten kneden. De politie in Birmingham meent dat in het afgelopen weekeinde 'slechts een minderheid paniek en ellende zaaide in de gemeen schap'. Onbegrip Maar de waarheid ligt veel die per dan zomaar een criminele uitspatting. Birmingham was een nieuw voorbeeld van interra ciaal onbegrip, dat niet kan wor den aangepakt zolang de Brit ten zich blijven verschuilen ach ter een cultuur van politieke cor rectheid. GPD »a. vanaf 1 januari 2006 biedt iedere zorgverzekeraar het wettelijk vastgestelde basispakket. Dit basispakket is hetzelfde a|s het huidige ziekenfondspakket Heeft u nog andere vragen? Ga naar denieuwezorgverzekering.nl. kijk in uw huis-aan-huis-krant of bel gratis Postbus 510800 - 8051 Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Spc door Kees Bos LUXEMBURG - Sjalotjes hebben geleid tot een kleine handelsruzie tussen Neder land en Frankrijk. De zaak is gisteren zowaar besproken in een vergadering van de land bouwministers van de Europe se Unie. De vraag is welke varianten als sjalotjes verkocht mogen worden. Frankrijk vindt dat het alleen de sjalotjes mogen zijn die op de oude Franse ma nier zijn geteeld. De Fransen kweken sjalotten nog met stekjes. Ze verzetten zich te gen de nieuwe manier die Ne derlanders hebben bedacht: teelt met zaadjes blijkt veel goedkoper. Nederlanders win nen inmiddels flink wat marktaandeel, wat leidt tot ja loezie bij de Fransen. Die pro beren met allerlei regels de Nederlandse telers dwars te zitten. Gisteren kondigde het land een etiketplicht aan. „Het Europese Hof van Justi tie moet nu uitspraak doen over de sjalotjes", zei minis ter Veerman gisteren. „Dat wachten we af. Het advies van de advocaat-generaal aan het Hof ziet er alvast gun stig uit voor ons." Kalfsvlees Tussen Frankrijk en Neder land ontstond eerder een soortgelijk conflict over kalfs vlees. Daarop moest de Euro pese Commissie uitzoeken wat nu precies als kalfsvlees mocht worden beschouwd. ANP Aanslagen Madrid verfilmd MADRID - In de Spaanse bioscopen draait vanaf vrijdag voor het eerste een film over de aanslagen van 11 maart 2004. Gebroken illusies 11-M is een mengeling van fictie en documentaire over de bloedigste terreuraanslag op Spaanse bodem, waarbij 194 mensen omkwamen. De film draait om vier mensen die bij de aanslagen op vier forensentreinen het leven verloren. Verder wordt een beeld geschetst van de politieke context van de aansla gen, waarbij de steun van de toenmalige Spaanse premier Aznar voor de Amerikaanse aanval op Irak centraal staat. Regisseur Alex Quiroga heeft gezegd dat hij geen 'politie ke aanklacht' heeft willen maken, maar geprobeerd heeft een 'herinnering' te scheppen. ANP/AFP Bootvluchtelingen landen op Kreta ATHENE - De Griekse kustwacht heeft een boot met 150 vluchtelingen aangetroffen in de Middellandse Zee en die naar het eiland Kreta gesleept. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Koop vaardij zeiden de vluchtelingen dat ze Palestijnen waren, maar bleek het merendeel afkomstig uit Egypte. Verdei bevonden zich 24 Irakezen en zes Indiërs aan boord, zei de woordvoerder gisteren. ANP/AFP Kirchner wint in Argentinië BUENOS AIRES - De aanhang van president Néstor Kir chner van Argentinië heeft gisteren de overwinning op geëist van de parlementsverkiezingen van zondag. De claim is gebaseerd op peilingen na afloop van de stembus gang. De verkiezingen zijn op een nederlaag uitgelopen voor Kirchners voorganger Eduardo Duhalde, die de traditio nele stroming leidt van de Peronistische partij. Die is al ruim een halve eeuw de machtigste politieke groepering van Argentinië, ondanks de rivaliteit tussen de verschil lende stromingen binnen de partij. ANP/EFE/DPA Echtgenote Obasanjo overleden LAGOS - Stella Obasanjo (59), de vrouw van de Nigeri- aanse president Olusegun Obasanjo, is zondag in een zie kenhuis in Spanje overleden. Dat heeft een medewerker van de Nigeriaanse ambassade in Madrid gisteren gemeld. De 'first lady' van Nigeria was naar Spanje gereisd om daar een operatie te onder gaan. Zaterdagavond traden complicaties op door de ope ratie, aldus de zegsman. ANP Zjoeganov probeert het opnieuw MOSKOU - De leider van de Russische Communistische Partij KPRF, Gennadi Zjoeganov, heeft gisteren gezegd dat hij van plan is mee te doen aan de presidentsverkiezin gen in 2008. Het is de derde keer dat Zjoeganov, die de communisten sinds 1991 leidt, een gooi naar het president schap zal doen. Zjoeganov verloor bij de verkiezingen in 1996 met klein verschil van Boris Jeltsin en leed een zware nederlaag in 2000 tegen Vladimir Poetin. In 2004 nam hij, evenals de leiders van de liberale en na tionalistische partijen, niet eens de moeite zich kandidaat te stellen tegen Poetin. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Ben S. Ber nanke is uitverkoren tot nieuwe president van het stelsel van Amerikaanse centrale banken, de Federal Reserve. Analisten spraken al voor zijn voordracht de verwachting uit dat de Fed met Bernanke wel eens van koers zou kunnen ver anderen. In tegenstelling tot zijn voorganger Greenspan zou de beoogde Fed-president een duidelijker inflatiebeleid willen voeren, met heldere doelstellin gen. Greenspan durfde dat nooit aan. Bernanke trachtte gisteren di rect al te hooggespannen ver wachtingen te temperen. Als zijn belangrijkste taak ziet hij het doortrekken van de lijnen uit het Greenspan-tijdperk. Toch pleitte hij herhaaldelijk voor meer openheid bij het cen trale bankenstelsel. De Fed be hoort helderder en transparan ter te opereren, als het zijn rente- beleid effectiever wil laten zijn, zo hield hij zijn Fed-collega's in december voor. „Als je monetair beleid verge lijkt met het besturen van een auto, dan hebben wij momen teel een auto met een onbetrouw bare snelheidsmeter, een besla gen voorruit en met de neiging onvoorspelbaar te reageren. Bernanke (1953) groeide op in Dillon (South Carolina). Hij stu deerde economie aan de Har vard University en studeerde in 1975 met lof af. In 1979 haalde hij zijn docto raat in de economie aan de Mas sachusetts Institute of Techno- Ben S. Bernanke logy. Bernanke is een productief auteur. Hij schreef tientallen ar tikelen en diverse boeken over monetaire en macro-economi sche onderwerpen. Zo ging hij in Essays on the Great Depres sion in op de economische ach tergrond van de grote economi sche recessie waarin de VS in de jaren dertig verkeerden. Verder beschreef hij de rol van finan ciële markten en centraleban- ken bij economische ontwikke lingen. Bernanke (getrouwd en twee kinderen) heeft in financiële kringen de bijnaam Helicopter Drop. Dat slaat op een uitdruk king van de econoom Milton Friedman die ooit zei dat de con sumentenbestedingen moesten worden aangejaagd door ladin gen geld uit helikopters te gooien. Bernanke kon zich wel in deze terminologie vinden en zinspeelde op een variant van deze helicopter drop in een speech over de gevaren van geld ontwaarding in 2002. ANP (Advertentie) komende dagen speciale aandacht voor FRANKENWALDER EN 6ERRY WEBER kom even langs voor onze uitgebreide collectie, laat u verrassenen doe er uw voordeel mee. Spelregels voor deze merken-dogen leggen we u graag uit lange voislslraal goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5