[jntevredenheid over speelplaats Help Pakistan zet hulpactie gedreven voort 11 Hobbykip in hoogrisicogebied moet onder afdakje [unstbende begint iet foto-expositie an nieuw seizoen iteraire avond met luteur Jan Brokken Festival Terra Gotha in Arsenaaltheater I,gelijkheden voor kinderen om buiten te spelen volgens ouders ondermaats dinsdag 25 oktober 2005 K-Zeeuwse ouders zijn on- de mogelijkheden rkinderen om buiten te spe- ,00k zijn ze slecht te spre ker activiteiten voor kinde- ,jn de eigen woonomgeving, jllijkt uit de eerste resulta- van een onderzoek dat heeft gehouden in het ka- de zogenaamde jeugd- der onderzoek verricht naar het hoe en waarom. De enquête onder ouders in Zee land met een kind van drie of vier jaar oud ging ook in op za ken als peuterspeelzaalbezoek- en -opvang en de combinatie van arbeid en zorg. Gebleken is dat in Zeeland ze ven op de tien kinderen de peu terspeelzaal bezoeken. Dat is meer dan het landelijke cijfer, waar het gaat om zes van de tien kinderen. Maar vergeleken met vier jaar geleden is het peu- terspeelzaalbezoek wel afgeno men. In 2001 was het nog acht op de tien kinderen. Hierover zijn wel iets meer achtergron den bekend. Ouders kiezen na melijk steeds vaker voor een an dere vorm van opvang. Ook zijn er ouders die het beter vinden zelf voor hun kind te zorgen (27 procent) of opvang te duur vin den (17 procent). Ook in dit deel van het Scoop-onderzoek komt weer naar voren dat ouders onte vreden zijn over de buitenspeel- mogelijkheden bij de speelzaal. monitor is een onderzoek de leefwereld van de r.rse jeugd. Doel hiervan is verzamelen voor het Pelen en ondersteunen iHigd- en onderwijsbeleid jeenten. de provincie en deelnemers in het onder- is in mei van dit Uit de cijfers ^"dat Zeeuwse ouders lang [illemaal tevreden zijn over jseiplaats in de buurt. Ver min vier van de tien ouders r,reden over de hygiëne en jde veiligheid van de speel- t Overigens bleek uit een onderzoek vier jaar tan dat er toen nog meer on- bestond. !Cjfers maken duidelijk dat minder tevreden zijn woonomgeving dan el- in Nederland. Uronderstelling dat kinde- Uelwöordig minder vaak jai spelen gaat voor de rase jongere jeugd met op, suit het onderzoek naar vo lkomen. Van de jonge kin- 85 procent met en in de week voor- aan het onderzoek bui- straat of op een onbe- speelplaats. fhet komt dat ouders onte- jko zijn over de buitenspeel- itsen en -mogelijkheden lit met uit het onderzoek dui- I. Dat zal onderwerp van onderzoek zijn, maakt tlette de Kraker van Scoop iielijk. Scoop heeft ervoor ge- eerst de onderzoekscijfers buiten te brengen. Vervol- wordt, mede aan de hand jde reacties op die cijfers, na- door Ali Pankow en Peet Vogels BURGH-HAAMSTEDE - De vijf boerenkippen van C. Oprei aan het Boeijesbosch in Burgh-Haamstede lopen nog vrolijk rond in hun ren, zonder een afdakje boven hun kop. Vol gens de letter van de wet ligt de tuin van deze hobbyhoudster ook niet in het 'hoogrisicoge bied' zoals dat omschreven staat in de voorzorgsmaatregelen te gen de vogelgriep. Het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) bestempelt de regio's bui ten de bebouwde kom in een straal van één kilometer binnen een foerageergebied of rustge bied van trekvogels als hoogrisi cogebied. Sinds gisteren geldt hier ook voor hobbydierhouders een af- dekplicht. Daarmee dient de zo geheten insleep van het gevrees de vogelgriepvirus voorkomen te worden. Boeijesbosch ligt bin nen de bebouwde kom, waar de afdekplicht (nog) niet van kracht is. „We zitten hier aan de rand van de Zeepeduinen en er vliegen hier wel met regelmaat ganzen over. Met alleen gaas over de ren zijn de kippen daar dus niet voldoende afge schermd", zegt Oprei. Zij ziet het risico voor besmet ting echter niet zozeer in over vliegende ganzen, maar veel meer in de illegale handel van pluimvee. Volgens haar zou daar veel strenger op toegezien moeten worden dan nu gebeurt, in plaats van houders van hob bypluimvee allerlei verplichtin gen op te leggen. Oprei houdt al acht jaar kippen. „Meestal een stuk of vijf, ge- De boerenkippen van C. Oprei aan het Boeijesbosch in Burgh-Haamstede lopen nog vrolijk rond in hun ren, zonder een afdakje. foto Dirk-Jan Gjeltema woon voor de lol en het verse ei tje bij het ontbijt. We hebben er sinds enige tijd twee nieuwe kip pen bij. Die waren zomaar door mensen achtergelaten in de dui- ,nen bij Westkapelle. De dieren zien er nu niet zo best uit, maar dat komt doordat ze in de rui zijn." Het Ministerie van LNV advi seert hobbypluimveehouders binnen de bebouwde kom inmid dels wel bepaalde regels in acht te nemen. Die houden onder meer in, de hobbykippen niet in contact te brengen met profes sioneel gehouden pluimvee, te voorkomen dat de mest aan schoenen blijft plakken en bui ten het erf wordt verspreid en steeds grondig de handen te was sen na het verzorgen van de die ren. Overigens krijgen eigena ren van hobbykippen voorlopig nog geen boete als ze hun bees ten niet binnenhouden. De Alge mene Inspectiedienst (AID) gaat de houders eerst voorüchten over de ophokplicht van hobby pluimvee in risicogebieden. Als de inspecteurs pluimvee buiten zien, zoeken ze de eigenaars op om ze een foldertje te overhandi gen. Later gaan de inspecteurs waarschuwen en pas daarna zal er worden opgetreden. Professio nele pluimveehouders houden zich inmiddels allemaal aan de ophokplicht, zo is uit controles gebleken. Zuidbuis Vlaketunnel gestremd KAPELLE - De zuidelijke buis van de Vlaketunnel bij Ka- pelle is vanavond en morgenavond gesloten voor autover keer. Automobilisten worden omgeleid over de oude rijks weg. De afsluiting gaat vanavond in om 19 uur en duurt tot 5.30 uur. Morgenavond gaat de zuidbuis om 20 uur dicht en weer open om 5.30 uur. Rijkswaterstaat moet de tunnel tijdelijk afsluiten om de voegen van de in- en uitrit ten te kunnen herstellen. Tegelijkertijd wordt onderhoud verricht. Zo worden onder meer lampen vervangen en brandkasten gecontroleerd. Afgelopen nacht is de noorde lijke tunnelbuis al aangepakt. Le Roy niet naar Kamer DEN HAAG - Gedeputeerde Maria le Roy zal 'beleefd be danken' voor een eventueel verzoek het vorige week over leden PvdA-Kamerlid Karin Adelmund op te volgen. De PvdA-politica uit Hulst is sinds mei van dit jaar lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. „Vanaf dat moment was een Kamerlidmaatschap niet meer aan de orde. Ik heb voor de provincie gekozen." Le Roy stond bij de Ka merverkiezingen in 2003 op de 45ste plaats van de Pv- dA-kieslijst. De partij heeft 42 zetels in de Tweede Ka mer. Van degenen die hoger op de lijst stonden, komt al leen Frank Vijg uit Nieuwerkerk aan de IJssel eerder in aanmerking voor het Kamerlidmaatschap, maar hij heeft al twee keer geweigerd. Le Roy vindt het nog te vroeg om te zeggen of ze voor de volgende Kamerverkiezingen be schikbaar is. Een woordvoerder van de PvdA laat weten dat pas na de crematie van Adelmund. vandaag, wordt ge keken wie haar als Kamerlid gaat opvolgen. Scouting scoort met wervingsidee HEINKENSZAND - Regio Scouting Zeeland heeft een methode ontwikkeld om vrijwilligers te vinden, te binden én te behouden. Het project wordt vrijdag gepresenteerd in De Stenge te Heinkenszand. Het idee is afgeleid van een wervingsproject in Leiden dat zich richtte op vrijwilli gerswerk in de welzijnssector door 55-plussers. De doel stelling om gedurende de looptijd van het project 70-100 nieuwe vrijwilligers te werven is gehaald. Hoe de metho de werkt, wordt tijdens de presentatiebijeenkomst uiteen gezet. Het project is omgewerkt en toepasbaar gemaakt voor het werven van vrijwilligers voor alle taken binnen Scouting, van leidinggevende tot bestuurslid, van maga zijnmeester tot kookstaf tijdens een kamp. Het project heeft de titel Focus op de Vrijwilliger, vinden, binden, be houden gekregen. Boete voor mishandeling MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 38-jarige inwoner van Axel wegens mishandeling tot 500 euro boete, waarvan 200 euro voorwaardelijk. De verdachte had 2 april dit jaar een man met een aluminium stok een paar flinke mep pen gegeven. Plet slachtoffer had de Axelaar opgezocht, omdat hij nog geld van hem tegoed zou hebben. Plet slachtoffer, dat een aantal vrienden had meegenomen, liep door de klappen blauwe plekken op. De verdachte zei zich bedreigd te hebben gevoeld. Zijn raadsman F. de Vleesschauwer vond het incident zeer overtrokken. Offi cier van justitie L. Boogert eiste 500 euro boete, maar de politierechter volstond met een voorwaardelijk deel. Rolf Bosboom - Met de ope- g van een foto-expositie pil vrijdag in Middelburg het Uwe Kunstbende-seizoen in- H. |der deze maand werd in Am- idamde landelijke finale van Kunstbende gehouden. Van feeuwse deelnemers sleepten De Dromenvangers (in de sgorie 'alles mag') als Max (categorie 'expo) een feprijs in de wacht. (lens de Zeeuwse voorronde, bei in Vlissingen, heeft Piet Wolff foto's achter de scher- 1 gemaakt van deelnemers, Bewerkers en juryleden. Tien ps zijn levensgroot afge- op canvas en vormen het tfdbestanddeel van de exposi- ihnstbende Backstage. Op tentoonstelling is ook een dof fame' te zien met de 143 andere foto's die De Wolff toen heeft gemaakt. De tentoonstelling is tot en met 26 november te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Daarna gaat deze reizen langs andere bibliotheken in de provincie. De expositie wordt wij dag om 16.00 uur geopend. Dan treden ook De Dromenvangers nog een keer op en is de film Dreaming a nightmare van Doortje Kuijper, dit jaar de Zeeuwse inzending in de categorie 'computer film', te zien. De opening is tevens het begin van het nieuwe Kunstbende-sei zoen, dat als thema 'extreem' heeft. Jongeren van dertien tot en met achttien jaar kunnen zich inschrijven in de categorie ën dans, muziek, computer film, theater, taal, expo en alles mag. De Zeeuwse voorronde is in het voorjaar van 2006. ft Rolf Bosboom - De Stichting toire Activiteiten Zeeland h\Z) houdt dinsdag 1 novem- avond met schrijver Jan r4keu. De bijeenkomst vindt Ns in de aula van de Zeeuw- Bibliotheek in Middelburg en bntom 20.00 uur. Nken (Leiden, 1949) is een pneeszoon die opgroeide in Hij studeerde journalis- sia Utrecht en politieke we gkappen in Bordeaux. Hij fee jarenlang voor de Haag- Pjst. waarvoor hij interviews ffee met schrijvers en musi- P'et lang na het verschijnen Mn debuut, de roman De '•mcie, besloot hij zich volle- ijoe te leggen op zijn literaire zaken keren herhaaldelijk "4 "i het werk van Brokken: 'laven in een besloten dorps- ^nsehap op het Zuid-Hol- eiland van zijn jeugd én f leizen naar verre streken, met name Afrika, het Caribisch gebied en Zuid-Amerika. De au teur beschouwt zichzelf als een 'episch reiziger', die eropuit trekt om verhalen te zoeken. De afgelopen jaren publiceerde Brokken onder meer de grote ro man De blinde passagiers (1995; speelt zich af op een wacht schip dat naar Zuid-Amerika vaart), De droevige kampioen (1997, gesitueerd op Curacao), Jungle Rudy (1999, mengeling van journalistieke speurtocht, biografie en reisverslag met als locatie Venezuela) en de roman Voel maar (2001), waarin Argen tinië een voorname rol speelt. Zijn jongste boek is Mijn kleine waanzin en verscheen bijna twee jaar geleden. Het is een au tobiografische roman waarin Brokken terugkeert naar zijn land van herkomst. Met het ge loof is daar echter ook de gebor genheid verdwenen. Om zijn her innering aan het idyllische dorp vast te houden, zet hij zijn jeugd op papier en analyseert hij het verleden. Clan of Xymox door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Al één keer eer der, precies twee jaar geleden, week Terra Gotha uit naar het Arsenaaltheater in Vlissingen voor een grootschalige editie van het inmiddels traditionele gothic festival. Zaterdag ge beurt dat opnieuw. Het festival, in 2001 opgezet door Wim de Nooyer, is inmid dels toe aan zijn elfde aflevering in vier jaar tijd. De gebruikelij ke locatie is De Piek in Vlissin gen, maar de ruime belangstel ling voor het evenement - zelfs van ver buiten Zeeland - waagt erom ook af en toe naar een ruimere locatie om te zien voor een minder kleinschalige va riant. Terra Gotha XI duurt in totaal maar liefst dertien uur en biedt zeven optredens. De hoofdact komt uit eigen land: Clan of Xy mox. De band bestaat al sinds 1984 en is opmerkelijk genoeg over de grens beduidend popu lairder dan in Nederland. Het concert in Vlissingen wordt dan ook aangekondigd als 'exclusief voor de Benelux'. De muziek van de band wordt vaak omschreven als darkwave of electro gothic. Het jongste al bum, een 'best of', dateert van september vorig jaar. Begin vol gend jaar verschijnt een nieuwe cd. De eerste single daarvan, 'Weak in my knees', komt vol gende maand. Leden Grondlegger van Clan of Xy mox, van 1988 tot 1997 kortweg Xymox geheten, is zanger en gi tarist Ronny Moorings. De overi ge leden zijn momenteel Mojca Zugna (bas), Mario Usai (gi taar), Agnes Jasper (keyboards) en Denise Dijkstra (keyboards). Een andere aansprekende naam op Terra Gotha is die van de Duitse 'electro-teiToristen' Fun- ker Vogt, een van de invloedrijk ste bands binnen de dark elec tro. De groep, onder aanvoering van zanger Jens Kastel, is mo menteel op tournee om het nieu we album Navigator onder de aandacht te brengen. Het festival wordt 's middags ge opend door Zeeuws talent, met een optreden van het Vlissingse duo XmH. dat bestaat uit Benja min Samson en Pieter Sperling. Zij brengen industrial en electro nic body music en maken nu voor het eerst de stap naar een groter pubhek. Hun optreden be gint om 16.45 uur. Een bekend gezicht voor Terra Gotha-gangers is het Nederland se kwartet Angels Agony, dat ook optrad tijdens de vierde edi tie van het festival in december 2002. De dansbare futurepop maakte destijds veel indruk, Met het nieuwe album Avatar heeft de band inmiddels een ei gen stijl ontwikkeld. Ook uit eigen land komt Misery, met de flamboyante zangeres Lies. De groep maakt momen teel snel naam in de gothic we reld met zweverige maar ook ste vige electrowave. Acts De Nooyer haalt verder twee acts naar Vlissingen die nog niet eerder in Nederland hebben op getreden: het Engelse electro- en industrial trio Swarf en de Duitse band Zadera (batcave, deathrock). Clan of Xymox sluit de reeks li ve-optredens af en speelt tot half twee 's nachts. Daarna is er een afterparty met drie dj's (Azael, Krat en -X-X-X-) en danseressen (The Cybergirlzzz). Festival: Terra Gotha. zaterdag 29 oktober in het Arsenaaltheater in Vlissingen, 16.00-05.00 uur. Zie ook. luww.terra-gotha com. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het begon wat aarzelend, maar het lijkt erop dat de 'sneeuwbal' voor Paki stan is gaan rollen. Zierikzee- ënaar Ullah Saif, drijvende kracht achter de stichting Help Pakistan, krijgt steeds meer po sitieve respons. Het bestaan van deze hulporganisatie is gister middag officieel bij de notaris vastgelegd. Ook is de vergunning van Saif om binnen de gemeente Schou- wen-Duiveland te collecteren met twee weken verlengd. De in Pakistan geboren Saif heeft in reactie op het leed dat de aard beving in Pakistan heeft veroor zaakt, meteen een hulpactie op touw gezet. Samen met zijn drie kinderen Adila, Farid en Rehan loopt hij al dagenlang met een collectebus langs de deuren. Ondanks het ontstellend grote leed in zijn geboorteland heb ben de Saifs al aardig wat dich te deuren danwel een bijdrage weigerende bewoners aangetrof fen. Het is misschien wel zoals de Volkskrant dit weekend kop te: 'Sorry Pakistan, jullie ramp heeft het niet'. Dat heeft, denken betrokkenen, onder meer te maken met onbe kendheid met Pakistan. Hoe an ders was het na de tsunami, waar het ging om landen die mensen als toerist kennen - be vestigt stichtingslid Heieen de Vries. Maar ook actiemoeheid, het soort ramp en de rol van de media worden door diverse par tijen als oorzaak aangemerkt. „Mensen laten Pakistan bar sten. Dat is gewoon triest", geeft De Vries met veel felheid aan. Zierikzeeënaar Saif, die zijn ac tie ondanks de geringe respons gewoon heeft doorgezet, ziet het tij echter geleidelijk keren. Zo kwam de Rabobank, waar hij het rekeningnummer voor de stichting Help Pakistan opende, met duizend euro over de brug. Een familie meldde zich giste ren bij hem om 500 euro af te ge ven die ze zelf hadden ingeza meld. Ook langs de deur lijken mensen wat goedgeefser te wor den. Zo liep Saif zaterdag tegen een 'gulle gever' aan die 75 euro uit zijn portemonnee haalde. De familie schat in totaal zo'n drie duizend euro te hebben ingeza meld. Ook landelijk neemt de aan dacht toe. Er is een gironummer geopend en woensdag wordt op Nederland 2 een nationale inza melingsactie gehouden. De Stichting Help Pakistan gaat on dertussen gedreven met de eigen inzameling door. De bedoeling is dit geld zo direct mogelijk bij de mensen terecht te laten kor- men. Het rekeningnummer van de stichting is 113081146 (Rabo bank Schouwen-Duiveland). Bejaarde vrouw krijgt boete en rijontzegging MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 73-jari- ge vrouw uit Hulst voor dron ken rijden en doorrijden na een ongeval een half jaar rijontzeg ging en vijftig euro boete opge- legd. De verdachte kwam op 6 juli dit jaar in Hulst uit een café, stapte in haar auto en schoot naar de andere kant van de weg, waai de auto tegen een bus botste. Vervolgens reed ze door. De poli tie werd gewaarschuwd, zodat ze niet veel later kon worden aangehouden. Een blaastest mis lukte. Uit de bloedproef bleek dat de vrouw bijna twee keer (0,92 milligram) zoveel had ge dronken als is toegestaan. Volgens officier van justitie L. Boogert was een boete van 250 euro en een rijontzegging van een half jaar passend. „Het belangrijkste is dat mevrouw nooit meer een stuur in haar handen krijgt." Het rijbewijs is ingenomen. Raadsman A. Cambier vroeg zich af of zijn cliënt, die haar strafzaak niet bijwoonde, wel strafbaar was, omdat zij in zijn visie niet geheel toerekenings vatbaar is. Cambier vroeg haar te ontslaan van rechtsvervol ging- De politierechter hield enigs zins rekening met de omstandig heden, maar vond een veroorde ling toch op zijn plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41